Panství Downton

• Velká Británie Downton Abbey
Velká Británie, (2010–2015), 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

Hudba:

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery (více)

Série(6) / Epizody(52)

Působivé kostýmní drama Panství Downton, od scenáristy Juliana Fellowese (Gosford Park, Královna Viktorie), držitele Ceny Akademie, se může pochlubit hereckými osobnostmi, jako jsou Hugh Bonneville, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Dan Stevens, Penelope Wilton, Jim Carter, Phyllis Logan, Siobhan Finneran, Joanne Froggatt, Rob James-Collier a Brendan Coyle. Svět Downtonu díky této hvězdné herecké sestavě překypuje nádherou a vášní. (Magic Box)

jafuska

ano, tak opravdu Britové umí natočit dobré seriály, a tento není výjimkou, super herci, děj je v každém okamžiku plně vystižen, drama je zde požehnaně, intriky, kdo má rád seriál z někdejší doby, tak to je přesně pro něho, jsem nadšená, a to jsem nevěděla do čeho jdu, ale podotýkám shlédla jsem zatím 1 díl ale další budou určitě stejně kvalitní jako tento, ()

Alca

První série naprosto odzbrojující, některé charaktery dost průhledné, alespoň mezi služebnictvem, ale napínavé od začátku až do konce, ani Vám nepřijde, že už se díváte hodinu. Můžu jen doporučit. A v anglickém originále, v dabingu zaniknou, zdá se mi, nuance jednotlivých vyjádření. Na britské minisérie nic nemá! Druhá série taky dobrá, všechno se pořádně zamotává. Vadí mi jen to, že jsou označené časové skoky jen někdy a tak vlastně musíte trochu přemýšlet, než vymyslíte, jak dlouho po předchozím ději se odehrává současné dění. Jsou v podstatě označené jen jednotlivé roky na začátku. ()

macetoma

Má to atmosféru. Při sledování jsem si připadal, že stojím přímo za těžkým závěsem u okna anglického sídla, v ruce držím sklenku brandy, jsem oblečen jako lord, služebnictvo kolem mne chodí a já se dívám, jak rodina Crowley hoduje. Dávám 4 hvězdy, precizní filmařina. ()

voldemorf

Šlechta a sluhové, tradice a moderní svět, Panství Downton se musí vypořádat s dobou, kdy všechno tohle mísí a mění. Intriky, rodinná tajemství, romantika, vše co mají i ostatní seriály podobného zaměření. A přesto je tenhle něčím výjimečný. Maggie Smith je tu naprosto úžasná. Postavy nejsou černobílé, to je velké plus. Nejvíc fandím Thomasovi, protože velmi rychle pochopil, že žije v době, kdy musí hrát především sám za sebe. Jen je škoda, že děj seriálu je hodně předvídatelný. Nevyhnul se v podstatě žádnému klišé, které jsem od něj očekávala. Ale dámy mají nádherné kostýmy, na kterých je znázorněn i posun v čase, takže mírná zklamání odpouštím. ()

Lucius55

Nikdy bych nevěřil, že budu se zaujetím sledovat něco takového. Ale když jsou ty Vánoce;-) Britsky propracovaný děj z míst, která bych dříve nevpustil do svého okruhu zájmu, a charaktery, které dokážou udržet mou pozornost tak dlouho... Škoda, že ve druhé sérii mi připadá, že některé časové souvislosti a skutečnosti jsou uměle natahovány a kráceny, přesto se však chystám na sérii třetí a těším se na ni;-) ()

pulpfilm

V Británii vyvolal seriál nadšení, ale četl jsem i komentáře o tom, že glorifikuje starou dobrou Anglii, kde existovaly generace Lordů a generaci jejich lokajů a každý věděl kde je jeho místo a nic se s tím nedalo dělat. Mě osobně seriál v tomto smyslu nepohoršil, a to hlavně proto, že jsem ho pochopil zcela opačně. Podle mě se o žádnou glorifikaci nejedná (i když možná navzdory snahám tvůrců). Jeho Lordstvo je sice hodný pán, ale i tak mi celé to šlechtictví lezlo na nervy a fandil jsem postavám, které se soudobé společnosti postavily (Sybil, komorná co chce být sekretářkou, mladý řidič…). Jinak - postavy jsou velmi ploché (od prvního dílu víte, kdo je dobrák a kdo svině), až na občasný zvrat se děj rozvíjí velmi pomalu, ale nic z toho mi příliš nevadilo a první dvě série jsem shlédl téměř v kuse. Nevím proč, ale poté jsem ztratil zájem a neviděl ani jeden další díl. Že bych se přejedl? ()

minima

Moc pěkné zpracování s precizními hereckými výkony a prostředím. Po první sérii zatím skvělý zážitek. Všechny postavy jsou uvěřitelně napsané, ač mi některé přijdou neuvěřitelně prohnané a nechutné svým chováním, v další chvíli se ale ukážou jako lidé se svědomím. S pár postavami jsem se opravdu sžila a trpím a raduju se s nima. Popravdě mi tohle asi žádný seriál doteď nenabídl. Zábava a tak, to ano, ale opravdové splynutí s postavami... Je faktem, že to občas zavání principy telenovel, ale je to podáno s dostatečnou grácií na to, aby se na to navzdory tomu dalo koukat bez připomínek. ()

Wooke

Love it! Prudký sled udalostí, ktorý nám ukázala hneď prvá časť, ma prinútili dávať maximálny pozor na každý detail, hlavne keď to človek pozerá v originálom znení. Jáj, tá angličtina. Krásna ako vždy. Seriál zobrazuje toľko malých príbehov, odohrávajúcich sa pod jednou strechou, že človek ani neviem, ktorý si obľúbiť a ktorý by najradšej ani nevidel. Zlé charaktery sa striedajú s dobrými, čitateľné pasáže s nečitateľnými, no proste dráma, ako sa patrí. Ošatená, doslova, v dobe, je Downton Abbey jedným z veľkým prekvapení, ktoré sa ku mne dostali. Čakal som úplne niečo iné, toto ma dostalo. Po zhliadnutí všetkých častí prvej série som si povedal "čožééé, prečo je koniec?!" Až potom mi doplo, Že to asi nebude všetko. Zatiaľ tento seriál prekonáva všetky očakávania, preskakuje takmer všetky moje tohtoročne videné seriály a dostáva sa do top 10. Ako veľa hercov som ani nepoznal, no teraz sa mi každý z nich tak zapáčil, že by som nedbal a pozrel by som si kopec ďalších ich filmov len kvôli nim. Táto britská herecká scéna je neuveriteľná, to čo u nich dokážu malé deti, u nás moc veľa hercov nedokáže (odpustte mi, ale môj názor...je mi to ale ľúto, lebo by som bol veľmi rád, keby som mohol byť pyšný na našich hercov). Tento seriál však nejdem porovnávať so žiadnym iným, lebo je výnimočný a hlavne si to človek proste musí pozrieť...fakt že musí ! ()

blowup

Zhlédnutá čtvrtá série mě vyprovovkovala ke komentování. Nejdřív, u první, mě to nebavilo a postupně jsem si panství oblíbila. Není to sice tak ironické jako Austenová, ale má to náznaky vtipu. Je fakt, že někdy se do seriálu člověk "zažere" a čeká na každý další díl. Někteří herci sice lezou na nervy, ale celkově se mi to dost líbí. Proti "ptákovinám" z interiérů, kterými nás zásobuje televize, to je skvost. ()

Marrianna

Když je něco úžasné, dokonalé, božské, co k tomu dodat. Od nejposlednější služtičky až po pána domu jde o herecký koncert, jaký se jen tak nevidí. Jak perfektně je ztvárněn každý životní příběh, bez nadsázky, bez pohrdání a já křičím YES, YES - stará dobrá Anglie mě vždy bezpečně přiková do sedačky a já jako magnet snad bez mrknutí oka slupnu každý díl a s touhou narkomana očekávám další. ()

hepi_

Mám slabosť pre britské seriály (najmä mini série), ale po vzhliadnutí pilotného dielu ma tento nechal chladným_prostredie, pekne rozohraná partia intríg a vzťahov_50% ()

