Californication

• USA Californication (více)
USA, (2007–2014), 39 h 37 min (Minutáž: 26–33 min)

Tvůrci:

Tom Kapinos

Série(7) / Epizody(84)

Recenze uživatele Lacike k tomuto seriálu (8)

Californication (2007)

1. séria: Pred rokmi som videl prvé dve série a vtedy mi Hank, ktorý šuká všetko čo má vagínu, imponoval. Dnes už som trošku usadlejší a Hank už nie je môj vzor, ale stále je to vtipná postavička, ktorej neustále bláznivé príhody točiace sa často okolo sexu s nádhernými polonahými babami, ma dokážu dobre pobaviť. Plus je tu aj nekonečná romantická línia s mojou obľúbenkyňou Nataschou McElhoneovou, ktorá sa evidentne bude tiahnuť celým seriálom. V dobe vzniku bol tento nekompromisný štýl seriálu plný sexu a sprostých slov niečim novým a v dnešnej čím ďalej tým viac politicky korektnej dobe je zase pre zmenu osviežujúce vidieť niečo také. Dupľom mi to sadlo po dopozeraní gay seriálov Halston a Pose. Po všetkých tých čurákoch som potreboval znovu nabudiť nejakou číčou. A tu ich je neúrekom. Z postáv okrem ústrednej dvojky a ich roztomilej dcéry zaujme aj ostatné hlavné postavy. Nezbedná šestnástka Madeline Zima alebo najlepší Hankov kamarát s jeho bláznivou ženuškou. Záver série v posledných sekundách dokonale funguje aj ako koniec seriálu ak by sa ďalej nepokračovalo. Čo ale vzhľadom na úspech seriálu tak skoro nehrozilo. Snáď Hankov a Karenin vzťah nebude neznesiteľne naťahovaný a nebudú sa neustále rozchádzať a dávať dokopy ako to v seriáloch býva zvykom. 8/10. 2. séria: Klasická druhá séria. To čo na konci prvej séria tak pekne do seba zaklaplo sa musí pokaziť, aby sa to mohlo naťahovať až donekonečna, kým bude mať seriál úspech. A teraz ide len o to ako vynaliezavo to scenáristi vymyslia. Vzhľadom na nestály Hankov charakter nad tým nebolo treba veľa rozmýšľať. Práve naopak. Táto séria ukazuje, že ak sa Hank a Karen na konci seriálu znova dajú dokopy, tak pokiaľ sa Hank behom seriálu nejak zásadne nezmení, tak to aj tak nikdy nebude mať dlhú trvácnosť. No a keď už sa demolujúci vzťahy, tak do toho scenáristi pridali rovno aj Charlieho a Marcy z ktorých urobili totálnych zdrogovaných magorov. Aj ich vzťah naznačuje akým smerom seriál pôjde po relatívne ešte pri zemi sa držiacej prvej sérii ďalej. Čo mňa teda príliš nenadchlo. Stáva sa z toho viac sitcom plný sexu a drog na úkor akotak v realite ukotveného mixu drámy a humoru. Ak si na to nezvyknem, tak ani z ďalších sérií nebudem úplne nadšený. Čo sa týka ostatných postáv, tak sklamaním je neschopnosť scenáristov vymyslieť nejakú zmysluplnú líniu pre Miu. Aj keď je nádherná, tak bude lepšie ak zo seriálu nadobro vypadne. Z nových postáv ma najviac zaujal rocker Ashby. Charlieho románik s pornohviezdou Daisy bol divný a vyžratý Angus Macfadyen ako sexuálny duchovný guru bol úplne WTF. V tejto sérii ma asi najviac bavil vzťah medzi Hankom a jeho dcérou. Záver série by znova v pohode fungoval aj ako koniec seriálu, ale tentoraz taký horkosladký. 7/10. 3. séria: Zo seriálu odišla Mia a Karen sa tiež na dlho vytratí. K tomu sa úplne prestane riešiť aj Hankova spisovateľská kariéra, a Hanková dcéra dozreje do puberty, takže aj ich vzťah skončí v hajzli. Vďaka tomuto všetkému seriál zrazu stratil akúkoľvek hlbšiu myšlienku a prestal kamkoľvek smerovať. Stal sa z toho nadobro mix sitcomu a soft porna. Prvú polovicu série to ešte celkom funguje. Hank je zrazu profesorom na univerzite a začne si hneď s troma nádhernými kráskami a Charlieho neustále obťažuje jeho nová šéfka v podaní diabolskej Kathleen Turnerovej. Takže sa z toho síce stal absolútne nenáročný ale stále funkčný komediálny seriál. Lenže v druhej polovici sa to nadobro zlomí, postavy sa začnú správať natoľko infantilne, že už to postráda akúkoľvek logiku a všetky tie hovadiny začnú byť častejšie trápne ako komické. Vrcholom je otrasná ôsma epizóda behom ktorej sa všetci stretnú v Hankovom dome. Dokonca aj samotný Hank stratil šarm a pomaly ale isto mi začal liezť na nervy. Rovnako aj Karen, ktorej nepochopiteľne nevadí nič z tých hovadín, čo stvára a puberťáčka Becca ma tiež nebavila. V poslednom diely zrazu tvorcovia prehodia výhybku a snažia sa vrátiť späť do vážnej a temnejšej polohy, ale vyzradenie veľkého tajomstva po všetkých tých absurditách a sračkách v tejto sérii na mňa vôbec nefungovalo a tak nejak mi už boli všetci a všetko ukradnuté. 5/10. 4. séria: V prvých zhruba dvoch dieloch sa snažili tvorcovia zase hrať na vážnejšiu strunu, ale potom čo Hanka v tretej sérii totálne zhovadili, tak už akákoľvek serióznejšia línia nefunguje. Najviac tým trpí rodinná línia a Becca a Karen sú už úplne zbytočné postavy u ktorých si prajem, aby zo seriálu odišli. A ďaleko k tomu nemá ani Hank. Je to už regulérny kokot, ktorého trampoty ma už málokedy rozosmejú. Väčšinou je už len otravný a to jak mu automaticky skočí do postele každá je WTF. To že sa už na tomto seriály nedá brať nič vážne pochopili aj autori a veľmi rýchlo prehodili výhybku do absurdna a vychutnali si karikatúrovanie Hollywoodu. A tam sa už nejaké vtipné momenty našli. Jediná postava, ktorá stále perfektne funguje je Charlie Runkle. Ten ma zakaždým rozosmeje a vďaka nemu ešte v tejto sračke pokračujem ďalej. Tým druhým dôvodom sú nádherné herečky, ktoré sa tu často ukazujú polonahé. Tentoraz vedie Addison Timlin, ktorá je dokonalou voľbou pre filmové stvárnenie Madeline Zima, ktorá sa tiež na pár dielov vráti. A do tretice ma potešila Carla Gugino. Ale ako celok je táto séria zase podpriemerná fraška a celá tá v prvých sériách šokujúca línia s Miou úplne vyšumela do prázdna. 4/10. V tejto sérii ma po dlhej dobe zase bavil Hank. Neviem či je to tým, že sa trochu držal pri zemi, alebo pretože sa seriáli objavili ešte väčší magori ako on a tak zrazu pôsobil ako ten najnormálnejší z nich. Zase raz fungovali aj vážnejšie scény medzi Hankom a jeho dcérou. A aj línia s Karen bola zase raz zaujímavá. Karenin nový manžel Richard je totálne zábavný exot. Som rád, že sa Jason Beghe vrátil a každú svoju scénu si vychutnal. Potešilo aj cameo Lew Ashbyho, ktorý je cool rovnako ako v druhej sérii. Na druhej strane všetky tie zlé Hankove vlastnosti a šialenosti scenáristi tentoraz naservírovali novému Beccinmu frajerovi Tylerovi, ktorého som neznášal každú sekundu, čo bol na scéne. Sklamaním série je pre mňa nezaujímavá Runkleova línia, otravný RZA ako hviezdny ganstamotherfucker a hlavne mi tu chýbala nejaká poriadna nahá kráska. Nejaké kozy sa tu nájdu, ale nič čo by stálo za to. Takže celkovo to je taká priemerná séria. 5/10. 6. séria. Už ma to skoro vôbec nebaví a dopozerám to len preto, že mi zostáva len jedna séria. Naviac to už vo veľkom pretáčam. V tejto séria ma Hank zase vôbec nebavil. Síce nebol za kokota, ale jeho línia je nudná a či nakoniec skončí s Karen mi je vlastne už jedno. Becca ako spisovateľka je tiež nudná. Ani hole baby v tejto sérii za nič nestáli. Bavil ma len Charlie Runkle. Najprv bolo vtipné jak kvôli práci predstieral, že je gay a potom sa zase dal dokopy so šmoulinkou Marcy, ktorú celú sériu oblbovala paródia na feministky v podaní Maggie Wheelerovej. Pokiaľ niekomu jej legendárna Janice v Priateľoch liezla na nervy, tak tu ju bude doslova nenávidieť. Ja teda určite. Z vedľajších postáv ma znova potešilo, že sa tu mihli Lew Ashby a hlavne Richard Bates, ktorý by si zaslúžil svoj vlastný seriál. Baví ma oveľa viac ako Hank. Tak, už len jedna séria a mám to nadobro z krku. 4/10. Siedma séria: Konečne koniec som si hovoril často behom série napriek tomu, že zo začiatku tá snaha o občasnú serióznosť trochu funguje. Hank to tentoraz skúša v TV a to je celkom vďačná téma na zosmiešňovanie. Michael Imperioli ako producent seriálu ma bavil. Rovnako tí divní scenáristi. U jedného/jednej z nich som celý čas rozmýšlal, či to je muž alebo žena a fakt neviem. Bol som zmätený rovnako jak Hank. V súkromnej línii Hankova láska ku Karen rieši len okrajovo, pretože po rokoch, keď ich postavy totálne dojebali, tak už ich vzťah vôbec nefunguje. Becca pre istotu väčšinu série absentuje. Ten totálne dojebaný Hank, ktorého tu máme od tretej sérii sa oveľa viac hodí k novej bláznivej rodinke. Kráske Heather Grahamovej, ktorá prepásla šancu ukázať kozy, škoda a k totálne otravnému synovi. Nenávidel som ho väčšinu série, ale miestami Hankovi tak zatápal, že som si to vychutnával, lebo si to zaslúžil. Runkle a šmoulinka boli tentoraz vtipný a Stuovi to dali celkom vyžrať. Finále v ktorom sa všetci kurevníci a kurvy dali náhle šťastne dokopy a žili spolu naveky vekov je rovnako absurdné ako seriál od tretej série vyššie. Nemá zmysel sa nad tým rozčuľovať. Len je škoda, že po vtipných, provokatívnych a hlavne inteligentných prvých dvoch sériách seriál totálne zdegeneroval. 5/10. Nechce sa mi počítať aký aritmetický priemer vychádza z hodnotenia jednotlivých sérii, ale môj celkový dojem je absolútne priemerný. () (méně) (více)

