Captain America: První Avenger

• USA Captain America: The First Avenger (více)

Steve Rogers je idealistický mladík, který touží vstoupit do armády a pomoci Americe porazit nacisty. Nemá však nejmenší šanci, je neduživý a odvodové komise po celé zemi ho odmítají. Při jednom z pokusů si jeho vytrvalosti a zarputilosti všimne doktor Abraham Erskine a nabídne mu účast v tajném vojenském experimentu, jehož cílem je vytvořit pro Ameriku skupinu supervojáků. Ze Steva se tak stane dokonalá lidská bytost. Na boj s nacisty přesto nedojde. Objeví se mnohem větší a nebezpečnější nepřítel, tajná organizace Hydra, vedená všehoschopným gaunerem Johannem Schmidtem, který má svůj vlastní plán na ovládnutí světa. Jeho součástí má být i tajná formule doktora Erskina na výrobu supervojáků. Steve dostane štít, který se stane jeho poznávacím znamením, a se skupinou vojáků, které zachránil ze zajetí, začne likvidovat základny Hydry. Přinese mu tato mise nesmrtelnost, nebo smrt? (TV Nova)

mcb

Závěrečná část marvelovské představovačky je příjemné nostalgické retro a solidní letní biják. Nic víc. Chybí mu rozmáchlost a narativní soudržnost Thora, hravost a ironie Iron Mana a (nemůžu veřit, že to říkám :) stupidní přeplácanost Neuvěřitelného Hulka. Jde o zcela odlišný artikl, který nabízí jen standardní "origin" příběh, občasnou dobovou a vlasteneckou nadsázku (aneb prodávání dluhopisů je paráda) a především nevyvážené tempo, které kolísá na hranici od "nudných povinných dialogů" přes solidní akční scény až po lehké záchvěvy nadšení "indianajonesovského" dobrodružství. Pozitivy jsou na druhou stranu herci v popředí se sympatickým Chrisem Evansem a neznámou Hayley Atwell, jejichž romantická linie je až překvapivě funkční a dobře zasazená do příběhu. Zklamáním je naopak role Huga Weavinga, který, ač je jako vždy výborný, zůstal scenáristy trestuhodně nevyužit. Kapitán Amerika mohl dopadnout o hodně hůř, ale Joe Johnstonovi se z něj podařilo umně vydolovat ucházející popcornovku, která vůbec nepůsobí tak směšně, jak na první pohled vypadá. 7/10 P.S. Zdá se mi to, nebo bude Steve Rogers dle schopností stanovených filmem v nádcházejících Avengers jako páté kolo u vozu? :) ()

packa

Bál jsem se, že film bude nesnesitelně proamericky vlastenecký. Netřeba se bát, opravdu je vlastenecký, ale snesitelně (na rozdíl od strašlivého Dne nezávislosti). Příběh nikterak nepřekvapí ani takového komiksového neználka jako jsem já, klišé od prvních minut až do konce. Na druhou stranu, hrdina je dostatečně sympatický, "bondgirl" hezká, Tommy snesitelný, efekty špičkové. V rámci žánru nadprůměr. 70% ()

VenDulin85

Celou dobu jsem se řezala smíchy, takže ty tři hvězdy jsou naprosto zasloužené. Ještě se asi nasměju u návratu Prvního Avengera, no a pak můžu jít zaslouženě do letňáku v Turnově na Občanskou válku bez toho, že by mě ostatní fandové chtěli lynčovat, ale nezaručuju, že se tam nebudu řezat taky! ;-) ()

Stanislaus

Kde jinde začít při dohánění marvelovského vesmíru než u "Prvního Avengera", kterým byl Captain America. Ve srovnání s ostatními marvelovkami je tam patrný rozdíl v tom, že se to odehrává v minulosti, což však filmu nijak neuškodilo, protože osobně mám rád filmy z historie, a to hlavně kvůli té atmosféře a "old-school" vzevření. A kam jinam zasadit nějaký válečný či politický konflikt než do dob nacistů a Druhé světové války. Chrisu Evansovi asi nikdy nepřijdu na chuť, ale to je čistě jen a pouze můj subjektivní problém - na druhou stranu to zde vyvažovalo angažování T. L. Jonese a Hayley Atwell, která mi je neuvěřitelně sympatická od dob Vévodkyně. Děj filmu ubíhá, je plný akce, divák se dočká i špetky té romantiky a pár zvratů v ději a na konci je takový lehce hořkosladký závěr. Zkrátka solidně natočený snímek, kterému později následují ještě lepší a více komplexní pokračování. ()

Flego

Pred určitým časom som videl pôvodný seriál a bolo to príjemné osvieženie. First Avenger sa nesie v podobnom duchu štyridsiatich rokov, kedy v roku 1941 vznikol marvelovský komiks. Možno sa film bude zdať niekomu príliš naivný, mne to nevadilo, považujem to za poctu danej dobe. Taktiež treba oceniť výpravu a precízny výber rekvizít. Plusom je i snaha natočiť skôr vojnový film, takže sa oproti súčasným filmovým komiksom odlišuje. Z hercov treba vyzdvihnúť Huga Weavinga, jeho nacistický šialenec sa dozaista dostane do siene filmových zločincov. ()

anais

Příjemné retro skutečně evokuje Indianu Jonese, ale neobsahuje zdaleka tolik humoru, režijního mistrovství, ani tak charismatického hrdinu. I když Chris Evans za to zase tak nemůže. Captain America je totiž morálně naprosto dokonalý, a tudíž naší realitě mnohem vzdálenější než zhýralý Tony Starck a neotesaný Thor. Avšak v podstatě přiznaná papundeklovost a naivita rodokapsových sešitů dělá z tohoto filmu celkem zábavně strávené dvě hodiny. ()

Roman.Ticka

Pro laika v oblasti komiksu jde o příjemnou zábavu v novém kabátě. Předpokládá mj. totální vypnutí mozku, což je příjemná alternativa relaxační pomůcky. Dalším plusem filmu byla otevřená otázka a moje osobní nedočkavost, jestli je Chris Evans chrastítko nebo bouchač ve skutečnosti.(už to vím☺) Série antigravitačních akcelerací napříč politikou a patetismem měla dostačující akční náboj, aby oboje spolehlivě přehlušila. Nejvíc se mi líbil hrdinův bojový i ochranný štít ze superhmoty. No a nezbytná milostná vsuvka vypadala docela nadějně, až na ten profláknutý závěr. U hrdiny podobného kalibru bych čekala ohnivější explozivní vyvrcholení. Škoda, asi je to součást věrné předlohy, předpokládám, hmmm... ()

Jinny

Trochu víc sebeironie v záplavě klišé (záporák je nacista s rudou kůží, ještě chybělo mu přidělat rohy - to jako fakt?) by neškodilo. Divákům tak doporučuju shovívavou trpělivost s pruhami a hvězdami. První polovina je výrazně lepší a odpoutanější od reálného světa než ta druhá a s přivřením obou očí tak dávám tři hvězdy. ()

honajz

Škoda, že v té parodické a sarkastické linii první půlky nepokračovali i posléze, přece jen se musela objevit nějaká akce, a tak šel humor (skoro) stranou. Na jednu stranu pocta starým komiksům, na druhou zastřený výsměch všem těmhle filmům i hrdinné Americe, s několika ironickými šlehy. Dobře se na to kouká, docela to odsýpá, jen závěrečný souboj vyšuměl nějak do ztracena a o té tajuplné starodávné síle jsme se toho taky moc nedozvěděli, což mne mrzelo. ()

rikitiki

Naivita kapitána Ameriky se dá unést, protože do filmu z druhé světové se vypjaté emoce hodí. Ale nemuseli z něj hned dělat hobita, aby zdůraznili, jak křehký a slabounký byl před mysteriózní léčbou, která ho proměnila v superhrdinu. ()

jonyyy

Miluju tenhle retrofuturismus. A ty obrovské auta, letadla, podzemní laboratoře, to bylo něco pro mě. Ukrutná stylovka. 75% ()

GigaPudding

S hodnocením Captain America jsem čekala ještě než se kouknu na Green Lanterna a porovnám to dohromady ještě s Thorem a s X-men first class radši ne, protože ti jsou úplně jiná kategorie, na kterou se tihleti nedotahujou :). Jak teda dopadli marveláci mezi s sebou? Captain America má jednoznačně lepší akci a víc akce než Thor, i když je to taková dost jednoduchá a nenápaditá akce, ale aspoň to bez nějakých zdržovaček bouchá a střílí a tak :). Taky má Captain America lepšího záporáka než Thor. V čem ale prohrává Captain America je ten fakt, že se bere příliš vážně. Je tu pár jednoduchých vtípků jako v každým superhrdinským filmu, ale jinak je tenhle film na sto procent vážnej a to včetně toho, že vážně se bere i v tom svém patriotství. Tady prostě měla být ta nadsázka nebo aspoň náznak sebeparodie podobné té Thorově, protože takhle z toho Captain America vychází jako nuda, které moc nepomáhá ani ten fakt, že Chris Evans v hlavní roli je nesympatickej. Dokonce i když na jakýhosi plašmušku digitálně nalepili hlavu Chrise Evanse a on mluvil pořád tím zastřeným drsňáckým hlasem, tak i v těchto chvílích byl film úplně smrtelně vážnej :). Jako je to slušně zábavný superhrdinský film s pěknou nenáročnou akcí, která se stupňuje zvlášť v posledních minutách, má to fajn záporáka, ale jinak to samo sebe děsně sráží tím jak je to bez nadhledu. V tomhle se tvůrci prostě netrefili, když šlo o humor a vůbec pojetí příběhu a téhle postavy celkově. Původně jsem chtěla dát čtverku, i když výrazně slabší než u Thora, ale potom co jsem koukla na Green Lanterna mu musím dát trojku, protože Green Lantern byl prostě alespoň na oko "bombastičtější" než Captain America a taky si ze sebe dokázal dělat legraci, což Captain America neuměl a to byla jeho největší chyba. ()

HellFire

Přílišná nabubřelost, neustálé vychvalování úžasné Ameriky, hloupost a místy i nelogika pohřbívají Kapitána Ameriku do průměru. Navíc zde není vysvětlena spousta souvislostí. Nepochopil jsem např. proč chodí Hugo Weaving v červené masce. Vypadá to totiž, že jen tak pro efekt. Potěšila mne jen provázanost s komiksovým univerzem. Nechápu koho napadlo svěřit tak důležitý film do rukou režiséra, kterému se povedl jeden jediný film za celou kariéru. Kapitán je první komiksovkou, kterou jsem nespolkl i s navijákem. ()

Othello

Ironií je, že jako většina superhrdinů je kapitán Americký zhmotněným umaštěným snem beďarovitýho nerda snícího o super těle a svalech z oceli ke kterým přijde všelijak, hlavně, aby u toho nemusel nic dělat, Chrise Evanse a jeho nadlidskou muskulaturu museli v první třetině filmu digitálně uklidit. Jinak většina výtek na Captain America (přece bych na to nešel ve 3D s dabingem) se stejně tak dá odkázat na předlohu, která je ještě děsnější. je to patriotický, směšný, hloupý, klišoidní. Ale znova, řekněte si třikrát za sebou Kapitán Amerika a vysvětlete mi co jste čekali, popřípadě proč jste na to vůbec lezli. Narozdíl od filmového terorismu Thor má tohle alespoň akční scény a mám pocit, že dívám na film a ne na test barev na monitoru. Ne, že bych to nečekal, ale dodatečně mě prostě mrzelo, že intertextové pomrkávání bylo následně rozprášeno dalším záběrem, který vysvětluje doslovně, co bylo naznačeno v předchozím. No hlavně ať už tady máme za sebou Avengers, aby se konečně zjistilo, že Iron Man zamete všechny tyhle ufňukaný šmudly pod koberec a nejdražší kampaň na film byla u konce. Jo a jak psal Superpero - ten film fakt strašně připomíná Return to the Castle Wolfenstein -) ()

Pítrs85

První dvě třetiny filmu jsem měl pocit, že se dívám na docela slušný válečný film (jen s tím rozdílem, že tady ty bitvy vypadaj jak ze Star Wars :-)) Až poté, co si Kapitán Amerika navleče svůj oblek s hvězdama a pruhama (nemyslím ten "hadrový", i když to byl příjemný odkaz na původního Cpt. Americu), začnou se dít věci, které jsem ve filmu podle komiksové předlohy očekával. Děj zasazený do válečného běsnění druhé světové je na poli komiksových snímků zajímavé osvěžení a ony nadřazené komiksové schopnosti tu ještě víc vyzní. Hlavní záporák v podobě "Agentovského" Red Skulla je ještě větší psychopat než byl sám Führer, takže i tady spokojenost. A vzkaz těm, co nadávají na přílišný patos a projevy nacionalismu- přečtěte si něco o historii Captain America (který byl stvořen právě jako posílení národní hrdosti pro všechny americké vojáky, co zrovna naverbovali do války v Evropě) a navíc si Joe Johnston i s tímto dokázal poradit celkem s nadhledem. Není to nejlepší film-komiks, ale zrod jedné z nejoblíbenějších komiksových postav všech dob (tedy ne u nás, tady o existenci Kapitána Ameriky ví jen pár zasvěcených) je to více než slušný, silnější 3* ()

hansel97

Velmi slušné představení super hrdiny jako takového, který má o dost zajímavější příběh než mnozí jiní, ale je to dost natažené a v těch dvou hodinách mě tam místy bavilo jen výborné obsazení, které ovšem zůstává dost nevyužito. ()

ARI50

Výborně chceme dvojku a to co nejrychleji, kurňa tohle jsem hrál jako malý kluk na vydeohrách,hodně zajímavé a jsem rad že tohle někdo uskutečnil jako film dali tomu vše co do toho patři užasne akční scény VÝBORNÉ EFEKTY a kvalitní akce s hazejícím talířem že to bude takhle našlapané jsem doopravdy nečekal tohle bylo něco úžasného prostě filmy jsou den co den lepši a jejich čim dal tím víc že nezbývá než jsi každý film do detailu vychutnat, prostě děj, akce, herci a celková charakteristika filmu užasna. Kapitán America úžasný. ()

Ilicka

Porušila jsem základní pravidlo, že před a během projekce se prostě nepije. Anachronický čestný hrdina mi proto byl poněkud k smíchu. Takže mě potěšila dvouminutová účast Richarda Armitage a dovětek, který slibuje, že alespoň Avengers budou pecka. ()

claudel

Přespříliš americké, dějově lehce nezajímavé, resp. až moc otřepané, ale jako úvod do problematiky Avengers snesitelné. Dvojka a trojka by měly být zajímavější, tak se na ně brzy vrhnu. ()

SLOTH

jak bylo řečeno a to toho chalpce nechci citovat ale hezka pohadka... nic vic nic min ale! libi se mi ze od urcite chvile se konec komixových filmu ( ne vsechny jen na konci nektere i v prubehu THOR) pripravuji na avengers ()

Harrison Ford je nový generál Ross

Harrison Ford je nový generál Ross

15.10.2022

MCU se po premiéře snímku Black Panther: Wakanda nechť žije a s nástupem nového roku překlopí do páté fáze, spolu s tím nás pak čeká pochopitelně hromada nových filmů, seriálů, a samozřejmě i postav.… (více)

Čtvrtý Captain America našel režiséra

Čtvrtý Captain America našel režiséra

09.07.2022

Před dvěma dny vstoupilo do kin po celém světě nejnovětší akční dobrodružství od studia Marvel pod názvem Thor: Láska jako hrom režiséra Taiky Waititiho a zatímco nový snímek o hrdinovi z Asgardu… (více)

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

18.08.2021

Čtvrtý díl filmové série Kapitán Amerika od studia Marvel má oficiálně zelenou. Hlavní roli nového Kapitána pak ztvární Anthony Mackie, jenž přebral štít i roli po Steveu Rogersovi v seriálu Falcon… (více)