smatana.sk

V hektickej súčasnosti je balzamom na dušu pozrieť si seriál, kde je dramatickým vyvrcholením dielu scéna, kde krívajúci sluha omylom zhodí príbory na zem. Kostýmové drámy nemusím, avšak tento seriál je plný nádherných artefaktov z obdobia fin de siécle. Aj keď scenár je občas holé klišé, herecké výkony sú vynikajúce - úplné stotožnenie s rolami. Maggie Smith ako prešibaná stará dáma, ktorá žije svojimi drobnými intrigami a vychutnáva si každú uštipačnú poznámku. Seriál rozhodne treba sledovať v pôvodnom znení, už len kvôli hlasu Michelle Dockery. Uprednostňujem titulky od "Velkotlamka", pretože reč je plná anachronizmov a jemných narážok, ktoré pri hrubšom preklade zaniknú. - Seriál je situovaný do post-eduardiánskej éry. (Eduardiánska éra je desaťročím po smrti kráľovnej Viktórie - 1901, zhruba do začiatku prvej svetovej vojny - obdobie panovania kráľa Juraja V.). - Sociálna štruktúra britskej spoločnosti v tomto období je fascinujúca - napríklad diferenciácia sluhov (majordom, komorníci, lokaji), v ktorej sú statusovými znakmi také detaily, či môže obsluhovať pri stole bez rukavíc, či ho pán nazýva krstným menom alebo priezviskom, atď. Zaujímavosti z anglického hesla na Wikipédii: - Seriál vznikal pod dozorom Alastaira Bruca, špecialistu na dvorské rituály, ktorého butler/majordóm Carson (Jim Carter), označil za "strážneho psa etikety". - Napriek tomu nemožno brať seriál ako historicky presný - kritici upozorňujú najmä na nerealisticky vykreslené vzťahy medzi panstvom a služobníctvom (v záverečných sériách sa už panstvo zaoberá problémy služobníctva ako svojimi vlastnými). - Seriálu sa pripisuje hlavný podiel na celosvetovom náraste záujmu o vyškolených lokajov (bulterov), najmä v Číne, Rusku a na Strednom Východe. V Číne bola v roku 2014 dokonca otvorená škola pre butlerov. - Luxusná výzdoba interiérov natoľko inšpirovala amerického kongresmana Aarona Schocka, že si dal svoje kongresové kancelárie upraviť v podobnom štýle. Následne čelil preverovaniu oprávnenosti vynaloženia verejných financií, 40 000 dolárov vrátil a v marci 2015 odstúpil z funkcie. ()

gidzitka

Seriál o stare dobré Anglii v idealizovanem duchu. Tak trochu Austen, sestry Bronteovy, "Jih proti Severu", "Hercule Poirot", tak trochu "Rodinne sidlo" ci "Soumrak dne". Muzi si asi radeji pusti "Sherlocka Holmese", ale ja se chci jen nechat unášet - přírodou, romantikou, postavami a k tomu patri i to poklidnejsi tempo. A vůbec mi tam nevadi ta idylka - koneckonců Rakusaci mají svou "Cisarovnu Sissi", my svou zlatou první republiku, Rusove sve blahorodi a popy atd. Libi se mi vyvoj postav, zejména lady Edith, Daisy, Toma Bransona. A samozrejme Matthew je moje srdcovka, poklona velika Danu Stevensovi, který ze sve absolutne kladacke postavy dokazal vytriskat tolik charizmatu, ze se tato postava nestava otravnou, nehlede na to, ze to mezi nim a Mary bajecne jiskri. Ovšem absolutni favoritkou zustava "sestřenka" Violet v podani Maggie Smith, která davkuje suchy britsky humor, moudrost i pragmaticnost vždy v tom spravnem pomeru a s nonsalanci a jistotou anglicke lady se stava absolutni královnou serialu. 85 % ()

zubrik66

Na začiatku som mal obavy, že to bude seriál v štýle Jednoducho Mária - ala v anglickom šate. Opak je však pravdou, kostýmy a priestory sú výborné, rovnako ako herecké výkony. ()

subic

Skvělá kostýmová a dekorační podívaná, úžasně připravené interiéry, ale co dál? Příběh je fakt bláto, tedy aspoň co se týká prvních řad, kupodivu ty 2 poslední se o něco zlepší, do děje se zapojí i pánové Rolls a Royce. Kdyby z každé řady udělali tak 70-80 minutový díl a seriál měl tak 5-6 dílů, bylo by to mnohem zajímavější. 55% ()

DjsVorel

Tohle je přesně můj šálek, miluju tuhle dobu a ještě v britském prostředí. Je to taková nová Sága rodu Forsythů, ale řekla bych, že se jedná o ještě propracovanější drama, které přináší zajímavý pohled do života vyšší třídy a jejich služebnictva. První série měla trochu pomalejší rozjezd, ale musím říct, že každý díl měl pro mě stoupající tendenci. Baví mě ta anglická škrobenost, která může v dnešní době být docela sympatická, pokud chce člověk utéct od reality všedních dní. Upřímně nekteré prvky chování a mezilidských vztahů bych vrátila i do dnešní doby (úcta ke starším, úcta k rodičům, výchova dítěte, bonton, atd.). Herecké královny Maggie Smith a Shirley McLane nemají žádnou chybu. Přesně to, co zvárňují v seriálu pro mě přestavují i jako herečky. Stejná generace, ale dvě odlišné herecké školy, tradiční britská a bohémská americká. Maggie Smith je neskutečná a její sarkastické poznámky mě občas nutí k výbuchům smíchu. A upřímně i duo Smith-Wilton (Izobel) je nesmírně k popukání. Jejich žabomyší války musí bavit snad každého. Co se mně nelíbí jsou ty časové sekvence, kdy po zajímavé scéně či situaci se úplně nelogicky najednou přeskočí o několik let dopředu a my dostáváme pouze slovní vysvětlení....trocha škoda. Na čem ale může tenhle seriál stavět jsou dialogy a solidní herecké výkony. Mimochodem jeden z mála seriálů, který stojí za to vidět v původním znění i dabingu! Překvapivě začátek třetí série pro mě přinesl další aspekt, který bych zrovna u tohohle žánru nečekala, a to je humor. Já mám ráda britský sarkastický humor, který tu samozřejmě ve velké míře najdete, zároveň se mně líbí celkem nekomplikované a nečekané vtipy, který bych prostě u seriálu typu Downton Abbey nečekala. Co se týká příběhu, tak mně samozřejmě mrzela smrt mých oblíbených postav Matthewa a Sybil, ale na druhou stranu jsem ráda, že prostě byla ukázaná i nespravedlivost a krutost doby. Je pravda, že 5. řada mně přišla trochu zbytečná, protože v ději moc nenabídla, kromě tedy posledního dvoudílu, který byl opět vyvedený. Downton Abbey mně někdy intrikami a romantickými scénami připomíná takovou soft posh britskou telenovelu, ale to k té době pravděpodobně patřilo. Já osobně dost fandila Mary a Tomovi, protože se k sobě podle mě hodili a čekala jsem, že skončí spolu i vzhledem k tomu, že si oba prošli smrtí manžela/ky, ale jsem ráda, že alespoň Mary skončila s panem Talbotem, protože pro Matthew Gooda mám velkou slabost. Seriálu k dokonalosti lehce něco postrádá, ale stále ho považuji za hodně povedený počin. 85 - 90% Oblíbené postavy: Tom, Sybil, pan Bates, Matthew a především lady Violette. ()

mirkath1

Moc pěkný seriál s jedinou výhradou-mohli vynechat Batesovi, kteří mě oba příšerně vytáčeli svými zmučenými ksichty :( a nepravděpodobnými osudy. ()

Barghest

Skvělá britská konverzačka s výbornými dialogy a především výborně napsanými postavami. Sem tam sice zavání naivitou červené knihovny a některé dějové momenty tvůrci opakují dost okatě a mírně nenápaditě, nedostatky ale vyvažují uvěřitelní herci, krásné prostředí a kostýmy a především nádherný dům, který tu bezpochyby hraje jednu z hlavních rolí, srovnatelnou s živým osazenstvem. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak Maggie Smith v roli staré harpie a matky rodu, která svými sarkastickými hláškami a špičkováním s Isobel vždycky spolehlivě, jak se říká, zabije situaci. Oblíbené postavy: Tom Branson ()

freedom3112

U tohoto překrásného seriálu hodnotím především výpravu a atmosféru, čímž ani v nejmenším nechci nedocenit skvělé herecké výkony a ostatní profese. Zhlédla jsem ho jedním dechem a často si ho pouštím znovu. Hodně mě poučil,spoustu věcí jsem si sama pak dohledávala, zamilovala si postavy. Úžasná ukázka hierarchie služebnictva, řemesel atd. v podobě kostýmů !!! Jedním slovem bomba. Doporučuji vřele všem hladovým duším :) ()

PlayEasy

A my jsme si mysleli, že Soumrak dne nebude překonán. My hlupáci! Británie nás stále překvapuje! Tuto britskou temnější atmosféru těch velkých sídel milujeme stejně jako intrikovky. Podle někoho možná seriál težší na pochopení, ale my ho zvládáme poměrně hladce. Skvělé obsazenstvo a vykreslení tehdejší doby. A to vše... Už se těšíme na přídavek! ()

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

13.01.2021

Režisér Danny Boyle (Trainspotting, Yesterday) natočí pro televizní společnost FX minisérii o legendární anglické punkové kapele Sex Pistols. Scénář napíší Craig Pearce (Moulin Rouge) a Frank… (více)

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)

Panství Downton dostane film

Panství Downton dostane film

15.07.2018

Univerzálně oblíbený a cenami ověnčený seriál Panství Downton se dočká filmového přídavku. V oficiálním prohlášení pak kromě jiného tvůrci potvrdili, že se vrátí i původní herecké obsazení v čele s… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky