Batman navždy

Batman Forever

Akční / Fantasy / Krimi / Rodinný

USA, 1995, 121 min

• ScreamJay

„Filmový labužník zírá, divák jenom vejrá, jak nám zkonil netopejra,“ aneb Joel Schumacher nebyl stvořen pro Batmana tudíž nemohl Batmana stvořit. Po poutavých temných a zvláštně groteskních vyprávěních Tima Burtona přišli (v jeho samotné produkci) s „lacinou“ neonovou fraškou, netopýra udělali víc sexy, mocně vymodelovali latexovou prdelku (já si nemůžu pomoct, mě prostě necharismatický Val Kilmer nesednul), přihodili jeho dávného comicsového parťáka Robina a z padouchů udělali excentrické magory, kdy Jim Carey (nepřehlédnutelná hlavní postava filmu) předkládá svoje gumárenský post-grimasoidní „sežral sem vodpornéj citrón“ a Tommy Lee Jones ala Dvě tváře asi nechtěně parafrázuje Nicholsonova Jokera. Navíc prostor, který odvrácená strana mince dostala, koncentrace hollywoodských stár stejně četná, jako nášlapné miny na předměstí Bagdádu, udělali z hlavní postavy mnohdy pryžového komparsistu. Jeho boj se vzpomínkami tak vyznívá spíše comicsy, teda komicky. Ani pro mě nezajímavý hudební doprovod Elliota Goldenthala, ani slušný český dabing už na mém finálním hodnocení nic nezmění. Batman Forever zůstane v mé paměti jako modernistický paskvil, který ještě sám tvůrce dokázal „vyšperkovat“ v mnohem absurdnější blábol v jeho následném kýčovitém pokračování. Kdysi jsem dával za tři hvězdičky, po dalším shlédnutí ale jdu ještě níž. Sorry for Jim, nesorry for Joel! [4/10](7.5.2004)

• Vitason

Tim Burton stvořil v roce 1989 temně-barevné (zvláštní kombinace) město Gotham, nad kterým drží ochranou ruku okřídlená krysa. V roce 1992 ještě bizardnější dobrodružství s větším nadhledem, kde Batman ustoupil trochu do pozadí, protože se o jeho prostor ucházelo hned několik záporných hrdinů najednou. To vše Burton udělal, aby si v roce 1995 přesedl z režisérské stoličky na tu producentskou a sledoval, jak se jeho vize v rukou Joela Schumachera pomalu rozpadá a to vše vyvrcholilo v roce 1997. Schumacher vyhnal nadsázku až ke střechám gothamských mrakodrapů a celé město včetně Waynova sídla si přetvořil k obrazu svému. Celé město je barevné, plné neonů a vypadá, jako by uvnitř probíhal fetišistický festival. Ono celé to působí trochu fetišisticky přes záběry na Batmanův zadek a zvýrazněné bradavky na kostýmech hrdinů a tohle všechno s veselými barvičkami a častou růžovou působí až trochu přihřátě. Možná nebýt Burtonových filmů, tak by na Batman Forever nebylo pohlíženo tak zle, ale s Timovou verzí to srovnání prostě nesnese. Je to hlavně kvůli absenci jakýkoliv bojových scén. Také je to dáno tím, že Jones a Carrey spolu soutěží o to, kdo bude více přehrávat a chvílemi hrají oba to samé. Carreyho kreace jsou asi nejlepší, když imituje Kilmera, který hraje docela slušně. Také nechápu, proč musí Waynova přítelkyně oscilovat mezi ním a jeho okřídleným alteregem (jinak je tu Kidman uplně zbytečná). Nejvíce filmu ubližuje dementní finále, kdy člověk očekává závěrečný boj a on nepřichází a nepřichází...Tímto filmem Schumacher nabil pistoli, kterou v podobě dalšího dílu netopýřího muže odstřelil a poslal ho tak na několik let do kómatu. Jednu hvězdičku přidávám na skvělou hru na Sega Mega Drive a doktora Burtona ze závěru filmu.(4.7.2007)

• Gazy

Tady se Schumacher ještě v batmanovském světě rozkoukával a tudíž neměl možnost tuhle látku potopit úplně, ale přesto už si připravoval hnízdečko, ze kterého pak vylétla monstrozní hrůznost Batman a Robin. Jedinými klady Batman navždy jsou rozhodně skvělý Carrey jako Hádánkář a krásná Nicole Kidman. To zase takový Val Kilmer působí dojmem jakoby na plac zabloudil úplnou náhodou a v netopýřím ohozu mu to extrémně nesedí, ale to pravé fiasko si v hlavní roli vyzkoušel až George Clooney. Jen se divím, že po téhle slátanině režisérovi svěřili i pokračování, tam se už Schumacher totálně utrhl ze všech možných řetězů.(20.8.2006)

Úvodní scéna s Two-Facem hezky navnadí (let několikatunového trezoru na tak směšném lance velkoryse promíjím), pak je to však do Edwardovi proměny v Hádankáře trochu slabší. Tommy Lee Jones a Jim Carrey byli dobrá volba. Sedí k sobě skvěle a pěkně Batmanovi zatápí. Robin díky Bohu moc prostoru nemá, proto zůstávám na pěkných 70%(9.11.2011)

• oLí

Nemeli nic menit, ale pekne zustat u trojce Burton - Keaton - Elfman ( i kdyz Elliot se zde svou hudbou Elfmanovi urcite vyrovna, ta je vynikajici ). Zbytek by mohl zustat - Tommy Lee Jones jako Two Face i Jim Carrey v roli Riddlera, mozna dokonce i s Robinem by si snad Burton poradil a Nicol Kidman taky skvela. No jo, bohuzel nakej nouma ze studia vsadil na spatnyho kone a v porovnani se dvema predchozimi dily to Schumacher docela pokazil.(31.7.2006)

• - Speciálně pro tento film nazpívala známa skupina U2 skladbu "Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me". (Mr.Critic)

• - Natáčelo se od 24. září 1994 do 7. března 1995 v New Yorku, Oregonu, Kalifornii a v Izraeli. (Varan)

• - Shannen Doherty odmítla roli Sugar, kterou později převzala Drew Barrymore. (lucius789)