Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Neobvyklý horor, u kterého jsem několikrát skutečně měl chuť pořádně zařvat. Ne snad hrůzou, ale spíš bezradností sdílenou s ústředními oběťmi. Film vám nedovolí – až na minimum výjimek – si vydechnout. Ponurá, zdánlivě bezvýchodná atmosféra částečně opadne teprve v samém závěru. Takže fakt psycho. Ne příliš strašidelné, ale psycho. Co mě naopak zklamalo, bylo finální rozuzlení postrádající skutečnou razantnost a dechberoucí pointu. Tohle jsem napsal ve komentáři k japonskému Ringu a až na poslední větu to samé bohužel nemohu napsat o americkém Kruhu. Kam se poděla „psycho“ atmosféra? Kde jsou hrůzná neviditelná zjevení číhající za každým rohem? Podobná sterilita jako u amerického Kruhu hororům obvykle spíš prospívá než ubližuje (neviděné děsí nejvíc), ale nemůžu nesrovnávat s originálem, který dokázal tíživost ústřední situace zužitkovat o deset procent lépe. V čem naopak remake vyniká, je technické zpracování. Samotné video, kvalitní kamera a množství ponurých filtrů skutečně ježí chlupy. Některé obrázky jsou jako vyjmuté z těch nejděsivějších nočních můr. A nejen ony vypadají dobře, taky Naomi Watts dává filmu něco, co originál postrádal. Až jsem si místy říkal, jestli není na horor příliš hezká. :-) Moje tři hvězdičky tedy akceptujete pouze v případě, že vám unikla VHSka s původním Ringem, Kruh na dnešní hororové poměry není až tak špatný. 70% Zajímavé komentáře: Oskar, MIMIC, Mr. Lobo, Theraphosa, GIK, záplata(29.1.2006)

Když jsem tento film viděl poprvé, byl jsem z něho úplně unešen. Se spolužákama jsme ho probírali tenkrát na škole několik týdnů a udělali jsme si z něho takový menší kult :) Bohužel dnes, po pár těch letech, co už jsem starší, jsem film viděl a ta ejakulace jako tentkrát se prostě nedostavila. Škoda. Každopádně se jedná o nadprůměrné dílo, které si zaslouží svůj obdiv. Mezi horory špička ledovce.(23.11.2007)

Je to mierne nadpriemerný horor, ktorý je remakom kultového originálu. Má dosť dobrý príbeh o novinárke, ktorá sa po smrti svojej vzdialenej príbuznej dozvie, že údajne existuje zvláštna videokazeta, po ktorej pozretí dostane divák telefonát, že za sedem dní zomrie a keďže v poslednej dobe došlo k niekoľkým podobným úmrtiam, rozhodne sa to objasniť. Kazetu nájde a skutočne dostane telefonát, ale okrem bývalého priateľa si ju nanešťastie čoskoro pozrie aj jej syn a tak musí urobiť všetko preto, aby zistila pravdu a skúsila ich smrti zabrániť. Spracovanie je na tom pomerne dobre, síce ma to nedokázalo úplne vtiahnuť a tiež ma mrzí, že sa tu nenájde žiadna výnimočná scéna, na ktorú by sa dalo skutočne spomínať, ale nemám s tým ani väčší problém. Hlavne, že dej je dostatočne zaujímavý, teda hlavne tá kriminálna línia, na ktorej to celé stojí, nenašiel som tu žiadne slabé miesto a tak sa na to pozerá celkom dobre od začiatku až do konca. Ale aj tak sa samozrejme neubránim silnému pocitu zbytočnosti, je to len remake, ktorý nepriniesol prakticky nič svoje, prekopíroval to, čo fungovalo pred tým, tie pridané scény sú len obyčajný štandard, ktorý nemá moc čím zaujať a samozrejme tu už ani nie je to čaro, v americkom prevedení to už jednoducho nefunguje tak, ako by malo. Po hororovej stránke som skôr sklamaný, atmosféra tu síce je, ale prišla mi veľmi slabá, o napätí sa tu tiež moc hovoriť nedá a aj tých samotných hororových scén je tu veľmi málo, prakticky len jedna plnohodnotná a aj tá skončí skôr, než by mala. Herecké obsadenie je na tom dobre, Naomi Watts v hlavnej úlohe, k tomu Martin Henderson ako jej priateľ, pričom ma prekvapilo, že ma vlastne bavil ešte viac, než hlavná hrdinka, zaujímavá postava chlapca a ešte niekoľko slušných vedľajších postáv. Čo sa týka réžie a technickej stránky, má to slušnú vizuálnu stránku a oceňujem aj to seriózne prevedenie, ale tým to vlastne aj končí, po hororovej stránke tu nie je o čo stáť. Pôvodný film ma síce tiež nenadchol, ale bol to aspoň originálny film, ktorý mal to špecifické čaro, takže toto je vlastne skôr zbytočnosť. A pritom tento remake mal ešte jednu veľkú výhodu, videl som ho v čase, keď som ani netušil, že existuje aj nejaký originál. Ale aj tak nemám dôvod byť kritický, pozerať sa na to dá, taká štandardná oddychovka, ktorá neurazí a ani nenadchne. 59%(25.1.2014)

Po tom všem, co jsem o Kruhu slyšel, jsem čekal něco jiného. Ale bohužel v negativním slova smyslu. Čekal jsem více lekaček, více strachu, více odhalené Naomi… :-) Ne, teď vážně. Nebudu zapírat, že Kruh měl skvělou atmosféru. Lhal bych. Bohužel, tady zůstalo JEN u atmosféry a na nějaký větší strach, leknutí, či scénu si za týden asi nevzpomenu (ani ten kůň na lodi nezapůsobil, zřejmě jsem divný). Co ale filmu musím přičíst k dobru je Naomi a fakt, že některé otázky film nechává na divákovi, aby si je zodpověděl. Proto dávám 4 hvězdy. P. S. A pokud se u některých scén nechcete smát, tak si nepouštějte Scary Movie 3. :-)(28.1.2010)

Originál má výrazné tendence unudit mě k smrti. Remake je vyšlechtěnější po všech stránkách, stále však nejde o žádné veledílo. Až na jednu věc! Tou je obsah oné slavné videokazety. Jde o malý klenot : krátký, surrealistický a pořádně děsivý film ve filmu. Už jen kvůli němu (a možná právě kvůli němu) stojí The Ring za zhlédnutí. O japonské předloze bych se to samé tvrdit neodvážil. Jsem si však dobře vědom faktu, že spousta fanoušků je poněkud jiného názoru. Význam originálního Ringu spočívá zejména v tom, že víceméně odstartoval celé to vítězné tažení asijských horrorů a příbuzných bizarností, jež bylo pro žánr jistě nemalým přínosem. Naproti tomu na Verbinského Kruhu bude už navždy lpět hořká pachuť vědomí, že jeho úspěch (společně s následným úspěchem Snyderova Dawn of the Dead) způsobil ničivou vlnu horrorových remaků, jež pod záplavou zbytečného svinstva pohřbila všechny naděje fanoušků, čekajících (po peckách jako Ti druzí, Session 9 nebo Dead End) něco jako druhá 80.léta.(1.9.2007)

• - Naomi Watts získala cenu Saturn v kategorii nejlepší herečka. (Terva)

• - Videopáska s nápisem "COPY" pochází z filmu Kruh (1998). (hot_spot)

• - V USA se po uvedení na DVD prodalo více než dva miliony kopií za 24 hodin. (hot_spot)