Spider-Man: Daleko od domova

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

6/10. Oproti Homecomingu tak o dva kroky zpět. Scénář jede na jistotu víc, než bych si přál, akce naprosto generická a bez nápadů a využití Spideyho akrobatických předností (výjima jedné cool iluzové potyčky). Předvídatelnost teče z každé druhé scény (Mysterio trestuhodně nevyužit) a celé to působí jaksi nedomrle. Nebýt perfektního castingu, školních prkotin a chemie ústřední dvojice (+Happy!), tak bych byl fakt řádně nahněten. Takhle jen velmi slabý nadprůměr. Příště prosím lépe! Více: https://www.youtube.com/watch?v=2y7aDEYfhKo(7.7.2019)

Odfláknutý jak ten poster. Tohle zklamání celkem bolelo. Nebýt vtipného začátku a pár dobrých scén tak to pošlu doprdele. Předvídatelný klišé. Hodně slabý sotva průměr. A mohli by kurva v kině na andělu udělat klimatizaci? Já myslel, že tam chcípnu!(12.7.2019)

Evropské prázdniny jedna báseň:)). Praha i nepřiznaný Liberec potěšily. Nadprůměrná komiksová oddechovka, i když se spíše jedná o dobrou letní komedii:-)). Spidermana mohu :-).(5.7.2019)

Královsky jsem se bavil od první scény až do poslední potitulkové. Spousta vtipných hlášek, sympatické postavy a zase trochu něco jiného, co ještě v rámci Marvelu nebylo.(7.7.2019)

Klasická spidermanovka. Splnila očekávání, takže spokojenost.(3.8.2019)

Tak ten Holland není zas takový tragéd, jak jsem očekával. Od první chvíle jsem nesnášel jeho pozici Starkova sidekicka, ale už je mi to jedno. Tobey Maguire byl sympatičtější, ale vážný. Holland pubertálně hláškuje a nechcete ho zabít. Jen ten komiksový měl přeci jen trošku dospělejší drzý humor. Líbilo se mi, že se děj odehrával i v Praze společně se západnějšími městy, aspoň budou za mořem konečně vědět, kam patříme. Není to monotónní, má to dost slušnou akci, dobrý twist pro komiksové neznalce a baví to. To co udělali s MJ (lol), zajímavé, ale co, doba jde dál. Jen na začátek jsem čekal uctění památky velkého Stana a ne postav samotných. A btw posttitulková scéna je to největší wtf, co jsem poslední dobou v kinech viděl.(7.8.2019)

Už byl věru nejvyšší čas, aby se i Marvel zavrtal do problematiky fake news. A já si to mooooc užil. "Oh... I love Led Zeppelin!"(23.7.2019)

Nečakal som, že tvorcovia pokračovania hraného Spider-Mana prejavia podobnú kreativitu ako tvorcovia animovaného Spider-Mana: Paralelné svety, ale stalo sa a veľmi ma to potešilo. Teda minimálne od prvého zásadného zvratu, dovtedy šlo skôr o slušný štandart, aký som vopred očakával. Potom ale vyšlo najavo, akým smerom sa vyvíja scenár dvoch autorov a nemal som s ním najmenší problém. Ten som mal skôr s "nesmrteľnosťou" a "šiestym zmyslom" hlavného hrdinu, kde to už scenáristi trošku s tou uveriteľnosťou akčných scén prehnali. Každopádne oba diely tejto frančízy patria k vrcholom MCU univerza, čo je vzhľadom na vek hlavného hrdinu tak trochu hanba pre ostatné filmy a ich ústredné postavy.(15.7.2019)

(Drobné spoilery) Necítím sice nekritické nadšení, ale ani po třech fázích nemám s MCU žádný velký problém. Dokonce považuji Far From Home – spolu s Homecoming a Webbovým prvním dílem – za vůbec nejlepší Spider-Many. Pár poznámek, které mě napadly při projekci. // Stále se pracuje s využíváním žánrové nadstavby, do níž se zabalí velký blockbuster. Tentokrát ji poskytuje typicky americký středoškolský eurotrip, který nabízí odlehčenou milostnou zápletku, absurdní vyobrazení Evropy, pestrost prostředí i lokálně specifické stereotypy. Blockbuster se pak rozděluje do dvou polovin, přičemž ta první je tradičním buddy-movie a druhá sympatickou vzpourou neviditelné pracovní síly. V téhle rovině se načrtává paralela k Homecoming, který také vyprávěl o malých a nenápadných záporácích. Jejich motivace se však obrací – Toomes chtěl zůstat neviditelný, Mysterio chce být na očích. // Zároveň se chytře navazuje na původní komiksové řady Amazing Spider-Mana, kde byl Quentin Beck neúspěšný herec a tvůrce speciálních efektů. To zde sice neplatí, ale pravidelně je situován do pozice režiséra s vlastním štábem. Má kameramana, kostymérku i scenáristu, na to Gyllenhaal navazuje excentrickými gesty a promluvami. Jedna scéna je dokonce přiznaně vystavěna jako zkouška. // Naprosto zásadní je pak práce s obsazením postav učitelů. Minule to byl vynikající Hannibal Buress v roli tělocvikáře, jehož deadpan komika se otiskla do školního zpravodajství. Tentokrát se objevuje JB Smoove a hlavně dostává více prostoru vynikající Martin Starr jako zmatený učitel – paradoxně v opačné herecké poloze, než která ho proslavila v Silicon Valley.(19.7.2019)

"Who are you guys? You don't want any part of this." V krátkém sledu tu máme další Marvelovku. Uzavírá důstojně třetí fázi a jako pokračování k Homecoming to nedělá ostudu. Naopak. I tentokrát náš sousedský Spider-man baví. Největším tahákem není Evropa. Dokonce ani Praha (i když je to cool!). Ale největším tahákem je Jake Gyllenhaal v roli Mysteria. Obsadit tohoto talentovaného herce a přidat ho do MCU je jedním z nejlepších rozhodnutí, co Disney udělal. Jako Quentin je sympatický, proradný a (vím že už jsme to použil...) strašně cool antihrdina. Zvraty v charakteru Jake umí a také zahraje cokoliv. Proto je Mysterio naprosto božím záporákem. Navíc vypadá skvěle a po celý film baví. Matička Praha se dočkala tady svého debutu a vidět Liberec, Kampu a další místa je super. Navíc se Spidey podívá i do Benátek a na náměstí sv. Marka, a tak jsem to poznal také. Zpět k filmu. Baví, je vtipný, je akční, dobře se na něj kouká a hlavně nenudí. Za mě splňuje veškerou pětici podstatných věcí pro Marvel film. Jsem rád, že se dostáváme do další etapy, která se zaměří na další superhrdiny. Tomuhle já fandím. A finále? Naprosto super a těším se na další překvapení. [8. Filmový Víkend ČSFD] (85 %)(13.8.2019)

Bomba skvělý start a úžasná zábava plná humoru a skvělých efektů a hlavně pro mě spokojeného příběhu.(23.9.2019)

Bezpochyby zatiaľ najlepší Spider-man. Vydarilo sa na jednotku skomponovať vážnu akciu s komédiou. Každý jeden vtip bol naozaj vtipný. Skvelo meniace sa štáty Európy a teda každú chvíľu sa film pohyboval v odlišnom prostredí. Výborný záporák Mysterio nesklamal. Bola to jedna z mojich najobľúbenejších postáv v kreslenom seriáli Spider-man, z čias môjho detstva. A Jake Gyllenhaal ho zahral na jednotku. Špeciálne efekty hodnotím na 1- , ale Mysteriove hologramy vyzerali úžasne. Respektíve tá jeho fiktívna realita. Okuliare od Ironmana nemali chybu a musím pochváliť aj nové Spidermanove kostýmy. Na záver dosť vydarené obe potitulkové scény. Kto nezájde do kina, alebo si to aspoň prvý krát nepustí na stene na premietačke vo vysokom rozlíšení, bude ľutovať. Neviem sa dočkať na ďalší diel skladačky zo sveta Marvel Avengers.(28.9.2019)

(MOŽNÉ SPOILERY!) Přiznám se na rovinu, že nejsem zrovna skalní fanoušek „Spideyho“, nicméně po velkolepé Endgame jakožto zakončení více než desetileté marvelovské ságy je člověk rád za jakýkoli „menší“ film z tohoto filmového univerza, takže jsem bral nejnovější „pavoučí dobrodružství“ všemi deseti navzdory jeho hlavní postavě. Samozřejmě mě potěšilo, že nezanedbatelná část děje se odehrává v naší metropoli a bylo humorné slyšet v originálním znění české repliky, hlášení či zpěv. Film má sice pomalejší rozjezd, i přes potyčky s elementály, avšak s nástupem skutečného záporáka na scénu vše nabírá na obrátkách. Vyloženě se mi líbily iluzionistické sekvence a skutečnost, že člověk v podstatě až do konce titulků nevěděl, s kým má vlastně tu čest – v tomto případě se opravdu a bezpodmínečně vyplatí počkat na OBĚ titulkové scény, jež na jednu stranu otevírají vrátka pro další pokračování, na druhé straně lehce vymetají s divákem a jeho důvěřivostí k viděnému. Tom Holland byl tentokrát nejsnesitelnější za všech svých marvelovských filmů, Zendaya je sympaťačka na první pohled, obsazení Jakea Gyllenhaala mě vyloženě potěšilo a Samuel L. Jackson mě zatím jako Nick Fury nikdy nezklamal. I když snímek ve výsledku nedosahuje kvalit týmovek (viz Avengers a CA), tak i přesto v kině svižně utíká, oplývá množstvím dobře udělané akce, nabízí nejeden dobrý moment překvapení, potěší dobře zvoleným soundtrackem a jako bonus se člověk díky němu podívá po celé Evropě.(6.7.2019)

Sólovky marveláckého Spider-Mana mě nebaví. Rutinér Jon Watts sice plní předepsaný plán na jedničku – dobře se na to dívá a všechno je, jak má být –, ale přitom je to naprosto tuctové. Kde Raimi dokázal natočit vnitřní souboj Spider-Mana naprosto bezchybně, tam Watts tápe a bohužel ani jinak skvělý Holland to neutáhne. Ze všeho nejvíc se mi líbil Ned se svou novou přítelkyní, tahle story line by mě zajímala víc než Spider-Manovo dobrodružství. Bohužel ani ta chemie mezi Spider-Manem a MJ na mě z plátna neprosákla a přitom to těmhle dvěma jinak sluší. Ani nechci předvídat co bude teď, když Spider-Man putuje zpátky k Sony. Btw k čemu stovky dronů, když se ani jeden z nich neumí trefit? Sázky nulové, napětí též. Obávám se, že fáze po Endgame dopadne špatně :(.(13.9.2019)

Spider-Man ve filmu Homecoming, byl pro mně na poprvé zklamáním, když sem film viděl na podruhé, o jednu hvězdičku si film polepšil. Ale i přesto sem na dalšího Spider-Mana těšil, přeci jenom každý si zaslouží druhou šanci a je jedině dobře že sem nad Spider-Manam v podaní Toma Hollanda nezlomil hůl. Ono finální lusknutí v Avengers: Endgame, mělo následky na všechny, ale nejvíc právě na Spider-Mana, který si vlastně uvědomil, jak hodněkrát hazardoval se svým životem a že možná nebude od věci, kdyby jenom byl tím dobrým Spider sousedem. Petr Parker je tady konečně v tom stavu, v jakém měl být právě v Homecomingu, i zde sice chybuje, váhá a reaguje jako puberťák, ale vyspěl a to hlavně emocionálně a to je nejvíc důležité. Taky proti němu stojí záporák, který se nebojí, přivolat jeho nejhorší noční můry, jen aby ho porazil. A i akce zde je o dost lepší, hlavně závěrečná má solidní náboj a parádní tempo. Vtípky, srandičky a různá vtipná nedorozumění, sou o dost zábavnější, sice nejsou v každé minutě, jak by si někteří představovali, ale za mě je to jedině dobře. Kromě Petra, i jeho spolužáci MJ, Ned a Flash si prošli změnou a dost se to mezi nimi upevnilo a nebo upevní v budoucnu, že Flashi. A obě dvě potitulkové scény, sou tentokrát důležité a velice podstatné, pro další vývoj Marvel filmů a světa. A zároveň v nich lze odhadnout co bude dál a asi né všechno bude procházka růžovým sadem, koukám hlavně po vás Dark Avengers, kdopak vás bude financovat Oscorp nebo Hydra ? A jediné, co bych tak mohl vytknout je to, že Parker při soubojích nehláškuje, ale to je taková drobnost, kterou lze přejít. PS: Filmu bych dal jiný název, Spider-Man: V zajetí iluzí.(8.7.2019)

V rozpacích. Kdyby tam nebyla návaznost na Avengers, tak to bylo dost podprůměrné CGI. Díky Avengers to má takový zvláštní smutný feel, Iron Man je mrtvý, Avengers jsou pryč, život jde dál. Jediná zajímavá myšlenka zde byla s věkovým rozdílem 5 let po probliknutí.(8.7.2019)

A - chválabohu! - ide sa ďalej. MCU Spider-Man je splnený sen, je to ten Spider-Man, ktorého sme na ušmudlaných stránkach západných komiksov (vyžobraných na pár dní od spolužiakov "s konexiami") v 80-tych rokoch tak veľmi milovali. Príjemné.(15.8.2019)

Rozumně zakončená Infinity Sága, která do jisté míry vysvětluje, co se vlastně dělo po Endgame. Nepouští se do zbytečné hloubky, která by v sólovce Spideyho byla spíše na škodu, ale hezky ukazuje, že Hulkovo lusknutí vše nevyřešilo jen tak. Mávnutí kouzelného proutku se tak v posledních Avengers určitě nekonalo. Samotný film mnohdy kličkuje mezi dokonale přirozeným humorem, na který by byl každý scénárista pyšný a mezi trapností, které se Watts asi nikdy nevyhne (prakticky všechno spojené s Alpami). Souboje s Elementály jsou do jisté míry generické, ale všechno zachraňuje skvělý Jake Gyllenhall, který na plátně předvádí hotový herecký koncert. Záporná strana pak sice trpí nešvarem, který má hned několik antagonistů v MCU, ale ve finále dává celkem smysl a umožňuje jednoduché pochopení motivací postav. Když tedy pomineme základní myšlenku, jedná se za mě o jednu z nejlepších protistran (po Thanosovi, Lokim a Vulturem), které Feige dokázal do svého vesmíru dostat. Škoda je, že romance nefunguje úplně tak jak má, protože Peter a MJ - Michelle Jones k sobě nesedí. I kvůli tomu jsem přemýšlel nad třemi hvězdami. Nakonec to ale vytáhly skvělé potitulkové scény a celkový dojem, jaký na mě udělal hlavně Mysterio. Závěrečná otázka zní. Přišel FFH s největším MCU cliffhangerem, který šlape na paty i Thanosovi a jeho lusknutí? Dost možná... O poznání obsáhlejší recenzi najdete zde (delší verze). Zpětně vztah MJ a Petera nebyl tak špatný. Hlavním problémem byl Brad, který naprosto nelogicky balil Michelle.(27.6.2019)

Omylem jsme šli na dabovanou verzi, čehož doteď lituju. Moje chyba. Po shlédnutí originálu možná zvednu o hvězdu. Edit: Stalo se.(4.7.2019)

Za mě tedy velká spokojenost. Už jsem si asi zvykl, že tento Spider-Man nemá s comicsovou předlohou nic moc společného a i multikulturní přeobsazení léty zažitých komiksových postav mě už taky neštve. Film má svižné tempo a spoustu povedené akce. Záporák je pěkně vymyšlený a člověk by mu i fandil. Přeskakování po Evropě není přeplácaný a humor zde už není tak dětský. Efekty a zvuk parádní. Příběh lehce předvídatelný. Za mě 90% :)(7.7.2019)

Po krajně nevkusném, nudném a konečně debilním prvním dílu, jsem se téměř zapřísáhl, že jsem s tímto mervelovským homo Spidermanem nadobro skončil. Nějakým nedopatřením jsem se rozhodl sebepoškodit a risknul jsem druhý díl, aniž bych měl nějaká kladná očekávání. Po jeho zhlédnutí jsem kupodivu příjemně překvapen. Tvůrci se rozhodli naservírovat tento film s takřka kosmickým nadhledem a ono to moc hezky zafungovalo. Místo pubertálních keců a teen spasitelů světa, kteří potom dávají inspiraci nejrůznějším pokryteckým Grétám, jsme se dočkali čiré odlehčené zábavy, což je v případě takhle debilního a otravného hrdiny jediná schůdná cesta. Ze života současných teen retardů si tvůrci dokonce dokázali udělat patřičnou legraci. Nechyběla svěží a vtipná zápletka a dějový zvrat (nápad s iluzionistou byl skutečně vynikající a příjemně hravý) a velmi mě potěšilo, že byl snímek pojatý formou výletu po Evropě, kde si tvůrci hezky vystřelili z jednotlivých měst a nechyběla ani dlouhá zastávka ve městě, jehož sláva hvězd se dotýká. Nejvíce jsem byl zaskočený fungujícím humorem. I když se film ke konci vleče hůře než ranní stolice a člověk už si začíná přát, aby urychleně skončil, tak ve výsledku jsem s přimhouřením očí určitě spokojený. K digitálnímu peklu nelze mít výhrady, to byl skutečný strop současných technologických možností. Slabší 4 kousky.(12.10.2019)