Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

MonaSax

Už si přesněji nepamatuji první sérii, ale musím říct, že je to pořád geniální a baví mně to. S příchodem ženy Irene Adler, která poblázní hlavu Sherlockovi jako nikdo, mně to chytá ještě víc. Možná by bylo lepší kdyby z jednoho dílu udělali dva, ale tak chápu, že to chtěj mít hezky v celku, ale na mně je to moc dlouhé. Se Sherlockem celkově a vlastně hlavně s tímto mám hodně společného, jasně, "vidět" se v něm může každý, když chce, ale já to myslím vážně. Proto budu sledovat a milovat dál tento seriál. Nezklamej mně BBC. A abych nezapoměla, ano přidala jsem na hodnocení, protože ten skandál je opravdu skvělý díl, strašně se mnou zamával. ()

Morholt

Tak s timhle Sherlockem budu kamarád. Má něco z toho Doylova a i něco z toho Ritchiova. Přeneseno do dnešní doby z toho dělá výbornou detektivku, jakých tady moc není. Když se ještě člověku povede trefit obsazení na jedničku, tak není co řešti. Hodnocení jednotlivých dílů 90%, 80%, 100% ()

Chickenka

Měla jsem obavy, jestli se převedení příběhů (případů) Sherlocka Holmese do současného světa povede. A výsledek? Povedlo se na výbornou. Sherlock v podání Benedicta Cumberbatche je na zabití, ale zároveň dokáže pobavit a jeho souhra s dr. Watsonem v podábní Martina Freemana je trefa do černého. ()

Lucasion

1.série Tak mi to nějakou dobu trvalo. Ale ano, nakonec jsem se k Sherlockovi přece jen dostal. Dvacáté první století vítá Benedicta Cumberbatche jako nového Sherlocka Holmese. "The game is on! Těžko definovat tuhle minisérii. Devadesát minut na každý díl je spoustu času, zároveň mám pocit, že čas využívá Sherlock skvěle. Nicméně tedy k první sérii. Watson (Martin Freeman) vzpomíná ve snech na válku, co prožil. Musí si najít nového spolubydlícího. Koho jiného, než na housle hrající, dedukcemi přetékající, arogancí rozhazující a na nervy jdoucí pana Holmese. V pilotu lidé umírají a vše vypadá jako sebevražda, v druhém je Sherlock na stopě čínskému podsvětí. A třetí? To je přeci Velká hra. Všechny díly spojuje jeden zločinec - James Moriarty. "Are you sure you want to play this game? - I'm afraid you'd lose." Srovnání s Holmesem Roberta Downey Jr. je zřejmé, nicméně není vůbec na místě. Obecně bych řekl, že mi film z roku 2009 přece jen sedí více. Je humornější a herci jsou mi bližší. Srovnat ale tyhle dva Sherlocky nejde. Je to jako porovnávat jablka a hrušky. 2.série Druhá řada je pro mě mnohem atraktivnější než ta první. Sherlock je vtipnější a dialogy mezi Johnem i živější. První epizoda je klasická honba na myši s Irene Adler jako „tou“ ženou. Přičemž Pes z Baskervillu je dosud nejlepší epizodou seriálu. Správně temný a chytře vymyšlení scénář. Ovšem všemu kraluje Reichenbach Fall protože finále druhé řady je jedním slovem – epické. Málokterý seriál dokáže zvládnout takhle bravurně zápletku a vyostřit napětí na úplně maximum. V Sherlockovi tohle finále je prostě neuvěřitelné. 3.série Sherlock povstává z mrtvých. Ovšem jsou to dva roky a tak je John zcela v jiném světe. Jenže opět musí zachránit Anglii, vystrojit svatbu a nakonec bojovat s dalším geniálním protihráčem. Třetí série je opět krapet jiná. Nejvíc bych jí definoval jako odlehčenou, protože humor je opět o stupeň jinde. Viz. Opilý Sherlock s Johnem. Navíc je Sherlock už trošku lidštější a tak dělá vtipy a směje se. Kupodivu mi to v prvních dvou dílech nijak nevadilo a užil jsem si je. Finální díl je bohužel předvídatelný a svým způsobem i nudný. No uvidíme, co nám předvede další řada. 4.série „I'm not a hero, I'm a high-functioning sociopath!“ Beník se vrací jako Sherlock Holmes. Málokdy mívám takováhle hypové nadšení do seriálu. (No i když…) Sherlock si to ovšem moc zaslouží. Dvojice Freeman a Cumbertach si mě zcela získala a já nadšeně zavítal do čtvrté řady seriálu. Je Moriarty skutečně mrtvý, a nebo je zpět? Kupodivu to první díl moc neřeší a pouští se rovnou do dalšího případu. Rodina je v ohrožení a Sherlock musí splnit slib, který dal. Následně se objevuje seriový vrah, který se chystá vyhladit stovky. No a zakončí to velmi nečekané odhalení a nervy drásající hra, podobná „Saw“. Bude stačit Sherlock s Watsonem na svůj „Poslední případ“? Konec(?) celého seriálu mi poměrně sedl. Tak jako celá čtvrtá řada. Rozhodně lepší než třetí, ale na kvality druhé zas nedosáhla. Nevadí. Nyní si však budeme muset hledat jiný seriálový opus. Sherlock je super seriál, který možná délkou místy zrazuje, ale vynahrazuje skvělým zpracováním, zápletkami a především Benedictem Cumberbatchem, protože on je vážně skvělý. Nesmím opomenout i báječnou hudbu, která doprovází celý seriál. (90 %) () (méně) (více)

L0ra

Z prvních dvou sérií jsem byl nadšen. Hlavně se mi na nich líbilo, že to mělo takovou tu sherlockovskou atmosféru. Bohužel třetí a čtvrtá série má podle mě sestupnou tendenci. Na posledních řadách se mi nelíbí jejich komplikovanost a snaha stát se nějakým novým superhrdinským seriálem. ()

ScarPoul

Aj keby som neviem ako chcel, porovnávaniu z Ritchieho Holmesom sa jednoducho neubránim. Tam kde Ritchie spravil z Holmesa akčnú figurku z podmanivým vizuálom, tak tam McGuigan zo svojim povestným rukopisom, zmodernizoval jedného z najúžasnejších detektívou svetovej literatúry. Zmodernizoval ho a vdýchol mu veľmi príťažlivý feeling. Ústredná dvojica Cumberbatch a Freeman si skvelo sekundujú a tvoria jednu z najpôsobivejších dvojíc vôbec. Štúdia v rúžovom – Jedná sa o typický Holmesovský prípad, ktorý je spravený veľmi chytro a efektne. Hranie z divákom, využívajúc rôzne filmárske prvky a zručnosti, len hrajú na tú správnu strunu celkovej atmosféry. Trefné hlášky, skvelo napísané party a skvelé konfrontačné finále. Neskutočná radosť na to pozerať Slepý bankár je jedným z tých konšpiračných prípadov, kedy sa hlavný hrdinovia dostanú do problémov so syndikátom pašerákov, ktorý sú nebezpečnejší a rozšírenejší než sa na prvý pohľad zdá. Charaktery postáv sa rozpitvávajú a aj keď zápletka ani zďaleka nedosahuje elegancie a prekvapivého zvratu ako v prípade prvého dielu, tak každému z nás je jasné, že chtiac, či nechtiac sa dostávame k odhaleniu totožnosti tajomného pána M. alias Moriartyho. Najväčšou devízou Veľkej hry je to, že sa tam neustále niečo deje. A všetko dáva na konci zmysel. Inteligentne poprepájané súvislosti o ktorých by sa to nečakalo, fungujú ako skvelý gradujúci prvok. Zároveň je tu miesto pre vtip aj pre prehlbovanie charakterov. Druhá devíza je predstavenie nemesis v podaní Jima Moriartyho v podaní fantastického Andrew Scotta. Vyvrcholenie ako má byť. A hodne vysoko zdvihnutá latka. Hlavne na prvú sériu. Prvá séria - 90% ()

