Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

marusaj

Twin Peaks je koláčem s kávou. Je atmosférou prosyceným prostorem, plným nezařaditelně podivných lidí. Je mystériem. Je koncertem. Je zážitkem. Je to ten druh vyprávění, který Vás přiková k obrazovce a nepustí. ()

Panacek

Jenom Twin Peaks mě dovedl v roce 93 vylákat z Blatničky, Modrý opice atd. do mý chmurný komůrky k televizní obrazovce. Tenhle seriál nechává všechny ostatní daleko za sebou. Až teda na jeden... ()

haWranka

Po první sérii můžu s klidem říct, že jde o geniální záležitost. Zhltla jsem každý díl, občas jsem jenom zírala s otevřenou pusou. A agent Cooper? Jednoduše sympaťák, jeho optimismus je osvěžující:) Teď jsem zvědavá na druhou řadu, snad nebudu muset měnit hodnocení.-------------Hm, škoda, s druhou sérií musím snížit hodnocení... Ale to nic nemění na tom, že jde o úžasnej počin! ()

tančísvlky

Brnká sa tu na cit pomocou nevýdaneho hudobného podkladu. Niektoré diely sú zmätené a neodpočinete si pri nich vôbec .Škoda ,že nie sú všetky diely úrovne prvého ... ()

stromekk

Všicni máme sny. U některých z nich by bylo lepší, kdyby navždy zůstaly jen v našich hlavách... První série za 6 hvězd! První a třetí čtvrtina druhé série, rozmělněné zbytečnými vedlejšími epizodami (Andy, Lucy a Dick, úlet Bena Hornea, James, starosta, rodina Packardových a hlavně trapná Nadine) je poněkud slabší, ale zbytek - major Briggs, Leo Johnson (!!), konec případu Laury Palmerové (!!!), "šachová partie" se zakončením v Black Lodge a poslední záběr (!!!) - to nadmíru dostatečně kompenzuje. Celkový průměr za slušných ***** ;) A šestá hvězda pro Audrey... <3 "Neseš-li někam kladivo, vem si i hřebíky". ()

teyra

V první části až do rozřešení první vraždy podmanivé ve zcela osobitém a originálním stylu, v němž se mísí prvky velkých citů, intrik a dutě osudových dramat mýdlové opery s mysteriózní detektivkou, tak trochu podobně a přece jinak, než je tomu v Modrém sametu. Jednou z velkých deviz jsou rázovití obyvatelé městečka, které si v sérii postupných odhalení stále více zamilujete (zde samozřejmě vede charismatický dušínovský agent Cooper). Tvůrcům seriálu se dlouho daří udržet nelineání napínavost, v němž se záhady vrství jedna na druhou, aniž by jimi byl divák zahlcen; spíš se nese spolu s Lynchem na vlně tajemna tak, až chvílemi získá pocit, že řešení vlastně není až tak žádoucí. V druhé části seriál trochu ztrácí dech a mění svou atmosféru, zlo se stává až příliš viditelným a hmatatelným, servírovaná záhada působí oproti první části jako konvenční puzzle a vývoj postav jde od tajemna směrem k obyčejnu (Dona, James) či komické absurditě (Horne, Nadine, Leo), nicméně i tak to rozhodně stojí za vidění, nejen kvůli strhujícímu poslednímu dílu. ()

Jackie_Brown

Twin Peaks jsem poprvé viděla jako dítě na začátku 90.let a už tehdy jsem se nemohla odtrhnout. Nějak na mě zapůsobila ta směs teplých barev, skvělé hudby a klidného hlasu agenta Coopera, díky kterému již od 10ti let piju kávu (samozřejmě černou). Nikde jinde jsem se nesetkala s takovou kombinací tajemna, humoru a ironie. Existuje děsivější postava než je Bob? Možná snad už jen tančící trpaslík:)... .Twin Peaks je pravým klenotem mezi seriály a věřím, že ne jen "moje poleno to slyšelo":) ()

lubomir91

Zatím jsem viděl jen prvních pár dílů ale moje zvědavost a nadšení stále neklesla. Naprosto perfektně zpracované..na čem si Lynch nejvíce ujíždí jsou různé charakteristiky postav, přičemž to vypadá, že každá třetí z nich je nějak duševně nemocná, nebo jen trochu pomalejší. Zatím si nemůžu stěžovat...neříkám, že v průběhu sledování nezměním názor ale pevně doufám, že to nebude potřeba. Tento seriiál má pro mě vše, co od takových seriálů vyžaduji..proto zatím plný počet bodů. ()

ktL

Pohlcující atmosféra, životní role MacLachlana a fenomenální závěr - takové je ve zkratce Twin Peaks. Třetí sérii jsem si užil i protrpěl. Nepochopil ji a chápal zároveň. Ve třetí sérii byl i Trent Reznor a nikdo neví proč. Fakt divný a dost dobrý. Dost dobrý! Jakej že je rok? ()

sanikope

Lynchove veľdielo alias najbudhistickejšia televízna epopeja v dejinách. Neviem kde začať, možno s heslom "Dale Cooper na hrad!!! " Toľko pozitívna čo dokázala dvojica Lynch/Frost vtesnať do 40 minútovej telenovely a pri tom všetkom mať toľko šťastia že sa našla spoločnosť čo mala odvahu svojho času odpáliť na obrazovky šišky, kafe a vodopády. To si vravím to nemohla byť náhoda. Keby som sa na to pozeral očami konšpiračných teórii v štýle ZeitGeist Možno za to môže sám Dalajláma a jeho propaganda... Budhizmus na TV obrazovkách sa proste nevidí. Samozrejme súhlasím so všetkými názormi že 1.séria je oveľa lepšia ako pokračovanie ale i tak je 2. séria stále veľmi, veľmi nadpriemerná.. Pamätám si ako som na to začiatkom 90.rokov zíral ako na kométu ožarujúcu všednú televíznu šeď. Dnes po 20 rokoch musím povedať že to pôsobilo ako tsunami alebo chyba v programe. ()

