Hannibal

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní
USA, (2013–2015), 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl (více)

Série(3) / Epizody(39)

Dr. Hannibal Lecter se po letech vrací na seznam nejhledanějších zločinců a rozehrává další rafinovanou smrtící hru. Po útěku z vězení se uchyluje do Itálie, kde se vydává za znalce umění. Jediná přeživší oběť ale prahne po pomstě... Dr. Hannibal Lecter, rafinovaný psychiatr a úchylný vrah, který s požitkem pojídal maso svých obětí, uprchl během pátrání po sériovém vrahovi Buffalo Billovi ze svého ostře sledovaného, nicméně improvizovaného vězení v Memphisu. Nejprve trochu „cestoval", pak se přemístil do italské Florencie. A nepřestává být sám sebou.
Pod maskou kultivovaného znalce italského umění mate stopy a s noblesou si užívá své choutky. Je tu ale několik lidí, kteří na něho nezapomínají. V první řadě zvláštní agentka FBI Clarice Starlingová. Ta se už této noční můry nikdy nezbaví, fascinující tón hlasu dr. Lectera si stále vybavuje. A je tu též perverzní Mason Verger, který se dříve měl stát jednou z Hannibalových obětí.
Přežil, ale je v zuboženém stavu, závislý na lékařských přístrojích a posedlý touhou po pomstě. Prostřednictvím internetu sleduje svůj objekt a připravuje past. Návnadou musí být to, co doktora nejvíce těší... (TV Prima)

bouncer

Začátek je mňamózní. Konec první sezóny je ale docela smutný - seriál směřuje přesně k tomu, co člověk od seriálu nechce. Ale uvidíme, třeba se v další sezóně polepší. 80 %. ()

McClane

Hodnocení pilotu: Silné, temné, a velmi dobré. Jakmile se ale na obrazovce objeví Mads Mikkelsen, tak si celý seriál ukradne jen pro sebe a z ostatních - i z podobně psychopatického Hugha Dancyho - udělá jen statisty. 70%. ()

Suzie05

Přesně takhle jsem si Hannibala vždycky představovala. Mads byl naprosto dokonalou volbou! A s tím, jak připravoval své pokrmy, by na takové člověčí jatýrka nalákal i mě... a to játru nesnáším! ()

villon17

Pro mě po super rozjezdu mírné zklamání. Postavy jednaly neustále absolutně nelogicky, Hannibal se sám vzdal a od tý doby to šlo do kytek, poslední sérii jsem ani nedokoukala. Jinak oceňuju návaznosti na film a spoustu odkrytých momentů. ()

mad_ness

Šušľavý Mads by si ma pokojne mohol dať na raňajky. Ak by mi dovolil mať ho na večeru. A samozrejme, že by som ho nezožrala. Hanni je v podstate klasická kriminálka s kopou záležitostí ako dialógy medzi vyšetrovateľmi prázdne sťa štátny rozpočet, alebo „mám štýl a krásny som“ aj v kalužiach krvi alebo potu. Také to emerika klišhé. Práve preto mi svedomie nedovolí šupnúť plný počet. Analýzy ma bavili až som čakala, kedy začnú hovoriť niečo hlboko poetické a nezrozumiteľné aj o hrnčeku na kávu. Hlavní (európski) hrdinovia tomu držali úroveň a Dr. Lectera som si vychutnala. Nie, nie tak. Edit po II. sérii: Predošlý koment zámerne nemažem, aby som to mohla porovnať. Tak sa stalo, že hlavní hrdinovia neboli jediní, kto tomu držal úroveň, klišé išlo do úzadia a pribudlo množstvo prefetených momentov (tzn. také, pri ktorých rozmýšľate, či fetujete a zabudnete na to, alebo fetuje ten, kto to má na starosti) ale v tom najlepšom zmysle slova. Done. Dvíham na 5 a začínam čakať. ()

ledzepfan

Něco tak moc wana be cool a bizar, jsem už dlouho neviděl...... Slovy Tonyho Harrisona (z The Mighty Boosh): "This is an outrage...." ()

bublajsa

Hodnocení po prvním díle: temné (přesně dle mého gusta), stylové, velmi dobře natočené, zajímavá psychologie hlavních postav. Rozhodně jsem příjemně překvapena a mé nejhorší obavy se zatím nenaplnily. (I když uznávám, že jako letitá obdivovatelka Dr. Lectera mám stále problém si jeho jméno spojovat s tváří kohokoliv jiného než sira Hopkinse. Ale Mads je rozhodně skvělá volba.) Vlastně mi to zatím přijde spíš jako seriál o jiném geniálním vrahovi se skvělým vkusem. Tak trochu napodobenina, i když výborná. Ale to je asi můj problém, protože nejsem objektivní. ()

