Avengers: Infinity War

• USA Avengers: Infinity War (více)
USA, 2018, 149 min

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Don Heck (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Cappuccino

Perfektná popcornová jednohubka ako sa patrí. Filmárom sa podarilo spojiť doposiaľ nevidené množstvo hrdinov na jednej kope a zároveň vytvoriť zatiaľ jednoznačne najprepracovnejšieho záporáka z MCU. Rozplývať sa nad filmom síce nemienim, pretože z môjho pohľadu nejde o nič viac, než o prvotriednu povrchnú zábavu, ale svoj účel spĺňa na jednotku. Čiže na jedno zhliadnutie veľká paráda, ale vracať sa k IW už nebudem. ()

-OverLord-

První polovina působí jako vlažnější upoutávka na TEN film, na kterej jsme všichni tak dlouho čekali, ale závěrečná zhruba třetina je natolik epická, že to nemůžu jinak než opětkovat. Jakmile se tam totiž všichni sejdou a všechno si vyjasní, začíná ta opravdová jízda, ve které má každý marvelák tu svou jedinečnou a nepostradatelnou úlohu. Potitulková scéna dává jasně najevo, kdo bude nová zásadní posila do týmu a i když všichni víme, jak to zřejmě celé dopadne, je konec (a nejen ten) pro každého fandu vcelku emotivní záležitost. Kinosál se neobešel bez slz, a tak to má být. ()

Ruut

No ono to asi bude podobně dobrý jako Endgame, které jsem dal pět hvězdiček, ale tu jsem viděl v plném kinosále a s fanoušky, což udělá své. Povíme si ohledně Avengers za 20 let … :-) ()

Allien.9

Konečně temná a depresivní Marvelovka, která se ve druhé polovině nezmění v komedii. (Jak je u Marvelu zvykem.) Vtipných momentů je tu sice požehnaně (starají se o ně především Strážci Galaxie), na rozdíl od předchozích komiksovek však odvíjející se příběh nenarušují, nýbrž doplňují. "Infinity War" je epická skupinovka, která se překvapivě zvládá věnovat všem postavám, a když už některou přeci jen drobet opomene rozvinout (možná Captain?), šoupne ji alespoň do podstatné linie, takže se očím diváků rozhodně neztratí. Nejvíce prostoru má překvapivě Thanos, který je záporákem velmi zvláštním, neboť jeho pohnutky nemusejí být nutně vnímány jako špatné. Závěr je fantastický, konečně žádné (ironický úsměv vyvolávající) vítězství, ale mnohem reálnější varianta. Ničí mě pouze jediná věc a to ta, že je před námi "IW: PART 2", kde zbylí hrdinové vymyslí geniální plán, na jehož základě většina mrtvol zázrakem ožije, pomůže přežívajícímu zbytku porazit Thanose a všichni budou (znovu) žít šťastně až do smrti... Nemá někdo blicí pytlík? ()

HAL

O čem jsou Avengers: Infinity War? Inu je to hloupá komiksová rubanice, takže o čem to vlastně je tu nikoho nezajímá, stejně všichni ví jak tento první díl musí plus mínus dopadnout aby bylo o čem točit dvojku. Jako u všech komiksových crossoverů je tady podstatné jen to jak se podaří smíchat těch 489 hlavních postav Marvelovského vesmíru, jak spolu budou hláškovat, špačkovat se a z nějakého důvodu se občas i bít, a do toho třeba přijde i velké monstrum proti kterému se budou muset spojit. A to tu funguje kvalitně, hlavně kombo SpiderMan - IronMan - Guardians - Thor je velezábavné. Vážnější dějová linka na Zemi už drhne víc, ale pořád je to k přežití. K bezproblémovému přežití je obecně pak celý film, což je... asi úspěch na Marvelovku, ale dost zklamání na největší film roku. Není tu nic co by se silněji vrylo do paměti, ani ta akce ne, už žádná zajímavá choreografie, žádné nezapomenutelé kamerové oblety válčícím městem jak v prvních Avengers, nic takového. Ze záporáků jsou tu standardní hordy šediváků na porážku, několik většinou nevýrazných bossů a pak Thanos, jehož bojový styl spočívá v tom že barevně bliká a kolem něj se děje digitální bordel. Tříštící se beton, exploze přes celé plátno, ale hlavně aby se nikdy nikomu nic vážného nestalo. Například Captain v choreografii akce vždy exceloval a jsou to právě jeho scény z předchozch filmů které si pamatuji nejvíc, ale tady přišel o štít i o lidské protivníky, a tak se rube jak Nolanův Batman - a hlavně má tak málo prostoru a tak malou roli, že kdyby ve filmu vůbec nebyl, tak si toho nikdo ani nevšimne. Což je dost možná dobře, protože relativní serióznost jeho předchozích dvou filmů je zásadně nekompatibilní s komiksovou nadsázkou a barevnou ujetostí Guardians a teď i Avengers, které ten odlehčený styl do značné míry přejaly (díky bohu, pokusy o vážno ala Age of Ultron už nikdo nechce). A v tomto ohledu je to rozhodně zábavnější než dvojka Guardians of the Galaxy, a vlastně i než mírně nadpoloviční vetšina všech ostatních Marvelovek. Jen ten Thanos zabírá až moc prostoru na to, jak moc pitomý on i celý jeho epický plán je. 8/10 ()

