Shazam!

Billy Batson and the Legend of Shazam!

(pracovní název)

Franklin

(pracovní název)

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

USA, 2019, 132 min

• niethustra

Všimli jste si toho, jak biologičtí rodiče v obou případech (Billiho i Thaddeusově) selhali? A do jakého kontrastu vůči nim byli postavení pěstouni, každý z nich opět z nefunkční rodiny? A zaslechli jste, že domov je místo, pro něž se člověk musí rozhodnout? Nemám s těmihle věcmi výraznější problém, jen mi vadí jejich ideologicky nekonfliktní, neproblematické, nic nijak nezpochybňující podání (Billyho pěstounská rodinka je tak moc ňuňu, že jeho rozhodnutí se pro ni dává a musí dávat dokonalý smysl). Inu, propaganda pro celou rodinu (i když, pro jakou vlastně rodinu?).(20.5.2019)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $137,133,798Tržby Celosvetovo $358,633,798Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Čistý rutinný priemer, ktorý sa krkolomne rozbehne až po pol hodine. Ten úvod je skoro na facku, prázdny, suchý, až otravný, čierny čarodej ako vystrihnutý z nejakého paprndeklového béčka. Decka to našťastie postupne oživia, nástup Shazama to konečne rozbehá k lepším kontúram, ktoré hlavne pobavia. Takže stred filmu a objavovanie superhrdinských schopností baví. Zas záver a bitky zo siedmymy hriechmi, skôr zrazia k zemi, moc všedné, ošuntelé, bez lepšej iskry či nápadu, lietanie pri mrakodrapoch pripomenie Matrix Revolutions. David F. Sandberg sa akoby bije sám zo sebou lebo niekedy nevie čo chce ponúknuť, lebo miestami to je až desivo temné, a potom hneď nejaká prča. /videl v kine: 60%/(24.4.2019)

• Chrustyn

Nečekal jsem žádný zázrak, ale říkal jsem si, že by se tentokrát mohl DC trefit do noty více než tomu bylo s jeho předchozími hrdiny a bohužel se tak nestalo. Shazam je nekomplikovaný rodinný film, který je ale zbytečně dlouhý a pro dospělejší publikum minimálně vtipný. Filmu by tak neuškodilo ani zkrácení o půl hodiny, protože se děj většinu času nikam neposouvá a hlavní hrdina dělá pořád to samé dokola. A jak se říká, opakovaný vtip není vtipem. Tady to platí dvojnásob a přestože jsem nic nečekal, je pro mě Shazam zklamáním a důkaz, že DC se jen tak dařit nebude.(7.8.2019)

„Nechaj tú starú pani na pokoji!“ Budem prísny a dám „len“ 60%, ale musím dodať, že hoci som tomu pred premiérou neveril, tak Shazam! má srdce. Nejde v ňom o CGI a akčné scény (hoci sú a je toho dosť, prvých 30 minút síce nie, ale potom sa to rozbehne a s prestávkami to trvá do konca, navyše to celé produkoval Dwayne Johnson), ale o postavy a vzťahy. Herci sú super, ako detskí, tak dospelí (až na Marka Stronga, ktorý je zasa jalový a tuctový). Najviac prirodzene Zachary Levi, ktorý je nákazlivý, hravý, bezprostredný a okúzľujúci. V dobrom ma zaskočil aj rozkošný súrodenecký twist, ktorý sa odohrá v akčnom finále, ktorý sa podarilo trailerom utajiť. Oceňujem pár dospeláckejších momentov, ako je odtrhnutá hlava, šikovný spôsob, ako nadávky použiť a zároveň nepoužiť alebo (to asi najviac) nepríjemný moment s biologickou matkou; za to dole klobúk. Humor nie je nejako extra náročný a ťažko vás rozosmeje, ale je pravdou, že usmievať sa budete pomerne často (pes, Superman, Rocky, matrac alebo príliš veľká vzdialenosť na to, aby sa navzájom počuli). Dúfam, že to decko toho tigra zaplatilo!(5.6.2019)

Shazam je veskrze pozitivním příspěvkem do DCEU. Nejvíce na něm však funguje civilní stránka, kde se postavy pohybují po školním prostředí, dostávají se do konfliktů s jejich okolí a snaží se dokázat, že rodina je na prvním místě - i když to tak Billy nevidí. Snímek má však pár docela výrazných problémů, které ho sice úplně nepodkopávají, ale nedovolují mi dát plný počet. První věcí je tzv. Spider-Manův syndrom (jak jsem ho sám s dovolením pojmenoval). Shazam a Billy totiž spolu úplně nekorespondují jako jedna a ta stejná osoba. Samozřejmě. Jde o kluka, který se proměňuje v muže, což s sebou nese mnohé pozitiva, ale i negativa. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že postava Shazama zrcadlí ve finále spíše chování dnešní generace, než to, jak je napsaný Billy. Hrdina se proto místy chová až moc dětsky/dětinsky, než by bylo asi záhodno. Pokud vám ten humor nevadí, zřejmě to pro vás nebude představovat žádný větší problém. Druhou věcí je Dr. Sivano. Ten má sice zajímavý příběh vzniku a motivace, ale ve finále působí spíše průměrným dojmem. Mohou za to i jeho "kolegové" Hříchy, kteří jsou vizuálně zpracováni bez špetky invence a jde pouze o tradiční, šedou a hroudovitou obludu. Podobní tvorové jsou většinou známkou nekvalitních a neoriginálních filmů - tady šlo spíše o "nevychytaný přešlap". Navíc finále se už pošesté ze sedmi filmů tohoto vesmíru odehrává v noci, což mě už delší dobu opravdu nebaví... Nicméně to je vše, co se dá filmu z mé strany vytknout. Spousta scén je opravdu vtipných, vedlejší postavy fungují skvěle a já se po celou dobu bavil. Umím si představit, že lidé budou chodit z kina s pocitem, že tohle je jedna z nejlepších DCEU adaptací (zatím jsem se v mém dosahu setkal jen s jedním extrémním případem, kde se film nelíbil). Za mě tedy 7/10 a druhému dílu se rozhodně nebudu bránit.(4.4.2019)

• - Ze začátku filmu, když policisté vstupují do zastavárny, je možné si všimnout panenky Annabelle. (Illuminare)

• - O režii snímku projevil zájem Sam Raimi. (fiLLthe3DD)

• - Zachary Levi se o roli Shazama původně vůbec neucházel. Tu mu nabídli až samotní tvůrci, kteří v něm spatřili potenciál superhrdiny s duší dítěte. (Ajka1)