Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Neobvyklý horor, u kterého jsem několikrát skutečně měl chuť pořádně zařvat. Ne snad hrůzou, ale spíš bezradností sdílenou s ústředními oběťmi. Film vám nedovolí – až na minimum výjimek – si vydechnout. Ponurá, zdánlivě bezvýchodná atmosféra částečně opadne teprve v samém závěru. Takže fakt psycho. Ne příliš strašidelné, ale psycho. Co mě naopak zklamalo, bylo finální rozuzlení postrádající skutečnou razantnost a dechberoucí pointu. Tohle jsem napsal ve komentáři k japonskému Ringu a až na poslední větu to samé bohužel nemohu napsat o americkém Kruhu. Kam se poděla „psycho“ atmosféra? Kde jsou hrůzná neviditelná zjevení číhající za každým rohem? Podobná sterilita jako u amerického Kruhu hororům obvykle spíš prospívá než ubližuje (neviděné děsí nejvíc), ale nemůžu nesrovnávat s originálem, který dokázal tíživost ústřední situace zužitkovat o deset procent lépe. V čem naopak remake vyniká, je technické zpracování. Samotné video, kvalitní kamera a množství ponurých filtrů skutečně ježí chlupy. Některé obrázky jsou jako vyjmuté z těch nejděsivějších nočních můr. A nejen ony vypadají dobře, taky Naomi Watts dává filmu něco, co originál postrádal. Až jsem si místy říkal, jestli není na horor příliš hezká. :-) Moje tři hvězdičky tedy akceptujete pouze v případě, že vám unikla VHSka s původním Ringem, Kruh na dnešní hororové poměry není až tak špatný. 70% Zajímavé komentáře: Oskar, MIMIC, Mr. Lobo, Theraphosa, GIK, záplata(29.1.2006)

Zase jsem v průměru o jednu hvězdičku níž než zbytek. Možná je to tím, že jsem o "Kruhu" měl poměrně dost informací předem a nešel do něj "natvrdo"...Nejvíc mě zaujala výtvarná stránka filmu, která se mnohem víc než samotný scénář zasluhuje o to, že se "Kruh" může pochlubit solidní atmosférou. Ale pouze solidní, žádné nervydrásající napětí jsem nezaznamenal. Naomi Watts je zajímavá žena a herečka, ale "Kruh" je pro mě pouze další důkaz, že její výkon v "Mulholland Drive" byl něco výjimečného...Z "Kruhu" si skoro nic neodnesu - snad jen dvě věci - vzpomínku na opravdu strašnou (i když skvěle natočenou) scénu s koněm na trajektu, a pak samotné "vyřešení" problému s videokazetou. Problém je, že tomuto pravděpodobně "temnému vrcholu" filmu jsem se musel smát...(3.2.2006)

jsou věci, které můžete prožít pouze ve filmu. a to je dobře. moc dobře. nebo vlastníte strašidelnou fotografii? máte u domu strašidelný strom? nevím co je strašidelnější, jestli děj, nebo příběh uvnitř. ale zato vím, jak dlouho můžu přežít, když uvidím KRUH. jsou věci, které doufám zažiju pouze ve filmu. a to je dobře. moc dobře. ale proč zase ten telefon...(1.10.2005)

No, je tu pár děsivých záběrů. Takových těch hrůziček, co pak čekáte pod postelí nebo za skříní, když si jdete po zhlédnutí filmu lehnout. Ovšem ten film sám o sobě mě nijak neoslovil, neděsil ani nerozesmál (jako třeba o několik stupňů béčkovější Hlas smrti). Chyběl mi příběh, napětí, nevěděla jsem, čeho se mám bát. Ale po vizuální stránce se mi to docela líbilo.(3.2.2006)

No v podstatě jsem se bál už jenom si tenhle film půjčit :) Ale ono není čeho se bát dopředu. Je to hlavně skvěle natočený thriller s výbornou hudbou a pečlivě budouvanou atmosférou. Po některých scénách jsem se probral v křesle celý "zaťatý v pěst" (kůň na trajektu, ...). Originál jsem neviděl a asi už neuvidím, protože "tohle" mi stačilo (v kině bych měl asi problémy s pumpou :). Dal bych tak 9, ale k vytknutí je jen velmi málo.(17.10.2003)

• - Spoiler: Ve scéně u studny, kdy jde Anna (Shannon Cochran) udusit Samaru (Daveigh Chase) pomocí pytle, žádný pytel si sebou nepřináší. (Kroup4)

• - Ve scéně, kdy Rachel (Naomi Watts) pronásleduje Richarda Morgana (Brian Cox) v jeho domě ke schodům, je možné ve světle od majáku zahlédnout stín jednoho ze členů štábu. (Kroup4)

• - Mnoho scén bylo z finální verze vystřiženo, např.: Vražda Samary (Daveigh Chase) trvala déle a byla brutálnější. Původně se ji nepodařilo zabít sáčkem přes hlavu, musela být proto usmrcena opakovanými údery kamenem do hlavy a studny. Testovací verze také ukazovala vraždy páchané Chrisem Cooperem. (HellFire)