The Expanse (TV seriál)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015 - 2017, 20 h 6 min (Minutáž: 20x60 min)

Jeremy Benning

Thomas Jane, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Wes Chatham, Steven Strait, Dominique Tipper, Athena Karkanis, Kristen Hager, Brett Ryan, Rossif Sutherland, Jonathan Banks, Paulo Costanzo, Florence Faivre, Jay Hernandez, Kevin Hanchard, Jane Moffat, Philip Akin, Russell Yuen, Kyle Gatehouse, Elias Toufexis, James Binkley, Sara Mitich, Craig Henry, Jared Harris, Raven Stewart, Hugh Dillon, Nick E. Tarabay, Frankie Adams, Kyle Mitchell, Conrad Pla, Lola Glaudini, Brian George, Julian Richings, Shawn Doyle, François Chau, Christian Bako, Ian Agard, Kenneth Welsh, Greg Bryk, Chad L. Coleman, Boyd Banks, Tattiawna Jones, Duane Murray, Daniel Kash, Frances Fisher, Phillip MacKenzie, Chris Wilson, Elisa Moolecherry, Paul Popowich, Andrew Rotilio, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Tommy Chang, Markus Parilo, Anthony Gerbrandt, Billy MacLellan, John MacDonald, Martin Roach, Alex Karzis, Jean Yoon, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Peter Spence, Jeff Clarke, Cara Gee, Alden Adair, Sarah Allen, Mpho Koaho, Dewshane Williams, Roberto Campanella, Byron Mann, Colin MacPherson, Etan Muskat, Stephen Farrelly, Vanessa Matsui, Mark Quigley, Ted Atherton, Peter Williams, Steven Yaffee, Clé Bennett, Sam Huntington, Ted Whittall, Terry Chen, Grace Lynn Kung, Peter Outerbridge, Rachael Crawford, Neven Pajkic, Allison Hossack, Milton Barnes, Gage Munroe, Ruth Chiang, Liza Balkan, David Tompa, Diana Bentley, Ronnie Rowe

The Expanse je sci-fi, které se snaží vycházet z opravdu pevných vědeckých základů. A to se mi na něm moc líbí. Lodě zde nemají hyperprostorové pohony, nemají laserová děla a podobné chujoviny. Tohle je fajnšmekrovinka, spíše pro fanoušky cyberpunku. Tvůrci si i přes menší rozpočet dávají velmi záležet na interiérech jednotlivých lokací a celé universum je velmi dobře vymyšlené, promyšlené (za to ovšem vděčíme autoru knižní ságy, ze které seriál vychází). Po dodívání téměř celé druhé série musím říct, že The Expanse má neustále vzrůstající křivku kvality a z původně spíše béčkového seriálu se pro mě už vyhoupl do áčkových vod. Jen tak dál.(5.4.2017)

A já se vždycky nechám tím Syfy znovu ukecat a zlákat. Jejich problém má už klasickou šablonu, která se neustále opakuje. Přijdou s dobrým a zajímavým nápadem, mají s ním áčkové ambice, obsadí béčkové herci a najmou céčkové scénáristy. Někdy mi to vadí míň (12 Monkeys, Killjoys) a někdy o poznání víc (Helix, Defiance). Expanse se svou první sérií zařadil někam zhruba doprostřed, ale s tím, že blíže je té druhé skupině. Co bylo dobře - neznám sice předlohu, ale samotný příběh, který je prezentován, mě dokázal nalákat. Spiknutí k odhalení může stát za to. Dalším velkým plusem je vizuál, obvykle totiž Syfy servíruje o poznání slabší triky a výlet po vesmíru ve vesmírných lodičkách plně vybavených nejrůznějšími technickými vymoženostmi mohl dopadnout ještě o poznání hůře. Co se tolik nepovedlo - Postavy jsou pro mě problém, nevadí mi neznámé osazenstvo, ale to, že postavy je pro mě těžké si oblíbit a fandit jim. Když tomu připočtu pomalost a rozvlečenost nepřehledného děje, tak ztrácíme další důležité body. Politika může být problém vždycky a tady jsem nepřišel na chuť vůbec lince ze Země. Nepřinesla nic zajímavého a pro děj důležitého a myslím, že bychom se bez ní obešli (minimálně v téhle sérii). Nakonec to nebylo úplně špatné a dívat se na to dalo, ale... je tady moc ale. Dá se říct, že děj série byl tak nějak uzavřen, ale je jisté, že to chce pokračování. Těžko však říct, jestli to pokračování chci vidět...(8.2.2016)

Solidní seriál, trochu jako kdybych koukal na horší, rozvleklejší, míň vtipnější a míň westernovější Firefly. Chvílemi to trochu připomínalo první sezónu Helix. Tím bych končil příměry. Herecké výkony jsou na solidní úrovni např. Shohreh Aghdashloo (Chrisjen Avasarala) a ve vedlejších Dominique Tipper (Naomi). Thomas Jane (Miller) je celkem předvídavý a myslím si, že v jeho případě si tvůrci mohli s postavou trochu více pohrát, takhle je z toho další "drsnej policajt co má spoustu problémů, ale ve skutečnosti má dobré srdce". Hodně nevěrohodný mi přišel Steven Strait jako Jim Holden, těžko by měl někdo takový ve skutečnosti nějakou autoritu, tváří se stále zmateně a ještě jako kdyby ho bolely zuby nebo ho někdo šťouchal vidličkou do žeber. Dějově docela napínavé a zajímavé, i když netuším jak moc je to věrné knižní předloze. Rozhodně jsem zvědavý na další sérii.(7.12.2016)

Žádná scénáristická perla, o hraní nemluvě, ale do atmošky se dá hezky zaplout a celé to tak příjemně uplyne a neuškodí. Body navíc za výpravu a dekorace.. všechny rozlehlé, odlehlé i přilehlé kouty vymezeného vesmíru vypadají vymazlené až do míry nenápadných nápaditých detailů.. a snad i díky těm to celé funguje a je koukatelné. Dvojku si asi odchytím, bude-li čas..(3.8.2016)

• char_t

Nesedlo. Začalo to nadějně - akce ve vesmíru, realistická fyzika, kvalitní CGI... A jako protipól temná atmosféra na asteroidech... Po pár dílech ale akce i atmosféry ubývá, řeší se politika a většinu screen timu zabírají nezajímavé vedlejší postavy... Někde u šestého, sedmého dílu jsem se přistihl, že už mě nebaví čekat na zjištění, kdo že to byl tím záhadným záporákem z prvního dílu. Vzdávám to, sorry.(19.9.2017)

• - Seriál má poměrně věrně sledovat děj sfi-fi trilogie "Expanze" ("Leviathan se probouzí", "Kalibánova válka" a "Abaddonova brána") od Jamese A. Coreyho s jednou výjimkou - do děje je uvedena dříve postava Chrisjen Avasaraly (Shohreh Aghdashloo), která se objevuje až v knize "Kalibánova válka". (jaaara)

• - Seriál obsahuje sexuální scény ve stavu beztíže, které koordinoval profesionální choreograf. (jaaara)

• - Autor knižní předlohy - James A Corey - je pseudonymem autorské dvojice Daniel Abraham a Ty Franck. Ty Franck byl odobním asistentem George R. R. Martina, autora předlohy "Hry o trůny". (jaaara)