• slovenský

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

Komiksy mě nikdy moc nebraly, ale v případě tohoto filmu smekám klobouk před všemi, co na něm mají prsty. JACK NICHOLSON. To jméno musím napsat velkými písmeny, protože on je tím hlavním, co dělá z tohoto díla dokonalost. Je ve své roli bídáka Klauna tak zlý a tak elegantně odporný, že právě on je stěžejní postavou. Oproti němu je i tak vynikající Michael Keaton coby Batman mírně v pozadí. 90%.(28.7.2006)

Burton působí dojmem člověka, který je na své mateřské půdě, jakoby mu právě vizuální volnost komiksu rozvázala ruce a umožnila legitimně film prosytit svým svérázným viděním. Batman je tak filmem v nejlepším burtonovské tradici plný skvělých záběrů a odvážných výtvarných řešení, které dodávají celku nezaměnitelnou atmosféru na pomezí pohádky, horroru a tvůrčí fantasmagorie. Výborné jsou i cynické narážky na masovost a manipulovatelnost + skvělá komická vsuvka s nenalíčenými redaktory. Středobodem filmu však zůstává "muž dvou tváří" Michael Keaton (skutečně mu ta dvojsečnost sedí náramně) a především Joker Jacka Nicholsona, jehož nakažlivě extravagantní pojetí nové smrtonosné avantgardy patří mezli nejlepší záporácké manýry v dějinách filmu. Batman působí na svou dobu moderně, jako by předběhl vývoj a patřil spíše do současné vlny komiksových adaptací se vší tou lehkostí, vizuální vybíravostí a odporem k planému heroismu. Bohužel příběh filmu je až příliš řidký, nemá gradaci a ke konci obsahuje nudná a vyloženě samoúčelná místa, kde sice září Burtonův filmařský zrak, ale chybí napětí... Velmi podobný syndrom stihl i Batman Returns. Přesto řadím úvodní dobrodružství netopýřího muže na piedestal komiksových adaptací jako film, který vytyčil směr. A ptám se, proč Nolan a spol. cítí touhu ho převyprávět.(19.12.2006)

"Jack? Kdeže Jack! Jack je mŕtvy. Ale môžeš mi hovoriť Joker." Tim Burton nikdy nemal rád obyčajných ľudí a ani jeho BATMAN nie je rodinným príbehom - nemá zmysel čakať politicky korektný príbeh od filmu, ktorý umiestni do úvodných titulkov na prvé miesto ústredného zlosyna namiesto bezúhonného, za "psravodlivosť v uliciach" bojujúceho hrdinu Brucea Waynea (príjemne civilný Michael Keaton). Jack Nicholson (zasa) predviedol svoj povestne maniakálny výstup, stvoriac noblesného psychopata. V súlade s Hitchcockovou poučkou o gauneroch (akčný film je taký dobrý, aký dobrý je gauner), je výsledok strhujúci, skvelý, napínavý, bláznivý. Vydarili sa i podporné roličky (Basingerová, Hingle, Palance), vizuálna stránka je klasicky burtonovsky omamná a vôbec, BATMAN je výborný komiks, ktorý nezostarol a ktorý tvorí voči neskoršiemu Nolanovmu "psychologickému" TEMNÉMU RYTIEROVI veľmi zaujímavú rozprávkovú protiváhu.(8.11.2004)

rád bych napsal životní role Nicholsona, ale není tomu tak, takže jen napíšu, že jeden z nejlepších filmů Tima divného Burtona a průkopník filmových komiksů.. Michael Keaton spolu s Balem nejlepší Batmani a Basinger úplně nejlepší Batman girl :-)) Absurdní, temně barevné, bez nějakých světlých okamžiků, prostě Gotham jaký má být. V jednom přece jen Tim Chrise překonává.. Jeho Batmani mají mnohem více komiksové atmosféry a komiksových rysů.. A žel, u komiksů to nejde jen tak přehlídnout. Danny Elfman vytvořil legendární soundtrack(18.10.2008)

"VYPADÁM, ŽE VTIPKUJU?" Jedenáct let poté, co Donnerův SUPERMAN definoval superhrdinský velkofilm, se toho svého dočkal i Batman v režii Tima Burtona. Ten ho pojednal jako výpravnou ateliérovou komiksovou pohádku s pro něj typickou temnou a groteskní atmosférou a několika až hororovými momenty, tedy jako protipól úsměvně pitomoučkého parodického seriálu ze 60. let. A jako takovému není jeho filmu prakticky co vytknout. Přesto mě ale nikdy moc nebavil (i když se mi Burtonovo Gotham City moc líbí) a mnohem víc mi vyhovuje Nolanovo realistické pojetí vycházející z komiksových Batmanů od Franka Millera.(28.11.2015)

• - Město Gotham bylo mimo jiné inspirováno také snímkem Brazil (1985). Furst a Burton přejali tento snímek jako referenci k vytvoření Gothamu. (ajaxx)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 56. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Batmobil a ponurá atmosféra byly inspirovány filmem Metropolis (1927). (Sinecod)