JimWayne

Hodnotím po piatom diely. Neskutočná pecka, ktorá ma pohltila na sto percent. Mikkelsen mrazivý, excelentný prejav, ktorému sa pomaly približujú iné herecké postavy. Réžia, celkové prevedenie, prostredie seriálu absolútna bomba...Po dopozeraní prvej série ostávam na piatich pretože Hannibal si to skutočne zaslúži, či už hereckým obsadením, mrazivým prostredím, celkovým dojmom. Sezónna pecka, pri ktorej by som vyzdvihol jednu časť číslo 10 Buffet Froid, naozaj top. ()

maddy

"Killing must feel good to God too. He does it all the time, and are we not created in His image?" (S02E02 00:33) Pred začatím Season 2 si u seriálového Hannibala ešte splním komentovaciu povinnosť, nakoľko sa mi (zatiaľ) nachádza na predných pozíciách v mojej osobnej csfďáckej TOPke. A musím uznať, že sa jedná o asi najväčšie seriálové prekvapenie prvej polovice r. 2013. Čakal som od toho všeličo od neškodného thrilleru „pre celú rodinu“ až po rádoby hororovú variáciu na najznámejšieho filmového kanibala, ale že sa z toho vykĺbi takto maximálne temná, neprístupná, mrazivá, brutálna, bizarná, zvrátená psychologická kriminálka by som teda vôbec nečakal. Príbeh je síce niekde v polovici prvej série menej konzistentný a chvíľami pôsobí priveľmi epizódne (čo nemám rád), aby natiahol čas na celých trinásť epizód, ale to je len chvíľkový zádrhel v inak výborne vystavanej story. Dianie zbytočne nelipne na pôvodnom príbehu (ako napr. Bates Motel) a vytvára si vlastné univerzum, čo je jedine dobre, nakoľko tým dokáže priniesť niekoľko nečakaných zvratov. Inteligentný scenár s precíznymi dialógmi už je v tom prípade samozrejmosťou. Hugh Dancy v úlohe vyšetrovateľa je seriálový objav, ktorému sa konečne po nevýrazných filmových rolách dostalo náležitého uznania a smelo sa môže rovnať s takou hereckou ligou ako je Dán Mads Mikkelsen (prekvapivá castingová voľba) v úlohe Hannibala, ktorého precízny prejav si prvý krát môže podať ruku s Anthonym Hopkinsom. Pár nerdov určite poteší aj Gillian Anderson (X-Files) v neskorších epizódach, ktorej to neuveriteľne sekne aj po dlhšom období mimo obrazoviek. A je prekvapivé ako sa po tých rokoch a niektorých pomerne nevýrazných filmových pokračovaniach dokázal Hannibal znova plnohodnotne zrodiť práve na televíznej obrazovke! Prvá séria môže v podstate fungovať aj sama o sebe ako jeden pomerne ucelený príbeh s dosť nešťastným koncom, a preto som zvedavý ako sa s celkovým poňatím tvorcovia popasujú ďalej. CELKOVO: Season 1 = 5* (10/10) / Season 2 = 4,5* (9/10) / Season 3 = 2* (4/10) ()

Krissty

Hannibala Lectera jsem milovala, ještě než vznikl tento seriál. Ale po shlédnutí prvních dvou sérií musím přiznat, že odteď ho miluji ještě víc a ač se mi to píše těžko, Hopkins se s Mikkelsenem nemůže rovnat. Mám slabost pro génie a vždy jen s otevřenými ústy sleduji, co všechno Lecter vymyslel, uskutečnil, hodil na někoho jiného... A jeho hostí si přitom spokojeně přežvykují játra nějaké jeho sličné oběti. Nechápu, jak je možné, že dokáže vše promyslet i do těch nejmenších detailů a oblafnout dokonce i Willa Grahama. Případy vražd jsou vždy velice zajímavé a originální. Nejsou to obyčejné případy, často jde o rituály a sériové vrahy, což je mnohem zajímavější než klasické kriminálky. Z Hannibala mi běhá mráz po zádech a tak to má být. ()

SaNcHeZ_cz

Po pilotu: Tak nemalá očekávání Slade v prvním setkání se seriálovým Hannibalem naplnil beze zbytku. Seriálová lahůdka, která si i ve stojatých vodách kriminálek nachází svoji tvář a nabízí pohled z trochu jiného úhlu. Navíc seriál nabízí prvotřídní obsazení a vizuálně podmanivé zpracování. Pokud si udrží kvality, máme tu seriálový skvost. ()

LV.Helter

Pilot:90%. Uderné a maximálne zdevastajúce, pritom povolnejšie tempo a krásne precízny druh rozprávania z toho robia naprostý klenot, medzi novými seriálmi. ()

Laxik

Ve světě Hannibala je každý lehce narušený, každý druhý je psychopat, každý třetí má zálibu v duchaplných přirovnáních a metaforách a každý čtvrtý skončí na talíři. Seriál Hannibal disponuje průměrně jedním logickým lapsem na dva díly, lehce křečovitou a mnohými diváky vytýkanou epizodičností a na můj vkus až přílišnou zálibou ve vodění diváka za ručičku. Jeho doslovnost, ať už prostřednictvím obrazu, nebo dialogu, vážně uráží moji inteligenci. Jaké hrozné mučení pak musí provádět inteligenci inteligentů? Muž Hannibal mě děsí, je to skutečný superpadouch. Hannibal kuchař mě mate. Málokdy se mi u filmového jídla seběhne pod jazykem tolik slin, jako když se vaří z lidí. Celek Hannibal má ale výbornou atmosféru, skvělé mnohovrstevnaté charaktery přesvědčivě ztvárněné kvalitními herci a jeho příběh mě nutí dívat se na další a další díly, nehledě na to, že konec přeci dávno znám. Proto jsem u Hannibala jako oddechové výplňovky zůstal po dvě série a chystám se vrhnout i na tu finálovou. Dexter hadr. /// Třetí řada přidává pár dalších magorů, exotické lokace a nějaký ten nečekaný vývoj v charakterech. Ale přestože jisté nejmenované psychiatričce chladný pohled, decentní kostým, rtěnka rudá, že by s ní jeden rozdráždil bejka, a vlasy do drdolu seknou, je to podle mého změna k horšímu, protože je radikální a jen vágně podložená. Hannibal (seriál) se nám zároveň odkopává a pokud vám jako mně doteď nedošlo, že velká část jeho kouzla stojí spíš na vypočítavosti, teď vás to praští jako lopata do ksichtu. Naštěstí se ve druhé půli série vydáme na lov Velkých rudých draků, což je druh charismatický a nenechá se (jako jeho předchůdci) lapit jen tak během pětačtyřiceti minut. Takže celkový dojem je nějakých 70%, spokojenost s nádechem zklamání a doporučení, abyste s tímhle kouskem neztráceli čas. ()

erased

Tak, jak se po několika prvních dílech změnila má nálada z nadšení z lahodného tématu v rozporuplné přijímání podivných, v televizi nevídaných porcí psychologického thrilleru v exotickém provedení, stejně se toto téměř do konce trvající rozpoložení změnilo v čiré nadšení. Seriálový Hannibal odmítá jít cestičkami vyšlapanými kabelovými televizemi. Díky tomu nehrozí žádná telenoveloidní rodinná pouta, kdy by si díl vystačil s nekončícím šustěním papíru a hned od začátku nasazuje filmovou atmosféru, a konečně k jejímu doplnění naplno využívá dlouhé stopáže k o to lepší práci s jednotlivými tématy a postavami. Každá zápletka, ať už zdánlivě jakkoli vzdálená té ústřední, přesně sekunduje vývoji a momentálnímu rozpoložení hlavní postavy. A tu kupodivu nehraje famózní Mads Mikkelsen. Hugh Dancy vedle něj sice občas působí až příliš vláčně, jenže psychologický teror, kterým Hannibal Willa i diváka naviguje je právě tím, co jeho herecký projev činí naprosto přirozeným a samotný seriál pasuje na jednoznačný unikát. Ono se tak není co divit, že tato hostina byla divácky přijata spíše vlažně. Na něco tak strhujícího současné televizní publikum po dlouhodobé konzumaci všech těch variací na kečupové Dextery, hamburgerové Ztracené a svíčkové Hry o trůny jednoduše není připraveno (viz trefně opatrný komentář hellstruck). Já bych si však velmi rád přidal, a to i po druhé řadě, která jde svou japonskou stylizací alespoň v první polovině atmosférou ještě o několik kroků dál než její předchůdce. Znovu sice dílům zhruba v půlce série začne docházet dech, a vůbec bych se proto nezlobil, kdyby se do příště trochu omezil příděl epizod, a spolu se změnou Willova charakteru a nepříliš přesvědčivým oživováním mrtvých postav částečně přestávám hlavní postavě i celé zápletce věřit, avšak s blížícím se koncem Hannibal znovu začne lahodit tak, jako to jiná televizní série nedokáže. Dezert v podobě třetí série je nakonec tou nejvybranější televizní lahůdkou vůbec. Takřa artová první část sledující Hannibalovy a Willovy šlápěje v Evropě a Vergerovu domácnost protkaná poetickými impresionististickými obrázky a sugestivní hudbou je naprosto unikátním zážitkem. Rozloučení s tímto fenoménem v druhé části po několikaletém skoku k lovu na velkého červeného draka je pak ze všech tří dosavadních adaptací mimo jiné i díky dokonale procítěnému výkonu Richarda Armitage s přehledem nejlepším převedením Harrisovy knihy. Samostatný odstavec by si pak klidně zasloužila bezchybná závěrečná epizoda, pro nedostatek prostoru si ale vystačím i s nostalgickým povzdechnutím, tedy že lepšího a po všech stránkách důstojnějšího zakončení se tonto odvážný projekt ani nemohlo dočkat. My nakanama left me with a smile. ()

