Superman 4

Superman IV: The Quest for Peace

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Rodinný

Velká Británie / USA, 1987, 90 min

• Yardie

No, dost velká slabota. První 2 díly jsou výborné a je to už klasika. Třetí jsem neviděl, takže nemohu soudit. Ale čtvrtý je dost podivný. Někam se podělo kouzlo z prvních dvou dílů. Triky mi připadají naprosto otřesné a horší než v prvních dílech, i když doba dost pokročila a mělo by to být naopak. Děj je takový podivný a celkově je to celé nějak špatně. Jediné, co stojí za zmínku je opět skvělý Gene Hackman jako Lex Luthor. Ta role u fakt sedí a dost jsem se pobavil, když byl zrovna na scéně. Ale jinak celkem zlé. Na druhou stranu mě to nedonutilo vypnout. Za to jedna hvězda, druhá za Lexe. Howgh!(24.11.2013)

Pět hvězdiček musím dát už za to, že se takový film vůbec podařilo natočit. Jasně vzít superhrdinský komiks a udělat z něho nechtěně přiblblou osmdesátkovou frašku s neuvěřitelně hloupými hláškami, topornými herci a příšernými triky, není nic tak těžkého. Ale naroubovat to na existující blockbusterovou trilogii tak, že do ní přesvědčím všechny hlavní představitele včetně Christophera Reevese či Genea Hackmana, to považuji za kumšt. Mimochodem jde o jediný film z těch, které jsem na LFŠ 2015 navštívil, kde se spontánně několikrát během projekce tleskalo.(6.9.2015)

• viperblade

Jak už jsem psal u třetího dílu, mnozí považují tento díl za nejhorší ze série. Já ne. Možná proto, že já rád uvažuju o filmech v kontextu doby a bohužel, tento díl něco vypovídá o době, ve které byl natočen. Například, že jste mohli natočit jakoukoliv blbost, pokud jste měli alespoň minimální nápad… :-) Ne, teď vážně - atomové zbrojení, studená válka, všeobecný strach, věřím, že se prostě filmaři snažili lidi povzbudit a proto najdete v tomto filmu pro nás zbytečné a patetické Supermanovy proslovy o míru či snahu o odzbrojení světa. V rámci té doby to bylo vhodné (alespoň to si myslel režisér a scenárista) nicméně to neospravedlňuje fakt, že to neuměli podat. A fakt, že ty speciální efekty vypadaly strašně. Takhle už to (bohužel) v Hollywoodu chodí, něco se ždímá tak dlouho, až se zapomene, proč původní snímek byl úspěšný a co tím chtěli tvůrci říct. 30 %.(14.12.2013)

• choze

Neslavný konec legendy. Název poprvé v sérii nabobtnal o podtitul, rozpočet se ale scvrknul z 55 mega (první dva díly) na 17 mega a kdo z původního štábu mohl, ten potápějící se loď opustil - producenti, režiséři, scenáristi i trikaři. Reeve na to kývl jen s podmínkou, že mu pak studio bude financovat jeho vlastní projekt. Výsledný film nestojí za nic a zaslouženě v kinech propadl (utržil 15,5 mega), což vedlo k zavrhnutí pětky alias NEW SUPERMANA (producenti pro něj chtěli použít třičtvrtě hodiny materiálu vystřiženého ze čtyřky a to už v ní recyklovali trikové scény z předchozích dílů, plus Reeve v něm neměl hrát, ale měl ho napsat a režírovat) a ke skrečování celovečeráku o Spider-Manovi. Takové škody.(28.1.2006)

Obsahuje spoilery: "Riskujete světovou nukleární válku pro svůj vlastní finanční prospěch!" - "Nikdo válku nechce. Chci jen udržovat pocit ohrožení." Poslední díl, který byl nadabován až skoro třicet let od své existence. To znamená, že mnozí lidé netuší, že existuje. Gene Hackman se vrátil jako největší zločinecký mozek Lex Luthor, aby ze Supermanova vlasu vytvořil jeho nového protivníka. Souboje se mi líbili, ač nebyli dokonalé. Připomínalo mi to druhý ( nejlepší ) díl. Scéna, kde má Superman projev: "Co říká?" - "Něco úžasného." Pobavila :-) Představitelka Lois Lanová tu vypadá, tak na 50 let. Margot se mi v předchozích dílech líbila, ale tady více zaujala Mariel Hemingway. Christopher Reeve znovu perfektní. "Mír nastane až tehdy, když ho budou chtít lidé tolik, že jejich vládám nezbude, než jim ho dopřát." - 70%.(5.3.2019)

• - Ve scéně, kdy se Nuclear Man (Mark Pillow) dostane do budovy redakce Daily Planet a začne se probourávat strop po stropu patro za patrem směrem výše, je v několika záběrech patrné, jak je postava Nuclear Mana zavěšena na tenkých nosných lanech, která ho vytahují směrem nahoru do dalších pater. (FIBO)

• - Režie byla nabídnuta i režisérovi Supermana III, Richardu Lesterovi. Ten ale také odmítl. (Petr23)

• - Jedná se o jediný film ze supermanské tetralogie s Christopherem Reevem, který nebyl v České republice ani 25 let od jeho uvedení nikdy vysílán. (cinemag)