Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2011, 109 min (SE: 123 min)

• Marigold

Zelený mužík nemá trable nebrat se vážně, takže to, co ho v důsledku zabíjí, je spíše režijní a dramaturgická nerozhodnost. V jedné scéně je obsažený celý problém Lanterna: Hal přilétá za svou vyvolenou v převleku trochu si po supermanovsku zatokat. Následuje velmi dobrá parodie podobných "superhero" kýčů, které jsem se s chutí zasmál. Jenže v další scéně nacházíme naprosto totožnou, tentokrát smrtelně vážně natočenou kýčařinu, která se tváří, jako by scéna před tím vůbec neexistovala. A takhle to je pořád, Campbell chvíli mrká na diváka, ale vzápětí mu naservíruje neředěnou tupost a naivitu. Celý film má podobnou strukturu jako Thor, ale zatímco ten "nahoře" působil vážně a "dole" lehce, Green Lantern vyhlíží v obou rovinách jako debilní a bezpohlavní retuš. Přitom jeho potenciál je neoddiskutovatelný - jenže z hrdiny, který může ze své fantazie zhmotnit cokoli, udělali tvůrci debílka s fantazií Toma Cruise v Top Gun. Ani se nedivím, že Warneři trvají na druhém díle. Takováhle spálená šance bolí, obzvlášť v době, kdy to komiksákům jde.(11.8.2011)

,,...V NEJJASNĚJŠÍM DNI, V NEJTEMNĚJŠÍ NOCI, ŽÁDNÉ ZLO NEUNIKNE MÉMU ZRAKU. TI, KDOŽ UCTÍVAJÍ ZLO NECHŤ SE MAJÍ NA POZORU PŘED MOU SILOU SVĚTLA ZELENÉ LUCERNY“....... /// Hal je břídil ve všech částech svýho života, krom jediný – UMÍ LÍTAT. (letadlem vole!) Snad proto do něj vstoupí zelená kulička a odnese ho k umírajícímu (zelenýmu) mimozemšťanovi. Ten mu dá prsten a Hal (ne Pán prstenů z něj fakt nebude!) získá schopnosti, který se mu budou hodit, páč Žlutá síla (co furt máš s těma Vietnamcema?) dorazila do Ameriky. Pohádka lepší než od šílenýho Trošky. Barevná, technicky dokonalá, plná efektních efektů, ufounů, hraček s jednoduchou zápletkou a jejím rozuzlení. LANTERN JE HROZBA! ZNIČ HO! Dobře? Špatně? Vzhledem k tomu, že jsem se bavil – (nejen díky provedení) odpouštím (jako vždycky). P.S.: Chcete vědět jak to bude dál? Tak vydržte ,,kus“ titulků! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Makám na disertační práci. Téma? ,,Je vůle silnější než strach?“ 2.) Říkají mi Parallax. (Studenti. Jsem profesor matematiky...). 3.) Volají mi pokaždý, když je na Mléčný dráze (na stromě) kočka. 4.) Thx za titule ,,Hogwarts, TheFlyingman a Xeetty“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(3.10.2011)

• TeeAge

|| Scenár: Greg Berlanti, Michael Green, Marc Guggenheim, Michael Goldenberg / Green Lantern by John Broome, Gil Kane | Hudba: James Newton Howard | Produkcia: Donald De Line, Greg Berlanti | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: DC Entertainment, De Line Pictures | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 160,270,384 $ || V tomto roku už druhé dielo s prídavným menom Green (Hornet) a teraz Green (Lantern). Ten sršeň dopadol v mojich očiach o to lepšie, že nemal ani najmenšiu potrebu vysvetlovať sám seba, a ponúkol tak čisto brainwash nenáročnú zábavu. Lampáš má tiež znaky komédie, no musí byť predovšetkým akčnou sci-fi záležitosťou, takže logika a občasná vážnosť musela byť, a to z neho robí nemastnú, neslanú vec, ktorá nevie, čím vlastne chce byť. Začiatok filmu s lietadlami najlepšia časť, ktorá vlastne pomohla k nebolestivému zážitku...(2.8.2011)

Zelená je moja obľúbená farba, sci-fi je môj obľúbený žáner, Ryan Reynolds je jeden s mojich obľúbencov a James Newton Howard taktiež. No aj napriek týmto plusom sa film moc ďaleko nedostáva. Vizuálne je film síce okúzľujúco pekne zelený, čo sa mi na filme páčilo asi najviac, ale scenár je taký dosť obyčajný. Občas to má nejaké nápady a akcie majú šťavu, tak ako aj vtipné scény, ale celkový priebeh je nič moc. Natočiť film o zelenom lampášoví je síce ťažké a tvorcom sa to podarilo trošku lepšie ako som očakával, ale keď už ma to začalo baviť chcel som čoraz viac a čakal som v niečo lepšie. Green Lantern je v niektorých momentoch podobný iným filmovým komiksovkám, čo by až tak nevadilo, pretože si občas primiešal niečo svoje a s časti dokázal vždy niečim zaujať, ale záver mi prišiel odfláknutý. Prišiel Hal Jordan a vystrielal Parallaxa. Pred tým sa ho každý bál a celý film bol neskutočný Badass a v závere filmu sa z neho stala neskutočná sračka, ktorú cca 15 Lanteri nevedeli poraziť, ale jeden áno. Škoda, až príliš jednoduché a pramočiare na to aby to zabavilo. Celkom fajn až na ten koniec. Btw. nevypínajte to hneď ako uvidíte titulky. 70% - 3*(4.10.2011)

Nepatřím mezi jedince, kteří netrpělivě vyhlížejí na nebi přílet dalšího superhrdiny statečně hájícího nekonečnou svobodu občanů USA, ale v rámci své orientace ve filmovém světě se snažím jejich přílety registrovat. Tenhle zeleňouš nebyl obdařen nijak výjimečnými parametry, vlastně jednoho podobného potkávám takřka denně polehávat před zdejší nálevnou, ale zase s ním občas byla sranda.(23.6.2012)

• - Město Oa bylo navrhnuto na základě města Emerald z Čaroděje ze země Oz (1939). (Foox)

• - Spoiler: V komiksu získá Hector Hammond své telepatické dovednosti po vystavení radioaktivnímu ozáření z materiálu použitého jako motor Abin Suriho vesmírné lodi. Ve filmu své schopnosti nabije po kontaktu se silou Parallaxe během pitvy Abin Sura. (HellFire)

• - V jednu chvíli bylo zvažováno zařazení Clarka Kenta/Supermana do příběhu prostřednictvím camea (měl být jedním z kandidátů na nového držitele prstenu). To ale bylo zamítnuto s tím, že tvůrci nechtějí těžit ze slávy jiného superhrdiny. (Caszidy)