Panství Downton

• Velká Británie Downton Abbey
Velká Británie, (2010–2015), 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

Hudba:

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery (více)

Série(6) / Epizody(52)

Působivé kostýmní drama Panství Downton, od scenáristy Juliana Fellowese (Gosford Park, Královna Viktorie), držitele Ceny Akademie, se může pochlubit hereckými osobnostmi, jako jsou Hugh Bonneville, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Dan Stevens, Penelope Wilton, Jim Carter, Phyllis Logan, Siobhan Finneran, Joanne Froggatt, Rob James-Collier a Brendan Coyle. Svět Downtonu díky této hvězdné herecké sestavě překypuje nádherou a vášní. (Magic Box)

zdenny

Seriál se rozbíhá pomalu a člověk má zpočátku problém zvyknout si na to množství postav. Dokonce jsem se několikrát přistihl při myšlence, zda má cenu ve sledování pokračovat. Udělal jsem velmi dobře, že jsem vydržel. Jakmile divák začne rozplétat osudy jednotlivých postav, stává se přímým účastníkem, už mu nic není lhostejné. V seriálu je velice sympatické rovnoměrné a proporcionální zaměření na lidi nad i pod schody. A divák se skutečně upřímně zajímá o oba světy zároveň. V tomto seriálu velmi oceňuji prakticky stoprocentní souznění s dobou před sto lety. Člověk si nic nemusí představovat, vše vidí přesně tak, jak by to viděl před sto lety, kdyby tam byl. Co diváka moc nepotěší je fakt, že autor nemilosrdně zabíjí oblíbené postavy. Jenže taková byla doba a takový je život. Mimo jiné je velice zajímavé si uvědomit, jak bylo panstvo v běžném každodenním životě závislé na svém služebnictvu. Připadá mi, že mnoho aristokratů si nebylo schopno ani zavázat boty. Zato ale věděli, jako vidličkou se jí kaviár. ()

denisse

Ze začátku mě tenhle seriál moc nebavil, ale nakonec jsem ráda, že jsem ho dokoukala (alespoň 1.řadu), protože mě hodně mile překvapil. A ta úvodní znělka mi bude ještě dlouho hrát v hlavě. Po shlédnutí 2.řady mi nezbylo nic jiného než dát plný počet. ()

Roseinka

Tak tenhle seriál mě víc než překvapil. Nejenže je vše úžasně autentické, především nádherné kostýmy a venkov staré Anglie, ale také se mi velice líbí postavy. Zajímají Vás jak příběhy služebnictva, tak příběhy panstva... vše je propletené. Občas se musíte usmát, občas se Vám chce brečet. Vše je tak přirozené. Strašně se mi líbí doba, ve které se seriál odehrává a opravdu čest těm, co dali vzniknout něčemu tak zajímavému a neobvyklému. Herci jsou sympatičtí a výborně hrají své role a to i vč. mluvy, která do té doby jistě patřila.... Dávám plný počet a moc se těším, až si pustím druhou sérii. ()

strelenaL

Výpravný seriál Downton Abbey je opravdu povedený rodinný seriál, který diváky okouzlí hned na začátku. Spletité osudy rodiny Crowleových a jejich služebnictva. Dvě linie protínající se a utvářející jeden celek. Downton Abbey mě učaroval nejenom příběhem, ale i krásnými kostýmy. Britové opravdu umí natočit skvělý dobový snímek. Každým dalším dílem, sérií jsem napjatější, jaké bude další pokračování a kam vše směřuje. Díl od dílu má správný spád. Seriál je klenotem mezi jinými obdobnými snímky. Nejvíce mě baví sledovat děj z pohledu služebnictva. Ne, protože byl zajímavější, ale právě služebnictvo hraje neodmyslitelnou část, bez služebnictva by to byla další a pouhá lovestory. Zatím sem řekla bych na začátku. Shlédnuto mám I. -VI. serii. ()

TroiMae

Škoda, že po první řadě se druhá vrhla do vod telenovely a soap opery. Snad třetí řada vyroste z dětských nemocí, protože tato komedie svou absurdností začíná připomínat Červeného trpaslíka. ll Tak třetí řadou se potvrdil status soap opery. Jen mi je divné, proč všichni dští síru na Dynastii, ale rozplývajíc se nad Panstvím Downton, dke každou chvíli hrozí, že na jedné ze svateb všechny postřílejí teroristé z neznámé země, nebo Lady Mary unesou Martani. ()

1kiki16

Původně se mi nějak nechtělo pouštět se do tohoto seriálu a musím říct, že jsem velmi ráda, že jsem jej nakonec shlédla. Je to velice důstojné a propracované dílo, které mě opravdu chytlo a myslím, že jsem se na něj tedy nedívala naposledy. Vřele doporučuji každému, kdo má rád tuto dobu i pro ty, kteří ji rádi nemají, protože si myslím, že tento seriál nemůže nikoho urazit! ()

zuza99

Nenapadá mě líp natočený, zahraný nebo promakanější seriál. Downton Abbey je opravdu špička mezi minisériema. Každý díl upoutá pozornost, není tam místo pro nudné příběhy. Kostýmy jsou naprosto fantastické. Herecké výkony to samé. Dobré propojení služebnictva a šlechticů. Opravdu není nic co by se dalo vytknout. I ♥ Matthew Crowley :D Díky Velkotlamce za titulky. ()

Anez

Dlouho jsem čekala než si vytvořím konečný názor... Myslím, že nejlepší byla 1. série, tak to prostě u seriálů chodí. Druhá byla dost nudná, třetí byla zas hrozně emotivní..to ano, ale dějové zápletky byly tak očekávané a hloupé. Myslím, že Julian Fellowes už vyčerpal všechny své dobré nápady co měl. Škoda. Ale to mě neodradí, a jestli bude čtvrtá série (bože chraň, bez Matthewa?) moje zvědavost mi nedovolí se nepodívat, protože Maggie Smith tomu dává prostě šmrnc ! P.S. Pozor je to trošku návykový seriál :) ()

Almásy

po dopozeraní 3. série môžem len potvrdiť celé nadšenie okolo toho. perfektne napísané, brilantne odohrané a správe žánrovo vyvážené. Maggie Smith kraľuje! ()

Styxos

1. řada Po delší době zase seriál, který mě strhl. Po všech stránkách naprosto okouzlující a elegantní. Sršící romantikou, vtipem a vybraným chováním, byť pod slupkou pořádně ostrý. Chvíli se to jeví až pohádkově, ale postupem času vyplouvá na povrch, že každý z těch hrdinů má své cíle nebo své kostlivce ve skříni. Na co potřebují americké seriály 22 dílů, to Britové zvládnou během sedmi. Zvěsti opravdu nelhaly... 2. řada Zatímco první řada se jevila takřka pohádkově a největším zlem bylo nějaké to škádlení mezi zaměstnanci a členy rodiny, druhá řada řádně potemnila. První světová, španělská chřipka, smrt několika postav, ale i nemanželské děti a drobné záletnictví. Seriál tak díky tomu není tím čím se zdá být na povrchu - tedy jednoduchou romantickou záležitostí. Ukazuje se, že je víc než prostou a jednoduchou telenovelou. Příběh se hýbe kupředu, postavy skutečně žijí a i ty negativní si divák musí zamilovat - především u nich je vidět, že pro svoje chování mají motivaci a s jejich negativním chováním to zase tak jednoduché. Těším se, jak to bude pokračovat dál... ()

Ferinka

Další z anglických seriálů, který dokazuje, že britové mají opravdu talent točit jak o minulosti, tak o současnosti.. Maggie Smith je dokonale roztomilá stará potvora, McGovern je snad víc krásná než za mlada, Dockery hraje ledovou královnu tak úchvatně, že to ocení i ženská, a výkony mužských představitelů, kteří hrají hlavně očima, stojí také za to. Jsem zvědavá, jestli mi nadšení vydrží i nadále, po shlédnutí všech dílů, ale doufám, že ano. Jako sonda do společnosti, která se přehoupává z 19. století, do úplně jiného 20. století, je tenhle seriál geniální. ()

danca044

Na seriál jsem narazila náhodu a ani náhodou jsem nečekala, že se mi tak zalíbí. Miluju zvraty v něm a všechny postavy, které jsou každá jiná. Kéž by bylo ještě někdy nějaké pokračování, protože mi tento seriál bude opravdu chybět, ()

