Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

necisty

Na novodobých Marvelovkách miluji to, ze se s tím prostě neserou. Žádné zbytečné natahování, hned v první půl hodině pořádné řešeto, pak znovu a pak zase :). Hudba velice dobrá, díky ní jsem byl napjatý i u tak blbé scény jako bylo to sbírání padajících lidí. Tentokrát to ani nepomrvili s malým děckem, které vždy v podobných filmech dělá paseku a tady kupodivu ne. Tony tu zas i chvilku běhá s pistolkou bez obleku. Downey je borec, zpracování jeho postavy mě strašně baví. Děj je na úrovni, oči dostanou co chtějí a k tomu jedna hláška za druhou... Nechte mě, já už tu dělat nechci, všichni jsou tu divní (to jsem šel do kolen). ... Cos viděl? Bylo to moc rychlý, nic. ... Žiješ se mnou, nikdy nebude vše v pohodě. ()

Morzael

Nic jsem od toho nečekal a také se mi očekávání tak nějak splnilo. Mrzelo mě, že po úvodním navození tématu "tvoříme si své vlastní démony" a zajímavé zápletce Extremis dokázal být film tak strašně neoriginální a předvídatelný (až na Mandarina samozřejmě). Myslím, že Iron Man 3 mohl být víc, než čím je. Rovněž zamrzí i špatný soundtrack, který mě nechával naprosto chladným i při scénách, které měly skvělý potenciál. ()

Martrix

Polovina filmu vynikající, potom lehké zakolísání, ale vynahrazuje to režie...Shane Black u mě zabodoval víc neže Favreau ()

emo

Ako tak pozerám na okolité hodnotenia, zase raz idem proti prúdu... Tento film nebol Iron Man. Black natočil variáciu na Kiss Kiss Bang Bang, akurát s väčším rozpočtom. Celý film je jeden bordel. Aj mnohými zatracovaná "nudná" dvojka je oproti tomuto skvost... Vôbec by som nečakal, že Blackovi sa vymkne z rúk práve scenár. Sám síce priznal, že sa mu "rozpadol" celý tretí akt a išiel si po radu za Whedonom, ale toto som fakt nečakal... Pár komediálnych momentov je fakt super, ale coolovosť Iron Mana by ste tu hľadali márne. Tušil som, že to bude priekak, keď som sa dopočul, že tam nezaznie Shoot to thrill od AC/DC... 5/10 P.S. Ešte aj moja manželka, ktorá tieto filmy extra neobľubuje to okomentovala so slovami: "To čo je za film? Veď to nemá s Iron Manom nič spoločné..." Nemôžem než súhlasiť, drahá! :-* ()

Bane_Boss

Sic už jsem to viděl v nějakém komentu, ale musím to sem napsat též - Yo listen up, here's a story about a little guy that lives in a blue world..... Když Eiffel 65 s jejich nesmrtelnou peckou Blue začali hrát po Tonyho úvodním proslovu ze života(“A famous man once said we create our own demons....), věděl jsem v tu chvíli 2 věci - 1) Že je to prostě nesmrtelná pecka a za 2) Že se asik dívám na první marvelovku, jež ocením více než třemi hvězdami. A taky že jo. Je možné, že to je i kvůli tomu, že je to jediná marvelovka, na které jsem byl v kině, ale čert to vem, na to seru. Sice to nebyl ten život, co slubovali v trailerech, ale i tak se tam pár cool řečiček objevilo a vůbec mě to celé bavilo jako žádný jiný marvel movie doposud. Mandarin nebude mým vzorem, protože od té doby co vyšel ze záchodu, kam nemáme tak 20 minut radši chodit:DDD sem pochopil, že je vše jinak. Ale i tak ho cením, je to král a nosí kapucu jak já hi hI hY. Při psaní tohoto komentu mi tu hraje dokola Eiffel 65, takže už nemám čas a du trsat. Iron man 3 za mě 80%. P.S. - trsejte se mnou http://www.youtube.com/watch?v=68ugkg9RePc ()

Šimpy

Hodnotím vysoko a netvrdím, že film je bezchybný. Jen se mi nechtělo a nechce ty chyby hledat...navíc bych je musel hledat na zemi na koberci mezi rozsypaným popcornem a colou, ovšem ne mojí... Ano, hádáte správně, na filmu jsem byl v jednom nejmenovaném multiplexu. Ale stravovací návyky návštěvníků kin nebudu rozebírat, prostě jsem se octl v "cinestarové generaci". Co mi leží v žaludku a způsobuje záchvaty úzkosti jsou "fandové", kteří znalecky komentují film, aby v zápětí odešli během titulků, aniž by počkali na závěrečnou scénu. Pokusím se vyhnout spoilerům, ale obávám se, že se mi to opět nepovede ;-). Film je zábavným blockbusterem, plným akce a jak je vidět, trikaři se vyřádili, neb je zde víc výbuchů než ve všech dílech Smrtonosné pasti dohromady. Co nás však zajímá je samozřejmě hlavní hrdina a ten má problém... A ne jeden, tedy! Tony Stark se zabývá mnohem hlubšími myšlenkami než, kdy dřív, skoro bych řekl, existencionálními až se to k vyznění celoho filmu vůbec nehodí. Ovšem to by nebyl Tony Stark, aby to celé neshodil a právě v oné geninální scéně po titulcích. Protože, čeho si rozhodně užijeme, je humor, shazovačné hlášky a scénky, o kterých je teď velmi modní říkat: "To zabil!". Ale to nejsou jediné plusy filmu. Mezi další započítám provázanost s filmem Avengers, výbornou muziku, skvěle hrajícího Bena Kingsleyho a samozřejmě Gwyneth Paltrow, kterou sice už nahlodává zub času a matka příroda, přesto vypadá velmi dobře a obzvláště v samém závěru tak super, až jsem si uslintl. :-D. A nesmím zapomenout na cameo roličku Stana Leeho a Marka Ruffala. Já to hodnocení snad zvednu na pět! Jen tak dál Tony. "I am Iron man!" ()

Fancipal

Žijeme v éře hrdinů. Kdo by to před lety řekl, že kinematografie bude jednou definována krví, slzami a slavnými příběhy pavoučích, železných nebo netopýřích mužů. Ikoničtí hrdinové v perfektně padnoucích oblecích jsou možná jenom výplodem bezbřehé lidské fantazie, ale jejich dědictví spočívající v jejich životnosti a atraktivnosti táhnoucí se napříč generacemi nemůže nechat nikoho na pochybách, že stále mají a budou mít co říci. Anonymita je cestou a výtahem k moci. Temná minulost tvoří démony ovlivňující budoucnost. Tony Stark alias Iron Man nebojuje s nepřáteli Iron Mana, je to přesně naopak, Iron Man je nucen bojovat s démony minulosti Tonyho Starka, který netrpí žádnou typickou superhrdinou krizí osobnosti, kdy by s největší chutí pověsil svoje řemeslo na hřebík. Iron Man je neoddělitelnou a vítanou součásti jeho osobnosti, což je kontrast oproti ostatním komiksovým hrdinům. Spiderman nebo Batman se stali, tím kým jsou, na bázi nedobrovolnosti a celou svou hrdinskou kariéru se museli vypořádávat s rozhodnutími, které to sebou přináší. Iron Man je osobní projekcí Tonyho Starka. Ten je zase projekcí výtečného Robeta Downeyho Juniora, který si snad svůj odchod do superhrdinského důchodu rozmyslí a minimálně ještě jednou se ve slavném zlato-červeném obleku proletí. Avengers byly čistokrevná akční jízda s minimem odboček. Iron Man 3 jich má požehnaně a to z něj dělá nejkvalitnější díl železné trilogie s netradičním, ale při hlubším zamyšlení vynikajícím záporákem. Zapamatování hodný přírůstek do žánru komiksových filmů. ()

animaxis

Děj navazuje na události v New Yorku v Avengers a Tony se ještě nevzpamatoval z těchto událostí.Film trochu připomíná Temného Rytíře,ale je tu více prvků sci-fi a komedie,takže si představte Temného Rytíře ve zlato-červené barvě,s lepší náladou a méně depkovou atmosférou.Robert Downey Jr. se pro tuto roli narodil a rozhodně si ji užívá.Doporučuji! ()

DominikV

Pátou hvězdičku přidávám za výborné akční scény, které předčili veškerou akci v obou předchozích dílech dohromady. Skvělý Blackův rukopis filmu prospěl, ale hlavně dokázal, že zábava a "temnota" můžou jít ruku v ruce. Parádní hudba (ihned jsem si pořídil soundtrack) a samozřejmě herecký koncert Downeyho Jr. To jsou hlavní důvody proč tento film vidět. ()

Jermann

Kdyby se mnou můj noťas mohl mluvit, měl by Bettanyho hlas na stopro. Jarvis je borec. To já jen tak .. není moc, co dodat :) ()

c.tucker

Shanea Blacka mám velice rád a tady se opět projevil jeho zápal pro ironii a špičkování se v dialozích. Film je neskutečně nahláškovaný a Ben Kingsley je boss (ale rozhodně v originále, dabing ho úplně zabil, i když nebyl z nejhorších). Robert Downey Jr. je opět stejný jako v předchozích, ale zde byl asi ještě více manický. Prvně jsem chtěl dát 4, ale po druhé návštěvě jsem to prostě zvedl na pětku, protože jsem tam objevil řadu dalších vtípků a vychytávek. P.S. Byl jsem v kině jak na titulcích, tak na dabingu. Musím k tomu podotknout, že titulky se občas nestíhají číst (nejspíše upravený přepis z dabingu) a dabing zabijí některé postavy, ale dá se. Rozhodně, ale doporučuji titulky pro ty kdo umí alespoň trochu anglicky, jinak je snad lepší i dabing, u těch titulků se občas nedá stíhat. ()

