Shazam!

Billy Batson and the Legend of Shazam!

(pracovní název)

Franklin

(pracovní název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

USA, 2019, 132 min

Kým v osemdesiatych rokoch boli takéto rodinné filmy úplne bežné, žáner sa v ostatných desaťročiach rozdelil na infantilné komédie pre deti (ako Spy Kids) a na nostalgiu pre dospelých, ktorí vyrastali na amblinovkách (ako napr. Stranger Things) a filmy pre celú rodinu takmer vyzmizli. Shazam je preto doslova ako blesk z jasného neba, lebo sa vyhýba detinskosti, je pritom hravý a vtipný a má veľa funkčných rodinných motívov. Jedna škoda je, že scenáru nebolo dopriané viac času, lebo je v ňom kopec skvelých nápadov ale aj viacero slabých miest. Celá cesta hrdinu je dobre načrtnutá, no samotná premena z pubertálneho frajera na skutočného hrdinu nie je taká dôveryhodná, ako by mohla byť.(26.4.2019)

Nedomyšlené dítě WB, ale dobrý pokus o nápravu už tak pošramocené pověsti. Mimochodem, když se z nebe při každém „Shazam“ snese blesk, znamená to, že Billy zničil střechu domu, ve kterém žije, stejně jako střechu školy. Nebo ne? Ve filmu o tom není ani zmínka. Asi malý detail, který unikl pozornosti studiových hlavounů. No co, hlavně že jsou tam nevtipné vtipy.(2.7.2019)

Místy mi to přišlo jako stupidní rodinný film cílený na mladší publikum a poslední třetina je povedená komiksárna, která mě po slabší první polovině chytila a už sem se i bavil. Efekty to má pěkný a obsazení filmu sedlo, jen mi většina vtípků přišla hodně dětinských a tak nějak si neumím představit Shazama po boku temnějších hrdinů DC, to by mohlo působit hodně sebe parodicky. Za mě 75% :)(23.6.2019)

Parodie na tupé superhrdinské filmy a tupý superhrdinský film v jednom. Nejlepší na filmu je motiv pubertálního kluka v dospělém těle a vtipy z toho vyplývající - ale to by stejně dobře fungovalo i bez toho superhrdinství. V nejlepších scénách je to pak skoro tak dobré jako Kick-Ass. Skoro. Generický záporák, jeho příšery a nutná závěrečná digibordelní bitva sráží hodnocení trochu dolů. Ale i tak - kdyby všechny comicsové filmy byly takhle dobré, byly by multiplexy příjemnějším místem k životu.(24.7.2019)

• BoPo

Film Veľký (Tom Hanks) hodený do komiksového sveta. Prišlo aj na podlahový klavír. Zachary Levi nie je Tom Hanks, ale tú nedospelácku neohrabanosť trafil celkom dobre. Bohužiaľ sa toho princípu dieťaťa vo veľkom tele nedokázal držať celú dobu. Zároveň celý ten komiks pôsobí, ako keby to natočil Disney v 90. rokoch. Teda o deťoch pre deti s výchovným ponaučením na záver, že závisť je naozaj špatná.(29.6.2019)

• Asher Angel

• - Když Shazam (Zachary Levi) s Freddym (Jack Dylan Grazer) testují superhrdinské schopnosti ve skladišti, lze si v jedné scéně v pozadí všimnout loga společnosti ACE Chemicals, ve které se zrodili Joker a Harley Quinn. (Mikahu)

• - Když autobus, který Shazam (Zachary Levi) zasáhne bleskem, padá z nadjezdu dolů a Shazam se ho snaží chytit, je vidět, že když spadne několik desítek metrů dolů, Shazam má ruce na skle, které již bylo naprasklé, nechytil ho za kovovou část, ale za sklo. Dle zákonů fyziky by tam stál, sklo by se rozbilo a on by zřejmě zabil ty 3 lidi, kteří bylyi na předním skle autobusu napadaní. (Dejvid17)

• - Celosvětová premiéra proběhla 15. března 2019 v Torontu. (Varan)