Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)

Harley Quinn: Birds of Prey

Harley Quinn: Birds of Prey

Birds of Prey

Akční / Dobrodružný / Krimi / Komedie

USA, 2020, 109 min

Ja vlastne ani neviem, čo si o tom mám myslieť. Je to trafené a prepálené, to nepochybne. Občas sympatickým spôsobom, inokedy sileným a trápnym. Akčné scény slabé, až na celkom fajn bitku v policajnom sklade. Charaktery postáv veľmi biedne. Margot Robbie ma nechala obdobne chladným, ako v Jednotke samovrahov, kde ju každý nechápem prečo chválil. Ide o strašne ťažko uchopiteľnú postavu, ktorú je zrejme až nemožné „správne“ zahrať. Najviac ma zaujala The Huntress, tá ale mala dosť minimálny priestor (tímovkou sa to stane až cca 20 minút pred koncom, dovtedy je to spin-off Harley Queen a prequel jej budúcich parťáčiek). No a samozrejme Bruce bol skvelý, ale ten mal priestor ešte menší. Vizuálna stránka ma nenadchla, ani neurazila. Najlepšie bolo finále v zničenom lunaparku, ktorý mi trochu pripomínal jeden z najikonickejších stretov Batmana a Jokera, Kameňák. Zaujímavosťou je, že pri pozeraní som si vravel, že by som konečne rád videl sfilmovanú fantastickú sériu Gotham Central (batmanovka bez Batmana o radových gothamských policajtov, ktorým Batmanovo nihilistické počínanie paradoxne skôr škodí, než pomáha), no a potom mi docvaklo, že Rosie Perez (bohužiaľ dosť nešťastný kastingový ťah, vyzerá ako nudná tetka) hrá TÚ detektívka Renee Montoya z Gotham Central.(16.3.2020)

Překvapivě dobře konsolidované vyprávění, které především v první polovině nápaditě odráží nepředvídatelnou náturu svých protagonistek. Na Margot se navíc pořád bezvadně kouká a maniakální verze jindy sympatického McGregora mi přišla spíše nevinně zábavná než trapná a otravná. Po srovnání motivací a stanovení jasného cíle se vyprávění uklidní a společně s tím začíná film ztrácet náboj a progresivní nápady - akční scény se stávají rutinnějšími (s výjimkou závěrečné nahánění na bruslích) a zpočátku chytře protlačovaný feminismus se ohraje a tlačí na pilu až příliš. A vedlejší postavy zkrátka nejsou tak zajímavé, aby tu snaživou one-woman-show nějak přínosně doplnily - což je asi největší škoda, protože z formálního hlediska jsem byl relativně spokojen a kvituji i fakt, že jsem hned po chvilce úplně zapomněl, že má jít o superhrdinský film. 65%(25.3.2020)

Extravagantní šílenka, co se osvobodila od mužů a rozkošně si i do nich bouchne (basebalovou pálkou i kladivem). Harley Quinn těžce vstřebává rozchod s Jokerem, doma pěstuje ne úplně tradiční zvířecí mazlíčky, hyena a vycpaný bobr, je hodná na mladou zlodějku z ulice, kterou chrání před top ničemou Gothamu, co pase po unikátním diamantu, který spolkla, a mimoděk činí svoji osobní zpověď nemálo obsahující feministický postoj. Za vznikem této spin off comicsové blázniviny v podstatě stojí tři ženy - herečka Margot Robbie, scenáristka Christina Hodson a režisérka Cathy Yan. Kvality dvou prvně jmenovaných dam jsou prověřené, to rozhodně neplatí o asijsky vyhlížející režisérce, která tímhle filmem složila svoji maturitu a zároveň zahnala nedůvěru skeptiků, kteří do ní nevkládali velké tvůrčí schopnosti. A její akceschopnost a cit pro dynamiku jsou příjemným překvapením. Takže k vidění je hned několik šťavnatých akčních scén, které sice k nepřístupnému ratingu přistupují opatrně, ovšem stylovost jim nelze rozhodně upřít. Nejméně obsah filmu koresponduje s jeho (zbytečně) dlouhým názvem, kdy protagonistky uskupení Draví ptáci se uskupí až na několik závěrečných minut, což šlo z názvu zcela v pohodě vypustit. Mužský element zde dostává slušně po koulích, takže než se stačí kdokoliv s penisem vyjevit a projevit, tak je nemilosrdně zahlušen, což neplatí snad jen na psychopaticky zformovaného zločince představovaného Ewanem McGregorem, který se navíc blýskl záživným hereckým výkonem. Ostatně problém nevyvstal s žádným hereckým představitelem, pomstychtivá a bojovně naladěná vražedkyně Mary Elizabeth Winstead dokonce vykazovala sexy respekt, když se pravidelně objevovala s kuší. Na Margot Robbie bylo znát, že jí na roli záleží, tudíž z ní sálá sympatická vyšinutost a nejednou diváka počastuje nějakým originálním prvkem, který má její postava. Po vizuální a technické stránce to s filmem nevypadá nikterak zle. Harley Quinn si bude muset ještě ujednotit svoje sexuální zaměření. Pokud by se hypoteticky střetla s Deadpoolem, na jehož eskapády je v podstatě ženskou odpovědí, mohla by zvalchovat i jeho pansexualitu. 10/10(14.3.2020)

Nakonec to není až takový průser. Je to ale o něco slabší jak Suicise Squad. Samotná Harley to nevytrhne a ostatní postavy nejsou tak moc zajímavé. Ani se nedá říct, že by tu šlo o nějakou větší emancipaci. Celkově jsem jim nějak nevěřil to, jak se daly dohromady. Určitě to má ale zajímavý vizuál a kvalitní akční scény, například Harleyin nástup do policejní stanice. Někomu může vadit časté skákání v čase a voiceovery. Mohli tam taky použít víc zajímavých gothamských postav. Zasz a Black Mask to podle mě taky úplně neutáhli. Je tam ale pár slušných fórů. Takže za mě klidně takhle dál, ale poučit se z chyb... "Zabila jsi mi sendvič!" :D(17.2.2020)

Jakožto jeden ze dvou lidí na světě jsem byl velice spokojen se směřováním DCEU pod Snyderovým vedením, se Suicide Squad i Jokerem ztvárněným Jaredem Letem. Proto mě hrozně mrzí, že tento film navazuje na Harleyinu linku ze Sebevražedného oddílu, ale také na film, který nakonec nikdy nevznikl (Joker a Harley Quinn). A ten prostředek tu pro mě citelně chybí, stejně tak mi vadí dlouho slibovaná absence Jokera (pouze ústřižky starých záběrů), jež se ukázala jako skutečná. To jediné tu chybí k poníženému pětikvaltu, jelikož jsem se jinak výborně bavil. Čím dál více mi vadí nucená emancipace a angažmá režiséra na základě pohlaví a až posléze talentu. Ačkoliv jsem měl od začátku takové pocity z přefeminizovaného Birds of Prey, vlastně s tím v tomto případě nemám problém, jelikož jsem s režií Cathy Yan velice spokojen a tu určitou videoklipovost po vzoru SS má v malíku. Nejvíce tedy s akčními scénami, kde je na to Margot Robbie ještě sama (75% snímku), akce je přehledná, choreograficky vypiplaná (nedělám si iluze o tom, že mladá režisérka měla k ruce schopné kaskadéry) a velice dobře se na to koukalo. Stejně tak mě opět potěšil Ewan McGregor (Doktora Spánka jsem viděl předevčírem), jež si hlavního záporáka hodně užívá (bůh ví, jestli příval rolí brzy neskončí) a ačkoliv hraje přesný archetyp zlého arcipadoucha, jako fanoušek komiksů jsem přesně toto chtěl a netoužil jsem po nepřiměřeném ohýbání známé postavy. Částečně k němu došlo, stejně tak i u Zsasze, ale Chris Messina je cool, takže pohoda. Velká spokojenost, necelé dvě hoďky utekly jako voda a pevně doufám, že se Harley nějak více zapojí do pomalu se vzpamatovavšího univerza.(5.2.2020)