Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)

Harley Quinn: Birds of Prey

Harley Quinn: Birds of Prey

Birds of Prey

Akční / Dobrodružný / Krimi

USA, 2020, 109 min

Na to, jaký průser jsem po matných a nudných trailerech čekal, jsem se vlastně nakonec i malinko bavil. Margot Robbie je v roli Harley stále skvělá, Ewan McGregor si svého záporáka také užívá a na akci je místy vidět, že si ji vzal do parády Chad Stahelski. A díky střídmé stopáži to vlastně příjemně uteče. Jenže, tím všechna pozitiva vlastně končí. Jakmile se totiž snímek začne soustředit na zbytek dámské sestavy, nebo si nedej bože začnou postavy povídat, je to dost velká nuda. Ženské charaktery jsou navíc buď naprosto nezajímavé, nebo mají jen minimum prostoru (Mary Elizabeth Winstead). Sázka na „ženského Deadpoola“ s rozverným stylem a přeskakujícím vyprávěním je sice místy sympatická, většinu času ale selhává na nedotaženém scénáři a matné režii, která nedokáže ani vyloženě cool nápady pořádně vytěžit a v podstatě vždy zůstane někde na půli cesty. Pod jistějším a výraznějším režijním dohledem mohl být Harleyin příběh zábavnou kulervoucí podívanou, takhle se jedná o comicsový průměr, jenž se mi už vlastně vykouřil z hlavy.(7.2.2020)

DC Harley Quinn rádo hrozně využívá ať v komiksech, tak ve filmech tak v seriálu, který je celkem vtipný. Avšak já musím říct, že i přesto že mám rád v celku šílené postavy, Harley nepatří mezi mé nejoblíbenější ani v DC (nikdy jím asi neodpustím, že se na komiks o Ivy vykašlali) natož abych kvůli ní lezl jen tak do kina, tak jsem zase jel s kamarádem. Napíšu to takhle, film jsem si užil, ale něco mi k tomu chybělo. Akce mi přišla celkem dobrá, musím říct že akční scény u DC jsou opravdu povedený, co bylo povedený je postava Huntress, Bruce-hyena, i Black Canary celkem šla. Avšak můj velký problém není postava Harley Quinn, ale Cassandra Cain, pro představu v komiksech je to někdo kdo neumí pořádně anglicky mluvit, jde o osobu co dokáže porazit Batmana, díky svému výcviku, jenže ta osoba co je ve filmu není prostě Cass, ale je to jen nějaká zlodějka, tohle těžko filmu odpouštím. Další problém je nevyužití Black Maska, toho magora mám v celku rád, jenže ve filmu i když sem tam něco předvedl, no nebyl to úplný Black Mask. No a příběh, něco jako typický komiksový film, užít se to dá, jenže asi tak na jedno podívání.(8.2.2020)

Měl jsem naprosto nízké očekávání, takže možná proto jsem ve finále i tak moc spokojen. Margot je neskutečně cute a úplně v pohodě ten film táhne a z toho vzniká ta nevýhoda, že ostatní postavy jsou dost ploché a nevýrazné a kdybych neznal jejich komiksové pozadí, tak jsou mi vlastně skoro ukradené. McGregor je naprosto fenomenální Black Mask, splňující veškeré předpoklady tohoto villaina a akce v režii Stahelskiho, je naprostá slast pro oči, což vlastně podtrhuje ten Rkový rating, bez kterého by to bylo tak poloviční. Za mě dost solidní popcornovka, která nabízí přesně to, co od ní očekáváte. I named him Bruce after that hunky Wayne guy. (6.2.2020)

U Birds of Prey musím (už po x-té) konstatovat, že je někdy těžké řádně ohodnotit film na pětihvězdičkové škále. Dívčí verze Deadpoola není totiž tak špatná, jak tomu bylo u jiných filmů z DC vesmíru. Film nabízí slušnou dávku svižné akce, neštítí se černého humoru, ani krvavých scén a pracuje s několika zajímavými vizuálními a vypravěčskými postupy. Nicméně na druhé straně jsem měl během filmu pocit, že se z toho dalo přece jenom vytřískat více - humorná stránka mi přišla hodně přitlačená na pilu a postavy byly vcelku fádní (Huntress a Cass se určitě daly lépe propracovat). V kině snímek uteče jako voda, o tom žádná, avšak když to řeknu trochu hloupě a lehce šovinisticky - Birds of Prey chyběly na rozdíl od Deadpoola koule.(9.2.2020)

Animované intro je perfektné, expozícia super, skoky v čase potešia, ale nakoniec iba zakrývajú fakt, že scenár je stokrát prevarený čaj v kvázi novom šate. Nakoniec sa teda ako najväčšia devíza filmu ukazuje to, že tu nepadajú mrakodrapy a film je takmer bez zbytočného CGI. Monumentálnosť tu tak aspoň čiastočne nahradzujú nekorektný humor, brutálne násilie a pestrofarebné kostýmy a dekorácie. Obávam sa však, že mi to k plnej spokojnosti určite nestačilo. Onen feministický prvok sa redukuje iba na to, že tu skupinka žien nakope prdel väčšej skupine mužov a to je vlastne všetko. Čiže niečo, čo sme už taktiež videli, napríklad v minuloročných Charlieho anjeloch. Žeby bola Harley Quinn o toľko lepší film, ako sa nám snažia nahovoriť americkí kritici, by som určite nepovedal.(16.2.2020)