Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Série(6) / Epizody(62)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

ER

SyFy je čím dál lepší...platí pro I.a II.sérii ....v seriálu poměrně dobře vyznívá jak scifi linka (protomolekula), tak kriminální nebo politická zápletka. Největší devízou jsou však syrověji podané scény, kdy není problém někomu ustřelit palici nebo vyhodit lidi do vesmíru aniž by narušovaly postupně se rozvíjející děj,jenž nám odhaluje ne zcela přívětivou budoucnost. Dobře jsou vykreslené i motivy hlavních postav, které "letí"z jedné nepříjemnosti do druhé a přitom mají i čas nastolit pár filozofických otázek typu To Be Or Not To Be. ()

Dubron

B záležitost osilující jak do C tak do A. Některé epizody trochu ujely, některé strhnou a vyplivnou po 40 minutách. Třetí série je jedna velká jízda na osedlané Rosi. ()

Idahou

Nejlepší sci-fi seriál posledních let. Předčí i Battlestar Galacticu. Věrohodná sonda do budoucnosti naší sluneční soustavy a to nejen z pohledu technologie (seriál se skutečně dost drží reálných možností), vývoje lidstva, postav, politiky, ale i příběhově. Zároveň asi jediný seriál, který jsem skutečně sledoval a určitě ještě budu sledovat, zas a znovu. Přístupný všem i "nefandům" sco-fi ()

vikino1

Pro fanoušky vesmíru - 100% záležitost. První řada zajímavá - napůl detektivní, druhá to ještě více nakopne, třetí - to už si ve mě moje sci-fi dušička chrochtá blahem. Lidstvo už úspěšně kolonizuje planety sluneční soustavy a setkají se s mimozemskou technologií, která technologicky překonává mnohonásobně vše, co doposud objevili. To vše na pozadí války mezi Marzem, Zemí a Pásem.... Tento seriál má jedinou chybu - jsou ho zatím jen tři série. Čtvrtá se potýká s porodními problémy. Tak čtvrtá série vznikla - díky bohu za to. 1,2 shlédnuto na jeden zátah, a nedá se odthnout oči. S GoTem nejlepší seriál všech dob. Tohle mě prostě baví... Tak čtvreka sjeta za tři dny a údivem mě spadla brada. Tohle vzniklo jen kvůli mě!! Baví mě všechny dějové linky. Komplexně a docela uvěřitelně to mapuje vzniklý vesmír, logyku i jednotlivé motivace všech - hodných, zlých i neutálních postav, každá série nám nabídne NOVOU originální zápletku reagující na ty změny, které minulá série vyvolala. To vše v nádherném vizuálu s opravdovými fyzikálními zákony (přestřelky ve stavu beztíže s magnetickýma botama jsou masakr) a s Emzákem, pro kterého zatím lidstvo není ani otravný hmyz.. ()

Shakaar

Jak zde někdo napsal, seriál kvalit The Expanse na seriálovém poli chyběl. Vlastně v případě scifi mě napadá pouze ST: Discovery a Oville, možná The man in the high castle či Westworld, ale ani jeden dle mého nedosahuje kvalit Expanze. A ikdyž člověk není přímo fandou scifi, seriál funguje skvěle jako více než dobré politické drama, které nabízí tři světy, zdánlivě příbuzné, ale zároveň kulturně a společensky odlišné od sebe. Do této napjaté politické situace, kdy všechny tři světy se nacházejí v jakési studené válce (hlavně tedy Mars a Země jako nejsilnější mocnosti) se zapojuje do hry nové neznámé nebezpečí, které dost možná může všechny tři strany spojit dohromady či vyhrotit už tak napjatou situaci k válečnému konfliktu. Mnozí namítají že seriál se opírá o kvalitní námět v podobě sérii knih, ale filmové a seriálové zpracování je natolik dobré, jak ho převedou na malé či velké plátno tvůrci seriálu. Tady je hodně vidět práce Narena Shankara, který má zkušenosti ze Star treku, a je už ve svém oboru skutečným odborníkem. Celkově je vidět že se tvůrci dali hodně záležet na věrohodnosti série. V neposlední řadě dobrou práci odvádějí zatím herci, kteří zvládají dramatické okamžiky, tak i humornou stránku svých postav. Nemohu zapomenout ani na vizuální stránku série, která skutečně odráží to, kolik do toho tvůrci zainvestovali - hlavně vesmírné záběry jsou skutečně na velmi dobré úrovni, ať už jde o detaily lodí, jejich zpracování, nebo o zpracování souboje vesmírných lodí. Poslední velkou přednost vidím v tom, že seriálu vyloženě sedí formát 10 - 13 dílů. jedná se o silně serializovanou sérii, ve které člověk hltá jeden díl za druhým. A pokud toto člověku nestačí, je tu stále knižní podoba, kterou není problém aktuálně sehnat. Co víc ještě k tomu říci, snad jen to, že Syfy se po tři roky, respektive seriál čelil po tři roky zrušení a po třech sezónách se tak skutečně stalo. Seriál ale má štěstí v tom, že "žije" v období boomu streamovacích služeb a tak bylo jen otázka která služba zakoupí práva na tento seriál. Nakonec to byl Amazon, který nejen zakoupil práva na celý seriál a čtvrtou řadu, ale nedlouho poté zakoupil práva na pátou řadu, čímž dal tvůrcům klid na minimálně dva roky - a že materiálů na zpracování je ještě dostatek xD. Seriál určitě doporučuji těm, kteří mají rádi seriály typu Babylon 5, Star trek Deep Space Nine či Battlestar Galactica. Určitě doporučuji a zatím tomuto seriálu dávám 4*. ()

Nix

Přál jsem si po dohrání Mass Effectu, aby někdo natočil opravdu kvalitní sci-fi seriál. A konečně jsem na něj narazil. Opravdu jsem se bavil, příběh je hodně složitý a spletitý, je tam spousta ras a všechno možného, akorát po třetí sérii už se ze seriálu stala velká průměrnost, ale zbytek stojí i za opakování. ()

Likan7

Na Expanzi jsem se vrhnul s obrovskou nadějí. Space opera, cestování mezi planetami, bitevní křižníky, nejspíš i nějací mimozemšťané. Jenže i díky mý vysoce nastavený laťce očekávání jsem z Expanze zklamanej. 6 sezón se řeší převážně politika, o to příjemnější je pak 3. řada, která je akční, vesmírná a tajemná a téměř v ní není pletichaření. Bohužel to pak zase celý upadne do politiky a válce člověk vs. člověk. A přitom tu máme vyhynulou rasu, která vytvořila obří prstence, kterými lidé cestují sem a tam po vesmíru. A taky "něco" co tu rasu zahubilo. Jenže to "něco" v seriálu je asi ve 3 dílech a dohromady 5 minut. K postavám lodi Rocinante jsem si nakonec tu cestu našel (Amos je skvělej), ale ten scénář je prostě slabej.... a závěrečné 2 řady vyloženě průser. Expanze tak u mě končí jako můj vysněnej seriál, který prohrál. Alespoň mi dal asi nejkrásnější intro, co jsem zatím viděl. ()

Mufuck

Souhlas s uživatelem HAL ve všem včetně toho, že srovnávat The Expanse s Robocrocem svědčí o nekompetentnosti některých hodnotících. Ono ohodnotit seriál po dvaceti minutách totiž už samo o sobě o něčem svědčí, takže posílám ironické poděkování těmto znalcům sci-fi za snižování celkového procentuálního hodnocení ... Seriál je to naopak velmi povedenej, což je dáno i kvalitním hereckým obsazením , za všechny především Thomas Jane, Jared Harris a v mini roli Francois Chau ( Ztraceni ). A i ti ostatní jsou velmi příjemným překvápkem. A o promyšleném universu plném spiknutí a politikaření ani nemluvě. Rozložení sil v okolí Země se mě osobně velmi zamlouvá, dějová zápletka nastávajícího konfliktu mezi vojensky zaměřeným Marsem, politikářskou Zemí a zbídačeným Pásem je dobře vymyšlená a možná že ani ne moc daleko od budoucí pravdy? Chválím propracovanost vesmírných lodí a jejich manévrů. Vůbec celkově si tvůrci se seriálem vyhráli, od skafandrů přes potvoru protomolekulu až po vývoj vzhledu obyvatel stanic bez přirozené gravitace a jejich dialekty. Druhá série je ještě více napínavá díky vyostření už tak napjatých vztahů a válka už je prakticky na spadnutí. Taky se zapojí tým mariňáků z Marsu, což je pro další vývoj velmi podstatné. Proto jasné doporučení nejen pro nadšence do sci-fi. Něco tak kvalitního tu totiž opravdu dlouho nebylo. Remember The Cant! ()

hiczech

OMG! Tak co toto teda sakra bylo!? Hledám další odpočinkový seriálek na levej monitor jako kulisu k vážnému hraní onlinovek na pravým... a dostanu toto? Od druhého dílu jsem to hraní zapíchnul a dokoukal jsem se až do poslední epizody první řady - a to během následujícího dne. Co napsat víc? U mě jasný! A nejen víc než důstojný nástupce BG série. ()

RedRose

Jeden z velmi mála příkladů, kdy jako scifista beru v daném žánru téměř všechno, tohle prostě nejde. Přetrpěl jsem první sérii a říkal si, že to přece není možné, aby mě sci-fi seriál (navíc slušně hodnocený) nebavil. Jednu hvězdu za sci-fi, vesmír a Thomase Janea... /// EDIT o 6 let později: Seriál jsem tehdy odložil, s tím, že se k tomu někdy vrátím a zapomněl jsem na něj. Nedávno jsem na to někde narazil a zjištění, že je to už dotočeno a uzavřeno a stále to má vysoké hodnocení, mě přimělo jít do toho znovu a teď jsem na konci šesté série. Hodnocení první série neměním, jen zmírním. Je špatná, ale budu ji brát jako úvod do lepších časů! Roztahané a neucelené, seznamování s prostředím a postavami je takové nudné až nezáživné a všechny linky se začínají sbíhat až v té druhé sérii, která nabírá kvalitu směrem vzhůru téměř raketově až tak, abychom se dopracovali k sérii nejlepší a tou je ta třetí. Bohužel, kolem třetí a čtvrté se seriál láme a poté to už zase nabere klesající tendenci a poslední dvě série jsou už jen lehký nadprůměr, kdy tvůrci zcela ignorují možnosti otevřeného vesmíru a snadný přístup do nových světů a místo toho se zabývají teroristickým magorem v naší sluneční soustavě, propletené s rodinným dramatem matky a syna zmíněného teroristy. Tím to úplně a dokonale zazdili!! Knižní předlohu, které se scénář údajně dost drží, jsem nikdy nečetl, což je v tomto případě asi dobře, protože vědět to dopředu, tak mě to asi bavit nebude. Natočeno je to parádně, výprava je po té, co přistoupíte na jejich hru opravdu povedená, na efektech je vidět, že to nedělali úplní amatéři a casting je až na pár vyjímek opravdu povedený. Přesto, že je to sci-fi, tak s fyzikou a biologií se tady zachází vcelku citlivě a až na pár vyjímek (ve vesmíru všichni používají magnetické boty, ale když jdou spát, tak je nepotřebují a přesto leží, tekutiny pijí z poletujících hrnečků, jídlo vám z talíře taky neuletí, vlasy a oblečení nevlají, začnou vlát až když vás zastřelí) je to jako celek i uvěřitelné. 1. série 42% / 2. série 68% / 3. série 92% / 4. série 86% / 5. série 63% / 6. série 59% / Celkově: 74% ()

misar3

Občas mi to nesedí herecky a i příběh je dost vláčný a zdlouhavý. Mohla z toho být vesmírná Hra o trůny, jenže to by musely přitlačit nejen na efektech... Každopádně jsem zvědav, kam nás 5. řada zanese. ()

Cooller

u těhle serialu se většinou akce člověk moc nedočká, i tady je to hodně o dialozich a lore, než o tom vesmiru ale když už na ni dojde, je vic než dobře udělana... the expanse je serial kde by člověk čekal že hlavni postavu skoli nějaky 3 metroví mimozemštan při boji o zachranu lidstva a ne kardiovaskularni system, ale tak.. jsou to furt lidi no, na to se realně nedá nic moc řict, spiš mi to přijde jako neskutečný pohrani časem kterým nad tim ten člověk co ji hraje stravil... přidal bych i tu poslední hvězdu, kdyby zde byl nějaky mimozemsky život... ale obecně pokud to ma symbolizovat nějaky realně uskutečnitelny scenař, pak to je moc dobre ()

BFG2000

Totálně nejlepší sci-fi seriál, co kdy na obrazovkách byl! Absolutně mně unikal a objevil jsem ho náhodou, až nedávno. A už to jelo. Díl za dílem, série za sérií. Neskutečné, jak úžasný a uvěřitelný budoucí svět se autorům podařilo vytvořit. A víte, co je na seriálu naprosto nejlepší, co jej odlišuje od ostatních a dělá jej tak úžasným? V seriálu není žádná hloupá postava. Všechny postavy jednají naprosto racionálně tak, jak by jednali ve skutečnosti. Není tam, jako v drtivé většině ostatních seriálů, vyloženě tupá postava. A je to díky tomu strašně příjemné. Zde více, než kde jinde mě mrzí, že to Amazon zařízl už u šesté série. Tohle by klidně zvládlo dalších 6 řad! Trochu se obávám, že zde selhal marketing. Herecky, hudebně, vizuálně bomba a povinnost pro každého sci-fi fandu! Star Wars? Star Trek? Jděte se bodnout! Roci je král!!! ()

Limous

Mám přání jediný, aby takhle dopadl seriálový Mass Effect. Protože já ho v tom vidím na každém kroku. ()

DassemUltor

1. díl - Borci co ta kritika? Jako za mě první díl úplně super. Jasně není to top kvalita seriál, ale nechci každý den koukat na Wire, Breaking Bad, GoT, Homeland atd. atd. Herci mi sedí, atmosféra jak prdel na hajzl, sci fi feeling, nádech post apa (ze sochy svobody obkolopený zdí, kvůli zvedlý hladině jsem měl kalhoty plný péra) prostě dobrý. Jasně, normálně by mě víc rajcovalo kdyby to byly mega epický hvězdný války mezi Marsem, Zemí a Šutrama, ale tentokrát mi ta "detektivní" zápletka sedí. Píchání ve volný tíži? A podobně origo momentů je víc, cejtim tam srdíčko. A to jsem viděl zatim první díl! Haha! Po dalších dílech vás budu informovat! ___ 2. díl - Jen mě nedochází jedna věc, proč na Zemi tolik řeší vodu, když jsou všude okolo oceány? Odsolovací technologii máme už teď, tady je kolonizovaná sluneční soustava. Doufám že v předloze je to vysvětleno. Možná v dalších dílech. :) ()

mikhail

Po siedmych častiach upravujem na 5*. Seriál sa zatiaľ verne drží Corey-ho predlohy (prvej knihy). Popravde ani som nečakal taký verný postup. Ale je to vďaka tomu svižné a človek sa nenudí. Bodaj by im to vydržalo čo najdlhšie a vyhli sa zbytočným sentimentálnym serepetičkám, ktorými sa bežne v iných seriáloch "zaniesie" centrálna dejová línia. Za mňa osobne asi najlepší sci-fi seriál posledných rokov. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse