Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Síce to v rámci klišé neprichádza s ničím novým a scenár je trošku deravý, filmársky je to tak perfektne zvládnuté, že nejde ináč než priasť. Ostré ako žiletka, so zadaždenou a ponurou kamerou, hrozivou hudbou, ideálne obsadeným malým chlapcom a hlavne s krásnou, prirodzenou a spontánnou Naomi Watts. Tá holka bude minimálne novou Nicole Kidman!(6.4.2003)

Scénář: Ehren Kruger .. Začátkem jara roku 2003 mluvila spousta přátel a známých o jakési videokazetě a jejích hrůzných následcích, které zanechává.. Bylo velice krásné slunné pondělí, když jsem se s přítelkyní vydal na tolik momentálně diskutovaný film do přítmí kinosálu. Přiznám, že bez velkého očekávání. Horor nepatří k mnou vyhledávaným žánrům. Myslel jsem ale, že zvěsti mě připravily na cokoliv. Omyl! Nejednalo se o typický horor, nýbrž o perfektní mysteriózní psycho thriller, který mi navozoval mnou dosud nepoznanou formu STRACHu!! Výtečně obrazově zpracovaná náročná podívaná, která vznikla jako remake o dost slabšího japonského Ringu, který ovšem není takhle našlápnutý.. Tahle „kazeta” na mě následky zanechala. Od té doby jsem se na Kruh znovu nepodíval (hlavně proto, že tenkrát po víkendu před kinem jsem byl v takovém velmi zajímavém a neopakovatelném rozpoložení a poté jsem se víc bál toho, že další shlédnutí by mi pokazilo jeden z nejintenzivnějších kino zážitků!!). Jen dodám, že tento komentář přidávám, až po 2 letech a čerstvě po shlédnutí Kruh 2, který je vedle svého předchůdce bohužel jen průměrný..(25.4.2005)

Neuvěřitelně chytlavá a strašidelná záležitost. Zažíval jsem velice zvláštní pocity - tak moc jsem chtěl odejít a přitom jsem tak moc chtěl vědět jak to celé dopadne. Zvědavost pochopitelně zvítězila a já můžu s klidným svědomím prohlásit, že The Ring je určitě jeden ze tří nejlepších hororů, které jsem ve svém životě viděl. Brilantní scénář, atmosféra, že by se dala krájet a navíc velice nekonvenční audiovizuální stylizace v čele se skřeky z pera Hanse Zimmera. Nejvíc však oceňuji úplný závěr - v okamžiku, kdy film končí happyendovou americkou scénou s udýchanou hlavní dvojicí a policejními auty všude kolem, teprve nastává pořádné peklo...(29.1.2003)

Vynikající horor, jen trochu divný v chování postav na začátku. Verbinski vrství atmosféru, nepříjemné mrazení kombinuje s několika velice funkčními lekačkami. Vyšetřování o původu videokazety táhne celý děj pěkně dopředu a některé scény jsou až nádherně surealistické - kůň na trajektu, pád do studny, finální Samařin výstup. Velice dobré.(24.3.2013)

Uprostřed filmu se jeden z klíčových hrdinů Rachel ptá: CO SI MYSLÍTE, ŽE VÍTE? Nevěděl jsem nic. Po všech komentářích i osobních zážitcích jiných lidí, kteří snímek viděli přede mnou, jsem vlastně čekal cokoli, JEN TOHLE NE. Čekal jsem, že se budu často klepat, jenomže to byl ÚPLNĚ JINÝ druh strachu, strach, jaký jsem vlastně u žádného filmu nezažil. Je to horší i z toho důvodu, že se to špatně popisuje. No a dál? Výtvarná stránka, hudba na jedničku. Nicméně se nevyhnu určitému srovnání a napíšu, že lekačky nebyly zas až tak hrozné a ty nejlepší zatím zůstávají v Signs. U tohoto filmu jsem si ale snad poprvé přál přijít všemu na kloub a zároveň to, aby to bylo co nejrychleji. O snímku budete dlouho přemýšlet. Neobsahuje žádné závažné myšlenky, o to víc je podmanivější.(7.5.2003)

• - Film se měl původně jmenovat „Ring“, podobně jako originální japonská verze Ringu (1998). (HellFire)

• - Morganova farma se ve skutečnosti jmenuje ,,Emerald Glen Farm", je ve městě Monroe, stát Washington. Byt, ve kterém bydlí Rachel (Naomi Watts), najdeme na 1200 Western Avenue v centru Seattlu. Číslo bytu Rachel je 601. Redakce, ve které Rachel pracuje, se nachází ve městě Santa Ana, California. (Claude Speed)

• - V americké i původní japonské verzi je jméno holčičky spojeno s příběhem o smrti. Jméno „Samara“ odkazuje na příběh W. Somerseta Maughama (Appointment in Samarra) o muži, který potká Smrt na tržišti a uprchne do města Samara. (HellFire)