Californication (TV seriál)

Californication

Californication - Orgie v Kalifornii

Komedie / Drama

USA, 2007–2014, 39 h 37 min (Minutáž: 26–33 min)

David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Evan Handler, Pamela Adlon, Madeline Zima, Callum Keith Rennie, Rachel Miner, Carla Gallo, Kathleen Turner, Carla Gugino, Camilla Luddington, Stephen Tobolowsky, Paula Marshall, Embeth Davidtz, Eva Amurri Martino, Diane Farr, Zoë Kravitz, Ellen Woglom, Peter Gallagher, Maggie Grace, Addison Timlin, Angus Macfadyen, Michael Ealy, Chris Williams, Ezra Miller, Mädchen Amick, Amy Price-Francis, Rick Springfield, Luenell, Adam Silver, Rob Lowe, Judy Greer, Camille Langfield, Michelle Lombardo, Jonathan Kasdan, Jason Beghe, Michele Nordin, Josh Gad, Larry Poindexter, Patrick Fischler, Kathy Christopherson, Robert Merrill, Carly Pope, Zita Vass, Michaela Watkins, Mark Margolis, Ed Westwick, Justine Bateman, Alexis Arquette, Brian Posehn, Ann Henson, Lucy Davis, Joaquin Pastor, Lynn A. Henderson, Mary Gross, Henry Rollins, Amy Okuda, Damian Young, Angie Patterson, Kristine Blackport, Meredith Monroe, Paul Rae, Megan Stevenson, Stephen Root, Lindsay Stuart, Sheri Moon Zombie, Kevin Corrigan, Fisher Stevens, Alan Dale, Allison McAtee, RZA, Meagan Good, Scott Michael Foster, Vanessa Angel, Ervin Ross, Natalie Zea, Adam Pally, Ashley Watkins, Drea de Matteo, Hal Ozsan, Jim Tavaré, Kathryn Adams, Christina Ulloa, Dustin Ybarra, Tim Minchin, Fiona Gubelmann, Danielle Souza, Nina Rausch, Marilyn Manson, Meghan Falcone, Alison Becker, Cory Knauf, Keir O'Donnell, John Laughlin, Camden Gray, Tara Holt, Brian Thompson, Ronnie Gene Blevins, Paola Turbay, Heather Graham, Mary Lynn Rajskub, Lyndon Smith, Vincent Angell, Kat Rogers, Jake Hoffman, Stephanie Hunt, Kelen Coleman, Luis Moncada, Bryan Friday, Ciera Payton, Clement von Franckenstein, Dan Bakkedahl, Angela Trimbur, Alissa Dean, Ping Wu, Aubrey K. Miller, Pete Wentz, Chuck Williams, Teddy Lane Jr., David Anthony Higgins, Cooper Barnes, Billy 'Sly' Williams, Milana Vayntrub, Roger Howarth, Dana DeLorenzo, Tehmina Sunny, Cristin Michele, Bryan Callen, Sarah Wynter, Jorge Garcia, Maggie Wheeler, Mo Collins, Samantha Maloney, Laura Niles, Lou Fusaro, Daisy Gardner, Amber Heard, Brigitte Bako, Billy Mayo, David Haley, Matthew Corbett Davis, Jonathan Goldstein, Billy Brown, Diana Terranova, Tim Sitarz, Peter Fonda, Ken Marino, Philip Tan, James Frain, Todd Louiso, Callie Thorne, Tommy Lee, Dawn Olivieri, Peter Berg, Gillian Vigman, Sinqua Walls, Melora Walters, Sarah Power, Sandeep Parikh, Daniel Benzali, Marcus Folmar, Johann Urb, Lee Arenberg, Alanna Ubach, Artie Lange, Steve Jones, Chasty Ballesteros, Mary Kay Place, Edi Patterson, Noah Harpster, Bill Smitrovich, Tree Adams, Michael Imperioli, Oliver Cooper, Chris Titone, Alonzo Bodden, John Madison Tye, Brigette Davidovici, Jim Florentine, Brandon T. Jackson, Mercedes Mason, Rebecca Metz, Darrell Britt-Gibson, Christian Clemenson, Hana Mae Lee, Cerina Vincent, Sharon Angela, Leah McCormick, Camille Chen, Nishi Munshi, Sebastian Bach, Lea DeLaria, Lance Barber, Brett Gelman, Zakk Wylde, Taber Cross, Lili Haydn, Elaine Loh, Julie McKinnon, Jonah Wharton, Scott Anthony Leet, Pamela Guest, Ossie Mair, Liz Fenning, Jeris Poindexter, Carter Sand, Stacey Scowley, Alicia Sixtos, Samantha Yonack, Alexandra Barreto, Casey Adams, Emma Fassler

„Piča forever!“ Představte si, že píšete scénář k nějakému seriálu. Dáváte si záležet na každičkém dialogu, na každé pronesené větě. Dbáte prokreslení charakterů a dokonalé provázanosti všech událostí. Jenže „váš“ seriál, ač kritiky obdivovaný, nemá divácký úspěch a končí po první sérii. A zhruba ve stejné době do statisíců domácností svým ležérním stylem a s „kurvadoprdelepiča“ na rtech vkráčí Hank Moody. Hlavní hrdina seriálu Californication, suverénního diváckého hitu sezóny. Ne, na světě není žádná spravedlnost, ale srát na to, pojďme si proklepnout Moodyho: ztracená existence, která svůj talent rozmělňuje alkoholem a známostmi na jednu noc. Mluví jako ten nejmizernější dlaždič, souloží se vším, co má prsa a tělesné otvory na patřičných místech, pije jak duha a není mu cizí pozvracet umělecké dílo za několik tisíc dolarů. Californication nesplétá dějové nitky nijak rafinovaně, pouze vrší vtipně trapné a trapně vtipné situace a sem tam překvapí nenadálým hnutím mysli některé z postav. V podstatě jde o to, že Hank se (ne)snaží vyhrabat ze sraček, do kterých spadl, urovnat vztah se svou ex-manželkou a dcerou a napsat novou knihu. Ale jeho (ne)snažení je tak neodolatelně přisprostlé a bezradně „lůzrovské“, že mu málokdo dokáže odolávat po celých dvanáct epizod. Některé hlášky by zasloužily vytesat do mramoru (úmyslně nebudu uvádět příklad, neboť vytržené z kontextu pozbývají původní údernosti) a některé extrémně absurdní momenty bych si rád přehrával pořád dokola (Ménage à trois z desáté epizody kupříkladu). Abych uvedl věci na pravou míru – nebyl jsem z Californication vyvařenej jako jiní. Některé díly se celkem táhly a bezdějovost, neřkuli komplexní vnitřní prázdnota, mi z hlediska dramaturgické výstavby připadala jako vyložené harakiri. No a potom ta možnost srovnání s takovým Studiem 60, což je precizně vybroušený diamant, jehož oslnivost nestojí a nepadá s titulní postavou. Jak jsem však již zmínil, Hank Moody je (hlavně díky Duchovného „odjebatseodtud“ výkonu) titulní postavou příliš výjimečnou, aby vám alespoň zčásti nepřirostla k srdci. Navíc, jakkoliv se může výchovný charakter tohoto díla jevit nulovým, pod vlivem páté epizody jsem začal omezovat používání anglických zkratek. IMHO LOL, nemyslíte? Apendix: Nakonec přeci jen jeden příklad typicky zkaliforněného dialogu, ideální pro balení -Nepůjdeš se mnou? -Proč? -Na trochu sexu . 85% Zajímavé komentáře: Faidra, jahol, Axident(30.1.2008)

David Duchovny, hvězda seriálu Akta X a příležitostný herec žánru XXX, konečně našel roli, ve které se mu daří skloubit neskloubitelnou roli milujícího otce a hypermaniakálního playboye. Způsob, jakým to tam každý díl klátí, nechává tušit drobnější psychickou poruchu tohoto pro ženy magnetizujícího jedince. Zdání ale klame, málo kdo si uvědomuje, že jeho jednání ja vlastně službou společnosti, když uspokojuje ty životem znuděné manželky a přítelkyně, trpící sexuální frustrací způsobené nudným kořenem, kterého mají doma. Co na plat, občas mu to taky ujede, když omylem přefikne nějakou štětku, pornohvězdu nebo šestnáctiletou kámošku svý dcery. To rozhodně nelze vyčítat. V tý pemanenci se takové věci prostě stávají. Jeho sebeobětování, při kterém se vrhá na každou sukni, je o to větší, že nabourává jeho vlastní rodinný život. Nedbalá výchova dcery Rebecy spolu s jejím syndromem jedináčkovství má neblahý vliv na vývoj dítěte. Když k tomu přičteme nepřiměřené vzhlížení k otci s jeho negativním příkladem a naopak nedostatečný respekt k matce, máme zaděláno na problém. Chudák Becca je v tom ale nevinně. Ani ona není imunní vůči Hankovu šarmu. Jak by mohla, když ani její matka si neví rady. Není tedy divu, že tato mladá dívka, snažící se na sebe mermomocí upozornit, nachází záliby v okultním satanismu. Tato pseudointelektuální cesta, kterou se chce odlišit od okolí a vzbudit kontroverzi, je ale stejně ubohá, jako braková literatura jejího otce. Jelikož je Becca dostatečně drzá a rodiče jí vše tolerují a ve všem podporují, nedokáže vůbec uvažovat v souvislostech reálného života. Modelový příklad, kdy si hraje na gothic-popovou hvězdu, zatímco je zcela průměrná, dává společně s iluzivním přístupem jejích rodičů tušit, že v životě spadne hodně tvrdě na hubu. ___Docela vtipné jsou v seriálu postavy kokainové šmoulinky a jejího perverzního manžela Kojaka. S nima je vážně prča. Nemůžu ani nepochválit mou oblíbenou Nataschu McElhone. Ona je opravdu pěkná. Má v sobě jakousi noblesu spojenou s aristokratickou vznešeností. Dáma s velkym D. Pivař by řekl, že má říz. Je to taková ta dlouhotrvající chuť v krku, která člověku říká, že je čas dát si ještě jeden kousek. Škoda, že scénář jí často bere vítr z plachet, když jí bere důstojnost a hrdost. Vedle „hvězdného“ playboye Davida tak občas působí jako úplný loser. Má dost pochopení pro Hankovi úlety. On za to přeci nemůže, že mu furt skáčou slečny kolem krku. Miluje ho, ale ne dost, aby si ho vzala. Asi ví proč. Fakt, že jsou permanentně na rozchodu, aby se pak mohli hned v zápětí zase vyspat, má být jakýsi motor seriálu. Musím říci, že po x dílech to už jde na nervy. Nevyrovnanost tohoto páru je až zarážející.____No a co říci na závěr? Seriál je to docela dobrý. Rychle do něj vpadnete, má rychlý rozjezd. Nelíbí se mi, že se všechno tlačí jen směrem k co nejpeprnějšímu slovníku a sexuální otevřenosti. Apel na diváka je v tomto směru příliš silný a nedává vůbec možnost v tom vidět něco jinýho. Logické nesmysly a absurdní chování většiny postav ani nekomentuji. S přibývajícími díly je to stále totéž a úroveň stále klesá. Scénář pro další řady by si člověk mohl napsat sám.(10.3.2011)

(1. série) Kdybych to nezkoukla na jeden zátah... Kdybych nebyla v ideálním rozpoložení... Kdyby mi David-Hank nebyl celkem sympatickej (Jenýk 8-] )... Kdyby to nemělo tak příjemné úvodní titulky... Kdyby, kdyby - protože jinak většina ženských mě tam sere (dceruška :-/ ... Miuška :-/// ) a chování některých postav je občas přinejmenším lehce nesmyslné (wtf Karen) - ale holt takhle to za ty 4* prostě musí bejt. Asi se ze mě stává slintající romantička se zálibou v pohádkovém zobrazování (ne)reality. Nocouž.(26.11.2008)

Naprosto cool sukničkářský seriál. Vynikající David Duchovny, bomba scénář, a v každém díle nová sexy buchta. Co chtít více? 1. série: Televize Showtime představuje zcela nový, velmi originální seriál, a celý svět včetně mě si z něj sedne na zadek. I když - originální... ona je to vlastně taková drsná Americká krása říznutá Markýzem de Sade. Kouká se na to prostě skvěle (hlavně chlapům), plus Duchovny ukázal své kvality perfektního herce tím, že dal dokonale zapomenout na agenta Muldera - 88%. 2. série: Přichází všemocný Lew Ashby a s ním zatím nejvýraznější, nejšílenější a nejsympatyčtější vedlejší postava celého seriálu. Californication dostává koňskou dávku vtipu a nadhledu do žil, a stává se pro mne natolik ceněným artiklem, že jej zřejmě nikdy nevymažu z osobní seriálové desítky. BTW ten pomník chci na pohřbu taky! - 94%. 3. série: Trošku slabší než předchozích dvanáct dílů, avšak s jedním velkým rozdílem: třetí "sérka" představila zatím nejbáječnější epizodu, ve které je Moody ve svém bytě postupně konfrontován se všemi důležitými "pussies" sezóny. Posledních několik epizod mírně pokulhává za výborným začátkem, celkově mám z roku 2009 o něco méně euforičtější pocit než z šukací nadílky 2008 - 86%. 4. série: Stále velmi dobré, ve výsledku ale o něco slabších dvanáct dílů, než na jaké by si mohl zhýčkaný fanoušek po kanonádě v předchozích epizodách zvyknout. Obsahuje několik vyloženě perfektních epizod, stejně jako pár hluchých míst, kde se "jen" šuká, poslouchají se Moodyho oplzlosti a čučí na sličné dívčiny (proč se na to koukám??)... Hořký konec velké plus, uvidíme co nabídne pětka - 82%.(8.1.2008)

7 / 10 Californication síce vyzerá ako jednoduchá a plytká zábava, no pod jej povrchom tiká prekvapivo delikátny vnútorný mechanizmus. Celý seriál je jedna veľká výstava – prázdneho sexu a citového tápania – a každá nová epizóda pred nami otvára ďalšiu jej monotematickú pasáž (dobročinný večierok, spomínanie na zosnulého otca a pod.); vojdeme, poobzeráme si všetky exponáty, zabuchneme za sebou dvere a pokračujeme ďalej. Dej je dotváraný hrubými líniami, postavy prešľapujú na mieste a predsa sa hýbu, prichádzajú a odchádzajú. Každá z nich operuje v rámci presne nalinkovaných vzorcov správania, rieši vlastné problémy a má vlastné (zväčša sebecké) ciele, no samotný konflikt ju neposúva ďalej, snáď ani nezaujíma. V rozpore s bežnou praxou, neúspechy a pády sa tu prehĺtajú, vstrebávajú s priam nihilistickým pokojom, či dokonca odmeňujú, čo vytvára zaujímavé / zvrátené pnutie naprieč seriálom. • O to väčšie sklamanie nastáva kdesi uprostred druhej série, kedy sa inak celistvý materiál začína párať a my si spätne uvedomujeme, že Californication vo svojej vrcholnej forme nebol až taký prostučký a v skutočnosti veľmi umne balansoval medzi štýlovým humorom a lacnou limonádou. Postavám nechával slobodu voľby, no pestoval ich človečinu, nedovolil im klesnúť do úplnej morálnej anarchie, kde je možné a prijateľné všetko, nič nemá reálny dôsledok a vás tak trápi – nič. Do očí bijúce je to najmä v stále viac a viac prekrúcanom vzťahu agenta Charlieho a jeho ženy Marcy, ktorý ku koncu definitívne zavrhuje stavanie na uveriteľných základoch a nahrádza ho deravou porno-fraškou. Ak išlo o úmysel zhodiť ich až na absolútne dno, nebol dobre vypointovaný. I bezbrehý hedonizmus potrebuje ľudskú tvár. • Našťastie, Hank Moody je postava, kvôli ktorej sa oplatí preberať aj nejakým tým balastom. Ťahajú z neho cigarety, ženské šťavy a vinyl a to je fajn, pretože mu to vďaka vynikajúcemu Duchovnemu žeriete aj s navijakom a kráľovsky sa bavíte. Autori skrz neho pumpujú jeden cynický komentár za druhým a i keď Californication nie je tá hĺbková sonda do rozkladajúceho sa svedomia západnej civilizácie, za ktorú ju niektorí majú, je dobré vedieť, že pod zábavným povrchom drieme uvedomelý duch. • Seriál ako taký rozhodne predstavuje silný nadpriemer. Prvá séria je vynikajúca a civilnejší úvod tej druhej ju v mojich očiach dokonca tromfne, no potom to už ide dole vodou. Občasné záblesky stratenej slávy len podčiarkujú fakt, že Californication je najpohlcujúcejší v momentoch, kedy vás pustí do svojho teplého vnútra a prestane sa hrať na kontroverznú čiernu ovcu seriálového neba.(10.7.2009)

• - Děj seriálu se odehrává převážně ve Venice, kde žil bývalý zpěvák skupiny The Doors Jim Morrison. Od třetí série se objevuje jeho podobizna na domě ve Venice v úvodních titulcích a v úvodu a závěru 1. epizody 5. sezony pak hraje skladba „Love Me Two Times“ od kapely The Doors. (Kity162)

• - Na zdi původního domu, kde bydlela Karen (Natascha McElhone) s Hankem (David Duchovny) byl nasprejovaný nápis "Dogtown", což je přízvisko čtvrti v kalifornské Santa Monice, který používali legendární skateboardisti, o kterých byl natočen snímek Legendy z Dogtownu (2005). (Cliff Booth)

• - V 8. epizodě se Holly, kterou hrála Drea de Matteo, líbila kapela Whitesnake, stejně jako její postavě v seriálu Joey (od r. 2004), kde hrála Ginu. (Attta)