Californication (TV seriál)

Californication

Californication - Orgie v Kalifornii

Komedie / Drama

USA, 2007 - 2014, 39 h 37 min (Minutáž: 84x30 min)

David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Evan Handler, Pamela Adlon, Madeline Zima, Callum Keith Rennie, Rachel Miner, Carla Gallo, Kathleen Turner, Carla Gugino, Camilla Luddington, Stephen Tobolowsky, Paula Marshall, Embeth Davidtz, Eva Amurri Martino, Diane Farr, Zoë Kravitz, Ellen Woglom, Peter Gallagher, Maggie Grace, Addison Timlin, Angus Macfadyen, Michael Ealy, Chris Williams, Ezra Miller, Mädchen Amick, Amy Price-Francis, Rick Springfield, Luenell, Adam Silver, Rob Lowe, Judy Greer, Camille Langfield, Michelle Lombardo, Jon Kasdan, Jason Beghe, Michele Nordin, Josh Gad, Larry Poindexter, Patrick Fischler, Kathy Christopherson, Robert Merrill, Carly Pope, Zita Vass, Michaela Watkins, Mark Margolis, Ed Westwick, Justine Bateman, Alexis Arquette, Brian Posehn, Ann Henson, Lucy Davis, Joaquin Pastor, Lynn A. Henderson, Mary Gross, Henry Rollins, Amy Okuda, Damian Young, Angie Patterson, Kristine Blackport, Meredith Monroe, Paul Rae, Megan Stevenson, Stephen Root, Lindsay Stuart, Sheri Moon Zombie, Kevin Corrigan, Fisher Stevens, Alan Dale, Allison McAtee, RZA, Meagan Good, Scott Michael Foster, Vanessa Angel, Ervin Ross, Natalie Zea, Adam Pally, Ashley Watkins, Drea de Matteo, Hal Ozsan, Jim Tavaré, Kathryn Adams, Christina Ulloa, Dustin Ybarra, Tim Minchin, Fiona Gubelmann, Danielle Souza, Nina Rausch, Marilyn Manson, Meghan Falcone, Alison Becker, Cory Knauf, Keir O'Donnell, John Laughlin, Camden Gray, Tara Holt, Brian Thompson, Ronnie Gene Blevins, Paola Turbay, Heather Graham, Mary Lynn Rajskub, Lyndon Smith, Vincent Angell, Kat Rogers, Jake Hoffman, Stephanie Hunt, Kelen Coleman, Luis Moncada, Bryan Friday, Ciera Payton, Clement von Franckenstein, Dan Bakkedahl, Angela Trimbur, Alissa Dean, Ping Wu, Aubrey K. Miller, Pete Wentz, Chuck Williams, Teddy Lane Jr., David Anthony Higgins, Cooper Barnes, Billy 'Sly' Williams, Milana Vayntrub, Roger Howarth, Dana DeLorenzo, Tehmina Sunny, Cristin Michele, Bryan Callen, Sarah Wynter, Jorge Garcia, Maggie Wheeler, Mo Collins, Samantha Maloney, Laura Niles, Lou Fusaro, Daisy Gardner, Amber Heard, Brigitte Bako, Billy Mayo, David Haley, Matthew Corbett Davis, Jonathan Goldstein, Billy Brown, Diana Terranova, Tim Sitarz, Peter Fonda, Ken Marino, Philip Tan, James Frain, Todd Louiso, Callie Thorne, Tommy Lee, Dawn Olivieri, Peter Berg, Gillian Vigman, Sinqua Walls, Melora Walters, Sarah Power, Sandeep Parikh, Daniel Benzali, Marcus Folmar, Johann Urb, Lee Arenberg, Alanna Ubach, Artie Lange, Steve Jones, Chasty Ballesteros, Mary Kay Place, Edi Patterson, Noah Harpster, Bill Smitrovich, Tree Adams, Michael Imperioli, Oliver Cooper, Chris Titone, Alonzo Bodden, John Madison Tye, Brigette Davidovici, Jim Florentine, Brandon T. Jackson, Mercedes Mason, Rebecca Metz, Darrell Britt-Gibson, Christian Clemenson, Hana Mae Lee, Cerina Vincent, Sharon Angela, Leah McCormick, Camille Chen, Nishi Munshi, Sebastian Bach, Lea DeLaria, Lance Barber, Brett Gelman, Zakk Wylde, Taber Cross, Lili Haydn, Elaine Loh, Julie McKinnon, Jonah Wharton

|| Scenár: Tom Kapinos | Hudba: Tyler Bates, Tree Adams | Produkcia: David Duchovny, Tom Kapinos, Stephen Hopkins | Distribúcia: Showtime | Štúdio: Showtime || Plagát seriálu zrkadlovite vyjadruje hlavnú podstatu Californication, čo je zároveň i jeho najväčším motorom celku: Ľahkosť. Dej plynie s takou elegantnosťou a Duchovny to podáva s takou dávkou prirodzenosti, že sa pri pozeraní vznášate ako pod hladinou vody. Trochu menej samoúčelnej sprostosti, a bolo by to za plnú pálku.(9.9.2011)

Hank Moody je prototyp chlapa, ktoreho by sme v beznom zivote my zeny tak sialene neznasali, ze by sme ho boli ochotni zlyncovat, zavesit za gule do prievanu a nechat ho tam hompalat, ale tu ho vsetci milujeme, uctievame, kazdy pondelok sa k nemu modlime 10 krat zdravas Hank a 5 krat Pochvalen bud Mr. Moody. To, co scenarista predvadza v tomto kusku je nieco nevidane, pretoze mat pokope tolko absurdnych postaviciek, ako Charlie Runkle, Marcy "Sfetovana Smoulinka" Runkle, nymfomanska Sue Collini a este kopec dalsich, s ktorymi sme sa pocas troch serii zznamili, to sa len tak lahko nenajde. Ale pritom vas tento serial okrem znacneho mrdani, sukani cohokolvek a kdekolvek prekvapi aj trefnymi "mudrami" zo zivota, ktore by ste v nejakom sladkom cukrikovom serialiku alebo filme marne hladali. * 4.seria isla bohuzial kvalitativne neuveritelne dole, mala som pocit, ako by som sa pozerala na nejaku plejadu zbytocnych cirkusovych postav. Ano, malo to Californicationovsky nadych, ale kde sa vytratila ta lahkost rozpravania? Musim sa priznat, ze uz ma stvala ta nevyrovnanost postav, Karen nevie co chce, Hank nevie co chce, jediny, kto si drzi formu su obidvaja Runkleovci, ti ma snad bavili najviac :) Uvidime, co prinesie 5.seria.(16.6.2009)

Hank Moody (David Duchovny se v této roli arogantního archetypu narosto našel) je skutečně největší frajer, kterého můžete v dnešní době na televizních obrazovkách vídat, a jehož příběhy (čti strasti) je slast sledovat. Celé to je naprosto sarkastické, cynické, sexistické, příjemně pravdivé a hlavně neskutečně vtipné a zábavné... tak to mám rád! PS: Becca je vážně největší píča, kterou jsem kdy v jakékoliv seriálu viděl. Nenacházím lepší slova, která by lépe vystihovala můj vztah k této iritujicí postavě! Přesto se ale jedná o jeden z nejlepších seriálů současnosti a současně i o jednu z mých srdcovek, na kterou nedám v žádném případě dopustit. První série: 80% - Druhá série: 90% - Třetí série: 100% - Čtvrtá série: 100% - Pátá série: 70% - Šestá série: 50%(12.8.2013)

První: Život stojí za hovno a je fajn se z toho občas vypsat. Když však máte spisovatelský blok je to 2x tak v hajzlu. Hank Moody to řeší zapálením cíga, sklenkou dobré skotské a novou ženskou, každý druhý den. Jenže život je pořád nahovno. Když se na CALIFORNICATION dívám mám takový příjemně hřejivý pocit, že nejsem v prdeli sám... Druhá: Sakra vždyť to je barák Ricka Rubina! Nebo ne? Třetí: Změna povolání s sebou přinesla svěží vánek a po trošku slabší druhé řadě míříme zpátky na špici. Tři nové krásky a neskutečně našlapaný poslední díl mě vážně chytli za srdce. Hodně štěstí Hanku.Čtvrtá: Jako poslední kapitola v knize, která nekončí. Vynikající konec třetí řady měl za následek hodně silný rozjezd (možná nejlepší ze všech sérií) a závěry měly grády. Pak se všechno vrátí do zaběhlých kolejí až ke konci zase přeskakujeme laťku. Výborný díl s flashbacky ještě před pilot ukazuje, že už uplynulo v potoce hodně vody, ale kvalita neklesá. Jediná věc mě začíná pomalu, ale jistě štvát a to je Charlie. Přehání to jenom proto aby se Hankova nejtěžší chvilka zdála snesitelnější? Možná. Ale některé hranice by se neměli překračovat. Co se týče posledního dílu tak lepší závěr jsme asi dostat ani nemohli. Kruh, který začal prvním dílem se uzavřel a teď je před námi prázná cesta. Kterých příběhů se na ní dočkáme? Pátá: Pauza v New Yorku Hankovi prospěla a celkem dobrý vliv měla i na celou řadu seriálu. Nazačátku je náladový spisovatel doslova vtažen proti své vůli zpět do seriálu a z krátkého výletu do Kalifornie se vyklubala dlouhodobější dovolená. "Začalo to dobře, pak už to bylo divný a nakonec se zesralo úplně všechno." Z vedlejších postav vyčuhuje magor Sam. Apoc. a je Hankova mladší verze, která chodí s jeho dcerou. Dokonalý závěr, kde se naplňuje to, že i když děláte všechno správně, tak to nepomůže a nedostanete to co chcete, protože Bůh nás nenávidí všechny. Doufám, že se uvidíme příště Hanku. Šestá: Měla to být i poslední řada, ale penízky se musí točit. Nemůžu si pomoct, ale celé kaliforikování začíná být cesta spirálou až do samotného pekla s Lewem Ashbym za barem. Dobrá polovina dílů stojí za starou belu. Začátek je docela fajn, léčebna zajímavá a buzíci patřičně srandovní, rocková opera je naopak čiré zoufalství. Říká to i sám Hank. Nápad s můžou Faith (nádherná Maggie Grace) jako s novou "první dámou" v Hankově životě měl taky na víc. Byl by to takový problém nechat to zahnat o kus dál? Celé to začíná být hodně násilné a některé části jsou nudná a nechutná hlušina točící se ve své absurdnosti. To že bude pokračování mě moc netěší protože jsme svědky pádu dalšího hrdiny z lidu. Místy jsem to sledoval opravdu jen ze stervačnosti. No třeba to byla jen slabší chvilka a reparát bude stát za to. Sedmá: Bída a mizérie. Objev marnotratného syna je to nejhorší co Californication postihlo. Situace nabírají ještě absurdnějších rozměrů. Hnus, hloupost a trapnost se vrší. Reparát to nebyl, spíše útrpné doplazení se do cíle. Dobré, opravdu jen dobré jsou závěrečné cca tři, čtyři díly. Díky tomu Hank Moody odchází ještě se ctí, sice pošramocenou, rozbitou a nestartující, ale se ctí. Sbohem Hanku, ale po čtvrté řadě měl jsi v tom New Yorku zůstat. Sbohem, starý brachu.(26.11.2009)

Není to typický sitcom, to ani v nejmenším. Rozhodně se nebudete smát na celé kolo (LOL, jako bych slyšel Hanka, za to by mě pěkně setřel :-). Jedna scéna tu ale byla, při které jsem se doslova potrhal smíchy (2. díl, scientoložka-tráva-sex-následný "incident" ... zasvěcení ví :o). Je to právě ústřední postava spisovatele prožívajícího tvůrčí krizi Hanka Moodyho (jak příznačné příjmení :o) a jeho do diamantu vybroušeného charakteru, který seriál dělá tím, čím je. Přes den se jen tak poflakuje, zevluje, večer chodí po barech, píchá vše, co se pohne a zavání ženským pohlavím. Zrovna, když si neužívá v posteli s nějakou kurevsky sexy nadrženou kočičkou, tak se snaží dát si život dohromady, vyhrabat se ze dna a získat zpět svojí... no, řekněme bývalou partnerku :o). Seriál je rozhodně vulgární (což v dnešní době nepřekvapuje), to nejen mluvou, kterou postavy používají, ale i explicitním vyobrazením nejrůznějších sexuálních "praktik" (vše zabaleno a ve výsledku doručeno divákovi ve velmi vtipném podání). Nechybí ani tradiční americké moralizování a zobrazení některých současných problémů. Suma sumárum seriál, od kterého jsem nemohl odtrhnout oči.(15.12.2007)

• - Seriál z díla Toma Kapinosa se začal vysílat v USA od 13. srpna 2007. To byla uvedena pilotní část seriálu na stanici Showtime. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V 9. epizodě 5. řady ve scéně, kdy visí Hank (David Duchovny) poté, co jej chce shodit samuraj, z balkonu, jsou hned ve třech záběrech dobře patrná lana, která herce drží. (Bicman)

• - V 1. až 6. řadě dabuje Hanka Moodyho (David Duchovny) Petr Rychlý. V poslední 7. řadě ho nahradil Libor Bouček. (Stanley619)