Satan

Velký klobouček za to, že všechny ty postavy v příběhu mají své opodstatnění, svou motivaci, interakci s ostatními a vše to dává více méně smysl, je to přehledné a poctivě odvyprávěné. Thanos je fajn, je to geniálně naplánované a podchycené, ale je to stroj na peníze, který v podstatě variuje jednu a tu samou generickou zápletku pořád dokola. Přesto dávám po druhém zhlédnutí plný počet, protože to funguje skvěle ve všech rovinách: v komické (špičkování mezi hrdiny, seznamování), v akční (závěrečná půlhodina) i v té dramatické (Vormir). [Přesná stopáž: 149 min] ()

liskam

První opravdu uvěřitelný záporák který se s ničím nesere. Po tomhle snímku bude opravdu těžké diváka něčím překvapit nebo ohromit. Jediné, co mě opravdu mrzí je, že by se měl film jmenovat spíše "Několik prvních bitev" nebo "Honba za kameny nekonečna" než "Nekonečná válka". Protože té čistokrevné války jsme si opravdu moc neužili. Na druhou stranu, Thanos tady nemá potřebu aspirovat na dobyvatele všech světů ve vesmíru, jemu jde hlavně o to, aby měl čas jednoduše lusknout prsty. Takže, z mého pohledu je název mírně zavádějící... Přesto s klidným svědomím pálím za 5* ...A samozřejmě je druhá projekce nezbytností. Poprvé jsem zkusil 3D což mi přišlo takové nijaké. Takže to na podruhé titulky jistí. ()

mzss1

(80%) Viděno v kině ve 3D s českým dabingem. Tak a mám konečně za sebou dlouho očekávaný počin od marveláků. Avengers: Infinity War je určitě výborný film, jenže já asi očekával maximum, tak proto mě to ve finále trochu zklamalo. Až taková pecka jak tu na CSFD vidím to rozhodně není, ale přesto jsem spokojený, budu si to pouštět znova a znova a při dalších shlédnutí nebudu už tak kritický, přesto své hodnocení nezměním. Začnu klady. Pestrost superhrdinů je zde vyvážena tak akorát. Většina postav mě bavila, ale našli se tu i ty, kteří mě moc už nebavili. Třeba Star Lord – ten mi zde už vůbec neseděl a pak i překvapivě Captain America, kterému se nějak vytratilo charisma. Jinak si nemůžu moc u postav stěžovat. Iron Man byl skvělý jako vždy včetně jeho hlášek, Thor byl zde ještě víc vážnější, přesto jsem mu fandil, Banner zde byl spíš Bannerem než Hulkem což mě vůbec netrápilo, jeho zmatená postava dodávala filmu šťávu a aspoň se člověk zasmál. Škoda, že tu moc prostoru neměl Loki. Black Panther s jeho lidmi na Vakandě - potěšili mě (víc než v sólovce). Vanda a Vision – skvělá dvojka – po emocionální stránce byli důležitou součástí filmu. Black Widow splnila svůj standart, stejně tak jako Rhoodes nebo Falcon. Zbytek strážců galaxie mě bavil víc krom Star Lorda. Třeba mýval byl super. Dr Strange mě zde bavil opravdu hodně, víc než v jeho samostatném snímku. Takže tu máme shrnutí postav. Jako celek mě opravdu tato marvelovka bavila, většinou je pětkuju, akce zde bylo dost, záporák byl opravdu super. Hudba od Silvestriho dokonalá jako vždy. Jenže co mě šokovalo, tak byl závěr. Jednak se mi nelíbil a zadruhé – vyznělo to celé do ztracena a úplně zbytečně, takže se bojím, že druhá část Infinity War bude už o dost slabý odvar. Ale třeba časem přehodnotím názor, přesto cítím určité zklamání. Ale jak už jsem psal úvodem, vše se může časem změnit. Ve výsledku jsem opět spokojen, slabší to je než jsem čekal, ale co už. PS: Dne 23.12.2021 měním hodnocení na 5*. Jsem línej přepisovat koment, možná později. Prostě nedokážu zde tak kritizovat jak před tím. Nestává se často, že bych trochu upravil hodnocení, ale zde jo! :) ()

