VOD (1)

Christopher Reeve nejenže obléká plášť titulního hrdiny počtvrté, ale také pomáhá rozvinout třaskavé téma jaderného odzbrojování. Aby obchodníci s jadernými zbraněmi měli volnější ruce, vytvoří Lex Luthor (Gene Hackman) novou bytost, která bude výzvou Muže z oceli, radiací nabitého Nuclear Mana (Mark Pillow). Tito dva nepřátelé se střetnou ve výbušné akci, při které Superman zachrání Sochu svobody, zastaví sopečnou činnost Etny a znovu postaví zdemolovanou Velkou čínskou zeď. Užijte si zábavu! (Magic Box)

Trailer

FIBO

Dost dobře si pamatuju dobu, kdy mi bylo nějakých pět let, neuměl jsem číst ani psát, ale uměl jsem vložit do videa VHS kazetu a viděl můj asi vůbec první film, o kterém jsem si udělal nějaký názor. Nedlouho na to jsem viděl díl druhý, který překvapivě měl pro mě stejnou hodnotu jako díl první. Třetí Superman byl zklamání, na který jsem čas od času koukal jenom z povinnosti, protože přeci jen do Superman ságy patřil. Od této doby uplynulo mnoho let, kdy po čase přišel do kin Superman Returns, který už byl v podstatě něco jiného, ale respektoval historii předchozích dílů. A teď, po tom všem, se mi dostal do ruky Superman 4. Upřímně jsem se bál absolutního zklamání, co jiného taky čekat od čtvrtého pokračování něčeho, čehož úspěšnost byla díl o dílu menší... Světe div se, já jsem si tuhle podívanou užíval. Asi dvacet let po tom, co jsem viděl první díl, naprosto bez jakéhokoli očekávání vidím v pořadí čtvrtý film a už od začátku ho uvažuju jako samostatný příběh, komiks, který Vás buď pobaví, nezaujme nebo si k němu uděláte jiný názor. Mně se to ale líbilo. Byly tam samozřejmě chyby a nelogičnosti, ale po celou dobu to zachovávalo pravidla tohoto světa a zároveň respektovalo předchozí díly. Pan Reeve zde ztvárňuje důstojnou roli, celý koncept byť se může jevit komiksově nebo jinak dětsky, mně bavil a svým způsobem z mého pohledu ztvárnil důstojný konec Reeveovy kariéry. Uvažuju Supermana jako příběh, komiks pro děti, který alespoň v tomto případě rozhodně není ostudou a dává důstojný konec nečemu, co jste v dětství obdivovali. Stejně jako kdykoli před tím, tak i tady, poslední scéna, resp. obraz ve scénáři se nese ve stylu "Superman saves the day", což ale rozhodně není důvod, proč tento film hodnotím jako lepší nadprůměr. Pokud se řadíte mezi lidi, kteří jste v dětství viděli první tři filmy, pak si pusťte i tenhle. ()

PKD

Nikoli. Opravdu proti tomuto není Batman a Throbin, veledílo. 100x raději toto.;-) Heslo? Hemingwayova vnučka in Space.:))) A Superman? Pchá, zkuste si, jak zvládnete 2 rande naráz.;-) Nebo ucpati sopku. Nebo... Krásná ukázka campu. Nejlepší komentář...JFL. P.s. já bych se tedy neodvážil dáti tomuto filmu, plný počet. Ale proč ne?;-) Jo a taky tady Kal-El mluví po1. a naposledy, několika světovými jazyky, což považuji za velmi hodnotné. ()

ZkuKol

Doslechl jsem se o tomto dílku mnohé špatné a všechno je pravda. Nicméně, triky byly ve starých Supermanech vždycky špatné (i u mého oblíbeného Donnera), protože se točil pro peníze bez idey jak ztvárnit jeho schopnosti. Scénář byl vždycky blbý, protože takové jsou i supermanovi originální (staré) comicsy i jeho charakter. Vždy nejvíc záleželo na režisérovi, jak to dokáže zakrýt a v tom je třeba Furiemu udělit poklonu; měl nejmíň peněz a nejhorší scénář, přesto to má větší spád a víc akce než 3. díl + Lex (Hackman). Je to špatné, hodně špatné, ale možná proto zábanvé, podle mě i víc než předchozí díl (i díky výrazně kratší stopáži) . ()

jonyyy

S každým dalším dílem žasnu, kam až tahle série došla. Děj je naprosto ideální pro komixové zpracování, ale asi ne každé Supermanovo dobrodružství je vhodné pro stříbrné plátno. Sice je to opravdu velká šílenost, ale pořád jsem viděl hromadu větších průšvihů a ani jsem se nenudil..spíš divil.. proto následující hodnocení. 51% ()

cinemag

Superman počtvrté s tváří Christophera Reevea. Tak v rámci možností rozpočtu se jedná o slušné pokračování. Oproti předchozím filmům jsou triky a výprava o něco slabší. Do filmu se vrátil původní herecký ansábl z prvních dvou dílů. Takže opět je tu Lois nebo Luthor. K nim přibyli nové postavy, především protivník Supermana Nuclear Man, který působí jako action figure (a to doslova) - svalovec, který pronáší své "First, I have fun či Destroy Superman". Určitě je důsnojný protivník k Supermanovi, který šlehá své nukleární blesky, čímž likviduje město a Supermana. Christopher Reeve a Gene Hackman hrají své postavy opět naplno. Další nové postavy jsou synovec Luthora či Clarkova šéfová Lacy na kterou žárlí Lois. Takže v rámci námětu je to dobré. Ovšem projevilo se to, že rozpočet byl zhruba o polovinu nižší než u Supermana III. Tudíž některé scény občas působí trochu naivně a lacině. A třeba oceńuji to, že Superman IV se odehráva okamžikem i v Rusku, tak jako třeba Superman II ve Francii. Nesouhlasím s některými názory zde, že byl Superman IV šit horkou jehlou, čtyřka vznikala zhruba rok (1986-1987) a uveden byl v letě 1987. Avšak trřzby nebyly takové, jaké tvůrci očekával, v amerických kinech utržil pouze 15,6 milionů dolarů, což byl oproti předchozím neskututečný propad (jako kdyby na tenhle film, šli pouze fanoušci komiksu). Film měl možnost režírovat Richard Donner (Superman jednička), ale odmítl. No škoda. Své pozice režiséra se Sidney J Furie zhostil nadmíru dobře. A předvedl nám pořádnou akční popcornovou zábavu. Takhle pokud má zhodnotit Supermana IV s předchozími díly, tak můj žebříček je: S1, S2, S4, S3. Tento film mohl být mnohem lepší kdyby měl stejný rozpočt (nebo podobný) jako předchozí filmy. Ale, co si budeme povídat: tržby jednotlivých dílů klesaly, takže to tvůrci chtěli natočit levněji za vidinou zisku. Stačí se podívat na americké tržby S1 utržil 134 mil., S2 108 mil., S3 59 mil, - (takže dvojka měla oproti jedničce o 26 milionu méně, trojka měla zhruba o 50 mil. méně něž dvojka. Tudíž se u čtyřky očekávaly tržby zhruba okolo 30 milionů - proto byl rozpočet zkrouhnut na 17 milionu - za vidinou zisku, avšak nestalo se tak, a americké tržby pokryly zhruba jen náklady. Zajímavostí je, že byl v plánu pátý díl, kde měl Superman zemřít a vstát z mrtých. K jeho realizaci nedošlo a zůstal jen v podobě scénáře v první polovině 90 let. Oficiální webové stránky k filmu: http://www.supermaniv.com/index.php ()

• Snímek se umístil na 40. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném čtenáři časopisu "Empire". (orkadimenza)
  • Reeve navrhl nukleární linku v reakci na globální hrozby a neúspěšné jednání Reagan-Gorbačov o jaderných zbraních v Reykjavíku v říjnu 1985. (kenny.h)

Související novinky

Supergirl obsadila Lexe Luthora

Supergirl obsadila Lexe Luthora

17.11.2018

Supermanův nejslavnější záporák míří do seriálové Supergirl od CW. Ikonického Lexe Luthora v seriálu ztvární Jon Cryer, jehož bude asi většina diváků znát jako Alana ze seriálu Dva a půl chlapa.… (více)