Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (více)

Série(6) / Epizody(63)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

Ozzy2

První tři díly mně nebavily, asi proto, že jsem to začal sledovat hned po BB a El Camino.Syn mi říkal, že to měl stejně, dal si pár měsíců pauzu a pak už to byla jízda. A přesně tak to mám i já.Je mi jen líto, že jsem se nejdřív nepodíval na Saula a pak teprve na BB, měl bych k některým postavám zcela jiný vztah.Hlavně k Mikovi a Jimmymu, ()

Ihuj

Je to vcelku nuda. Koukat se na to dá, ale nemůžu říct, že bych se nějak moc těšil na další díl. Průměr. ()

pa3ce

BEST. FUCKING. SHOW. EVER. MADE. Som extrémne rád, že som mohol vyrastať, vyvíjať sa ako človek, spoznávať svet, seba, ľudí, vzťahy, život a všetko okolo toho v časoch keď som mal príležitosť na vlastné oči zažiť najgeniálnejšiu filmovú tvorbu akú kedy dokážem okúsiť a precítiť. Rád sa budem mýliť ak príde niečo vykonštuované, napísané, natočené a zahrané ešte lepšie, ale mám svoje pochybnosti. Koniec éry. Svet Breaking Bad finálne ukončený. 2008-2022. Neskutočné, že niekto dokáže vytvoriť tak detalne premakaný príbeh, vývoj charakterov a zadosťučinujúco zakončiť všetky ich osudy v priebehu 14 rokov a na ploche 11 sérií. Neskutočné, že sa to v nejakom bode nerozpadlo. Neskutočné.   Som sa trošku opustil. Ale chcem si to tu odložiť. ()

RoneXxXD

Zpočátku jsem se do seriálu nutil, myslel jsem si, že Saul Goodman nebude dobrý adept na svůj vlastní seriál ale mýlil jsem se. Už od prvního dílu se nám tu rýsuje show, která má potenciál být v něčem spešl jako Breaking Bad. Na rozdíl od jiných prequel projektů či spin-offů, Better Call Saul vybočuje tím, že se velmi rychle dostává ze stínu svého předchůdce. Je to opravdu jízda, a krom zbytečně mnoho prostoru Guse a Mikea ve čtvrté sérii, nemám co bych extra vytknul. Psaní, kamera a vizuál je opravdu na profesionální úrovni svého řemesla a herci jsou ve svých rolí skvěle vybraní. A finále? To pro mě osobně, bylo daleko emočně lépe vyvážené, že v některých ohledech je snad lepší než finále BrB. 98% Už mi tedy zbývá napsat jen jediné: BETTER. CALL. SAUL. ()

Urukhaj98

S01-S06: Brilantní. Absolutně brilantní. A to rovnou v několika ohledech. Better Call Saul je spin-off dnes už legendárního Breaking Bad, přičemž zde se z regulérní krimi přesouváme do vod právnického dramatu (tedy především ze začátku, k žánru Breaking Bad se seriál postupně dopracovává). Spin-offy to nemívají vždy jednoduché a často bývají osočovány z parazitování na slavnějších originálech, nicméně jsou případy, kdy se povedou a originálům minimálně nedělají ostudu. Saul nejen že nedělá Walteru Whiteovi ostudu, on se mu kvalitativně dokonce vyrovnává (dle některých jej i překonává). Saulova sólovka má úžasnou (místy až tarantinovskou) atmosféru, pozvolný ale vtahující styl vyprávění, a celkově skvěle zapadá do Gilliganova světa drogových kartelů a zoufalých, rakovinou prorostlých učitelů chemie. Saul si však oproti Breaking Bad zachovává vlastní ksicht. Saul Goodman není Walter White, to je třeba říci. A ačkoliv spolu sdílí spoustu paralel, jsou v základu dost rozdílní. Oba jsou svým způsobem tragické postavy, ale zatímco Walter začíná jako slušný, zákonů dbalý občan a postupně se propadá do temnoty stávajíc se monstrem, Saul je parchant už od samého počátku, nicméně se celou dobu snaží být lepším člověkem, z různých důvodů a s průběžně různými výsledky. Jeho konec je stejně jako Waltův v podstatě poetický a i v tomto případě dokonale padnoucí k jeho charakteru (ze scény se skandujícím autobusem mám husinu ještě týden po shlédnutí, když tohle píšu). Stejně jako Breaking Bad, i Better Call Saul je naprosto ideální na binge watching. Možná dokonce ještě víc, protože není tak divácky vděčný. Z počátku je tempo seriálu skutečně velmi pomalé, ale možná ještě víc než v případě Waltovy ságy, je zde po kompletním shlédnutí patrný jasný plán, který si tvůrci na začátku vytyčili a celou dobu se ho zuby nehty drželi. Na závěr lze říct asi jediné. Better! Call! Saul! 10/10 ()

West

Po 3. díle nemůžu usuzovat , ale už teď se rýsuje pořádná seriálová jízda. Saul Goodman jakožto právník z původní série Perníkový Táta byl jedna z nejlepších postav vůbec a není divu že mu dali svůj Spin-Off. Začíná to na úplným začátku kdy Saul ještě nemá žádné jméno a ani pořádnou kancelář. Dělá na soudu přiděleného obhájce za pár šupů.. Náhodou se dostává do různejch menších problémů a z toho začínají být naopak ty větší. Nevím do jakého měřítka se to vyvine, ovšem věřím že to bude stát za to. Mimochodem mi dělá úsměv na tváři už jen to, když vidím v každým díle Mikea, kterej pro něj pak bude dělat špinavé práce. Jsem zvědavej na další díly co přinesou.. Po celé 1. Serii musím říct že jsem trochu zklamaný. Nemělo to žádný vygradovaný konec. Člověk čeká že se děj bude někam vyvíjet, ale ne takovým minimálním tempem. Třeba se další sezóna polepší a zatím to vidím něco mezi ***/**** 1.Serie : 65% ()

greigor

Paráda. Sice trošku pomalejší rozjezd, ale konec první série perfektní. Doufám, že 2. série - pokud bude - nezklame. 5* ()

Withree

Pokud si to udrží typický BB standard, čili první série "nejhorší" a další se stoupající kvalitou, budu spokojen. Jimmy si to dává neskutečně (b as brother), nemluva Mike nám nabídne nejsilnější, a klasickou breakingbadovskou epizodu, další postavy jsou však na nečasté výjimky příliš upozaděny. A nějaká silná nosná dějová linka se také stále nikde nenachází. Na tomto musí Vince do druhé série zapracovat. ()

crackonosh

První série se moc nepovedla, přestože se Odenkirk snaží, seč může. Může za to nevěrohodný scénář, který z něj dělá většinu času politováníhodného ňoumu, co není ani stínem Saula Goodmana z Breaking Bad. Vím, je to záměr a pomalý rozjezd, ale přerod Waltera Whita jsme v kontextu jeho extrémního plánu a neočekávatelného vývoje všichni žrali i s navijákem, zatímco Better Call Saul na mne zatím působí jako zbytečná a notně nastavovaná kaše. Přesto se pár silných a vtipných momentů najde — má je na svědomí především Jonathan Banks a ta dvojice nablblých manželů. Fuck U, Slippin’ Jimmy, druhou sérku si ještě hodně rozmyslím. ()

Forty-

Pamätáte sa na Saula z Breaking Bad? Špinavé prachy, obrovské ego, kriminal na každom rohu? Tak prvá séria tohto seriálu je presný opak. Saul je neúspešný pako, motovidlo a chudáčik - malý pánačik vo svete veľkých právnikov. Herecké výkony a produkcia super, story len tak tak. Nebyť známej značky tak veľa šťastia. Čo ja viem. Toto nieje Saul akého poznáme A čo horšie, toto nieje Saul ktorý má zaujíma. Vlažný úvod s pár svetlými momentami, snáď ďalšia séria (ak bude) bude o tom starom dobrom Saulovi. UPDATE: Po druhej sérii som rozhodne optimistickejší, začína to naberať správnu rýchlosť a spád. ()

ER

I když to má pomalé tempo, vykreslení charakterů postav v rámci navozených scén je zvládnuté na výbornou. Souboj bratrů je pak skvělá sonda do psychoanalýzy. Herecky vše klape a hlavní postava Saula je herecká mňamka. Jeho "plácání" se životem je jednou velkou poučkou jak se věci mohou vymknout z kolejí řádného občana/právníka, jelikož minulost se nedá změnit a ta ho dohání. Neméně zdařile se v seriálu odvíjí i kriminální linka. Postupný vývoj charakteru Saula je až do finální scény pohlcující. ()

Maximilianus

1. séria: Hoci nástupca a predsa predchodza jedného z najúspešnejších seriálov minimálne poslednej doby, Better Call Saul funguje aj ako samostatný seriál výborne, a aj keď sa tam zatiaľ nič také dramatické nestalo, postavy a príbeh jednoducho bavia. Plusom sú staré postavy, pri ktorých ale vieme ako dopadnú, takže sa o ne až tak nemusíme báť, no ešte je tu aj viacero skvelých nových postáv, o ktoré sa báť môžeme. Ako štart pohoda a ústredná dvojica Saul a Mike to zatiaľ vládzu utiahnuť. 4,5*. 2. séria: Tento seriál plynie ako po masle a každý diel je zaujímavý, avšak v konečnom dôsledku sa tam nič dramatické nedeje. Páči sa mi, že je dej rozdelený medzi Jimmyho a jeho právne záležitosti a Mikea, ktorý rieši veci viac podobné a známe z Breaking Bad. Zatiaľ mi to ale príde také ospalé, presne ako Albuquerque. Tempo je pomalé ale všetko je precízne vyrozprávané a budované, tak hádam ďalšie série zaradia vyšší prevodový stupeň. Stále 4,5*. 3. séria: Tento seriál je výborne a pútavo natočený, ale stále mi príde, že sa tam nič poriadne nestalo. Síce je to precízne vyrozprávaný príbeh zrodu Saula Goodmana a prípadne aj iných postáv, ale príde mi to, ako keby Walter White ešte stále v tretej sérii učil a iba rozmýšľal, že bude vyrábať drogy. Taktiež, tým, že vieme, ktoré postavy zomrú v Breaking Bad, nemusíme sa o ne báť tu, prípadne keďže Nacho ani Kim neboli v Breaking Bad, tak je jasné, že minimálne jeden z nich do konca seriálu zomrie, prípadne sa ocitne vo väzení. Inak je Kim skvelá postava a je úžasné sledovať aj jej prerod z ambicióznej radovej právničky na nie až tak úplne morálne čistú samoživiteľku. Verím, že druhá polovica seriálu bude akčnejšia, takže dávam 4,4* ale nechávam ešte vyššie hodnotenie, ale ak to pôjde takto aj v ďalších 10 dieloch, tak jednu hviezdu uberám. 4. séria. Hurá, konečne. Nemôžem povedať, že by bola táto séria nejako lepšia od tých predchádzajúcich, a to najmä z dôvodu, že aj tie predchádzajúce boli skvelé, ale štvrtá pôsobila odľahčene, nebola taká zaspatá a nepohybovala sa miniatúrnymi krokmi. Konečne sa tu diali veľké veci krásne namixované Jimmym ale aj Hectorom, Frigom, Nachom a Michaelom. Krása. 4,65*. 5. séria: Prvé tri série mi pripadajú ako iba predohra ku skutočnému seriálu, ktorý začal tou 4. Tu už sa hrá iná liga. Tvorcovia si skutočne dali záležať na charakteroch a ich vývoji. Hoci to môže pôsobiť pomalé, všetko je precízne vybudované a pekne poskladané, aby príbehy jednotlivých postáv nadväzovali a zapadali do seba. Najviac ma udivuje premena Kim, o ktorej som si myslel, že Jimmyho už dávno opustí, a ono je to presne naopak, stáva sa jeho najväčším komplicom. Príbeha Nacha a v podstate aj Lala Salamanci a celého Kartelu veľmi zaujímavý, na druhej strane Gus Fringe a Michael, súboj o územie, skutočne je toho veľa a rozbehlo sa to naplno. Teším sa a som zvedavý na poslednú sériu. 4,75*. 6. séria: Prvá polovica pre mňa vyznela skôr ako príprava na finále, než plnohodnotné pokračovanie. Niektoré veci síce uzatvorené boli, ale všetko to smerovalo k záveru 7. dielu. Ďalšie dva diely dokončili, čo bolo treba a tie zvyšné 4 boli iné ako celý seriál. Nie nutne v zlom zmysle, len to bolo zvláštne takto pokračovať a venovať sa v podstate budúcnosti, minulosti aj súčasnosti zároveň. Záver bol aký bol a ja som trochu sklamaný z Kim a aj zo Saula. Walter aj Jessie ma nejako nepotešili a ich výskyt bol silený, len aby to bolo ešte bombastickejšie. Záverečná séria ma teda moc nepotešila, ale stále ide o skvelý seriál, najmä pre fanúšikov Breaking Bad. 4* () (méně) (více)

Tirkus

Zklamání. Bob Odenkirk sice hraje dobře, vedlejší postavy jsou zajímavé/zábavné,v seriálu je spousta vtipných scén a dostáváme více informací k několika postavám z Breaking Bad, ale celý seriál má neskutečně pomalé tempo. Ve spoustě epizod by člověk mohl přeskočit 1/3 scén a stejně by mu nic neuniklo. Seriál je o právníkovi, který byl naprosto skvělý v Breaking Bad, ale tady mu trvá 4 série se rozjet a počet epizod, kde se skutečně řeší právničina stylem Saula Goodmana, by se dal spočítat jednou rukou. Seriál (hlavně poslední série) zachraňuje linka Mikea a Cartelu, která se přibližuje úrovni předlohy. Po velmi zvláštním a ne zrovna logickém vývoji jedné postavy se celkem bojím toho, co nám přinese další série. ()

Likan7

4 prostě nedám. Perníkový táta byl v mnoha ohledech úplně stejný. Dlouhá expozice, scény bez dialogů, hrátky s kamerou a zajímavé záběry, ale přece jen když Breaking Bad musel šlápnout na pedál, tak z toho byla taková jízda, že se mi zatočila hlava. U Saula jsem to pocítil jen během páté sezóny, která jakoby konečně dosáhla na svůj potenciál a dala na BB vzpomenout tempem i příběhem. Jinak u dvojky, a hlavně čtyřky už vyloženě trpěl. Většinou se tu příběh vůbec neposouvá dopředu a zajímavé scény se dají v rámci jednotlivých sériích počítat skoro na prstech jedné ruky. O to víc pak překvapuje právě již zmíněná pětka. Odenkirk a Seehorn táhli herecky jak mohli, pro své role se narodili. Ale ne vždy to stačí... závěr je ale fantastickej a skvěle uzavírá nejen Better Call Saul, ale i Breaking Bad. A poslední minuty jsou emocionální i herecký koncert. Díky Saule... ()

john.h

Ze zvědavosti jsem si to pustil. U prvního dílu jsem si říkal, že jako OK, ale nějak odvařenej jsem z toho nebyl. U druhýho dílu už jsem se však bavil nehorázným způsobem. Highlightem bylo "soudní řízení" uprostřed pouště, což byla hodně povedená scéna, která by obstála i v kdejakým filmu. To vše zakončené hláškou: "Z trestu smrti jsem to uhrál na půlroční podmínku. Jsem ten nejlepší právník." U toho jsem se fakt hodně zasmál. Jinak jak už tu někdo říkal, je to jako kdyby Heisenberg stál za rohem. Jo a v prvním díle jsem teda napočítal nikoliv dvě zásadní postavy z BB jak tu napsal někdo další, ale tři - Tuca, Mikea a Saula. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (více)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)