• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

Výborné převedení komiksu na plátno. Joker byl fakt dobrý (nesrovnával bych ho však s Heathem, protože oba se role Jokera chopili jinak, ALE oba výborně!) a metal jednu hlášku za druhou. Kim byla okouzlující. A proč teda nedám plný počet? Zřejmě proto, že jsem to viděl zřejmě s tím NEJBLBĚJŠÍM dabingem, který svět kdy zažil. Musím si to sehnat někde v originále a pevně věřím, že pak i ta pátá hvězda zde přibude. UPDATE: Po druhém zhlédnutí ve FULL HD s titulky musím jen říct, že nechávám původní hodnocení. Burtonova vize je umělecká a opravdu skvělá, ale preferuju tu Nolanovu temnou a realistickou verzi.(11.1.2009)

Pan netopýr zůstával silně zakořeněný v popkultuře a s dalším převedením na stříbrné plátno se čekalo až na sklonek 80. a 90. let. Batman se dostal rukou visionářského a režijního mistra Tima Burtona, který na svém písečku si hrající režisér však od začátku tvrdil, že nehodlá z pana netopýra udělat atrakci hýřící barvičkami a lacinými vtípky což je velmi dobře! Převážně díky úchvatnému zpracování v mnoha ohledech vyrovnalo moderní komiksové předloze. Excelentní Jack Nicholson v roli Jokera, nestárnoucí Michael Gough a navzdory prvotním pochybám i Michael Keaton, který byl výborný a během dvou hodin dokázal všem fanouškům, že i přes svůj komediální původ má na to, aby se stal ztělesněním komiksového hrdiny a našim vysněným snem od dob knižních komiksů.(30.10.2011)

Velmi dobrá adaptace comicsu, což je samo o sobě dost jedinečný úkaz. Škoda jen, že je na filmu tak moc vidět jeho stáří. Především druhá polovina filmu je skvělá, první má moc pomalý spád. Mělo by to být spíš za 4****, ale jednu hvězdičku přidávám za to, že šlo dlouhou dobu o nejlepší comicsovou adaptaci.(19.11.2004)

Výborné převedení komiksu na filmové plátno. Jack Nicholson jako záporák Joker je naprosto nepřekonatelný a žádný po něm se mu nevyrovná ani trochu. Hlavní postavou má být sice Batman alias Michael Keaton, ale Nicholson ho svým ďábelským výkonem zcela zastínil a odsunul na druhou kojel. Smekám před Timem Burtonem, protože to zvládl na výbornou. Lepší čtyři hvězdičky.....(14.9.2007)

Gotham City mluví o jediném: netopýřím muži, který je lovcem zločinců. Už na přelomu třicátých a čtyřicátých let komiksoví vydavatelé usoudili, že je třeba postavit se konkurenčnímu Supermanovi. Tenhle BatZorro se trefil do vkusu diváků, stejně jako o desítky let později při filmovém zpracování vcelku neznámého Tima Burtona. Pozornost na sebe i po letech strhává Jack Nicholson, chichotající se magor se zelenými vlasy, který otravuje kosmetické přípravky i dětské pudry. Mimochodem se ví, že měl smlouvu tak dobře sepsanou, že licenční poplatky mu plynuly i z dalších pokračování, z prvního dílu bral procenta také třeba z prodeje tužek nebo ořezávátek s logem žlutočerného hrdiny. To, co se děje na plátně, je na jednu stranu moc fajn (a se spoustou nápadů), jindy jsem se ovšem přistihl, jak sleduju hodinky. Možná i proto, že postavy vážně nedosahují takové hloubky, jak bych si přál. Danny Elfman ale neumí zklamat!!(30.4.2016)

• - Batmanov oblek si počas nakrúcania vyskúšal aj sám režisér Tim Burton. (DaliX)

• - Mohutný motor na přídi Batmobilu jej ve skutečnosti nepohání. Jedná se o nefunkční část motoru Rolls-Royce Olympus Spey. (Robbi)

• - Roli Carla Grissoma odmítl Martin Landau. (Němi)