• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

První a taky nejlepší díl série o batmanovi. Michael Keaton je taky zatim nejlepší z batmanů a jack Nicholson je prostě báječnej. příběh je zasazenej do ponurýho a zločinem se hemžícího města Gotham, ze kterého úplně sálá výborná atmosféra. režisér opravdu odvedl brilantní práci a nezbývá než mu poděkovat za skvělý film(6.3.2005)

"VYPADÁM, ŽE VTIPKUJU?" Jedenáct let poté, co Donnerův SUPERMAN definoval superhrdinský velkofilm, se toho svého dočkal i Batman v režii Tima Burtona. Ten ho pojednal jako výpravnou ateliérovou komiksovou pohádku s pro něj typickou temnou a groteskní atmosférou a několika až hororovými momenty, tedy jako protipól úsměvně pitomoučkého parodického seriálu ze 60. let. A jako takovému není jeho filmu prakticky co vytknout. Přesto mě ale nikdy moc nebavil (i když se mi Burtonovo Gotham City moc líbí) a mnohem víc mi vyhovuje Nolanovo realistické pojetí vycházející z komiksových Batmanů od Franka Millera.(28.11.2015)

Výborné filmové spracovanie o jednom z mojich najobľúbenejších superhrdinov, od jedného z mojich najobľúbenejších režisérov. Píše sa rok 1989 a Tim Burton natočil "Batmana". Skvelá práca. Komiksová atmosféra a vizuálne nápadité scény. Ku tomu diabolsky charizmatický záporák - Joker, v podaní Jacka Nicholsona. Taktiež Kim Basingerová v najlepších rokoch. Super. Len jediná podstatná maličkosť mi tam trocha nepasuje - Michael Keaton. Titulná postava v tomto filme nebola dobre obsadená. Keaton nebol presvedčivý "Batman". ****(10.1.2011)

K Burtonovmu Batmanovi môžem, pokiaľ ide o obsah, s kľudom napísať to isté, čo som napísal k formálnej stránke Sin City – je to „comics pure“ . Batman ako jediný americký –man je človek z mäsa a kostí a jeho superschopnosti su dané skôr technickými hračičkami, než mutáciami či mimozemským pôvodom. A práve preto sa mi (Bale prepáči) Keatonovo stvárnenie Batmana pozdáva najviac. Keď je ako Bruce na scéne, nikdy by ste nepovedali, že práve on je temným duchom nocí Gotham city. K Jackovmu výkonu nemá zmysel písať viac ako to, že si to musel náramne užívať a baviť sa rolou, čo je vidno najmä na jeho zvrátenom „muzejnom balete“ . Kim je zas sexy a´ la koniec gýčových eighties. Burtonovo stvárnenie tohto comicsu je novátorské, hravé, burtonovsky temné a strelené a pokračovania kvôli tomu ťahajú za kratší koniec. 9/10(5.6.2006)

První Batman sice v době premíéry vyvolal nadšené ohlasy a dodnes se o něm sáhodlouze básní, já se ovšem s oslavnými názory neztotožňjuji. Batman sází všechny karty na atmosféru, kterou doluje pomocí skvělé výpravy a sní spojené výtvarné stránky (při pohledu na Gotham city vyvstávají na mysl klíčová slova jako: temnota, gotika, pohádka, či horor), parádní hudby a pochopitelně režie. Batman je skvělý tam, kde stylovost stojí v popředí i v pozadí - vražda Bruceových rodičů, průlety Gothamem, nebo famózní závěr v katedrále jsou nezapomenutelnými perlami. ale aby mohli znít oslavné famfáry, bylo by třeba ještě HODNĚ zapracovat na struktuře a vývoji děje, uchopit Batmanovu postavu jinak než profláklým schizofrením způsobem (v civilu ňouma, v superhrdinském kostýmu drsňák největší) a nemilosrdně odstřihnout zdlouhavé a nudné pasáže zachycující debaty gothamských hlavounů. Ač se vyjmenované nedostatky jeví jako méně závažné není tomu tak - jsou srmtící stejně jako pistole, kterou Joker sestřelil na pohled nadupanou bat-stíhačku.(30.9.2007)

• - V záverečnej scéne, keď ľudia zasvietia reflektorom so znakom Batmana, si môžeme všimnúť, že reflektor nesvieti na nebo, ale pravdepodobne na plachtu, ktorá sa v čase 01:55:57 pohne. (adamix)

• - Gothamská katedrála, v ktorej sa odohráva záver filmu, neexistuje. Filmári postavili iba vchod do nej, zvyšok je vytvorený pomocou miniatúr a CGI. (DaliX)

• - Po premiére vyšli k filmu hneď dva soundtracky. Prvý vytvoril Elfman, druhý bol s piesňami, ktoré exkluzívne pre film zložil Prince. Jeho „Batdance“ sa do produkcie dostal na poslednú chvíľu ako náhrada za údajne „príliš hororový“ track „Dance with the Devil“. Úspech bol fenomenálny. Singel skončil na prvom mieste v americkej hitparáde. (kacer4)