Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

stration

Nemám rád filmy, které vznikly na objednávku politiků po "větší korektnosti" a zachování kvót na postavy rozdílné barvy pleti. No a toto je jeden z nich. Příběh samotný je tupý, napětí se moc nekoná. Potěší snad jen Andy Serkis a tradiční Martin Freeman, který ovšem takových rolí hraje kupy a efekty, které jsou jako vždy na profesionální úrovni. Znovu si ale tohoto kočkodana nepustím. ()

Colby Sawyer

O Black Pantherovi se dost říká, že je to samé pro černochy, jako byla Wonder Woman pro ženy. S tím nemohu souhlasit, protože BP je na rozdíl od WW hodně dobrý film, skvělý film. Celou projekci jsem sledoval něco, co jsem ještě neviděl. Jo to mě hodně bavilo. Celá Wakanda a vše s ní spojené od Vibrania, kultury, kmenů až po samotného Panthera. Všechno to přináší do MCU velice svěží a příjemný vítr něčeho nového, není to klasické Marvelovka, Coogler ukazuje, že to jde i jinak a přesto velmi zábavně a hlavně zajímavě. Záporák je podle mě přechválen, ale jinak kladné reakce odpovídají. Pro fanoušky MCU klenot, pro ostatní skvělý film. ()

Derek

dalsia z tuctovych marveloviek, kde som sa premahal so spankom, coogler je frajer (a jeho CREED je vynikajuci), ale ako vacsina reziserov naverbovanych marvelom toho prilis zo svojich schopnosti filmu nepridava (jeho oblubenec michael b jordan je nastastie opat pritomny a s prehladom je vrchol filmu)... ()

Hamaradža

Black Panther okrem zábavnej no bezduchej akcie prekvapivo funguje - okrem iného vďaka nabušenému soundtracku a krásnej výprave, no najmä kvalitnému scenáru s hmatateľnými postavami - aj ako rasová výpoveď. Pre mňa príjemné prekvapenie a jedna z tých lepších marveloviek. 3,5* ()

JohnMiller

Black Panther si drží kvalitu predošlých Marveloviek. Nie som práve odborník, a zbytočne by som mohol tuto mohol vyplakávať nad tým, aké sú toto zbytočné filmy, keď svoj účel neustále plnia. Hoci už je filmový svet prejedený komiksovými spracovaniami, povedať, že Black Panther je kravina bez štipky originality je celkom obstojná blbosť. Snímka nemá aspoň vodorovnú šablónu podľa ktorej bolo robených väčšina podobných filmov. Nehovorím, že tam nie je, ale bola aspoň trocha upravená. Wakanda (ako alternatívna verzia Atlantídy) ma veľmi nenadchla. Scenáristi s snažia dať celému Marvel univerzu nejaký zmysel ale nevyzerá, že by to stálo za tú námahu, super inteligentný svet ktorý sa pred nami skrýva? jaj jaj, za to charaktery a intriky ktoré medzi sebou rozsievali postavy a klany ma celkom bavili. Na hype aký táto snímka robila pred a počas premietania v kinách, to bolo slabé, za mňa 2,5*, ale zo ženou sme sa zase nenudili, čo vám poviem. ()

dom156

Chválené a doporučované, za mě průměrné dílko. Opět je možné vidět x milionů CGI záběrů, ale to není filmařina v mých očích. Pořádného herectví hledat pomálu, jelikož dialogy jsou velmi úsečné a bez jakéhokoliv náznaku emočního zabarvení. Nemohu jinak než dát průměr. ()

Murrro

Moja najobľúbenejšia sólová marvelovka. Cool protagonista, sympatické vedľajšie postavy, kvalitný záporák. Štýlový vizuál a skvelá hudba. Príbeh nejde hlbšie, než majú v MCU vo zvyku, ale témy, ktoré otvára (najmä zodpovednosť prvého voči tretiemu svetu, v tomto prípade ironicky otočené) sú mi blízke. Plus to má Angelu Bassett. Videné dvakrát, na čo mám pri máloktorej marvelovke chuť. :) ()

strifer

Velmi milé překvapení. Film má určitě své chyby, zejména CGI chvilkami trošku pokulhává a "rasová" stránka věci na mě osobně tak úplně nefunguje - to je ale dáno vzdáleností od tématu, bezpochyby to bude fungovat úplně jinak na diváky ve státech... Proč tedy plný počet hvězd? Skvělí herci, výborná režie a scénář, které každému dopřejí dostatek prostoru i motivace, super hudba a veskrze funkční zasazení do světa nastoleného před 10 lety. Což mě vede k myšlence, že největší adoraci si nakonec stejně zaslouží Kevin Feige. Zamyslete se nad tím. Máme tu film, ve kterém hrají v podstatě jen černí herci s čestnou výjimkou dvou Hobitů. Film, který se skoro celý odehrává kdesi v Africe a hlavní postava rozhodně není nijak slavná. Film, který NErežíruje hvězdný režisér, který by natáhl diváky do kina (neříkám, že je to špatný režisér, ale všichni víme, že korelace mezi kvalitou režiséra a návštěvností v kinech moc neexistuje - zdravím 50 shades of anything). Film, ve kterém nehrají žádní hvězní herci, kteří by natáhli diváky do kina. A stejně si pro tu miliardu v kinech plným právem bez potíží dojde (zdravím JL se Supermanem, Batfleckem a poloSnyderem. Za to si Feige a potažmo celý Marvel zaslouží potlesk ve stoje. Tím spíš, že je i tenhle film nekřečovitě kompatibilní se supervojáky, high-tech miliardáři, severskými bohy, mluvícími mývaly a chirurgy-kouzelníky. ()

Aleee89

Někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ideální film do kina, blockbusterová jednohubka, vcelku zajímavé propletení s Afrikou, to bylo osvěžení. Akční scény parádní, ale trochu mi trvalo, než jsem se do filmu dostala. ()

vegetol.mp

Vcelku zábavnej, ale poněkud přeplácanej etno bordel. Druhej díl s díky vynechám. Za chvíli bude mít od Marvelu sólovku i hajzl bába. Ale členové Ku Klux Klanu ten film musí milovat. ()

kajas

Začíná se mi potvrzovat pravidlo, že čím méně se na nějakou marvelovku těším, tím více jsem nakonec nadšená. Bombastický poslední Thor sice překonán nebyl, ale Marvel tímhle projektem šel trošičku do rizika (žádný Captain, Iron Man nebo Thor, žádné megahvězdy v hlavních rolích) a diváci ho právem odměňují vysokou návštěvností. Wakanda je stát, který se může chlubit nejenom nejkrásnějšími západy slunce a ultramegahustým vývojovým střediskem, ale také statečnými obyvateli a sympatickým vladařem. Mytologie této země je vykreslena moc pěkně ("hry o trůny" ve vodopádech byly top), konečně taky jednou nevybuchovaly mrakodrapy ve světových metropolích a líbili se mi i záporáci (vidět Andyho "Gluma" Serkise s lidskou tváří vždycky potěší). A IMAX to samozřejmě všechno umocnil. Super. ()

Trevor

Tak nebyť dobrých efektov tak na filme nie je čo pochváliť. United peoples of Vyšné Hágy for Africa, film, ktorý má za úlohu vzbudiť pocit viny všetkým bielym ľuďom, že kedysi dávno bola Afrika kolonizovaná. A samozrejme, nezabudnime že väčšina vynálezov pochádza z Afriky...Vizuálne pekné, dejovo plytké a pridlhé, ako všetko od Marvelu. ()

sofiapetra

Na marvelovku trochu netypické, ale podíváme-li se na to čistě žánrově a politicky, je možné, že tento film má potenciál udělat pro černošské sebeuvědomění a hrdost víc než Martin Luther King a Nelson Mandela dohromady. Být malým černouškem, o svém nejoblíbenějším filmu všech dob mám jasno. Kromě toho jim to opravdu svištělo a rozhodně se bylo na co dívat. Ať ještě dlouho žije Stan Lee! ()

dee-key

Když jsem viděl trailer na Doctora Strange, říkal jsem si, že by to mohlo být zajímavé už jen kvůli tomu, jak to vypadá. Ale byla to stejná marvel opakovačka, jako vždycky. U Panthera jsem si to říkal taky, ale bez těch nadějí. A docela jsem se mýlil, vypadá to dobře a i ten scénář se mi celkem zamlouval. Jen tak dál. ()

Radda

Musím říct, že jsem se trošku obával jak tento film nakonec dopadne, jelikož je postavený zcela na nových postavách vyjma samotného Black Panthera, který se už objevil v Civil War. Film se, ale nakonec opravdu povedl. Velice hezky se prolínají africké tradice a neskutečně pokročilé technologie v originálním Wakandském prostředí. Výborná byla tentokrát i hudba, která se ne vždy Marvelu povede, dále i samotná zápletka byla velmi zajímavá. Záporák má možná poprvé v celém MCU celkem pochopitelnou ideu něčeho dosáhnout. Snímek hodnotím 60%. ()

OG_Swifty

Black Panther samotny je vicemene zajeta znacka a jeden z prvnich barevnych superhrdinu, nicmene v dobach svych publikaci pusobil spis jako 'sidekick' a vsechen ten wakandansky ansambl je az novodoba naplavenina z 21. stoleti, kterou zas az tak moc dobre neznam. Podle svetovych recenzi jeden z nejopevovanejsich filmu od Marvelu, ale tady na csfd se drzi lehce nad prumerem. Pokud si mam osobne vybrat, priklanim se spis k prumernemu hodnoceni mistnich divaku a Black Panther me neoslovil tak, ze bych si kvuli nemu musel menit spodni pradlo. Jedna se o pomerne dobre provedeny film, coz je ale u filmu Marvelu vicemene standard. Probehlo tam nekolik vtipu, kterym jsem se kupodivu nesmal, a hlavni zaporak Killmonger mi prisel hodne nesympatickej a povazuji jej za nejslabsi clanek filmu. Asi je to velky kulturni milnik, protoze to je povazovano za prvni cernossky / africky megafilm a nepusobi to parodicky jako typicky beckovy komedie z ghetta, ale ja se osobne asi vic pobavim u starsich filmu s Queen Latifou.... PS: Vzhledem k PC dobe me uz ted docela desi ta Ms Marvel. Snad z toho nebude americky provedeni nejakyho Baahubali. ()

BoredSeal

Výprava luxusní, moc se mi líbil crossover sci-fi a afrických tradic a vůbec ta představa, že někde v Africe leží sebevědomá monarchie s pokročilou technologií je sympatická provokace. Maximální "černota" filmu strašně prospívá, herci jsou OK (nejzábavnější postavy jsou v první polovině filmu ženy v čele s drsnou plešatou generálkou a černošskou verzí Q, škoda, že humoru v druhé polovině ubývá) a dokonce připuštěný běloch ;) Martin Freeman má tentokrát důstojnou nekomickou roli. Slabinou snímku je to, že to je typický Marvelovský komiks; to se rovná jednoduchý příběh s lehce načrtlými myšlenkami, které ale příliš nechce rozvíjet, protože cílové publikum jsou mladší lidi, kteří by se mohli zřejmě rozrušit, kdyby čtvrthodinu na plátně neprobíhala žádná akce. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)