Strážci Galaxie

• USA Guardians of the Galaxy (více)
USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Režie:

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (více)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie. (Falcon)

Bluntman

STRÁŽCE GALAXIE provází pověst nejlepší marvelovky, což je - z části nepochybně oprávněný - hype, s nímž je třeba se hned z počátku vypořádat. Ne, (dle mého) nejde o nejlepší komiksovou adaptaci od Marvelu, protože dobrodružná fantasy týmovka není tak významově komplexní jako CAPTAIN AMERICA: NÁVRAT PRVNÍHO AVENGERA, pozbývá vypravěčské nápaditosti IRON MANA 3 a na rozdíl od AVENGERS je veškerá (domnělá) podvratnost vůči diváckým očekáváním až velkým spoléháním se na již dříve jinde vyzkoušené postupy._____ Adekvátnější kvalitativní srování by ale bylo mezi CAPTAIN AMERICA: PRVNÍ AVENGER a STRÁŽCI GALAXIE, protože v obou případech má jít o braková dobrodružství, která mají být zároveň značně sebeuvědomělá ve svém ohlížení se do (nejenom) kinematografické minulosti. Z této komparace vychází první ryze "mimozemská" marvelovka vítězně, protože je - z estetického hlediska - skutečně braková. Jednak parazituje na jiných (sub)žánrech, které jsou sjednoceny honem za McGuffinem a operováním v širším rámci marvelovského universa; jednak má značně skokové vyprávění, které vede k ustanovení týmu, ale jinak charaktery postav zůstávají věrné tradici jednorozměrných podrazáckých desperátů._____ A právě tato tradice je tím, co činí STRÁŽCE GALAXIE výlučným dílem, protože se přiklání spíše k seriálům z přelomu let 20. a 30. než k rodokapsové literatuře. Celý film je odvyprávěn prostřednictvím krátkých epizod, které dají vzhledem k dvouhodinové stopáži dohromady celou jednu sezónu pouze z části uzavřeného (ustanovením týmu a získáním McGuffinu) dobrodružství. Potud v pořádku, zvlášť když během první hodiny je délka epizod velmi pečlivě dodržována (čtyři minuty každá), což zároveň zajišťuje vyrovnaný rytmus._____ Ovšem s hodinou druhou se pečlivě budovaná výstavba začne rozpadat, protože se od seriálu míří ke space opeře, která by velkou spoustu postav-figurek a míst s ledabyle načrtnutými vlastními pravidly měla sjednotit. Ovšem vyprávění si chce nadále udržet brakovou rozpadlost, což se tře s potřebou načrtnout "bigger picture" Galaxie a Marvelversa. Nesoudržnost je v pořádku, pokud - jako v tomto případě - nevede k vnitřní rozpadlosti. A k automatizaci dříve ozvláštňujících postupů při akčních scénách, která v druhé polovině působí svými zpomalovačkami a velkými detaily jako jedna velká manýra (dílčím nápadům navzdory). S ohledem na předchozí tvorbu režiséra Jamese Gunna zamrzí i family-friendly vyznění, které by člověk od tvůrce spojeného s Tromou nečekal (a nebo by aspoň doufal, že bude jednoznačně zesměšněno, ne pouze glosováno, aby byla možnost dvojího čtení)._____ I přes výše napsané jsou STRÁŽCI GALAXIE jednou z (pěti) nejlepších marvelovek. Jenom škoda, že se nevydali cestou nápodoby snažící se trumfnout svůj předobraz, jako tomu bylo s druhým CAPTAIN AMERICA: NÁVRAT PRVNÍHO AVENGERA, ve kterém jsou převzaty způsoby snímání i inscenování postav v prostoru podle (nejenom, i když hlavně) sedmdesátkových politických thrillerů. Vědomí (kinematografické) minulosti bylo totiž nahrazeno pouze náhražkovou vzpomínkou na popkulturu let 80. Ani nostalgie nemůže zastřít, že jde o pouhou náhražku, ve které není ani trocha rebelie a nekonvenčnosti originálu. 7+/10 () (méně) (více)

Fr

,,TO JE ALE PARTIČKA KRETÉNŮ…" /// Největší debilové galaxie v akci. Směsice sci-fi, akce, podivnýho přátelství a (kupodivu) vtipu v nejzábavnější kravině roku, určený nejen přátelům kačera Howarda, ale celý rodině. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, jak pomocí gravitace zdrhnout z vězení. 2.) (Já) jsem Groot. 3.) Thx za titule ,,fceli medvidek“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE *** NAPĚTÍ ne ()

Nathalie

Marná snaha o Shakespeara i sitcom, z které vyšla průměrná, rádobyvtipná a rádobytemná kaše. 50%: za strom života. ()

Dever

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,080 // Otvárací Víkend v USA: $94,320,883 // Ďalší luxusný blockbuster s ohromným zmyslom pre humor a úžasnou audio-vizualizáciou, pri ktorej sa človek jednoducho nemôže nudiť. 10 rokov trvalo, kým James Gunn opäť ukázal, že mu réžia nieje tak cudzia.... 100% ()

kiddo

– There’s another way. – Great, what is it? – Well, we’re working on the power of love. – How’s that going? – Mmm, not good. Asi nejlepší možná ukázka toho, jak pomýlené byly stížnosti na údajnou roztahanost první poloviny Avengerů. Strážce galaxie nepovažuju za tak nestravitelné proto, že by se oproti mému vkusu nějak výrazně vymykali žánrovým zvyklostem, ale poněvadž zkrátka selhávají ve všem, o co se snaží. Námětem i charakterovým laděním a skladbou postav se očividně směřuje k podvratnosti, jenže se nikdy nepokročí dál než za občasný krotký vtípek a od konvencí se nikdy nevzdálíme příliš daleko. Zároveň je však tón filmu hozený do laciného komična dostatečně na to, aby prokládání zcela vážně míněným patosem a dramatičností působilo přinejmenším rozpačitě – z extrémní loajality, kterou si Strážci hned od začátku bez větších důvodů projevují, by bylo trapně i Avengerům. Ačkoli Star Lord (velmi slabý odvar Malcolma Reynoldse) by měl logicky fungovat jako prostředník mezi divákem a naprosto neznámým světem, tahle role je mu upřená, protože je do něj už od samého začátku plně integrován. Výsledkem tudíž je, že se v záplavě akčních scén a informací o nových světech, politických aliancích a měnících se spojenectvích marně snažíme vyburcovat v sobě aspoň trochu zájmu o to, co se s tímhle fikčním vesmírem, a co hůř s postavami, stane, protože nikdy nedostaneme příležitost pořádně se s nimi seznámit. V tomhle ohledu Strážci až děsivě připomínají ten tvůrčí potrat, o němž se slušní lidé nahlas nezmiňují. Přesto tenhle počin úplně neodepisuju, protože zatímco takový Thor se po svém druhém dobrodružství nemá kam vyvinout a může nadále fungovat leda tak jako pohledná blondýnka na zavolání podle potřeby, z tohohle by se po počátečních porodních bolestech mohlo přece jen vyklubat něco aktivně dobrého. PS: Zdaleka nejlepší a nejpřesnější recenze, jaká se dá na netech najít. ()

EvilPhoEniX

Zvláštní, že poměrně nezkušený režisér vlítl na takový trhák a získal úspěch. Guardians of Galaxy jsou velmi svěží a zábavnou jízdou se světem připomínající Star Wars, což mi zde vadilo možná nejvíce (tenhle druh Sci-Fi příliš nemusím) ale zde jsem se přes to dokázal přenést a nechal se unášet skvělými ústředními postavami( nejvíce mě kupodivu pobavil Drax) CGI je solidní, příjemný soundtrack, humor na mě až tak nezapůsobil, zasmál jsem se tuším 3x, ale bavil jsem se skvěle. Kapitána Ameriku to v mých očích však nepřekonává. 80% ()

novoten

I am Groot – a to pořádně. Nářky nad tím, že se z Guardians vyklubala „obyčejná“ marvelovka přikládám hlavně vydatné mediální masáži všude kolem, která nás připravila o jakýkoli moment překvapení. Jen těžko si totiž lze představit zvláštnější situaci, než když ústřednímu modročernému záporákovi čelí parta 80s fanouška, nedůvtipného bijce a nevyzpytatelné zelinky s mývalem a stromem v popředí. A že jde zase o honbu za ďábelským kamenem, který může všechno zničit? Aby taky ne, když se všechny týmy, zloduši i artefakty za pár let úspěšně slijí na jednu hromadu v podívané jménem Infinity War. Zatím tu jsou ale Strážci horko těžko jako jednolitá skupinka s neuvěřitelně pozitivním písničkovým soundtrackem, šokujícím způsobem jistou Gunnovou režií a opulentním finále, které i na relativně malém prostoru oslňuje každým novým nápadem. Nad čistokrevně vesmírnými výlety se většinou blahem netetelím, tahle výjimka je proto o to sladší. ()

tron

„Čo to robíš?“ – „Bombu.“ – „Tu???“ – „Chcel som ju potom dať do krabice.“ – „A to ako pomôže???“ Nádhera, parádna sebranka stroskotancov, ktorí sa musia najskôr naučiť držať pokope a kryť si chrbát, aby za niečo stáli. Všetci sú báječní (najviac asi Michael Rooker?), množstvo scén je skrátka fenomenálnych a je tam plno ikonických záberov (Racoon stojaci na Grootovi a s revom páliaci z rotačáku). Množstvo scén je úžasných a pôvabných. Hoci sa to s trikmi občas preháňa a nie zakaždým sú také kvalitné, ako mali a mohli byť, je vám to fuk, pretože po vizuálnej stránke je to proste jedna veľká žranica (dizajn lodí, miest, planét...) a postavy sú ozaj veľmi sympatické a životné, áno vrátane hovoriaceho stromu a medvedíka čistotného. Parádny je tiež bombový retro soundtrack a absurdné, pomilovaniahodné hlášky („Existoval raz muž menom Kevin Bacon.“, „Je to imbecil.“, „Už ma nikdy nevolaj lingvista.“) Cinemax Trenčín 2014 ()

JFL

Na marvelovské blockbustery dokonale sedí příměr filmu a horské dráhy. Normované produkty ze společné továrny divizí Marvel Studios a Disney lákají na velkolepou jízdu, která je ale zkonstruovaná naprosto mechanicky. Stejně jako se jaunerácké stroje na emoce jeden od druhého liší pouze děsivými malůvkami, pompézními názvy a počtem blikajících žárovek, tak i "Strážci Galaxie" jsou naprosto totožní např. s "Velkou šestkou". Narativní výstavba a dramaturgie, tedy kolejnice směřující diváky k jednotlivým emocionálním hupům a loopingům, jsou naprosto totožné; liší se pouze konkrétní pajduláci. Nejvíce to bije do očí v závěrech, kde okamžitě po spektakulárním vyvrcholení přichází emoční zvrat do dojáku. Osobití režiséři jsou na marvelárny najímáni čistě z marketingových důvodů, aby pomohli utvořit dojem vzájemné odlišnosti jednotlivých titulů, ale prakticky jejich vklad má stejnou váhu jako autorství borců, co malují nelicencované podobizny popkulturních ikon na poutače pouťových atrakcí. ()

B!shop

Na tohle jsem se tesil fakt maximalne a i kdyz mi to uplne neutrhlo koule, je to skvela, zabavna jizda. Je videt, jak se tvurci strasne snazili odlisit od jinejch komiksovejch filmu a nedelat z hlavni particky typicky kladase a hrdiny, ale zaroven tam chteli narvat klasicky superhrdinsky proslovy a sceny. Vysledek nastesti dopad nadocekavani dobre, takze ackoliv dojde na uz nespocetnekrat provareny sceny, nikdy nechybi nejaka hlaska, ktera by pocitani hrdinu krapet schodila a odlehcila situaci. Tady prekvapive vitezi Rocket, jakozto nejnahlaskovanejsi clen tymu a doved bych si vcelku dobre predstavit film pouze s nim a Grootem. Ostatni sice nejsou spatny, ale nejak extremne se neprojevi, i kdyz samozrejme kazdej dostane nejakej svuj prostor. Jinak pribeh neni z nejkomplikovanejsich a stejne tak zaporak nevzbuzuje takovou hruzu, jak se asi tvurci snazili, ale nejak zvlast to ani nevadi, protoze je tu spousta akce i foru a ty dve hodiny neni sebemensi chvilka na nudu. Navic tu jsou dokonaly triky a skvela hudba. Takze ja jsem spokojenej a netrpelive vyhlizim druhej dil. ()

dO_od

// This was Groot. Vlastně, bylo to moc Groot. Po čím dál nudnějších zářezech si Marvel konečně připisuje film, na jehož pokračování se opravdu těším a který si velmi rád ještě mockrát zopakuji. Postavy plnokrevné, dobře zahrané i nadabované, sympatické obsazení, dojemná hudba, sice lehce slabší příběh ale dorovnávají to ty dobře načasované zvraty a film graduje naprosto bez problému, takže tady prostě není moc co vytknout. Hlavním tahákem ale samozřejmě byla chemie mezi Strážci, humor a hlášky - první dvě fungují na jedničku, u hlášek jsem měl dojem, jakoby občas nedopadaly úplně tak, jak si někdo přál. Naštěstí to byla jen tak setina mého celkového dojmu a můžu tedy říct, s klidným pocitem v hlavě, že Guardians of the Galaxy jsou zkrátka awesome. Ke Star Wars to má daleko, jako letní comicsový blockbuster zastupující tu lehčí půlku žánru to ale vítězí na téměřplné čáře. 8/10 ()

Slasher

Zbystřil jsem hned jakmile jsem se dozvěděl, že takový vysokorozpočťák točí režiśer PG PORN, trailer byl celkem svěží, jako ale vážně jsem nečekal, že týmovka složená z pěti z těch největších kreténů v celý galaxii - hejsek s walkmanem, zelená černoška, pogumovanej Batista, parodie na Stromovouse, a hlavně, ten militantní rambomýval - bude možná nejlepší Marvelovkou do dneška. Vymyká se dosavadní šabloně a... celý film byl super balanc špičkových velikánských digitálních triků/ masek a lehký akční komedie, plus super soundtrack charaktery záporáci, načež ten závěr prostě přesahově dojal. Překvápko. ()

Marius

Absolútne čarovná blbinka, kde polovicu zábavy a atmosféry robí sedemdesiatkový Awesome mix vol 1. vo vesmírnych kulisách a tú druhú to, že sa to vôbec ale vôbec neberie vážne. 9/10 ()

Jara.Cimrman.jr

"V životě se mě pokusilo zabít spoustu lidí. Nenechám se zlikvidovat pařezem a mluvícím mývalem." Při standardní výšce, tlaku, teplotě a rosném bodu dokážu ustrážit galaxii sám, ale před časem jsem si natáhl lýtkový sval a tak jsem rád, že se našla pětice dobrovolníků, která vzala ochranu galaxie za svou. Byla s nimi celkem zábava, zejména provokativní zvedání prostředníčku přes kladku mne potěšilo a hodně mne bavilo sledovat trumfování v tom, kdo z nich je největší kretén. Pro mne byl vítězem Drax, ale byly chvíle, kdy mu mývalí, dřevěná i walkmenová konkurence tvrdě šlapala na paty. Jen Gamora byla v této soutěži zcela mimo, ale ta zase měla jiné přednosti i zadnosti, kvůli kterým stálo za to se na tento snímek podívat. ()

H34D

Nový svět, noví hrdinové, nové zápletky - do toho všeho jsme vrženi takřka bez expozice. Není třeba opakovat, že v daleké, předaleké galaxii je někdo hodný, jiný zlý a pravděpodobně i někdo ošklivý, stačí, aby měli charisma a šli si po krku. Strážci galaxie jsou vskutku unikátní sebranka, neberou se vážně a nikdo nebere vážně je, plán mají propracovaný jen z cca 12% a raději se do všeho vrhnou po hlavě s úsměvem na tváři. Pocity napětí a osudovosti se tedy nemají o co opřít, i Návrat Kapitána Ameriky je proti Strážcům vážným existencionálním filmem, ovšem co se týče humoru, nemají Strážci v Marvelu konkurenci. James Gunn je schopen zrežírovat řadu docela působivých scén a zcela nečekaně je souběžně s tím i zesměšnit... Jednoduše jednoduchá a skvělá zábava. 8/10 ()

xxmartinxx

Hodně ošklivá režie, opravdu velmi. Ale to by byl poslední problém. Čekal jsem jednu z nejlepších marvelovek, ale nedostal jsem ji především kvůli strašně epizodickému scénáři, který je nápaditý jako osmnáctý díl šesté série Xeny. Jenže Zoe Saldana není Lucy Lawless. Fakt mě nezajímá mávání mi před očima retrem a důmyslnou metašpatností, je to prostě napsáno a zrežírováno dost mizerně a především to je nuda. A nevím, kde je "nuda" pádnější argument než u komiksárny. ()

Zíza

Tak jo, nejdřív jsem si myslela, že prostě vypnu a budu si užívat tenhle popcornový film. Dařilo se to, bohužel již v první polovině došel popcorn a já se začala víc soustředit na film. Hudba super, o tom žádná, za ní je také jedna hvězdička. Ta další je za sem tam zdařilý joke, za docela vydařené efekty, které vypadají jako v každém druhém marvelovském filmu nebo filmu od Michala Baye… Bohužel mě to od poloviny začalo nudit, najednou tahle parodie na Star Wars, která si občas hrála na víc než parodii, ztratila to kouzlo, co měla na začátku. Jako bych se najednou probrala z hypnózy. Ačkoliv se neničil New York, ale město, co vypadalo jako zábavní park, tak to z toho čišel ten americký patriotismus a tak, až mě z toho rozbolely zuby. Samozřejmě někomu to nevadí, někdo si to užije a vůbec všechno nej. Jenomže já jsem tak trochu trubka a celou poslední půlhodinu jsem jen protáčela oči v sloup Šla jsem do kina s očekávání, že se budu bavit (ovace na CSFD mě opravdu navnadily), jenomže pak jsem dostala to samé co v jiných marvelovkách nebo jiných amerických filmech, kde se zachraňuje XY (XY = Země, USA, dcera prezidenta, Brouk Pytlík, …), a tak mě to prostě nebavilo. Mozek no. Nechtěl se vypnout a bavit se. Čili máme tu cynického hláškovacího mývala, máme tu prince Drsoně, máme tu „tu z Avaru, jen natřenou na zeleno a ne na modro“, máme tu strom, který má ze všech největší srdce, a máme tu potetovaného typana, co ztratil rodinu, ale našel si kámoše. Máme tu takovou kchůl skvadru, že se zaručeně musíte bavit, jasné!! ()

Dadel

Frajer, mýval, strom a zelená Neytiri zachraňují galaxii. Pokud vám ještě nebylo 14, budete nadšení. ()

Morien odpad!

(1001) Vážně je tahle přeplácaná (a ničím výjimečná) kombinace dětinského humoru a "brutálního" násilí ten film, ze kterého si všichni předloni sedali na zadek? Pročpak to asi kolektiv amerických kritiků zařadil na seznam filmů, které musí lidé vidět, než umřou? Ze všech komixových filmů a sci-fi filmů a ukecaných filmů a vůbec ze všech filmů na světě, proč zrovna tenhle, god damn it?! A také musím na všechny časy prohlásit, že mě zcela míjí kouzlo Chrise Pratta. Celkem souhlasím s názorem, že film působí jako dělaný pro lidi, kteří nejsou schopní udržet něco v pozornosti déle než dvě vteřiny. ()

ORIN

Nesmírně osvěžující film v tom smyslu, že má s dalšími filmy marvelovského universa pramálo společného (se Zemí film pojí jen postava Petera Quilla a pár 70s/80s fláků), a tak si může dovolit vyprávět v podstatě, o čem chce. Prostě taková vesmírná blbina na pokračování, u které člověk může vypnout a bavit se - a možná pochytit pár metafor. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (více)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (více)