Série 1 (2007) (S01)

Pred rokmi som videl prvé dve série a vtedy mi Hank, ktorý šuká všetko čo má vagínu, imponoval. Dnes už som trošku usadlejší a Hank už nie je môj vzor, ale stále je to vtipná postavička, ktorej neustále bláznivé príhody točiace sa často okolo sexu s nádhernými polonahými babami, ma dokážu dobre pobaviť. Plus je tu aj nekonečná romantická línia s mojou obľúbenkyňou Nataschou McElhoneovou, ktorá sa evidentne bude tiahnuť celým seriálom. V dobe vzniku bol tento nekompromisný štýl seriálu plný sexu a sprostých slov niečim novým a v dnešnej čím ďalej tým viac politicky korektnej dobe je zase pre zmenu osviežujúce vidieť niečo také. Dupľom mi to sadlo po dopozeraní gay seriálov Halston a Pose. Po všetkých tých čurákoch som potreboval znovu nabudiť nejakou číčou. A tu ich je neúrekom. Z postáv okrem ústrednej dvojky a ich roztomilej dcéry zaujme aj ostatné hlavné postavy. Nezbedná šestnástka Madeline Zima alebo najlepší Hankov kamarát s jeho bláznivou ženuškou. Záver série v posledných sekundách dokonale funguje aj ako koniec seriálu ak by sa ďalej nepokračovalo. Čo ale vzhľadom na úspech seriálu tak skoro nehrozilo. Snáď Hankov a Karenin vzťah nebude neznesiteľne naťahovaný a nebudú sa neustále rozchádzať a dávať dokopy ako to v seriáloch býva zvykom. 8/10. ()

Série 2 (2008) (S02)

Klasická druhá séria. To čo na konci prvej séria tak pekne do seba zaklaplo sa musí pokaziť, aby sa to mohlo naťahovať až donekonečna, kým bude mať seriál úspech. A teraz ide len o to ako vynaliezavo to scenáristi vymyslia. Vzhľadom na nestály Hankov charakter nad tým nebolo treba veľa rozmýšľať. Práve naopak. Táto séria ukazuje, že ak sa Hank a Karen na konci seriálu znova dajú dokopy, tak pokiaľ sa Hank behom seriálu nejak zásadne nezmení, tak to aj tak nikdy nebude mať dlhú trvácnosť. No a keď už sa demolujúci vzťahy, tak do toho scenáristi pridali rovno aj Charlieho a Marcy z ktorých urobili totálnych zdrogovaných magorov. Aj ich vzťah naznačuje akým smerom seriál pôjde po relatívne ešte pri zemi sa držiacej prvej sérii ďalej. Čo mňa teda príliš nenadchlo. Stáva sa z toho viac sitcom plný sexu a drog na úkor akotak v realite ukotveného mixu drámy a humoru. Ak si na to nezvyknem, tak ani z ďalších sérií nebudem úplne nadšený. Čo sa týka ostatných postáv, tak sklamaním je neschopnosť scenáristov vymyslieť nejakú zmysluplnú líniu pre Miu. Aj keď je nádherná, tak bude lepšie ak zo seriálu nadobro vypadne. Z nových postáv ma najviac zaujal rocker Ashby. Charlieho románik s pornohviezdou Daisy bol divný a vyžratý Angus Macfadyen ako sexuálny duchovný guru bol úplne WTF. V tejto sérii ma asi najviac bavil vzťah medzi Hankom a jeho dcérou. Záver série by znova v pohode fungoval aj ako koniec seriálu, ale tentoraz taký horkosladký. 7/10. ()

Série 3 (2009) (S03)

Zo seriálu odišla Mia a Karen sa tiež na dlho vytratí. K tomu sa úplne prestane riešiť aj Hankova spisovateľská kariéra, a Hanková dcéra dozreje do puberty, takže aj ich vzťah skončí v hajzli. Vďaka tomuto všetkému seriál zrazu stratil akúkoľvek hlbšiu myšlienku a prestal kamkoľvek smerovať. Stal sa z toho nadobro mix sitcomu a soft porna. Prvú polovicu série to ešte celkom funguje. Hank je zrazu profesorom na univerzite a začne si hneď s troma nádhernými kráskami a Charlieho neustále obťažuje jeho nová šéfka v podaní diabolskej Kathleen Turnerovej. Takže sa z toho síce stal absolútne nenáročný ale stále funkčný komediálny seriál. Lenže v druhej polovici sa to nadobro zlomí, postavy sa začnú správať natoľko infantilne, že už to postráda akúkoľvek logiku a všetky tie hovadiny začnú byť častejšie trápne ako komické. Vrcholom je otrasná ôsma epizóda behom ktorej sa všetci stretnú v Hankovom dome. Dokonca aj samotný Hank stratil šarm a pomaly ale isto mi začal liezť na nervy. Rovnako aj Karen, ktorej nepochopiteľne nevadí nič z tých hovadín, čo stvára a puberťáčka Becca ma tiež nebavila. V poslednom diely zrazu tvorcovia prehodia výhybku a snažia sa vrátiť späť do vážnej a temnejšej polohy, ale vyzradenie veľkého tajomstva po všetkých tých absurditách a sračkách v tejto sérii na mňa vôbec nefungovalo a tak nejak mi už boli všetci a všetko ukradnuté. 5/10. ()

Série 4 (2011) (S04)

V prvých zhruba dvoch dieloch sa snažili tvorcovia zase hrať na vážnejšiu strunu, ale potom čo Hanka v tretej sérii totálne zhovadili, tak už akákoľvek serióznejšia línia nefunguje. Najviac tým trpí rodinná línia a Becca a Karen sú už úplne zbytočné postavy u ktorých si prajem, aby zo seriálu odišli. A ďaleko k tomu nemá ani Hank. Je to už regulérny kokot, ktorého trampoty ma už málokedy rozosmejú. Väčšinou je už len otravný a to jak mu automaticky skočí do postele každá je WTF. To že sa už na tomto seriály nedá brať nič vážne pochopili aj autori a veľmi rýchlo prehodili výhybku do absurdna a vychutnali si karikatúrovanie Hollywoodu. A tam sa už nejaké vtipné momenty našli. Jediná postava, ktorá stále perfektne funguje je Charlie Runkle. Ten ma zakaždým rozosmeje a vďaka nemu ešte v tejto sračke pokračujem ďalej. Tým druhým dôvodom sú nádherné herečky, ktoré sa tu často ukazujú polonahé. Tentoraz vedie Addison Timlin, ktorá je dokonalou voľbou pre filmové stvárnenie Madeline Zima, ktorá sa tiež na pár dielov vráti. A do tretice ma potešila Carla Gugino. Ale ako celok je táto séria zase podpriemerná fraška a celá tá v prvých sériách šokujúca línia s Miou úplne vyšumela do prázdna. 4/10. ()

Série 5 (2012) (S05)

V tejto sérii ma po dlhej dobe zase bavil Hank. Neviem či je to tým, že sa trochu držal pri zemi, alebo pretože sa seriáli objavili ešte väčší magori ako on a tak zrazu pôsobil ako ten najnormálnejší z nich. Zase raz fungovali aj vážnejšie scény medzi Hankom a jeho dcérou. A aj línia s Karen bola zase raz zaujímavá. Karenin nový manžel Richard je totálne zábavný exot. Som rád, že sa Jason Beghe vrátil a každú svoju scénu si vychutnal. Potešilo aj cameo Lew Ashbyho, ktorý je cool rovnako ako v druhej sérii. Na druhej strane všetky tie zlé Hankove vlastnosti a šialenosti scenáristi tentoraz naservírovali novému Beccinmu frajerovi Tylerovi, ktorého som neznášal každú sekundu, čo bol na scéne. Sklamaním série je pre mňa nezaujímavá Runkleova línia, otravný RZA ako hviezdny ganstamotherfucker a hlavne mi tu chýbala nejaká poriadna nahá kráska. Nejaké kozy sa tu nájdu, ale nič čo by stálo za to. Takže celkovo to je taká priemerná séria. 5/10. ()

Série 6 (2013) (S06)

Už ma to skoro vôbec nebaví a dopozerám to len preto, že mi zostáva len jedna séria. Naviac to už vo veľkom pretáčam. V tejto séria ma Hank zase vôbec nebavil. Síce nebol za kokota, ale jeho línia je nudná a či nakoniec skončí s Karen mi je vlastne už jedno. Becca ako spisovateľka je tiež nudná. Ani hole baby v tejto sérii za nič nestáli. Bavil ma len Charlie Runkle. Najprv bolo vtipné jak kvôli práci predstieral, že je gay a potom sa zase dal dokopy so šmoulinkou Marcy, ktorú celú sériu oblbovala paródia na feministky v podaní Maggie Wheelerovej. Pokiaľ niekomu jej legendárna Janice v Priateľoch liezla na nervy, tak tu ju bude doslova nenávidieť. Ja teda určite. Z vedľajších postáv ma znova potešilo, že sa tu mihli Lew Ashby a hlavne Richard Bates, ktorý by si zaslúžil svoj vlastný seriál. Baví ma oveľa viac ako Hank. Tak, už len jedna séria a mám to nadobro z krku. 4/10. ()

Série 7 (2014) (S07)

Konečne koniec som si hovoril často behom série napriek tomu, že zo začiatku tá snaha o občasnú serióznosť trochu funguje. Hank to tentoraz skúša v TV a to je celkom vďačná téma na zosmiešňovanie. Michael Imperioli ako producent seriálu ma bavil. Rovnako tí divní scenáristi. U jedného/jednej z nich som celý čas rozmýšlal, či to je muž alebo žena a fakt neviem. Bol som zmätený rovnako jak Hank. V súkromnej línii Hankova láska ku Karen rieši len okrajovo, pretože po rokoch, keď ich postavy totálne dojebali, tak už ich vzťah vôbec nefunguje. Becca pre istotu väčšinu série absentuje. Ten totálne dojebaný Hank, ktorého tu máme od tretej sérii sa oveľa viac hodí k novej bláznivej rodinke. Kráske Heather Grahamovej, ktorá prepásla šancu ukázať kozy, škoda a k totálne otravnému synovi. Nenávidel som ho väčšinu série, ale miestami Hankovi tak zatápal, že som si to vychutnával, lebo si to zaslúžil. Runkle a šmoulinka boli tentoraz vtipný a Stuovi to dali celkom vyžrať. Finále v ktorom sa všetci kurevníci a kurvy dali náhle šťastne dokopy a žili spolu naveky vekov je rovnako absurdné ako seriál od tretej série vyššie. Nemá zmysel sa nad tým rozčuľovať. Len je škoda, že po vtipných, provokatívnych a hlavne inteligentných prvých dvoch sériách seriál totálne zdegeneroval. 5/10. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis