Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

Big_Boss

Hned první akční scéna na lodi Lemurien Star nám ukáže, že tohle bude trochu jiný Kapitán Amerika, než kterého jsme viděli posledně v prvních Avengers. Tenhle film otevřel hodně lidem oči – úžasné akční sekvence, přehledné souboje jeden na jednoho, více prostoru pro Nicka Furyho, Black Widow a S.H.I.E.L.D. obecně. Odhalení, že HYDRA infiltrovala S.H.I.E.L.D., tajemný nezastavitelný záporák Winter Soldier a upřímně se ani tak moc nejedná o superhrdinský film. Ano, film sice je pořád součástí Marvel Cinematic Universe, ale překvapivě dokáže stát i na vlastních nohou jako politický thriller, který odráží dění dnešního světa. Nejlepší moment: Odhalení, že HYDRA infiltrovala S.H.I.E.L.D. Více zde: https://www.youtube.com/watch?v=4R8GsioQLew ()

Xmilden

Nepochopil jsem distributory! 90% filmu je Winter Soldier nejzajímavější postavou široko daleko, tajemný žoldák, zdánlivě nezastavitelný. Výsledek: Film jde místo pod názvem Zimní voják do kina jako Návrat prvního Avengera. Mnohem údernější by bylo zachovat Winter Soldier v českém názvu filmu, ale jinak spokojenost. Pro mě nejzajímavější a nejlepší postava z celých Avengers. Thorův vesmír mě moc nezajímá. Iron Man je příliš velký sebestředný machr. Black Widow a určitě ne Hawkey by své solovky moc neutáhli. Hulk svou šanci několikrát už propásl. Kdepak Captain America je prostě bijec. Navíc se povedlo nalákat Roberta Redforda. Chválím zcela určitě akci, která dokáže nejen skvěle gradovat, ale je zároveň logická, navazující. Abych vysvětlil Nick Fury uprchne před Winter Soldierem jen na chvilku, tak to má zkrátka být. Scény jsou prostě řádně dohrávány. A tak se mě to přesně líbí. Žádný efekt, ale účel. Potřebuju někoho sejmout, jdu po něm a chci jej dostat do nejdříve. Ukazuje se že právě série s Kapitánem bude to co potáhne celý universe Avengers vždy kupředu. 85% ()

Tom_Lachtan

Kdo by to byl řekl, že i takového disco barevného "super"hrdinu, jako je Falcon vzniklý hlavně aby byl přítomen někdo černý (píšu o komiksovém vzniku, takže přebarvený Fury se nepočítá) lze překovat do hláškujícícího borce, který má do svého komiksového pablbózníhu prapůvodu daleko. Potěšující maličkosti (padnutí jména jistého Strange) se spojují s celkem (atmosféra nikomu nevěř), takže výsledek je dalším zářezem ve druhé fázi, kterou dost kulhavě rozběhl už-ne-Iron-man. Takže ve zkratce, mohlo být víc Zimního Vojáka, Kapitán je super, Nick Fury je super, Černá Vdova je super (a záběr na její zadek v upnutém odění hodlám považovat za odkaz na podobný záběr v Avengerech). Sice se nejedná o pětihvězdičkovou záležitost (aneb druhého Thora zatím nic nepřekoná, byť mnozí si myslí jinak), ale pořád je to dost dobrá zábava, která u mě možná jednou dozraje. Nebo možná ne, každopádně Russové po Community jedou.PS: potitulková scéna? Boží! ()

Arbiter

Za snímkem stojí NWO, aby se mezi diváky rozšířil názor, že takový scénář je nereálný, protože filmový, a reakční síly nového řádu tak daný plán mohou bez obav z odhalení uskutečnit. ___ Pokoušel se mainstream vždycky být tak angažovaný? ___ Nějak se nedokáži sžít s mechanismem, kde všichni dobří průměrní lidé umírají jen proto, aby nevypadalo tak blbě, že hlavní hrdinové zůstávají naživu. Asi už žádného dalšího cpt. Ameriku vidět nepotřebuju. ()

-bad-mad-wolf-

Do US vlajky oblečený řízek přestal mlátit nácky a nastolil tradiční marvelovskou řež plnou výbuchů, supercool scén a obřích bitevních strojů. Funguje to kupodivu dobře, přestože je to pořád dokola. Příběh je navzdory předvídatelnosti celkem fajn, oblíbené téma zrady ve vlastních řadách je doplněno linií s tajemným assassinem (Winter Soldier), jehož přítomnost je však pouhým příslibem budoucího sequelu. Originální název filmu neopodstatněný. Robert Redford se stává dalším ze slavných sedmdesátníků, kteří se objevili v trikovém velkofilmu a Scarlett Johansson je šmrncovnější, než kdy dřív. Bavilo, ale mohlo to být kratší... ()

Phobia

Hydra opět natahuje své tentákule, aby se chopila vlády nad světem, proto musí spanilý rytíř s hvězdami a pruhy popadnout svůj naleštěný kanálový dekl, sehnat několik parťáků a zachránit lidstvo. Při té příležitosti na něj vypadne ze skříně kostlivec, se kterým si tak docela neví rady, tudíž se hned otevřou hangárová vrata pro další díl, v češtině pravděpodobně pod úderným názvem "Captain America: Návrat návratu prvního Avengera". K hezkým vizuálním efektům a moc dobře koukatelným bitkám na pěsti, kopy a kanálové poklopy, přidávám čistě ženské plus za osvalená mužská těla. Kdyby se mnou třískala puberta, jistě bych se u kapitána Ameriky bavila lépe a opusinkovala ho pěti hvězdičkami, nicméně jsem o nějaký ten pátek starší, takže dojmy stačí jen lehce nad průměr. 60% ()

darkrobyk

Bondovka, která se v závěru zvrhne v StarWars. Čím opatrněji jsem k CA přistupoval, tím více se mi líbil. Pravda, občasné pindání mi trochu lezlo na nervy a já bych ho vyhodil, ale jinak spokojenost veliká. Pro necomicsové fanoušky, či nedejbože odpůrce hrdinského comicsu to bude možná hůře stravitelné. Na zákony fyziky se příliš nehraje a svět, kde se příběh odehrává, je čistě comicsový. Není tedy divu, že se nikdo nepozastavuje nad brutálními přestřelkami v ulicích města, co občas připomínají spíše válku, než jen vyřizování účtů. CA je také líbivý klaďas, žádná rozpolcená postava typu IronMana, Spider-Mana či Batmana, což je možná svým způsobem plus. Po řadě temných postav se další vymyká. Jinak Zimní voják mi vizáží připomněl Darknesse (to by byl onačejší protivník) a v jednu chvíli jsem se lekl, že se do filmu vplížila Mystique.... Bojovky místy mírně nepřehledné, ale celkově za plný počet. ....a samozřejmě Stan Lee nesmí chybět! Tentokrát jako hlídač v muzeu CA. ()

CrypzzXD

Bratři Russovi se odklonili od zajetých pravidel rodinné zábavy a natočili vizuálně podmanivý, chytře vypointovaný a výrazně dospělejší marvelácký zážitek, jenž je prvotřídním zasekem ve druhé fázi MCU. Jediný problém mám částečně se záporákem, jenž mi nedovoluje hodnotit pěti hvězdičkami. Winter Soldier je Capovi rovnocenným soupeřem (při soubojích jsem div nedýchal), ale ta osudová linie kamarádů, kteří se "ztratili v čase", mě bohužel neoslovila natolik, jak bych si přál. Avšak po druhém Capovi vypadá ta cestička k druhým Avengerům zase o něco líp. Po druhém Thorovi jsem měl obavy a nadcházejícím Strážcům Galaxie bohužel stále nevěřím. 8/10 (Infinity Saga: IM 7/10 THI 6/10 IM2 4/10 CA: TFA 4/10 Thor 7/10 Avengers 9/10 IM3 7/10 Thor: TDW 4/10) ()

Pavka5

Na Captain America: The Winter Soldier jsem byla natěšená měsíce, i přesto, že mě The First Avenger neodrovnal tak, jako jiné Marvelovky. Ale musím přiznat, že tohle se bratrům Russovým moooc povedlo! Film je nabitý akčními scénami, nechybí ani typické marvelovské vtípky, skvělá hudba a výborné herecké výkony. Jediné, co musím vytknout je to, že Winter Soldier v podání vynikajícího Sebastiana Stana nedostal více prostoru. Z filmu jsem byla natolik nadšená, že jsem musela jít do kina znovu. A poslední co můžu dodat je, že na obě potitulkové scény se vyplatilo počkat. ()

Fiftis

Do popredia sa naplno dostala potreba zabaviť a udržať stály záujem. O strieľačky, naháňačky a boje vo vzduchu i na zemi vo filme nie je vôbec núdza. Myšlienková línia filmu, hoci nie je v kinematografii nová, mohla byť vo filme rozvinutá omnoho hlbšie. A to mi prekáža asi najviac. Captain America: Zimný vojak má všetko - rozpočet, zaujímavé postavy i dobrých hercov - no ani na moment sa nesnaží byť niečím viac, ako len povinným článkom v prísne naplánovanej komiksovej sérii. Prináša síce obrovský prevrat vo marvelovskom svete, no sám o sebe by ako dielo nikdy neobstál. ()

Shakers

Najlepší film s Phase Two a zároveň najlepšia a naj-civilnejšia solovka, ktorá predbehla svojich bratov po ich ľavej. Oproti prvému dielu je tento ako Avengers 1.5, pretože Kapitán tento krát zavítal priamo do centra SHIELDu, kde nechýbajú staré známe postavy (Fury, Hill, Widow) a zároveň aj perfektná akcia. Musím povedať, že akčná stránka je skutočne fajn, nechýbajú monstrozné výbuchy, naháňačky a predovšetkým nápady a dynamika. Na to, že to točili chlapíci, ktorý natočili toľko celovečerných filmov ako mal Captain America posteľových záležitostí, klobúk dolu. Scenáristi prvého dielu natlačili Capa nie len do nového kostýmu, ale predovšetkým do naj-napínavejšieho príbehu zo všetkých soloviek. Kryť chrbát mu okrem starých postáv bude aj Sam Wilson / Flacon alias Anthony MacKie. Marvel opäť dokazuje, že ma čuch na dobrých hercov. Ale nie len na nich. Silvestriho orchester nahradila tento krát Jackmanová elektronika, ktorá sedí perfektné nie len v akčných scénach, ale aj v ušiach. Captain America tento krát musí čeliť nie len nebezpečnému, záhadnému a na pohlaď perfektnému Winter Soldierovi, ale aj premyslenému plánu Hydry. Mám pocit, že tento diel je preplnený rozhodne viac ako veľký popcorn. Okrem napínavého príbehu, zvratov a akcie majú postavy čas na rozvoj a mimo to, každý z nich ma plný zásobník nábojov aj hlášok. Jasné, trochu patriotizmu sa tu nájde, ale väčšinou je to odľahčené nejakou hláškou. Najvtipnejšie je ale aj tak to, že Captain namiesto randenia so susedkou, naháňa priateľa, s ktorým mal veľmi blízky vzťah :-) P.S.: vyškrtnite si niečo s diára a urobte si čas na potitulkové scény, pretože sú dve. A je mi jedno, že nestíhate lietadlo, pretože prvá scéna nadväzuje priamo na A ... tak ja už idem. Obľúbený soundtrack: Project Insight, Taking a Stand, End of the Line, Captain America. 95% - 5* ()

DJ_bart

"Who the hell is Bucky?" ___________ Aneb namísto family-friendly omalovánky pro děti temný špionážní thriller, který redefinuje character development Steva Rogerse, a který se umně vymanil ze šablonovité marvelácké škatulky. Za mě je Winter Soldier nejenom atypickou a přesto perfektní adaptací komiksové předlohy, ale i prvotřídní a neobyčejně strhující blockbuster a zároveň jeden z nejlepších střípků celé MCU mozaiky, který však dokáže být objektivně funkční i sám o sobě. Russo bros. jsou mistři svýho řemesla. ()

lamps

Druhý Captain America mě překvapil. Překvapilo mě, že s výjimkou poslední ultrahlučné dvacetiminutovky byla celkem upozaděna očekávaná akce a oblíbené total destroy se jaksi nedostavilo. Ale ještě více mě překvapilo, jak tvůrci dokázali zalepit všechny klidové dialogové mezičasy sympaticky zkonstruovaným a zajímavým příběhem. Opět se potvrdilo, že Američané jsou obrovští fanatici v oblasti spiknutí a tajných politických machinací, a navíc mě osobně velice potěšilo, že páni režiséři a scénáristé zvolili ty nejlepší dostupné prostředky k inspiraci. A tak se stalo, že Winter Soldier není zdaleka jen obyčejnou, dolary ždímající adaptací nejhustějších komiksových obrázků, nýbrž i celkem důmyslně vyslaným šípem do terče plného klasických špionážních thrillerů, jejichž hlavní hrdinové bývají odkázáni pouze sami na sebe v palčivém nevědomí, komu věřit a komu rovnou zmalovat fasádu (za vše nechť mluví přítomnost páně Redforda). Jinak ale, pomineme-li obsahovou stránku, se jedná o velmi slušnou komiksovou jízdu ve znamení krásných efektů, dynamické kamery, zatraceně cool soundtracku a roztomile přepálených akčních scén, které točeny v realitě by měly za následek smrt celého štábu během prvních dvou hodin natáčení - ale to k tomu patří. Samozřejmě tomu dost ubližuje úlisný patriotismus, jednorozměrné postavy a přílivová vlna závěrečného patetismu, ale jen za odvahu natočit seriózní, politicky podbarvený blockbuster ignoruji další drobné výtky a napálím tomu krásné a spokojené 4*. A jedeme dál.. ()

