Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

Šakalík

Český distributor tentokráte překvapil zařazením 3D verze s titulkama, čehož jsem využil a do třetího Iron Mana se ponořil ve třech rozměrech. Nicméně očekávaný nával infantilního nadšení se nekonal. Jakkoli musím ocenit trefnou sebeironii a nadsázku, s jakou je trojka podávána, nemohu si nevšimnout děravého scénáře a návalu nemístného patosu. To první filmu odpustím, to druhé nikoliv. Film se dá brát „vážně“ – pokud se toto slovo v souvislosti s železnou trilogií dá vůbec použít – pouze do chvíle, než se provalí skutečná podstata Mandarína. Tenhle poťouchlý twist mě věru nepobavil, i když zase musím ocenit to, že se autoři nebojí parodovat sami sebe. Tenhle film má v mých očích zkrátka mnoho protipólů, jejichž hašteření mi překáží v tom, abych si ho pořádně užil. Mně by třeba vůbec nevadilo, kdyby se Iron Man vydal do daleko temnějších zákoutí marvelovských komiksů. ()

tempus

Potitulková scéna poprvé v Marvel filmech je nepřečkat-titulkyhodna (stačí youtube). Někdo ji však ocení jako vtipnou a v kině viděthodnou. Konečně jsem si užil Ironmena pořádně bez té nepřijemné kamery (narozdil od jedničky a dvojky--kamera Fáze 2 vypadá o moc lépe), s titulky a nepřerušované reklamou. Možná je trošku delší, ale jelikož jsem šel do kina pouze vyzbrojen trailerem č1 a letmo přečtenými Douglasovými poznámkami, a odcházel jsem spokojen, tak to vůbec nevadí. Skoro neuvěřitelné, nikdy bych si nepomyslel, že uvidím jistou podobnost či nosné prvky, nevím jak to nazvat správně, s Žambochovou knihou Líheň (1 i 2) tak brzy (vysoce odolná monstra, žena se stane jednou z nich ale stojící proti nim). ()

kenkaku

Já nevím, ale tak nějak mi přišel o něco méně zábavná podívaná než ty předchozí. Respektive buď jsem se namlsal a čekal krapet víc, nebo už toho bylo nějak moc (přeironmanováno? :)). Co překvapilo (a hodně) byla spousta vzpomínek a odkazů na události v Avangers a častější výskyt "Tony-Starkovského humoru". ()

upson

Tentokrát 4 hvězdy za Downeyho Jr. a jedna s přimhouřenýma očima navíc za Trevora Kingsley Slateryho :-D ()

KR4T4S

Velké překvapení. 1 a 2 mě nijak extra nezasáhly (Downey ok, postavu Iron Mana nijak extra neprožívám). Hlášky jsou vtipné a přirozené, akce přehledná, film nikdy nenudí a je napínavý. Plusy u mě posbírali i herci - Gwyneth a její Pepper má konečně větší prostor a smysl, Downeymu už Tonyho žeru víc, Rebecce Hall snad role Mayi pomůže víc na světlo, vychvalovaný Kingsley klasicky svůj standart (tzn. pokud nemá blbou roli, hraje velmi dobře), ovšem na zadek mě neposadil. Ale pro mě je největší hvězdou filmu vynikající Guy Pearce. Líbilo se mi to dokonce o chlup víc než třetí Nolanův Batman. Po druhém zhlédnutí někdy v blízké budoucnosti možnost zvýšení hodnocení. _____ Zatím 85% ______ Přál bych si, aby to Black točil v R ratingu a následně vydal eRkovou verzi na dvd/blu-ray. Bylo by mnohem lepší, kdyby tam byl větší výskyt fucků a krve. ()

danca044

Dalo by se říci, že toto byl nejlepší díl ze všech, Opravdu stálo za to si na něj zajít do kina. Robert Downey Jr. je prostě senzační a role Tonyho Starka mu padne dokonale. Opravdu nemám nic co bych filmu vytkla, nechyběly zde vtipné chvilky ani akční scény. Prostě bomba. ()

Firebug

Ajaj. Na nějaké žvásty o dospělosti a temnosti nového Iron Mana zapomeňte. Tohle je příkladný mišmaš připomínající karnevalové veselí, kde jste jako malí caparti skákali z atrakce na atrakci a večer plný zábavy zakončili sledováním monumentálního ohňostroje. Na filmu funguje jen a pouze těch pár vtipných hlášek. Starkovo charisma je ovšem již značně vyčichlé. Většina obstojné akce se odehrává mimo oblek, protože ten jako naschvál buď nefunguje, nebo se nabijí v garáži. Akce finální nepřehledná a spíše nechtěně směšná s hrozným (3xWTF během 3 minut) zakončením. O příběh se snímek i lehce snaží, bohužel kličkovaní mezi logickými děrami mu moc nejde. Nejhorší je ovšem finální deus ex machina, kterou mohl Tony přivolat hned na začátku a smáznout tak celý filmek během patnácti minut. Divák by tak bohužel přišel o citové sbližování se s desetiletým capartem a MacGyverovské odpravování padouchů. Vysoká hodnocení okolo jsou vážně k smíchu. I na poměry disneyovských komiksáren je tohle slabý průměr. V porovnání se vším ostatním to je přímo shit... ()

OughJay

Ve druhym Iron Manovi bylo akce jako šafránu, Avengers v tomto smyslu působili trochu jako zadostiučinění, ale ve třetím Iron Manovi skoro nic jinýho, než akce, není. Ne, že by to bylo ku škodě. Během filmu jsem snad nezamhouřil oka, což je jistojistě fajn. Uklidňující scény s geniálním hošíkem přišly taky vhod a Gwyneth Paltrow byla znovu skvělá. Přestože to vše dle mě stačí na 4 hvězdy, zažil jsem i některá nemalá zklamání. Zaprvé - Guy Pearce v roli záporáka byl pouhým stínem své rovněž záporné role z loňského Lawless. Zde z něj nešla ani špetka strachu či respektu a působil naprosto necharismaticky, inu jako loutka. Zadruhé - zlo využívající dorůstání končetin a jiných částí těla jsme již mohli vidět v Terminátorovi. Osobně bych tuto vymoženost zařadil do žánru sci-fi a necpal ji za každou cenu do komiksového filmu. Vím, že Marvel nejde stejnou cestou jako DC Comics, kde se své hrdiny snaží ukázat v co možná nejreálnějším světle dnešního světa, ovšem toto sebeuzdravování pro mě bylo nanejvýš laciné. A konečně zatřetí - Mandarin. Ben Kingsley je dokonalý herec a i postavy Mandarina se zhostil s kumštem sobě vlastním. O to víc mě zamrzelo, že zde byl hozen prakticky až na druhou kolej za nevýrazného Pearce a scénáristé si jej nechali do zálohy pro další díly. Poté, co jsem šel do kina kromě Downeyho Jr. i na další silnou osobnost v podobě Kingsleyho, jsem byl jeho nevyužitým potenciálem dost zklamán a odcházel jsem malinko podveden. Tony Stark: "So, uhh, who's home?" Harley Keener: "Well, my mom already left at the diner, and dad went to someone to get scratchers... I guess he won, 'cause that was six years ago." ()

BMAJTZ

Na jedničku to nemá, ale dvojku to hravě strčí do kapsy. Jinak je to ale stále ten samý Iron Man jakého máme rádi. A to je víceméně vše co o tomto filmu jde říct. Moc nových nápadů zde nečekejte, spíše vykrádačku sama sebe, ale i tak je to poměrně zábavná podívaná. Jedna věc mě ale skutečně iritovala, z traileru jsem se těšil na skutečně badd ass záporáka a to jak se to nakonec vyvinulo mě vyloženě zklamalo. Tak jako tak to ale na víc než tři hvězdy nemá. ()

peterpatrik

Pre mňa najlepší film roku 2013, zatiaľ. Tony Stark so svojím humorom u mňa vždy boduje, každý film s Robertom Downeyom Jr. je proste úžasný. Z trilógie Iron man sa mi tretia časť páči najviac. Film pôsobí veľmi dobre hlavne kvôli výborným hercom a príbehu, zachoval si masku predchádzajúcich dielov. Vadilo mi tam pár vecí, hlavne dom bez bezpečnostných systémov navrhujete zbrane, ale v dome nemáte nič, iba obleky :). Veľmi ma prekvapil koniec filmu. U mňa 88%. ()

LuciusWlk

Mandarin byl absolutně bezchybná postava. Jinak. Co čekat od Iron Mana. Edit: Možná je dobře, je to byl poslední samostatný Iron Man. Byl dobrý, netvrdím opak. Trochu úsměvný, ale začínálo to být trochu seberecyklující. ()

Reanimated

Black látku uchopil skvěle - bylo to osobní, temné, osudové, ale nechyběl ani vtip a sebereflexe. Další důkaz toho, proč je Iron Man tím nejobdivovanějším Avengerem (navíc jediným, jehož sólovky opravdu šlapou?)... PS: Kingsley pobavil, když vylezl ze záchoda, měl jsem pocit, jako by zrovna narychlo dorazil z natáčení Diktátora. ()

sedm.1

Já si s Iron Manem prostě asi nikdy nepadnu do okna. Přitom ale vůbec nedokážu říct, proč tomu tak vlastně je. Samotná postava Iron Mana alias Tonyho Starka je zajímavá, pestrá a fakt zábavná, navíc její představitel Robert Downey Jr. v ní pak doslova a do písmene exceluje a v podstatě právě on má lví podíl na obrovském úspěchu celé této série. Záporáci a jejich představitelé byli v každém dílu také neotřelý, výrazní a jako soupeři důstojní, atmosféra byla vždy fungující a po efektní stránce všechny tři díly dosahovali maximální úrovně. Takže kde je ten problém? Nejspíš v zápletkách. Ani jednou mě totiž nějak výrazně neoslovily, ani jednou mi nepřišly strhující, ani jednou se neobešly bez hluchých, nudných míst. A vše zmiňované se týka samozřejmě i trojky. A tak tu z hereckého hlediska Downey Jr. opět hláškuje a hraje na 120%, Pearce jako záporák klasika a jako třešnička na dortu tu pak září/řádí fantastický Kingsley. Atmosféra pravá, komiksová a efekty a akce zpracované nad míru skvěle. Jak jsem ale zmiňoval, zápletka i zde na mě působila zase nemasným, neslaným dojmem, žádná jízda, žádná adrenalinová smršť, děj plný dost rušivě zbytečných slov a scén, zkrátka když to vezmu celkově, oproti ostatním komiksovým peckám i třetímu Iron Manovi v mých očích, stejně jako předešlým dvou dílům, chybí něco, co by mě vážně nadchlo, odbouralo a rozpláclo o zeď. Takže na jedno shlédnutí určitě zábavná záležitost, toť ale bohužel asi tak vše. ()

SG-1

"Podpůrný týme, pokud se Mandarin nechystá zaútočit levným oblečením, tak jste to asi zvorali." -plukovník Rhodes- ()

widla

Je to akce od začátku do konce. Vtipné, chytré, nečekané. Po vcelku nudné dvojce je tohle zmrtvýchvstání překvapivé. Jsem zvědavá, co se bude dít dál, a to prosím moc akční filmy nemusím. Ale poslední dobou se Marvel překonává :) ()

srbak

Radikálne zmeny došli v dielni Shane Blacka, ktorý si to celé prerobil podľa svojho obrazu. A na predošlý neskutočne tupý a vyschlý diel celkom milé povzdvihnutie trilógie. Samozrejme stále je to len blockbuster od spoločnosti Marvel, takže zas taká obrovská reformácia nedošla. Dej čistý marvel, tam určite nedostala réžia povolenie na zmeny, ale na scenári už Black upustil uzdu, a tam si snáď každý nájde aspoň jednu pasáž, v ktorom ho to vážne bavilo. Kino zážitok skončil nad moje očakávania, takže som až nadmieru spokojmný ()

Sdoom

Downey jako Iron Man potřetí a opět je on jednoznačně největší devízou celého filmu. To je na jednu stranu fajn, na druhou to něco vypovídá o kvalitě filmu jako takového. No, co si budeme povídat, žádný zázrak se nekoná. Záporák mě příliš nepřesvědčil (ač se Guy Pearce docela snažil) obzvlášť po tom twistu, který se mi ale opravdu nelíbil. Vysvětlení toho, co se vlastně děje a proč, se příliš nedočkáme, jen místy a dost povrchně. Iron Man je i bez svého obleku v podstatě nepřemožitelný, což se mi taky úplně nepozdávalo. Prostě je zde spousta menších či větších zádrhelů, které z mého pohledu film táhnou do průměru. Ano, vizuálně je to opravdu nabušené, stejně jako audio, Downey rozdává charisma na všechny strany, ale to mi prostě nestačí. Tedy alespoň ne na lepší než 3hvězdičkové hodnocení. Krom toho 3Dčko mi přišlo celkem zbytečné, žádné velké 3D orgie se nekonají. (3D, orig.) ()

herr_carter

Nevěřil jsem, že by tahle série mohla být dotažena téměř k dokonalosti a povedlo se - 3.díl je pro mě nejzdařilejším a nejchytřejším završením série (ta role B.Kingsleyho, to jsem se málem posral...) a čeho jsem si ještě stačil všimnout byl fakt, že Guy Pearce má stále hranatější držku..................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

coscarelli

Fíha, nuz tak to som teda necakal. Tretie rande so zeleznym hlaskarom, vyzdvihlo moje predchadzajuce pochybne iluzie asi 76%. Sice si na prve dva mitingy ani tak nepamatam, no teraz som dostal pekne po usiach. Moze za to nepriehladnutelny rukopis Shanea Blacka? Je to dost mozne. A myslim ze prospel tejto ukoncovacke. Bral to hned zostra. Vyklbene lave ucho, nastiepena stolicka, zader v nechte, puknute hanky a prepalene ocne viecka. Skoda toho rozbehu, kym som sa dostal, ale... Dom na skale si nepostavim, ale olupem si mandarinku. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu