The Expanse (TV seriál)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015 - 2019, 36 h 35 min (Minutáž: 40–45 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Thomas Jane, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Wes Chatham, Steven Strait, Dominique Tipper, Athena Karkanis, Kristen Hager, Brett Ryan, Rossif Sutherland, Jonathan Banks, Paulo Costanzo, Florence Faivre, Jay Hernandez, Kevin Hanchard, Jane Moffat, Philip Akin, Russell Yuen, Kyle Gatehouse, Elias Toufexis, James Binkley, Sara Mitich, Craig Henry, Jared Harris, Raven Stewart, Hugh Dillon, Nick E. Tarabay, Frankie Adams, Kyle Mitchell, Conrad Pla, Lola Glaudini, Brian George, Julian Richings, Shawn Doyle, François Chau, Christian Bako, Ian Agard, Kenneth Welsh, Greg Bryk, Chad L. Coleman, Boyd Banks, Tattiawna Jones, Duane Murray, Daniel Kash, Frances Fisher, Phillip MacKenzie, Elisa Moolecherry, Paul Popowich, Andrew Rotilio, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Tommy Chang, Markus Parilo, Anthony Gerbrandt, Billy MacLellan, John MacDonald, Martin Roach, Alex Karzis, Jean Yoon, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Peter Spence, Jeff Clarke, Cara Gee, Alden Adair, Sarah Allen, Mpho Koaho, Dewshane Williams, Roberto Campanella, Byron Mann, Colin MacPherson, Etan Muskat, Stephen Farrelly, Vanessa Matsui, Mark Quigley, Ted Atherton, Peter Williams, Steven Yaffee, Clé Bennett, Sam Huntington, Ted Whittall, Terry Chen, Grace Lynn Kung, Peter Outerbridge, Rachael Crawford, Neven Pajkic, Allison Hossack, Milton Barnes, Gage Munroe, Ruth Chiang, Liza Balkan, David Tompa, Diana Bentley, Ronnie Rowe, Marci T. House, Michael Brown, Curtis Caravaggio, Carlos Gonzalez-Vio, Daniel Abraham, Ty Franck, Samora Smallwood, Raven Dauda, Elizabeth Mitchell, Morgan Kelly, Atticus Mitchell, Alain Chanoine, Natalie Lisinska, Krista Bridges, Matthew Bennett, David Strathairn, Nadine Nicole Heimann, Genelle Williams, Anna Hopkins, Brandon McGibbon, John Kapelos, Ari Millen, Paulino Nunes, Bo Martyn, Chris Owens, James Lafazanos, Danielle Bourgon, Yanna McIntosh, Brett Heard, Sean Baek, Bernadette Couture, J. Adam Brown, Samantha Madely, Hamza Fouad, Tina Jung

Asi nejpříjemnější překvapení roku 2015. Kvalitních scifi seriálů je vždy málo a od syfy toho člověk moc nečekal. O to více jsem byl překvapen nejen samotným dějem, ale hlavně vizuální stránkou. Některé postavy mi sice nesedí, ale role detektiva se povedla, určitě budu sledovat další řadu. Pokud někdo hodnotí seriál po pár minutách a dává odpad jen proto, že to je od syfy, tak je nejen hloupý, ale přichází o více než průměrný scifi seriál, kterých se za rok moc neurodí.(12.4.2016)

Je tu nová stylová oddehovka od stanice Syfy. Děj se odehrává 200 v budoucnosti, kdy už lidstvo osídlují Sluneční soustavu. Mezi Zemí a Marsem panují napjaté vztahy a schyluje se k válce. Mezi nimi leží vesmírná stanice Ceres, na které žije spoustu lidí ve špatných podmínkách. Život ve vesmíru si vybírá svou daň. Pozornost je věnována i Zemi. Další dějová linka se zaměřuje posádku nákladní loď Canterbury, která zásobuje Ceres ledem. Po zachycení nouzového signálu se vydají na jeho průzkum. Spoiler: Věci se ale zkomplikují a loď je zničena. Část posádky pokračuje dál do neznáma. Poté se dostávají na marťanskou lodi jménem Donnager. Ta je také zničena a oni pokračují dál. Po dalších komplikacích se dostanou na asteroid Eros, kde také děj končí. Vše se točí kolem jednoho velkého spiknutí. Končí to trochu otevřeně. 2. série přináší nové problémy a vysvětlení starých záhad. Objeví se v ní i pár nových postav. Dozvíme se toho víc o protomolekule a spor mezi zemí a Marsem se ještě víc vyhrotí. 3. série je tu a s ní pokračuje i dobrodružství našich hrdinů. Děj se neskutečně posunuje a o i časově. Hodně věcí se změní. Naštěstí bude ještě jedna série. "Někdo musí prohrát."(4.12.2015)

Nejlepší space opera posledních let. Což není zrovna dvakrát vypovídající, jelikož jich v poslední době mnoho není/nebylo; natož těch zdařilých. Ke cti této slouží, že i kdyby jich pěkných pár opravdu dobrých přeci jen bylo, tak by se mezi nimi neztratila. Jedná se totiž o „Battlestar Galacticu v nejlepším období 2.0“; tři strany hrozícího konfliktu, tři roviny vyprávění z různých úhlů pohledů napříč sociálními vrstvami, žádné dobré či špatné strany, špinavý vzhled, civilnost toho všeho, uvěřitelné technologie, skvěle vymyšlené politické i sociální podhoubí, intriky, přetvářky a navzdory veškerým sci-fi aspektům to staví hlavně a především na ambivalentních charakterech. Děj se navíc sympaticky stále hýbe kupředu (byť pravda, že někdy po malých krůčcích), je to spíše celistvé než epizoidní a… A prostě je to ve všech ohledech přesně tím, co si jeden od podařené nečernobílé space opery přeje a očekává. Má to jen dva zádrhely. Zatímco podfinancovaná výprava se ještě akceptovat dá (jde o takový ten „cimrmanovský Hamlet efekt“, kdy se o něčem sice mluví, ale nejsou prostředky to i adekvátně či v potřebných počtech ukázat), jelikož jde především o postavy a politické pikle, tak herecké obsazení nikoli. Zásadnější party ještě ujdou, ale veškeré ty „druhořadé“ jsou obsazeny přesně těmi céčkovými neherci, které byste od produkce SyFy čekali. Což je problém o to větší, že je to typ „herců“, kteří jsou tragičtí i v jednorozměrných postavách, natož v takto mnohovrstevných partech. Čili přes veškeré nepopiratelné kvality se stejně nejde zbavit pocitu „o kolik lepší to mohlo být pod křídly HBO/Netflixu/bůh-ví-koho“. Ovšem i tak je to pravověrná sci-fi kvalita, jaká na obrazovkách dlouhodobě chybí. Pardon, díky tomuto seriálu se sluší říci, že chyběla a nikoli chybí.(13.2.2017)

Konečne sci-fi seriál, kde vidno väčší rozpočet. Lenže dosť cíiť, že ide o adaptáciu... Ako bonus ku knihe (knihám) je to zaujímavé, ale samostatne si neviem predstaviť, že by som sa v tom zorientoval (ktorá loď kde čo s kým proti komu...). Už knižná séria je dosť postavená na dohadoch a preventívnych obvineniach a v seriáli to akosi vyčnieva ešte viac... Navyše línia s Millerom vyznieva, akoby detektív až do stetnutia s Holdenom nič nerobil...(27.7.2016)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Syfy konečně šla do sebe a představila divákům realisticky se tvářící sci-fi, opírající se o promyšlené universum budoucnosti a s na seriálové poměry luxusním CGI. Jenže! Pořád je to Syfy a i zde přetrvávají tradiční problémy. Veškerou snahu o nastolení konkurence pro legendární Battlestar Galacticu (které mimochodem The Expanse nesahá ani po kotníky) zabíjí slabý a neuvěřitelně utahaný scénář, který v závěru série sice něco málo vytáhne, ale ke spokojenosti jsem měl opravdu daleko. Dalším problémem je chaoticky vedené vyprávění - počínaje tragickým představením hlavních postav (po celou dobu je divák vůbec nezná, jejich představitelé jsou nevýrazní a až do konce jsem si nezapamatoval jejich jména), konče divně vyprávěnou dějovou linkou, kde jsem se ztrácel v množství jmen, názvů stanic a frakcí, které nejsou nijak výrazněji představeny. Občas je prostě potřeba některé informace několikrát zopakovat, aby si je divák utřídil - obzvláště v tak promakaném universu jako to z The Expanse. Je to o to víc potřeba, protože Syfy klasicky najala herce céčkové kategorie, kteří jsou absolutně necharismatičtí a nevýrazní a jejich osud mě absolutně nezajímal (s výjimkou postavy Shohreh Aghdashloo, která je přesným opakem výše jmenovaného). Je to škoda, protože Syfy se evidentně snažila seriál vymanit ze škatulky céčkových vod, ale z mého pohledu se to moc nepovedlo. Když už se i já nudím u space opery, je někde něco špatně. Hodnocení série: 2/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Výrazně povedenější řada. Lepší představení postav, lepší uchopení děje a především lépe napsaný scénář se svižnějším průběhem. Záhada načrtnutá na konci první série byla konečně odhalena a dvojka se jí již naplno věnuje. Pořád mi tam něco chybí - hlavní posádka Rosi je taková charakterně plochá a ne zcela sympatická, nicméně i u nich je vidět posun k lepšímu. Ovšem nesmím zapomenout na božsky charismatickou Shohreh Aghdashloo, která se definitivně stala tahounem celého seriálu. Postava Avasaraly je nejenže skvěle napsaná, ale taky parádně zahraná. Škoda nezvládnutého tempa počas celé série, která předčasně vrcholí v pátem díle - tedy v momentě, kdy v podstatě končil první díl předlohy. Ten pacing tvůrci úplně nedomysleli. Nicméně i zbytek série je velmi dobrý a i přes návrat k "rozjezdovému" tempu mě to politikaření na Zemi bavilo. Na další řadu se tentokrát těším, protože takováhle televizní sci-fi série s áčkovým vizuálem tu už dlouho nebyla. Hodnocení série: 4/5(14.7.2016)

• - Seriál měl být původně ukončen již po třetí řadě, alespoň podle plánu stanice Syfy, na které byl vysílán. Fanoušci seriálu ovšem skrze petici vyzvali konkurenční stanice Netflix s Amazonem, aby odkoupili k seriálu práva a pokračovali v něm. Složili se též na letadlo s reklamním banerem „Save The Expanse“ („Zachraňte Expanse“), které nechali poletovat kolem centrály Amazonu. Po dvou týdnech od ohlášeného zrušení a 138 882 hlasech v petici Amazon oznámil, že se seriál odkoupí a natočí čtvrtou řadu. (kirmakX6on)

• - Seriál má poměrně věrně sledovat děj sfi-fi trilogie "Expanze" ("Leviathan se probouzí", "Kalibánova válka" a "Abaddonova brána") od Jamese A. Coreyho s jednou výjimkou - do děje je uvedena dříve postava Chrisjen Avasaraly (Shohreh Aghdashloo), která se objevuje až v knize "Kalibánova válka". (jaaara)

• - Autor knižní předlohy - James A Corey - je pseudonymem autorské dvojice Daniel Abraham a Ty Franck. Ty Franck byl odobním asistentem George R. R. Martina, autora předlohy "Hry o trůny". (jaaara)