Borgiové (TV seriál)

• Maďarsko

Borgiák

Borgiovci

Drama / Historický / Krimi

Kanada / Irsko / Maďarsko, 2011 - 2013, 24 h 42 min (Minutáž: 29x50 min)

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, Vernon Dobtcheff, David Oakes, Bosco Hogan, Gina McKee, David Alpay, Sebastian De Souza, Thure Lindhardt, Steven Berkoff, Ruta Gedmintas, Ronan Vibert, Michel Muller, Luke Pasqualino, Pilou Asbæk, Simon McBurney, Roger Lloyd-Pack, Augustus Prew, Cyron Bjørn Melville, Edward de Souza, Björn Hlynur Haraldsson, Brendan Cowell, Peter Stebbings, Mickey Sumner, Jemima West, Emmanuelle Chriqui, Derek Jacobi, Attila Árpa, David Dencik, Edward Hogg, Noah Taylor, Robert Cavanah, Serge Hazanavicius, Richard Durden, David Bamber, Nicholas Rowe, Russ Bain, Matt Stokoe, Robert Demeger, Richard Bremmer, Elyes Gabel, Sarah Solemani, Ondra Dorian, Danny Midwinter, Jamie Blackley, Darwin Shaw, Matt Devere, Matias Varela, Leo Bill, Tom Austen, Ferenc Hujber, Charlie Carrick, Luke Allen-Gale, Callum Turner, Jamie Beamish, Caitlin Joseph, Nathan O'Toole, Ivan Kaye, Péter Horkay, Declan Hannigan, Noah Silver, Emily Taaffe, Melia Kreiling, Abraham Belaga, Mackenzie Munro, Sam Keeley, Edward Petherbridge, Csaba Vékes, Sarah Finigan, Giacomo Gonnella, David Dawson, Zoltán Schmied, Dermot Keaney, Donal Gallery, Patrick O'Kane, Helen Bradbury, Andrew Gower, Gabriela Dorantová, Charlie Anson, Edmund Kingsley, Anna Linhartová, Steven Hartley, Alex Lanipekun, Julian Bleach, Linda Marlowe, Montserrat Lombard, Anne Lambton, Simon Gregor, Arkie Reece, Lucy Drive, Jalaal Hartley, Máté Haumann, Richard Rifkind, Emil Hostina, Barbara Flynn, Sophie Thompson, Camilla Rutherford, Raffaello Degruttola, William Ruane, Lukács Bicskey, Iván Fenyő, Tristan Sturrock, Ana Ularu, Kevin Griffiths, Liam McMahon, Seymour Matthews, Mal Whyte, Lenka Burianová, Tom Keller, Alan Westaway

Tony Lawson

Scénografie:

François Séguin

Kostýmy:

Gabriella Pescucci

Skvělá výprava, kostýmy a troufám si říct, že i herecké výkony byly poměrně dobré. Na druhé straně pak ale ležely scénář a povrchní psychologie postav - málokdy člověk zažije tolik zjednodušování a momentů, které mu hlava nebere. Nejčastější situace: v nějaké scéně se TAJNĚ setkají dvě strany, nikdo je nevidí, ani oni pomalu nevěděli, že se mají setkat... v další scéně se pak o tom všichni ostatní okolo baví jako o jasné věci... nebo se něco opět beze svědků přihodí, další den o tom mluví celý Řím! Kdyby to byl seriál pro děti, mohu takové zkratky brát, tady je to ale vážně k smíchu (nebo pláči, vyberte si sami). Nedělám si srandu, není díl, kde by nebyl alespoň jeden moment, kdy bych nad tím nekroutil hlavou. Vraždy lidí se očividně taky neřeší (je to jak v nějaké old-school hře, zabiješ, schováš se za roh a vše je v pohodě). Beru, že to bylo jednodušší a pro ústřední děj by to vysvětlování nehrálo sebemenší roli, pro mne to ale vyznívalo jako lenost tvůrců dát si práci se zdůvodněním - jen chtěli aby se to stalo. První dvě série jsou i přesto dobře sledovatelné - vždy první díl a druhá polovina série, protože mezitím je spousta zbytečné a nudné vaty. Třetí série je pak už jen smutné divadlo, kde se herci snaží, ale dialogy, děj a psychologie jejich postav jsou natolik otřesné, že mi herců bylo až líto.1. série - 4*, 2. série - 4*, 3. série - 2*(27.1.2014)

Přesně takový snímek mi chyběl. Seriál nebo film, který ukáže křesťanskou církev takovou, jaká je a jaká vždy byla. Co na seriálu obdivuji je ta nenucená snaha církev jako takovou a fungování papeže nějak pošpinit. Seriál ke všemu přistupuje velmi přirozeně, nenutí diváku špínu schovanou pod církevními koberci, stejně jako shovívavost a lidskou povahu papeže Borgi. Kdyby tu byla snaha církev pošpinit a ukázat její zvěrstva v dějinách lidstva, pak by na to tenhle seriál nestačil a jestli i proti tomuto snímku církev vystupuje negativně, pak by měla být ráda, že to někdo nevzal opravdu hodně skutečně a syrově. Církev jako největší zlodějská a vraždící organizace fungující legálně několik stovek let, je jedinou organizací, která kradla, podplácela, znásilňovala a zabíjela naprosto legálně a s tím vším funguje naprosto bez problémů dodnes. Špinavci, vrazi, pedofilové schovaní pod církevním oděvem. BORGIOVÉ nenásilnou podobou ukazující církevní špínu a stejně tak její sílu a milosrdnost. Papež Borgia ač zlý a nemilosrdný vůči chamtivosti a korupci, se díky stejně špinavým praktikám dostal na papežský Svatý stolec . Pro církev kontroverzní, pro mě osobně ještě hodně milosrdné pojetí. Jeremy Irons zahrál papeže Rodriga Borgiu naprosto dokonale a vůbec si neumím představit ve stejné roli někoho jiného. Tenhle již dnes trochu opomíjený herec ukázal v čem je jeho síla a to v reálném pojetí role. Po J. Ironsovi mě dostal Sean Harris jako zabiják Micheletto, podobné ztvárnění role jsem dlouho ve filmu nezažil. BORGIOVÉ nám tedy ukazují pravdivou stránku církve, nesnaží se jí pošpinit ani chválit, ale ukazují nám běžný svět církevního života. Snad je tu spíše než touha pošpinit viděna mírná obava a seriál je spíše k některým momentům shovívavější, než by bylo milo. Za mě tedy určitě patří tenhle počin k těm nejlepším historickým snímkům jak mezi filmy, tak seriál dohromady.(22.9.2012)

Obecně považuji tyto historické seriály za přínosné a to i přes určitou bulvarizaci historie. Pořád zde však existuje vyšší infromační dějinná hodnota a oheldně oné skandalizace, ono to zase nemusí být od pravdy až tak daleko. Asi tím nejdůležitěšjím je samozřejmě scénář a právě ten považuji za nejsilněšjí stránku seriálu. První série je poměrně nadupadná událostmi a je zde hodně málo druhořadé vaty. Téměř všechny pasáže nějak rozvíjejí děj a i přes některé nadbytečbé scény má celá série tah. Dalším kladem je určitá „erudovanost“ dialogů, které tak nějak souznějí s duchem doby, ve které se děj oderhává. Až si myslím, že to může být někdy k nevoli některých diváků. No a samozřejmě film zdobí to, že se nešetřilo. Tj. na seriály slušná výprava, hudba a kostýmy jsou snad na nejvyšší možné úrovni.(15.3.2012)

Viděl jsem pilotní díl a proběhlo mnou příjemné překvapení. Intriky, kterých jsem se bál, jsou ztvárněny poměrně atraktivně a hlavně nejsou příliš užvaněné. Jeremy Irons je coby papež charismatický jak svině a třeba Sean Harris jako jeho zabiják mi tam taky zapadne skvěle. Možná je to tím, že se teď trochu zajímám o politiku italské renesance a můj úsudek je zkreslený, ale fakt mě to chytlo. Není to sice taková pecka jako byl Řím, ale zase to není tak ufrflané jako Tudorovci nebo vyložená sračka jako Spartakus. Jedna * ale musí dolu, protože mě sraly oplétačky s milenkama a taky občas pokulhávají reálie (občas směšné zbraně, špatně vyslovovaná latina atd.).(20.7.2011)

Kdybych nepařil Assassin's Creed, možná bych na tento seriál vůbec nekoukal. A byla by to škoda, protože je fakt poutavý. Borgiovci tu jsou sice podáni, tak že jim člověk musí fandit, i když seriál jejich temnou stránku nijak nezastírá. S přibývajícími sezónami určitě půjde více do tuhého, hlavně v charakterové rovině. Hrozně mě bavila ta linie s francouzi. A za ty scény s obří armádou fakt tleskám. Proč něco takového nebylo v Game of Thrones? Jeremy Irons je v té roli fakt skvělý a hlavně i zábavný, ostatní herci jsou ale také dobří, hlavně Ceasare má charisma.(15.10.2011)

• - v roku 2013 získal Pavel Višňovský cenu Slovenského literárneho fondu za dabing, za postavu pápeža Borgiu (Jeremy Irons). (vavrinec)

• - Některé prameny poukazují na Lucreziu Borgiu jako na travičku. Dnešní historici se však vesměs shodují na tom, že důkazy, které by toto dokazovaly, neexistují. Zároveň poukazují na skutečnost, že přídomek travička jí byl přidán těmi, kteří rodinu Borgiů nenáviděli. (Nach)

• - Historické prameny uvádějí, že jméno Benito nepatřilo žádnému ze synů hraběnky z Forlí Cateriny Sforza. Jejím nejstarším synem byl pak chlapec se jménem Ottaviano. (Conspi)