Pepinec

Oproti jedničce určitě zábavnější. Akorát, že tohle je zrovna ten případ, kdy si nejsem jist, jestli je to pochvala. Můj hlavní problém se jmenuje Chris Evans. Ten by se se svou postavou sice skvěle hodil na zadáka All Blacks, ale jako herec mě dojímá ještě míň než kuře na talíři. Kdybych mohl, udělal bych z něj po vzoru tenisu kapitána nehrajícího. A tak nebýt Scarlett a jejího kompresního oblečku, mohl jsem býval dát svým očím rozchod. (Hokitika, NZ) ()

KlárkaS

Je težký být objektivní, protože Kapitán je můj oblíbený Avenger, ale..: Winter Soldier je prostě parádní. Film o konspiraci tak monstrózní, že by i Bush mohl závidět, a rozpolcenost v SHIELDu nespokojeného Capa je znát, a co víc, jeho vztah s Nickem Fury a Black Widow má na příběh i nějaký vliv, stejně jako všechny akční scény (a že jich je požehnaně), které jsou motivované a příběhově důležité, takže nejsou jen na efekt. A co víc, i přes všechnu tu bezvadnou akci je tu i dost prostoru pro Steva Rogerse, což dělá z Winter Soldier zatím nejosobitější Marvel Film. Všechno je možná temnější a emotivnější, ale je to i perfektně vyváženo humorem. Plus, Anthony Russo a Joe Russo přichystali pěkné překvapení pro fanoušky Community. A obě post-titulkové scény? FUCK YEAH!! P.S.: A jestli se nepletu, je tohle první Superhero film bez romantického subplotu. DĚKUJU ZA TO. ()

JohnnyD

Na jednej strane je to zrejme najodvážnejší marvelovský experiment - zveriť do rúk televíznym režisérom (i keď riadne preštylizovaného seriálu Community) štylistickú hru na 70s paranoju, to chce riadne gule. A prekvapivo funguje to - to a skvelý komentár súčasnej politickej situácie, potiaľ super, no príbeh sa ani nezačne poriadne zaplietať a už sa rozplieta v tom najhoršom predvídateľnom klišé. Kým pri popkornovom Iron Manovi by to bolo jedno, v tomto skvelo vybudovanom svete špiónov a kontrašpiónov je to strašná škoda. Žiaden ďalší Skyfall, tobôž nie The Dark Knight (Rises), no stále skvelý trošku alternatívny blockbuster. Ešte by som chcel vidieť Marvel točiť komiks á la horor a noir. PS: Toby Jones je prevtelený Truman Capote? Alebo od roku 2006 nevyšiel z role? ()

Boogeyman

Dušínovskej suchar Kapitán Amerika je při sólu ze všech avengerů rozhodně nejmíň zajímavej, ale tenhle film mu udělali dost dobrej. Výborná akce a dokonce i zajímavej příběh, velkou roli v udržování divákovi pozornosti samozřejmě sehrála i Scarlett. ()

