Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Lapedro

Toto je z môjho pohľadu kráľ všetkých seriálov. Presne takto si predstavujem dokonalý seriálový počin a pochybujem, že niekedy vzhliadnem niečo lepšie v rámci žánra. Seriál je geniálne natočený, chémia medzi postavami (možno až na Mary) funguje perfektne, fandím tam dokonca aj Moriartymu a Sherlockovej sestre. Každá z epizód prekvapí niečím novým a pre mňa je toto jediný seriál, ktorý nestráca tempo. Dialógy sú perfektné, tam nemám čo vytknúť. Nevýhoda je, že na každú sériu sa čaká tak dlho, no kvalita toho čo stále príde pochová akékoľvek pochybnosti. Samotným epizódam pomáha ich stopáž, aj že seriál je celkovo koncipovaný len do troch (alebo štyroch) epizód pri každej sérii. Hudba je maximálne precítená, atmosféra Londýna dokonalá, a priznám sa, že aj keď som sa na začiatku bál, či tvorcovia dokážu príbehy Sherlocka Holmesa zasadiť do súčasného prostredia s high-tech vecičkami, mikroskopmi, autami a všetkým ostatným, podarilo sa im bravúrne, takisto ako aj úprava pôvodných príbehov na súčasnosť (napr. Pes baskervillský). To, že zo Sherlocka spravili gaya mi nevadilo taktiež, lebo na rozdiel od ostatných počinov, tu to vôbec nebije do očí, Sherlock sa nijako gaysky nepredvádza a elegantne to celé zapadá do príbehu. Sarkazmus a ustavičné podpichovanie medzi Sherlockom a Mycroftom je tu zobrazené tak ako som ešte nevidel, prekonalo to podľa mňa aj knihy a skvele je tiež ukázané, ako by napriek všetkému tí dvaja pre seba všetko obetovali a majú sa radi. Čo sa týka samotných hereckých výkonov, nevybavuje sa mi nikto, kto by v rámci svojej postavy herecky zaostával za ostatnými, aj keď je evidentné, že celé to ťahal Benedict Cumberbatch, ktorý si tu strihol jednu zo svojich životných úloh. Ostatní sú viac-menej na jednej úrovni, úspešne mu sekundujú, aj keď seriál je predovšetkým o ňom. Ak ste tento komentár dočítali až dokonca, je vám jasné, že sa z tohto seriálu teším ako malé decko, a áno, nešetril som superlatívmi, pretože tu to jednoducho nejde. ()

Cathrina

S Sherlockem já mám problém... První 2. série jsou totiž nepřekonatelné. Reichenbach Fall naprostá bomba, haluz nejvyššího kalibru. V přestávce mezi druhou a třetí sérií viděno snad 100x, vymýšleny různé teorie. Copak ono to zklamání bylo víceméně očekáváno. Tak vysoká laťka se opravdu přeskočit nedala... I když každý chceme zázrak. :) Ale že to dopadne až takhle... :( Dá se říct, že teď pro mně Sherlock končí 2. sérií. Dál nejdu. Takhle to zahrabat je ale taky velký umění. :D Nicméně hodnotím 4* (pokud teda nebudou chtít v tom trápení pokračovat), protože ten rozjezd byl opravdu famózní. PS: (SPOILER) A byl to Pepper´s Ghost! :) ()

ondra1510

1.serie: Nejvíce se mi libi že to seznámení Sherlocka a Dr. Watsona nijak neodbyli a jede se hezky od začátku. ,,Studie v Růžové" (S1E01) je na první zhlednutí neuveritelne napinava zábava a nenasel jsem tam slabe misto. ,,Slepý bankéř" (S2E02) už v některých mistech není tak zabavna a několikrát jsem se i malinko nudil ale i tak je to pořád dost solidní nadprůměr. Za to ,,Velká hra" je od začátku do konce skvěle dynamicka, napinava a skvělou zábavu doplňuje krásná kamera, střihy a vůbec všechno je zvladnute na jedničku. A o konci ani nemluvim! Podtrženo sečteno první a třetí díl mě nedovolují dát nic nižšího než 5*. 2.serie: Tad už nebudu popisovat každou epizodu protoze by tenhle komentář byl delší než seznam případů Sherlocka Holmese tak to shrnu. Nejlepší série z celého seriálu a i když mě ,,Pes Baskervillsky" trochu sklamal (protoze me ta epizoda přijde neucelena a pro člověka který nečetl předlohu Sira Arthura Conana Doylea by to myslim bylo velmi zmatené protoze by nemusel pochopit vyvrcholení celého dilu) tak si myslím že po třetím dile ihned zapomenete na všechny neduhy teto série a budete jen dychtivě stahovat sérii třetí. :) Podtrženo sečteno tato série je ještě o level vis než první a znovu nesmím dat nic jiného než 5*. 3.serie: Možná jsem po druhé sérii měl az moc velka očekávání protoze i když má třetí série sve klady a rozhodne to je stále nadprůměr tak už sem nebyl tak překvapen a nadšen jako u série předchozí. Myslím si že to pro představu staci a kdo na seriál kouká a první i druha série se mu líbila tak si tuhle rozhodne nemůže nechat ujít! Podtrženo sečteno ubiram jednu hvězdičku za to, že me už tvůrci nedokázali překvapit jako v předešlých sériích ale stále je laťka velmi vysoko. 4*. Novoroční speciál: Tady bych se na chvilku pozastavil. Protoze nedokážu pochopit tu vlnu kritiky jaka se na tenhle speciál snesla. Já si osobne myslím že jako zkrácení doby čekání mezi třetí a čtvrtou sérií to funguje dokonale! Lokace, kostýmy, hudba a jako vždy skvělé herecké výkony tuhle ,,epizodu" řadí mezi me nejoblíbenější. Nejkrásnější na ni je, že všechno vypadá jak kdyby z oka vypadlo z Doyleovych povídek. Sherlock se svou typyckou čapkou a dýmkou, dr. Watson s knírkem a s kloboukem a Lestrade s kotletami! Co víc si přát? :D Tenhle speciál by měl vidět každý (i když není fanoušek seriálu ale jen Doyleovych povídek) protoze je to proste nádhera! ...Je pravda že neznalec seriálu Sherlock se vtom scela jistě bude stracet ale muže si to odůvodnit tak, že pan Holmes bral drogy a byl to jen vyplot jeho fantazie. Podtrženo sečteno tenhle speciál si nezaslouží míň než 5*! 4.serie: A sme u konce. Už to nebudu zdržovat a shrnu to: První dva dily jsou na poměry Sherlocka slabe a celou sérii srážeji dolů ale vybalancuje to skvělý závěr :). Je super že poslední díl celý seriál krasne uzavírá ale zároveň nechává na skvirku otevřena vrátka pro pokračování ve které Já velice doufám!! Podtrženo sečteno dávám teto sérii 3* a půl bodu přidávám za vydařene finále :) () (méně) (více)

BigJohn02

Tenhle Sherlock je skvělej a baví (pokud nerežíruje Rachel Talalay), přenesení do současnosti a využívání moderních technologií vůbec není na škodu. Myslím, že by se to Siru Doylovi líbilo. ()

Jancaa01

Sherlock, Patrick Jane, Sheldon Cooper, House.. Asi mám slabost pro "vysoce funkční" socipaty:D Teď vážně, společně s Got ho považuji za nejpropracovanějši seriál, pokud ne vůbec, tak přinejmenším posledních let. Má spád a každý si v něm něco najde. Pokud by nestačil skvěle provedený zločin řešený asociálním géniem, tak tu máme pevné přátelství, nenaplněnou lásku, bratrskou rivalitu... Je to jediný seriál, na který jsem se musela podívat znovu.♡ ()

Welington

V podstatě mě tenhle Sherlock opravdu velice, ale velice děsil. Dnes bych si s radostí nafackoval. Nebylo čeho se bát, měl jsem se jen na co těšit, ale netušil jsem to. Benedict a Martin jsou opravdu jako bratři. Je to excelentní herecká kombinace a duo, které se dnes vidí jen zřídka. Je to herecký koncert, scénář je opravdu velice propracovaný, skoro až bezvadně matoucí a moderní pojetí je strhující. Je to nezvyklé, ale perfektně to do sebe zapadá a atmosféra, nádherně podtržená a pestrá nebere vůbec žádné konce. Nehledě na fakt, že Benedict Cumberbatch je mimořádně skvělý, vysoce funkční sociopat, čím si mne získal na svoji stranu a přiměl uvěřit, že je dokonalým Sherlockem Holmesem. ()

Volt_cz

Bohužel strašně moc faktických chyb, značné množství filleru a účelově se vyvíjející postavy. Pro detektivku zakládající se na dedukci a inteligenci by si autor měl rozhodně udělat větší průzkum co a jak funguje. :/ ()

Mariooo

Dlouho jsem se tomuto seriálu vyhýbal z obav, jak asi můževypadat Sherlock Holmes zasažený do současné doby. Nakonec jsem se odhodlal a hle - není to vůbec špatné. Sice je to místy až pohádkové a těžko uvěřitelné, ale koukat se na to dá a dokonce cítíte i napětí a jiné emoce. No a také bych řekl, že jednotlivé série eskalují. Čtyři zasloužené hvězdy. ()

Marelis

Na začátku zajásáte, že se to zajímavě zaplétá, postavy upoutají a herci role prožívají. Pak se po seznámení vrhnete do vyšperkovaných zápletek a najednou to až třeští. Kombinace hodné jehovisty na tripu, drobné detaily vyzdvihované nad větší celky, ultra myšlení v ultra motivech, jako když dáte na volume tolik, že se zvuk slije do zkresleného dunění. No a pokud Vás tohle všechno neohluší, tak si po shlédnutí můžete odpočinout a doufat, že příště to bude víc pohodovka pro oko i mysl. Překombinované, přebujelé, přestřelené, ale profesionálně udělané. Někomu to vyhovuje víc, mé maličkosti méně. ()

Petra.Dusbab

Tohle je opravdu skvělý seriál. Touto jednou větou bychom ho mohli popsat, je zde skvělé účinkování Benedicta Cumberbatche jako Sherlocka Holmese a Martina Freemana jako dr. Watsona. Tato verze je velice dobře udělaná, a to nejen díky ději, ale např. i díky skvělé kameře a efektům. Doufám, že se dočkám 5. řady s tím samým obsazením. ;) U mě je to *****. ()

doMchek

Skvelý výber hlavných postáv, geniálna hudba, a celkovo súčasný šat Sherlockovi svedčí, o viac menej už post-súčasný trend prvku viacúrovnosti (výrazným pionierom bol zrejme kultový seriál LOST) a dajakých mystických či vzťahových intro a inter-spektívnych intermezí a kvázi šokujúcich zvratov...konkrétne tu s nimi sa to podľa mojej mienky trochu prepísklo (alebo úpískalo zlým smerom) a detektív a jeho súaktéri tým strácajú na charizme a seriál na údernosti a zaujímavosti, až som mal chuť posledné série nepozerať. ()

PRINC1

Mě se zdá že každou serií je tento seriál slabší a slabší jinak si myslím že 5 hvězdiček nezaslouží. ()

Mayeah

Neviděla jsem lepší seriál než Sherlock a že jsem jich už viděla hodně. Když nepočítám slabou 3. sérii a zkaženou 4. sérii, první dvě jsou naprosto brilantní. A když už se zdá, že moderní zpracování nemůže být lepší, přijdou na řadu herecké výkony a hudba. Drama, nepřehnaná akce a zajímavé případy vás téměř neodtrhnou od obrazovek. Tvůrci se skvěle vyřádili i na ostatních postavách a musím říct, že není jediná, která by mi vadila nebo mi přišla zbytečná (až na Andersona). Jediné mínus, které bych vytkla, bylo příliš dlouhé čekání na série. V tom mají však výhodu noví fanoušci, kteří nesledují seriál od první série - a že jim někdy závidím. Opravdu lepší kinematografické zpracování nejslavnějšího detektiva na světě jsem nepoznala a tak jen chválím a chválím. Svých 5 hvězdiček dávám zaslouženě. ()

palcanec

Pro mě je Sherlock naprostým zklamáním. První série byla chytlavá, ale s postupem času mají naprosto stejnou strukturu a vývoj jako přes kopírák. Druhá série šla pak razantně z kopce. Když není děj, přijde šokující odhalení. A většinou takové, že divák se "vodí za nos", jen geniální Sherlock ví naprosto všechno. Prostě překombinovanost. V tomto zpracování vidím, že Sherlock je jen kopie House (který je adaptací původního Sherlocka, ale funguje mnohem lépe). S přídavkem "necháme si diváka myslet, že je vše ztraceno, ale v poslední chvíli přijde důmyslné odhalení, že to bylo celou dobu pod kontrolou našeho potrhlého génia", mně to prostě nefunguje. Možná je to určeno pro jiné publikum, dokážu si představit, že jako teenagerovi by se mi to možná líbilo, ale tohle je prostě často přihlouplé. Nekonečné narážky na génia, co nesmí být rušen, ale ostatní si vždy povzdychnou, zahudrují a udělají přesně, co jim Sherlock řekne, to po chvíli omrzí. (možný SPOILER konců prvních dvou sérií) O co hůř, první dvě série skončí jako "prohra" domácích, aby se během prvních pěti minut série další všechno pomocí velice nesmyslného konstruktu vysvětlilo. (konec SPOILERU) Opět potvrzení, že hlavní postava je naprostý génius, jenž nemá sobě rovného a ani se nepokoušejte v průběhu přemýšlet, protože Sherlock vám to "správné" řešení arogantně vmete do tváře na konci dílu. V takovémto provedení je to pro mě jen deus ex machina. Povedené je ale převedení postavy do moderní doby, jak Dr. Watson jako bývalý voják z Afghánistánu, tak Sherlock, který googlí. Skončil jsem u druhé série (ze třetí jsem viděl první dvě minuty a rozhodl se, že dál už koukat nebudu). Snažím se najít nějaká další pozitiva, ale vše mi přebíjí jen překombinovaný cringe. Pes Baskervilský odpad, zbytek druhé série jen repetitivní rutina, která už je jenom nepravděpodobná série událostí, co opět zahrání naše/ho hrdiny/u (které ale on samozřejmě pečlivě naplánoval). (opět SPOILER) Když jsem se dočetl, že se postava Moriartyho vrací v pozdějších sériích po jeho smrti na konci druhé s potvrzením na začátku třetí, jen mě to utvrzuje v tom, že seriálu opravdu došla fantazie, co dál. Potom je celá druhá série naprosto zbytečná - a první jako úvod pro Moriartyho spolu s jakoukoliv myšlenkou postupného navnazování velkého finále taky. (konec SPOILERU) ()

huhuhu783

Jak začít. Zprvu sem to nějak nemohl pobrat. Myslím tím přestěhování mých dvou oblíbených hrdinů z 19 století do současnosti. Ale postupem času si mě prostě opět získali. Novinkou bylo i zamíchání svatby a rodiny Watsnových do dějových linek. Myslím že to celé byl na počátku velký risk a přitom se to proměnilo ve velký zisk. Samozřejmě TOP u mě zůstává SH a SH:hra stínů s Downem jr. a Lawem ,který byl jediný zástupce anglie, byť je to z produkce USA - Německo ()

sinoc biche

Asi nebudu první, kdo to tady zmíní, ale...všimli jste si, že psychoanalýza našeho hlavního pacienta byla úspěšná, ačkoliv nebyl (narozdíl od Watsona) nikdy na žádné terapii? Freud: “Psychické poruchy jsou způsobeny konflikty, které mají obvykle původ v raném dětství, a které si jedinec neuvědomuje – byly totiž vytěsněny do nevědomí. (...) Cílem psychoanalýzy je přivést konflikty (vytěsněné emoce a motivy) do vědomí, aby mohly být zvládnuty realističtějším způsobem.” ()

Lykos

Study in Pink mě hodně navnadila, první série celkem drží úroveň, druhá už šla dolů,ale ještě to bylo dobré. Maniakální Moriarty mě dost baví, méně již Mary. A tak od třetí série koukám opravdu už jen z úcty k tomu začátku. Vlastně ve třetí sérii se ještě povedl The Empty Hearse, protože ten byl alespoň vtipný. Poslední díl poslední série je sice docela strašidelný, má dobrou atmosféru, ale nemůžu se zbavit pocitu, že by se lépe hodil do úplně jiného seriálu, z hlediska Sherlocka to byla naprostá fantasmagorie. ()

MatoVMartin

TY VOLE ja som tak šťastný! ako, keď už si človek myslí že ho detektívka neprekvapí po sériách dementných NCIS ABCD a EFGH... zabudnite na tie blbosti a na to že Sherlock Holmes je starý nudný dedo štýl Poirot s lupou v ruke... keď už som si myslel že to nemôže byť lepšie, prišiel koniec druhej a začiatok tretej série s Derrenom :D klobúk dole, všetci si pozrite Sherlock ***** výborné! Briti válajú... reklama na nich, ale vydarená! ()

Tobias18

V prvních dvou sériích geniální seriál s výbornou myšlenkou přenést Sherlocka Holmese do 21. století, ve třetí sérii trochu dochází dech a ve čtvrté sérii se plive divákům do obličeje. Souhrnem je to nadprůměr, ale ten konec...70%. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017