dennykr

Infinity War je o neschopnosti obětovat pro kolektivní dobro to, co milujeme. A o trestu, který následuje. V širším kontextu film reflektuje neochotu MCU zabít oblíbené postavy, taktiku, která nyní dává perfektní smysl. Po prvním shlédnutí mi v paměti zůstává obraz hrdinství jako série relativních selhání při konfrontaci s někým opravdu mocným. A soucitu jako naší největší slabosti. Ústřední figurou celého filmu je Thanos, kterého Marvel představil jako nekompromisně racionální a uvědomělé zlo. Zlatou rukavicí pragmatismu drtí přepjaté emoce. // Často zmiňovaná neschopnost filmu "stát na vlastních nohách" se projevuje pouze, když čteme nové Avengers jako film o Avengers. Ale je to film o restrukturalizaci makrosvěta, nové rovnováze, zradě očekávání a beznaději. Děsíte se chvíle, kdy zemře vaše oblíbená postava? Bude hůř. Je to film o Thanosovi, který nechá fanoušky Marvelu poprvé pocítit absolutní bezmoc. // Důkladněji, kriticky a více analyticky až po dalších projekcích. ()

InJo

20. epizoda seriálu, která nemá začátek (naskakuje se do rozjetého vlaku) a konec už vůbec ne (byť jsou trochu paradoxně první a finální sekvence nejlepší a nejzajímavější). Bez druhé části je to tudíž úplné torzo, kde se bez nějaké hmatatelnější hlubší koncepce pouze střídají více či méně zábavné (a chvílemi kupodivu i emocionálně působivé) dějové linie a scény. Ani po akční stránce to není žádná bůhvíjaká hitparáda, když vezmeme v potaz, o jaký mega-blockbuster se jedná. V CA2 a CA3 předvedli Russo bros. výraznější, fyzičtější, nadupanější a hlavně zapamatovatelnější akci (bez ohledu na její měřítko). Zde se bohužel musíme spokojit s nikterak výjimečným (i když určitě ne špatně zrealizovaným) digibordelem... Naštěstí je tu však Thanos, Pan záporák, který budí respekt a má dostatek prostoru na to, aby si k němu divák mohl vybudovat vztah. Takže nakonec zejména jeho zásluhou třetí Avengers převyšují druhé a dorovnávají první. To se ale potvrdí (nebo vyvrátí) až za rok... 70 % ()

topr harley

Klasický Marvel. K tomuto nemám skoro co říct. Velmi povedené, jako skoro všechny jejich filmy. Epické, vtipné, akční! Prostě pecka. Nemůžu se dočkat pokračování! ()

Sobis87

sorry, ale mě to už prostě neba... sterilní, přeplácaný, bez smyslu pro detail. Díkybohu za Nolana a jemu podobné, kteří mají rádi opravdové výzvy a všechno nefixlují přes počítač. Akce může být sebelépe promyšlená, ale když tam nic nepůsobí hmatatelně, tak prostě nemůže naplno zapůsobit. Na druhou stranu.. klobouk dolů, že se to celé podařilo nějak ukočírovat. ()

Kudly4

No já jsem mírně zklamán. Hold první část jen jako taková příprava na poslední finální epickou bitvu, kde to těmi 5* završím snad ? (Kino Bílina, 3D) ()

