The Expanse (TV seriál)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015–2019, 36 h 35 min (Minutáž: 40–60 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Thomas Jane, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Wes Chatham, Steven Strait, Dominique Tipper, Athena Karkanis, Kristen Hager, Brett Ryan, Rossif Sutherland, Jonathan Banks, Paulo Costanzo, Florence Faivre, Jay Hernandez, Kevin Hanchard, Jane Moffat, Philip Akin, Russell Yuen, Kyle Gatehouse, Elias Toufexis, James Binkley, Sara Mitich, Craig Henry, Jared Harris, Raven Stewart, Hugh Dillon, Nick E. Tarabay, Frankie Adams, Kyle Mitchell, Conrad Pla, Lola Glaudini, Brian George, Julian Richings, Shawn Doyle, François Chau, Christian Bako, Ian Agard, Kenneth Welsh, Greg Bryk, Chad Coleman, Boyd Banks, Tattiawna Jones, Duane Murray, Daniel Kash, Frances Fisher, Phillip MacKenzie, Elisa Moolecherry, Paul Popowich, Andrew Rotilio, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Tommy Chang, Markus Parilo, Anthony Gerbrandt, Billy MacLellan, John MacDonald, Martin Roach, Alex Karzis, Jean Yoon, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Peter Spence, Jeff Clarke, Cara Gee, Alden Adair, Sarah Allen, Mpho Koaho, Dewshane Williams, Roberto Campanella, Byron Mann, Colin MacPherson, Etan Muskat, Stephen Farrelly, Vanessa Matsui, Mark Quigley, Ted Atherton, Peter Williams, Steven Yaffee, Clé Bennett, Sam Huntington, Ted Whittall, Terry Chen, Grace Lynn Kung, Peter Outerbridge, Rachael Crawford, Neven Pajkic, Allison Hossack, Milton Barnes, Gage Munroe, Ruth Chiang, Liza Balkan, David Tompa, Diana Bentley, Ronnie Rowe, Marci T. House, Michael Brown, Curtis Caravaggio, Carlos Gonzalez-Vio, Daniel Abraham, Ty Franck, Samora Smallwood, Raven Dauda, Elizabeth Mitchell, Morgan Kelly, Atticus Mitchell, Alain Chanoine, Natalie Lisinska, Krista Bridges, Matthew Bennett, David Strathairn, Nadine Nicole Heimann, Genelle Williams, Anna Hopkins, Brandon McGibbon, John Kapelos, Ari Millen, Paulino Nunes, Bo Martyn, Chris Owens, James Lafazanos, Danielle Bourgon, Yanna McIntosh, Brett Heard, Sean Baek, Bernadette Couture, J. Adam Brown, Samantha Madely, Hamza Fouad, Tina Jung, Simu Liu, Rebecca Applebaum, Isaiah Rockcliffe, Jaeden Noel, Lily Gao, Burn Gorman, Lyndie Greenwood, Patti Kim, Steven McCarthy, Zach Smadu, Gabrielle Graham, Zach Villa

Slibně rozstřelená sci-fi detektivka, silná v detailech a světě/světech kde se odehrává. New York vypadá fantasticky! Tomas Jane v kloboučku valí. - Na co máš ten klobouk? - Aby mi nepršelo na hlavu. První řada: Už začínám chápat označení Hra o trůny ve vesmíru. Pátrání po osudu lodi Anubis a zvláštního nákladu rámuje politikaření a narušování křehkého míru mezi Zemí, Marsem a kolonizovanými asteroidy u Jupitera a Saturnu. Mrtvolami se to tady jen hemží a kdyby to koupila odvážnější stanice než je SyFy mohlo by se tu víc klít a hambařit, takhle tvůrci občas musí koukat jinam. Druhá řada: Asi nejlepší vesmírný seriál co tady teď máme. Kvalita má vzestupnou tendenci a druhá řada směle překonává tu první. Malinko chybí detektivní linka, tu ale nahrazuje mysteriózní odhalování modrásků. Dost prostoru získává Ganymedes i Mars a Venuše v závěru příjemně překvapí. Nehorázná pecka. Snad si udrží své kvality.(28.8.2018)

• JamesSi

-"A nejsou tu nějaké zákony o bití podezřelých?"-"Na Ceru ne. Tady jsou jen fízlové"/Na pokraji války, otrokářství a nasranými studenty jen jeden cooldetektiv Zdeněk Miller dokáže vyšetřovat konspirační megazločiny./-"Proč máš tu čapku? To aby jsi vypadal jako pozemštaň?"-"Ne, to jen aby na mně nepršelo"/Je to béčko. Plné béčkových herců a bečkojídních scénáristů. Paperbacková scifi, kterou sežen;rete v nejbližší knihovně. No a co? Triky to má lepší než Soudkyně Barbara/(12.7.2016)

Jako fanoušek žánru a čtenář knižní předlohy musím smeknout Millerův klobouk a hluboce se poklonit tvůrcům tohoto seriálu. Je jasné, že knize se nikdy nic nevyrovná, ale dokázat se s velmi malým rozpočtem tak dramaticky přiblížit tomu, o čem člověk jen sní, v to jsem opravdu ani nedoufal. Výborný seriál s úžasným hereckým obsazením, ve kterém mi snad malinko vadila jen Naomi Nagata a ze začátku i Amos. Jinak však není co vytknout. Uvidíme, co přinesou další série.(11.3.2019)

Po třech sériích konstatují, že toto je špička současné sci-fi. Hned několik typů žánru namixovaných dohromady dává dohromady napínavou a zajímavou podívanou se spoustou zvratů, která se neustále posunuje dál a dál a stále toho nabízí více a více. Četl jsem i knihy a musím se přiznat, že seriál je lepší. V podstatě všechny změny provedené tvůrci jsou k lepšímu. Posádka lodi Rosinante začíná být vždy neočekávanějším seriálem roku, snad se ji bude dařit i po přesunu na streamovací službu.(1.7.2018)

Expanse si mě získal hned prvním trailerem. Na něco takového jsem čekala od konce Stargate a doufala v pořádné vesmírné sci-fi. A toho se mi dostalo. Většina postav je velice zajímavých a hlavně ne černobílých, některé si oblíbíte takřka ihned. Reálnost, ať už ohledně gravitace či cestovaní vesmírem, dělá spolu s vizuální stránkou z Expanse opravdu netradiční sci-fi. A to v tom kladném slova smyslu, protože tohle se jen tak nevidí, a na Syfy už vůbec ne. Příběhové linie jsou napínavé a první řada má hodně slušně nakročeno z tohoto seriálu udělat kultovku (scéna v Modrém sokolu je pro mě kultovní už teď a epizoda s Donnagerem mě zvedla ze židle). Doufejme, že další řady – snad to Syfy nezakončí po té druhé, materiálu je dost – toto jen potvrdí.(3.7.2016)

• - Na područkách křesel v lodi Rocinante jsou použity navigátory SpaceMouse od společnosti 3Dconnexion, které se ve skutečnosti používají pro pohyb v 3D grafických a konstruktérských programech. (mozec)

• - Prvá séria seriálu je založená na prvej polovici knihy "Leviathan wakes". (WalterIK7)

• - Autor knižní předlohy - James A Corey - je pseudonymem autorské dvojice Daniel Abraham a Ty Franck. Ty Franck byl odobním asistentem George R. R. Martina, autora předlohy "Hry o trůny". (jaaara)