Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

BarVo

Každý diel bol pre mňa sviatok, úplne som to hltala. Z Boba som mávala nočné desy. Parádne herecké výkony, atmosféra a Lynchovské žartíky. Druhá séria o trochu slabšia, ale stále si držala nadštandart. Film ma až tak nedostal, nebolo miesta pre lynchovské nekončiace variácie a zdanlivé nesúvislosti. A keď som už pri tom, znova sa musím zamyslieť, kto to vlastne zabil Lauru Palmerovú? ()

tzcomics

Zprvu jsem mě obavy - po zkouknutí několika filmů Davida Lynche, jsem si nebyl jistý, zda Twin Peaks pochopím, zda to bude pro mě. Po shlédnutí několika dílů jsem ale docela podivné atmosféře přišel na chuť a rád se do tohoto městečka vracel. Postupné odhalování Lauřina života, Cooperovy zvláštní vyšetřovací metody, různá tajemství každého z obyvatel, červený pokoj... Člověk si i zamiloval některé postavy. Ale pak přišlo odhalení vraha a ukončení původní hlavní linie. A tím pro mě skončil i samotný seriál -někde uprostřed druhé serie. Twin Peaks pro mě prostě byl o Lauře Palmerové. Nová témata, která seriál v druhé půlce druhé série nabídl už pro mě nebyla tolik atraktivní. A především už mě ani nebavilo sledovat jednotlivé linie různých postav, neboť dříve alespoň člověk mohl hádat, nakolik má kdo něco společného s Lauřinou smrtí. Po dopadení vraha ale už ostatní postavy přestaly být natolik důležité. Tudíž mi ani nevadí, že se na 3. serii již nedostalo. ()

unclejack

Niet čo dodať - hoci je to jeden z mojich obľúbených seriálov, pokles kvality v druhej sezóne je poznať... Na druhú stranu je to výnimočný a poriadne premyslený seriál, plný tajomna a odhaľovania čo sa vlastne nachádza pod povrchom. Scenár je vždy na vysokej úrovni a viaceré diely dosahujú nadnadpriemerných kvalít, najmä v réžii Davidy Lyncha. Kto by si nezamiloval agenta Coopera a jeho koláče, jedle a najlepšiu kávu na svete, šerifa a jeho pomocníkov, krásne podlých Horneovcov, Gordona Colea atd. Twin Peaks je ešte o úroveň vyššie než seriály podobného razenia - detektívne s nadprirodzenou zápletkou - a približne o dve úrovne vyššie než seriály, ktoré nám núkajú naše komerčné televízie. Sledovať Twin Peaks, to je zážitok. ()

Brenda.Ch

Toto je kultovka jak blázen, změnila jsem čtyři hvězdy na pět. Agenta Coopera si musí zamilovat snad každý a osudy lidiček v městečku jsou velmi poutavé, velmi mysteriózní, záhadné i hrozné. Neskutečně úžasná hudba Badalamentiho, pečeť Davida Lynche, tolik nezodpovězených záhad a témat, že z toho jde hlava kolem. Seriál si drží úroveň velmi vysoko, potom ale poklesne, a to přesně od smrti Lelanda Palmera. Nicméně i tak je to pořád velmi podařené, záhadné. Nadchlo mě to, jeden z nejlepších seriálů, jaké jsem kdy viděla. 2017...twin peaks přitvrdilo, ze začátku rozpaky, pak už mě to chytlo a musím říct, že je úžasně zajímavé vidět protagonisty, jak vypadají a jak si žijí po těch letech...nelíbí se mi hnusné a krvavé scény, myslím, že stačily i náznaky, aby seriál neztratil poetično... ()

Stuart6

Sovy nejsou, čím se zdají být. Excelentní výtvor pana Lynche. Moje jasná jednička (nelze dát dvě první místa). ()

musculimus

Po zhlédnutí celého seriálu ve mně zůstává špatný pocit. Scénáristicky si pan Lynch totiž ukousl zřejmě větší sousto, než zvládl. První série je brilantní, ačkoliv se v ní objevují ony 3 tajemné věty, které namlsají diváka na slušné pokračování, kterého se bohužel nedočká. Co se týče té druhé, po vyřešení hlavní zápletky se její zbytek stává zbytečnou výplňkovou vatou. Agent Cooper se stává navždy kultovní postavou. Skvěle napsaná je také Lynchova postava. Škoda, že Don S. Davis dostal hlavní slovo až v druhé polovině druhé série, kde už je takřka zbytečný. ()

Hilly

Nesmírně poutavá a vcelku rozsáhlá "Lynčárna" ve spolupráci s Markem Frostem divákům ukázala, že přes všechny tituly, ve kterých při hromadných neštěstích a jiných masakrech ku zvyku diváka umírá tisíce lidí, dokáže i smrt jedná mladé dívky z maloměsta brutálně otřást celým Twin Peaks. Je až neuvěřitelné, jak hlubokou emoční stopu zanechala vražda Laury Palmerové po trvání celého seriálu a co všechno okolí o sobě sdělila. Sheryl Lee v podstatě v seriálu hrála svojí "mrtvolu" a zarámovaných obrázkem v titulcích (pokud nepočítáme závěrečný film Fire Walk With Me a sestřenici Maddy), a přesto jsem jí celou dobu vnímal jako charismatickou bytost, plnou tajemství. Samozřejmě nesmím vedle ní opomenout postavu speciálního agenta Dalea Coopera, kterou brilantně ztvárnil Lynchův přítel Kyle McLachlan a pro mě velmi důležitého Johna Nance, který se často se svým hrůzostrašným a zároveň posmutnělým výrazem vyskytuje v mnoha režisérovo počinech. Ano, seriál obsahoval slabší místa a obzvlášť dialogy Bratrů Horneových vyzněly kolikrát až groteskně, nicméně klobouk dolů castingu, co herec, to charisma. Pravda, "Sovy sice nejsou tím, čím se zdají být" a čím doopravdy jsou, se už asi nikdy nedovím a do černého vigvamu se nejspíš nikdy nepodívám, každopádně mému oblíbenému režisérovi děkuji, že mě vzal na pouť až sem. ()

beeleg

Městečko Twin Peaks je seriál který vybočuje z řady. Každý díl si vychutnávám stejně, jako Cooper šálek lahodné, černé kávy. Cooper v jistých chvílích působí nadpozemsky, jako ztělesnění dobra a spravedlnosti. V Twin Peaks nechybí tajemno, nevysvětlitelné jevy, napětí, ale ani vtipné scény (Leland na parketu s Catherin). Twin Peaks má v sobě prostě nějaké kouzlo, je pohádkově krásné a zároveň mrazivě děsivé. ()

Johanita

Jako bála jsem se a dodívala jsem se, jen abych věděla, jak to dopadlo...a pak jsem se bála ještě víc. Hudba skvělá. Herci sedli. A ten konec... Proč jsem čekala happy-end, když je to Lynch...?? ()

TonoM

Tim Hunter, Graeme Clifford, Kyle MacLachlad skvělá práce, skvělý napínák bohužel to jede z kopce a vysoce nasazená lat'ka z 1. série není v dalších dorovnaná. ()

Kakofon

Naprostý skvost. Kultovní seriál o tajemnu se skvělou atmosférou a vynikajícími hereckými výkony. Bohužel některé díly byly poměrně slabé. Od 18 dílu to šlo směrem dolů, ale závěr patří mistrům. Ve třicátém díle nenechal David Lynch nikoho na pochybách. Prostě geniální režisér. Těším se na další sérii, která snad spatří světlo tohoto světa během příštího roku. Takže 87% . ()

