Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Myrreczech

Novodobě pojaté dílo sira Doyla je asi nejlepším seriálem, ke kterému jsem se za poslední roky dostal. Hlavní dvojice herců je výborná, dokonalý záporák, Sherlockovy úžasné dedukce a perfektní britský humor už jen podtrhují kvalitu tohoto seriálu. Nechápu, proč jsem ho tak dlouho odkládal. Kam se hrabe Ritchie se svými předraženými filmy. ()

Autogram

Veľmi netradičné pojatie Sherlocka Holmsa, tempo filmu je miestami šialené. Príbehy trochu viac psychologické ako kriminálne. Bystrý um Sherlocka postavený na piedestál vyšší, ako mu bol kedy postavený. Prestrihy a prelivy do iných dejových liniek a psycho-scény naozaj pútavé. (23.1.2013) –– Tak po skonćení 6. časti som zostal prikovaný (to som bol už počas) a neviem ako ďalej. Rozmýšľam, napínam svoj sherlockovský mozog, vrátil som si film pol hodiny dozadu, pozrel znovu a ... nepochopil. Už sa teším na ďalšie pokračovanie, kde to nám watsonovským mozgom niekto objasní. (6.2.2013) –– Až také horúce a nápadité to vysvetlenie pádu nebolo, celkovo som začiatok III. série, teda 7. časť dosť prezíval. Ale hneď nasledujúci diel je bomba, je to ten najlepší svadobný príhovor, aký som kedy videl alebo počul. Zdanlivo netrvá dlho, ale počas neho sa vyriešia dva alebo tri prípady, stihne sa aj divoká pařba s harmonogramom chľastania a niekoľko veľmi dojemných momentov. (10.5.2014) –– Posledný diel III. série prichystal nové prekvapenia, výborný začiatok, trochu očakávaný koniec, ale určite za plný počet. (14.5.2014) ()

Killda

Dokonalé předělání předlohy do moderní doby. Dvojice nejlepších britských herců a skvělá režie. Nestačí než aby Hollywood smeknul před Brity. ()

FrajerTom

Úplně jiný Sherlock než jakého všichni známe! Moderní a plný energie. Asi u žádné jiné klasiky se nepovedlo tak dobře převést dobový příběh do současné doby. Výborně zvolená ústřední herecká dvojice. Těch pět hvězd by si tvůrci zasloužili i jen za tu odvahu do toho jít, ale plně si je zaslouží i za kvalitu. Tleskám!! ()

mcleod

Tak trochu nesnáším nové adaptace Sherlocka Holmese, které se snaží přiblížit tuto klasiku anglické literatury současným bezduchým divákům. Nejlepším ztvárněním tak pro mě navždy zůstane Sherlock Holmes Jeremyho Bretta. Přesto jsem se pro pozitivní doporučení kouknul na tento seriál. A musím konstatovat, že jde o opravdu povedené dílo. Sherlock Holmes je sice přesunut do současnosti, ale atmosféra či charaktery hlavních postav zůstaly takřka nezměněny až právě na výborné a nerušivé přizpůsobení se moderní době. Napětí příbehů, výborné herecké výkony a krásný anglický humor mě konečně přesvědčil, že Sherlocka Holmese lze podat moderní formou tak, že i takový starý fanda, jako jsem já, je po shlédnutí opravdu nadšen. Ačkoli, abych si i trochu rýpnul, druhá série se mi líbí o poznání méně než ta první... je na můj vkus až příliš "akční". Přesto na celkovém hodnocení toto nic nemění. Co ale moje hodnocení určitě mění, je série třetí. Za její největší problém ani tak nevidím nabourání celého konceptu seriálu do absurdních pozic, ale snad mnohem více to, že seriál již není ani tak o řešení detektivních případů jako spíše o rozebírání osobních životů hlavních postav... na jejichž pozadí se občas objeví nějaký problém (nenazýval bych to případy), který je rychle vyřešen, aby se seriál mohl vrátit zpět do osobní roviny. Sherlock Holmes navíc již v této sérii není tak propracovanou asociální, ale geniální postavou... mnohdy mu až příliš dlouho trvá odhalit zcela očividný problém a až příliš často tápe. Přenesení klasických holmesovských případů a hlavních charakterů do současnosti bylo to, co dělalo tento seriál geniálním. Takto jde pouze o další nepovedenou adaptaci klasického díla. Doufám, že tato degradující tendence se zastaví a čtvrtá série bude opět výborná. ()

Mr.KarlAdler

Kdo chce natočit seriál o géniovi, musí umět přemýšlet jako on. Vydržel jsem nějaké dva roky od "Pilota" a takřka najednou zhlédl první dvě série, abych pak spokojeně navázal třetí, no a nakonec si krásně další dva roky počkal, než dostanu čtvrtou. BBC zaválela. Z románu a špinavé Anglie 19. století tak hladce do současnosti, že by mě ve snu nenapadlo, jak fantasticky (a sarkasticky) to může fungovat. Přiznám ale, že bližší mi jsou atmosféricky a scénáristicky dokonalé díly Paula McGuaigana, než ty s trikovou a dějově nabitou show, až na úkor pozornosti. A Study in Pink znamená brilantní úvod – navnadí, pohltí a přitom nechá největší trumfy v kapse. Kdo si ale počká, ten se dočká A Scandal in Belgravia – dílu skandálně dokonalého ve všech směrech – příběhově, technicky a emocionálně. Škoda úpadku ve třetí sérii, laťka byla asi příliš vysoko. 1. díl 10/10 | 2. díl 8/10 | 3. díl 9/10 | 4. díl 10/10 | 5. díl 8/10 | 6. díl 9/10 | 7. díl 6/10 | 8. díl 8/10 | 9. díl 7/10 ()

Taio

Vymýšľať koment o pol 4 ráno, kedy som čerstvo zhliadol prvú časť nie je bohviečo. Modernizácia prospieva a vôbec to s ňou zle nevymysleli ako tiež s výberom Cumberbatcha s Freemanom, ktorý sú ako uliaty do svojich rolí... behom svojich prvých minút som si ich obľúbil. 1x01: A Study in Pink 100%... pilot ako má byť neprehnaný, elegantný ale neviem či som génius alebo idiot ako je to vo filmoch pomenované, ale vedel som skôr ako Sherlock, kto je vrah. ()

Henk123

1. série: Benedict Cumberbatch se uvedl jako skvělý představitel Sherlocka Holmese z 21. století. Cítím v něm kus Sheldona Coopera a kus Doctora House. I přes to, že jsem očekával mnoho jsem nebyl zklamán, ale ani nijak závratně nadšen, jedná se o velice nadprůměrnou detektivku a ačkoliv bych to neřekl, Martin Freeman usedl na místo, které mu svědčí. Celé to funguje minimálně o 2 třídy výš, než Sherlock s „Daunem“ Juniorem. Závěr: První série si odnáší obstojných 80% a jsem zvědav co přijde dál... Off-topic: I like V-džajnas. ()

TheRoller

Tomuto seriálu som sa dlho vyhýbal, pretože som si Cumberbatcha proste nevedel predstaviť ako Sherlocka Holmsea. Sherlock by moje chovanie okomentoval nejako takto: "An idiot, clearly." 1. SÉRIA: Neviem si celkom vybaviť, ako ma svojho času odrovnal pilot LOST alebo Prison Break, ale podvedome si pamätám, že to boli pecky. V tomto momente ale dokážem prehlásiť len jedno: Sherlock má najlepší pilot, aký som kedy videl. Druhý diel trochu poľavil, ale len preto, aby nás tretia časť mohla opäť dostať do stavu bezrečia (nie, také slovo asi neexistuje, proste bloody speechless). Zakončenie vyvolalo väčšie nutkanie pozrieť si nasledujúci diel ako dať si dávku heroínu v čase najväčšieho absťáku. Z prvej série tejto britskej dokonalosti v každom smere, sa dá dedukciou usúdiť len jedno, a to, že každý, kto dá tomuto seriálovému masterpiece-u tri hviezdy a menej je idiot... obviously. 4* chápem tak, že nie každému musel sadnúť štýl rozprávania. Ten seriál je ale tak dokonalý, že aj ak by som na ňom všetko nenávidel, nemohol by som ísť nižšie a ani tie 4* celkom nechápem. 221% 2. SÉRIA: Priebeh druhej série bol dojmom pomerne prekvapivo podobný sérii prvej. Záver prvej série bol vygradovaný na taký stupeň, že proste nebolo možné z toho vykľučkovať na rovnako kvalitnej úrovni, takže na úvod mierne sklamanie. Zvyšok prvej epizódy - dlho som tomu neveril, ale je to tak - u mňa celkovým dojmom porazil aj vlastný pilotný diel. Chvíľu som váhal o zakončení epizódy, ale nakoniec som sa s ňou stotožnil. Momentálne ma nenapadá žiadna lepšia epizóda žiadneho iného seriálu (možno ak by som zalovil v nejakej tej druhej sérií Grey's Anatomy). Druhá epizóda, vzhľadom na to, že od legendárneho Psa Baskervillského som očakával veľmi veľa, bola zatiaľ najväčším sklamaním. Paradoxom zostáva, že vo väčšine prípadov seriálov by som si prial, aby boli aspoň spracovaním, ale aj celkovou úrovňou takéto "sklamanie". Záver série rovnako kvalitný ako záver tej prvej. Nie je to už také úplné, ale stále je to na vysokých 5 hviezd. 3. SÉRIA: Na prvej časti - a.k.a. V for Vendeta - je vidieť, že tvorcovia sa z prvého prechodu medzi sériami poučili - opäť vytvorili dokonalú situáciu, z ktorej sa jednoducho nedá len tak ľahko a elegantne vycúvať a kým v prvom prípade to celkom "nezvládli", tu to vyriešili dokonalo - viacero variant, pričom ani jedna nemusí byť tá správna, rúško tajomstva, výber je na divákovi. Dokonalosť tohto seriálu je v detailoch ako kód na odpálenie bomby 051113 (dátum piateho novembra). Trochu sklamala jednoduchosť finálneho riešenia epizódy. Vychvaľovať by sa ale aj tak dalo do nekonečna, ono v podstate stačí spomenúť, že tam bol bloody DERREN BROWN!!! Seriál tak dobrý, že je hodný aj skutočného génia. :) Druhá časť by sa mi veľmi páčila, bol by som ňou priam uchvátený, ak by jedna séria tohto seriálu mala, povedzme, takých desať častí. Tri je málo a ak má ísť kvantita na úkor kvality, čakal by som o trochu viac. Zakončenie série bolo fajn, len dúfam, že v najbližšom nadviazaní na dej sa (opäť) spätne neukáže, ako bolo všetko dopredu do bodky dokonalo premyslené a Sherlock to všetko plánoval od piky. To by ma už pravdu povediac nebavilo. Ak by to však zostalo tak a šlo by sa len dopredu, som si istý, že by to bolo opäť perfektné - pôda je k tomu pripravená sľubne, ale zo získanej skúsenosti mám zlý pocit, že hlavný (?) záporák tretej série bol príliš veľké sústo na to, aby sa na neho len tak zabudlo a tak čakám na prekombinovanosť a konečnú dokonalosť Sherlocka Holmesa, ktorá však po čase omrzí. Opakujem ale, že ak nepríde, tak... jupííí. Každopádne ma to baví ako už dlho žiaden seriál... Miss me? I will... game's on... vidíme sa na Vianoce, Sherlock Holmes. :) () (méně) (více)

kklepkaa

Jsem nadšená, zas po dlouhé době skvělý seriál se skvělým obsazením. Bohužel se ke mně dostal o něco později, to ale nevadí... jsem nadšená, že mě čekají ještě dvě řady ke shlédnutí :-) ()

Jaro.Krafcik

Zatiaľ, najlepší detektívny seriál, zaroveň tiež najlepší od britskej produkcie. Trochu môže netflix ľutovať že ponuka iba 2 serie, ale aj keď nebol dabing boli vynikajúce a posledné dve s dabingom už neboli na tej istej úrovni. To ale nevadí, asi sa už serie s číslom 5. nedočkáme, zaver bol ale fajn a tak môžeme byt ako fanúšikovia Sherlocka spokojní. 5* ()

Styxos

I. SÉRIE: 1. díl Study in pink: na kamarádovo doporučení pouštím první díl britského televizního seriálu o Sherlockovi. Na seriály moc nejsem, ale miluju Anglii, detektivku a Sherlockova postava patří mezi oblíbené. Jenže... Jenže ani se to pořádně nerozběhne a jsou tam záběry ze současnosti - přesněji řečeno z bitevního pole. Jsem nasraný - čekal jsem atmosféru viktoriánské Anglie, ALE... ale i tak to dokoukám a rozhodně nelituji. Ba naopak. Scenárista co to psal je génius a nebo cvok, když vzal Sherlockovu postavu a jeho univerzum a narouboval to do dnešních reálií. Nicméně se mu to povedlo. Oba dva herci jsou maximálně sympatičtí, děj se nikde nezasekává a hudba je taky skvělá. Prostě maximální spokojenost. Jsem zvědavý, co přinese druhý díl____2. díl The Blind banker: jaj. Na tomhle dílu je vidět, že Moffeta na postu scenáristy vystřídal někdo jiný. Bleskové tempo prvního dílu je pryč, stejně jako promakaný přátelský vztah S&W. Chvilkami mi to přišlo utahané, ubylo vtípků. Naopak přibylo několik záběrů na knihy, čímž nám asi dává Stephen Thompson najevo typy na dobrou literaturu. Nicméně zápletka je pořád poctivá, vypůjčená ze staré rodokapsové školy. Mezi nejlepší scény patří začátek, v němž Sherlock bojuje s assasinem, jenž je překrývána Watsonovým nakupováním. Za zmínku pak rozhodně stojí sypání písku a konec, který dokáže položit do kolen. Inu a teď jsem zvědavý na díl třetí.____3.díl The great game: zápis k téhle epizodě píšu s velkým nadšením a zároveň lítostí. Nadšený jsem proto, že náboj, který měl první díl, je zpět. A třetí epizoda se tak stává bombastickým vyvrcholením první řady. Chemie mezi S&W funguje na výbornou a závěr patří k nejlepším závěrům, jaké jsem kdy viděl. Na druhé straně mě ale mrzí, že tenhle báječný seriál má jen tři díly a vyčkávání na druhou řadu bude velmi, velmi dlouhé. Tvůrci si nastavili kurevsky vysokou laťku a jsem zvědavý, jestli se jim jí podaří překonat. Jinak Sherlocka hodnotím jen v kladech. Je to brilantní převedení mýtu do současnosti, které se obešlo bez jakýchkoliv porodních bolestí. 2. série: 1. díl. Myslím si, že přívlastek: "Rajcovní" to vystihuje úplně nejlepší. Plus je to místy velmi smutné, ale rajcovní a sexy převládá, Jo a málem mi bych zapomněl dodat - že mi skoro vypovědělo srdce, jak jsem u toho nedýchal. Ale to je vedlejší. 2. díl:Sice se to nese v duchu druhý díl = nejslabší, jenže je tu parádní práce s postavami a hlavně Sherlock je čím dál tím víc lidštější. 3. díl. Už u prvního dílu jsem si říkal, že od Inception jsem neviděl nic tak dokonalého (nemyšleno po stránce režijní, nýbrž konstrukce příběhu). Trojka příběhově možná není tak zapeklitá, ale za to paranoidní jako sviňa. Zhruba posledních deset minut patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl zatím možnost vidět a většinovou produkci Hollywoodu to nakopává do zadku. Napřed jsem skoro až nedýchal, pak jsem měl slzy na krajíčku a u posledního záběru jsem se tvářil jako totální kretén, ale šťastný kretén, protože jsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. A doufám, že si hoši pospíší s třetí sérií. III. série - když pominu skvělý vývoj postav a polidštění hlavního hrdiny, tak je je třetí série nejslabší a je slabá jako čajík pro kojence. Takřka geniální zápletky nahradila břečka, kterou si dovedu vysvětlit tak, že ty scénáře psal jiný tým anebo tvůrcům stoupla sláva do hlavy a rozhodli se kašlat na kvalitu. Samotný konec série, kteří mnozí opěvují, považuji za jeden z největších WTF momentů, s nímž jsem se kdy setkal a už teď se těším, jak to ve čtvrté sérii vysvětlí. () (méně) (více)

P1tr

Po prvních třech dílech nelze Sherlocka za nic srážet. Postavy si zachovávají svůj typický charakter a jejich původní rysy jsou perfektně převedeny do moderního světa. Po prvotním šoku, že se Sherlock odehrává v současnosti následovala jen radost a slova uznání, neboť toto pojetí je ještě odvážnější a pro Holmese revolučnější, než nedávný Ritchieho pokus. Přes pár podobných rysů se však tyto dvě adaptace nedají dobře přímo srovnávat, přesto že situace k tomu vybízí. První epizoda Sherlocka je bez nadsázky brilantní a aspiruje na post toho nejlepšího, co ze za poslední dobu v TV objevilo. Když už ne v celosvětovém měřítku, pak v Evropě určitě. Herci jsou vybrání excelentně a mezi ústředním duem je velice kamarádská chemie, jakou může kdejaká filmová dvojice závidět. Zápletky jsou zajímavé, dobře zpracované a narozdíl od jiných současníků, se po vzoru předlohy Sherlock soustředí především na přemýšlení a akci omezuje na nutné minimum. Jediné, co lze sérii vytknout, je otevřený konec, který nás nechává v napjatém očekávání druhé řady. Snad přijde brzy. ()

dinsdale

Maximální hodnocení za to, že je to skutečně fenomén v televizi neviděný, originální a skvěle sehraný. Pár výhrad mám. Hlavně docela hodně kolísá kvalita konkrétních dílů. Občas existují chyby ve scénáři, některé věci jsou až příliš okatě jen pro efekt a časem se opakují. Na druhé straně mi skutečně sedli všichni herci. Nejen BC, který je TEN Sherlock víc něž kdokoli před ním a který se zaslouženě dere nahoru. Hodně mi sedí i MF, kterého považuji za více než jen sidekicka a který srší komediálním potenciálem. Pro mě září i spoluscénárista Mark Gatiss jako Mycroft, Rupert Graves jako Lestrade a po posledním díle i Loo Brealey jako Molly. Výhrady mám k Moriartymu. Což o to, Andrew Scott by se na něj hodil a v některých momentech je geniální, aby to vzápětí zabil nějakou extrémně přehranou hláškou, která shodí tu rovinu maniakálního génia na šaškovního Jima Carreyho. Lara Pulver by jako Irene Adler taky mohla být dokonalá, s rozpuštěnými vlasy je přirozeně krásná, tak škoda, že většinu času strávila s drdolem na hlavě a přehnaným make-upem, který jí přidával deset let. Výborná, rychle zapamatovatelná hudba,velmi se těším na soundtracky. Hodnocení epizod: první série 4.5 - 3 - 3.5; druhá série 5 - 3.5 - 4. ()

mikulem

Podobná "moderní" díla mě víc a víc ujišťují o tom, že jsem vlastně hrozně staromódní. Fanoušci rychlého střihu si přijdou na své, ani má kabelovka ho jednu chvíli nestíhala. Jinak ale jde jen o další počin, kde pompézní forma zakrývá nelogičnosti a vnitřní prázdnotu filmu. ()

VooDoom

1. Díl bych hodnotil na čtyři hězdičky.... 2. Díl jednoznačně pět * :) začíná se mi to líbít, čím dál víc.......Tak po dalších dílech přidávám poslední hvězdu.... ()

Linkyc

Nikdy bych netušil, že mě chytne moderní pojetí seriálu, který by příběhem podle všeho měl být navždy zasazen v dobách, kdy byl mobil sci-fi, mikroskop špionážní zařízení z budoucnosti a koňské dostavníky místo taxi denním chlebem. Jeden z nejlepších seriálů současnoti. ()

Wbcko

Naprostá seriálová špička, které jsem musel přijít na chuť až na podruhé. Benedict je fakt boží, kdybych byl gay, okamžitě bych se zamiloval. 90% ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017