ShossGrey

Keď som prvý raz pričuchla k TP, vôbec som netušila, čo je ten kultový pán Lynch zač. Očakávala som praobyčajný seriál s kriminálnou zápletkou. Och, ako veľmi som sa vtedy mýlila. Ale možno práve vďaka mojej mýlke sa z tohto seriálu vykľulo čosi tak zaujímavé a špecifické. A trošku som skormútená, že doposiaľ žiadny seriál twinpeaksovský kult neprebil a nepokoril. A čo činí vlastne Mestečko Twin Peaks tak výnimočným? Sama to neviem s určitosťou povedať. Postavy so svojimi temnými tajomstvami, každá do detailu rozpracovaná, tá mystika a rôznorodé dejové línie, zvláštne zvraty a to, že nikdy dopredu nedokážete predvídať, čo nastane. A Badalamentiho inštrumentálna Laura Palmer's Theme, hudba tak očarujúca a parapsychologická, ktorá vždy znie v pozadí, keď sa blíži niečo zlé. To všetko je súčasťou potemnenej fantázie, ktorej ak prídete na chuť, tak vás nepustí až do úplného záveru. Twin Peaks nie je iba seriál. Twin Peaks je taká drobná, 30dielna skladačka, ktorej všetky dieliky po zložení perfektne do seba zapadnú a následne vytvoria dokonalý obraz. Leštený zafír medzi seriálovým uhlím. ()

Alexandre

Nejdokonalejší seriál co jsem kdy viděl. Vynikající atmosféra, úžasní herci a skvělá hudba. Ani minutku jsem se u toho nenudil a snad z ničeho mi neběhal větší mráz po zádech. Nikdy nezapomenu na infarktový 7. díl druhé série. Při pronesení věty "It is happening again" jsem myslel, že mi vyskočí srdce. Bob a jeho odraz v zrcadlech mi naháněl větší strach jak kterákoliv hororová postava. Nezapomenutelný klenot, ke kterému se kdykoliv rád vrátím. ()

danny_21

Ve fantaskním světě Davida Lynche se neorientuju. Dal jsem Městečku šanci, ale dělat jsem to neměl - prostě nejsme na jedné lodi - je to ujetý až běda, některé postavy absolutně nezajímavé a hloupé, stejně jako jejich konání a to zakončení v lese, to bylo jak z ústavu, kde testují LSD. Originální ano, ale mimo můj obzor. Znělka a agent Cooper ode mně dostávájí jednu hvězdu, víc nedám - 20 % ()

Ergon

Jedinečné dílo zasazené do nádherného prostředí Twin Peaks, které působí jako oáza klidu, kde se zastavil čas. Protiváhou mu je zlo číhající v okolních lesích, které je postupně odkrýváno. Nicméně bych vytkl přílišnou rozvleklost seriálu a jeho zbytečné natahování, zvláště pak ve druhé sérii. To způsobilo, že jsem na čas sledování Twin Peaks vypustil, ovšem odhalení vraha L. Palmerové mě znovu připoutalo k jeho sledování. Rovněž bych se obešel bez některých vedlejších zápletek. Jako milovník tajemna a fanoušek D. Lynche jsem však spokojen, díky množství podivností (jednoruký muž, dáma s polenem, obr, trpaslík, černý wigwam a nakonec ztělesněné zlo v podobě Boba). Nejlepší epizody: S02E07, S02E09, S02E20, S02E21, S02E22. ()

teddinka1

Postava agenta Coopera je super. Jinak sem se s tímto seriálem více nesžila a koukám na to spíše ze setrvačnosti. Na mě je tam až moc přehnaných scén a dialogů. Ale Duchovny je sexy baba :-D ()

Brinkley

Za první sérii a každičkou epizodu určitě plných pět hvězd. Druhá sice co do kvality i napětí poněkud zaostávala, ale našly se i díly (například ty s s agorafobickým šlechtitelem orchidejí), jež moji pozornost zase plně upoutaly a konečně závěrečný 22. kousek výsledný dojem zcela napravil. Plný počet tedy ponechávám, a to i kvůli magické znělce s opeřencem na borovici, pilou a vodopádem - navozující poklidnou, snovou atmosféru, která je hned od pilotního filmu roztříštěna pohledem na mrtvolu zabalenou v igelitu. Prostě klasika!!! ()

Shakaar

Řekněme první tvorba od Davida Lynche, kterou jsem shlédl. Bylo to o několik let dříve, když jsem byl ještě menší jsem za velké ilegality ponocoval přes léto a sledoval noční programy. Pamatuju si jen útržky epizody, zrovna ta kde měl zase Cooper jeden ze snů a v něm byla Laura Palmer...samosebou neznal jsem souvislosti ale připadalo mi to jako nějaký útržek z britského skatche...o několik let později jsem měl možnost shlédnout seriál celý a na svou dobu a i v současnosti je to klenot mezi mysteriozními seriály, který předběhl svou dobu...v současnosti by možná po seriál díky záplavě podobných seriálů neštěkl pes a měl by pravděpodobně větší délku (což by možná bylo na škodu), ale i tak by se rozhodně neztratil. Seriál táhnou velice zvláštní postavy, které jsou svým způsobem vyšinuté, ale takovým způsobem že je nelze nemilovat. Prostředí malého městečka, které tajemnou historii, dějou se v jejím blízkosti divné věci...hudba...prostě celý Lynch. Nedovedu zcela popsat co se na seriálu líbí, prostě tohle musíte vidět. Pro mě jednoznačných 5*. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti