Kladivo a čarodějnice, Shakespeare a Star Wars, Londýn a Loki, Marvel a plevel. Jsou filmy, které si pro sebe ukradne vedlejší postava. Joker v Temném rytíři zastínil Batmana. Darth Vader si ukradl Temnou stranu Síly a celé publikum ve Star Wars. Christoph Waltz převálcoval ostatní Hanebné pancharty. A Benedict Cumberbatch ovládl všechny vesmíry Star Treku. A teď se k nim připojuje Loki, zlobivý bratr norského (polo)boha Thora, v okouzlujícím podání Toma Hiddlestona. Thor má velké kladivo, Loki charisma vyžilého rockera, který čerpá svou psychopatickou a zranitelnou hanebnost od hitchcockovských záporáků i Alana Rickmana. Ale je s ním větší legrace. V pokračování Thora je ústředním komickým a zároveň ironickým elementem: stal se z něho hláškostroj, který obratně shazuje jak marvelovskou mytologii, tak ostatní hrdiny z Avengers. Nechybí ostatně ani odzbrojující cameo, po němž kino bouřilo smíchy. Jenže Lokiho je ve filmu málo a kromě něj funguje bezchybně už jen druhý britský import, londýnské lokace. Jinak totiž zbývá jen na vodě postavená mytologie, blouznivá astrofyzika a pokus o meziplanetární romanci na ose Londýn-Asgard, který ovšem monumentálně ztroskotává na nulové chemii mezi Natalií Portman a australským lamželezem Hemsworthem. Snímek je pozoruhodně nevyrovnaný: zatímco první půlka je pomalá, ospalá jízda skrze stáda zlotřilých elfů a naivních osmdesátkových zápletek, jakmile Loki dostane víc prostoru pošťuchovat se s bratrem, Thor se rozjede a nabere takové komediální obrátky, že se nestačíte divit temnému názvu. Takže pro příště, milí Marveláci, nechte Thora hospodařit někde na kukuřičném poli v Nebrasce a přihrajte nám šťavnatý spin-off s Lokim. Vždyť Bohové musejí být šílení.(9.11.2013)

• robbiee

[imdb: 7.2/10] | me: Nechápem odkiaľ sa tu berie také vysoké hodnotenie. Podľa mňa sa jedná o zbytočný film, kde je hádam všetko pritiahnuté za uši. Film som dopozeral už len z povinnosti, ale celkovo ho radím do kategórie nepotrebných a plytkých blockbusterov. I see your time in the dungeon has made you no less graceful, Loki!(15.11.2014)

• Morien

Tenhle film mě přivedl k myšlence zavést nějaký exkluzivní seznam filmů, jejichž prvních deset minut mě přinutí položit si otázku: "Co to jen dělám se svým životem?", odejít od obrazovky a dělat jiné věci. Ačkoliv musím uznat, že Thor mi tady přišel lépe vypadající než v prvním díle a u Natálie jsem si zase říkala, jaká to byla kdysi plnokrevná žena a dnes že už je to jenom uměle vypadající loutka. --- Tak už můžu s čistým srdcem hodnotit, protože kvůli tatínkovi jsem to už viděla celé. Fascinuje mě přerod, že v jedničce se neděje vůbec nic, zatímco tady se všichni zuby nehty snaží, aby se dělo všechno. Z mé volby slov je doufám jasné, že podle mého názoru tyto snahy moc nevychází. Nejvíc mě ovšem deptá, jakým způsobem zacházejí s pojmy jako je obětování, sebeobětování, loajalita, láska... Já jsem fanda toho, když se vyprazdňuje forma, aby pozornost tím intenzívněji ulpěla na obsahu. Tady se to děje naopak. A i když míchají sci-fi a fantasy a bůhví co všechno ještě dohromady, tak je to totálně bez výrazu.(9.2.2014)

Na začátku jsem si myslel, že si promítač spletl kotoučky a pouští nám Pána prstenů, ono vůbec první půlka jackpot teda netrefila, rozvláčný, ukecaný a nezábavný. S příchodem Lokiho na scénu naštěstí film nabírá na obrátkách i na humoru, právě především díky němu, jehož postava triumfovala nad vším ostatním, Natálka taková nějaká, Stellan tam pobíhá sémo támo, aby bylo drámo, Chris lítá, háže kukučem i kladivem a jako nejvydařenjší tedy mohu hodnotit Lokiho Kapitána Ameriku, to byla kvalitní smíchovská záležitost. Celkově mně z toho vychází jasnej průměr.(7.11.2013)

|| Scenár: Christopher Yost, Christopher Markus, Stephen McFeely / Príbeh: Dona Payne, Robert Rodat / Predloha: Thor - Stan Lee, Larry Lieber, Jack Kirby | Hudba: Brian Tyler | Produkcia: Kevin Feige | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 170 miliónov $ | Tržby: 620,045,744 $ || Ůder, jak kladivom!!! Tento film splňuje "skoro" všetky očakávania, ktoré k Marvelovkám mám už zo základu, a pretože ide o moju srdcovú záležitosť skrze Thora a jeho sveta, hodnotím trošku neprofesionálne, a zaujate zatváram oči nad nedostatkami, ktoré druhý Thor nepopierateľne má. Spoiler: Obrazová stránka filmu dosahuje výšiny komixovej dokonalosti, kde sa stretávame s detailnejším Asgardom, jak s jeho exteriérmy, tak aj interiérmy. A veru odfláknuté tu nie je vôbec nič, a obrovský rozpočet sa obhajuje na jedničku. Prepojenie 9 svetov gravitačne a priestorovo je tiež fenomenálným úkazom, ktorý sme tu ešte nemali. Zo scenáristickej stránky bol pre mňa Thor: Temný svet asi najvtipnejšiou Marvelovkou vôbec v tom dobrom slova zmysle. Schopnosť príbehovej línie striedať epicko-dramatické situácie s neústálou vtipnosťou je až majstrovským počinom, vzhľadom k tomu, že na vážnosti celku toto pojatie vôbec neuberá. Čo mi ale jednoznačne nalomilo pocit stopercentného zážitku, bol neskutočne rýchli koniec, a onen zvrat, ktorý som vážne nechcel. Vrchol filmu pre mňa totiž bola práve pasáž, v ktorej Loki umrie. Tešil som sa, že sa vo svete komixovej elity objavila ďalšia tvoriaca skupina, ktorá má dosť odhodlania zabiť svoje hlavné postavy, keď príde ten správny čas - hlavne vzhľadom k tomu, že Loki už tých znovunavrátení mal fakt neskutočne veľa - ale nestalo sa. Svojím spôsobom je to jediná "závažná" vec, ktorú môžem druhému Thorovi vyčítať, pretože inak je to remeselne i herecky bravúrne zvládnutá komixárňa, ako ju mám rád. Ps: Keby som bol gay, išiel by som do Hemswortha. A nie ani kôli tomu, ako vyzerá v červenom plášti (či bez) a s kladivom, ale pre jeho zamatový bariton :) 90% | Cinema City, Slovanský Dům - sál 1, Praha, 2D EN DTS, 13.11.2013 | 2. projekcia: Ten film obsahuje až neskutočne veľa náhod, a logických prešlapov. Uráža to intelekt dnešných náročných divákov, ktorí požadujú koreknosť vo všetkých aspektoch. Je to dosť prekvapujúce, pretože to na súčastné komixovky nie je charakteristické. Môže za to dvojica scenáristov. Tá istá dvojica, ktorá ma okúzlila už podruhý krát, v osobe zosnulého Dona Payna už po niekoľký krát. Takže čert to vem, a naďalej holdujem pánovy, ktorý bol spoutvoriteľom pre mňa najlepšieho komixového filmu vôbec. Thor! | Blu-Ray, THX, EN DTS, 15.3.2014 |(13.11.2013)

• - Podobně jako Captain America (Chris Evans) se měl původně objevit v tomto fimu i Hulk. Nakonec bylo ale od záměru upuštěno. (Lokitre)

• - Postava Loki (Tom Hiddleston) se stala velmi populární a známá, načež fanoušci uspořádali petici na samostatný film o této postavě, která v době premiéry tohoto snímku čítala na 20 000 podpisů. (Reapper)

• - Mezi původním komiksem a filmovým zpracováním je několik rozdílů. V komiksu je například Malekith zjizven na levé straně tváře. Ve filmu na pravé. (Reesam)