Californication (TV seriál)

Californication

Californication - Orgie v Kalifornii

Komedie / Drama

USA, 2007 - 2014, 39 h 37 min (Minutáž: 84x26–33 min)

David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Evan Handler, Pamela Adlon, Madeline Zima, Callum Keith Rennie, Rachel Miner, Carla Gallo, Kathleen Turner, Carla Gugino, Camilla Luddington, Stephen Tobolowsky, Paula Marshall, Embeth Davidtz, Eva Amurri Martino, Diane Farr, Zoë Kravitz, Ellen Woglom, Peter Gallagher, Maggie Grace, Addison Timlin, Angus Macfadyen, Michael Ealy, Chris Williams, Ezra Miller, Mädchen Amick, Amy Price-Francis, Rick Springfield, Luenell, Adam Silver, Rob Lowe, Judy Greer, Camille Langfield, Michelle Lombardo, Jonathan Kasdan, Jason Beghe, Michele Nordin, Josh Gad, Larry Poindexter, Patrick Fischler, Kathy Christopherson, Robert Merrill, Carly Pope, Zita Vass, Michaela Watkins, Mark Margolis, Ed Westwick, Justine Bateman, Alexis Arquette, Brian Posehn, Ann Henson, Lucy Davis, Joaquin Pastor, Lynn A. Henderson, Mary Gross, Henry Rollins, Amy Okuda, Damian Young, Angie Patterson, Kristine Blackport, Meredith Monroe, Paul Rae, Megan Stevenson, Stephen Root, Lindsay Stuart, Sheri Moon Zombie, Kevin Corrigan, Fisher Stevens, Alan Dale, Allison McAtee, RZA, Meagan Good, Scott Michael Foster, Vanessa Angel, Ervin Ross, Natalie Zea, Adam Pally, Ashley Watkins, Drea de Matteo, Hal Ozsan, Jim Tavaré, Kathryn Adams, Christina Ulloa, Dustin Ybarra, Tim Minchin, Fiona Gubelmann, Danielle Souza, Nina Rausch, Marilyn Manson, Meghan Falcone, Alison Becker, Cory Knauf, Keir O'Donnell, John Laughlin, Camden Gray, Tara Holt, Brian Thompson, Ronnie Gene Blevins, Paola Turbay, Heather Graham, Mary Lynn Rajskub, Lyndon Smith, Vincent Angell, Kat Rogers, Jake Hoffman, Stephanie Hunt, Kelen Coleman, Luis Moncada, Bryan Friday, Ciera Payton, Clement von Franckenstein, Dan Bakkedahl, Angela Trimbur, Alissa Dean, Ping Wu, Aubrey K. Miller, Pete Wentz, Chuck Williams, Teddy Lane Jr., David Anthony Higgins, Cooper Barnes, Billy 'Sly' Williams, Milana Vayntrub, Roger Howarth, Dana DeLorenzo, Tehmina Sunny, Cristin Michele, Bryan Callen, Sarah Wynter, Jorge Garcia, Maggie Wheeler, Mo Collins, Samantha Maloney, Laura Niles, Lou Fusaro, Daisy Gardner, Amber Heard, Brigitte Bako, Billy Mayo, David Haley, Matthew Corbett Davis, Jonathan Goldstein, Billy Brown, Diana Terranova, Tim Sitarz, Peter Fonda, Ken Marino, Philip Tan, James Frain, Todd Louiso, Callie Thorne, Tommy Lee, Dawn Olivieri, Peter Berg, Gillian Vigman, Sinqua Walls, Melora Walters, Sarah Power, Sandeep Parikh, Daniel Benzali, Marcus Folmar, Johann Urb, Lee Arenberg, Alanna Ubach, Artie Lange, Steve Jones, Chasty Ballesteros, Mary Kay Place, Edi Patterson, Noah Harpster, Bill Smitrovich, Tree Adams, Michael Imperioli, Oliver Cooper, Chris Titone, Alonzo Bodden, John Madison Tye, Brigette Davidovici, Jim Florentine, Brandon T. Jackson, Mercedes Mason, Rebecca Metz, Darrell Britt-Gibson, Christian Clemenson, Hana Mae Lee, Cerina Vincent, Sharon Angela, Leah McCormick, Camille Chen, Nishi Munshi, Sebastian Bach, Lea DeLaria, Lance Barber, Brett Gelman, Zakk Wylde, Taber Cross, Lili Haydn, Elaine Loh, Julie McKinnon, Jonah Wharton, Scott Anthony Leet, Pamela Guest, Ossie Mair, Liz Fenning, Jeris Poindexter

7 / 10 Californication síce vyzerá ako jednoduchá a plytká zábava, no pod jej povrchom tiká prekvapivo delikátny vnútorný mechanizmus. Celý seriál je jedna veľká výstava – prázdneho sexu a citového tápania – a každá nová epizóda pred nami otvára ďalšiu jej monotematickú pasáž (dobročinný večierok, spomínanie na zosnulého otca a pod.); vojdeme, poobzeráme si všetky exponáty, zabuchneme za sebou dvere a pokračujeme ďalej. Dej je dotváraný hrubými líniami, postavy prešľapujú na mieste a predsa sa hýbu, prichádzajú a odchádzajú. Každá z nich operuje v rámci presne nalinkovaných vzorcov správania, rieši vlastné problémy a má vlastné (zväčša sebecké) ciele, no samotný konflikt ju neposúva ďalej, snáď ani nezaujíma. V rozpore s bežnou praxou, neúspechy a pády sa tu prehĺtajú, vstrebávajú s priam nihilistickým pokojom, či dokonca odmeňujú, čo vytvára zaujímavé / zvrátené pnutie naprieč seriálom. • O to väčšie sklamanie nastáva kdesi uprostred druhej série, kedy sa inak celistvý materiál začína párať a my si spätne uvedomujeme, že Californication vo svojej vrcholnej forme nebol až taký prostučký a v skutočnosti veľmi umne balansoval medzi štýlovým humorom a lacnou limonádou. Postavám nechával slobodu voľby, no pestoval ich človečinu, nedovolil im klesnúť do úplnej morálnej anarchie, kde je možné a prijateľné všetko, nič nemá reálny dôsledok a vás tak trápi – nič. Do očí bijúce je to najmä v stále viac a viac prekrúcanom vzťahu agenta Charlieho a jeho ženy Marcy, ktorý ku koncu definitívne zavrhuje stavanie na uveriteľných základoch a nahrádza ho deravou porno-fraškou. Ak išlo o úmysel zhodiť ich až na absolútne dno, nebol dobre vypointovaný. I bezbrehý hedonizmus potrebuje ľudskú tvár. • Našťastie, Hank Moody je postava, kvôli ktorej sa oplatí preberať aj nejakým tým balastom. Ťahajú z neho cigarety, ženské šťavy a vinyl a to je fajn, pretože mu to vďaka vynikajúcemu Duchovnemu žeriete aj s navijakom a kráľovsky sa bavíte. Autori skrz neho pumpujú jeden cynický komentár za druhým a i keď Californication nie je tá hĺbková sonda do rozkladajúceho sa svedomia západnej civilizácie, za ktorú ju niektorí majú, je dobré vedieť, že pod zábavným povrchom drieme uvedomelý duch. • Seriál ako taký rozhodne predstavuje silný nadpriemer. Prvá séria je vynikajúca a civilnejší úvod tej druhej ju v mojich očiach dokonca tromfne, no potom to už ide dole vodou. Občasné záblesky stratenej slávy len podčiarkujú fakt, že Californication je najpohlcujúcejší v momentoch, kedy vás pustí do svojho teplého vnútra a prestane sa hrať na kontroverznú čiernu ovcu seriálového neba.(10.7.2009)

Seriál, jehož úroveň klesá každým dílem. První scéna první epizody první řady je stylová a asi tak do pátého dílu to má šťávu; úvodní titulky jsou šmrncovní a občasné zhoustnutí atmosféry (hlavně, když Hankovi poprvé dojde, kdo je Mia) není vůbec na škodu. Bohužel nic netrvá věčně, takže mezi pátým a desátým dílem nám pak scénárista nabízí cosi, co by s jinými herci mohlo projít na DVD jako porno, a vše to završují patetické epizody 11 a 12, kdy už jsem k naprosté většině vedlejších postav cítila ryzí odpor. Na drsné, satirické Californication ala "Big Lebowski ve 12 dílech" jsem se těšila, druhou řadu už si ale nepustím.(22.1.2010)

Není to typický sitcom, to ani v nejmenším. Rozhodně se nebudete smát na celé kolo (LOL, jako bych slyšel Hanka, za to by mě pěkně setřel :-). Jedna scéna tu ale byla, při které jsem se doslova potrhal smíchy (2. díl, scientoložka-tráva-sex-následný "incident" ... zasvěcení ví :o). Je to právě ústřední postava spisovatele prožívajícího tvůrčí krizi Hanka Moodyho (jak příznačné příjmení :o) a jeho do diamantu vybroušeného charakteru, který seriál dělá tím, čím je. Přes den se jen tak poflakuje, zevluje, večer chodí po barech, píchá vše, co se pohne a zavání ženským pohlavím. Zrovna, když si neužívá v posteli s nějakou kurevsky sexy nadrženou kočičkou, tak se snaží dát si život dohromady, vyhrabat se ze dna a získat zpět svojí... no, řekněme bývalou partnerku :o). Seriál je rozhodně vulgární (což v dnešní době nepřekvapuje), to nejen mluvou, kterou postavy používají, ale i explicitním vyobrazením nejrůznějších sexuálních "praktik" (vše zabaleno a ve výsledku doručeno divákovi ve velmi vtipném podání). Nechybí ani tradiční americké moralizování a zobrazení některých současných problémů. Suma sumárum seriál, od kterého jsem nemohl odtrhnout oči.(15.12.2007)

David Duchovny, hvězda seriálu Akta X a příležitostný herec žánru XXX, konečně našel roli, ve které se mu daří skloubit neskloubitelnou roli milujícího otce a hypermaniakálního playboye. Způsob, jakým to tam každý díl klátí, nechává tušit drobnější psychickou poruchu tohoto pro ženy magnetizujícího jedince. Zdání ale klame, málo kdo si uvědomuje, že jeho jednání ja vlastně službou společnosti, když uspokojuje ty životem znuděné manželky a přítelkyně, trpící sexuální frustrací způsobené nudným kořenem, kterého mají doma. Co na plat, občas mu to taky ujede, když omylem přefikne nějakou štětku, pornohvězdu nebo šestnáctiletou kámošku svý dcery. To rozhodně nelze vyčítat. V tý pemanenci se takové věci prostě stávají. Jeho sebeobětování, při kterém se vrhá na každou sukni, je o to větší, že nabourává jeho vlastní rodinný život. Nedbalá výchova dcery Rebecy spolu s jejím syndromem jedináčkovství má neblahý vliv na vývoj dítěte. Když k tomu přičteme nepřiměřené vzhlížení k otci s jeho negativním příkladem a naopak nedostatečný respekt k matce, máme zaděláno na problém. Chudák Becca je v tom ale nevinně. Ani ona není imunní vůči Hankovu šarmu. Jak by mohla, když ani její matka si neví rady. Není tedy divu, že tato mladá dívka, snažící se na sebe mermomocí upozornit, nachází záliby v okultním satanismu. Tato pseudointelektuální cesta, kterou se chce odlišit od okolí a vzbudit kontroverzi, je ale stejně ubohá, jako braková literatura jejího otce. Jelikož je Becca dostatečně drzá a rodiče jí vše tolerují a ve všem podporují, nedokáže vůbec uvažovat v souvislostech reálného života. Modelový příklad, kdy si hraje na gothic-popovou hvězdu, zatímco je zcela průměrná, dává společně s iluzivním přístupem jejích rodičů tušit, že v životě spadne hodně tvrdě na hubu. ___Docela vtipné jsou v seriálu postavy kokainové šmoulinky a jejího perverzního manžela Kojaka. S nima je vážně prča. Nemůžu ani nepochválit mou oblíbenou Nataschu McElhone. Ona je opravdu pěkná. Má v sobě jakousi noblesu spojenou s aristokratickou vznešeností. Dáma s velkym D. Pivař by řekl, že má říz. Je to taková ta dlouhotrvající chuť v krku, která člověku říká, že je čas dát si ještě jeden kousek. Škoda, že scénář jí často bere vítr z plachet, když jí bere důstojnost a hrdost. Vedle „hvězdného“ playboye Davida tak občas působí jako úplný loser. Má dost pochopení pro Hankovi úlety. On za to přeci nemůže, že mu furt skáčou slečny kolem krku. Miluje ho, ale ne dost, aby si ho vzala. Asi ví proč. Fakt, že jsou permanentně na rozchodu, aby se pak mohli hned v zápětí zase vyspat, má být jakýsi motor seriálu. Musím říci, že po x dílech to už jde na nervy. Nevyrovnanost tohoto páru je až zarážející.____No a co říci na závěr? Seriál je to docela dobrý. Rychle do něj vpadnete, má rychlý rozjezd. Nelíbí se mi, že se všechno tlačí jen směrem k co nejpeprnějšímu slovníku a sexuální otevřenosti. Apel na diváka je v tomto směru příliš silný a nedává vůbec možnost v tom vidět něco jinýho. Logické nesmysly a absurdní chování většiny postav ani nekomentuji. S přibývajícími díly je to stále totéž a úroveň stále klesá. Scénář pro další řady by si člověk mohl napsat sám.(10.3.2011)

Ležérní David Duchovny, bezdějovost, sarkasmus, rozporuplnost, hlášky. A kurvy na obou stranách barikády s příjemným zjištěním, kolik tenhle seriál dokázal „svléknout“ nebo dostat do hodně zajímavých pozic dříve upejpavých ženštin. Tom Kapinos už měl zřejmě dost ženských témat a rozhodl se zacílit na mužského diváka. Hýřivý styl života si tak užívá uznávaný spisovatel v tvůrčí krizi, který vypouští oplzlé narážky, střídá chlast s drogami, nadržené paničky s náctiletými pokušitelkami a ještě u toho zvládá „vychovávat“ dceru a dvořit se své životní lásce, bývalce Natasche McElhone. Divák je ze přisprostlých dialogů v sedmém nebi, má to styl, nápad, nadhled i tempo a hlavně skvělého Davida Duchovnyho, který odmítá dospět.(20.4.2013)

• - Seriál z díla Toma Kapinosa se začal vysílat v USA od 13. srpna 2007. To byla uvedena pilotní část seriálu na stanici Showtime. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Epizoda "...And justice fo all" nese stejný název jako album americké thrash metalové skupiny Metallica z roku 1988. Název je odvozen z tzv. slibu věrnosti vlajce Spojených států amerických, jehož úplné znění je: "„I pledge all allegiance to the flag of the United States of America and to the Republic for which it stands, one nation, under God, individual, with liberty and justice for all." (myst3ry)

• - V 8. epizodě se Holly, kterou hrála Drea de Matteo, líbila kapela Whitesnake, stejně jako její postavě v seriálu Joey (od r. 2004), kde hrála Ginu. (Attta)