987Castiel

1. séria: Lynch si dal akurátnu dávku drôg, ktorá mu umožnila stvoriť dokonale komplikované dielo, kde je všetko prepojené a každý detail súvisí s hlavným dejom. Jedno veľké puzzle s fantastickou atmosférou. 2. séria: Lynch toho užil možno trochu viac než mal :) ale výsledkom sú orgazmické proporcie vrcholového diela od ktorého sa nejde odpútať. Zvučky mi hrali v hlavne každú noc pred spaním a každé ráno po zobudení. Neskutočný zážitok od A po Z a finále všetko zosilnilo... Nohy som mal zabetónované hlboko v zemi a roky, dlhé roky som nemal z ničoho väčšie zimomriavky. Twin Peaks je ako taká Lynchova hračka s ktorou sa dosýtosti vyhral a presne ako sľúbil, o 25 rokov z nej zmetie prach a pokúsi sa nás znovu zničiť svojou geniálnou šialenosťou. Minútu po dopozeraní mi už postavy chýbajú. Tak pôvabné herečky som nikde inde nevidel. Twin Peaks je kult a samostatná kategória, ktorá zrejme navždy zostane bez konkurencie. ()

Kozlowski8

Dnes již kultovní seriál Davida Lynche o vyšetřování vraždy mladé dívky v odlehlém městečku u kanadských hranic, k němuž je povolán zvláštní agent Cooper. Samotná vražda a její vyšetřování je sice hlavní kostrou příběhu, avšak podstatnější je spíše to, co tuto kostru obaluje. Lynch nám pěkně pomaloučku odhaluje skutečnou tvář zdánlivě klidného až ospalého městečka a jeho obyvatel a postupně rozplétá mnohé záhadné, temné a tajemné a mnohdy bizardní skutečnosti, které je provázejí. To je podkresleno tu sotva slyšitelnou, tu hlasitější až vtíravou ústřední melodií. Málokteré dílo se dokáže takovým způsobem zavrtat do mozku diváků díky atmosféře, kterou dokáže navodit, jako tento seriál. Jeho dokonalost až genialita však začíná u skvělého, poutavého příběhu, který svou pružností, co se týče nálad, pocitů a změny tempa vyprávění vyvolává v divákovi tak širokou škálu emocí jako žádný jiný film či seriál a nenechá diváka vydechnout po celou dobu představení a velice dobře napsaných postav a jejich jedinečných a mnohdy nezapomenutelných dialogů. Šumění Douglasových jedlí ve větru a k tomu Badalamentiho hudba si mne navždy podmanily. Druhá série v načatém díle pokračuje, byť je děj trochu rozháranější, objevuje se v něm více zjevení a halucinací a těch typických "lynchovských" jevů a pro mne po geniální "jedničce" znamená sestup o malý stupínek dolů. 1. série = 100%, 2. série = 90%. ()

Scaevola

Seriál je výtečnou ukázkou, nakolik může být výborný a kvalitně zpracovaný náměť rozložen zbytečně nabubřelou realizací, která nepozná, kdy má skončit. Ústřední dějová linka kolem vyšetřování mysteriózního zločinu až po černý vigvam je skvělá a dění kolem agenta Coopera je vtipné a promyšleně vrstvené, ale seriál je žánrově a dramaturgicky natolik rozkročen, že snad ani není možné, aby vás zaujaly všechny linie příběhu. Jednotlivé odbočky nesoucí nezřídka jednotvárnou nudu navíc kmitají od směšných, či spíše zcela trapných, až po triviálně romantické a byť věřím, že takové kolísání bylo od počátku záměrem tvůrců, osobně mi tento přes míru obecný způsob vyprávění nesedl. Sám jsem zvědav, jestli se donutím pokračovat v ohlášeném roce 2017. ()

MartinReno

Patrím k tým šťastlivcom,čo videli najprv film a vobec netušili,že existuje seriál.Tým pádom som trávil vcelku haluzný,temný dej,čo vela naznačoval,no ešte viac nevysvetlil.O vela rokov neskor som sa prinútil zhliadnuť seriál v nádeji,že dovysvetluje zbytok,no šeredne som sa splietol.Seriál oproti filmu postráda tú silnú dávku temnoty a servíruje nahlúply humor plus často velmi nudné epizódy.Kludne mohol mať 10 dielov a docielil by to isté.Nedá sa povedať,že by ma celkovo seriál nebavil,pretože Lynchovu optiku mám vcelku rád.Nechápem však načo toho bolo tolko,keď to nikam aj tak neviedlo? ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti