The Expanse (TV seriál)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015–2021, 40 h 40 min (Minutáž: 40–53 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Frankie Adams, Thomas Jane, Shawn Doyle, Cara Gee, Florence Faivre, Paulo Costanzo, Chad L. Coleman, Andrew Rotilio, Nick E. Tarabay, David Strathairn, François Chau, Terry Chen, Elizabeth Mitchell, Burn Gorman, Lyndie Greenwood, Ted Atherton, Jonathan Whittaker, Nadine Nicole, Martin Roach, Athena Karkanis, Kristen Hager, Brett Ryan, Rossif Sutherland, Jonathan Banks, Jay Hernandez, Kevin Hanchard, Jane Moffat, Philip Akin, Russell Yuen, Kyle Gatehouse, Elias Toufexis, James Binkley, Sara Mitich, Craig Henry, Jared Harris, Raven Stewart, Hugh Dillon, Kyle Mitchell, Conrad Pla, Lola Glaudini, Brian George, Julian Richings, Christian Bako, Ian Agard, Kenneth Welsh, Greg Bryk, Boyd Banks, Tattiawna Jones, Duane Murray, Daniel Kash, Frances Fisher, Phillip MacKenzie, Elisa Moolecherry, Paul Popowich, Bruno Verdoni, Tommy Chang, Markus Parilo, Anthony Gerbrandt, Billy MacLellan, John MacDonald, Alex Karzis, Jean Yoon, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Peter Spence, Jeff Clarke, Alden Adair, Sarah Allen, Mpho Koaho, Dewshane Williams, Roberto Campanella, Byron Mann, Colin MacPherson, Etan Muskat, Mark Quigley, Peter Williams, Steven Yaffee, Clé Bennett, Sam Huntington, Ted Whittall, Grace Lynn Kung, Peter Outerbridge, Rachael Crawford, Neven Pajkic, Allison Hossack, Milton Barnes, Gage Munroe, Ruth Chiang, Liza Balkan, David Tompa, Diana Bentley, Ronnie Rowe, Marci T. House, Michael Brown, Curtis Caravaggio, Carlos Gonzalez-Vio, Daniel Abraham, Ty Franck, Samora Smallwood, Raven Dauda, Morgan Kelly, Atticus Mitchell, Alain Chanoine, Natalie Lisinska, Krista Bridges, Matthew Bennett, Genelle Williams, Anna Hopkins, Brandon McGibbon, John Kapelos, Ari Millen, Paulino Nunes, Bo Martyn, Chris Owens, James Lafazanos, Danielle Bourgon, Yanna McIntosh, Brett Heard, Sean Baek, Bernadette Couture, J. Adam Brown, Samantha Madely, Hamza Fouad, Tina Jung, Simu Liu, Rebecca Applebaum, Isaiah Rockcliffe, Jaeden Noel, Lily Gao, Patti Kim, Steven McCarthy, Zach Smadu, Gabrielle Graham, Zach Villa, Bradley Hamilton, Matia Jackett, Kevin Alves, Michael Benyaer, Kris Holden-Ried, Sydney Meyer, Allison Wilson-Forbes, Joe Pingue, Adrian Nguyen, Krista Morin, Jung-Yul Kim, Moses Nyarko, Marvin Kaye, Jamillah Ross, Robin Kasyanov, Tig Fong, Alli Chung, Nick Alachiotis, Allen Keng, Anthony Grant, Dax Ravina, Adam Kenneth Wilson, Andrew Butcher, Dimitri Pavlakos, Eli Martyr, Florence Faivre (a.z.), Michael Ayres, Kevin Claydon, Madeleine Sims-Fewer, Mpho Koaho (a.z.), Tim Post, Valerie Buhagiar, Geoff Scovell, Adam Savage, Ish Morris, Alexandra Castillo, Darryl Hinds, Brock Johnson, Craig Burnatowski, Matt Bois, Dwight Ireland, Jess Salgueiro, Chad Allen, Chris Gillett, Kolton Stewart, Michael Xavier, Jamaal Grant, Clyde Whitham, Peter Miller, Paul Schulze, Brian Frank, Ayisha Issa, Jarret Wright, Tim Campbell, Benz Antoine, Dru Viergever, R.J. Parrish, Meghan Allen, Maria Syrgiannis, Rosa Gilmore, Madison Walsh, Michelle Alexander

První sezona ukázala, že Expanse je ze současných scifi seriálů černým koněm. Špinavý a nemilostný svět budoucnosti, který kombinuje několik příběhů (vysoká politika a intriky s noir detektivkou a klasickou spaceoperou). Tady lidi umírají poměrně ve velkém, vesmírné lodě jsou ničeny a tajné technologie zneužívány pro sledování dlouhodobých cílů. Seriál se tak přibližuje civilnosti BSG, bere si trochu z retra Blade runneru a nebojí se občas vytáhnout prázdný vesmír jak z Firefly. Až na tu nepřítomnost naivity a zatím i romance. Na tohle jsme zvědav v další sezoně, zda načatý konspirační příběh bude pokračovat a nabalovat na sebe nejen kvalitní postavy, ale i smysluplné zápletky. Za mě očekávání překonána a i přes méně "epický" závěr sezony, 5* (aby si toho všimlo víc lidí:-)). Třetí sezona je jedním slovem fantastická. Dojde k rozvětvení všech příběhů, postav, jejich postupnému spojení do hlavní dějové linie včetně závěru, který bere dech. Je tu pár zlomů, které velice potěší a i přes jeden scenáristický sprint (skok v čase), jde o sezonu, která neztrácí dech i přes svou opět obrovskou rozmáchlost. Expanse je tak pro mě aktuálně nejlepší scifi seriál a i přes ne tolik početnou fanouškovskou základnu (porovnejte s BSG?) jsem rád, že autoři dostávají prostor tvořit tento fantastický svět v dalších sezonách a doufám, že jim to ještě chvíli vydrží. PS: výkon Davida Strathairna v roli Ashford bere dech, dlouho nebyl v lepší formě(7.10.2016)

Jednou se k tomuto komentáři určitě vrátím a budu si nadávat, co jsem tu napsal. Do té doby je to pro mě pouze neuvěřitelně se vlekoucí nudná sci-fi-nesci-fi. Stejně jako nedávno viděné Dark Matter bylo wannabe Firefly, v tomto vidím wannabe Game of Thrones. Problém je v tom, že mě ani jedna dějová linka (linka, herci, prostředí, říkejte si tomu jak chcete) nepřitáhla natolik, abych dychtivě zapínal další díl ještě než dohrají závěrečné titulky. Záchranu od zrušení si podle mě zasloužily jiné seriály víc, ať už to bylo staré, žánrově příbuzné Firefly nebo Last Man on Earth, které zveřejnilo oznámení o zrušení o den dříve než The Expanse. Hvězdička navíc oproti výše zmíněnému Dark Matter je čistě za to, že seriál vypadá v dobrém smyslu setsakramentsky draze (ať už umem filmařů, vyřídilkou spisovatele anebo financemi producentů).(8.1.2019)

1.řada: ***Tak nějak nevím. Velkým plusem je nevypočitazelnost (žádná postava není v bezpečí). Mínusem chaotické vyprávění, kdy bordel v tom co se děje, s kým a proč jsem měl do poloviny série. Prostě zainteresovaných stran je příliš a děje se toho opravdu hodně. V polovině věcí mi úplně unikal smyl proč by mě to mělo zajímat. Co je na druhou stranu velkým plusem je nápaditost (technologická) a kvalita triků. Na seriál velmi slušné. 2.řada: ***** Druhá řada je úplně jiné kafe. Karty jsou na stole a děj se sune vpřed solidním tempem. Celá zápletka navíc (konečně) dostala smysl. Bohužel v polovině řady tempo děje poleví a začne se vytrvale žvanit (zpomalí se), aby ke konci nahodilo brutální tempo které nechá otevřené linky do další řady. 3.řada: **** První polovina dojíždí události z minula a je fenomenální. Druhá polovina řady je úplně o nové zápletce. Řeší se nové věci, nastupují nové postavy. Je to úplně o něčem jiném a je to o poznání (dvě třídy) méně záživné a plné plamenných projevů. Jako kdyby došly nápady a začalo se improvizovat. 4.řada: TBD 5.řada: TBD(9.11.2019)

1. séria - 70% Expanse má ohromný potenciál, ktorý sa skrýva v prepracovanom svete, no v prvej sérii ho nevie zužitkovať. Postavy sú nepríliš zaujímavé, herci priemerní až podpriemerní (hlavne Steven Strait alias James Holden) a tempo k uzúfaniu pomalé. Ten príbeh sám o sebe je pritom zaujímavý, a posledné asi dva diely odhalia o niečo viac zo zápletky, no je to stále málo. Naťahovanie deju tiež ničomu nepomáha, celý obsah tejto série by sa v pohode dal zmestiť do 5 dielov - čo je pri 10 dielnej sérii neodpustiteľné. 2. séria - 80% Jednoznačne lepšia druhá séria nastolila konečne svižnejšie tempo, väčšina dielov nepôsobí nadbytočne a počas celých 13 dielov som sa celkom bavil. Som rád, že hlavnou témou série bola protomolekula bez zbytočných vedľajších odbočiek, vďaka tomu je podstatne konzistentnejšia, než prvá séria. Výtky mám opäť k postavám, ktoré sú stále "meh", logickým kiksom a nemálo scénam a dialógom, ktoré šuštia papierom. Tretia séria by to už mohla odpáliť vo veľkom.(23.6.2017)

SYFY se asi nikdy nezmění. Tohle je Helix zase a znova. Áčkové ambice pohřbili céčkoví scenáristé a béčkoví herci a nic na tom nezměnil ani údajný velkorysý rozpočet. Obraz je potemnělý, jak už to v brakových projektech bývá a místy slušné efekty špatný dojem moc nevylepšily. První epizoda nabídla přehlídku nevýrazných charakterů hozených do nezajímavého dobrodružství a ty další v tom pokračovaly. O napětí, nebo atmosféře se téměř nedá mluvit. Ať už proboha ta stále tápající televizní stanice konečně investuje i do někoho, kdo ty slibné náměty i kvalitně zpracuje.(11.1.2016)

• - Seriál obsahuje sexuální scény ve stavu beztíže, které koordinoval profesionální choreograf. (jaaara)

• - Miller (Thomas Jane) používá také revolver Chiappa Rhino. (vobris)

• - Prvá séria seriálu je založená na prvej polovici knihy "Leviathan wakes". (WalterIK7)