Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

Jermann

Jakkoli jsem skřípal chrupem nad dementním českým přídomkem "Návrat prvního Avengera", zpětně uznávám, že postava Zimního vojáka prostě není dost zajímavá na to, aby figurovala v titulu filmu. Vůbec celá ta linka s ním je tak nějak zbytečná a stará. Universal Soldier už se dočkal několika béčkových odvarů a teď má za 170 mega jeden nový. Nenápadná infiltrace a následný takeover bohulibé organizace podvratnými živly s poněkud svérázně spasitelskou agendou je zase spíše zápletka do Bondovky, na komiksový svět je až moc civilní a z té okoukané nesourodé vaty, která to kompenzuje, by si jeden hlavu ukroutil. Fury prchající v autě před masivním útokem je asi nejpůsobivější akční scéna, zatímco ten zbytek, včetně finálního poskakování mezi letadly, postrádá jakékoli napětí, případně jej předstírá za pomoci starého dobrého odpočtu vteřin. Jak se tak koukám, Marvelovek se chystá ještě kupa, tak snad to příště dopadne lépe. ()

Demon.N

Po slovech chvály od bodrých filmofilů jsem čekal hodně, ale namísto toho jsem dostal jen tuctovou šlápotu, která ošahává koule Iron Manovi a zanáší mu za rohem s nedomrlým Hulkem, kterého chce rozpálit do zelena palcem v anusu. Při vší úctě k scénáristům, na mě je tam až moc vycpávek a dialogy mi připomínaly epileptický záchvat nad odrbaným pornáčem. Tak nějak nevěděli, jestli chtějí přijít s takovým nějakým blockbusterem anebo se špionážním thrillerem (když sakra poznám ve chvíli kdy kuchají Nicka, že nezařval, je asi něco špatně). Spíš si jen přihřáli polívčičku, že si svezli prdel na štítu keptna Émeriky. Zkrátka a dobře jsem měl pocit, že jsem od brutrů Russoových dostal střípky, které jsem už milionkrát viděl a chybělo mi tam víc odvahy. Obzvláště když se Hydra zažere do S.H.I.E.L.D.U. Slušela by tomu temnější nota (podobná jakou zvolil třeba Nolan v Temném rytíři a nebo Snyder v Muži z oceli). Takže oproti jedničce jdu s hodnocením mírně nahoru, ale abych uznale pokyvoval hlavou při podobně zpracovaném materiálu, musela by si asi Black Widow osedlat nejmíň Winter Soldiera a vy****t mu Hydru nadobro z hlavy... ()

BoXBe

Zimní voják je ok, ale to je všechno. Jo, Redforda bych chtěl v dobrém dramatu v roli záporáka. A všiml si někdo konkrétních odkazů na Nolanovy Batmany? ()

campix

Marvel nepřestává a zásobuje nás jedním velkolepým spektáklem za druhým. Naposledy si pro nás připravil druhý díl Captaina America. Musím podotknout, že se mě se líbil i ten první a tak jen kvituji posun druhého dílu o level výše skoro na všech frontách. Škoda, že díky časovému posunu jsme ztratili Hayley Atwell, ale na druhou stranu daleko více prostoru dostává Scarlett Johansson jako Black Widow a také Samuel L. Jackson. Prostě se mi hodně líbí provázanost všech částí marveláckého univerza a také po všech stránkách vystrojený blockbuster jak to umí jenom marvel. Záporák, efektní akční scény. Všechno je na svém místě. ()

animaxis

Kdybych měl film popsat jedním slovem, tak by to slovo bylo "stereotipní". Už začátek filmu mi přišel hrozně průměrný, ale řekl jsem si, že během zbývající hodiny a půl stopáže se může cokoliv změnit. Ale bohužel ne. Děj filmu je dobrý, ale jeho zpracování je nic moc. Ve filmu je několik momentů, při kterých by mi normálně nejspíš padala čelist a říkal bycj si "To jsem tedy nečekal". Ale v tomto filmu mi přišlo provedení těch scén tak nudné, že i když vlastně byly důležité pro film a možná ještě budou důležíté pro další Marvel filmy, tak mi přišly nezajímavé. Celá zápletka filmu je svým způsobem dobrý nápad. Nacisty v S.H.I.E.L.D.u bych teda vážně nečekal, ale opět se dostáváme k tomu provedení. Hlavní záporák ve filmu je... no, právěže mě ani označení pro něj nenapadá. Hlavní zápornou postavou filmu ale nejspíš měla být jeho "pravá ruka". Tato postva už je zajímavější a možná je také jediným důvodem, proč dávám filmu třetí hvězdičku. K té postavě se tu ale radši moc vyjadřovat nebudu, protože bych tu vlastně psal jen spoilery. Další menší plus filmu je v tom, že se nám tu Black Widow představý jako člověk a ne jako bezduchá agentka, která dělá vše jen podle rozkazů z vedení. Během filmu se i duševně vyvíjí a to je plus. I když ke konci filmu jsem si říkal, že kdybych jí vůbec neznal z Iron Mana 2, Avengers nebo vůbec z celého tohoto filmu, asi bych si o ní nemyslel nic dobrého (scéna u jejího soudu), ale to je jen můj názor. Postava Captaina Ameriky mi tu přišla totálně nezajímavá, ale to už v prvním díle. Podle mě je Captain jen takové dřevo, které ztělestnuje hrdost (a tupost) většiny Američanů. Ach jo... Hudba ve filmu je dobrá a taková příjemně chladná, ale spíš bych jí využil v nějakém jiném a lepším filmu. Herci mě tu moc nenadchli, ale to bude možná jejich postavami. Nakonec bych řekl, že jsem se u filmu hrozně nudil. Navíc v sobě film nemá ani špetku, ale ani malinkou špetku originality. Jako bych každou situaci, která je v tomhle filmu viděl už alespon desetkrát v jiných filmech, ale to při sledování filmu asi pochopí většina lidí. Nakonec tedy dávám slabší tři hvězdičky a doufám, že to nepůjde po Avengers a Iron Manovi 3 s Marvel filmy z kopce, protože ted' mi to tak přijde. EDIT: Po delší době měním hodnocení ze tří hvězdiček na dvě. Captain Amerika se podle mě rozhodně nezlepšil a je to spíš naopak. Ale Winter Soldier u mě ve filmu stále buduje a rozhodně bych uvítal nějaký jeho spin-off. ()

WolfR

Nejlepší film od Marvelu? Společně s Avengers, ano. Ale dávat tomu plné hodnocení? To ne. Je to sice úchvatný akční film, se dvěma skvělými záporáky a pár posuny v událostech marvelovského světa, nicméně příběh je stále to samé dokola a napříště, už by to chtělo něco odvážnějšího. Avšak automobilový útok na Furyho, rubačku ve výtahu a další si prostě zapmatujete! 4 hvězdy. ()

dr.fish

Přestože nejsem velkým fanouškem marvelovské série, musím uznat, že tento filmový kousek mě mile překvapil. Tolik potřebná míra nadsázky, které je u amerických filmů jako šafránu, tady naštěstí nechybí. Díky tomu to má šmrnc podepřený dobrým obrazem a zvukem. Dialogy taky nejsou debilní jako bývají obvykle a zaregistroval jsem i zajímavou snahu o nějaká myšlenková poselství. Vždycky jsem obdivoval, jak někteří příznivci v komiksu dokáží najít víc významů a podobenství, než v Bibli svaté. To já tedy nedokážu. Nicméně ve filmu nadnesená myšlenka obětování svobody občana ve jménu jeho bezpečí mi připomněla slavný protiteroristický plán prezidenta Bushe po jedenáctém září, kterým získala vláda USA mimořádné pravomoce. Hydra nikdy nespí. Naštěstí je Kapitán Rogers pořád na stráži, není se tedy čeho bát. 70% ()

mortak

Marvelovky nasávají impulsy z okolní pop kultury, aneb Robert Ludlum (tedy spíše jeho Bourne) potkává Kapitána Ameriku. Jenže Ludlumovo hlavní téma - tajná a zlá organizace uvnitř oficiální organizace, se zrovna se superhrdiny moc nedoplňuje. Není tu o co se bát, protože v superhrdinských filmech jsou smrt a nebezpečí relativizovány ad absurdum. Můžeme se bát o Bourna, ale o kapitána Ameriku či o Black Widow? A proto v názvu figuruje Winter Soldier, protože to je jediná nosná linka filmu. Zbytek je jen další záminkou pro akční scény (mnoho zvratů jsem ani moc nepochopil). Škoda jen, že Redfordovi tento typ role nejde, a tento jeho snaživý krok ve šlépějích Henry Fondy (Tenkrát na západě) se mu až tak nepovedl (je to spíše takový snaživý úředníček). ()

aniabo

Film nudnej, protkanej nesmyslnýma fightama a (ne)milostnejma námluvama Black Widow a Rogerse, obvyklý avengerovský nadhled a vtípky jsou nenávratně ta tam a tak zbejvá jenom snaha o temnej příběh podle veselýho komiksu, což nedávám. TRIVIA: Nápis na Furyho hrobě. Záběr asi na dvě vteřiny takže hodně nenápadnej pun. ()

tomeek

Co v jedničce působilo velice komiksově (Red Skull, gigantické Nazi stroje), to v Zimním vojákovi téměř vymizelo a celý děj je posazený podstatně níž na stupnici "temnoty" - působí opravdově a atmosféra je tomu odpovídající. Místy sice ztrácí trochu tempo, ale vždycky na rozumné hranici okamžitě nastupuje kvalitní akce, jak Furyho dopravní situace, tak momenty ve výtahu, nebo jakékoli potyčce. Poutavý scénář, sympatické obsazení, monstrózní akční scény, odkazy na Avengers a ostatní postavy ze světa Marvelu. Sice je to trochu stejný mustr jako v Iron Manovi 3, ale musím uznat, že se film jakž takž drží předlohy, takže to neberu jako nějaký scénáristický záměr. Capovy šlapáky, Falcon, cameo Stana Lee, oblek z prvního dílu - to všechno dělá ze Zimního vojáka víc než solidní komiksovou nálož a pro mě tak z Captaina Ameriky druhou nejzábavnější postavu po Starkovi. 4,5* ()

reky

Takhle nějak si představuju kino oddechovku. Povedená akce, charizmazický záporák a Scarlett to pořád sluší, tak co... ()

eisha3

Já toho Kapitána prostě nemůžu ani vidět. Je to rozhodně nejhorší Avanger. Jo, a má taky nejhoršího hereckého představitele. Jinak mě film docela bavil, zvláštní. ()

URBAN

Nový Captain America je lepší než ten předchozí, jakože technicky, ale já si jen sakra říkám proč tak nevypadal taky první? No tento díl byl teda technicky lepší, jenomže mi to příjde horší z toho důvodu že postrádal nějákého dobrého záporáka nebo aspon záporáka který se více projevil. Tento mi nepřipadal moc výrazný. Vypadal sice dobře, ale něják moc mě nezaujal. Takže první díl mě bavil více, ale tento je zpracován lépe. Škoda že takto dobře nebyl zpracován první díl. ( 16.8.14/MAC ) ()

panMartin

Lepší než jednička je to určitě, ale nic extra i když co se týče Marvelu je to pro mě spíš průměr. Určitě to není špatné, ale v mých očích nejde ani o trhák. Captain America nepatřil nikdy k mým oblíbeným postavám. Akční scény jsou velmi slušné, hláškování průměrné. Přesto mi tu chyběl lepší scénář. Evans herecky nevýrazný – ovšem tílko a bicepsy výsledný dojem zlepšují. Továrna na peníze pokračuje. Dobrá úroda Marvelovek v tomto roce. ()

sir-dave

Prozatím sólo Kapitánovi vyšel perfektně i přechod do jiné doby. Jen nevím, jak dlouho to ještě vydrží. Vypadá to na přeMarvelováno v brzké době. Dvě hoďky solidní akce a příběhu se stylovým polo záporákem Sebastianem Stanem. Komu se líbil Thor nebo Iron Man, neměl by být zklamán. U mě Cpt. Amerika ze tří zmíněných vítězí. ()

otík

Neskutečně dobré! Dvojka Kapitána Ameriky netrpí neduhem většiny dvojek. Příběhově samozřejmě postrádá ono kouzlo vzniku prvního Avengera, ale ani ve dvojce příběh nezklame a je zcela pochopitelný, logický a není stupidní. Navíc to není akcí přebušená dvojka, ale díky lidskosti postavy Steva Rogerse je co vyprávět a čemu věřit včetně zachování si emocí k postavám. Scarlett si ukousla velký kus děje pro sebe, aniž by film byl jakkoli na její minulost zaměřen, což je také pozitivní. Záporák Roberta Redforda není takovým pořádným soupeřem jako byl v jedničce Hugo Weaving, ale budiž autorům ke cti, že si na Redforda zase někdo v blockbusteru vzpomněl. Akce je většinou přehledná, perfektně natočená a digitálních pohybů hlavního hrdiny naštěstí není tolik. Tahle dvojka se mi prostě líbila a společně s jedničkou se mi líbily daleko více než všichni ti Thorové a Avengeři. ()

CatcherBlock

O dost slabší než první díl. Chybí tady Emoce, srdce a atmosféra. První díl měl všechno: Fantastickou akci, velké emoce, zajímavý příběh, výbornou atmosféru a takové jedinečné Retro kouzlo. Z jedničky byl hodně znát takový zápal pro věc, nadšení, radost. Tady už jde jen o produkt, který ztratil skoro vše, co jednička měla. Jakoby, se zde chtěly už jen vydělat velké peníze. Zdaleka to už není ono. Zimní voják bez charismatu, Chris Evans mi přišel, že ho to nebaví a prostě celkově takové umělé a sterilní. Bez duše. A konec mi připadal, že do toho tvůrci chtěji jen nacpat co nejvíc digitálních triků, které nemají až takový smysl. Prostě velký krok zpět, oproti výborné jedničce a nechápu, jak může být tenhle díl více oceňovaný a lépe hodnocený. 60% ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018