Tony.cs

......PO PRVNÍM DÍLE........: Myslím, že je nefér hodnotit seriál po úvodním díle. Počkám si alespoň na polovinu série. Směju se tomu, jak si po prvním díle kolem panácti lidí dá seriál do oblíbených. Ale k seriálu. Začnu pozitivy. Hugh Dancy perfektně zahrál postavu Grahama, ta je, jako by knižní předloze z prdele vypadla. I Grahamovi vize vcítění jsou hezky natočené a Thomas Harris bude mít jistě velikou radost. Pro mě, jako člověka, který knihy Thomase Harrise četl několikrát, člověka, který má doma speciální edici Harrisových románů, je tohle trochu zmatené. Hannibal Lecter je dobře zahraný, ale postrádá jakoukoli eleganci a zdvořilost, jakou obsahuje v knize a jak ji dokonale vystihl Hopkins. Budu se to snažit brát jako další Harrisovo dílo, jako rozšíření jeho románů. A ono to půjde, protože scénář má i přes změněné údaje celkem dobrou konzistenci (v některých scénách Harris vykrádá jiná časová období svých vlastních děl). No počkáme si, jak se tahle řezničinka vyvine. Ale proč měnili pohlaví doctora Alana Blooma na doctorku Alanu Bloomovou, Freddyho Loundse na Freddie Loundsovou a proč je Crawford černoch, to nepochopím.............................PO SEDMÉM DÍLE..........: No tak jo. Harris totálně ignoruje své knihy a vytvořil úplně nové dílo. Mikkelsen je návykový, ačkoli stále postrádá tu přirozenou eleganci Anthony Hopkinse, kterou Lecter disponuje i v knihách. Dancy zahrál fantasticky rozhašenou osobnost Grahama, opravdu fantasticky. Ostatní postavy hrají vedlejší notu a proto je nebudu komentovat. Snad až na Craforda nemají větší význam. Celé je to ponuré a depresivní. Temné a ostré tóny hudebního doprovodu nás přivádí do světa postrádajícího úsměv. Ačkoli mám výhrady, protože jsem zapáleným fanouškem knižní předlohy (ano, vím, že se opakuji), musím uznat, že seriál se stal něčím, co dnešní scéna potřebovala. P.S.: Hannibal Lecter stále postrádá šestý prst na levé ruce, který vlastní v knižní předloze.......... PO DESÁTÉM DÍLE...............Zajímavé je, že Hannibal se mi zdál jako čistě fanouškovská záležitost a nakonec se z něj vyklubal čistý psychothriller pro náročného diváka, bez nutnosti znalosti předlohy, jak filmové, tak knižní. Vyvážený a svou ponurostí výjimečný. David Slade by měl brzy natočit nějaký film, jeho kvality, stejně tak režisérské, jako producenstské, jsou výjimečné. ()

Kaluž

(možné spoilery) Atmosférická, brutální, nekonvenční a hlavně hodně ukecaná kriminálka. Až se sám divím, že tomu v NBC přiklepli pokračování. Mads Mikkelsen v roli Hannibala válí, jeho psychopatická šachová partie s experty z FBI je nadmíru zábavná, elegantní šatník a charisma by mu mohl závidět i James Bond a když dává na odiv své kulinářské umění, sliny tečou proudem, chuťové pohárky explodují nadšením a Jamie Oliver usedavě pláče v koutě. Tenhle seriál byste měli sledovat s plným žaludkem. A pokud jste slabší povahy, raději se mu úplně vyhnout - o nápaditě znetvořená těla obětí zde samozřejmě není nouze. Will Graham (Hugh Dancy) také není k zahození, občas už mě nudily ty jeho věčné halucinační výkyvy, nakonec to však ustál a jakmile v závěru navlékl oranžový outfitek a za zvuků známé melodie pohlédl skrze mříže vězeňské cely bestii do očí, bylo vymalováno. Vypíchnout musím i majestátní postavu respektovaného lídra FBI Jacka Crawforda, Laurence Fishburne byl rozhodně skvělou volbou. Trošku mi tam nesedla Gillian Anderson jakožto Hannibalova psychoanalytička, působila velmi toporně a odtažitě a prakticky nezvedla prdel z křesla. Přitom má tahle dáma stále co nabídnout (viz The Fall). Jakožto milovník původních literárních předloh i pozdějších filmových adaptací nedám na Hannibala dopustit. Fanoušci Anthonyho Hopkinse můžou mít klidné spaní, jeho následník se role zhostil s nadhledem a obohatil ji o zcela nový, ďábelský rozměr. Bon appetit a nashle u druhé sezóny. /// 2. sezóna /// Musím to hodnocení srazit, dokoukat druhou sérii byla docela fuška. Artová masturbace na každém rohu, dumání, přemýtání, vize, sny, halucinace a nakonec jedna krvavá lázeň. Světlým bodem byl akorát Mason Verger v působivém podání Michaela Pitta. Willa Grahama rovnou pasuju do role nejotravnější postavy letošní televizní sezóny. Nebýt Hannibala, ubodám ho já. Těžko říct, zda se k tomu za rok vrátím... snad jedině kvůli tomu Mikkelsenovi, to je ďábel. ()

Helo

Po třech dílech zatím naprostá spokojenost. Atmosféra je zde neskutečně podaná, stejně tak psychika postav a ty humusárny jsou zase jednou po dlouhé době ztvárněné, až člověka chvílemi mrazí. Edit: Po dokoukání celé řady je to prostě jasných 5*. Scénáristicky jde o seriálovou lahůdku, atmosférou i provedením lepší než kdejaký film, a pozorovat Hannibalovu manipulaci lidmi, je vskutku zábava (nejvíc v posledních několika dílech). Edit2: Druhá řada ještě lepší a ta třetí? Ta nehorázně přidala na tempu a brutalitě (možná trošku na úkor těch kanibalských vtípků v první a druhé sérii). Audiovizuálně naprostá špička, která by se mohla měřit i s kdejakým artovým filmem a přesto to není nudné, jako většina artových filmů. A Richard Armitage jako Červený drak v druhé polovině řady? Naprosto boží. Ps: Díky za zrušení jednoho z nejlepších seriálů současnosti a snad i minulosti. ()

TominoLa

Mads Mikkelsen má mé velké sympatie a tak jak jsem se dočetl, že bude hrát Hannibala Lectera tak jsem se začal těšit. Ač nejsem seriálový maniak tak tenhle pilotní díl si mě získal a už se moc těším na pokračovaní. Věřím, že David Slade nezklame a Twilight sága: Zatmění bylo jen chvlilkové ZATMĚNÍ. ()

grogodil

Druhá séria o chlp lepšia. Nezáživné filozofovanie a toporné psychlogické a až jasnovidecké analýzy, vycucané z prsta a podávané s kamennou vážnosťou si vytrpíte síce stále, no kvetnaté prázdne žvásty v druhej sérii cúvajú do úzadia pred údernejšími dvojzmyselnými slovnými prestrelkami (nie len) medzi ústrednou dvojicou a tempo takisto zaradilo vyšší prevod, keďže sa sústredenejšie a takmer priamočiaro drží jednej hlavnej zápletky, na rozdiel od rozdrolenej prvej série, kde šlo skor o epizódkovú tuctovú kriminálku s efektne naaranžovanými a výživnými brutalitkami. Takže aj keď podaktoré absurdné scenáristické kľučky sú vyslovene na päsť, Hannibala povyšujúc na vševediaceho boha a zvyšok na dementné slepé stádo, tak to šponovanie diváckych očakávaní, kedy (a či vôbec) všetkým spadnú klapky z očí, je v druhej sérii o čosi nosnejšie a zvedavosť núti zapnúť ďalší diel. Summa sumárum, ako sa to tvári občas premúdrelo a rafinovane, tak je to celé vykonštrovane blbučké, takže nič viac, než ďalšiu tuctovú kriminálku, občas úplne mimo realitu, nečakať. No je to štýlovo natočené a navrch k vizuálu to ma slizkého Mikkelsena, takže spomedzi CSI-čiek, Kostí, Mentalistov a im podobneho braku je toto stále to menšie zlo. S01-5/10; S02-6/10 :-) ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (více)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)