Co kdyby...?

USA, (2021–2024), 14 h 42 min (Minutáž: 29–38 min)

Tvůrci:

A.C. Bradley

Jeffrey Wright, Hayley Atwell, Chadwick Boseman, Dominic Cooper, Sean Gunn, Djimon Hounsou, Samuel L. Jackson, Toby Jones, Neal McDonough, Jeremy Renner (více)

Série(3) / Epizody(27)

Prvý animovaný seriál štúdia Marvel Čo keby...? nečakaným spôsobom prepisuje scenáre filmového vesmíru štúdia Marvel a prerozpráva slávne udalosti zo známych filmov. Seriál sa sústreďuje na najslávnejších hrdinov filmového univerza Marvel, pričom mnohým postavám prepožičali hlasy rovnaké hviezdy, ktoré si ich zahrali aj v hraných filmoch. (Disney+)

blazma

Tohle bylo fakt hodně dobrý. Trochu jsem se toho bál, ale jakmile jsem se odhodlal dát tomuto animáku šanci, tak jsem byl mile překvapen :) Mohu doporučit a podívat se na Marvel svět trošku jinak. ()

Scaevola

Výběr jednotlivých témat je samozřejmě scénáristicky nahodilý a naskýtá se otázka, proč tvůrci vybrali právě dané alternativní linie a nikoli jiné, avšak vzdor několika slabším epizodám (především mne zklamal wakandský princ ve vesmíru a pomstychtivé pobití všech Avengerů) se celek jeví promyšleně a s přihlédnutím k závěrečným dílům i dostatečně velkolepě, aniž by vadila krátká stopáž. Co se týče formální stránky, animace se snaží působit co nejrealističtěji ve zpracování postav, kdežto prostředí je často jen poloprázdné, na druhou stranu potěšil návrat mnoha herců z MCU jakožto dabérů. Zhodnocení tak velice prospívá především závěr, který zdatně destiluje to nejlepší z celé série, a vítané míchání žánrů. ()

SamGee

Marvel Studios si udržiava prvé miesto v rebríčku najúspešnejších filmových franšíz na svete vďaka jednoduchému receptu - vyrozprávať superhrdinské príbehy a objavovať nové územia v rámci svojho vesmíru. Skúša aj tvorbu mini-seriálov, kde môžu tvorcovia zaexperimentovať. Animovaná séria What If...? patrí medzi takéto typy.     Celá séria je založená na týchto otázkach: „Čo by sa stalo, keby obľúbené postavy z MCU konali inak? Aké následky by z toho vzišli?“ Odpovede nám poskytuje The Watcher (Jeffrey Wright), intergalaktická bytosť a rozprávač v jednej osobe, ktorý dodržiava zásadne pravidlo – nezashovať do udalostí, pokiaľ to nie je nevyhnutné.   Tvorcovia tohto seriálu dostali príležitosť prerozprávať známe príbehy kreatívnym spôsobom a musím povedať, že výsledok sa vydaril.  Sezóna nám predostiera rozmanité príbehy, od uveritelnejších až po „uletenejšie“. Všetky epizódy sa líšia aj v žánri, predstavia sa nám drámy, aj odľahčené komédie. Súčasne, diely odzbrojujú divákov odkazmi na MCU a dejovými zvratmi. Páčilo sa mi, ako sa scenáristi nebáli zariskovať  a vydať sa temnejšou cestou. Nanešťastie sa u tejto série nájdu chyby – občasná abscencia WOW efektu, nedoťiahnutý príbeh a nevyužitý potenciál vybraných postáv.     Samotné postavy sú ťahúňmi tohto seriálu. Dokážu si získať sympatie divákov aj v pozmenených rolách.  Platí to aj pri zloduchoch.  Nedá mi nespomenúť famózneho Jeffreyho Wrighta - The Watchera. S hlbokým hlasom robí seriál pútavejším a nebojí sa u svojho charakteru ukázať ľudskejšiu stránku. Dúfam, že sa budeme stretávať s The Watcherom častejšie.   Animácia je dominantným hráčom. Dodáva scénam život a umožňuje animátorom sa vyblázniť. Čo sa týka akčných scén, vynikajú rýchlosťou, menšou dávkou brutality a  prepracovanou choreografiou. Tá by sa kľudne vyrovnala hraným počinom z MCU. Diváci si vychutnajú  aj hudobný motív pri úvodných titulkoch, ktorá patrí medzi najlepšie momenty z celého seriálu.     Animovaný seriál What If...? som si užil od začiatku do konca. Ponúka šialené zápletky, pozmenené postavy, prekvapivé momenty, podarenú akciu a úchvatnú animáciu. Vďaka týmto elemntom si dokáže namotať fanúšikov MCU okolo prsta. Hoci What If...? trpí nevyváženosťou kvality epizód, nedá sa mu uprieť snaha ukázať niečo originálne. Budem rád, keď Marvel bude aj najďalej vytvárať takéto podobné projekty v budúcnosti.     Príbehy: 8/10, Postavy: 7/10, Animácia + vizuál: 9/10, Akcia: 9/10, Hudba: 6/10, Celkovo: 8/10. ()