Madsbender

Fikčný svet Kapitána Ameriky dosiahol ako jediný ontologického statusu tvárnej identity značky a mohutnej aktualizácie, čím porušuje stanovené pravidlá pracne budovaného filmového univerza a prikláňa sa ku komiksovej premenlivosti a sériovosti (delenie na fázy a etapy včlenenia superhrdinu do neustále sa meniaceho sveta je práve na príklade dvoch sóloviek Steva Rogersa najviditeľnejšie) silnejšie, než väčšina vrstovníkov. First Avenger, to boli 60. roky, nezáväzné odľahčené (až naivné) dobrodružstvá idealizovaných vojnových hrdinov a patriotov, jemne ironický nadhľad, hlášky, dobrosrdečný pátos, Tommy Lee Jones (keďže John Wayne je už nejakú chvíľku trochu od ruky) a pravý heorizmus (+ propaganda 40. rokov); zároveň však 90. roky, módne retro, filmy o superhrdinoch nedbajúce na ucelenosť a komplexnosť neinteligentnej fabuly, s jasne daným a do morku kostí zlým nepriateľom, rovnako jednoznačným cieľom zachrániť svet dodržiavaním priamočiareho postupu, šablónovitosťou, kladením dôrazu na špeciálne efekty a dynamickú akčnú jazdu. Winter Soldier, to sú 70. roky, dramatická vážnosť, konšpirácie, paranoja, vysoké politické hry, špionážne thrillery, sieť klamstiev, Robert Redford a studená vojna; tiež však obe dekády nového milénia, nastupujúci trend temných blockbusterov, v ktorých hrdina okusuje dno, inteligentnejší scenár, nejednoznačnosť, relativizácia dobra a zla, ale aj dôraz na realistické prestrelky a kontaktné súboje (Steve sa naučil pár nových efektných trikov), zúžená veľkolepá záchrana (centralizovaná na jednu ústrednú lokalitu, ktorá už nezastupuje svet) a pohrávanie sa so superhrdinským mýtom a jeho rolou ako symbolu i reálnej bytosti. Druhého Capa možno čítať politicky (dianie okolo spravodajských agentúr, a veľké aféry, motívy terorizmu a sledovania, ktoré odpozoroval u svojich kamarátov s dlhšou modernou históriou - Iron-Mana a Temného rytiera), pretože sám priam navádza na hľadanie nenápadných odrobiniek odkazujúcich na skutočné dianie, alebo z pohľadu do minulosti (znalci komiksov sú lepšie oboznámení s rolou a pozadím postavy Zimného vojaka, ktorý je v podstate priamym produktom sovietsko-amerického súťaženia a zbrojenia počas Studenej vojny; vo filme je však žiaľ komplexnosť jeho charakteru a politického kontextu marginalizovaná do podoby jednoduchých symbolov a poznámok medzi riadkami - červená hviezda, vymývanie mozgov, sovietske patróny). Silná metamorfóza, ktorou látka prešla dovoľuje plne si užiť film aj divákovi, ktorý s Capom doteraz nemal tú česť a spletitosť línií a pozícií hráčov v predných líniách už dokáže poriadne zamotať hlavu (zároveň sa však objavujú momenty, v ktorých vnútorná logika nefunguje na sto percent, niektoré šokujúce odhalenia sú jasné vopred - našťastie sú v menšine a príliš neškodia). Zároveň poskytol aj to, čo sme od neho čakali, teda mierne rozvinutie (ktoré však zostáva len pramálo významnou podzápletkou) Rogersovho vyrovnávania sa s minulosťou a prítomnosťou, ktoré bolo na konci prvého dielu len naznačené a v Avengers pre nedostatok priestoru úplne vynechané. V druhej rovine poteší elegantne zvládnutá akcia plynulým strihom prechádzajúca medzi nekompromisným obojstranným vyvražďovaním za pomoci strelných zbraní, rytmickými martial arts v zásadných dueloch a bojoch na krátku vzdialenosť, a veľkolepou explozívnou deštrukciou, ktorej Russoovci príjemne popúšťajú uzdu. Vždy sexi Scarlett Johansson alias Black Widow v náznakoch sugeruje rolu Faye Dunaway a celý film si drží konštantnú úroveň aj napriek razantnej zmene tempa, ku ktorej dochádza približne v polovici. Hudobne tiež uspokojí (Henry Jackman je zárukou kvality), kameru a ďalšie technické záležitosti komentovať ani netreba, hovoria sami za seba. Suma sumárum, druhý Cap robí značke skvelé meno a zdvíha ju z prachu, v ktorom sa v očiach niektorých už prvým (nespravodlivo nedoceneným) dielom ocitol. Z druhej etapy (teda v spoločnosti druhého Thora, ktorý je sklamaním a vynikajúceho tretieho Iron Mana, ktorý po určitých stránkach prekonáva aj jednotku a ostatné filmy, a prichádza s najlepším zvratom celého univerza) i plošne v kontexte všetkých sólových marveloviek vychádza objektívne ako jasný víťaz nad ostatkom v mojich očiach práve on. Dokonca si dovolím tvrdiť, že je lepší než samotní Avengers, tí sú však zasa úplne inde svojou zábavnosťou a geekovstvom, ale zároveň aj vyrovnanosťou a kompaktnosťou načrtnutých línií a rôznorodých charakterov, vďaka čomu ich mám radšej, takže pssst! 85% P.S.: Tzv. "Big events" (Aether a Malekith, Mandarin, Hydra) sa stávajú pre druhú etapu marveloviek už charakteristickými a krásne sa spolu zlievajú v jeden (i keď pomerne lacný a podľa očakávaní typicky televízny) celok v podobe seriálových Agents of S.H.I.E.L.D.. () (méně) (více)

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018