HoneyBunny

Tak tohle je řádně promaštěný filmový popkorn... Vysokorozpočtový, epický, efektní, vtipný, s kupou oblíbených postav. Zkrátka to, co od Marvelu dnes lidi čekají a na čem Marvel rejžuje. Objektivně nic proti tomu, člověk se pobaví se svými starými známými z minulých let. Jenže jak je film nabouchaný, většina postav vlastně jen ve filmu existuje, než aby měla nějaký emocionální vývoj nebo něco zásadního na práci (Cap, Sam, War Machine, Black Widow, Bruce, Wong, Rocket Racoon...). Pokud mají štěstí, mají jednu dvě efektní scény, ale nic by se nestalo, kdyby ve filmu nebyly. Film sice funguje i tak, ale pro mě je tím oslabená emocionální stránka konce Infinity War (a ne, nemyslím si, že věcí zůstanou tak, jak se jeví - dávejte pozor na to, co na Titanu říká Doctor Strange). Thanos jako roky hypovaný padouch naštěstí nezklamal a překvapivě je víc propracovaný, než jsem čekala - nejenže je super silný, ale dokonce má i motivaci pro to, co dělá (jen se neptejte, proč se všemocnou rukavicí nenajde na přelidnění jiné řešení než to, které si umanul). ()

Anderton

Vážne som nečakal, že ma nedávny x-tý reštart so Spidermanom bude baviť viac ako niečo, čo má byť vrcholom celej dlhoročnej Marvel ždímačky peňazí. To sa týka aj záporáka, pretože Thanosove motivácie síce majú hlau a pätu a odkazujú na stav súčasného sveta, ktorý sa tiež zdá byť pred kolapsom a nejednému extrémistovi sa niečo podobné asi tiež honí v hlave, ale jednoducho mi pripadá zaujímavejšie, keď človek z mäsa a kostí prehodí niečo o pôvode Iron Manových peňazí, ako ničenie polovice (mimochodom nekonečného) vesmíru. Film mi pripadal ukecaný, sledujeme len epizódne menšie akcie a tešíme sa na tú záverečnú, ktorá má tendenciu vyvolať spomienky na Návrat kráľa, lenže to by sa musela viac rozbehnúť, aby mohla byť skutočne strhujúca. Prečo bude zrovna toto možno najziskovejší film histórie, príliš nechápem, ale rozhodne ide o hladší pokus o spojenie všetkého do jedného ako u omnoho tupejšej Lige spravodlivosti u konkurencie. VIDENÉ ZNOVA 4/19: Na druhýkrát, ako to už chodí, ma Infinity War upútala viac, hlavne som už nešeil do filmu s predstavou toho, čo by ma tak asi mohlo čakať. Film mi teraz pripadal viac ucelenejší, rytmickejší a gradujúci tak akurát. ()

Frajer42

Spoilery! Film, o kterém všichni básní a sdělují mi, jak si v kině ustříkli do trenek, to má následně velice těžké. Moje očekávání jsou vždy na nejvyšším možném bodě a především od každého dalšího filmu od Marvelu očekávám, že bude lepší než ten předchozí. V tomto případě byla mise úspěšná. Soudě dle názvu jsem neočekával nic menšího než totální vymývačku mozku a nekonečnou nálož krásného digitálního bordelu. Přesně to jsem dostal, takže jsem naprosto spokojený. Tvůrci nevymýšleli nic složitého. Do filmu nasypali milion všemožných postav, které se spojili proti solidnímu záporákovi stejným způsobem, jako se spojili všichni kandidáti proti chudákovi nemocnému mrzákovi Milošovi. Stejně jako v případě prezidentských voleb se frajeři spojili marně. Jedinou výtku bych směřoval k tomu, že film mohl být přeci jen o malý kousek méně vážný. Každopádně se to klukům podařilo. Velice kvalitní popkornovka, kterou jsem sjel jedním dechem. ()

Kothy

Bratři Russovi to opět dokázali. Podařilo se jim totiž natočit nejlepší Avengers film. Konečně vidíme (téměř) všechny Marvel hrdiny v jednom filmu. Společně se totiž musí postavit Thanosovi a zabránit mu ve vyhlazení půlky vesmíru. Hrdinové jsou rozdělení na několik skupin po celém vesmíru a na každém z míst vedou vlastní bitvu. Potkávají se i postavy, které se doposud nepotkaly. Film skvěle pracuje jak s humorem, tak s emocemi. O akční scénách se toho daly taky napsat hodně, protože jsou výborně udělané. Thanos na to není sám, má s sebou své čtyři služebníky z takzvaného Black Orderu. Postav se tu objevuje opravdu mnoho a většina z nich dostane dost prostoru. Film končí dost otevřeně, takže musíme rok čekat na pokračování. Mezitím nás čeká několik dalších marvelovek. Samozřejmě jako vždy nemůže chybět Stan Lee. Hudba je taky povedená. "Ty umíš grootštinu? Měl jsem ji jako volitelný předmět ve škole" :D Recenze ()

AppleCore

Je sice vcelku fascinující, jak se tvůrcům podařilo narvat tolik postav do jednoho filmu a přitom zachovat koherenci vyprávění, přesto je to ale místy roztrhaný tak, jakoby se film skládal z několika epizod seriálu. Avengers Infinity War je určitě lepší a vyspělejší než většina ostatních marvelovek (snad jenom kromě třetího Thora a Strážců Galaxie), stejně ale pořád lpí na přehnaných infantilnostech, aby se tvůrci zavděčili všem od pěti let věku až někam po padesát (což ubírá na atmosféře, temnotě příběhu i potenciální brutalitě). Záporák je ale konečně hrozba a zároveň charakter s vlastní motivací, takže vás baví sledovat všechny scény s ním a vlastně mu přejete, aby už konečně všechny sejmul. Jenomže tady jsme v sérii pro masy, v sérii, která vydělává miliardy, takže navzdory všem úmrtím lze očekávat, že příští díl přinese všechny zpět (spoiler: Buď sejmutím Thanose a použitím kamene duší, nebo skákáním mezi alternativními realitami). Taky soundtrack je tradičně neoriginální paskvil, kterej buduje emoce jen tehdy, když se vůbec nic neděje. Jinak je to ovšem překvapivě koukatelná a pro fandy Marvelu přímo orgasmická podívaná!... A Spider-Man je trapák! ()

Dzeyna

Na můj vkus až příliš přesuperhrdinováno. Člověk se v tom ani pomalu nevyzná. Obzvlášť, když na Marvel koukáte cca jednou ročně. Rozhodně mám radši filmy jednotlivých postav, než tuhle směsku. Taky jsem se nezasmála tolik, jako obvykle a těch bitev tam taky mohlo být trochu míň. A těch střihů z jednoho děje do druhého bylo taky až moc. ()

boshke

Tak je to definitivní: jsem starej. Na komiksárny určitě. Blbec se zase nechám vylákat z nory 90% hodnocením, nejrychlejší miliardou a komentářovými chvalozpěvy. A co dostanu? To samé, co vždy. To, co plebs očividně žere a co mně leze na nervy a nebaví mne. Film asi o třiceti hlavních postavách, přičemž jsou v podstatě všechny nesmrtelné, ať už je scénář zavede kamkoli. Film, který je asi nejvtipnější v situacích, když si dvě postavy snaží hrát na slzavé údolí a zřejmě doufají, že to budu prožívat s nimi. Film, který sice kanónenfutr v rámci značky stále obměňuje, ale očividně se bez něj neobejde, protože dvacet postav, přičemž má každá z nich na plátně asi 86 vteřin, se záplavou digitálních pěšáků s něčím na louce v LOTRovském stylu bojovat prostě musí. Film, který představuje Thanose (první marvelovský záporák, který za něco stojí,l I´ll give you that) jako uuber neporazitelného bosse, jenže se pak zjistí, že až tak neporazitelný není, ale scénáristicky se to do krámu (ještě) nehodí, tak to necháme naše hlavní hrdiny zvorat a tím to zahrajeme do outu. Film, který je tak genderově vyvážený a/nebo politicky korektní (trochu se v těch moderních výrazech ztrácím), že když máme záporačku ženského pohlaví, tak s ní bojují tři hlavní hrdinky ženského pohlaví. Chlapi přeci, s výjimkou Ondráčka, holky nemlátí. Nebo je naopak brutálně sexistický a šovinistický, protože naši mužští hrdinové považují boj s ženou pod jejich úroveň. Buď jedno nebo druhé, teď si nejsem jistý. A smekám přede všemi, kterým přijde závěr jako "wow", "nečekaný", "nejlepší cliffhanger" či kdesi cosi; před vámi se žádná béčková romantická komedie nemůže cítit v bezpečí. Kam ten svět spěje... 40% ()

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

Začalo natáčení Daredevila a Penguina