swenyx

What if je hodně dobrý nápad, nekonečný potenciál, tolik místa pro jakékoliv scénáře které můžou být jakkoliv absurdní a my dostaneme tohle :) Nechápu z jakého důvodu se autoři neutrhli ze řetězu, kromě asi 3 epizod bylo ostatní průměr, nebo odpad. Nevím proč, už jen teď dostávám totálně crazy nápady co by mohli udělat. Ale jinak vizuál pěkný, hezky se na to koukalo a akční scény skoro vždy povedený. Tak uvidíme, třeba se to v 2. sérii zlepší. ()

Sopholojong

Dokonala studnica komiksovych napadov - scenaristickych i vizualnych. A.C. Bradley by mal byt definitivne najaty Kevinom ako tvorca novej fazy hraneho MCU. Vsetko je tu asi tak o triedu lepsie ako doterajsia tvorba Marvelu a chcel by som to vidiet este raz v hranej forme, co je ale zhola nemozne, lebo by tych devat casti (s tymi hercami a akciou) stalo asi zhruba miliardu dolarov. Cast s dobrym/demonickym Strangeom (emocionalna nakladacka) a posledne dve s vojnou proti Ultronovi (vypiplana akcia a multiplanetarne presuny) absolutne vladnu. Tieto multiverza su nekonciacou davkou napadov a mnohych alternativ... uz sa tesim na dalsie stretnutia. ()

AdelleR

What if...? je neskutečně zajímavým pokusem. Trochu si to nahrává s myšlenkami diváků, „co by se asi stalo, kdyby tohle bylo trochu jinak?" Prý je vše dělané podle komiksů, mně to často prostě přišlo jako směska fanfikcí a fanouškovských teoirí, co se vyrojí vždy hned po premiéře filmu. Zajímavá podívaná je každopádně zaručená. Postavy v každé epizodě potká zcela jiný osud a jistí si můžeme být prakticky jen tím, že Tonyho Starka vždy potká ten stejný (ehm). Bavila mě animace podobná Spiderverse a taky to, že většinu postav dabovali herci z hraných snímků. Podobně tu je skvělý i soundtrack. Ale celkově to je takové nevyvážené, z některých epizod jsem byla strašně nadšená, z jiných zase strašně rozpačitá, ale u antologií tomu asi nikdy jinak ani nebude. Nemůžu tomu však upřít, že je to velmi nápadité a vzhledem k tematice taky leckdy dost morbidní. Baví mě koncept, kdy se nakonec vše nějak propojí. Jsem velmi zvědavá, kam toto povede, zda je to opravdu jen takový experiment, nebo to bude hrát roli i v dalších MCU projektech, i vzhledem k tomu, že se tu několikrát (a docela vážně) řešilo multiverse, s nímž se v nadcházejících marvelovkách má dost hrát. ()

The_Ninkisek

What If...? Velmi zajímavé. Jakožto jednotlivé epizody to funguje velmi dobře. Zajímavé příběhy, které si berou inspiraci z komiksů. Má to ale jeden háček. Autoři se snaží z What If...? udělat nějaký funkční celek. No a to bohužel vůbec nefunguje. Některé příběhy jsou dobré jíné špatné, ale jejich propojení je otřesné. Nefunguje to, snaží se to nějak hrát na emoce, ale prostor vžít se do nějaké z postav je prakticky nulový, protože každou postavu vidíme jen jeden díl. Cekově to působí spíše jako slátanina náhodných příběhů zakončená pokusem o nějaký Avengers level threat konec, kdy bubu Ultronek zničí multiverse. Zatím asi to nejslabší co Marvel Disney seriály předvedli. ()

Martin712

No neviem. Animácia ako kedy a niektoré časti trápne. Kebyže to ako pubertálny pozerám na Fox Kids, tak by to malo viac bodov. Toto je ntiahnuté a veľmi často som sa tak nudil že som až zaspával… ()

Jenda1cz

Splněný sen nerdů. Jestli Marvel, Star Wars, DC sledujete jen ze setrvačnosti a nikdy jste se nad tím nezamysleli, tohle vás bavit nebude. Neříkám, že Marvel apod. patří k tomu nejkvalitnějšímu, na co se dá koukat, ale když už něco sleduji, měl bych toho využít maximálně. ***Tak změna, dokoukal jsem na přeskáčku zbytek a některé epizody jsou super, některé pro mě ztracený čas. Nejlepší epizody: 1, 7, 8 Nejhorší epizody: 3, 6 ()

Pes

Lokimu som pritankoval 4* takže nemôžem ísť vyššie. Napriek tomu že takéto kktinky sa mi páčia a ulahodia môjmu psiemu očku. Budem to hodnotiť ako celok - ten sa mi páčil. Samotné diely maju lepšie časti, horšie časti, však to poznáte... Ja už len čakám či sa Marvel pustí do konceptu Ricka a Mortyho a dropnú nejakú medzi alternatívno-vesmírnu jebičku aby mne podobných blbcov potešili. ()

13Maty13

"I am the watcher. I am your guide through these vast new realities. Follow me and ponder the question What If…?"     /// S1: První animovaný seriál ze světa MCU si hraje s neuvěřitelně zajímavým tématem. Co kdyby se něco stalo jinak? Moc mě baví objevovat tyhle nové reality. Nadruhou stranu je zde i pár zbytečných, nebo hloupých epizod (šestá epizoda). Přesto je to zábavný seroš s hravou animací, hromadou odkazů a spoustou otevřených možností do budoucna na které se moc těším.     / S2: Druhá série se mi líbila o chlup více. Je vidět, že tvůrci se teď opravdu utrhli že řetězu a nebáli se toho. Co se mi opravdu líbilo, byla akce (Captain Carter vs Hydra Stomper...) a to, že jsme na každou epku nemuseli čekat týden. Je pravda, že pár blbostí a zkratkovitostí tu stále najdeme, ale mě to zas tak nevadí. Moc se těším na objevování dalších realit a příběhu v další sérii.   / Hodnocení: S1 8/10, S2 8,5/10. Celkem: 8,5/10. ()

Johny203

Na úvod a nalákanie divákov nemohli zvoliť horšiu epizódu. Ďalšie epizódy sú však výrazne odlišnejšie od toho čo sme už videli v hranej podobe, úvodná epizóda teda slúži iba nato aby si človek zvykol na animáciu, ktorá spočiatku môže pôsobiť problematicky ale veľmi rýchlo sa na ňu dá zvyknúť. Epizódy dva (respektíve tri) až päť sú vrchol seriálu a ukážka tvorivosti scenáristov. Následne začne kvalita upadať a tvorcovia sa navyše odklonia od pôvodného konceptu seriálu. Spraviť samostatne stojace epizódy bol ten najlepší nápad ktorý mohli v MCU vytvoriť, vzájomne to nakoniec prepojiť bol však ten najhorší.  Úplne to skazilo moju chuť do ďalších sérií.  What if...? ponúka na jednu stranu originalitu a zaujímavé zápletky a na druhú klasické MCU neduhy v podobe zameniteľnosti, nudy či toxického humoru. Ďalší projekt z ktorého tvorcovia nedokázali vyžmýkať maximum, u tohto to špeciálne zamrzí. ()

abigael

Páčilo sa mi to :) Krásna sonda do alternatívnych svetov, kde ale základné charaktery postáv ostávajú rozoznateľné, len reagujú na iné situácie. Najobľúbenejší diel je pre mňa jednoznačne Las Vegas eskapáda (aj keď Thor toho sveta je trošičku... hlúpučký). ()

Crazy_About

Velkým plusem seriálu What if...? je poutavá animace, pomocí které se autoři vracejí k původním konceptům (značný komiksový vliv). Avšak výběr "nových" dějových linek už tak šťastný ve všech případech nebyl... Celkově se nový seriál snaží v krátkých epizodách naznačit predstavu multivesmíru a pravděpodobně připravit půdu pro budoucí potenciální nové hrdiny. Jsem tedy zvědavá, jakým směrem se bude nová fáze MCU ubírat. ()

martingazo

Bohužel nevyužitý potenciál. What If...? má v podstatě nekonečno možností a i tak si to často vybere příběhy, které jedou spíše furt na jistotu, strašně rád bych viděl odvyprávěný nějaký extrémy. V tomhle je úžasná epizoda se Strangem a Ultronem, tohle byly perfektně odvyprávěný příběhy, ale v poslední epizodě se to pak vše propojí a pro mě to ztratilo úplně váhu. Pořád slušný nadprůměr, animace úžasná a jako zábava to funguje, ale až na vyzdvižené 2 epizody jsem si z toho moc nevzal :/ 6/10 ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)

Přetáčky Doctora Strange zahrnují nová camea

Přetáčky Doctora Strange zahrnují nová camea

21.12.2021

Úspěch Spider-Man: Bez domova a seznámení diváků s konceptem multiverz podle nových zpráv vedlo studio Marvel k rozhodnutí přidat do chystaného pokračování Doctora Strange pár nových cameo scén.… (více)

Obi-Wan a marvelovky až v roce 2022?

Obi-Wan a marvelovky až v roce 2022?

09.04.2020

Francouzská verze Disney+ vydala tiskovou zprávu, ve které oznámila detaily o chystaných seriálech pro streamovací službu. Kvůli pandemii koronaviru se produkce na většině seriálů musela zastavit a… (více)