Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Série(6) / Epizody(62)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (69)

Série 4 (2019) (S04)

Musím souhlasit s KM Phoenixem, protože i pro mě byla čtvrtá sezóna tou nejslabší. Tím ale nechci říct, že by byla špatná. Jen mi neseděl hlavní záporák a s událostmi na nově kolonizované planetě si mohli dát tvůrci větší práci. Závěrečnými dvěma epizodami si to u mě ale přece jen vyžehlili, tam už to zase byla The Expanse, jak ji mám rád. Přes všechny mé výhrady musím říct, že jsem byl vlastně spokojen, znám seriály, které už ve druhé řadě nemají divákovi co sdělit. ()

Nová Terra (2019) (S04E01)

Úvodní epizoda čtvrté sezóny mě zpočátku zaskočila. Chvíli jsem měl pocit, že mi v předchozí řadě uniklo finále, nebo jsem prostě sklerotik. Postupně mi ale docházelo, že někde mimo zájem tvůrců došlo k podstatnému vývoji situace, se kterým se teď budu seznamovat za pochodu. Každopádně šlo o velmi slušný začátek. ()

Vyhozený náklad (2019) (S04E02)

Ve druhé epizodě se ve vesmíru příliš nelétalo, a když už k tomu došlo, překvapilo mě, že se tam ti lidé vypravili dost nalehko. Těžiště příběhu se jasně přesunulo na Ilos/ New Terru (kdy asi přijdou se svým názvem Marťané?), a zatím to není na škodu. Nejvíc mě ovšem překvapilo, že mě vůbec neštvala Bobbi Draper. To je divné... ()

Subdukce (2019) (S04E03)

Tvůrci konečně alespoň naznačili nové politické intriky a manipulace na vysoké úrovni, měli by se do toho ale opřít pořádně, rád bych zas viděl Chrisjen Avasaralu v jejím živlu. Situace se na nově kolonizovaném území zkomplikovala hned ve dvou směrech, a to je jedině dobře, tady to na žádnou stagnaci nevypadá. ()

Retrográdní (2019) (S04E04)

Po čtyřech epizodách musím říct, že ve mně žádná nevyvolala pocit, že jsem viděl něco výjimečného, na druhou stranu je faktem, že byly všechny na velmi slušné úrovni a určitě jsem nebyl zklamán. Hodně mě baví dvojice Camina Drummer/ Klaes Ashford, takže doufám, že dostane hodně prostoru. ()

Utlačovatel (2019) (S04E05)

Přestože mi Holdenem řízená diskuze mezi znesvářenými stranami silně připomínala stupidní pořad kotelnice Jílkové "Máte slovo", a byla tedy úplně zbytečná, většina epizody dosáhla dosavadního standardu čtvrté sezóny. Chrisjen Avasaralu bych rozhodně uvítal v našem premiérském křesle, ta by z nás udělala do měsíce světovou velmoc:-) 4*- ()

Vyhnání (2019) (S04E06)

Šestá epizoda byla zatím tou nejživější ve čtvrté sezóně a, abych parafrázoval velikána Adama Bernaua, měnily se v ní celé kontinenty, ba i světy. Část epizody byla věnována i menším událostem na Marsu a já jsem si znovu uvědomil, že zatím v této řadě necítím za potřebné stěžovat si na chování Bobbi Draper. Až jsem z toho celý nesvůj... ()

Střela od boku (2019) (S04E07)

Tvůrci rozčlenili i sedmou epizodu do tří hlavních dějových linií, takže zatímco se Avasarala potýká s politickou konkurentkou, stíhá galaktického piráta a z cimrmanovských šrapnelů vytváří přímo palebnou baráž, na orbitě New Terry se bojuje o výšku a Pozemšťanům a Pásovcům na planetě by pomohl snad jen hodně hladový Francouz se zažívacím traktem impregnovaným absinthem. ()

Jednooký (2019) (S04E08)

V osmé epizodě nebyla nouze o události, jenže jsem se nemohl zbavit dojmu, že jsem se, i přes všechny rozjeté záležitosti a dost bizarní nápad s orbitálním odtahem, vlastně příliš nebavil. Čert ví, možná na mě bylo těch prázdných Holdenových výrazů až příliš... ()

Saeculum (2019) (S04E09)

Devátá epizoda mi přinesla přesně to, co od tohoto seriálu očekávám. Na povrchu (i pod ním) New Terry nebyla nouze o pořádnou akci, tentokrát nezůstal pozadu ani tým na orbitě (když pominu tu šaškárnu s odtahem), takže jsem se na rozdíl od předchozího dílu velice dobře bavil. ()

O poklad Ciboly (2019) (S04E10)

Finále sezóny si udrželo tempo i styl předchozího dílu. Přibyly jen události z Marsu, které do příběhu ale hladce zapadly, a poněkud slabší vsuvka s Avasaralou. Závěr byl podle očekávání zároveň pěkným háčkem pro pátou řadu, takže mě tvůrci zklamali jen usmrcením mé oblíbené postavy. ()

Série 5 (2020) (S05)

Mé výsledné hodnocení se v páté sezóně po zhodnocení deseti epitzod sice dostalo na čtyři hvězdičky, kdybych ale hodnotil jen podle svých aktuálních pocitů, byly by z toho maximálně dva kousky. Takhle zklamaný jsem z Expanze zatím ještě nebyl. První polovina řady byla přitom velmi slušná, po páté epizodě to šlo ale hodně z kopce. A aby toho nebylo málo, skončila v seriálu jedna z těch sympatičtějších postav jen proto, že se nám naplno vrací inkviziční praktiky a denunciační hnutí mají zelenou. 4*- ()

Exodus (2020) (S05E01)

No, abych pravdu řekl, čekal jsem přece jen živější start, pátá sezóna ale začala jaksi utaženě. Když to vezmu kolem a kolem, téměř nic podstatného se nestalo, tvůrci mi spíš jen předvedli, kdo bude v této sérii vystupovat, přičemž každému přifařili jeho/ její vlastní vedlejší linii, ale celek na mě příliš nezafungoval. Rozpačité a místy trochu nudné. ()

Mlejnek (2020) (S05E02)

U druhé epizody jsem mohl jít s hodnocením mírně výš, protože jsem se tentokrát nenudil a několikrát jsem se přistihl i při tom, že se docela bavím. Přesto došlo i na slabší momenty. Úsměvný byl ten, kdy drsná Bobbi cvičí s evidentně těžkými činkami, ale svaly na jejích pažích jasně signalizují: "Je to plast!" (Ano, je to trochu ve stylu admirála Ackbara). Méně úsměvné už bylo to donekonečna opakované klišé z mnohých filmů a seriálů; zkušený divák už opravdu ví, že zachraňovaná osoba je až za těmi druhými dveřmi, tak proč už se ta šablona nezmění? 4*- ()

Matka (2020) (S05E03)

Velmi jsem doufal, že už se příběh naplno rozběhne, a dlouho to tak opravdu vypadalo, přesto si z epizody odnáším spíše rozpačité dojmy. Hodně mě bavilo dění kolem Avasaraly, Caminy i Alexe, pak se ale tvůrci rozhodli zapracovat do děje vlastní verzi Pošty pro Tebe a měl jsem po náladě. Já vím, že mě tahle situace měla dojmout, ale víte jak, jsem holt pro takové apely špatná cílovka. 4*- ()

Gaugamély (2020) (S05E04)

No konečně! Teprve ve čtvrté epizodě se tvůrci rozhodli vrátit k té Expanzi, kterou jsem si oblíbil. Takhle by to mělo vypadat po celou dobu: výborná atmosféra, slušné napětí, nějaká ta akce a zákulisní intriky a můžu hodnotit plnou palbou. Tento díl se fakt povedl a mocně mi vylepšil náladu. ()

Na dně (2020) (S05E05)

No, další pětihvězdičkovka z toho opravdu být nemohla; tvůrci se sice vcelku snažili a rozhodně jsem se u epizody nenudil, ale nějaké ty masařky jsem tady našel. Svaloušovi při vynaložení námahy opravdu velmi působivě naběhly žíly (mimochodem mi silně připomínal hlavního záporáka ze Zaščitniků), ale dojem následně pokazil nouzový žebřík (nepřístupný a utajený tak, že o něm nevěděl ani personál). Navíc po jeho zdolání vypadali všichni až překvapivě čerstvě až na osobu, která byla částečně leklá už před akcí. No jo, no, ďábel je v detailu. ()

Kmeny (2021) (S05E06)

Šestá epizoda mi sice zrovna nezpůsobila bujaré návaly štěstí a radosti, taky mě ale nedonutila k zoufalému bědování nad ztrátou času. Pravda, Amosova dějová linie se vlekla stejně jako jeho putování do Baltimoru, většina dílu ale ubíhala ve svěžím tempu, tvůrci se zase jednou odhodlali k nějaké té beztížné akci, takže ve výsledku jsem byl vlastně spokojen. ()

Oyedeng (2021) (S05E07)

Kdybych neměl k Expanzi vybudovaný tak pěkný vztah, třetí hvězdičku bych sedmé epizodě rozhodně nepřihodil. Snaha o hru na city emocionálně slabších diváků byla nepřehlédnutélná a téměř všudypřítomná, takže jsem si místy připadal, jako bych sledoval sci- fi telenovelu. Už chyběl jen nějaký inteligencí méně obdařený jedinec popřípadě slepec, aby to bylo komplet. No, nebavilo mě to, ale odnesl jsem si dva poznatky: 1) Naomi vypadá jako Filipův taťka                  2) V té injekci musel být sakra matroš! 3*- ()

Vysoké vakuum (2021) (S05E08)

Osmá epizoda se sice naštěstí nenesla v telenovelovém duchu, ale příliš důvodů k pochvale jsem přesto nenašel. Děj se totiž povětšinou věnoval utrpení zoufalé Naomi, a už po asi desátém zasténání a pětadvacátém zopakování vysílání jsem toho měl po krk. Pátá sezóna ve druhé polovině jaksi usnula. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse