Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Neobvyklý horor, u kterého jsem několikrát skutečně měl chuť pořádně zařvat. Ne snad hrůzou, ale spíš bezradností sdílenou s ústředními oběťmi. Film vám nedovolí – až na minimum výjimek – si vydechnout. Ponurá, zdánlivě bezvýchodná atmosféra částečně opadne teprve v samém závěru. Takže fakt psycho. Ne příliš strašidelné, ale psycho. Co mě naopak zklamalo, bylo finální rozuzlení postrádající skutečnou razantnost a dechberoucí pointu. Tohle jsem napsal ve komentáři k japonskému Ringu a až na poslední větu to samé bohužel nemohu napsat o americkém Kruhu. Kam se poděla „psycho“ atmosféra? Kde jsou hrůzná neviditelná zjevení číhající za každým rohem? Podobná sterilita jako u amerického Kruhu hororům obvykle spíš prospívá než ubližuje (neviděné děsí nejvíc), ale nemůžu nesrovnávat s originálem, který dokázal tíživost ústřední situace zužitkovat o deset procent lépe. V čem naopak remake vyniká, je technické zpracování. Samotné video, kvalitní kamera a množství ponurých filtrů skutečně ježí chlupy. Některé obrázky jsou jako vyjmuté z těch nejděsivějších nočních můr. A nejen ony vypadají dobře, taky Naomi Watts dává filmu něco, co originál postrádal. Až jsem si místy říkal, jestli není na horor příliš hezká. :-) Moje tři hvězdičky tedy akceptujete pouze v případě, že vám unikla VHSka s původním Ringem, Kruh na dnešní hororové poměry není až tak špatný. 70% Zajímavé komentáře: Oskar, MIMIC, Mr. Lobo, Theraphosa, GIK, záplata(29.1.2006)

I přes některé žánrové schematismy (videokazeta se Zlem, opuštěná chata, rámcový závěr celého příběhu...) výborný horor s podmanivou atmosférou a také důkaz toho, že i remake se může Američanům dosti povést (což je ovšem výjimka potvrzující pravidlo). Výborné scény s archetypálním přesahem (kůň na trajektu, studna...), děsivost vystavěná ne na krvavých efektech či bizarnostech týkajících se mučení a perverzit či sadismu, ale spíše na principu diváckého očekávání něčeho děsivého... Hodně podmanivé, hodně působivé, hodně symbolické...(30.5.2007)

jsou věci, které můžete prožít pouze ve filmu. a to je dobře. moc dobře. nebo vlastníte strašidelnou fotografii? máte u domu strašidelný strom? nevím co je strašidelnější, jestli děj, nebo příběh uvnitř. ale zato vím, jak dlouho můžu přežít, když uvidím KRUH. jsou věci, které doufám zažiju pouze ve filmu. a to je dobře. moc dobře. ale proč zase ten telefon...(1.10.2005)

Po tom všem, co jsem o Kruhu slyšel, jsem čekal něco jiného. Ale bohužel v negativním slova smyslu. Čekal jsem více lekaček, více strachu, více odhalené Naomi… :-) Ne, teď vážně. Nebudu zapírat, že Kruh měl skvělou atmosféru. Lhal bych. Bohužel, tady zůstalo JEN u atmosféry a na nějaký větší strach, leknutí, či scénu si za týden asi nevzpomenu (ani ten kůň na lodi nezapůsobil, zřejmě jsem divný). Co ale filmu musím přičíst k dobru je Naomi a fakt, že některé otázky film nechává na divákovi, aby si je zodpověděl. Proto dávám 4 hvězdy. P. S. A pokud se u některých scén nechcete smát, tak si nepouštějte Scary Movie 3. :-)(28.1.2010)

Pro mě byl Kruh příjemným překvapením, především je nutno ocenit, že se z příběhu nestala obvyklá tupá vyvražďovačka s ječícími puberťáky. Samozřejmě, že sem tam něco pokulhává, ale myslím si, že námět je zpracován velice slušně a dostatečně děsivě (alespoň při projekci na velkém plátně to dost děsivě působila a já jsem se pak celou noc bála zrnící televize:-) Navíc mě velmi potěšilo, že když už jsem si myslela, jak ten film zase trapně skončil, ukázalo se, že tohle konec ještě rozhodně není..(28.1.2006)

• - Dlouho před premiérou filmu byla kazeta s nahrávkou vypuštěna jako komerční, stále je i k sehnání. (david15)

• - Scénář upravoval i Scott Frank. (HellFire)

• - Aidan (David Dorfman) oslovuje svoji matku (Naomi Watts) vždy jejím jménem. (Cheeker)