Borgiové (TV seriál)

• Maďarsko

Borgiák

Borgiovci

Drama / Historický / Krimi

Kanada / Irsko / Maďarsko, 2011 - 2013, 24 h 42 min (Minutáž: 29x50 min)

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, Vernon Dobtcheff, David Oakes, Bosco Hogan, Gina McKee, David Alpay, Sebastian De Souza, Thure Lindhardt, Steven Berkoff, Ruta Gedmintas, Ronan Vibert, Michel Muller, Luke Pasqualino, Pilou Asbæk, Simon McBurney, Roger Lloyd-Pack, Augustus Prew, Cyron Bjørn Melville, Edward de Souza, Björn Hlynur Haraldsson, Brendan Cowell, Peter Stebbings, Mickey Sumner, Jemima West, Emmanuelle Chriqui, Derek Jacobi, Attila Árpa, David Dencik, Edward Hogg, Noah Taylor, Robert Cavanah, Serge Hazanavicius, Richard Durden, David Bamber, Nicholas Rowe, Russ Bain, Matt Stokoe, Robert Demeger, Richard Bremmer, Elyes Gabel, Sarah Solemani, Ondra Dorian, Danny Midwinter, Jamie Blackley, Darwin Shaw, Matt Devere, Matias Varela, Leo Bill, Tom Austen, Ferenc Hujber, Charlie Carrick, Luke Allen-Gale, Callum Turner, Jamie Beamish, Caitlin Joseph, Nathan O'Toole, Ivan Kaye, Péter Horkay, Declan Hannigan, Noah Silver, Emily Taaffe, Melia Kreiling, Abraham Belaga, Mackenzie Munro, Sam Keeley, Edward Petherbridge, Csaba Vékes, Sarah Finigan, Giacomo Gonnella, David Dawson, Zoltán Schmied, Dermot Keaney, Donal Gallery, Patrick O'Kane, Helen Bradbury, Andrew Gower, Gabriela Dorantová, Charlie Anson, Edmund Kingsley, Anna Linhartová, Steven Hartley, Alex Lanipekun, Julian Bleach, Linda Marlowe, Montserrat Lombard, Anne Lambton, Simon Gregor, Arkie Reece, Lucy Drive, Jalaal Hartley, Máté Haumann, Richard Rifkind, Emil Hostina, Barbara Flynn, Sophie Thompson, Camilla Rutherford, Raffaello Degruttola, William Ruane, Lukács Bicskey, Iván Fenyő, Tristan Sturrock, Ana Ularu, Kevin Griffiths, Liam McMahon, Seymour Matthews, Mal Whyte, Lenka Burianová, Tom Keller, Alan Westaway, Karel Dvořák

Tony Lawson

Scénografie:

François Séguin

Kostýmy:

Gabriella Pescucci

Přesně takový snímek mi chyběl. Seriál nebo film, který ukáže křesťanskou církev takovou, jaká je a jaká vždy byla. Co na seriálu obdivuji je ta nenucená snaha církev jako takovou a fungování papeže nějak pošpinit. Seriál ke všemu přistupuje velmi přirozeně, nenutí diváku špínu schovanou pod církevními koberci, stejně jako shovívavost a lidskou povahu papeže Borgi. Kdyby tu byla snaha církev pošpinit a ukázat její zvěrstva v dějinách lidstva, pak by na to tenhle seriál nestačil a jestli i proti tomuto snímku církev vystupuje negativně, pak by měla být ráda, že to někdo nevzal opravdu hodně skutečně a syrově. Církev jako největší zlodějská a vraždící organizace fungující legálně několik stovek let, je jedinou organizací, která kradla, podplácela, znásilňovala a zabíjela naprosto legálně a s tím vším funguje naprosto bez problémů dodnes. Špinavci, vrazi, pedofilové schovaní pod církevním oděvem. BORGIOVÉ nenásilnou podobou ukazující církevní špínu a stejně tak její sílu a milosrdnost. Papež Borgia ač zlý a nemilosrdný vůči chamtivosti a korupci, se díky stejně špinavým praktikám dostal na papežský Svatý stolec . Pro církev kontroverzní, pro mě osobně ještě hodně milosrdné pojetí. Jeremy Irons zahrál papeže Rodriga Borgiu naprosto dokonale a vůbec si neumím představit ve stejné roli někoho jiného. Tenhle již dnes trochu opomíjený herec ukázal v čem je jeho síla a to v reálném pojetí role. Po J. Ironsovi mě dostal Sean Harris jako zabiják Micheletto, podobné ztvárnění role jsem dlouho ve filmu nezažil. BORGIOVÉ nám tedy ukazují pravdivou stránku církve, nesnaží se jí pošpinit ani chválit, ale ukazují nám běžný svět církevního života. Snad je tu spíše než touha pošpinit viděna mírná obava a seriál je spíše k některým momentům shovívavější, než by bylo milo. Za mě tedy určitě patří tenhle počin k těm nejlepším historickým snímkům jak mezi filmy, tak seriál dohromady.(22.9.2012)

Těšil jsem se na seriál podobný Tudorovcům a popravdě jsem dostal ještě o něco lepší. Seriál má oproti nim daleko intezivnější a nahuštěnější děj, což je sice místy na úkor historický faktů, ale to se dá omluvit. Tvůrcům se podařilo navodit skutečnou atmosféru renesanční Itálie, k čemuž přispívá i povedená hudba. Herci jsou všichni bez výjimky na jedničku a to dokonce i Jeremy Irons, kterého mám sice rád, ale jako papeže jsem si ho nedokázal představit. Ale byl jsem vyveden z omylu. Edit: Už dlouho mě předčasné ukončení seriálu nenasralo tak jako tady. Ukončit seriál, který je naprosto skvělý a navíc s každým dílem ještě lepší a lepší, to je vážně na zabití. Alespoň že posledním dílem byly uzavřeny některé příběhové linie a neskončilo to žádným cliffhangerem. K dokonalosti už chyběl jen Ezzio Auditore da Firenze. A když už jsme u toho: Young Cesare, I heard him say / he could not be killed by man. / So I tossed him through the air / to see where he might land. .... Cesare, Oh, Cesare / A man of great depravity / He thought himself immortal / 'til he had a date with gravity. .... Fair Lucrezia could not sate / her appetite for lovers / But I suspect she would be fine / with two or three more brothers. (Copyright - Ubisoft)(16.10.2012)

Nádherné kostýmy, překrásné účesy, velkolepé kulisy v dokonalém souladu a skvěle napsané i zahrané postavy včetně těch, které si nikdy nezískaly (anebo velmi rychle ztratily) mé sympatie. To vše korunované obdivuhodně uvěřitelným vývojem jak jednotlivých osob, tak vztahů mezi nimi. Zřídkakdy se povede, abych si zamilovala takřka všechny hlavní postavy. The Borgias jsou jednou z výjimek, potvrzujících pravidlo. Rodrigo alias Alexander VI., balancující mezi záchvaty pobožnosti a čistého prospěchářského intrikaření. Cesare se vznětlivou, hrdou, bojovnou i milující povahou. Lucrezia na cestě od bystré, učenlivé nevinnosti až po závěrečné bezradné zoufalství. Mateřsky, a tak nějak "obyčejně" vznešeně moudrá Vanozza. Inteligentní, svůdná a velmi schopná Giulia. Svým způsobem laskavý Micheletto- smrtící a věrný až za hrob. Ale i někteří mimo borgiovský klan- vynikající Machiavelli, kterému bych autorství Vladaře z fleku uvěřila, unavený francouzský král Karel a nezdolná tygřice Catherina, jíž jsem si i jako úhlavního nepřítele „mé strany“ velmi oblíbila. Posledním bodem souhrnné části ódy na tento seriál je úvodní titulková sekvence všech tří sérií a příslušná melodie, jíž řadím mezi ty, které se nikdy nepřeskakují. 1. série: Mínusy: iritující postava Ursuly (Co mělo znamenat to „Liberate me", když se pak dobrovolně stane jeptiškou?) NEJ pasáže: Lucreziino vyjednávání s Francouzy; papežské vyslyšení "kajícných" kardinálů aneb "Unburden your soul."; dialog Cesareho a Micheletta na cestě s fr. armádou až po jejich útěk Hodnocení: 86 % 2. série: Mínusy: Juan- lézt mi na nervy o chvíli déle, zabila bych ho sama (Ale zahraný je skvěle.) NEJ pasáže: celá linka borgiovské dámské charitativní (a politické) trojky; mama & dottore; Machiavelli vs. dětská armáda; Juanova smrt Hodnocení: 86 % 3. série: Mínusy: Alfonso, jakožto pitomec neschopný postarat se o vlastní rodinu (sdílím Cesareho úhel pohledu). NEJ pasáže: likvidace neapolského krále; znovushledání Lucrezie a Cesareho- kočárová scéna; usmíření Rodriga s Cesarem; dobytí Forli; hudba dovedená k absolutní dokonalosti, dodávající scénám tu pravou dramatičnost (především C&L motiv); zakončení jedním z nejlepších cliffhangerů, se kterým jsem se kdy setkala („You'll be naked, clean and bloodless again. And mine...“) Hodnocení: 89 % The Borgia Apocalypse: Strhující. Monumentální. Několikrát jsem MUSELA přestat číst. Přestože jsem schopna "vidět" jen zlomek toho, co by probíhalo na obrazovce, jde o pohled strhující. Ukončení seriálu byla odporná podpásovka, ale při čtení scénáře pro film "čtvrtá série ve dvou hodinách" si pokaždé připadám, jako by mi Showtime vyrvalo srdce a udělalo z něj trampolínu. :'-( Mínusy: Proč, Lucrezie?! NEJ pasáže: Umírající Rodrigo by byl úchvatný. A můj nehynoucí dík Neilu Jordanovi za nehistorický konec Micheletta (s Cesarem). Hodnocení: 90 %(27.10.2013)

Skvělé to není, ale pěkné ano. 1) Slovo, které vystihuje devět dílů seriálu, je pěkný. Pěkné kostýmy, pěkné historické reálie, pěkně vypadající herci, několik pěkných kluků, pěkně (pro masového diváka) napsaný scénář, pěkné zobrazení faktu, že politika byla a je svinstvo za všech období a za všech režimů. Ano, bylo to pěkné. 2) Úsměvné je použití korunovační hymny Sádok kněz jako doprovod k instalaci papeže roku 1492. Hymnu složil čerstvý anglický občan George Frederic Handel v roce 1727 ke korunovaci Jiřího II. Dnešní fotbaloví fanoušci její upravenou verzi patrně znají jako znělku Ligy mistrů. 3) Historické nepřesnosti nejsou příliš závažné. Snad jen bych dodal, že ottomanský princ pobýval v Římě 5 let a zemřel v bitvě u Neapole po boku Karla VIII, kterého doprovázel spolu s Cesarem. Giovanni Sforza nepředváděl svou potenci před kolegiem kardinálů. Cesarova milenka Uršula Bonadeová dokonce vůbec neexistovala apod. 4) V seriálu vystupuje řada pěkných kluků. Především papežovi synové Cesare (26letý Francois Arnaud) a převelmi přitažlivý Juan (28letý David Oakes). Lukrezin podkoní (22letý Luke Pasqualino) stejně jako neapolský princ Alfonso (24letý Augustus Prew) rovněž stojí za hřích. Pěkný je i ottomanský princ Djem (28letý Elyes Gabel) i nájemný vrah Micheletto (39letý Sean Harris). Jinak řečeno, pořád bylo na co koukat.(24.8.2011)

Oproti skvostu jako Řím nebo velmi dobrým Tudorovcům je tento seriál dost slabý. Místy tragické dialogy, mnoho zbytečných zápletek, špatné bojové scény (jaký rozdíl oproti Tudorovcům!), nepřesvědčivé herecké výkony (překvapivě i u Ironse!). Nedostatky film divákům vynahrazuje neustálým šukáním mezi postavami a nicneříkajícím blábolení na postelích po šukání...slabé 3 hvězdy.(28.6.2011)

• - Giovanni Sforza (Ronan Vibert) ve skutečnosti nebyl zabit Cesarem Borgiou (François Arnaud), jak je tomu v 5. díle 2. série, ale pouze napaden. Zemřel mnohem později až po Cesareho samotné smrti. (Helo)

• - Seriál Borgiové bol natočený v kanadsko-írsko-maďarskej koprodukcii vo filmových štúdiách Korda, v maďarskom Etyeku, asi 30 kilometrov západne od Budapešti. (Drtic)

• - Některé prameny poukazují na Lucreziu Borgiu jako na travičku. Dnešní historici se však vesměs shodují na tom, že důkazy, které by toto dokazovaly, neexistují. Zároveň poukazují na skutečnost, že přídomek travička jí byl přidán těmi, kteří rodinu Borgiů nenáviděli. (Nach)