KajusaK

Ještě dokonalejší než první dva díly..Vtipné, efektově perfektní, masky úžasné, prostředí taktéž..Spokojenost..Doufám že bude čtyřka :) ()

BoXBe

Iron Man Three nepřekonal moje očekávání a dokonce jej ani nenaplnil. Před koncem jsem usínal. Za cenu lístku divák dostane marveláckou naleštěnost, pár Kingsleyho etud, upovídaného Tonyho Starka s rádoby cool usekávanýma mikro hláškama a jednu celkem inspirativní scénu a la Nebezpečná rychlost. Asi největší nevýhoda Marvelávkého vesmíru je existence Nolana. Ten ukázal, jak to jde. Tony Stark je výplodem jiného přístupu a to mě více tedy nadchl comics Extremis, který mě bavil fakt mnohem víc a raději se vrátím k němu než k flmu. Ale nebudu přílišně kritický. Mezi slepými jednooký králem. ()

SHI-SHA

Pro mě velké zklamání. Přístup Jon Favreaua k prvním dvěma dílům se mi zkrátka líbil víc. S přivřeným okem dávám tři hvězdy. ()

fars

Trailery jsou velmi zavadejici, coz je castecne dobre i spatne. V zadnem pripade to neni tak temne jak se to z ukazek snazilo tvarit. Naopak je prospikovane humorem. Ale nevadi, bavil jsem se naramne :-) Vynikajici zvrat s Mandarinem, akcni sceny napadite, herci taky v pohode. Akorat nevim co mely znamenat Starkovi zachvaty uzkosti s odkazy na New York. Kazdopadne, ano - je to nejlepsi Iron Man. 85%. ()

RickDeckard

Shane Black nalil do žil Iron Mana potřebnou čerstvou krev, která brání nudnému opakování již viděného, kterého se nedokázala vyvarovat dvojka. Na jednu stranu jsou pro Tonyho Starka události třetího dílu podstatně osobnější a osudovější než kdy dřív (je to pořád takový cynik jako ho známe, ale vztah s Pepper mu přeci jen zamíchá žebříčkem hodnot), na druhou si Black neodpustil svůj typický černý humor a hlášky, které Downeymu dokonale pasují do pusy. Dokonce i jeden ze zásadních zvratů filmu je v podstatě takový podvratný vtip na diváka. Originální je i to, že se Stark musí nezvykle často obejít bez svého obleku (či spíše obleků), ale i oblek samotný je schopen fungovat daleko více bez Tonyho uvnitř. Akční scény jsou sice většinou jen řemeslně adekvátní, vše ostatní to ale vynahrazuje. Tylerův hudební motiv žene film kupředu, triky jsou bezchybné a fanoušky Marvelu nadchne promyšlené zasazení filmu do celého komiksového univerza Avengers. U mě spokojenost veliká. 90%. ()

arnybossy

Tony Stark privadza svoje hracky kazdym pokracovanim do vacsej dokonalosti, ze co chvila bude zabijat gaunerov na dialku doma z obyvacky. Vyzdvihujem vela humornych hlasok, symbiozu iron mana s chlapcekom z garaze a nekonecne dlhy hromadny volny pad z lietadla. ()

WolfR

Milovaný humor cynického miliardáře Starka zůstal a Robert Downey Jr. opět valí, vývoj jeho postavy je skutečně znát. Nicméně to je tak všechno. Skoro po celý film jsem si kladl otázku; tohle jako myslí Marvel vážně? Z epicky tvářícího se ukončení trilogie Iron Man je teď jako komedie parodující své vlastní komiksy? A vážně bylo nutné tolik zprasit záporáka?! A proč vlastně s tím bordelem Tonymu nepomohl někdo od SHIELDU? Konec Iron Manovi trilogie se mi zkrátka moc nezalíbil a ze všech Marvelovek je zatím určitě nejhorším dílem. Jen díky půvabné Gwyneth Paltrow a solidní akci nejdu pod 3 hvězdy. ()

Deverant

Několik poznámek, ke kterým se snad vrátím, až třetího Iron Mana zkouknu podruhé: Stark už není kapitán (zbrojního) průmyslu, už je jen neurotizovaný rentiér, který většinu času tráví sestavováním dalších a dalších brnění. Traumata z pozice tržního prostředí mu seděla víc, než divně namotivované pronásledování minulostí. Celá historka s konspirací vlády a teroristů je trochu chatrná, ale budiž. Killianovi pohůnci připomínají Terminátora, boj proti nim je veden podobným způsobem (zpomalování, znehybňování). Zajímavá hra s tím jak moc je Stark superhrdina i když nemá oblek, co je on bez něj a vice versa. Skvělé jednotlivosti, nejvíc asi scéna, kdy Pepper v obleku chrání Starka. Celkový dojem spíš rozpačitý. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu