Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

sheen

Tak na podruhé už je to o poznání lepší, mysleno srovnání s prvním dílem :). Hodně věcí z Avengers ale s tím se musí počítat. Každopádně jsem od komixovky nečekal tak dobrý scénář - k špionážnímu thrilleru to nemá daleko, navíc vtípky, nabušená akce, co si přát více. Pro tentokráte byl hype vcelku oprávněný. Stan Lee a jeho nejlepší cameo. ()

Beckett51

Svým způsobem bych řekl že i nejlepší Marvelovka. Temný jako neprozkoumané kouty těla padesátileté jeptišky a i přes svou vážnost říznuté skvělými ftípky na ukrutné odlehčení. Záporák naprosto luxusní záležitost (myslím Winter Soldiera, né Redforda... ten byl sice taky fajn, ale chyběl mi u něj klobouk, doutník v hubě a revolver u pasu) a už se nemůžu dočkat až jeho kovovou paži, jenž se leskne jak pleš Bruce Willise, ve spolčení s jeho hezkou tváří uvidím znovu. Akce natočená naprosto úžasně (bitka na mostu a následně i pod ním je napínavá jako každodenní porážení zácpy a závěrečná půlhodinovka je zatím jedna z nejlepších věcí co se v poslední době v blockbusterech objevilo). Navíc to má i dost originální příběh. Zatím bych řekl, že spolu s Thořem a jeho Temným Světem a Strážcama Galaxie nejlepší Marvelovka. ()

Bigrambo

Druhý Captain Amerika tvoří jednu z výjimek potvrzujících pravidlo, že dvojka je vždy horší, než její předchůdce. I když v tomto případě to nebylo zase tak těžké, protože jednička se opravdu příliš nepovedla. První Avenger se posunul do temného špionážního thrilleru a tento posun mu prospěl. Velkou devizu má v obsazení skvělého Roberta Redforda! Když k tomu přidáme krásnou agentku Scarlett Johansson (bylo by na místě napsat agentky, ale Cobie bohužel příliš mnoho prostoru nedostala) a dnes hodně aktuální téma prevence bezpečnosti/omezování osobních svobod lidí (i když ve filmu je pojato dost černobíle), jedná se o jeden z těch lepších Avengerovských kousků. Bohužel je výsledný dojem srážen občasnou šablonovitostí, nelogičnostmi ve scénáři, zběsilým střihem akčních scén a braním se vážně v některých nepatřičných okamžicích, ale i tak se jedná po špatné jedničce o příjemné překvapení! Závěrem ještě poradím vykašlat se na 3D, které je u tohoto snímku naprosto zbytečné, někdy i rušivé! ()

Disk

Bezesporu nejlepší marvelovka (na Avengers si dnes vzpomene jen pár geeků). Kapitána Ameriku mám z tohoto universa nejraději, hlásil jsem se k němu už před třemi lety a jsem rád, že tak mohu učinit i teď. Přestože dvojka se odehrává o sedmdesát let později, Kapitánovi to vůbec neublížilo. V konfrontaci s alternativní současností ještě lépe vynikne jeho charakter čestného a upřímného člověka, což ještě více podtrhuje Evansův obličej s naivním kukučem. Vydaření jsou též oba záporáci. Z představitele Winter Soldiera čiší správné tajemno a Robert Redford i ve svém požehnaném věku stále vzbuzuje respekt. Scénář si pohrává s paranoidními thrillery 70. let a klade důraz na vztahy mezi jednotlivými postavami. Pár vtípků a hlášek tu najdete taky, ale naštěstí se tu scénáristé krotí (byť upřímně přiznávám, že bych se bez oněch vtípků v pohodě obešel). Bratři Russoovi se uvedli skvělými akčními scénami, ty jsou velmi intenzivní a hlavně přehledné. Nesmím zapomenout na výtečnou hudbu Henryho Jackmana, který ve filmu ponechal Kapitánův hudební motiv Alana Silvestriho z minulého dílu. Se závěrem nemám nejmenší problém a obě potitulkové scény jsou hodně slušné. Sečteno a podrženo: Kapitán Amerika 2 je nejdospělejší marvelovkou. Velký respekt. (Viděna 2D verze v původním znění s českými titulky.)______Dodatek: Chris Evans tu má silné hot charisma. ()

Rosaviva

Nevím jestli za to může fakt, že nemám Captaina ráda (i když mi nelez na nervy tolik jako v Avengers), nebo to, že jsem měla vysoké očekávání, když jsem všude slyšela tu slávu, ale mě se to nelíbilo. Tak 2/3 filmu se tam nic nedělo, v podstatě se jen mluvilo a ještě dost nepřehledně a zmateně, takže jsem většinu času vůbec netušila, o co jde. Tři největší a jediné plusy pro mě byly - Scarlett, Natasha mě prostě neomrzí; Samuel L. Jackson, přestřelka v autě byla dokonalá; Cobbie, která mě příjemně překvapila, že se objevila. Posledních 45 minut ještě docela ušlo, protože tam byla konečně nějaka akce, ale jinak za mě teda nic moc, přibližně stejně zábavný jako první díl. 3* ()

Cappuccino

O triedu lepšia zábava ako The First Avenger. Johansson a Evansovi to navyše ako dvojici hrdinov prisadne natoľko, že by ich miestami človek aj "shipoval". A Bucky ako Winter Soldier nemá chybu. ()

-OverLord-

Když by mi ještě před pár lety někdo tvrdil, že komixáci jednou budou v hojném množství suverénně konkurovat kdejakýmu áčkovýmu akčňáku, kterej má současně aspoň trochu smysluplnej a solidní scénář, tak bych se asi smál. Nevím, jak tvůrci tohle dokázali, ale žeru jim to i s navijákem. Nechybělo vůbec nic, jelo to od začátku až do konce stejným tempem a opět jsem se dočkal Scarlett Johansson v upnutým oblečku. A navíc: Winter Soldier je jeden z nejvíc badass záporáků za dlouhá léta. ()

S.Quentin QUALE

Neškodná Marvelovka. Kapitán sic pomalu setřásá punc předpotopního teplometa, ale stále nepřichází s ničím extra. The Winter Soldier je scénáristicky docela povedenou kapitolou, nicméně se nevyhýbá zvratové čitelnosti, což je s prominutím na 130 minutách značně mínusový bod. Samotná postava Winter Soldiera je naopak rozhodně kladným bodíkem, tedy dokud si nesundá masku. Nic proti Sebastianu Stanovi, ale tahle klišoidní zápletka kámošů jako hrom mi přišla zbytečná. A nezůstanu jen u toho. Fanouškovi UFC jistě zaplesalo srdíčko díky roličce GSP, který se ale objeví jen v začátku a prezentuje se jen jedním fightem, kde dostane hned na tlamu, což je teda kurva škoda. Osobně bych ho nejradši viděl v roli hlavního záporáka, klidně s tou blbou maskou na držce, protože jsem si jistý, že by si Evansem hodil mnohem vymazlenější férovku. Scarlett vypadá s tou fialovou kebulí taky hrozně, takže já, i když jsem se nenudil, nadšený rozhodně nejsem a vypadá to, že prostě Kapitán nebude mojí krevní skupinou. Ještě dodám, že díky programu kina jsem po delší době opět absolvoval 3D, jenž bylo opět úplně zbytečný. Nechápu, proč to masově tlačí do filmů, které na to nejsou speciálně zaměřené. Technologie k totálně hovnu! Celkově Marvelovka, která určitě neurazí, ale mě nenadchla. 75% ()

Chlupis

Filmy Marvelu se často vyznačují tím, že mají vyšší ambice než schopnosti jejich scénáristů a režisérů. The Winter Soldier de facto není vyloženě výjimkou, i zde je mnoho motivů nedotažených a z vysněného žánru akčních a špionážních 70's filmů se v poslední třetině uhýbá na úkor dnešním mladším divákům. Snaha o takhle odvážný komiksový film ale už dlouho nebyla tak silná a druhý Captain America konečně nepřináší jen další komiksovou zábavu, ale jednoduše Film s velkým F. Není dokonalý, ale svou upřímností a striktním tahem na branku, kterému vévodí precizní "heatovská" akce jak od Manna, do sedadla zatluče s přehledem. A co hlavně, nadchne tím, že mají v Marvelu pořád neustávající chuť být hraví a nekonvenční, přestože by se svou současnou studiovou pozicí stačilo vyrábět funkční standard. ()

Foox

Oproti jedničce velký obrat na totálně jiný styl, což pokračování Avengers (logicky více navazuje na týmovku než na první díl) velice sedne. Až na trikově epické finále, funguje nový Kapitán Amerika hlavně jako špionážní thriller a přesně takový oblek mu sedí. ()

Allien.9

Fu*k yeah! Takhle se to dělá!!! Žádné stupidní frašky typu "Iron man 3" nebo "Thor: Temný svět", kdepak. Nejstarší člen super-hrdinského osazenstva nakopal všem svým kolegům p*del tak, že si z toho minimálně do dalších "Avengerů" nesednou.;-) Omlouvám se za lehce pubertální výlev, ale musela jsem své nadšení nějak ventilovat; máte vy vůbec ponětí, jak je to dlouho, co jsem dala nějaké Marvelovce plný počet?!? Uff, a teď už profesionálněji... I když jsem dopředu věděla, kdo bude onen tajemný Winter Soldier (zdravím Izmu, který vložil do profilu filmu jednovětný popis děje obsahující právě tuto informaci), byla jsem během filmu hned několikrát překvapená, a to jak po příběhové, tak po technické stránce. Preciznost akčních sekvencí a choreografie jednotlivých soubojů, které vypadaly lahůdkově už v traileru, mi do slova a do písmene vyrazily dech, stejně tak nemarvelovská brutalita, jež (ač bez jediné kapky krve) provázela pomalu každou svižnější scénu. Dalším překvapením pro mě byla též konfrontace S.H.I.E.L.D.u s další, neméně známou organizací, ale to už by byl příliš velký spoiler... Přechod od blboučké (nikoli však špatné!) patriotisticky laděné pohádky, jakou byla jednička, k něčemu, co se - více než čemukoli jinému - podobá thrilleru, byl zkrátka trefou do černého a upřímně doufám, že se s podobně vážným / temným pojetím ještě setkáme. Když k výše zmiňovaným kladům ještě přičtu inteligentní dialogy, přiměřený počet sentimentálních scén a postavy / vývoj postav (Kapitán ztrácí svou naivitu, Furry a Nataša působí lidštěji, Falcon je sidekick na svém místě, z Winter Soldiera mrazí atd.), máme tu nejlepší výtvor studia Marvel za posledních 6 let. P.S.: Je mi jasné, že se asi nebude jednat o nejrelevantnější informaci (obzvláště pak pro pány), ale Chris "Captain America" Evans má naprosto dokonalej zadek.XD ()

misterz

Neporovnateľne lepšie ako jednotka. Ide o taký šablónovitý, typicky komiksový príbeh, to znamená, máme tu superhrdinu a superzáporáka (obyčajne to je bývalý najlepší superhrdinov priateľ), je tu pekná slečna bojovníčka, dobrý mozog, ktorý šéfuje superhrdinovi a nechýba ani zlý mozog, ktorý šéfuje zase superzáporákovi. Superhrdina má samozrejme za úlohu nič menšieho ako zachrániť svet zničením niečoho veľkého.... Čiže po všetkých tých Marvelovkách je to po príbehovej stránke skôr stereotypná zívačka, sú tu však rôzne iné bonusy, vďaka ktorým mi to až tak nevadí. Napríklad slušné akčné scény, S. L. Jackson, Scarlett Johansson a zvládnutá vizuálna stránka. S odretými ušami teda mierny nadpriemer. 70/100 ()

HAL

Úbytek retardované mytologie a pubertálního humoru ještě dospělý film nedělá, s tou "dospělostí" to tu tedy vypadá spíš tak že jsme se z 12ti posunuli někam na 16. No, lepší než nic, a už to z toho dělá jednu z nejlepších Marvelovek, ale pořád ještě dost chybí. - je hodně fajn že se to místy rozjíždí jako slušně natočený konspirační akční thriller v komplikovaném geopolitickém prostředí, ale je to jen naoko snaživý pokus o napodobení/vykrádání žánrových klasik, stejně se v něm nevyhnutelně projeví primitivní komiksový základ s plakátovými superzáporáky, nesmrtelnou "nemesis", epickými bitvami jak z Hvezdných válek a černobílou klišovitostí při které snahu o přemýšlení raději ubíjí eye candy akce. Což je tedy v rámci blockbusterů standard a když ta akce vypadá dost dobře, tak proč ne. Jen je tu místy zběsile stříhaná takže ji zabíjí tmavé 3D (to prostě nebrat). 8/10 # ()

Satan

Bratři Russoové se do MCU hned napoprvé výrazně zapsali a Winter Soldier funguje skvěle ve dvou rovinách: v rovině postav (Bucky, Peggy) a v rovině zemité a fyzické akce (potěšil Nick Fury). Ve výsledku tak dvojka Kapitána má blíž k jakémukoliv novějšímu dílu Mission Impossible, což kvituji s povděkem. V podstatě moderně střižený akční thriller, který má akorát jedinou vadu, přes kterou se nepřenesu já osobně: Falcona. [Přesná stopáž: 136 min] ()

mzss1

|90%| Shlédnuto v kině ve 2D s českým dabingem. Abych se nejdříve vyjádřil k verzi na kterou jsem šel. Na 3D jsem totálně neměl náladu, abych platil víc a kazil si tím oči kvůli 2-3 slaboučkým efektům atd - to by mi za to nestálo. Co se týče dabingu, neměl jsem problém jak dost lidí (tím ted nemyslím tento třeba konkrétně) si furt stěžuje. Celkově jsem opět spokojen. Nemá cenu abych opět vytvářel slohovky jak už mám ve zvyku. Rozhodně je to prvotřídní Marvelovka. Určitý pokles jsem zde zaznamenal. Už mě nic nějak nepřekvapilo, ale to je naprosto v pořádku. Kdo by pořád furt něco vymýšlel. Mohlo být více nápadů, ale nevadí. Už je to prostě dost okoukatelné. Takže příběh je strašně jednoduchý, ale bavil mě. Byl jsem rád, že tento Kapitán krásně v určitých pasážích navazoval na první díl. Odkazy, narážky a i přímé dějové linie a postavy z jedičky, které se zde mihli - to mě překvapilo. Na rozdíl od Iron Mana, Thora a já nevím co ještě mi tohle nepřišlo nějak fantasticky a dobrodružně pojato. Žádný monstra atd. Prostě akční thriller, kde byla skvěle natočena akce. Byla dost přeakčnělá, ale je to přece Marvel, tak na co si stěžovat, že. Hudba byla obyčejná, holt Henry Jackman pouze kopíruje jiné skladatele, třeba Zimmera si opět trochu zkopíroval i zde, ale navdí, furt to bya dobrá hudba. Akce je zde dost, finále už mě moc sice nepřekvapilo, ale určité nápady to mělo. Scénář byl jednoduchý, ale měl pár dobrých zvratů, které jsem nečekal. Herecké obsazení výborné. Vedle Evanse mě opět zaujala postava Furyho co ztvárnil bezchybně Samuel L.Jackson. Scarlett Johansson mě opět bavila. Ostatní herci v pohodě. Oproti Thorovi, Iron Manovi atd to je ttrochu rozdíl. Na hraně mezi 4 a 5 hvězdou. Ale mě to opravdu bavilo, do těhle filmů jsem furt zažraný, tak nevidím důvod proč bych tu 5 hvězdu neměl udělit. Nemám co už dodávat. ()

kingik

Méně hrdinství je někdy víc a na nedostatek akce si film nemůže stěžovat. Tak co mu sakra k dokonalosti chybí? Teplé ponožky, mozek a comicsovost. To vše nahrazuje poměrně složitě strukturalizovaný příběh. Možná se k tomuto kroku sáhlo, když na nabídku kývl Robert Redford o kterém je známo, že v jednoduchých filmech odmítá hrát. Pro něj atypická role padoucha je však ozdobou snímku. V ledu se kapitánovi Amerika celý (filmový) život trávit nechtělo, a i když jeho místo mezitím zabrali jiní přidružení hrdinové, tak hrdinný muž to nezabalil a přichází to rozbalit ještě s většími grády než před třemi roky, ale s nechytlavým příběhem. Jeho v pořadí druhá mise je nezadržitelná, svým způsobem vyspělejší, akčně koncipovaná s nebezpečnými kaskadérskými kousky a usilující o originální naplnění kritérií diváka hltajícího "marvelácké" filmy. Podařilo se přijít se spoustou zajímavých postav, ale příběh není stoprocentně přehledný a chybí mu ve větší míře comicsová hravost, která absentuje vlivem příběhu beroucího se příliš vážně. Po spiknutí v organizaci S.H.I.E.L.D přichází o život její jednooký šéf Nick Fury a z kapitána je rázem uprchlík, který neví, na koho se má spolehnout a komu má věřit. Po jeho boku zůstal věrný voják Wilson v létajícím "oblečku" a sličná agentka Natascha Romanoffová neboli Černá vdova. A po krku jim jde nejen zločinecký syndikát HYDRA, jehož minulost sahá až do nacistického Německa, ale také tajemný a obávaný zabiják jménem Zimní voják, jemuž je pravidelně vymýván mozek a který nezná slitování a pod jehož maskou se skrývá někdo, koho Rogers dříve dobře znal. Pochopitelně je to jen velmi stručné nastínění děje, který má množství překvapivých dějových zvratů, nášup akce a velmi zajímavě zahrané postavy, které často vstávají z mrtvých. Jak už jsem však také zmínil, z diváckého hlediska se v ději hůře orientuje, protože trpí nepřehledností a do toho je poměrně přelidněn postavami, které jsou však natolik dobré, že by bylo škoda některé z nich ze scénáře vypustit. Mně však vadila strojovost snímku, která bránila lepšímu diváckému prožitku a od které se film odklonil jen minimálně. Akční scény byly velmi precizně natočené a spatřuji v nich největší sílu druhého pokračování. CGI rovněž na vysoké úrovni. Žádné námitky nevznáším ani proti hercům. Chris Evans tentokrát více stylově využíval oproti jedničce svůj štít, Scarlet Johansson sem velmi pohodově zapadla, a i když bych pozměnil její účes a zlepšil její líčení, tak by se to bez ní neobešlo. Robert Redford byl asi největším překvápkem filmu, když jeho padouchovi nechyběla noblesa a ostatní se svými rolemi také dobře srovnali, ale nebude snadné si je po pár dnech hned vybavit. Rozmáchlé finále uspokojí svojí výbušností diváky volající po epičnosti. Jenže comics jsem v tomhle filmu moc nepoznával. Hlášky se míjely účinkem, pokusy o comicsovou hravost byly hodně neohrabané a v dialogových mezihrách se film hodně vlekl. V tomhle měl nad bratry Russovými navrch režisér jedničky Joe Johnston. Jeho film neměl takové precizní akční scény, ale více připomínal comics a vyhýbal se seriálovým postupům, které jsou Russovým, vzhledem k jejich předešlé tvorbě, blízké. Na diváky - "titulkáře" čekají dvě potitulkové scény. Jedna hodně zajímavá a jedna skoro vůbec. Kdo má výdrž a nevyhodí ho z kina, přijde si (možná) po cca devíti minutových titulcích na své. Řekněme, že dvanáctiletý kluk bude pokračováním s nepříliš výstižným českým distribučním názvem, jistě nadšený. Ostatním doporučuji nechat mozek doma a vzít si do kinosálu teplé ponožky. Nechcete přece nastydnout při ledovém pohledu Zimního vojáka od nohou. Mé hodnocení: 60% () (méně) (více)

InJo

První opravdu dobrá filmová marvelovka, která se dokázala obejít bez účasti R. Downeyho jr. jakožto Iron Mana. Příklon k napínavým špionážním thrillerům ála Bourne a klasiky 70. let (TŘI DNY KONDORA) na úkor neškodné dětinskosti rozhodně prospěl. Také akční scény jsou ve srovnání s ostatními marvelovkami nebývale hutné a vymazlené (především autohoničky a s nimi spjaté přestřelky mají pořádné grády). Navíc Winter Soldier je možná nejlepší a nejstylovější marvelácký záporák - tajuplný, mlčenlivý, nemilosrdný a hlavně stoprocentně výkonný (komiksový padouch přesně podle mého gusta). A dokonale trefné obsazení Roberta Redforda je už jen pověstnou třešničkou na dortu. 90 % ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018