Muž z Vysokého zámku

• USA The Man in the High Castle
USA, (2015–2019), 36 h 6 min (Minutáž: 45–70 min)

Tvůrci:

Frank Spotnitz

Předloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé (více)

Série(4) / Epizody(40)

MiGi87

Knížku jsem četl ještě jako děcko a teď, když jsem to dokoukal, mám pocit, že jsem ji asi nikdy nedočetl. Co vím jistě, je, že si ji musím urychleně přečíst znovu. Brilantní předloha a kvalitní zpracování v seriál dávají jasné 4 hvězdy, a až se na to vyspím, možná ještě přidám. ()

Darth_AK

The Man in the High Castle je pozoruhodný seriál. Jeho tempo je relativně pomalé, ale příjemně se to sleduje. Kulisa světa, kde Nacisté vyhráli válku, je skvělá, a flashbacky do té doby vždy "okoření každý díl" - co se průběhu týče, nejlepší jsou první dvě série, vyvrcholení seriál dosáhne v druhé sérii, v epizodách 8 - 10. Čím víc sci-fi prvků se pak do seriálů probíjí, tím víc začíná ztrácet na kvalitě. Možná, kdyby se jednalo pouze o politické drama ve světě ovládaném Němci a Japonci, bez odbojové linky, hodnotil bych ještě výš. Takhle s přimhouřením 4*, protože v poslední sérii kvalita hodně zeslábne, a zachraňuje ji jen povedený 9. díl, který následně dementuje příšerné finále, kterého je velká škoda. Ale Rufus Sewell si zde za roli nácka Smitha zaslouží mnoho, mnoho ocenění, jeho charisma je odzbrojující a to že se seriál postupem času čím dál více věnuje jeho postavě jen ukazuje, jak si svým hereckým projevem doslova vybojoval točení děje kolem svojí postavy. 4* a doporučení, minimálně první 2 série jsou krásný výlet do alternativní reality, která mohla nastat, kdyby Spojenci nevybombardovali jednu "neškodně vypadající" továrnu na těžkou vodu v Norsku. "A man is only ever strong as the people around him. The community he serves and the family he is sworn to protect. Whatever strength he has, he draws from them. And for them, he must be prepared to give everything. His life for his blood, or else everything he has done, hase been for nothing. He is nothing." ()

Babous

Sympatická ústřední dvojice a zajímavé prostředí alternativní historie, kdy byly Spojené státy rozdělené na nacistický východ a japonský západ. Hutná atmosféra totalitního státu. Má to potenciál udržet si pozornost diváka i v podobě klasického seriálu. Seriál se ovšem navzdory výbornému námětu táhne a na konci zvrhává v nefalšované sci-fi/fantasy, což mě trochu zklamalo. Ta atmosféra alternativní reality se mi líbila víc. ()

Reanimated

Od 1. sezony TD v "telce" nebylo nic lepšího a napínavějšího... Svělá adaptace podpořená výbornými herci - Sewell, Hiroyuki "Shang Tsung" Tagawa a Joel de la Fuente. Ne že by ústřední duo (vlastně spíš trio Juliana - Joe - Frank) nebylo fajn, ale daleko zajímavější bylo sledovat, jak se se svými povinnostmi vypořádají brilantně napsané a zcela nečernobílé postavy. Aneb můžete fandit někomu, kdo posílá nevinné do plynu? Je tu několik opravdu silných momentů, která vám ukážou lidskou stránku "monster". Menší varování - je to míň sci-fi mystery a víc meditace o smyslu "vyššího dobra" než by se mohlo zdát. Seriál ale perfekně ukazuje Dickovu schopnost chirurgicky přesně pitvat nadčasová témata, která jsou právě ted o to aktuálnější. Kéž se vždy najde pár správných chlapů (a dam), kteří najdou odvahu... ()

BMAJTZ

Po první sérii tak 50%. Seriál je hodně poutavý, ale navíc strašně utahaný. Situace v těch 10ti dílech se dokonce opakují a co jsou ony filmy zač nám napoví až poslední díl. Jinak se 10 dílů pouze představují postavy a jejich motivy. Snad bude druhá série trochu víc akčnější. ()

kenkaku

Vizuálem a atmosférou naprosto úchvatné. Člověk jen zírá jak propracované vše je (pohled na nadzvukové dopravní letadlo s hákovým křížem doslova zamrazí). Když se k tomu přidá tajemný aspekt filmů z "jiné reality" je vše na svém místě. Tedy skoro vše. Děj je relativně uloudaný. Deset epizod pryč a "zas tak moc se nestalo". To by jednomu mohlo pokazit náladu. Navíc, první řada je u konce a nemám pocit, že bych dostal všechny odpovědi. Ve slušné společnosti se na otázky odpoví a před koncem se otevřou další (aby se navnadilo na další řadu). Tady mám pocit jako v tom debilním seriálu, kde letadlo spadne na ostrov (který vlastně není ostrov a cestuje... no hnus). Prostě. Chtěl jsem víc odpovědí. Takhle u mě na 5 hvězdiček seriál nemá. Ne s tím co jsem doposud (celá první řada - ne jako někteří místní retardi jen pilot) viděl. 2. řada: wow efekt je sice už pryč, ale co přetrvává je ta preciznost. Tedy alespoň na 90%. Vím že je to těžké, ale nechat Japonce jezdit ruským UAZ-469 (který se vyráběl až od roku 1971) nebo vidět němce v maskáčích vzor 60 ("jehličí"), není to pravé ořechové. Děj se nijak výrazdě kupředu nesune, akcelerace nastává až tak v osdmé epizodě a závěr? Ten je přímo fenomenální... Co je fajn, je že se už ustálily dějové linky a příchází odpovědi... Konečně tedy víme kde se berou ony filmy a že "The Man from the High Castle" opravdu není Adolf Hitler (jak se náruživě po první řadě šuškalo). 3. řada: Díky několik adějovým linkám se děj zdá méně uloudaný, ale i tak se za epizodu nic moc nestane. Je překvapující jak i po dvou řadách stále nepřestává překvapovat vizuál. Pro Američany-patrioty muselo být několik scén dost "drsných" (čistky spojené s "rokem nula" byly opravdu radikální), nicméně jako jedno velké plus beru několik celkem zásadních odpovědí a dějových posunů 4. řada: nemůžu se ubránit pocitu, že došli peníze.Ze začátku se děj neuvěřitelně vleče a ke konci nasadí raketovou rychlost ve snaze vše rychle ukončit. Bohužel to dává dojem až odfláknutě useknutého a celkem hloupého závěru. ()

luksatka

Tak na takový to seriál jsem čekal už dlouho! Děje filmů, dokumentů nebo seriálů s heslem „Co by se stalo kdyby“ zbožňuji. I když pilot nemusel být úplně dokonalý a určitě se mi tam nějaké věci nelíbily, tak má tenhle seriál velkou šanci prorazit, jelikož seriálů podobného typu moc nevzniklo. Za pilota 85 %. ()

r_t_fish

Krásná výprava a několik charismatických postav (Alexa Davalos, Rufus Sewell). Natočené je to řemeslně výborně, jen občas trochu zkratkovitě a také děj hodně volně skáče napříč lokacemi, takže chvílema divák dumá, kde se zrovna nachází. S předlohou seriál pracuje dost volně a typické Dickovy zvraty scénář dost "znormalizoval", nejen v tom mohla adaptace mnohem víc tlačit na pilu. Za vidění určitě stojí, ale bravury současné quality TV produkce nedosahuje. Do druhé série doufejme ve stejně precizní vizuální stránku a posedlost detaily, ale dotaženější vyprávění. *** (Ad synopse od geklon - "začne šířit video"? V roce 1962? To by některým postavám zjednodušilo práci:) ()

DavidS.

Alternartivní historie odvyprávěná a natočená jako šestákový rodokapsový příběh, kterému chybí tempo a kde jsou všechny padoušské postavy zajímavější a prokreslenější než trapné romantické odbojářské duo... ()

iXtr3m3

5 dní a 40 častí štyroch sérii za mnou. To bola jazda. Možno by objektívnejšie boli štyri hviezdy, veď to predsa len nebola megarozpočtová jazda ála GoT, LoS či WestWorld, ale... ALE s fakt veľkými písmenami, toto bola jednak fantastická historická alternatíva k nášmu svetu, jednak to nebolo síce megarozpočtové, ale určite to nebol žiadny lacný seriál, kulisy, technika, všetko bolo na fakt vysokej úrovni. Toto všetko by stačilo na tie štyri hviezdy. Čo to teda zdvihlo na plnú palbu? Za prvé. Postavy. Neskutočné, absolútne NEčiernobiele postavy, ktoré prechádzali obrovskými zmenami, niektoré doslova radikálnymi. Za druhé. Záporáci. Ty vole, tak komplexnú a neskutočne komplikovanú postavu ako bol John Smith, tak to som roky nevidel. Dovolil by som si ho pridať medzi naj naj filmových záporákov všetkých čias. Jednak bola postava vynikajúco napísaná a ešte lepšie bola zahraná doslova famóznym výkonom Rufusa Sewella, ktorý si strihol asi svoj životný výkon. Bola to v podstate len konverzačná dráma z alternatívne NAZI histórie, ale tak premakaná, tak prekombinovaná, tak premyslená, že možno len trošku iný záver, ako by človek čakal, ju trochu oddialil od najlepších seriálov všetkých čias aspoň u mňa. A pozor. Jasné, John Smith si tu kradne každú scénu pre seba, ale záporáci mali ďalšie skvelé úlohy, určite si druhé miesto medzi najlepšími a najkomplexnejšími aj najkontroverznejšími postavami zaslúži aj inšpektor Kido. V tieni týchto dvoch záporákov jednoducho bledli dokonca aj hlavní hrdinovia a až príchod Jasona O´Maru to trochu vytiahlo vyššie aj u klaďasov. A samozrejme nesmiem zabudnúť ani nesmierne charizmatický výkon "Shang Tsunga" Cary-Hiroyuki Tagawu, ktorý maximálne zúročil svoje rokmi nadobudnuté skúsenosti. Fakt doslova "vymazlený" príbeh. Áno, vedel by som si to predstaviť v megarozpočtovej verzii ála HBO Max, kde by sa ukázali aj nejaké tie vojenské megakonflikty, ale bolo to tak krásne temné a minimalistické, pričom bol technologický vývoj jasne vidieť, že som to fakt zhltol ako malinu. Toto sa mi dlho nestalo. 40 častí a 36 hodín zvládnuť za 5 dní, takýto rekord som ešte asi nikdy neurobil so žiadnym seriálom. Škoda preškoda, že sa nepodarilo urobiť ešte aspoň jednu sériu alebo minimálne nejaký cca dvojhodinový "televízny" celovečerák, ktorý by bol krásnou čerešničkou na záver. John Smith nastavil laťku záporákov pekelne vysoko, som zvedavý, čo sa mu v najbližšej dobe podarí trochu konkurovať, normálne ho chvíľami človek aj ľutoval, aj chápal jeho počínanie, pričom bolo jasné, že to nemôže s ním dopadnúť dobre, ale predsa len človek vedel pochopiť určité pohnútky a fandiť mu aspoň čo sa rodiny týka. Fúú. Nejdem sa rozpisovať viac, ale ja som si to užil fakt nesmierne. Tie intrigy, obraty, prekvapenia a twisty boli ešte o level inde ako pri ságe GoT. Aspoň pre mňa, aj napriek tomu, že toto je samozrejme oproti GoT len taký maličký komorný seriálik, ale o to premakanejší. Fakt škoda len toho "vysloveného" záveru. Vedel by som si predstaviť aj ďaleko lepší. () (méně) (více)

Hanys_

Mírné zklamání. Potenciál to sice stále má obrovský, ale těch 10 dílů S1 se chvilkami dost táhne. Samozřejmě závěrečný díl je pecka a i díky němu u S2 budu. S1 3/5, ()

divak84

sterilní , nudné, bez dynamiky. přepolitizované, častokrát nic neřešící a neříkající scény, které se tvaří rádoby dramaticky.. WWII a její alternativy zbožnuju ale tohle nennabízí nic, na co by se divák při seriálech těšil.. je to slabá debilita, která je zajímavá pouze na obrázcích, které lákají seriál shlédnout.. ()

Pttak

Jeden z nejlepší seriálů v součastnosti. První série je trochu ze začátku zdlouhavá než poznáte hlavní postavy, tak jako v knize, ale potom je to fantazie. Sice to nekopíruje uplně knižní předlohu a to si myslím, že je jedině dobře, poněvadž v knize to jde všechno hrozně rychle a po dvou sériích by jsme už byli s nápadem Philipa K. Dicka v seriálu hotový, kdežto tvůrci seriálu přidávají další a další zápletky a tím pádem dostaneme určitě od Amazonu víc dílů což je dobře. Jinak za mě ***** ()

HonzysKISS

Řekneme si narovinu, že vymyslet seriál na takové téma je zatraceně těžké a tady si s tím poradili víc než dobře. Neskutečně mě to chytlo. Celá první série parádní, druhá přímo výborná a třetí? Ta už je sice trochu slabší, ale od druhé poloviny se to zase rozjede. Sice jde na seriálu vidět, že to potřebuje víc rozpočtu, ale ta nacistická atmosféra je přímo geniální. Vtipné na tom celé je, že mi přišli nácci úplně v pohodě a odboj byli ti špatní. Fakt. Dokonce Obergruppenfuhrer John Smith je snad moje nejoblíbenější postava. Ti „hodní“ chtějí filmy (příběhový předmět) pro sebe tolik, že by zabili nebo napadli snad každého. Odboj je ten, co jsou krutí a hnusní. Celé to vypadá tak, jako kdyby nám chtěli ukázat, že Německá říše není vlastně špatná. Naopak ty záporné postavy jsou až moc sympatické. A když už je řeč o postavách, tak si jich několik celkově určitě zamilujete. Já jsem třeba ze začátku Juliannu nemusel, ale později si říkám, že je to holka šikovná. Blake to samé, toho jsem neměl rád ještě víc a brzy jsem na něj změnil názor. Frank je největší pán a dvojka Ed s Bobem jsou občas dobře vtipní (z té lepší stránky). Největší radost mi udělalo to, že se tady najde hodně reálných osob (schválně neřeknu které). Jejich proslovy si zaručeně oblíbíte. Soundtrack je taky fajn. Čím novější série, tím lepší. Výjimečně se mi stane, že nepřeskočím úvodní znělku. Jenomže i přesto všechno bych seriálu nedával prozatím plný počet bodů. Je trochu škoda, že tu důležití lidé moc neumírají a když už se tak stane, tak si většinou řeknete, že to bylo nejvíc zbytečné. Zvraty to má sice víc než dost, ale nejsou zase tak vážné. Jak už jsem říkal, jde hlavně o neskutečnou atmosféru. Příběh tu vidím spíš jako vedlejší. Děj je zajímavý, místy i mysteriózní, ale kdyby v tom nebyly sci-fy prvky, bylo by to maličko lepší. Někdy mi tam i překáží. Taky mě mrzí, že se s tím strašně moc mazlí. Není to tak drsné. Žádné pořádné mučení. Je tu málo řevu, a krve by mohlo být také víc. Možná pro někoho bude pomalejší tempo. Já se do toho vžil výborně, až na tu první polovinu třetí série. Dejte aspoň šanci prvním třem dílům, snad nikdy mi nebylo u něčeho tak líto, že to nemá tolik sledovanosti. ()

Disease

Slátanina, která má se stejnojmenným románem P.K.Dicka pramálo společného. Pozitivem je ušetřený čas při nesledování případného seriálu. ()

Bingos

S předlohou si to spíš než co jiného dost vytírá prdel. Muže z vysokého zámku mám celkem rád, takže mě fakt mrzí, že je knižní námět tak překroucený. Ale atmosféru to má dobrou a zdá se, že to možná i o něčem bude, takže proč ne. Podle pilotu to zkrátka vypadá na totálně zabitou adaptaci, ale slušný seriál, takže pokud se probojuje, určitě mrknu i na další díly. Update: Seriál se probojoval u amazonu, u mě ale po pár dílech skončil. Jako výprava je dobrá, ale jinak je to úplně o ničem. Natahované jak vyžvýkaná žvýkačka, jak dvakrát použitý toaleťák. ()

Jespi

Naprostá bomba, pecka!!!! Pilot se neskutečně povedl a jsem rád, že bude celá série. Po dlouhé době velmi kvalitní seriál. Za pilot 90% (Další hodnocení bude za celou sérii.) ()

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse