Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Série(6) / Epizody(62)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Jimclark

Pokud existuje definice toho, jak může být nějaký seriál sérii co sérii lepší a lepší, tak je to právě Expanse. Z původní celkem průměrné detektivky v té první, vylepšené jen tím, že se odehrává ve vesmíru, vyvinula se nám pomalu přes tu druhou, kde nabírala obrátky, do hodně obstojné space opery v té třetí, a tou čtvrtou se v mých očích ihned zařadila mezi to nejlepší, co za posledních 10 let vzniklo. Já jsem nadšen. 85%. EDIT: No, 5. série, zdá se, mé nadšení trochu zchladila, a zábavností se vracíme zpět k sérii první. Každopádně, těším se ještě na 6. sérii, a jsem zvědavý, jestli se kvalitou vrátí k těm předchozím.. ()

stuj

Season 1: *** Vzhledem k hodnocení jsem čekal mnohem víc. Těšil jsem se na pravou sci-fárnu a ona je to spíše detektivka a politická hra ve sci-fi prostředí. Zejména příběh detektiva Millera není moc záživný a zbytečně odtahuje od té lepší části, kterou je "dobrodružství" přeživších členů lodě Canterbury. Ale ani jejich příběh není extra zajímavý. Season 2: **** Aha, tak tady je to, co jsem původně čekal. Detektivka skončila, sci-fi příběh se rozjel a zajímavost rapidně stoupla. Super. Season 3: **** Správný sci-fi pokračuje (i když uprostřed tempo občas kolísá). Season 4: *** Tempo se ztrácí víc a víc a začíná to závánět zbytečným natahováním. Příběh o protomolekule je přerušován soupeřením kolonistů, politikařením na Zemi a čorkařením na Marsu. Těšil jsem se na konec a ejhle, ona má být ještě pátá řada. Season 5: *** Natahované jako řada 4. A konce jsme se opět nedočkali! Achjo. ()

ChuckOnly

velké nudné načančané nic... později se z toho navíc stane nesnesitelný sluníčkový blábol... dvě hvězdičky za první sérii... jinak nuda a převaha otřesných postav a prázdných keců. Tváří se to jakože rádoby dospěle a vědecky, ale je to asi tak na stejné úrovni jako jakákoliv jiná scifi, ovšem mnohem více nudné, prázdné a ukecané. Už jsem slovo nuda napsal několikrát, ale zde je to třeba, protože toto je asi tak zábavné jako 10 hodin koukat na oblohu a u toho poslouchat přenos z poslanecké sněmovny... tož tolik ke scifi ()

oskar22

Tak toto ja môžem. Dokonca presnejšie - musím. Pre mňa veľké prekvapenie. Naposledy som bol taký nadšený pri Battlestar Galactice. Pôvodne som videl prvé tri série a štvrtú a piatu som si pozrel až teraz. Skvelé scifi, detektívka, akcia, mystéria v jednom. Vesmír, efekty, surovosť, uveriteľná reálnosť - proste je to vynikajúce. Teším sa na šiestu sériu. Čakanie si spestrím čítaním knihy. ()

Major776

Výborný seriál, který v žánru sci-fi přináší neotřelé nápady a doslova se vetře pod kůži. Vývoj seriálu výborně graduje s každou řadou, postavy i scénář a dramaturgie jsou na výbornou a tak nezbývá než tuto ságu fanouškům žánru doporučit  Ale! v žádném případě nesledujte verzi s českým dabingem. Originál  s angličtinou je 100 % lepší. Některé postavy mají velmi specifické barvy hlasu a český dabing to sráží zvukově dolů. Á propós....Nechápu jak se vkrádá do českého jazyka ten !Tejdle Mejdle Pražský češtinuprznící hnus. Mělo by se za to zavírat! ()

martan1

Svoje hodnocení píšu ve chvíli, kdy jsem se dostal až k devátému dílu třetí série. To aby bylo jasné, že nejsem jeden z těch jantarů, kteří ohodnotí seriál po 20 minutách. V tuto chvíli seriálu musím dát pouze 2 hvězdy. A proč? Asi to nedokážu vystihnout do nějakého jednoho obecného shrnutí, tak trochu rozepíšu plusy a mínusy seriálu... Plusy: 1) hudba 2) efekty (ačkoliv některé nevypadají úplně úžasně, obecně vzato se mi prostředí vesmíru a jeho zpracování v seriálu moc líbí) 3) hlavní myšlenka (líbí se mi nápad s tím, že lidstvo osídlilo sluneční soustavu a rozdělilo se na několik frakcí) 4)  některé dějové linky 5) akční ladění seriálu, kdy ale člověk nesmí moc přemýšlet atd. No ale teď ty mínusy: 1) u mě zejména postavy - není tam snad jediná postava, která by mi nějak přirostla k srdci, fakt ne (a chápu, že to je hrozně "realistic", že je tam takřka každej svině a rozhoduje se na základě naprosto wtf důvodů, mění názor každých 5 minut atd... ale po třech sériích sledování mě to už prostě nebaví, je to prostě "same old s**t" pořád dokola); 2) něco, co bych nazval "fake drama" - přijde mi, že postavy v tomhle seriálu se prostě mezi sebou nejsou schopný bavit normálně, jenom se hádají, perou, nebo naopak šoustají. Jako já vím, že pro někoho je to možná běžný, ale pořád věřím tomu, že normální člověk se aspoň občas dokáže s někým bavit i bez zbytečných emocí. Vidět je to i na tom, když se setkají nové postavy - snad pokaždý to provází v tomhle seriálu nějaký nesmyslný konflikt; snad za celé tři série tam nebyl díl, kdy by se ty postavy zvládly chovat déle než 10 minut trochu jako normální lidi. A opět u mě platí, že všeho moc škodí a to i v případě tohohle fake dramatu - pokud ten, kdo to píše, neumí příběh udělat zajímavý nebo ho posunout dál aspoň občas i bez tohohle dramatu, tak je asi špatnej ve svojí práci, sorry jako. A je to věc, která mě skoro nejvíc unavuje. 3) WTF momenty - sorry, já prostě nevím, jak jinak to nazvat - show je plná takových momentů, kdy jsem úplně nepochopil, co se to sakra děje - možná jsem jenom blbej - ale... *POZOR následuje SPOILER* krásnej příklad toho je epizoda 8 ze 3. série - co mělo jako sakra být to, že posádka Rocinante se rozhodne vletět do toho kruhu, protože to Holdenovi poradila halucinace Millera???? lol Ano, já vím, že je to tam vysvětlený tím, že Holden přišel na to, že se Miller objevil ve chvíli, kdy ten týpek naboural do kruhu a blablabla... Ale pořád mi to přijde jako hodně slabý odůvodnění, sorry jako. A to zamotání s tím, že někdo odpálí bombu na jedný z pozemských lodí a pak pošle zprávu přes Rocinante... já nevim. Mě to prostě přišlo úplně tupý, nemůžu si pomoct. *KONEC SPOILERU* Těch momentů by se určitě našlo víc, ale tenhle si pamatuju, mám ho v čerstvé paměti. Jsem velký fanda sci-fi, ale tohle se mi prostě úplně nelíbí. Asi zejména z toho důvodu, že nemám pocit, že bych sledoval kvalitní sci-fi, ale spíš jenom průměrnou soap operu. V tuto chvíli za mě 45- 50 %. ()

mato331

*hodnotené po 6 sérii: Tak sa nám epický príbeh The Expanse, aspoň nateraz, skončil. A bezpečne môžem povedať, že je to najlepší sci-fi (nielen) seriál aký som kedy videl. Zároveň je to takmer dokonalá knižná adaptácia (tu si dovolím tvrdiť, že miestami je seriál dokonca lepší než knihy). The Expanse predstavuje ponurú a až mrazivo uveriteľnú predstavu života v 24 storočí, keď ľudia úspešne kolonizovali prakticky celú Slnečnú sústavu. Žiadna utópia typu Star Trek, žiadny naivný príbeh dobra a zla ako Star Wars. Namiesto toho divák dostane miestami až dystopický obraz spoločnosti, kde najcennejšou komoditou je voda a vzduch. Postavy sú formované prostredím v ktorom žijú, prakticky všetky bez výnimky svojím správaním zodpovedajú realite svojho sveta. Žiadna čierno-biela moralita, len sivé bahno. Žiadna postava nie je vyslovene záporná, žiadny hrdina nie je bez chýb. Postavy nekonajú bezdôvodne, a ich pohnútky sú pochopiteľné. Zároveň sú všetky skvele vykreslené, ešte aj postavy, ktoré sú na scéne len niekoľko minút, dokážu zanechať silný dojem. Hlavné postavy sa vyvíjajú a menia, ich konanie a udalosti v seriáli ich ovplyvňujú aj dlhodobo. Expanse skrátka vykresľuje ľudstvo presne také aké je - nedokonalé, chybujúce, násilné, neznášajúce, trpiace, milujúce, obetavé a úžasné. Nádherná esej o tom, čo je to byť človekom. Žiadny seriál však nefunguje len na skvelých postavách. Potrebuje aj príbeh. A ten v Expanse je pozoruhodný. Začína takmer komorne a zdanlivo nesúvislo, len aby v priebehu sérií vygradoval takmer až nepochopiteľným spôsobom. Previazanosť dejových liniek, ich nadväznosť cez niekoľko sérii a spôsob akým príbeh dokáže gradovať skrátka patrí k tomu najlepšiemu, čo sa kedy dostalo na filmové (seriálové) plátno. Tým sa dostávam k scenáristickej stránke. Seriál je skvele napísaný. Nedrží diváka za ruku a nevysvetľuje každý jeden detail, ako keby bol divák zaostalý. Namiesto toho radšej ukazuje. Skutočne, jednotlivé epizódy sú posiate vizuálnymi detailami, ktoré nenápadne a nevtieravo vysvetľujú a dokresľujú svet Expanse. Žiadna scéna nie je zbytočná, každá buď rozvíja dej, postavy, alebo prostredie (alebo všetko naraz). A to nehovorím o tom ako seriál nenápadne predkladá udalosti o celé série dopredu (kto čítal knihy vie o čom hovorím). Pozorný divák tak dokáže správne vyhodnotiť smerovanie seriálu skôr, než to seriál ukáže. Expanse je seriál, ktorý robí niečo, čo sa žiaľ zo súčasnej tvorby vytráca - predpokladá, že divák je inteligentný a dáva pri sledovaní seriálu pozor. No a absolútnou čerešničkou na torte je realistickosť seriálu. A to nehovorím len o realistickom vplyve gravitácie na... vlastne všetko, či zobrazenie prostredia ako takého. Seriál ide do takej hĺbky, že to mnoho ľudí ani nepostrehne (no povedzte sami, ktorý film či seriál správne ukázal vplyv gravitácie a Coriolisovej sily na nalievanie tekutiny do pohára na rotujúcej vesmírnej stanici). Ďalej veci ako správne zobrazenie interakcie vákua a ľudského tela, vplyv nízkej gravitácie na vývoj tela, či už len niečo tak jednoduché ako fakt, že informácia môže cestovať len rýchlosťou svetla a z toho vyplývajúci časový posun medzi udalosťou a jej zaregistrovaním. A aj na pohľad neuveriteľné veci, ako pohon vesmírnych lodí pomocou fúzneho reaktora a hlavne neskôr takmer nepochopiteľne vyspelá mimozemská technológia, stále spĺňajú všetky fyzikálne zákony tak ako ich poznáme. () (méně) (více)

MathLover

Expanse - to byl epický konec! ...85% (cca od 3. série) To byl epický konec. Cítím se tak nějak hořkosladce, konec se mi strašně líbil, ale je mi líto, že to končí... Expanse je příklad seriálu, který se podle mě zlepšoval. První řady mě moc nebavily, nějaké díly jsem myslím ani neviděla. Ale jak přestalo jít o neznámé mimozemšťany a protomolekulu, a hlavním tahounem se stala meziplanetární politika - tedy hlavně rozepře a pak i válka mezi Pásem, Marsem a Zemí - najednou to bylo strašně poutavé. Např. postava Naomi, která byla neustále mezi mlýnskými kameny (loajalita k Pásu nebo Zemi, láska k synovi nebo milenci...). Módní guru Avasarala. Pocta sci-fy hrdinům v posledním díle. Prostě pecka! ()

Saxicola

Abych pravdu řekla, tak fakt nevím. Hodně temná vize budoucnosti lidstva, které ve sluneční soustavě kolonizovalo co se dá, ale nepřestává zkoumat, jak se vzájemně vyvraždit, zatímco životní úroveň lidí, kteří nemají to štěstí, aby po sobě mohli střílet v meziplanetárním prostoru, se blíží středověku. Osobně to vnímám spíše jako politické drama zasazené do budoucnosti než čistou scifárnu, ale nemůžu říct, že by mě to nechytlo. Ovšem kdo to zapíchnul na konci třetí série, asi udělal dobře.  Oblíbené postavy: Pozemšťani Chrisjen Avarasala a Amos Burton, Marťani Alex Kamal a Bobbie Draper. Ti z Pásu... no, ty bych asi nechala vychcípat. ()

Aresko123 odpad!

Vyzeralo to celkom zaujímavo ale.... Od polovičky seriálu zmizne protomolekula.... A o mimozemšťanoch sa nedozvieme vôbec nič. To je fakt sila keď seriál neponúkne nič. A posledná séria pracuje s inou planétou na ktorej sa NIEČO deje. Ale aj to zostane bokom. Zase vôbec nič sa nedozvieme. Ani o protomolekule ani o mimozemšťanoch. Dokonca ani žiadneho neuvidíme.... Keby som bol tušil ako nás tento seriál oklame tak ho nezačnem pozerať. Seriál ma  obral o kopu môjho času. A ten mi už nikto nevráti. P. S. Škoda ze za takýto hlúpy seriál nemôžeme dostať odškodné za nás stratený čas. ODPAD. ()

Neuker

Za mě vcelku nic moc, mě to nevtáhlo. Uznám že jde o odvážný nový projekt který nevykrádá ostatní slavná sci-fi. Ale mě to v půlce druhé řady prostě absolutně přestalo bavit. Bohužel s pohledu realistična je to více -fi než sci. ()

Lantern

Po zhliadnutí celého seriálu som sklamaný. Seriál je obecnou kvalitou nevyrovnaný. Prvá séria ma vôbec nezaujala a už som zvažoval či to sledovať ďalej. Postavy nezaujímavé, príbeh nepriniesol nič čo by ma nútilo sledovať ďalej. Vytrval som a pokračoval som druhou sériou a neľutujem. Druhá a tretia séria na TOP úrovni. Štvrtou sériou sa to vrátilo na úroveň prvej. Dopozeral som pretože som chcel vedieť ako sa to skoční a usudzujem že ak by som prestal pozerať po tretej sérii tak o veľa by som neprišiel. Ak mám niečo napísať o časti seriálu od štvrtej série tak ma nič nenapadá. Bol tam obrovský potenciál o neznámej hrozbe ktorý sa vôbec nerozuzlil a ani po dopozeraní seriálu sa nezodpovedali ani základné otázky. Celé to v druhej tretej sérii bolo tak šikovne tajomné ale k ničomu to nedospelo. Seriál má výborné myšlienky čo sa týka budúcnosti ľudstva s ohľadom na to ako vzdialenosť a čas dokáže odcudziť ľudí. Koncept má ale aj mnoho nedostatkov a dosť nepravdepodobných a nelogických momentov. ()

Berserkr1111

Z hlediska fyziky a techniky to ztvárnili docela realisticky. Je to taková Batthlestar galaktica, hodně ukecaný, ale s plochými postavami a s kecy, který nestojí za to. Dojemný scény jsou tak trochu silou tlačený jako v devadesátkový telenovele... Buď to chtělo míň řečí a víc akce nebo uvěřitelnější chvání lidí. I tak to nebylo špatný. Dalo se. ()

Jezek_68

Moc jsem si chtěl odpočinout u nějakého dobrého výpravného scifíčka. Protože mám tento žánr rád, jsem možná až příliš kritický k jejich filmovému zpracování. Co k tomu říct: Motají se tam nějací týpci. Všichni jsou zoufale nezapamatovatelní v tmavých fancy oblečcích- snad kromě jedné divné indojaponské tetky. Občas tam CGI letí někam nějaká loď. Pak se tam zas motají nějací týpci a něco říkají. Za něma bloumají komparzisti, kteří neví, co mají na scéně dělat. Pak tam někde něco jako vybouchne atd. Největší terno je, že strašně složitě těží strašně vzácnou vodu (mimochodem jednu z nejběžnějších sloučenin ve vesmíru) Reálné scény s herci v atelieru vypadají, jako natočené na mobil, svícení odfláklé. CGI, nejsou špatně řemeslně udělané, ale výtvarné zpracování lodí (i jejich interiérů) je zoufale generické. Nuda, nuda, šeď, šeď. Po dvou nezáživných epizodách jsem dal šanci třetí. Není to o nic lepší. Vypnul jsem v půlce . Ztráta času. Jednu hvězdu dávám za fakt, že spaceship se před zastavením ve vesmíru otočí a brzdí tryskama- "what a progress...!" God bless Gilroye za Andora! ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse