Borgiové (TV seriál)

• Maďarsko

Borgiák

Borgiovci

Drama / Historický / Krimi

Kanada / Irsko / Maďarsko, 2011 - 2013, 24 h 42 min (Minutáž: 29x50 min)

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, Vernon Dobtcheff, David Oakes, Bosco Hogan, Gina McKee, David Alpay, Sebastian De Souza, Thure Lindhardt, Steven Berkoff, Ruta Gedmintas, Ronan Vibert, Michel Muller, Luke Pasqualino, Pilou Asbæk, Simon McBurney, Roger Lloyd-Pack, Augustus Prew, Cyron Bjørn Melville, Edward de Souza, Björn Hlynur Haraldsson, Brendan Cowell, Peter Stebbings, Mickey Sumner, Jemima West, Emmanuelle Chriqui, Derek Jacobi, Attila Árpa, David Dencik, Edward Hogg, Noah Taylor, Robert Cavanah, Serge Hazanavicius, Richard Durden, David Bamber, Nicholas Rowe, Russ Bain, Matt Stokoe, Robert Demeger, Richard Bremmer, Elyes Gabel, Sarah Solemani, Ondra Dorian, Danny Midwinter, Jamie Blackley, Darwin Shaw, Matt Devere, Matias Varela, Leo Bill, Tom Austen, Ferenc Hujber, Charlie Carrick, Luke Allen-Gale, Callum Turner, Jamie Beamish, Caitlin Joseph, Nathan O'Toole, Ivan Kaye, Péter Horkay, Declan Hannigan, Noah Silver, Emily Taaffe, Melia Kreiling, Abraham Belaga, Mackenzie Munro, Sam Keeley, Edward Petherbridge, Csaba Vékes, Sarah Finigan, Giacomo Gonnella, David Dawson, Zoltán Schmied, Dermot Keaney, Donal Gallery, Patrick O'Kane, Helen Bradbury, Andrew Gower, Gabriela Dorantová, Charlie Anson, Edmund Kingsley, Steven Hartley, Alex Lanipekun, Julian Bleach, Linda Marlowe, Montserrat Lombard, Anne Lambton, Simon Gregor, Arkie Reece, Lucy Drive, Jalaal Hartley, Máté Haumann, Richard Rifkind, Emil Hostina, Barbara Flynn, Sophie Thompson, Camilla Rutherford, Raffaello Degruttola, William Ruane, Lukács Bicskey, Iván Fenyő, Tristan Sturrock, Ana Ularu, Kevin Griffiths, Liam McMahon, Seymour Matthews, Mal Whyte, Lenka Burianová, Tom Keller, Alan Westaway, Robert Reina, Paul Putner

Tony Lawson

Scénografie:

François Séguin

Kostýmy:

Gabriella Pescucci

Na tenhle seriál jsem narazil díky PC hře Assassin's Creed: Brotherhood, když jsem hledal nějaký film o Cesaru Borgiovi. Už v prvním díle na mě seriál dýchl parádní historickou atmosférou a bylo jasné, že podlé vraždy, intriky a jiné neřesti, jimiž byli Borgiové proslulí, nebudou ošizeny. Jeremy Irons jako Rodrigo Borgia byl skvělá volba, Arnaud jako Cesare mě totálně srazil na kolena a Lucrecia, kterou hraje Holliday Grainer, se prostě Lucrecií stala. Na hudbě si Morris dal záležet, úvodní skladba je super. Seriál o "prvních mafiánech" je pro mě nejlepší historický seriál a po shlédnutí druhé řady stále je. Aut Caesar, aut nihil! P.S. Nevěřím svým očím. Seriál byl ukončen třetí sérií, která byla zrušena v tom nejlepším... To snad nemyslí vážně, nebo ano? Tímto si u mě Showtime udělalo velký vroubek a výmluvy, že nejsou peníze a sledovanost je nízká, jsou celkem nemístné.(23.12.2012)

Shlédnuto všech 9 dílů. Jako čtenář Puzzovy Rodiny jsem o rodině Borgiů jistý přehled měl. Knihou jsem byl nadšen, a seriál mi jen potvrdil, že se jedná o unikátní historický rod. Výborný výběr hlavních herců v čele s J. Ironsem, skvělou hudbou a vzestupnou tendencí kvality jednotlivých dílů. Nutno poznamenat, že se moc povedla úvodní titulková část. Jsem zvědav jakým duchem se ponese druhá série...(6.9.2011)

Když zvážím fakta, že výborné kostými ještě nedělají výborný seriál a že náboženství, papež, církev apod. jsou témata pro mě dost nezajívamá, tak i přes to, že jsem pro každou špatnost a tady je jich celkem dost - promyšlené intriky, úplatky, vraždy, smilstva atd. a i přes Jeremyho Ironse, který je surpvý se dostávám "jen" na lepší 3 hvězdy.(25.7.2011)

Zatím mám za sebou první sérii, zpočátku to bylo poněkud mdlé, a zejména intriky, které by měly být hlavní devizou seriálu, mě nijak zvlášť nezaujaly. Časem to ale začalo dostávat grády. Z postav u mě jednoznačně vede Karel VII. Francouzský, který v podání celkem neznámého Michela Mullera působí jako velmi zábavný degenerát.(24.8.2016)

1. série: Seriál se v podstatě drží zaběhlých stereotypů Kmotra, což by mně osobně ke štěstí stačilo, církví je koření jen trošku, což je škoda; charaktery ale zůstávají nepříliš prokreslené (zvláště Ironsův papež je toliko neproniknutelnou kamennou maskou) a téměř neprocházejí vývojem. Celkově má nakonec člověk pocit, že se toho až tolik nestalo. Prozatím velmi silné 3 *.(24.7.2011)

• - Giovanni Sforza (Ronan Vibert) ve skutečnosti nebyl zabit Cesarem Borgiou (François Arnaud), jak je tomu v 5. díle 2. série, ale pouze napaden. Zemřel mnohem později až po Cesareho samotné smrti. (Helo)

• - Seriál Borgiové bol natočený v kanadsko-írsko-maďarskej koprodukcii vo filmových štúdiách Korda, v maďarskom Etyeku, asi 30 kilometrov západne od Budapešti. (Drtic)

• - Tvůrce Niel Jordan předestřel, že podle původního záměru měla první série zahrnovat deset dílů, ale protože se projektu nedostalo dostatečné finanční podpory, rozhodli se tvůrci jen pro dílů devět. (Conspi)