Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (více)

Série(6) / Epizody(63)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

Maniax

To máte tak. Natočíte si Breaking Bad, jeden z top seriálů v historii TV. Pak vám všichni říkají, že to nepůjde trumfnout, nebo alespoň držet krok s BB. No a pak si uděláte Better Call Saul. Tenhle seriál mě utvrzuje v tom, že je to ve světě TV a filmů ještě někde v pořádku, a že skutečně talentovaní herci, režiséři a showrunneři ještě existují. Díky Vinci, díky Paule. Vůbec si nedokážu představit, kolik práce a plánování to muselo stát. Ale ukočírovali jste to. Neskutečně. ()

Mkartaylas56

Z původně vedlejšího spin-offu, který mohl na první pohled působit jen jako slabší odvar dokonalého Breaking Bad, se vyklubal nefalšovaný klenot, který za mě v současnosti nemá na poli seriálové tvorby konkurenci. I když se s každou další sérii blížíme více a více k BB, tak žánrově si jde BCS svojí cestou, což může některé lidi na počátku odradit. Avšak tvůrci v čele s Vincem Gilliganem ani v nejmenším neztrácí nic ze své geniality a ať už po čistě řemeslné či obsahové stránce jde o minimálně podobně (možná místy i více) kvalitní podívanou, jako u jejich předchozího projektu. Má to nezapomenutelné momenty, které mi v paměti zůstanou navždy. Má to perfektně zahrané i napsané postavy, kde kromě navrátilců v čele se Saulem a jeho fenomenálním představitelem Bobem Odenkirkem, se nám představují ty nové, kde třeba taková Kim v podání Rheay Seehorn si mnohdy krade seriál pro sebe. Má to (jak jsem psal) geniální hudbu, kameru, střih, zkrátka po řemeslné stránce jde o skvost. No a na závěr to má (z mého pohledu) stejné schéma, jako BB, tedy takové, že s každou novou sérií se kvalitativně stoupá výše a i za pomoci vynikajícího scénáře mám za sebou šest sérií dlouhý příběh, který dává perfektní smysl ve všech ohledech, po emoční stránce nabízí zážitek, jako jen málo jiných projektů a navíc úspěšně rozvíjí můj milovaný fikční svět z mého nejoblíbenějšího seriálu všech dob. Smekám před tvůrci, kteří mají na svědomí již dva geniální počiny a jediné, co mě maximálně mrzí je skutečnost, že to všechno končí... ()

mrclTV

Najprv taký všeobecný úvod:  Tento seriál obsahuje všetko - funguje tu dráma aj komédia, nechýbajú prekvapivé zvraty, kvalitné herecké výkony a jednoducho tohto ukecaného darebáka prebíjajúceho sa životom je ťažké nemäť rád... Prvá séria - u mňa je to za päť - bavil som sa, ideálny mix čiernej komédie, prepletenej s kvalitnou vážnou zápletkou, kde hlavná postava ide neustále z dažďa pod odkvap a každá časť má čo ponúknuť. Druhá séria - je veľmi dobrá. Ale niečo z vynikajúcej prvej série tu chýbalo. Bola taká pokojnejšia, uhladenejšia, je to viac dráma z právnického prostredia s excentrickou hlavnou postavou ako extrémna všehochuť s prvej série, ale i tak je to kvalitka - 4,5 hviezdičiek. Tretia séria: Podobná ako druhá, opäť skvelá právnická dráma (hlavne dokonalá piata časť), chýbalo mi trochu "Saulovskej" komédie, čiže znova za 4,5*. Štvrtá séria: Tak nejaká rozriedená a rozťahaná. Prvé dve časti sa tu vlastne vôbec (okrem jednej kvalitnej scény) nič neudeje a ani potom sa to až tak veľmi nerozhýbe (samozrejme pár kvalitných momentov sa tu objaví). Tu by som dal len štyri. Piata séria: po rozpačitom začiatku sa táto séria rozbehla do nevídaných výšin. Opäť atakuje 5 hviezdičiek. A úspešne, asi najlepšia séria seriálu. Až spätne som si uvedomil, že postupne úplne vyprchal komediálny podtón, no vôbec mi to nevadilo, lebo dramatická vložka ma tak vtiahla do deja, že som si absenciu komédie vôbec nevšimol, ani mi už nechýbala. Šiesta séria: Znovu sa to valí na plný výkon. Skvelé! (I keď záverečná séria trochu trpí syndrómom prequelu, jednoducho viete, že niektoré postavy musia prežiť až do konca, čo trochu uberá na intenzite). Záverečné hodnotenie: Jedine štvrtá séria tak trochu v mojich očiach pokrivkáva, ale seriál aj tak s prehľadom dostáva odo mňa plné hodnotenie. Saul ma bavil o dosť viac ako Breaking Bad. ()

DrSixhead

Není to tak perfektní jako Breaking Bad......ale kurde ty poslední 2 série jsou kvalitativně velmi blízko. Avšak pro běžného konzumenta se tento seriál může zdát nudným a natahovaným. Zkrátka zkouší vaší trpělivost a pozornost do samotného kulervoucího vyvrcholení. Některé postavy z BrBa tu dostali více prostoru, a o to více jsem si je zamiloval (hlavně Mikea). 1.série: 8,5/10 , 2.série: 7,5/10, 3.série: 9/10, 4.série: 8,5/10, 5.série: 9,5/10 a 6.série: 9,5/10. Celkově dávám seriálu 9/10 ()

Honzimir67

9/10 - Skvělý seriál, který bohatě přidává postavám z Breaking Bad a zároveň tvoří zcela nový děj a nové postavy, se kterými je odvedena skvělá scénáristická práce. Jediné, co mě mrzí, je to, že mě seriál pořádně vtáhnul až na konci druhé série. Je taky zvláštní, že Saul nebyl zrovna postava, která by mě na příběhu zajímala nejvíc, to však neznamená, že by Odenkirk nevykonal maximum, to právě naopak. Ale tak každý si vždy najde svého oblíbence, ikdyž není například v hlavní roli. Líbilo se mi pohrávání si se dvěma hlavními časovými osami, z nichž každá má svůj vlastní konec. A ty konce jsou parádní. Skvělé napětí při endingu opravdu nechybělo. Sice BCS za mě nemá na BB, ale přecijen je to zcela odlišný seriál, který někoho může oslovit mnohem víc než příběh o vaření perníku. ()

spoock

Prequel Breaking Bad je v mnoha ohledech jiny, nez radeni Waltra Whitea. Na muj vkus to neni tak uderny kousek jako BB, ale tvurcum se musi nechat, ze az do samotneho zaveru se nenechali strhnout k nejake pohadkove fantasmagorii. BCS jakozto prequel selhava jen v jedine veci, musite si ho pustit az po BB, protoze zaver je s udalostma puvodniho dila uzce svazan a pro neznale by ta katarze zrejme nemusela plne fungovat. Na internetu jsem cetl spoustu vykriku, ze BCS je lepsi, nez BB, coz z meho pohledu neni pravda, ale uz jen to, ze si to nekdo mysli dava tusit, ze tento pocin je nemene kvalitni a pro kazdeho kdo BB miluje je tenhle serial klenot, ktery definuje to, jak ma vypada patricny spin-off k serialu. ()

zdeci

A já se ptám proč? Proč proboha 90 procent? První dva díly zřejmě krimikomedie či co to mělo znamenat. Úplně nesmyslně natahované a neskonale nudné scénky z pouště (jak potrestat skejtisty?) a putyky (lámání tyčinek) završeno kardinálním blitíčkem. ()

Radyss

Ano, jak je zde zmiňováno, nemůžeme hodnotit po dvou dílech. Bohužel je to skvělý a musím. Breaking bad jsem miloval a tohle budu milovat stejně, ne-li víc. Vince Gilligan mě vrací "zpátky" a Bobův herecký výkon je zatím fantastický. ()

mArtinko5MB

Vynikajúce :) Veľmi podobné Breaking Bad, veľka spokojnosť, neviem sa dočkať ďalšej série. Hodnotenie: Pilot: 75%, 1. seria: 90% ()

nemer

Zatím lepší průměr, začátek byl celkem dobrý, ale postupně se děj začíná natahovat a lezou mi na nervy "hodinové vsuvky o ničem" za doprovodu hudby, kdy se nic neděje a postavy někde něco štelují, sledují a tak dále, to mohli vynechat. Ještě dám ale Saulovi šanci, jestli se probere, BB také začínalo nevábně. Ale v češtině bych sledovat nemohla vůbec, Saul má své úchylné kouzlo jen v originále :) * Po 9. dílu jsem hvězdu přidala (nejlepší díl celé série), ale další díl ji zase zabil. Saula hodnotím jako lepší průměr a současně jako seriál na jedno zhlédnutí. Nevidím důvod dívat se na něj opakovaně. Spíš mě zajímá, jak to bude dál, ale to je jediná motivace, u mě nic kultovního.Seriál čistě pro odreagování, nic velkého ani přelomového se zatím nekoná. ()

zerk0

Už v Breaking Bad som si želal aby Saul dostal väčší priestor, pretože to bol týpek, ktorý úplne oživil celý seriál. Perfektný spin-off nás opäť vracia do mestečka Albuquerque s typickou atmosférou, kde to všetko začalo. Bob Odenkirk sa úlohy zhostil skvele a je ešte o level lepší. No a vďaka použitiu rovnakého vzorca sa zrejme môžeme tešiť na ďalší skvelý prerod postáv, kde nás zmena Jimmiho na Saula určite nenechá chladnými. Prvá séria je zatiaľ podobne ako v BB rozbehová a tak si vyššie hodnotenie nechám na neskôr. ()

Luckyboy

Zatím je hodnocení asi příliš ovlivněno zkušeností s Breaking Bad a vědomím, že vím, jak to se Saulem a Mikem dopadne. Takže mi chybí potěšení z toho, že nevím, kam jejich cesta bude směřovat. Jinak jde o precizní vyprávěčský pozvolný styl s důrazem na detaily, který byl typický pro Breaking Bad. A je dobře, že autorský tým neskončil dovyprávěním osudu jednoho učitele chemie, ale pokusil se na látku podívat i z jiného úhlu pohledu. ()

jfaba

Nehodnotím. Jeden a půl dílu a konec. Pro mě. Nechápu, nerozumím tomu, nemám smysl pro humor a nejsem jako 87% čsfd. ()

matolos1

Po dvoch sériách celkom spokojnosť. Samozrejme nedodržuje to tempo Breaking Bad ani z daľeka ale je to tiež perfektná práca scenáristov a réžie. Samozrejme perfektný herecký výkon Boba, ktorý v niektorých scenách je neskutočne perfektný. Dúfam že pokračovanie bude spieť k lepšiemu. 2. Séria zatiaľ mala omnoho výraznejší progres od prvej. ()

yatan

Aj ked nejde o prvotriednu Tv series, Better Call Saul by este 10 rokov dozadu patrilo k spicke. Musim sa priznat, ze patri k mojim najoblubenejsim. Je malo tych, ktore ma uprimne rozosmeju a Bob Odenkirk je prosto unikatny serialovy prvok (Breaking Bad) a ojedinely ukaz. Uz len fakt, ze sa Gilligan rozhodol spravit serial len o nom ma svoju vahu. ()

blondboss

Tento seriál vznikol ako spin-off, a teda ako určitý doplnok k Breaking Bad. Napriek tomu svojou kvalitou ďaleko prekonáva akýkoľvek iný doplnkový seriál, ktorý kedy vznikol. Je tu nesmierne cítiť Vincea Gilligana a jeho osobitý štýl réžie so zameriavaním sa na detaily, pomalým tempom a unikátnymi scénami, ktoré proste nečakáte a ktoré sú možno niekedy aj zbytočné, ale do konceptu neskutočne zapadajú. Vince je v tomto majster a tu to opäť dokázal. Séria sa opäť rozbieha pomaly a v pomalo tempte v podstate šľape zatiaľ všetky tri série. Čo bude ďalej, uvidíme. Každopádne, budem hltať každý ďalší Gilliganov počin. 80 % *** Update po piatej sérii: "Saul séria" už ide pomaly do finále s jasnými črtami Breaking Bad minimálne čo sa týka kvality deja, réžie, atmosféry a hereckých výkonov. 5 hviezdičiek ako vyšitých a už sa teším na ďalšiu sériu, uvidíme, či poslednú. 90 % *** Update po všetkých častiach: Jemne odfláknutý záver dokonalého seriálu. Ja jednoducho žasnem nad tým, čo dokáže Vince Gilligan s kamerou a strihom, nakoľko také množstvo unikátne nádherných detailných záberov som vo filme nevidel. Tento seriál jednoducho ostane jedným z klenotov americkej kinematografie. 90 % ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (více)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)