Sestra

• USA The Nun (více)

Rambo159

Išiel som na film s tým, že to bude aspoň priemerné a dostatočne temné. Valak v Conjuring 2 bola veľmi temná, naháňala hrôzu len pohľadom, prítomnosťou. Tu to až na pár momentov akoby ani nebola ona. Jej evil schopnosti som jej nevedel uveriť, hlavne tie v druhej polovici filmu. Čo sa týka celého filmu, ide o kryštalicky čisté hollywoodske hororové klišé, určené akoby pre vymleté publikum, skôr násťročné ako vyspelé, ďalej milión absolútne hlúpych detailov, ktoré je vidieť v celom filme a nad ktorým sa to vymleté publikum nielenže ani len nepozastaví, ale zožerie to tvorcom aj s navijákom. Typická americká skreslená predstava o správnosti a vízii diania v nejakej ďalekej "zapadnutej" krajine. Rumunsko, rok 1952, tvrdý a vzrastajúci komunizmus, katolícky kňaz s mníškou by sa len tak zo zahraničia, ešte k tomu z Vatikánu, nedostal do krajiny bez toho aby boli zatknutí, alebo nemali na krku zavesených tajných. Kláštor vyzerajúci ako masívny hrad je nezmysel. Ďalej rímskokatolícke opátstvo v Rumunsku? Jedine ak maďarské na severe krajiny, ale to by nemohli zavše hovoriť rumunsky a oslovovať sa rumunskými menami. Pre typické rumunské prostredie by sa hodil pravoslávny kláštor, lenže ten by už tvorcom nepasoval k Vatikánu. Keď už tam všade svietili len sviečkami a petrolejkami, teda elektrina neprichádzala do úvahy, ako je možné, že tam fungovalo rádio. Stačí, to je už dosť. Nebudem sa vyjadrovať k typickým nelogickým činom postáv, ako je hlúpe preverovanie situácií, rozdelenie sa v bludisku chodieb, atď...Niekto tu chválil atmosféru filmu, neviem čím to, ale mi neprišla bohvieaká. Takisto absencia zapamätateľného soundtracku ma mrzí, ten by dotvoril hustejšiu a drsnejšiu atmosféru. Pre mňa slabé, nevýrazné, ultraklišovité, stupídne. Iba čo tvorcovia pokazili celú Valak postavu, bola by ináč skvelá, keby sa toho chopili schopnejší filmári. Škoda. 1,5* ()

Wardan

Čím delší odstup od toho filmu mám, tím méně se mi líbí. Přesně ten film, kde autoři tušili, jak by to mělo začít a jak skončit, ale nevěděli, co by měli dělat mezitím. Film jako ústřední prezentuje záhadu sebevraždy jeptišky, kterou je třeba vyřešit. Odhalení, které vede k závěrečné části, je však dílem to, co jsme se dozvěděli v úvodu, dílem je nevýznamé (nijak nemění cíle postav, prostě je třeba zastavit zlo). To by zas tolik nevadilo, průběh odhalování může být pro vyprávění důležitější než tajemství samo (a často bývá). Problém je, že nikdo toho moc nědělá, postavy se víceméně jen potloukají po opatství a přilehlých pozemcích a k dílčím stopám se přijde v zásadě jen náhodou (a navíc jsou dost marginální – např. knihy). Moc tomu nepomáhají ani nezajímavé postavy, o nichž se dozvídáme jen prostřednictvím dost natvrdlých dialogů. Burkeova minulost a výčitky, které ho přišly strašit, nemají žádné rozřešení a Irenino rozhodnutí složit řádový slib je zase rozřešení vnitřního konfliktu, který až do oné chvíle není nijak manifestován, Frenchie ho artikuluje během rozhovoru na cestě do opatství, jinak mu ale nic nenasvědčuje a nemá žádné důsledky. Celá střední část filmu je tak jen shluk nespojitého strašení . Corin Hardy se během strašení spoléhá na několik málo triků, které brzo omrzí a nejsou nijak zvlášť strašidelné (jen tak pro srovnání, v obou Conjuring filmech nesou jednotlivá strašení stopy odhalující pozadí a cíle duchů, skutečné mají konsekvence a jsou mnohem nápaditější a překvapivější). Co hodně filmu pomáhá je samotná lokace opatství a okolí (hřbitov). Mlha, ze které koukají náhrobky a dřevěné kříže za zvuku krákání vran, středověký kamenný nehostinný hrad s dlouhými temnými chodbami a postavy zkoumající je v noci za svitu louče či lucerny. To prostě vypadá dobře a dnes se tolik filmů v takovém prostředí neodehrává. Škoda jen, že z monumentálního hradu uvidíme jen pár místností a chodeb a celé to nepůsobí moc jako skutečné místo, ale jako pár náhodilých komnat a koridorů, které nikam nevedou. Zatímco po odchodu z kina jsem se ještě rád vzpomínal na gotický design filmu, po několika dnech už moc nevidím důvod tlačit to do třech hvězd. ()

Israha

Temná audiovizuální lahůdka, která ale nezvládá pořádně napnout, zamrazit ani vyděsit. Prostředí kláštera s přilehlým hřbitovem je pro nějakou tu duchařsko-démonickou jízdu jako stvořené, a Bichir s Farmigou přinášejí element sympatických protagonistů, o které budete mít obavy a budete jim fandit až do konce, takže tady dobré. Extrémní příběhová jednoduchost ale eliminuje většinu tajemna a nejistoty (není zkrátka co objevovat a odpadá strach z neznámého, a o to víc bije do očí šablonovitost scénáře), lekačky díky značné míře předvídatelnosti až na asi jednu jedinou nefungují a kdovíjak násilné a brutální to taky není, takže to vlastně na čistě horrorovém poli více či méně neuspívá. Jasně, celý ConjuringVerse je ve své podstatě jedno velké strašidelné klišé, ale pečlivostí a propracovaností strvárnění na nedostatek invence dává zapomenout. The Nun ale budí dojem spíše rutinního spin-offu a dojné krávy, než nějakého důležitého dílku skládanky. Po první Annabelle nejslabší film ze série. Ne vyloženě špatný a díky vizuální atraktivitě v pohodě koukatelný, ale působící tak nějak unaveně (příkladem za vše budiž příšerně okoukaná dějová linie s exorcistovým traumatem z nepovedého vymítání a dětské oběti - kolikrát jsme tohle už viděli? Dává to tomu příběhu něco? A když ne, je to aspoň dostatečně stylově udělané? No...odpovězte si sami). ()

fisus

Když tak nad tím přemýšlím,dostal jsem,co jsem čekal.Prostředí a atmosféra jsou dokonalé,Valak pouští hrůzu..... nešlo to udělat trochu lépe?P.S. Viděl jsem to podruhé a to v kině.Na plátně je to lepší,ale na horory do kina chodit jen v týdnu a dopoledne.Proč?Protože tam jinak nalezou davy idiotů s popcornem a jiným žrádlem a člověk z toho má úplné h***o!!!!Chvíle ticha,čekáte nějakou tu lekačku a co je slyšet?Křřřřřřuuuuuppp,sssrrrrrkkkkk,haaaaammmm....jednou mi fakt rupnou nervy a vyvedou mě v kazajce. ()

warrenur

Opat som spravil chybu a siel do kina v piatkovy vecer, ked je plny deciek, ktore nevedia v meste inak zabit cas a tak otravuju v kine vsetkych okolo. Zvlast na horrore, kedy su, s prepacenim, dosrate, a tak tliachaju hluposti a robia bordel, ako u seba v izbe, niciac zazitok z akehokolvek filmu. Ale to ma neznechutilo natolko, aby som sa nedokazal chvilami uvolnit a ponorit sa do deja. Zial, tento je i napriek nie vysokym ocakavaniam znacne plytky a celkovo posobi lacno. Atmosfera minimalna, o nejakom strachu, ci napati sa hovorit neda. A pritom si viem predstavit prave pri tomto namete taku, ze by sa dala krajat. Tych par lakaciek je predvidatelnych a za vela nestoja. Hoci Veri-na sestra je celkom uveritelna, vsetko ostatne je dost slabe. Pozitivom bol chraplak "matky predstavenej" a priestory opatsva. Jeho chodby divak videl v traileri a nicim neprekvapia. Neviem, ci bolo nutne obsadit kanadskeho hipsterskeho frantika do role prave kvoli tomu, aby sa decka neposrali iba z podareneho vizualu demonickej mnisky, ale je to zbytocne a otravne. Jej zjavovanie malo grady len v poslednych filmoch. V tomto Hardyho paskvile ma nechala chladnou. Neodporucam. Vyhodene peniaze. ()

Extrakritik

Slabší 4 hvězdičky.Bál jsem se,že film bude pouze o lekačkách.Lekačky tam byly,ale naštěstí i s poměrně ponurou atmosférou. ()

ROCK,THE

Nejočekávanější horror dvou let... A jak dopadl?... Snímek je dobře zpracovány i obsazení uvěřitelné. Ale je tu bohužel spoustu ale, každý fanoušek kvalitního horroru čekal od Jeptišky(Sestry) nejděsivější horror, kor po úspěšné Annabelle 2 kterou normální člověk i fanda horroru jen tak z hlavy nepustil. Co se týče výpravy a kulis mohu jen chválit a slovem nádhera neurazím. Ale zpět k příběhu, lekavých momentů je prachmálo ač jde z Jeptišky hrůza jak jen to jde tak ztrácí svou tajuplnost a hlavně ztratila kouzlo a strach z ní který jsme mohli vidět před dvěma lety na V Zajetí Démonů 2. Každopádně snímek výpravou, hudbou, obsazením i mírnými horrorovými efekty je na kino podívanou. Ale dle mého názoru jde spíše o drama mezi nebem a peklem. Za mě mohu ještě podotknout očekával jsem daleko víc. Udělejte si každopádně vlastní obrázek a neváhejte ani chvíli a běžte se podívat na tu jenž prochází po našich chodbách a budí nás ze snů... SESTRA Mé hodnocení: 6.9/10 ()

Bozvav

Pan démon přestojený za šerednou řádovou sestru s problémovým chrupem a poněkud impulzivní povahou mne nijak výrazně nenadchnul, ale ani nezklamal. Klasická lekačka, námět standartní bubárna. Dobře natočené, svižné a nijak fádní dílko. Hlášky, které občas démonická jepťule trousila je nutné ocenit samostatnou hvězdičkou, hudba zbytečně razantní. Za mne 3 a půl hvězdy, tedy 70%. ()

Aurus

Jako nic moc. Příběh je docela špatnej a jediná sympatická postava je naše hlavní hrdinka filmu. Hudba je ale na vysoké úrovni a to musím pochválit. Za mě tak 1/10. ()

Meteorista

Tak voni teda asi od 30 minut filmu věděj, že v tom klášteře (a nejen tam) je s nima nějaký hrozně zlounský zlo, ale stejně se honěj za postavama, který za rohama mizej a když viděj stín, tak šup hned za ním. No ale hele, takle: když odhlídnete od tohodle nelogickýho konceptu a smíříte se s tim, že ve filmu se nedržej pudu sebezáchovy (asi se prostě nebojej?), tak vám z toho vyjde docela fajnovej horor, kerej má atmosféru, spolíhá sice na mnohdy laciný lekačky, ale sem tam se prostě nějakej ten hezkej nápad najde a je i fajnově provedenej. Nebudu teda po druhym zkouknutí tak přísnej a upravuju hodnocení ze dvou na hezký tři hvězdičky. ()

Shredo

Po dvoch výborných Conjuringoch : V zajetí démonů + V zajetí démonů 2 som sa dva roky tešil na pokračovanie démona Valaka, ktorý bol práve v spomínanej dvojke nakoniec ústrednou postavou a túžil som sa o ňom dozvedieť viac. Produkcia Wana motivovala mňa a mnohých ďalších utratiť keš za kino, naivne. Opátstvo v Rumunsku pôsobí naozaj hrôzostrašne už samo o sebe a sľubovalo si to veľké veci. Že to bude naozaj jediná dobrá vec v celom snímku by ma ani vo sne nenapadlo. Dej sa nikam neposúval, resp. ani neviem, či tam nejaký dej bol. Prišlo mi, že tam len zmätočne pobehovali postavy po kláštore, zjavovali sa, zakričali a v inom zábere sú zas na inom mieste, pri inej činnosti. Nezapamätal som si ani ich mená. Dva jumpscare-y prišli ako na zavolanie, inak by hrozilo, že by som v kine reálne zaspal. Tak trochu dosť odfláknuté. Tvorcovia bohužiaľ dostanú zarobené solídne, keďže sa zvozili na povesti dobrých mien. Ja sa preto len bojím, aby si nemysleli, že odviedli dobrú prácu, a pokračovali v podobných počinoch ďalej. Keďže sa blíži aj V zajetí démonů 3 mám reálne obavy z výsledku, no šancu tomu ešte dám. ()

Luk Skywalker

Dva špatné filmy v jednom víkendu bych asi nedal (naštěstí tento snímek nenásleduje predátoří evoluci). Jedná o dobrou duchařinu, která není k vidění tak často, lekačky fungují, i když víte, že přijdou, nenudí to, děj odsejpá a je v tom mnoha nadpřirozena, takže za tím, se schová leccos. Jako prequel dobré a jsem zvědav, jestli bude nějaký další snímek z této série. Annabelle se moc nepovedla, ale zde tleskám. ()

gaggu

Wane, Wane, co mi to jen děláš? To jsi nemohl ten dohled udělat pořádně? Trošku zklamání... ale i přesto to byl velmi nadprůměrný horor. Přece jen postava jeptišky pro mě v dvojce conjuringu byla nejvíc creepy postava a doteď když si vzpomenu na některý scény, tak mám husinu. Ale tady se to neopakovalo. Některý lacinější kousky tomu prostě vzali ten punc vyjímečna a tajemna. A takový krásný prostředí tam měli, úplně se to mohlo točit samo. :)) ()

Faila

Ačkoliv je to tak časté, že už bych si na to mohla zvyknout, stejně mě pokaždé nakrkne přehršel stupidních hororových klišé. Bez nich by mi mnoho filmů přišlo o stupeň i dva lepších, ale asi nejsem ideální cílovka. Sestra má každopádně solidní příběh a když budu některé scénky brát jako nechtěná zakopnutí, je pro mě tenhle horor docela slušná podívaná. ()

Heavyman

Příjemné prostředí kláštera, temná krajina, starej dobrej valak, docela sympatický herci i pošmodrchaná zápletka a napojení na starší filmy a přesto něco chybělo,aby se dalo natvrdo prohlásit, že se povedlo. ()

BOURQUE

Vo svojom žánru „klasika“, bez (extra) výraznejších momentov. Alebo nie? Tak pre mňa nie úplne. Už ten samotný začiatok naznačuje, že to bude jeden z tých mierne lepších filmov z kategórie „horor“. Herecky prekvapivo dobre zvládnutá vec a dobre zvolené a vybudované prostredie pridáva ten nutný plus. Taissa Farmiga má „našlápnuto“ k tomu, aby sa raz priblížila k svojej sestre (Vera Farmiga). Nezávislí film nepriamo súvisiace so sériou „The Conjuring“. A takto je to v podstate v poriadku. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

agassi68

Tak predovšetkým treba vedieť, že horor robí v prvom rade zvuk. Bez poriadnej reprosústavy to ani nepozerajte. Tiež je dobré pozerať sám a v neskorých večerných hodinách. Mne sa to podarilo a zážitok sa znásobil. Tí menej ako trojhviezdičkoví by sa mali riadiť týmto návodom a nedehonestovať skvelú prácu tvorcov.. ()

Rockerman

Tak jako v ostatních žánrech filmu i v hororu bylo řečeno už vše. Jde jen o to, jak se k už mnohokrát použitému nápadu postaví tvůrci a jak dokážou dostat do děje dostatek atmosféry a ponurosti. Jamesi Wanovi se to v obou částech Conjuringu povedlo. Sestra jde vlastně dějem před V zajetí démonů a je nutno říci, že té atmosféry se tu povedlo dostat jen občas. Velmi mi vadila ta bezprostřední, téměř televizní kamera, která zřejmě měla zvýšit napětí, ale na mne to působilo zcela opačně. Špatnou volbou bylo podle mě i je snaha odlehčit příběh pomocí "frantíka". Nebyl vtipný, do filmu se nehodil a nezachránilo to ani hezké navázání na první Conjuring. Suma sumárum mi to vychází na lehký nadprůměr a to hlavně díky opravdu hodně děsivé "hlavní představitelce". Potěšila i Farmiga mladší, druhdy čarodějnice z AHS. ()

Annabelle se vrátí

Annabelle se vrátí