Kruh

• Austrálie

The Ring

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

I po více než deseti letech od vzniku filmu mě překvapuje, jak moc má publiku zafixovaný Kruh jako zničující horror. A přitom daleko lépe funguje ve své thrillerově napínavé rovině. Verbinskiho tah s nekonečným oddalováním veškerých lekavých momentů tak očividně slavil úspěch. Diváka pak vede díky k smrti napínavým scénám (zhlédnutí kazety, objevování jejích obrazů v reálném světě, kůň, starý Morgan) až na doslovný okraj studně. Nechceš nikomu ubližovat, viď? - Ale ubližuju(29.1.2006)

Když jsem tento film viděl poprvé, byl jsem z něho úplně unešen. Se spolužákama jsme ho probírali tenkrát na škole několik týdnů a udělali jsme si z něho takový menší kult :) Bohužel dnes, po pár těch letech, co už jsem starší, jsem film viděl a ta ejakulace jako tentkrát se prostě nedostavila. Škoda. Každopádně se jedná o nadprůměrné dílo, které si zaslouží svůj obdiv. Mezi horory špička ledovce.(23.11.2007)

Japonskou verzi jsem sice neviděl (a dle zdejších ohlasů to asi ani neplánuju), každopádně tento americký remake mě nadchl natolik, že jsem si kdysi dokonce sehnal a přečetl (velmi chytlavou) knižní předlohu od Japonce Suzukiho. A víte co? Ačkoliv američtí tvůrci oproti knize nemálo věcí pozměnili (včetně pohlaví hlavní postavy či třeba podoby konce), udělali skvělou práci. Kruh ve své postatě není typickým hororem. Značnou část projekce jde spíš o takové deadlinem vpřed poháněné „detektivní“ vyšetřování s ozvěnami něčeho zlověstného. Napětí graduje postupně a divák si vychutnává to hlavní, kvůli čemu se ke Kruhu já osobně opakovaně vracím, tedy ATMOSFÉRU. Znepokojivou, tajemnou, děsivou. K zúčastněnému sledování napomáhají i postavy, zejména (ne)matka v podání Naomi Watts a nezdravě působící syn Davida Dorfmana. A samozřejmě nemůže chybět Samara a je celkem jedno, kolikrát ji už někdo zparodoval, nic to nemění na faktu, že patří k těm nejlepším žánrovým postavám vůbec. Můj nejoblíbenější hororový kousek.(17.12.2007)

Vynikajúci remake kvalitnej japonskej predlohy Ringu z roku 1998. Plazí sa za vami a ani o tom neviete, len ste zrazu šokovaní z toho, že je tam. Plazí sa za vami do kúpeľne, do kuchyne, do garáže, do pivnice. Plazí sa za vami proste všade. Naomi Watts už v horore hrala (Kukuričné deti 4 - Zjavenie), ale toto je o trochu lepšie :-))) Studená, desivá, s pribúdajúcimi minútami obludne narastajúca atmosféra neistoty a ohrozenia. Na prvý raz to síce má pár (možno viac, než len pár) logických dier, ale ak si pozriete japonský originál a vystrihnuté scény na DVD, začne vám to dávať zmysel. Najlepšia scéna? Možno kôň na trajekte a obludné finále s televízorom. Asi som bol vtedy naivný, ale keď som to videl v kine, ozaj som si myslel, že sa to skončí v studni a budú nasledovať titulky. A Verbinski namiesto toho pokračoval a utiahol uzol nervov do neznesiteľnosti. Tento koncept je dokonalým receptom pre špičkový horor: ústredné zlo vidíme v podstate až na konci. Predtým jeho prítomnosť len tušíme v drobných, ale o to desivejších náznakoch. A keď sa konečne na konci objaví v plnej svojej kráse, je to skutočný, intenzívny horor.(30.10.2004)

Pro mě byl Kruh příjemným překvapením, především je nutno ocenit, že se z příběhu nestala obvyklá tupá vyvražďovačka s ječícími puberťáky. Samozřejmě, že sem tam něco pokulhává, ale myslím si, že námět je zpracován velice slušně a dostatečně děsivě (alespoň při projekci na velkém plátně to dost děsivě působila a já jsem se pak celou noc bála zrnící televize:-) Navíc mě velmi potěšilo, že když už jsem si myslela, jak ten film zase trapně skončil, ukázalo se, že tohle konec ještě rozhodně není..(28.1.2006)

• - Původně se měl film natáčet v Bostonu, ale bezpečnostní problémy spojené s teroristickým útokem 11. září 2001 donutily tvůrce filmu přestěhovat natáčení na jiné místo. (NGP)

• - Ve filmu je patrno několik odkazů na filmy Alfreda Hitchcocka, konkrétně Okno do dvora (1954), Psycho (1960) a Rodinné spiknutí (1976). (HellFire)

• - Pero, které Rachel (Naomi Watts) ve filmu používá, je značky Sensa. (Specs)