Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Withree

Originální nápad Sherlocka Holmese je tu v podstatě přetaven v čiré zlato, jedná se o jednu z nejlepších minisérií, co jsme měli možnost kdy vidět. Seriál se dá srovnávat i s filmovými produkcemi, díly mají vynikající scénáře a po celou dobu nás provázejí "CSI" vsuvky (Slova ve vzduchu a podobné blbůstky). Seriál drží nad vodou také titulní představitelé. Sherlock je neskutečně zkušený samolibý "parchant", Watson je zahrán opravdu skvěle Martinem Freemanem. Chemie mezi nimi tu funguje, jakoby ji namíchal nějaký držitel Nobelovy ceny. Druhý díl možná až příliš přímočarý styl, ale vynikající je to tak, že 5* se tu prostě nechat musí. 2. série: Po vynikajícím cliffhangeru v první sezoně jsme měli opět možnost sledovat našeho oblíbaného detektiva v akci. A musím uznat, že řada druhá tu první převyšuje. Vynikajícími díly jsou (jak jinak) ty na kraji, Hounds of Baskerville je vynikající hororová žánrovka, ale zde plní funkci klasického filleru. Ovšem to, co Moffat s Gatissem a Thompsonem předvádějí ve Scandal in Belgravia a The Reichenbach Fall se rovná čiré scénaristické genialitě. Ať už je to pekelná jízda s Irene Adler nebo "poslední" střet s Moriartym. Zvraty jsou v především první epizodě podané v naprosto nečekaných podobách, posledních 20 minut třetího dílu je naopak solidní emocionální nakládačka, sice čekaná, ale působící. Nezbývá než doufat, že na 3. sérii nebudeme muset čekat tak dlouho. I Am Sherlocked 3. a 4. série: Tak jsem rád, že už to pánové nebudou prasit, alespoň ne v takové kadenci jako dosud. Oproti prvním sériím o dva stupně dolů, všichni víme, co za tím je. ()

OPI.

Sherlock Holmes v moderní Anglii? Proč ne! Perfektní mini série, která se doufám dočká mnoha pokračování. Jako fanoušek Sherlocka jsem se nehorázně těšil a dostal jsem přesně to, co jsem dostat chtěl. Představitel detektiva z Baker Street podává neskutečné výkony. vlastně nejen on. SUPER! ()

Claude Speed

Jak se zdá, tak jméno Sherlock Holmes je poslední dobou opravdovým zlatým dolem pro filmová studia. Po poněkud netradiční modernizaci Holmese v podání Downeyho přichází na scénu ještě víc modernizovaný Sherlock... chci říct ten nejmodernější Sherlock Holmes všech dob. Zatímco v americké Ritchieho produkci to berou tak, že bez rvaček a přestřelek to prostě nepůjde, jejich britští kolegové ukazují, že s trochou snahy to opravdu jde. Tvůrci mají Sherlocka evidentně velmi dobře nastudovaného, protože jen málokdo by dokázal natočit seriál s tak rozsáhlými inovacemi, a přitom zůstat maximálně věrný předloze. Proč tedy tento seriál všichni tak opěvují? Co je na něm tak "spešl"? Jednoznačně je to díky opravdu geniálnímu scénáři, který funguje dokonale. Příběhová linka nemá trhliny, děj krásně odsýpá, a Holmesovy dedukce jsou doslova brilantní! Konkurz - perfektní. Každý herec si svou postavu užívá, hlavně tedy Cumberbatch opravdu válí v každém záběru. Hudba se rovněž řadí k jedněm z nejlepších počinů seriálové tvorby, je osobitá, skvěle vystihuje každou situaci (hlavně tedy Moriartyho vyzvánění mobilu), za zmínku stojí taky úvodní znělka, která je skvěle zpracována a výborně zachycuje podstatu Doylových děl. Na tomto seriálu mi jednoduše nic nechybí, nepřebývá, v mých očích je to geniální počin, který žádný jiný seriál nepřekoná. Moje TOP záležitost, 100%. ()

tančísvlky

Skutočne originálne , využité všetky dostupné možnosti moderného sveta . Rukopis britský je poznať na každom kroku , zatiaľ k dokonalosti krôčik chýba... ()

matt85

1. díl: Takže po shlédnutí prvního dílu jsem docela nadšený. Svižné dialogy, rychlé tempo, skvělí herci(ty Freemanovi pohledy jsou neuvěřitelné) a sedící hudba. Zatím to vypadá jako důkaz, že i ve 21. století jde udělat nová a originální kriminálka. 5 hvězd 2. díl: Invence, invence, invence. Už to s jistotou můžu říct. Číší to nápady a originalitou, plus herci jsou skvělí a Martin Freeman je další důvod, proč se těšit na Hobita. Sice tento díl nemá ten prvotní, šokující faktor(a taky má menší říz), ale zato má mnohem větší tempo a akčnější zápletku. Všechno funguje a radost z některých dialogů či vychytávek zůstala. 4 hvězdy 3. díl: Zřejmě nejlepší díl... moje srdce plesá a víc už říkat netřeba. 5 hvězd 4. dil: Vrátil se. Sice ze začátku v trochu pomalejším tempu, ale nakonec ano, vrátil se. I když jste si už zvykli na údernou funkčnost všeho co scénáristé vytáhnou z rukávu, pořád to neuvěřitelně dokáže vtáhnout, pobavit, napnout a přivodit úžas. A dokonce se do toho možná vehnali i nějaké emoce. Myslím, že zbytek druhé série zhltnu dost rychle. 5 hvězd 5. díl: Spíše slabší vyplňující díl před, doufám, pořádným nášupem v podobě finále. Nápad sice opět dost skvělý, ale že to nezasadí do příběhu s Moriartym mě trochu zklamalo, každopádně stále dost velká zábava na úrovni. 4 hvězdy 6. díl: Epická detektivka, kde se komorní intelektuální drama potkává s velkolepostí Temného rytíře a je to vybalancované a vymyšlené takovým způsobem, že můžete jenom mlčet a koukat. Jedna z nejlepších věcí, co vznikla na poli seriálů i filmařiny. 10 hvězd ()

Adiemus

Všechno, co se dá k minisérii říct, už výstižně napsal Matty. A přece jedna stížnost - kdo proboha vybral tak neadekvátní dabing pro Benedicta Cumberbatche? Jde o dabing ČT (V. Dyk) , nikoliv AXN (J. Šťastný), ten je o třídu lepší, ale i tak - dabovaný Sherlock ztrácí část svého kouzla. Druhá série si s první ani trochu nezadá. Jestli jsem měla drobné výhrady k prvním dvěma dílům (v prvním jsem nepochopila zařazení akce s letadlem a druhý mi poněkud připomínal Akta X), pro poslední díl mi schází hvězdičky. V celkovém hodnocení to vůbec nic nemění. Sherlock rulez! ()

Jonatána

Trochu jsem se bála, neuměla jsem si představit Sherlocka Holmese a dr. Watsona v současnosti. Ale byl to zbytečný strach, protože je to paráda a ústřední dvojka je výborná. ()

Idahou

DOPLNĚK: Krapet zklamání, druhý a třetí díl zdaleka nedosahuje kvality prvního. Už to není tak promyšlené a "hluboké", Watson je tam evidentně jen pro parádu. Uvažuji že bych dal 3*, ale budu doufat že se seriál zlepší a nechám 4 Tentokrát jsem se rozhodl rozdělit svůj komentář na dvě části, jednu lehčí, filmovou a druhou - hm, napadá mě jen - ideovou část ;) **1. KOMENTÁŘ** Tak tenhle seriál mě zaujal hned v první minutě prvního dílu. A jak ho popsat? Svižná, ale opravdu svižná (kamera i zvuk na tom tvrdě dřou) detektivka s příchutí originálního nápadu, hravé paralely s klasickým literárním dílem a jemně potlačeným britským přízvukem. Brnkající na struny atmosféry pomocí moderního/starého Londýna. V druhé půlce prvního dílu se objevilo zpomalení, některé scény byli až moc dlouhé, ale ne tak aby to vyloženě vadilo. Po prvním dílu 4* ** 2. KOMENTÁŘ** Tak tenhle seriál mě zaujal hned v první minutě prvního dílu. Nevím jestli přeháním, ale mám ten pocit, že si jen hraje na na inteligentní a neotřelý seriál který jde do hloubky, aby tím zakryl masku jednoduchosti, která kryje ve skutečnosti velice dobře a pečlivě promyšlené dílo. Nebo se snad mýlím a byl jsem jediný kdo odhalil totožnost vraha i záhadného muže s deštníkem již v půli dílu? Nebyl snad záměr aby, když je hrdina chytřejší než všichni okolo, jsme se cítili chytřejší než sám velký Sherlock? ()

Kroup4

Skvěle vybraný herecká ansábl, skvělé dedukce, skvělá sledovatelnost, skvělý seriál, nejmíň se mi líbila transformace do dnešní doby psa baskervilského, nejvíce zatím Moriarty...mladík, který ztvárnil Moriartiho a hrál si celou dobu se Sherlockem, byl naprosto, ale naprosto geniální, sestříhy jeho scén jsem si často pouštěl na youtube. Jak to bude dál a jak Sherlock vysvětlí své mrtvých vstání mi nedává spát...S Dexterem moje TOP mezi dramatickými seriály. ()

Enterprise

Poprvé, když jsem si přečetl, že se někdo pokusil vložit příběhy Sherlocka Holmese do moderní doby, říkal jsem si, že to musí být šílenec se sebedestrukčními sklony zavánějícími sebevraždou. Po třech epizodách musím uznat, že to šílenec skutečně byl, ale jeho výsledek je nadprůměrný. ()

quixote

Mrzí mě, že nemůžu udělit šest hvězd. Žádný jiný seriál mě od pradávných dob Twin Peaks tak nezaujal a nenadchl. Zmínil se tu už nekdo o výborném českém dabingu? ()

Mira90

Mám neodbytný pocit, že nebýt to příběh Sherlocka Holmese a jeho přítele Dr. Watsona, fungovalo by to úplně stejně. Tedy skvěle. Takto mají ale tvůrci prostor pro užití mnoha odkazů, narážek, zasazení do současnosti není rozhodně překážkou. Navíc zde cítíte závan určité ?legendárnosti? - Moriarty, Holmes, Studie v růžové... V životě jste nemuseli číst knížku či vidět film, a přesto vám tato jména něco říkají. Nezbývá, než se těšit na další díly. ()

Gezi94

Odkud začít? Celá tahle minisérie byla strhující. Nedalo se ani u jednoho dílu odtrhnout od obrazovky. Mělo to všechno, co má detektivka mít: napětí, akci a navíc i vtipné dialogy mezi hrdiny. Jen u málokterého díla se tak hezky prolíná napětí s humorem.Sherlock je neotesaný génius mimo realitu a Watson je jeho pojítko s realitou. Herecké výkony hlavních představitelů byly vynikající a i český dabing se hezky poslouchá.Hodnocení? 1. díl- 95%, 2.díl- 100%, 3. díl- 120%, II.řada: 1. díl- 100%, 2.díl: 100%, 3. díl: 130%. Edit: Závěr druhé řady mě dostal. Souboj Moriartyho a Sherlocka byl dechberoucí. Já už chci další řadu! PS: I'm Sherlocked...opravdu chytrá věta, která vystihuje můj vztah k tomuto seriálu. Navíc mě donutil vrhnout se na klasického Sherlocka. ()

Dartdevil

Velmi povedené a zajímavé pojetí Sherlocka. Hlavně díky druhé epizodě a CSI vychytávkám, které moc nemusím, jdu s hodnocením dolů na čtyři, ale případné další epizody určitě natěšeně shlédnu. ()

cyright

Původní Sherlock Holmes byl geniální díky svému geniálnímu tvůrci - siru A.C. Doylovi. Tvůrci této novodobé napodobeniny ovšem géniové nejsou. Jsou to řemeslníci. Pouze kopírují v rámci svých dejme tomu intelektuálních možností. Je to zřejmé. Ducha originálu, jež mu vdechl jeho duchovní otec, zkpírovat nemohou, nedokáží to. A tak to nahrazují strojenou dokonalostí zejména pana Sherlocka a dále vycizelovaným formálním zpracováním, aby obsahové nedostatky jednoduše překryli extrémně nepřirozenou efektností. Jinými slovy, je to pouze pestrobarevná a příliš podbízivá hra na genialitu, která pouze vytěžuje původní námět, ale v žádném směru jej neobohacuje, nešlechtí. Příběhově se proto nestává pouze těžko uvěřitelným, což by ještě bylo v pořádku, ale zcela absurdním, což už v pořádku není. Nebudu se dál pokoušet chabě vystihnout něco, co již mnohem lépe učinili jiní, viz. komentáře Radek99, Hellboy. Na podívání je to dost fajn, ale odvařený z toho nejsem. ()

liberator

Zaujímavé (možno až príliš subtílne) riešenie prechodu z prvej série do série druhej, ale to, čo sa následne odohralo tomuto riešeniu určite dodalo nádych elegancie. Ak by sme si predstavili, že je veľká horúčava a prvá séria (z ktorej sme boli všetci nadšení) je nafukovacím záhradným bazénom sľubujúcim osvieženie, vyzerá to tak, že v druhej sérii (po prvej časti s prísľubom zvyšných dvoch) si už "chlapci" z BBC postavili seriózny plavecký bazén. Osvieženie spomínam aj v súvislosti s opačnou situáciou v rámci seriálovej projekcie v USA a UK. Zatiaľ čo v USA hlavní televízni hráči stavajú na "vatovaní" vysielacieho času po vzore free-timeových časopisov pre ženy, v UK televízne filmy - a v prípade Sherlocka a Luthera aj seriály - veľmi dobre dopĺňajú ak nie priamo v suplujú reálnu výrobu filmov pre kiná. Nezostáva už nič iné, len tešiť sa na Psa baskervilského a Vodopád Reichenbach, ktoré budú nasledovať s týždenným (resp. dvojtýždenným) odstupom od Škandálu v Belgravii. s1e1 ***** ; s1e2 **** ; s1e3 ***** ; s2e1 ***** ; s2e2 **** ; s2e3 ***** ()

andosdre

Jsem ráda,že i další nové zpracování(ikdyž jde tentokrát o seriál) Sherlocka Holmesa se povedlo.Efektivně a poutavě zpracované.A přefilmování knižních dobrodružství z 19-20 století do současného dění na mě udělalo dojem.Například epizoda The Hound of the Baskerville se podle mě vydařila zatím ze všech nejvíce.Samozřejmě také obsazení je moc dobré- Benedict Cumberbatch a Martin Freeman spolu tvoří skvělou(i komickou) dvojci. Skutečně vynikající britský seriál,který si 5 hvězdiček rozhodně zaslouží. ()

haWranka

Pro mě tohle bylo neuvěřitelně milý překvápko. Nikdy jsem nebyla velká fanynka Sherlocka Holmse, jenomže to jsem ho neviděla v tomhle provedení. Oba pánové v hlavích rolích byli úžasný (Martin Freeman se mi líbí víc a víc). Plný hodnocení nedávám jenom proto, že jednomu nebo dvěma dílům by možná slušela kratší stopáž. Závěr byl absolutní psycho a já se ještě teď klepu. __________ Po druhém shlédnutí a načnutí třetí řady zvedám na plný počet. Tomuhle seriálu chybí k dokonalosti opravdu málo. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017