Protiúder (TV seriál)

Strike Back

Akční / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 2010 - 2018, 42 h 25 min (Minutáž: 3x88+40x46 min)

Předloha:

Chris Ryan (kniha)

Philip Winchester, Sullivan Stapleton, Rhona Mitra, Robson Green, Michelle Lukes, Charles Dance, Andrew Lincoln, Shane Taylor, Richard Armitage, Jimi Mistry, Alexandra Moen, Jodhi May, Shelley Conn, Eva Birthistle, Vincent Regan, Natalie Becker, Colin Salmon, Nicola Stephenson, Natalia Avelon, Laura Haddock, Mel Raido, Ewen Bremner, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cal Macaninch, Shaun Parkes, Alexander Siddig, Liam Cunningham, Iain Glen, David Haig, Toby Stephens, David Harewood, Orla Brady, Adrian Rawlins, Tim Pigott-Smith, Saïd Taghmaoui, Alistair Petrie, Annabelle Wallis, Robert Hobbs, Rachel Shelley, Attila Árpa, Abdul Salis, Langley Kirkwood, Omar Berdouni, Danny Webb, Farid Elouardi, Sara Stewart, Ron Smerczak, Peter O'Meara, Matthew Leitch, Hakeem Kae-Kazim, Féodor Atkine, Patrick Lyster, Paul Freeman, Terence Maynard, Eamonn Walker, Silas Carson, Iván Kamarás, Tereza Srbová, Liam Garrigan, Matt Devere, Sean Cameron Michael, Tracy Ifeachor, Orla O'Rourke, Laura Greenwood, Babou Ceesay, Constantine Gregory, Mark Griffin, Karen David, Andy Lucas, Milauna Jackson, Zubin Varla, Declan Hannigan, Sibongile Mlambo, Nick Boraine, Gen Seto, Michelle Yeoh, Leo Gregory, Dustin Clare, Philip Bretherton, Ndoni Khanyile, Laëtitia Eïdo, Fraser James, Georg Nikoloff, Peter Guinness, Lyne Renee, Patrick O'Kane, Sasha Behar, Gontse Ntshegang, Brian Milligan, Anton David Jeftha, Roger Nevares, Branko Tomović, Nigel Whitmey, Boubacar Babiane, Charles Baloyi, David Dennis, Melanie Liburd, Pim Bubear, Kornelia Horvath, Jane May Graves, Stephanie Vogt, Dhaffer L'Abidine, Patrick John Walton, Alyy Khan, Dorian Lough, Abdi Gouhad, Wolf Kahler, Euan Macnaughton, Catherine Walker, Olivia Grant, Joseph Long, Rhashan Stone, Yasen Atour, Masa Yamaguchi, Craig Hawks, Jonas Khan, Aubrey Shelton, Abdi Hussein, Anthony Oseyemi, Kenneth Fok, Matt Newman, Mark Strepan, Richard Lukunku, Grant Swanby, Eoin O'Brien, Gillian Hanna, Warren Brown, Phil Dunster, Daniel MacPherson, Roxanne McKee, Nina Sosanya, Brendan Murray, Daniel Ben Zenou, Amy-Leigh Hickman, Nyasha Hatendi, Darrell D'Silva, Zaqi Ismail, Carolin Stoltz, Don Hany, Katherine Kelly, Trevor Eve, Corey Johnson, Alin Sumarwata

U mě vyhrává na plné čáře druhá série (Project Dawn), jelikož ukončila hereckou mizérii hlavního představitele první série a poskytla mi požadovanou dávku akčnosti, o které se tu spoustu napovídalo. Mimochodem existují dvě verze druhé série, každá od jiné televizní stanice. Jen znělky by se měly lišit, ale liší se hodně, jedna je velmi obyčejná, kdežto ta druhá má pořádný říz. Edit. třetí série zatím pořádný nářez!(3.12.2011)

V porovnání s těmahle týpkama bledne i Jack Bauer závistí. Strike Back je nadupaná akční podívaná, která si s realitou moc hlavu neláme a rodiná dilemata příliš neřeší. V podstatě jsou jednotlivé série rozděleny na jednotlivé mise (jedna mise na dva díly), které jsou propojeny jednou hlavní dějovou linií. Jelikož první sérii produkovala jiná stanice, tak se liší hlavní postavy (týpek z první se ukáže i ve druhé sérii), ale všechny série jsou ve stejném duchu a všechny jsou velmi nadupané. Od druhé je to něco více ramboidní, ale stejně extrémně zábavné. Čtvrtá a pátá série vsadily na více provázaný děj a jednu hlavní linii pro každou sezonu. Jinak se ale nic nezměnilo. Charizmatičtí a nesmrtelní hrdinové v non stop akci a nic víc. Pro někoho to může být málo, ale mě to extrémně bavilo. Pokud jste někdy snili o tom, že někdo převede na malou obrazovku Call of Duty, tak Strike Back je odpovědí vašim snům. Sice si vybírá ty komornější mise, ale pořád je to hrozné maso. PS: Milovníci artu, strhujících hereckých výkonů a dramat by se měli držet stovky kilometrů daleko, protože toto by jim mohlo ublížit.(8.11.2011)

• dragon94

Je třeba říct, že první dvě epizody (což je vlastně první mise, neboť tohle je seriál složený ze samých dvoudílů) mě nijak moc nechytli. Další dvě mise však přinesli čerstvý vítr a seriál nabral zajímavý motiv. Agent John Porter působí jako James Bond a celý je to zajímavý a s nápadem. Finále první série bylo dost dobrý Andrew Lincoln jehož mám rád jako Ricka z Walking dead... to na konci zahrál fakt úžasně. Co byla však škoda je, že každá mise probíhala tak nějak stejně... hlavní postava se nechala zajmout a zevnitř dostávala nějakýho člověka ven. Pak přišel přesun na jinou televizní stanici a s ní druhá série. Nové postavy, nový tvurčí tým, místo jednoho tahouna tu byli 2 parťáci a atmosféra se změnila z Jamese Bonda na válečné Call of duty. No a dopadlo to tak, že první mise v hotelu byla parádní s nejlepším momentem, který seriál přivedl. Zbytek série byl spíše průměr, který zabilo naprosto debilní finále. Ve kterém hlavní záporák prozrazuje zápletku 3 krát po sobě a vždycky jinak. 3tí série začala naprosto strašně. První 4 její epizody jsou čistokrevnej odpad! Nezajímavá akce, nudný děj, příšerné CGI, a nulové charaktery postav. Pak přišel 5tý díl, který byl zase jeden z těch hodně povedených, ale jeho pokračování díl 6tý byl zase nuda a průměrnost k uzoufání. A Akce je naprosto debilní jenom po sobě 10 lidí střílí. Je to hrozně nepřehledné a nic víc se tam neděje. Abych to shrnul první série tak za 4* druhá série byla někdy na 4* někdy na 1*. A třetí série nudnej nezajímavej odpad! Po 6tém díle 3tí série jsem seriál přestal sledovat. Příšerný scénář, nulové charaktery, žádný posun v žádném směru, spoustu postav co hned zemřou a ani si nezapamujete jejich jména, zmatený a nelogický děj, špatné efekty, trapné dialogy, nudná a nezajímavá akce, a neustálí stereotyp. Kolikrát jsem se i přistihl přitom jak vůbec nevím co se na obrazovce děje. Hodnocení je tak "vysoké" jen kvůli první sérii a pár lepším epizodám v sérii druhé. Horší a méně nápaditý scénář jsem snad ještě neviděl. 1* 18%(8.7.2014)

Prvá séria je pomerne našlapanou vojnovou drámou s veľkou dávkou akcie a dobre zvoleným ústredným duom Armitage-Lincoln. Kde prvý diel ešte trochu stráca na obohranom scenári o unesenej novinárke, tam pokračovanie z prostredia Zimbabwe o vytiahnutí zatknutého černošského britského vojaka dupne na plyn a ide naplno. Tretia časť je kvalitatívne asi na polceste medzi prvou a druhou epizódou, no po druhej, kde už Collinsonovi nebudete veriť ani šnúrku na topánkach, sa puzzle pospája a príbeh vinúci sa medzi Collinsonom a špeciálnym agentom Johnom Porterom sa uzavrie. Nedá sa však nevšimnúť si značný stereotyp dejovej línie všetkých troch dielov - John Porter je vyslaný niekoho dostať zo spárov nepriateľa - John Porter je zajatý - John Porter uniká aj s cieľovou osobou. Tiež nedá nevšimnúť si prílišnú nezničiteľnosť a šťastie, s akým uniká všetkým nástrahám. Páni, Bond je na trochu inom ihrisku, a priemerné akčné seriály tiež, tak nemrhajte časom a do ďalších sérií postavte niečo lepšie, inak pôjdem postupne s hodnotením až na zem.(23.1.2013)

Zjavná podoba so seriálom "24" tu je, avšak tento anglánsky produkt mi je oveľa sympatickejší. Obrovský podiel na tom mám skvelý Richard Armitage s výborne sekundujúcim Andrew Lincoln-om. Zápletky na pozadí krvavých konfliktov v Afgánistane, Iraku či Sudáne sú naozaj lahôdka. Chyby (hlavne v scénari) sa nájdu, ale nestoja za reč. Odporúčajú 9-ti islámský teroristi z 10-tich.(25.10.2011)

• - Kvůli nastalým občanským nepokojům ve státě Mosambik týden před vznikem prvních dvou dílů třetí série, musel filmařský štáb kvůli zhoršeným bezpečnostním podmínkám přesunout natáčení do jiných lokací jižní Afriky. (Conspi)

• - Všechny postavy v seriálu nosí sluneční brýle Ray-Ban. (HectorHagman)

• - Pro roli Johna Portera se britský herec Richard Armitage (Captain America: The First Avenger (2011), Into The Storm (2014)) připravoval s kondičním trenérem po dobu 10 týdnů. (Conspi)