Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2011, 109 min (SE: 123 min)

Zelený Lampa ve mně ze všech těch posledních homiksových adaptací probouzel největší skepsi. Vždyť co může být víc gay než rozkokošný brouček v uplých pitkáčích barvy vyblité hrachovky, který svou lucerničkou potírá intergaylaktické bubu zlo! Snad to bylo těmi perfektními efekty, snad tím, že je pan Reynolds schopen přesvědčivě zahrát uvěřitelného, hláškujícího heteráka nebo tím, že ta hlavní vulva byla opravdu luxusní, ale za ty dvě hodiny jsem neměl ani jednou chuť podrbat čivavu či si jen tak nudou přepudrovat nos. Překvapivě jsem tedy dostal hravé, nabušené a efektní vě-fa okořeněné Pohledem společnosti Parallax a prosté nábožného muchlování hadru s hvězdami a pruhy, u něhož se mi odporem nezařezávaly tanga jako v případě Kokotpitána Emeriky (ještě jednou fujtajxl).(6.9.2011)

• Shit

Velká nuda a Zelenou lucerničku posílám bojovat s Dardevilem o největšího sračko superhrdinu všech dob, přičemž mám dojem, že Zelenej vyhraje už jen díky tomu naprosto trapnýmu oblečku do kterýho by se nenvlík snad ani Superman a to je co říct, když polovinu života má na sobě červený spodky a líta s níma nad Amerikou.(29.9.2011)

• Marigold

Zelený mužík nemá trable nebrat se vážně, takže to, co ho v důsledku zabíjí, je spíše režijní a dramaturgická nerozhodnost. V jedné scéně je obsažený celý problém Lanterna: Hal přilétá za svou vyvolenou v převleku trochu si po supermanovsku zatokat. Následuje velmi dobrá parodie podobných "superhero" kýčů, které jsem se s chutí zasmál. Jenže v další scéně nacházíme naprosto totožnou, tentokrát smrtelně vážně natočenou kýčařinu, která se tváří, jako by scéna před tím vůbec neexistovala. A takhle to je pořád, Campbell chvíli mrká na diváka, ale vzápětí mu naservíruje neředěnou tupost a naivitu. Celý film má podobnou strukturu jako Thor, ale zatímco ten "nahoře" působil vážně a "dole" lehce, Green Lantern vyhlíží v obou rovinách jako debilní a bezpohlavní retuš. Přitom jeho potenciál je neoddiskutovatelný - jenže z hrdiny, který může ze své fantazie zhmotnit cokoli, udělali tvůrci debílka s fantazií Toma Cruise v Top Gun. Ani se nedivím, že Warneři trvají na druhém díle. Takováhle spálená šance bolí, obzvlášť v době, kdy to komiksákům jde.(11.8.2011)

Když mi u epických trailerů instinkt napovídal, že Green Lantern bude pecka, měl jsem na něj dát a nenechat se na čas odradit posměšnými prvními reakcemi. Sice uznávám, že vůdce mimozemských ochránců pořádku v podobě červeného mudrce radícího se se šedými hlavami, nemusí sednout každému, ale zároveň nepřestávám žasnout, jak do sebe dokáže i takhle zdánlivě nesourodá mozaika zapadnout. Strážci, Lanterni, traumatická minulost, vlastní pochyby i love story s překrásnou Blake Lively. Být takhle sympaticky rozháraný a přitom komiksově komplexní není žádná sranda a díky tomu, že to scénář zvládá s přehledem, pošilhává místy snad i po nejvyšším hodnocení. Třeba by se ho bývalo dočkalo pokračování. 85% pro nečekaně zdatnou konkurenci letos vražedně kvalitnímu Marvelu.(24.9.2011)

Opät jeden z dalsich komiksov, ktory proste treba vidiet v kine a to ja som videl nastastie aj v 3D, takze zazitok bol o trosku väcsi, ako keby som ho videl len na pc. V tom pripade by som dal maximalne 3*. Lenze Green Lantern je iba nenarocna oddychovka, plna vizualnych, vesmirnych efektov, ktore sa mi cez 3D celkom pacili, ale problem je asi v scenari a v obrovskom mnozstve podobnych komixovych filmov a ked jedneho dna budete proste nasyteni tymito filmami, tak si ich prestanete vazit, alebo uz vas nebudu tak bavit a prave Green Lantern je tym filmom. A co je horsie, o par tyzdnov si len matne na tento film spomeniete a mozno si date otazku, ci to nahodou nebol Green Hornet, v preklade ZELENY SRSEN, ktory mal premieru iba pred pol rokom :-) Tim Robbins a Ryan Reynolds boli celkom fajn, Blake Lively je sice krasna, ale nepoznam ju. Pre mna je zahadou, preco stal tento film az 200 milionov dolarov a este dalsich 100 milionov na reklamu investovali studia, vobec mi taky drahy zase neprisiel. Martin Campbell je skuseny reziser akcnych filmov, 2 krat uspesne restartoval Jamesa Bonda a to s Piercom Brosnanom ZLATE OKO (1995) a neskor s Danielom Craigom CASINO ROYALE (2006). Natocil aj obe casti ZORRA s A. Banderasom (1998 a 2005), ale so sci-fickami nemal myslim doteraz ziadne skusenosti. Hudba od skuseneho Newtona Howarda bola taktiez svizna, ale nijak vynimocna, proste nebola to melodicka Zimmerovka. ________ Ryan Reynolds - (Hal Jordan / Green Lantern) +++ Blake Lively - (Carol Ferris) +++ Peter Sarsgaard - (Hector Hammond) +++ Mark Strong - (Sinestro) +++ Tim Robbins - (Hammond) +++ Jay O. Sanders - (Carl Ferris) +++ Taika Waititi - (Tom Kalmaku) +++ Angela Bassett - (Doktorka Wallerová) +++ Geoffrey Rush - (Tomar-Re - len hlas) +++ Michael Clarke Duncan - (Kilowog - len hlas) +++ Clancy Brown - (Parallax - len hlas) +++ (Videl v 3D kine 02.08.2011)(2.8.2011)

• - Nejoblíbenější Green Lantern Martina Campbella je Bzzd. Také prohlásil, že pokud by se mohl stát Green Lanternem, pak by byl Kilowog. (Caszidy)

• - V zbore Green Lanternov (GL) je celkom 6 ľudí a jedným z nich je aj John Stewart. Jeho postava bola štúdiom zvažovaná na post ústredného hrdinu trilógie, v ktorej sme sa mali postupne prepracovať aj k Halovi, tímu GL a Justice League. S týmto námetom prišiel Corey Reynolds za Warnerovcami a tí najprv prejavovali veľký záujem, no neskôr ho odmietli a najali Grega Berlantiho, ku ktorému pribudli ešte Michael Green a Marc Guggenheim (scenáristi). Za pozemského GL napokon určili Hala Jordana. (Merwin01)

• - V jednu chvíli bylo zvažováno zařazení Clarka Kenta/Supermana do příběhu prostřednictvím camea (měl být jedním z kandidátů na nového držitele prstenu). To ale bylo zamítnuto s tím, že tvůrci nechtějí těžit ze slávy jiného superhrdiny. (Caszidy)