• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

"VYPADÁM, ŽE VTIPKUJU?" Jedenáct let poté, co Donnerův SUPERMAN definoval superhrdinský velkofilm, se toho svého dočkal i Batman v režii Tima Burtona. Ten ho pojednal jako výpravnou ateliérovou komiksovou pohádku s pro něj typickou temnou a groteskní atmosférou a několika až hororovými momenty, tedy jako protipól úsměvně pitomoučkého parodického seriálu ze 60. let. A jako takovému není jeho filmu prakticky co vytknout. Přesto mě ale nikdy moc nebavil (i když se mi Burtonovo Gotham City moc líbí) a mnohem víc mi vyhovuje Nolanovo realistické pojetí vycházející z komiksových Batmanů od Franka Millera.(28.11.2015)

Oscar 1 : Výprava(3.3.2004)

Velmi dobrá adaptace comicsu, což je samo o sobě dost jedinečný úkaz. Škoda jen, že je na filmu tak moc vidět jeho stáří. Především druhá polovina filmu je skvělá, první má moc pomalý spád. Mělo by to být spíš za 4****, ale jednu hvězdičku přidávám za to, že šlo dlouhou dobu o nejlepší comicsovou adaptaci.(19.11.2004)

• novoten

Otrapa Keaton, obrázková Kim a čestná herecká výjimka ďábla Nicholsona v režii nepřiliš sebevědomého Burtona, který si nechal tempo i atmosféru utrhnout ze řetězu. Takhle by nejslavnější komiksy dopadat neměly.(28.10.2005)

Výborné převedení komiksu na plátno. Joker byl fakt dobrý (nesrovnával bych ho však s Heathem, protože oba se role Jokera chopili jinak, ALE oba výborně!) a metal jednu hlášku za druhou. Kim byla okouzlující. A proč teda nedám plný počet? Zřejmě proto, že jsem to viděl zřejmě s tím NEJBLBĚJŠÍM dabingem, který svět kdy zažil. Musím si to sehnat někde v originále a pevně věřím, že pak i ta pátá hvězda zde přibude. UPDATE: Po druhém zhlédnutí ve FULL HD s titulky musím jen říct, že nechávám původní hodnocení. Burtonova vize je umělecká a opravdu skvělá, ale preferuju tu Nolanovu temnou a realistickou verzi.(11.1.2009)

• - Batmobile se velice špatně ovládal, jezdil si kam chtěl a jen zázrakem nedošlo k žádnému vážnému zranění. Kaskadéři ho posměšně nazývali Batpig (netopýří prase). (Robbi)

• - Když Joker (Jack Nicholson) v katedrále hodí střevíc prostředkem katedrály, je zřetelně vidět, že při pádu se směr letu nijak zvlášť nemění. Je tak nelogické, aby dopadl na schodiště před Batmanem (Michael Keaton), když schody vedou podél zdí. (Armin82)

• - Uvedení filmu do kin způsobilo neskutečnou vlnu "batmánie". Hlavně děti prahly po čemkoliv se znakem ušlechtilého strážce zákona, takže za předměty s Batmanem se jen v roce 1989 vydalo bezmála 380 milionu dolarů. (Robbi)