Borgiové

• Česko Borgiové - moc a vášeň (více)
Kanada / Irsko / Maďarsko, (2011–2013), 24 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Neil Jordan

Hudba:

Trevor Morris

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, David Oakes, Gina McKee (více)

Série(3) / Epizody(29)

Řím roku 1492, centrum křesťanského světa, sídlo papežství. Papež měl moc korunovat krále a mohl je také koruny zbavit, měl sílu ovlivnit chod impérií. Papež Innocent VIII. umíral, církev se utápěla v korupci a papežský trůn byla výhra, kterou chtěl každý… Seriál Borgiové je ucelený nepřikrášlený portrét jednoho z nejvíce fascinujících rodů minulosti. Oscarem oceněný Jeremy Irons hraje Rodriga Borgiu - vychytralého, manipulativního patriarchu rodinného klanu, který stoupá do nejvyšších kruhů moci na pozadí renesanční Itálie. Buduje své impérium prostřednictvím korupce svaté katolické církve a nastoluje nelítostnou nadvládu síly a okázalé krutosti. Seriál začíná v době, kdy Rodrigo podplácí, kupuje si a protlačí se na cestu k papežství, stává se papežem Alexandrem VI. Po boku mu stojí jeho dva machiavelističtí synové Cesare a Juan a skandálně krásná dcera Lucrezia. Seriál se odehrává v jednom z nejvýznamnějších období historie - právě vrcholí renesance a je objevován Nový svět. Současníci Da Vinciho, Michelangela a Medicejských - Borgiové byly kontroverzní a kacířští, ani ne tak proto, že prováděli činy do té doby neslýchané, ale proto, že v tom byli lepší, než jejich nepřátelé. A přitom se dopustili prakticky každého ze seznamu hříchů a nemálo dalších sami vymysleli. (HBO Europe)

Scaevola

Značně rozporuplný počin s kvalitní výpravou a obsazením, leč scénář trpí několika vadami na kráse: Od prvního do posledního dílu se střídají momenty veskrze vypjaté a skvěle podané s chvílemi, kdy nejen divák - ale i sám J. Irons - hlasitě zívá nudou. Naštěstí ke konci získává mnohem více prostoru mladičká a děsivě slibná Lucretia (o kterou stejně všem jde) ve výtečném podání H. Graingerové. - Druhá série se přes natahování v první půli (samoúčelná zápletka se sochařem/sochařkou a scény typu "tři grácie a sirotčinec") jeví jako vypjatější a ke konci se konečně něco začíná dít. Také se pomalu začíná projevovat větší rozpočet, než jaký má konkurence, a především davové scény vypadají lépe. Jen škoda, že F. Arnaud vede svého Césara veskrze kladně a proměna v nestvůru je tak nenápadná, až si jí divák nevšimne. - Třetí a, bohužel jak se zdá, poslední série přinesla vše, po čem jsem tu tajně a tu hlasitě volal. Zápletka jde pevně za svým a nikde se nezdržuje, hlavní hrdinové už nejsou prvoplánoví hrdinové a temnota v jejich očích probleskuje možná až příliš často; scény svádějící Lucretie jsou patrně nejpovedenější. Nečekané ukončení seriálu navíc zastihuje celou rodinu ve chvíli největšího triumphu, což dodává celému příběhu podivnou, morálně zatrpklou chuť - výtečné. ()

brasek

Sklamanie! Nechcem porovnávať s inými historickými seriálmi... ale The Borgias sú proste nudný a nezaujímavý. Podľa zo seriálu vôbec nedýcha atmosféra doby. ()

springboks

Dle mýho názoru se jedná o kvalitní seriál, který bez servítek popisuje nejzkaženější a nejzkorumpovanější dobu papežství v celý svý kráse. Výběr protagonistů osobně kvituju, Jeremy Irons je ikonou, která sama o sobě naláká spoustu lidí, aby to zkoukli, následně pak jsou mi velice sympatický Cesare a Lucrezia, i když Rodrigo mi úplně nesednul. První série je opravdu poutavá, ve druhý už mě některý díly přišly trošku nudný. Co se mi ale nelíbilo bylo za a) francouzskej král, kterej má nutkání neustále přede všema řikat, že je hnusák apod., a hlavně historický nesrovnalosti, například celá postava prince Djema je tam neskutečně přetvořená a nechápu vůbec z jakýho důvodu, když se tam ukáže asi ve dvou epizodách. ()

VLADEK

Nebudu se rozepisovat, protože už to tady pregnantněji vyjádřili jiní. Nadprůměr, ale není to moje téma. První sezóna 80%, druhá 70%, třetí 80%. Ale mohl by někdo do pošty napsat co to Jeremy Irons koncem 15.století hulí?? Já myslel, že se tabák do Evropy dostal až v polovině 16.stol.? ()

Stuck

"Vyjímečně" nesedí historické události, "Vyjímečně" je očerněná církev a proto se děj hýbe..kdo by chtěl koukat na nudnou skutečnost.. 1. série ** 2. série ***** 3. série**** ()

polyxena

Kde jinde se inspirovat k intrikánskému seriálu, než v renesanční Itálii, že? Borgiovi jsou bezpochyby kvalitní seriál a pro milovníky výpravných kostýmních výletů do minulosti je nejspíš povinností je vidět. Nicméně děj nebyl vždy přesvědčivý (obzvlášť první polovina jak první tak třetí série) a ač mě to mrzí, tak s papežem Jeremyho Ironse, jsem se vyrovnala až ve druhé polovině třetí série. Přiznávám, že pro mě bylo těžké se ztotožnit s plány tak prohnilé rodiny jakou Borgiové byli, přesto jsem jejich osudy sledovala se zájmem a mrzí mě, že tento seriál skončil nebo spíše neskončil závěrem-nezávěrem. Ještě jednu řadu by si zasloužili. ()

ariari

ak porovname listy a zapisky obrovksej masy strednej aj aristokratickej vrstvy tych cias v Taliansku, tak je uplne jasne, ze scenaristovi sibe alebo si vytvoril vlastny svet.dnes to robia takmer vsetci..mozno neurobil konkurz na hru o trony, co ja viem, ale viem, ze svet takto vtedy nemyslel. na vode postavene pribehy. keby neuvadzali skutocne mena , tak je to fuk, toto je cele historicky paskvil, na morbidne pobavenie akejsi stredovekej fantazy posluzi. ()

VanThomass

To nejlepší, co mezi historickými seriály lze naleznout. Obsazení všech hlavních postav nemá chybu a v čele s Jeremy Ironsem (Rodrigo Borgia) vládne celému seriálu. Tvůrci se nebojí ukázat všechny zvrácenosti a intriky toho slavného rodu. Evropská verze s názvem "Borgia", která se staví, jako konkurence tomuto původnímu seriálu, pak působí, jako slabý odvar. ()

Rozmarýna

Nic moc. Zhlédla jsem už celou 1. řadu a je to pro mně zklamání vzhledem k tomu, že podle csfd má seriál 80%. Oproti Tudorovcům ubohé. Seriál je natočen tak, že mi neumožnil se "sžít" s žádnou postavou a fandit jí. Intriky mi přijdou nějak ploché a nevýrazné, nudné. Jeremy Irons je v té roli takový rozplizlý, nijaký - vůbec mu tu postavu nevěřím. Výběr herců se vůbec nezdařil, jsou nevýrazní, dobře je zahrán snad jen Cesare. Tudorovci měli skvělé herce, kteří ten seriál udělali. Myslím, že herci v Borgiích seriál zabili a scénář se na tom podílel velkou měrou taky. ()

Kikina33

Moc, intriky, lovestory, vraždy, korupce a spousta dalších věcí okolo kterých se motá děj tohoto seriálu, zasezený do období objevení Ameriky. Pokud překousnete pár prvních epizod, které se snaží hlavně představit nám hlavní hrdiny a nastínit děj, pak jistě seriál dokoukáte celý. Pokud mohu porovnat, tak je to stejný styl jako u Tudorovců akorát se odehrává ve Vatikánu a místo krále je v centru dění papež. Prostory, ve kterých se natáčelo jsou opravdu působivé a navíc jsou skvěle doplněny krásnými kostýmy, což je pro celý seriál velké plus. Moc mě překvapil, začínající Francois Arnaud, který zde opravdu září a jeho Cesare se tak stává nejlepší postavou celé série. Opravdu jsem zvědavá na pokračování, snad bude na stejně dobré úrovni a neupadne jak už se to u většiny pokračování stává. ()

Shaman::..

Po Tudorovcích velké zklamání. Jsem až nepříjemně překvapen, že se stejným tvůrcům nepodařilo z tak zajímavých dějin vymačkat více. První díly vypadají a popisují děj až příliš popisně, nezáživně, kde ani postelové scény už nestačí. Měl jsem sto chutí po třetím díle to zabalit. Naprosto zbytečné je mluvit o hlavním představiteli, Ironsovi, který působí v seriálu jako úplně zbytečně... Kde je jeho herectví? Naopak pochvalu zaslouží technické ztvárnění seriálu. Naštěstí poslední tři závěrečné díly první série ukázali určitý kvalitativní posun a možná si příští sezónu nenechám ujít... ()

jarmil8

Seriál si drží vysokou laťku po celé tři sezóny. Škoda, že nebyl dokončen dle plánů. Výprava je skvělá (opravdu byl na konci 15. století v Itálii pořád taková zima?), mnozí herci jsou tu jako ryba ve vodě (François Arnaud - Cesare), jiní spíše iritující (David Oakes - Juan). Velkolepé zakončení. ()

Uroboros77

I když nemám rád církev a vše s ní spojené, tak tento seriál vzbudil mé sympatie a už plně chápu jak je možné že ti tlustí páni se sklony na málé kluky dží stále své funkce i moc v dnešní moderní době. ()

Linsang

Upřímně řečeno jsem očekávala trochu víc intrik a nějakého toho rafinovaného násilí. Na to, jakou mají Borgiové pověst, se mi seriál zdá trochu krotký. Uvidíme, jestli se v druhé sérii trochu víc rozjede... Byla jsem také nachystána na herecký koncert Jeremyho Ironse, ale daleko víc jsem si nakonec užila jeho dětičky. Cesare Francoise Arnauda nemá chybu (navíc je to opravdu sexy chlápek) a z Lucrézie se postupně vyklubala pořádná mrška. Velmi slušná výprava, skvělé herecké výkony (bohužel ne u všech) a zajímavé vedlejší postavy (francouzský král, manžel Lucrézie, milenka Cesara...), to vše z tohoto seriálu činí pro mě velmi přitažlivou lekci z historie. ()

Mort09

Po Římu a Tudorovcích další historický seriál, který se spíše než o dějepisnou přesnost zajímá o vztahy, intriky a moc. A je to pecka. Skvělé herecké obsazení ústředních postav, jemuž vévodí vynikající Irons, v kombinaci se skvostnými kulisami a kostýmy tvoří doslova pastvu pro divákovy oči. Jedinou malou slabinu bych viděl v občasných hluchých místech, která se v jednotlivých dílech, zvláště v 2 sérii objevují. I přesto si Borgiové zaslouží krásných 80%. ()

e-pilot

Papežská historie sepsaná krví, zradou, podlostí, přes postele a korupcí. Vypovídají snad jiná slova o pravé povaze (Ne-)Svatého stolce pravdivěji? ()

krijka

Vcelku dost povedený seriál, samozřejmě upravující historii tak, aby to bylo zajímavější a pro seriálové ztvárnění přitažlivější. Na výpravě je vidět, že se fakt nešetřilo, i když je na ní zřejmé, že tady musela skutečnost ustoupit té romantické, a já bych se nebál napsat telenovelové linii. Itálie konce 15. století byla nepochybně mnohem špinavější a smradlavější, než nám ukazuje seriál. Vojáčci nebyli jak z cukrkandlu, neměli v té době dokonce ani uniformy a každý táhl do boje z vlastní výzbrojí a výstrojí. Takže pokud realitu, tak zcela jistě Rutgera Hauera a Maso a krev. I ty politické intriky byly trochu jiné, ale některé úsměvné maličkosti autentické jsou, třeba ti mumifikovaní stolovníci u neapolského krále. Jinak ještě jedna poznámka na okraj, Francouze nevyhnal z Neapolska mor, ale epidemie syfilis, .kterou pak promptně roznesli po celé Evropě, proto také označení syfilis jako „francouzské nemoci“. Ale jinak je to povedené, chybí zde opravdu padoušské postavy, dokonce i Borgiové mají lidské stránky. Tedy u mě spokojenost. ()

Yvettka

První série neměla chybu, to bylo na 4-5 hvězdiček. Jednání postav víceméně adekvátní, super. Druhá série, to je něco příšernýho. Snad to dokoukám. Příšerně "emerické", snaha o různé happyendy a fůra postav jedná nebo má postavení takové, jaké by v té době absolutně nepřipadalo v úvahu. Další malé minus (tentokrát tedy české, za to tvůrci nemohou), v jedna dabérka pro prostitutku a Kateřinu Sforzu? Sice s odstupem jednoho dílu, ale stejně... Obrovské plus za Jeremy Ironse, ten je ve své roli naprosto dokonalý, výprava, kostýmy, hudba. ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

03.07.2012

Máme tu herecké posily pro Hru o trůny 3 a nový historicko-dobrodružný seriál od History Vikings. Začněme se Seveřany. History, které se věnuje hlavně dokumentům, se rozšouplo i s hranými věcmi –… (více)