Panství Downton

• Velká Británie Downton Abbey
Velká Británie, (2010–2015), 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

Hudba:

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery (více)

Série(6) / Epizody(52)

Působivé kostýmní drama Panství Downton, od scenáristy Juliana Fellowese (Gosford Park, Královna Viktorie), držitele Ceny Akademie, se může pochlubit hereckými osobnostmi, jako jsou Hugh Bonneville, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Dan Stevens, Penelope Wilton, Jim Carter, Phyllis Logan, Siobhan Finneran, Joanne Froggatt, Rob James-Collier a Brendan Coyle. Svět Downtonu díky této hvězdné herecké sestavě překypuje nádherou a vášní. (Magic Box)

peeteno78

Na tento seriál jsem se začal dívat kvůli mé oblíbené Maggie Smith, která je naprosto famózní a dokonalá. Dle mého názoru jeden z nejlepších hereckých výkonů v tomto seriálu. Ale celkově seriál hodnotím velice nadprůměrně. Ať už za další skvělé herecké výkony, tak za vizuální efekty, kostýmy, práci s kamerou, dialogy a ostatní... Povedený seriál, 100% ()

AgnesDee

Za poslední týden jsem byla z tohoto seriálu tak u vytržení, jako už dlouho při žádném jiném. Tak skvěle napsané postavy, tolik detailů, kterých si někdy ani nevšimnete. Seriál v podstatě nemá vyhraněnou zápletku, ale mnohem důležitější jsou doba, nutný posun vpřed a vývoj postav, které si občas sáhnou na samotné dno, aby nakonec povstaly jako vítězové. Ne vždy při všech jejich osudech byli tvůrci originální (stále nechápu tu oblibu Angličanů v mladých vdovách či vdovcích), ale přesto mě jejich osudy dokázaly rozesmát i rozplakat. Nic víc už se k tomu ani napsat nedá. ()

ostravak30

Panství Downton je nejen kostýmním velkoseriálem. Při repríze seriálu jsem chtěl vědět, čím tak zaujal své diváky. Stará dobrá Anglie je prostě kouzelná, o tom není pochyb. Přestože i v této době existovalo množství chudoby a sociálních problémů, byla to vcelku krásná doba. Muži i ženy se k sobě v drtivé většině chovali lépe, byla to doba krásného oblékání, slušné mluvy a všeho s mírou a decentností. Pravdou však je, že jsem někdy zíral, jak byly některé situace, z dnešního pohledu, řešeny zvláštně až směšně. Spoustu věcí si dnes neumíme ani představit. Můžeme také vlastně sledovat i celkem nepochopitelný fakt, že panští měli jedinou starost večírky a pořádání společenských událostí, zatímco sluhové a služky neměli v podstatě žádný život. Přeci jen si mě ale Panství Downton postupně získávalo. Různorodé postavy a zajímavé osudy. Některým jsem fandil, jiným přál peklo, jako asi každý divák. Seriál popisuje jednu kratší éru před a po první světové válce. Osobně bych vůbec nebyl proti přídavku pár sérií do války druhé a po ní. Britská produkce seriálů valí povětšinou velmi kvalitní kusy a toto veledílo je jen dalším důkazem. Tentokrát ovšem navíc milým a docela oddychovým v dnešní době. ()

psychohippo

Britské. Drsné, reálné, vtipné, zvláštní... Britské. Výprava bez chybky (kde berou tak zachovalá stará auta, přístroje, nábytek?), krásně a věrohodně vytvarované postavy včetně vedlejších, hlavní téma dědictví též typicky a jedinečně britské. A přitom tak moderní šmrnc! A při té vší zábavě tam někde na zátylku mrazí. Nejen ten potopený Titanic, ale to, že prostě víme, že za chvíli začne první světová válka a všechna tahle krása zmizí, všechny tyhle zámecké pletichy se stanou proti vší té nastávající hrůze nicotnými. V tomhle seriálu sledujeme poslední záchvěvy "starých časů". Ano, nostalgie, patosu se dočkáme docela dost, ale je to stejně jako earl grey tea s mlékem. Divné ale má to glanc! ()

spookee

Ačkoliv je to až moc černobílé (dobří proti zlým), naprosto mě to pohltilo. Po prvním, pro mě poněkud zmateném dílu, kdy byly představeny všechny postavy současně a já v tom měla guláš, jsem se zorientovala a začala fandit těm kladným a nefandit těm špatným :) Navíc moje oblíbená Anglie, navíc moje oblíbená romantická doba... znatelnou podobnost s Jane Austinovou už tu někdo zmiňoval. SUPER! ()

cunicekb

Velmi povedený seriál, jak postavy, jejich myšlení, společnost, doba, intriky a vše co se vůbec dá vyjmenovat, naprosto skvěle zpracované. Musím se přiznat, že chvílemi mi seriál připomíná tvorbu Jane Austenové. Člověka hodně pohltí. ()

HolkaVBotech

Seriál nabízí pestrou paletu postav, které jsou přitom všechny lidské - se svými strachy, motivacemi i chybami. Čeho se nemůžu nabažit je pohled na urozené a neurozené postavy v jedné místnosti - jako by je ovládal neviditelný choreograf. Běžná večeře připomíná velice složitý tanec, jehož pravidla ale očividně všichni znají. ()

spotczek

První série by si zasloužila pět hvězd, další nanejvýš dvě. Proč z té skvělé, neotřelé podívané udělali jenom mydlinkovou operu v kostýmech?! ()

Edeltruda

Na rozdíl od Ságy rodu Forsytů mne Panství Downton vůbec neoslovilo, nedokoukala jsem už ani druhý díl. Starosti šlechty s dědictvím a intriky služebnictva, to je svět, který mi vůbec nic neříká. Jediné postavy, které si získaly mé sympatie, byli tvrdohlavci Robert, Matthew a jeho matka. ()

Sakulnikov

I po 4 sériích se těším na další díly. Neříkám, že všechny jsou skvělé, některé jsou vysloveně telenovelního charakteru, ale skvělost převažuje. Skvělost je přitom v detailu. Způsob života a oblékání, na příklad, a jeho změny. Krásně zachycený nástup nové doby. Jak říká teorie o dlouhém 19. stol. a krátkém 20., tak je to zde zachyceno. Ta změna společnosti v období první světové války je neskutečná, a přesto si přenáší něco dál. Zvláště v postavě hraběnky vdovy Maggie Smith je vidět spojení odporu ke změnám a zároveň pragmatičnost jejich přijetí. ()

jungewolf

Vynikající seriál o proměnách společnosti (nejen) ve V. Británii cca od r.1912 přes 1. světovou válku až do 20. let . Nádherná výprava, takže : 5 * a 93 % . ()

bigjames

Zazvonil zvonec a...Na jednu stranu jsem rád, že seriál skončil v podstatě na vrcholu svých sil a že nedojde na moment, kdy bych si třeba začal říkat, že už mě to moc nebaví. Takhle opouštím panství se silnými zážitky a pocitem, že to nakonec všechno dobře dopadlo. Ocenit musím především výbornou výpravu seriálu, díky které vše vypadalo realisticky. Zajímavé postavy a události byly samozřejmostí. Nejoblíbenější postavy: Mary (Michelle Dockery), Cora (Elizabeth McGovern), Violet (Maggie Smith) Thomas (Rob James-Collier), Rose (Lily James). ()

blondboss

Tento seriál môže na prvý pohľad vyzerať ako nejaká nadpriemernejšia snobská výstava z minulosti so všetkými aristokratickými neduhami a postojmi tak vyznievajúcim pre onú dobu, v ktorej sa seriál odohráva. A práve to je to najidentickejšie na tomto seriáli. Práve tá realistickosť zobrazenia života na grófstve v Anglicku a vzťahov medzi ľudmi žijúcimi v ňom. Bolo tu množstvo dojemných a emočne drancujúcich epizód, ale zároveň aj množstvo nudných a miestami aj dosť zbytočných epizód. Každopádne si ale seriál udržal svoju kvalitu a Maggie Smith jednoznačne najlepšou postavou, ktorú som si hneď obľúbil. 80 % ()

Elessar.

Vonku zúril neznámy vírus, to bol asi marec alebo apríl 2020 a ja v záujme prokrastinácie a nekonečných dní za compom som sa rozhodla pozrieť si nejaký seriál čo bežne nerobím lebo to dám pol série za deň a tak sa aj stalo. Panstvo som si vybrala preto, lebo to bolo parodované v Simpsonovcoch a že čo to je? A svete div sa, celkom ma to chytlo. Posledná seria bola síce utrpenie nudné, ale to nevadí. ()

Skrivan

Ach, Downton. To prostředí, ta doba, ta hudba, ta móda, ty účesy, ty scenérie, ten britský humor...! Ale co naplat, objektivně vzato je to jen telenovela ve velmi slušivém hávu. Nicméně tak slušivém, že zastíní všechny nedostatky! ()

Paserak

Příjemná konverzační studie anglického venkova předválečné Anglie. Vkusné, nevtíravé a vcelku originální. Pro milovníky anglické kultury povinnost. V neposlední řadě ale i zajímavá sonda do prostředí aristokratického světa a světa zaměstnanců(záměrně nepoužívám slovo služebnictvo) rodinných sídel. Zaznívají tu hlasy o sociální nerovnosti. Co je to za komoušský názory? Takhle to prostě bylo. Zaměstnanci, až na vyjímky, netrpí vůči zaměstnavatelům záští a jejich loajalita je neuvěřitelná. Hlavní komorná se díky službě ani nevdá a panství je jejím osudem. nevzpírá se tomu. A názor o tom, že aristokracie udávala chod doby? I s tím lze souhlasit a ono to tak nějak bylo. Velmi zajímavé dílo. ()

paniColombova

Uau, tak vysoká hodnocení? Není možné.....někdy mám pocit, že vysoká hodnocení u jasně průměrných filmů jsou dávána jen proto, že film či seriál dostal filmové ocenění jako je to v tomto případě. Nebo se mýlím a tento zřetelně obyčejný, ničím vynikající seriál (jinak příjemný to neříkám,podobných je spousta) skýtá nějaké famózní díly, které mi unikly? Asi ano :-) Jinak, Anglii tohoto století a filmy z tohoto prostředí miluju, prostředí je mi známo, píšu z té doby knihu, zbožňuji kultivovanost Angličanů, styl oblékání a jejich řeč, proto jsem ten seriál chtěla vidět, přesto ho neshledávám ničím vyjímečným, abych ho ohodnotila tak skvěle. Filmy, které jsou zde na CSFD a nejen zde, vysoce hodnoceny, jsou takové filmy,které ohromí nebo šokují,nesmírně pobaví, vyrazí dech či dojmou, donutí diváka přemýšlet nebo to jsou třeba jen filmy, které diváka okouzlí svojí obyčejnou lidskostí. Ale přece mi někdo nechce tvrdit, že po skončení tohoto řadového seriálu, kde se vlastně téměř nic zvláštního neděje, člověk sedí a přemýšlí nad jeho "úžasnou myšlenkou " ? To snad ne?! Myslela jsem si, že vysoká hodnocení se opravdu dávají za větší filmové trháky. Mě teda posadí na prdel lepší filmy. ()

gacie

Britská minisérie pro milovníky kostýmních dramat přímo ušitá. Celé dílo je protkané anglickou nostalgií. První série se mi opravdu líbila. Nádherné kostýmy a skvělá hudba. Druhá série se drží stále na dobré úrovni, ale zdá se mi taková utahaná. Místo deseti dílů by bohatě opět stačilo sedm, jak bylo v první sérii. ()

Leník

Dobový příběh z Anglie 10. let 20. století včetně 1. světové války (2. série). Velmi zajímavě vykreslené fungování aristokratické rodiny a "obslužného týmu". Naprosto fenomenální Maggie Smith, ale i zbytek hereckého obsazení velmi dobrý. První série vynikající, druhá série trochu protahovaná. Zklamáním byl trochu poslední díl 2. série, chápu, že si chtějí tvůrci otevřít cesty k sérii 3., ale aspoň částečné uzavření příběhů by na konci jedné série bylo vhodné. Ale jinak opravdu velmi dobré. ()

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

13.01.2021

Režisér Danny Boyle (Trainspotting, Yesterday) natočí pro televizní společnost FX minisérii o legendární anglické punkové kapele Sex Pistols. Scénář napíší Craig Pearce (Moulin Rouge) a Frank… (více)

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)

Panství Downton dostane film

Panství Downton dostane film

15.07.2018

Univerzálně oblíbený a cenami ověnčený seriál Panství Downton se dočká filmového přídavku. V oficiálním prohlášení pak kromě jiného tvůrci potvrdili, že se vrátí i původní herecké obsazení v čele s… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky