Strážci Galaxie

• USA Guardians of the Galaxy (více)
USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Režie:

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (více)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie. (Falcon)

Jezinka.Jezinka

Nudíte se? Pořiďte si medvídka mývala. A pokud si pořídíte mývala s tou zbraní, s níž tam Rocket chodil, a kterou se nepokouším pojmenovat, abych se nevystavila obecnému posměchu, nudit se nebudete nejen vy, ale ani vaši zastřelení, upálení či anihilovaní sousedé z asi tak patnácti ulic ve vašem bezprostředním okolí. Začátek disponuje velmi podobnými emocemi jako konec Volání netvora, záhy se vše zvrhne (naštěstí) v poměrně příjemnou komedii, které z jednoho oka svítí světelné meče Hvězdných válek, z druhého vystrkují větvičky výhonky Stromovousovy, ze třetího na vás mrkají emzáci ze Star treku, ze čtvrtého a pátého probleskuje Červený trpaslík, Hvězdná pěchota a Baron Prášil a kdybych uměla víc než do pěti počítat a neměla defektní krátkoblbou paměť, jistě by na mě svítilo, ševelilo a troubilo ještě ledacos. Podle ukázek z dalšího dílu, který se na nás chystá už za pár týdnů, zazní i ono "já jsem tvůj otec!" a já jsem pyšná, že jsme doma in. ()

viperblade

Zhlédnuto v kině. Upřímně? Guardians of the Galaxy je super film, který je zábavný, rychlý, má super akční scény, skvělý casting… vše se zdá perfektní. Jenže jsem čekal více. Po tom vše, co se o tomto filmu napsalo, řeklo, po těch skvělých trailerech jsem holt čekal něco víc, než jen "super" film, čekal jsem něco neskutečného, na co budu chtít jít podruhé, potřetí… Problém tohoto filmu je, že musel toho hodně představit divákovi netknutému komiksy. Takže celý film působí jako takové oťukávání, představování s příslibem "lepších zítřků" alias "přijďte se podívat na pokračování, které bude lepší". Takhle mi to přišlo a proto se tento snímek nemůže rovnat nejlepším komiksovým filmům, NICMÉNĚ, upřímně doufám, že právě pokračování už nebude muset stanovovat tolik pravidel a představovat tolik postav, takže zbude více prostoru pro akci, vtipy… prostě a jednoduše, opravdu doufám, že tohle je jen předehra k něčemu opravdu epickému. Konec konců, byla by to škoda, kdyby někdo nevyužil plný potenciál téhle podivné partičky. 80 %. ()

castor

Chris Pratt má za sebou sakra úspěšné období (vedle Strážců kritiky a diváky uctívaný Lego příběh) a před sebou stejně tak zajímavé (Knight Rider, další jurský výlet). Je to sympaťák, o tom žádná. Nicméně sedět v multiplexu prosyceném umělohmotnou vůní popcornu, tak je mi špatně. A u vchodu bych se po vyběhnutí závěrečných titulcích slušně zamračil na personál kina. Šup, peněženky, zatřeste se, my si tu jen trochu navaříme z vody. Do nápaditosti to má daleko, originální to není, napínavé také ne, vtipné už vůbec. Jedeme na všechny cílové kategorie a nikde pořádně. Marvel holt nehodlá předělávat něco, co funguje a sype. Odvaha chybí, snaha o nějaký temný příběh rovněž. Tady nicméně přišli s poměrně neznámým světem (mimochodem nejsem comicsový fanda, takže jsem před pěti lety třeba o nějakém Thorovi neslyšel), postavy jsou nám představené, občas jsou to i docela zajímavé osobnosti a mají pochopitelné motivace. Písničkový soundtrack oprašující hity z 80. let je fajn. Jinak průměrná týmovka, po které zůstává potenciál na dvojku, o kterou však vůbec nestojím. ()

*CARNIFEX*

Veľmi príjemná odľahčená zábava z poza "oceánu" hviezd, ktorá vďaka vtipnému poňatiu nejeden krát vyčarila úsmev na tvári. Zloženie pätice hlavných hrdinov mi vrátane osnovy príbehu mimoriadne pripomínalo megalomansky úspešný Star Wars. Bohužiaľ, úroveň mojej srdcovky Strážcovia Galaxie nedosiahli. Mne teda neostáva nič iné, ako len čakať na rok 2015 kedy sa divákom predstaví skutočné dobrodružné scifi plné vizuálnych orgií s originálnou story. ()

D.Moore

Jeden je mýval, druhý zase strom, třetí nerozumí metaforám, čtvrtá je celá zelená, pátý je sice člověk, ale rozhodně ne obyčejný a už vůbec ne normální. Tak sympatickou partu hrdinů už marvelovský filmový vesmír potřeboval. A takový film také. Strážci Galaxie se mi líbí více než Avengers - jsou dobrodružní, akční, jsou vtipní a ironičtí a všechno zvládají úplně přirozeně. Hravost a dobrá nálada z filmu přímo prýští a zasmál jsem se víckrát než dejme tomu u třetího Iron Mana, zatím nejvtipnějšího počinu Made in Marvel. Výprava a triky jsou přímo ohromné a každý fanda sci-fi si musí přijít na své, protože například všechny lodě jsou vyloženě krásné, o planetách nemluvě. K tomu spousta odkazů na komiksy (jen bych rád upozornil, že "ten pes" vážně není Lajka, nýbrž Cosmo - vygooglete si), na ostatní filmy (Rocket a Groot, to jsou Han Solo a Žvejkal jako vyšití), a na úplný závěr... Ne, to si nechám pro sebe.___P.S. Když jsem se v titulcích dočetl, že během natáčení nebyl zraněn žádný mýval ani žádný stromový tvor, ulevilo se mi. ()

kulyk

Narvat něčemu čtyři rudoarmějské a pak to zdrbat, to může jen debil. Tedy smím. Slátanci galaxie nepřináší nic nového ani překvapivého. Tlupa rádoby sympatických renegátů s poněkud volnější morálkou, ve složení: další frnda v divné barvě, ,,hezoun s traumátkem", Chewbaccovo klon, směšná obrooká postavička a blb, co by pěstí prorazil vlastní hlavu, kdyby mu v uchu zazvonilo a on hrábnul po sluchátku, plní úkol. Úkol je svedl dohromady, vyprofiloval se až během děje a je prostě vééééliký. Dále jsou k vidění homokladivo z Thora, prskolety, sundané Iron Manovi rovnou z půlbotek, vesmírné přestřelky, podobné těm betlstárgalaktickým jako vejce varleti. Nelogičnosti. Patos. Záporák, postižený progresivní paralýzou. Přinejmenším. Tisíce slonů. Etc. A - vše je smícháno v tak vyváženém poměru, až jsem se bavil jako Čikatilo nad svou první obětí. Nervózně očekávám další díl, protože mě má odžitá léta naučila značné skepsi. ()

PinokKio

Groot s hlasem Vina Diesela toho sice moc nenakecal, ale jednoznačně zastínil všechny ostatní. Takže milý Ježíšku, příští rok chci vánoční dárky objevit pod ním a ne pod nějakým obyčejným smrčkem .. ()

Hild

Škoda jen jedné věci, že se Marvel bojí. Zde se mu totiž otevřel zcela nový svět, studio mělo možnost vybudovat úplně novou mytologii, postavy mělo na to, aby vytvořilo novou epickou ságu, Marvel však raději vsadil na jistotu a Strážci Galaxie jsou tak vlastně úplně stejným filmem jako ostatní marvelovky. Je absolutně jedno, že se film odehrává ve vesmíru, na několika planetách a objevuje se zde mnoho živočišných ras, to vše ustupuje do pozadí, Marvel na to jde opět přes humor a akci. Zkrátka sázka na jistotu, která vyšla. Možná je to tím, že má očekávání byla mnohem níže, ale já v kině byla opravdu mile překvapená, humor mi sedl hodně, bavila jsem se od první do poslední minuty, jen škoda, že Marvel trochu neriskoval. Strážci Galaxie jsou však výborným letním blockbusterem, u kterého se náramně pobavíte a skutečně jsem nevěřila, že to napíšu. ()

Spooner

Epická galaktická sci-fi a óda na Footloose jak se patří. Neskutečně zábavná smršť akce a smrtících hlášek, která je sice o něco více rodinná než je zdrávo (úvodní scéna a některé gagy jsou už dost na hraně) a operuje s tou nejobehranější zápletkou.,Na svižnosti a zábavnosti jí to však vůbec neubírá. Ústřední pětice je skvěle sehraná, každý zde má své místo a minimálně jeden nezapomenutelný moment. Jen škoda, že záporák je jen další z řady silných debilů bez špetky rozumu a Benicio Del Toro má tady nejvíc wtf roli marvelovského světa. Parametry letního zábavného blockbusteru to ale naplňuje do puntíku. Marvel zkrátka ví, jak své hrdiny efektně představit. ()

Wacoslav1

Ha tak co to tady máme? 123 nejlepší film? hmmm... a to jako vážně?! No já jsem asi divnej a nejdu z dobou, ale nikdo mě nepřesvědčí, že to není další naefektovaná píčovina která je natočená pro široké masy aby se vřískalo v kinech metalo po sobě popcornem a vydělávali se miliardy. Já teda tušil od začátku, že to bude kravina. Už jak tam nastoupil ten hlavní (ne) hrdina a drsně pronesl já jsem stárlord! tak jsem měl dost, Akce zase naprosto šílená samý bum prásk! efekt kryjte se! záblesk bum prásk efekt! kurva kam mám koukat dřív?! efekt! No nic nedal jsem to pobavil jsem se jenom jakž takž nad tím mývalem ze kterýho občas vypadla nějaká ta fakt povedená hláška a zachránil to před odpadem a vyboxoval čestný bod. Jinak jsem si to dal hlavně pro to abych se opět pokusil rozšifrovat na čem, že se to dneska ulítává a proč. Nicméně tato otázka pro mě zůstává záhadou. Sakra a to jsem se už těm řekněme novým trendům začínal fakt přizpůsobovat. třeba světe div se nový Transformers se mi kupodivu docela líbili, ale tohle už fakt nesežeru.10% ()

Davies182

Očekávání překonána, tolik vybroušené akce a gunnovského vtipu jsem totiž rozhodně nečekal. Strážcům Galaxie sice sem tam podráží nohy scénáristické šílenosti typu "orlové v Hobitovi" a hlavně závěrečná over the top konfrontace se záporákem, jinak ale nenacházím jakýchkoliv nedostatků. Skálopevných 9/10 a utíkejte všichni do IMAXu na zábavné spektakulární 3Dčko, ke kterýmu se navíc fasujou nehorázně cool retro plakáty. P.S. Dokážete si představit, až se za x let budou věčně ironičtí Rocket a Tony vzájemně přehláškovávat? Já ne. To ten vesmír už asi fakt imploduje. ()

petero

Doteraz najzábavnejší marvelácky film, ktorý dopadol ešte lepšie ako som dúfal. Vždy keď sa zdalo, že film začne upadať do trápnejšej situácie to okorenila nejaká hláška a všetko bolo naspäť v top sfére. Každá z postáv má svoju vychytanú scénu, vďaka ktorej si ju viac či menej obľúbite. Univerzum je to nádherné a prižmúriť sa dajú oči i nad poletovaním vesmírom bez skafandra. Mám rád tieto boje vesmírnych lodí v atmosfére Zeme, podobne ako bolo v Transformers3. To sú také splnené sni fanúšika čo niečo takéto chce vidieť. A kŕčovitý Star Wars má vážnu konkurenciu. Na druhej strane je tu najhoršia potitulková scéna. ()

gogo76

"Ja som Groot..." A už viete, ktorá postava si ma získala najviac, hoci sa ich tu zišla tak silná zostava, že ťažko vyberať. Každý je iný a každý je fajn. Keď som prvý krát zbadal plagát k filmu, fakt som si takmer odpľul, pretože tých komiksových postavičiek som sa už nejako prejedol. Často je to iba akcia a triky bez nejakého výrazného deja. Tu je to našťastie inak. Občas zdanie klame a po zistení, že tu má suprová hudba z 80.-tych rokov silné zastúpenie som začal byť filmu otvorenejší. Kto zažil dobu kazeťákov filmu určite podľahne.Výborný príbeh, absolútne skvelé a zábavné postavy a postavičky a častý humor si jednoducho zamilujete. K tomu už tradične kvalitné triky a vznikol film, ktorý si rád pozriem kedykoľvek znova. Keď Groot v závere dostal zo seba konečne i niečo iné ako len "Ja som Groot" , tak mi takmer ušla slza. Strážcovia galaxie fakt zabodovali. Myslím, že v rámci žánru si zaslúži plný počet. 100%. ()

pepo

Na začiatku som trpel ale od scény úteku z väzenia začína fantastická blockbusterová jazda s vynikajúcimi postavami, slušnou akciou, vtipným humorom a prekvapivo funkčnými emocionálnymi scénami a toto vydrží...bohužaľ nie do úpného konca. Mám pocit, že odkedy padla loď režisér odišiel na dovolenku a zastúpil sám majster Troška a záverečných cca 15 minút postupne zabíja skvelý pocit z filmu. Každopádne skvelá letná zábava a film pre každého. Velmi silnych 7/10 P.S. cameo v záverečných titulkoch geniálne. ()

Tom_Lachtan

Snad nejefektivnější Marvelovina, která sází na vysoce zhumorizovanou space operu v komiksovém hávu a jakožto blockbustrová letní zábava je to jeden z nejlepších filmů svého žánru vůbec a třeba Poslední křížové výpravě kouká na záda hodně zblízka. Nebudu zapírat, že tahle odlehčená podoba je mi u MARVELu bližší, než snaha o nefungující vážnost (zdravíme Zimního vojáka), humor je tu schovaný snad v každé molekule filmu a všechny postavy jsou zcela skvostné (snad jen Gamora Zoe Saldany občas zaskřípe, jelikož je ale oděna v upnutý trikot, je jí to odpuštěno). Jednoduše - Skvěle natočenej odlehčenej film, kterej pochopil, že pro výtečný výsledek je třeba míti mluvící strom (zdravíme Pána prstenů). "To je metafora!" ()

Xmilden

Vlastně jsem začal pochybovat k čemu potřebujeme nové Star Wars, když studio Disney přelilo koncept Star Wars do Sráčů Galaxie. Omlouvám se že jsem sprostý, ale v kině mě přecejen čekalo dvouhodinové utrpení s přístupností batolat. Kdy vlastně skončí tohle věkové řádění? Proč někdo nebouchne opět do stolu a nezařve "Pojďme to dělat jinak, dospěleji." Opravdu lituju že mě není ještě 12 a nikdy předtím jsem Star Wars neviděl. To bych se při pohledu na mluvícího mývala nebo Groota rozplýval blahem. Trailer bohužel použil ty nejlepší scény, které jsem si vlastně pouze zopakoval. James Gunn pro mě minulým superhrdinským filmem znamenal režiséra s koulema. Bohužel, očekávání nesplnil. Zjišťuji že celá druhá generace Avengerovského universa jde do kytek zhruba podobně jako Pixarovky. Druhý Thor mě třeba v kině solidně štval. Nejvíce u Marvelu oceňuji lidské postavy. Captain Amerika jde pro mě zajímavým směrem, na Iron Mana se vždy budu také těšit. Downey je hláškař, který utáhne film spolehlivě. Navíc představuje běžného smrtelníka, který si navlékne brnění a jde na věc. Strážce opravdu ne! Zmizeli z mého zorného pole. A určitě neplánuji jít na druhý díl, stejně jako na dalšího Spideyho nebo Thora. Hodně se bojím co provedou s týmovkou Batman/Superman. Přestal jsem se těšit na Avengers 2. Začněte točit opravdu dospělé filmy nebo je alespoň prosím dávejte později na Blue-ray verze. Není přece problém sestříhat příběh i mnohem temněji a přidat do toho nějaké to úmrtí. Zajímavé je že světy se tady chtějí likvidovat lusknutím prstu v každém filmu, ale mrtvola leží zásadně hubou k zemi. PS: Hodnocení filmu tady na stránkách považuji vlastně za největší vtip v souvislosti s tímhle filmem. U mě 50%. Otevřete oči, kolegové! ()

Arbiter

Moc fajn trailer na videohru. Jen si tvůrci čas od času pletou sebeironii a nadsázku s dětinskostí. Už dlouho mi chybí pořádné dospělácké sci-fi, které je brutální, krvavé, chytré, cynické, sebeioronizující, komplikované a uvěřitelné a umírá tam spousta sympatických hlavních postav. S tímhle snímkem to nemá moc společného, ale třeba si mého komentáře všimne Filip Renč a natočí to pro mě. ()

-bad-mad-wolf-

Kybernetický mýval, chodící strom, zelená vražedkyně, kulturista bez smyslu pro metaforu a pozemský zástupce hudebních osmdesátek. Proč ne. Největším problémem strážců je, že vážně nechybělo moc k tomu, aby se z nich stala pamětihodná space-buddy komedie. Stačilo by se zbavit řádky předvídatelných fórků, povrchnosti univerza a snadno zaměnitelných vesmírných bitek, jelikož všechno ostatní - především chemie v rámci ústřední pětice - šlape na vrcholové úrovni. Největším tahákem se mi paradoxně nejevil mluvící mýval s kulometem, nýbrž pomstou až komicky posedlá hora masa se jménem Drax (Dave Bautista), definována faktem "on nechápe metafory", jenž přináší hned několik pamětihodných momentek. Nejméně zajímavý je samotný Star-Lord aka Peter Quill, jediný pozemšťan ve skupině - tady však "nejméně zajímavý" neznamená zbytečný, otravný či nudný. Role tradičního buddy-comedy týpka totiž přináší jedinou spojitost se Zemí a její kulturou, což je v ostrém kontrastu se zbytkem týmu a mýticky zabarvenými záporáky (zhruba stejně, jako osmdesátková hudba z walkmanu s místy až halucinogenními kosmickými výjevy). Jeho přítomnost je svým způsobem nezbytná a je hezké, že má - stejně jako všichni ostatní - svoje motivace, svou minulost a svůj charakter. Ve finále jsem víceméně ochotný odpustit výše zmíněné neduhy, k nimž se dá přiřadit také nevýraznost záporáků, protože... no... je to jednoduše výborná zábava. Navíc je film stále jen slibným startem série, která má výborně našlápnuto do budoucna. Marvelu patří dík za parádní popkulturní retrospektivu. ()

Phobia

"I´m going to die surrounded by the biggest idiots in the Galaxy..." Když kolem mě Strážci galaxie prolítli poprvé, dala jsem jim stěží pár minut (pár jako dvě), během kterých jsem dospěla k názoru, že tahle kokotina není pro starý a prostě jsem to vzdala. Mea culpa, mea maxima culpa! Podruhé mě ke Strážcům galaxie přivedl fakt, že jsem si chtěla trochu udělat jasno v bordelu, co nese nálepku Marvel. Kdo s kým proti komu a proč. A světe div se, najednou mi to přebarvičkované, plastikové universum ala Star Wars nevadilo, mluvící mýval a chodící dřevo už nebyli trapní, nýbrž svérázně fajn, a ostatním čičmundům jsem taky přišla na chuť, včetně té s odstínem vyblitého špenátu. Humor fungoval na jedničku: kdykoliv scéna zasmrděla patetickým klišé, jeb do toho svěžím závanem nějaké trhlé hlášky. "We´re just like Kevin Bacon!" Musím zdůraznit, že jsem si film naservírovala v původním znění s amatérskými (obstojnými) titulky. Z toho, co jsem viděla, český dabing je krotký a zdaleka ne tak dobrý. Měla jsem dnes posranou náladu, téměř se natahovala po mračnech deprese a voilá - je to pryč. Tak teda díky, divná bando praštěných odpadlíků, zvedám všechny čtyři palce, jelikož I AM GROOT! ()

darkrobyk

Vesmírná taškařice končící bitvou o Endor... Ač jsem si tuhle divočinu užil, přeci jen bych uvítal verzi pro dospělé. Mýval by jistě nešel pro vulgarismus daleko a konflikty by jistě doprovázely utržené hlavy a ruce s mohutnými rubínovými gejzíry. Tvůrci šli podobnou cestou jako v případě Želv Ninja, kde byl brutální comics přetaven v neškodnou zábavu pro děti. Musím však ocenit výpravu, triky, masky, vůbec celkové vizuální zpracování a samozřejmě jeden velký odkaz na StarWars a StarTrek. V tomto směru povedené. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (více)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (více)