aniiicka

I am Sherlocked - nenávratně!! Omlouvám se za tak předimenzovaně super nadšený komentář, ale tady opravdu ničeho nelituju. :) Geniální!! Benedict je King, Martin je úžasně úžasný, nemám dost slov, abych bych tento BBC počin a brilantní herce vychválila...Anglie opět boduje! :) Scandal in Belgravia je asi má nejoblíbenější epizoda, Reinchenbach Fall - to jsou všechny pocity...no, skvělé jsou všechny! Druhá řada mi přijde ještě víc precizní a nápaditá, což bylo po výborné první dost těžké. Ten moderní střich, hudba, vybroušené dialogy....Rychle točte milí tvůrci! Myslím, že...Sherlock took my pulse. Elevated. My pupils dilated. A bylo to. :)) Andersone, nemluvte nahlas! Snižujete IQ celé ulice. :) Skvělý soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=9k5N-tXRzbs&feature=related III http://www.youtube.com/watch?v=eyjI3oalvL4 III http://www.youtube.com/watch?v=mVQ_eEI8Z_A ()

Rohy212

Vzpírala jsem se tomu několik měsíců - kdo by taky stál o další adaptaci Sherlocka Holmese, když právě vyšel z kina z pokračování Ritchieho verze. Nechala jsem se přemluvit lákadlem v podobě Martina Freemana a ještě že jsem tak udělala. Po dvaceti minutách jsem byla po špičku nosu ponořena do geniálnosti, kterou Sherlock od BBC nepochybně je. Dalších pár minut a chtěla jsem mít hlášku za hláškou na tričku. Zpětně si na přesný okamžik nevzpomínám, ale v průběhu prvního dílu začala má i posedlost touhle exotickou bytostí jménem Benedict Cumberbatch (dejte mi konečně nějakou cenu za to!). Šest epizod jsem zhlédla ve dvou dnech a následujících 340 strávila boucháním hlavou o zeď, proč ještě nejsou další díly. Seriálu se nedá kromě malého počtu epizod skoro nic vytknout. Paul McGuigan je neuvěřitelně inovativním režisérem a na obrazovce provádí divy. Freeman, Cumberbatch a Scott jsou génii na place, Moffat a Thompson zase na papíře. Mark Gatiss stíhá být géniem na obou místech. Tvůrci všude po světě se budou muset hodně snažit, aby tenhle seriál překonali. Tak už, proboha, dotočte tu třetí sérii! ()

cvutak

Na začátek je důležité zmínit, ze zbozňuji klasickou knižní podobu Sherlyho. Trvalo mi hodně dlouho než jsem se přiměl pustit tuhle moderně posazenou verzi detektivního mága. Serial je naprosto dokonalý ve všech směrech. Lituji jen jedné věci, a to, že jsem ho shlédnul jedním dechem. ()

6thSun

S arogantním sarkasmem ala dr. House, citovou frigiditou ala Sheldon a nejmodernější technikou k tomu...tohle prostě musí být kvalitní Sherlock! ()

rawen

Nechápu tento hype, hlavní postavy (hlavně Sherlock) jsou nesympatické, příběh například v prvním díle je vyloženě chabý až směšný. Vše to celé zabaleno v rádoby cool formě, která je veskrze zbytečná. Druhý díl je lepší, ale stejně, zábava je to typicky televizní a nepříliš zajímavá, navíc nemám sebemenší chuť se k tomuto vracet - což mluví samo za sebe. Takže jen tak 6/10 ()

BoPo

Seriál, ktorý predstavuje Sherlocka dnešnej generácií. Je si však schopný zachovať to, čo mali radi generácie minulé. Nadpriemerný počin, ktorý zvládol ťažkú výzvu so cťou. Po pozretí 2. série môžem dodať dve veci. Za prvé, každá séria má výborný prvý diel, priemerný prostredný a záverečný, ktorý vyložene navnaďuje na nové časti. Dodatok číslo dva. V 4. sérii sa objaví ešte zaujímavejší zloduch, než je samotný Moriarty. Myslím, že viac sa už ani nedá chcieť od seriálu, ktorý sa točí ohľadom niekoho, kto je už tak moc, a už tak dávno profláknutý. ()

GeusX

Sherlock Holmes 21.století. Originální styl podivínského detektiva a jeho spolupracovníka mne dostal. To nemá smysl komentovat, to se musí vidět! (1. a 2. série=6 dílů /1-3 česky, 4-6 anglicky s cz tit/) # 100% # PS: Viděl jsem i druhou sérii v cz verzi a musím pochválit práci grafiků, když velkou část důležitých nápisů na cedulích a třeba i titulků v novinách nahradili českým ekvivalentem. Cz dabing je fajn...než to uslyšíte ve výborném orginálním znění... EDIT 1/2014: Servíruji si třetí sérii. Předkrm (minidíl S03E00) a první díl třetí série působí jako vynucené diváky a vše se tu víceméně točí jen kolem záhadného Sherlockova comebacku v komediálním stylu. S03E02 na mne působil jakoby roztříštěně, ale Sherlock vše v závěru slepil rafinovaným způsobem dohromady. Závěrečná (?) epizoda S03E03 je však vskutku brilantní, temná jako batmanův "Dark Knight" a dává do souvislosti i neobjasněné situace z předchozích dílů. * Po prvních dvou sériích jsem si přál, aby tím (i když otevřeným koncem) seriál skončil a stal se tak bezchybným dílem a nejlepším seriálem. A za tím si po třetí sérii stojím. 3.série mi přišla trochu nevyrovnaná, ačkoli stále výborná. 95% ()

PROROK14

Asi som mal až veľmi veľké očakávania. Prvá časť bola dobrá. Páčila sa mi zápletka a veľmi aj záver. Ale Sherlock je miestami nesympatický. 4*. Druhá časť bola slabšia, ale výrazný rozdiel tam nehľadajte, u mňa to bolo za 4*. Tretia časť mala dobré tempo. Nenudil som sa, takže opäť 4*. Štvrtá časť ma zatiaľ bavila najmenej. 3*. Piaty diel bol zatiaľ jednoznačne najlepší, hlavne atmosféra a scény s beštiou. 4* Ak by som mohol hodnotiť každý film zvlášť, tak poslednému dielu dám plný počet. A to aj napriek tomu, že fakt neviem, ako chcú vysvetliť ten záver. // Prvé dva diely tretej série sú bohužiaľ slabé. Ten druhý s tou svadbou obzvlášť. A Sherlockov návrat bol citeľne vynútený. Tretia časť tretej série bola veľmi dobrá. ()

maseer2

stoprocentně nekritický uctívač Sherlocka ze mě asi nikdy nebude, přesto se ale tomuhle asociálovi s každou další sérií či dílem daří dostávat se mi stále více pod kůži, a tak teď budu vlastně dost netrpělivě vyhlížet čtvrtou sezónu.. vývoj vztahu Sherlock - John a rovněž mírné polidštění hlavního hrdiny v posledních dílech navíc dodává seriálu i zajímavou osobní rovinu, která je v té zběsilé záplavě vyšetřování a dedukce rozhodně velmi osvěžujícím prvkem.. silnější 4* ()

Tommassi3

Tak tenhle Sherlock jednoznačně zaslouží uznání nejen za skutečně důstojnou moderní adaptaci Doylovy látky, která hravě a bez mrknutí oka strčí do kapsy i Ritchieho dva velmi povedené snímky s legendárním detektivem z Baker Street, ale především pak za nesmírně svěží vítr ozvláštňující natolik vyčerpaný a strnulý žánr, jakým televizní, rozhodně ne jen, detektivka už léta bezesporu je.. ()

malylada

Celkově jeden z nejlepší seriálu tohoto žánru. První dvě série naprostá pecka a přesně takto si představuji moderní detektivku, prošpikovanou nápady, vtipem a zvraty......9/10 ()

Hwaelos

Sherlock je dokonalou syntézou britského a moderního amerického seriálu. Po britském způsobu dbá na atmosféru a cynický humor. Americký styl současných kriminálek přebírá dynamickými švenky kamery (i v klidových pasážích), rychlou fokusí a využíváním vysvětlujících titulků, které zprostředkovávají myšlení hrdiny, který je chytřejší, než divák. Už první epizoda dává tušit, že tvůrci dokázali najít optimální tempo vyprávění. Expozice a seznámení s postavami (a postav navzájem) je velmi krátká, takže nenudí, ale zároveň ryze účelná a splňující požadavky uvěřitelnosti. Na seriálech jako je CSI mě začalo po čase neuvěřitelně vytáčet, že jejich postavy nejsou živé. Jsou to figurky, které pronášejí jeden společný monolog. Při řešení případu jedna postava položí otázku (na kterou zná odpověď, ale nezná ji divák) a druhá nahlas vysloví myšlenku prvního. Watson není na stejné myšlenkové rovině jako jeho kolega, což mu dává logický důvod se ptát a hlavně oba mají vlastní život, vlastní smysl pro humor a nejsou zaměnitelní, což činí oba zajímavými. Škoda jen, že první tři díly nejsou kvalitativně vyrovnané. Studie v růžové je velmi zábavná, druhý díl padá do šedivého kriminálního průměru a trojka nedává divákovi ani chvilku na vydechnutí, ačkoli na úkor toho zapomíná na fórky mezi hlavními představiteli. Jsem zvědav na pokračování. ___ Po druhé sérii je jasno. Sherlock je nejprogresivnějším seriálem současnosti a definuje i to, jak by měly vypadat moderní filmové kriminálky. Začíná to vypadat, že experimenty, na něž si netroufají filmoví tvůrci, se přesouvají o oblasti televizní tvorby. ()

bouncer

Velice chytlavý seriál! Moderní variace na Sherlocka Holmese se veskutku povedla - hrdinové jsou zvláštně ujetí, děj zajímavý a tempo zběsilé. Nebýt pár scénáristických berliček, které mi nesedly, tak dám plný počet. Určitě se ale těším na další díly... A v druhé sezóně se úroveň udržela, ba stoupla tak, že dám 5*... "I am SHERlocked" (1. sezóna - 85%, 2. sezóna - 95%) ()

BigDeal

Dodnes som si myslel, že jediný spôsob, ako preniesť starú klasiku do dnešného sveta, je zachovať do detailu svet starý, pretože pretechnizovaná súčasnosť by zabila všetku atmosféru. Sherlock je ale najlepším príkladom toho, ako veľmi som sa mýlil. Holmes môže používať notebook, písať sms-ky, lepiť si nikotínové náplaste- atmosféra zostáva a mne sa dá len veľmi ťažko slovami vyjadriť, ako som z tejto minisérie nadšený. Z najväčšej časti za to môže hlavná dvojka Holmes-Watson, ktorí sú úžasní ako charakterovo, tak i herecky. Obaja sú pritom na rovnakej úrovni. Nemalú úlohu však zohráva aj inteligentný scenár plný hlášok a dedukovania a celkový dojem dotvára nápadité technické prevedenie. Ak nevzniknú nové diely, bude to jedna z najväčších chýb ľudstva. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017