Babous

"Časy se mění," zpíval v 60. letech Bob Dylan, přičemž nejspíš netušil, že mnohem větší změny zažila Evropa už o padesát let dřív. Downton Abbey ukazuje život na anglickém sídle venkovského lorda právě v době, kdy se sukně a dámské účesy zkracují, trh zaplavují moderní výdobytky jako auta, rozhlas nebo gramofon, viktoriánská morálka se uvolňuje a hrůzy první světové války způsobí, že vliv aristokratů se zmenšuje na úkor podnikatelů a středních vrstev. Že nebylo lehké se s tím vším vyrovnat ukazují výborně zahrané postavy jako lord Grantham, jeho americká manželka Cora a jejich tři dcery, které se snaží najít si nápadníky, kteří by vyhovovali nejen jim, ale také rodičům. Neméně důležitou roli tady mají lokajové, komorné, kuchařky a další služebnictvo, jejichž osudy jsou s rodinou pevně spjaty. Jakoby mimochodem pronesené hlášky staré lady Granthamové (Maggie Smith) jsou top! Kvalita seriálu se celkem drží právě díky postavám - hlavním i vedlejším, ale první tři série jsou nejlepší, později se začíná ukazovat telenovelovitá šablona. ()

Billie777

Po prvním dílu příjemné překvapení. Hned pěkně velký rozjezd. Po druhém dílu jsem se přesvědčila, že jsem pět hvězdiček dala oprávněně. A tak pokračuju dál a dál a zatím vidím, že jsem pět hvězdiček zůstane. Tohle je opravdu skvělý seriál, jeden z nejlepších současnosti. Pro někoho, kdo tyto dobové kostýmní seriály moc nemusím to může být trochu nuda. Ale já mám tento typ seriálů právě moc ráda. Krásně, kvalitně propracované. Těším se na další díly a všem vřele doporučuju. ()

Jezinka

První série super. Druhá už pokulhává - hrabě Robert, byl moc čistý, tak se mu musí udělat skvrna na štítu, ty telepatické chvíle, kdy je Matthew raněn etc. Tak teď jen čekat, jestli třetí série udrží laťku, nebo jestli se propadne úroveň níže. Samozřejmě nejlepší hlášky má ovdovělá hraběnka alias Maggie Smith. ()

Jaccobos

Aristokracie přežila díky mnoha jiným dovednostem, než je neústupnost. Člověk jako zoon politikon - především o tom je Panství Downton. Celý seriál (alespoň konzistentní první řada), je natočen na bázi rituálů a pravidel etikety a společenských pravidel. Jde o pletichy a politikaření žen v zákulisí skrývající se za rámě cti a hrdosti gentlemana, v jehož panství jsou hýčkány. Podstata aristokratického života v jeho strastech, průměrech i extrémech se řeší především v první řadě. Druhá řada rozjíždí chaos, který jistě první světová válka nastolila, nicméně skvělého tvaru první řady - její charakteristické podoby - v mnoha ohledech nedosahuje. Druhá řada je jiný seriál. ()

adam9

Je úžasné, jak na mě anglická atmosféra vždy dýchne tak neskutečným způsobem. Seriál je perfektní v mnoha ohledech. Výborní herci, skvělé a uvěřitelné postavy, klidný a zároveň napínavý děj, a to vše zabaleno v překrásném Downtonu a jeho okolí. Prim zde hrají vztahy mezi "těmi vyššími pány" a "těmi nižšími" ze služebnictva. Možná to je nereálné tak provázané vztahy mezi panstvem a služebnictvem, ale právě tohle dělá ten seriál tak unikátním a milujícím. Hodně se mi rovněž líbí, že postavy se vyvíjí s dobou a anglické lpění na tradicích a mravném chování je postupem času čím dál více trháno na kusy novou dobou, což je velice úsměvné vzhledem k reakcím typických konzervativců. První série byla dobrá, druhá ještě lepší a třetí? Zatím nejlepší! I když mi odešla má oblíbená postava, což mě hodně vykolejilo, ale zároveň to nabralo ještě více na autentičnosti seriálu vzhledem k době, ve které se odehrává. NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVY: Violet Crowley, Lady Sybil, Tom Branson. ()

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

13.01.2021

Režisér Danny Boyle (Trainspotting, Yesterday) natočí pro televizní společnost FX minisérii o legendární anglické punkové kapele Sex Pistols. Scénář napíší Craig Pearce (Moulin Rouge) a Frank… (více)

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)

Panství Downton dostane film

Panství Downton dostane film

15.07.2018

Univerzálně oblíbený a cenami ověnčený seriál Panství Downton se dočká filmového přídavku. V oficiálním prohlášení pak kromě jiného tvůrci potvrdili, že se vrátí i původní herecké obsazení v čele s… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky