Před pěti lety Superman odešel ze Země, aby ve vesmíru hledal ztracené pozůstatky planety Krypton. Během jeho nepřítomnosti byl z vězení propuštěn zločinec Lex Luthor, který se oženil se starou bohatou vdovou, aby po její smrti získal majetek astronomické hodnoty. Jeho životní žena Lois Lane získala Pulitzerovu cenu za článek Proč svět nepotřebuje Supermana. Lex nachází na své expedici do Arktidy Pevnost samoty a ukradne tam krystaly, aby je použil pro experiment, který způsobí výpadek proudu na východním pobřeží. Poruchy vyřadí i probíhající test nového raketoplánu. Jeho motory se zažehnou, ale nedojde k oddělení od nosného stroje, ve kterém pokus sledují i novináři, mezi nimiž je i Lois Zcela jistě by došlo ke katastrofě a ztráty na životech by šly do tisíců, ale Superman včas zasáhne a všechny zachrání. Svět je jeho návratem nadšen, on ale trpí tím, že jeho Lois má snoubence Richarda a k tomu pětiletého syna Jasona. (TV Nova)

rozbris

Další můj z mnoha hrdinů, který ma nadlidské vlastnosti, s kterýma se snaží pomáhat. SuperMan je tady a zachraňuje celý svět před zkázou, kdy jeden šílený věděc chce zničit zemi a vytvořit si vlastní ostrov, který by pak pronajímal. ()

Kanibal

Tolikrát vytýkané strojové kopírování původních Supermanů je snad příliš přehnané (Lex Luthor není takový šašek, jak si ho střihnul Gene Hackman), ale je pravda, že ubrat na digitálních tricích a dát plášti světlejší červenou, mohl by se film lehce odehrávat v sedmdesátých letech. Celková koncepce filmu je poměrně nezáživná, ale mám postavu Supermana rád, takže mi to žíly netrhalo. Brandon Routh je tak nevýrazný, že nejsem schopen udržet jeho obraz před sebou déle jak deset minut po filmu... to je u hlavního hrdiny vcelku šokující. Výrazově film zachraňuje výborný Kevin Spacey, který konečně Luthorovi vdechnul potřebnou duši krutého kazisvěta, která tančí na hraně šílenosti a geniality. Zmiňované triky jsou ale vynikající a když pominete naivní zobrazení supermanových schopností (udržel by stokilového turistu, který visí ze skály klidně za tatranku, kterou drží), není si na co v tomto ohledu stěžovat. ()

uzzi

Viděl jsem tento film dvakrát, poprvé jsem nedokázal přesně identifikovat, co mě vadilo. Po formální stránce je film nadprůměrný a vše je zdánlivě tam kde má. Mám problém s druhou polovinou příběhu. Ta první je skvělá a akce se kombinuje se zajímavou dramatickou částí. Výborný Kevin Spacey si roli evidentně užívá a každé jeho vystoupení je požitek. Bohužel s narůstající stopáží, mě začínal film kysnout a kazit. Akční scény otupěly, drama šlo do háje a všechno přelila lepkavá a nepříjemná nuda. Nuda a klišé, jak z německého romantického filmu. Kašlu na Supermanovu rozpolcenost a pocity, to přeci Singer nemohl uhrát, ne s tímto představitelem hlavní role - neskutečně toporný B. Rout. Tak alespoň tupá, efektní akce alá: tady je cisterna s napalmem a Superman ji omlátí padouchovy o držku, ale bohužel. Superman je už sám o sobě dost velké retro a víceméně takový Elvis v dnešní době, diváctvo už tohle bez nadsázky nespolkne. Takže mě pohltila nuda a moje body přecházejí zcela na stranu Lexe Luthora, kterému jsem opravdu přál, ať ten kryptonit strčí té barevné létající mátoze do ... oka. Nic neprozradím, když řeknu, že se to nezdařilo a akce, která to ukončovala, stála za starou bačkoru. Škoda, všechny ostré náboje byly vypáleny na začátku a ke konci to už bylo jen pár kapslíků a glycerínových slz. 60% ()

velkyvezir

Není lehké tento film hodnotit. Někomu může vyhovovat mnoho odkazů k předchozím zpracováním (střídání akčních scén s epizodami v redakci, či zopakování letu Lois a Supermana nad Metropolisem), jiný by zas uvítal revoluční změnu jako se tomu stalo u Batmana. Faktem je, že jsem se u filmu rozhodně nenudil, ale byl jsem si vědom, že autoři hodně vykrádají předchozí díly. Protože ale Superman nemá být filmovým veledílem, ale zábavou, dávám 4* zejména za Kevina Spaceyho, který výborně nahradil Hackmana. ()

Pavlík

28. 02. 2009 (61.); zdlouhavý – v roce uvedení v Československu jsem byl mladší a Clark Kent byl pro mne zajímavější a dobrodružnější ()

BlackTom

Ako Superman je Routh nevýrazný, ako Kent nemožný. Postava Jimmyho je hrozne otravná, Perry White zas odmeraný. Najviac som sa tešil na Kevina Spaceyho, no aj ten sklamal - Luthor v jeho podaní bol proste dement. Nechápem, ako to mohol režírovať ten istý človek, čo natočil dokonalých X1 a X2. Raimi sa zopsul (Spider-Man 3), X3 tiež stálo za pi*u (ale to skôr zmenou režiséra), no a Superman Returns to celé zaklincovalo. Amen tma, nebyť Hulka s Nortonom tak dám komiksovým filmom zbohom... ()

iXtr3m3

Ľudskejší prístup k hrdinovi zo železa, nie nepodobný o dva roky mladšiemu Dark Knight-ovi... Bohužiaľ v tomto prípade pokus o reálnejšie prevedenie viac ublížilo ako pomohlo. Ale aj tak jedna z nejlepších komixových adaptácií posledných rokov. Scéna s lietadlom a štadiónom je jedným slovom FENOMENÁLNA. ()

Roby

Nejslabší superman vůbec chabé herecké výkony na úkor speciálních efektů, které hráli než herci ve filmu hlavní roli. Routh jako superman dobrý i spacey jako lex luthor, ale Kate Bosworth jako Lois? Tak to tvůrci úplně přestřelily. Slabý superman, který neosloví, vždyt dialogů tam bylo jak šafránu 35%. ()

Mistickzz

Ale tak musím uznať, že Singerov Superman nie je nejak oslňujúci komixoví film, ktorý obsahuje aj peknú dávku klišé a sporných a nelogických situácii, X-menov zvládol podstatne lepšie, ale. Ale mne ten film jednoducho sadol,aj napriek jeho chybám ma celý čas bavil (možno až na ten preťahovaný koniec) a ako oddychovke tomu kľudne dám 4 hviezdičky. 75% ()

Loki_Six

"Live as one of them, Kal-El, to discover where your strength and your power are needed. Always hold in your heart the pride of your special heritage. They can be a great people, Kal-El, they wish to be. They only lack the light to show the way. For this reason above all, their capacity for good, I have sent them you... my only son." ()

Torimmer

Mám takový pocit, že celý ten film je jak ten jeho plakát. :D Je to pocta Reevesovu Supermanovi. A je to celé takové photoshopové. ()

Han22

Superman se vrací je poslední a největší sci-fi rest z nového milénia. A je to krásný návrat. Odehrává se pět let po událostech z druhého dílu, kdy se Superman vrací z pátrání po přeživších z Kryptonu. Po návratu nachází Lois se synem a jiným mužem, který je starostlivý, milující a hrdinský a čelí hořkosti, že na něj nepočkala (není se čemu divit). Singer přistoupil k sequelu s naprostou úctou k originálním filmů. Retro titulky, retro stylizace, v akcích burácí legendární Williamsův motiv, je tu stejné pomalé tempo vyprávění jak v originále. Je tu opět Lex s šíleným pozemkovým plánem a Singer dokonale pochopil o čem je Superman. O obřích hrozivých katastrofách majestátně natočených, které Superman odvrací, o hrdinovi, kterému záleží na každém životě. Man of Steel, ve kterém je Superman zabíjí a zdemoluje půlku města by se mohl učit. Je to pomalejší, ale veškeré akce jsou úchvatné a v podstatě bych neměl jedinou výhradu kdyby... SPOILER: Na konci se nevyřeší nic... trojúhelník Superman, Lois a Richard, Loisin syn, vztah Clarka a Lois. Ani Lex není nijak potrestaný. Natočit film založený na vztazích a pak s nimi za 2,5 hodiny ani nehnout je na prd, protože dávám jen 4*, jinak je to krásný retro návrat. ()

Perry-

Pro mě nejlepší Superman a hit léta číslo 1. Bryan Singer si splnil sen a doufám, že si ho splní minimálně ještě jednou. Skvělé herecké obsazení, kterému vévodí K. Spacey jako Lex Luthor. Příjemný oddychový film. Jediný, kdo mi mírně nepasoval je malý syn Lois, Jason. Dobře vybalancovaný poměr akce a romantiky. Jen mírnou připomínku bych měl k trikům. Ne, nejsou špatné, jen mi přijde, že z nejdražšího filmu historie (260 mil. dolarů) by nemusela místy CGI tak vykukovat. Ale jinak jsem spokojený. Utracených peněz nelituji a už se těším na DVD. ()

Theraphosa

Tak jsem si zašel na premiéru nejdražšího filmu všech dob - musel jsem vidět, čeho je dneska schopna počítačová animace a speciální efekty za čtvrt miliardy dolarů. Ehm, zajímalo by mě, kam se sakra poděly?! Začátek nám slibuje solidní akčňárnu plnou detailních záběrů utěšujících divákovu duši. Zvuk parádní a v kinosále vám doslova vibrovala prdel při nějaké větší akci. Škoda, že jich zde bylo celkem málo, i když titernosti (superman zde již netráví mnoho času na zemi a jeho "let" vypadá sakra dobře) se pochválit musí. Co mi ale vadilo, byla Lois Laneová. Bryan Singer z této postavy udělal úplně vygumovanou novinářku, kterou bych nejraději smáznul. Kevin Spacey pro mne byl před shlédnutím velikou záhadou. Se svojí rolí se ale vypořádal hravě a patří mu veliké uznání - kdo umí... Brandon Routh byl v roli supermana výbornej, těžko hledat náhradu. Celkově jsem ale nebyl... "uspokojen", moje očekávání se nesla spíše více "akčnějším" směrem a doufal jsem, že uvidím něco ohromujícího. Ohromujích je prvních 20 minut plus několik vybraných "akcí" . Závěr byl zbytečně zdlouhavý a zbytečně otevřený. Nemohu si pomoci, ale Christopher Reeve je pro mne i nadále supermanem číslo 1. 65% ()

Callas

8/10 Ano, létajících 250 Miliónů dolarů se tady určitě nezapře... Superman se k nám vrací ve velkém stylu. Vizuální stránka je totiž jedním z hlavních faktorů, které nesou legendu o Supermanovi důstojně dál. Krásně ji ovšem doplňuje hned několik dalších. Ať už Lex Luthor, který umožnil Kevinu Spaceymu velice hezkou zastávku na filmovém plátně, nebo charakteristická velkolepá hudba či trefný humor. Když přehlédnu pár drobných nelogičností, (Lois Laneová zřejmě nemá nejlepší paměť na tváře ;) tak musím uznat, že superman zachránil nejen milióny lidí před katastrofou, ale i mě, před úplnou abstinencí kina. ()

Balu...

Řemeslně bez ztráty úcty k originálům kvalitně spáchaný sequel dalšího dobrodružství toho, kdo už jenom ve jméně samotném má "super". ()

Arach.No

I přes dlouhou stopáž jsem se ty dvě a půl hodiny v kině nenudil. Moc nechápu tu spoustu záporných reakcí, nevím, co jste od toho čekali...Já jsem čekal přesně to co jsem dostal, snad jenom ten rozpočet na tom mohl být víc vidět. Jak se Singerovi povedlo natočit to za 260 milionů, to je pro mě záhada. Myslím že kdyby ražii svěřili někomu jinému, tak to natočí za polovinu, i když by asi nevznikl tak dobrý film. Kevin Spacey hraje svého záporáka opravdu přesvědčivě a pro mě osobně (snad je to díky mému vrozenému cynismu) byla naprostým vrcholem scéna, kdy "velké S" dostane od Lexe a jeho partičky pořádně na prdel. A jedním z obrovských kladů tohoto filmu (jsem asi jedinej kdo si myslí že je to kladný a ne záporný) je, že díky němu Bryan Singer odešel od X-Men a tím umožnil natočit vynikající závěr téhle, pro mě osobně, jinak ne-moc-povedené série. ()

wosho

Hned na začátku musím napsat(jako mnozí):kam proboha schovali těch270 milionů dolarů ? Ale film je to skvělej,ale kdyby ubylo pár minut bylo by to ku prospěchu věci.A ať to zní prapodivně,být to na mě,v závěru bych nechal Supermana obětovat se a druhý díl by byl o jeho synovi-ale fandové by mě asi ukamenovali. V jaké matraci asi skončili?Ty peníze:-) ()

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

06.08.2019

Nicolas Cage namluví Supermana

Nicolas Cage namluví Supermana

15.03.2018

Určitě jste slyšeli o Supermanovi Tima Burtona, v němž si měl Muže z oceli zahrát Nicolas Cage. Film měl scénář od Kevina Smithe a v 90. letech se málem začal točit, nakonec z něj však sešlo a… (více)

David Fincher: Oheň nebo voda?

David Fincher: Oheň nebo voda?

18.02.2013