Temný případ (TV seriál)

True Detective

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014–2019, 24 h 5 min (Minutáž: 54–86 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo, Agnes Olech, Robert Renderos, Nick Gracer, Gabriel Luna, Madison Wolfe, Will Koberg, Andy Mackenzie, Eddie J. Fernandez, Jeff Doucette, Sam Malone, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Charleigh Harmon, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Meghan Wolfe, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Blayne Farlough, Regis Harrington, Maryanne Marino, Aurielle Brimmer, December Ensminger, Adam Arkapaw, Christopher James Baker, Matt Battaglia, Molly Hagan, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Alex Fernandez, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Jake La Botz, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Benjamín Benítez, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Billy Blair, Anne McDaniels, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Carol Sutton, Jon Lindstrom, Jacqui Holland, Alan Trujillo, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Michael Irby, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Owen Harn, Miguel Izaguirre, Daniel Ross Owens, Tom O'Connell, Kerry Cahill, Rio Hackford, Afemo Omilami, Charles Maceo, Melissa Center, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille, Mahershala Ali, Carmen Ejogo, Josh Clark, Stephen Dorff, Scoot McNairy, Ray Fisher, Emily Nelson, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Jon Tenney, Rhys Wakefield, Alex Rich, Chris Kerson, Angela Fornero, David Maldonado, Saundra Santiago, Jevgenij Kartašov, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Deborah Ayorinde, Nick Basta, Brett Cullen, Michael Graziadei, Keith Hudson, Michael Papajohn, Josh Hopkins, Tim Griffin, Marcus Lyle Brown, Brandon Flynn, Bojesse Christopher, Brian Oerly, Anthony Molinari, Jodi Balfour, Seth Barrish, L. Warren Young, Myk Watford, Bea Santos, Mary Kathryn Bryant, Scott Shepherd, Cullen Moss, Corbin Pitts, Gareth Williams, Steven Williams, Lindsay Musil, Nathan Wetherington, Michael Rooker, Valeri Ross, Lauren Sweetser, Roxanne Hart, Sola Bamis, Tim Sitarz, Dennis Keiffer, Robert Pralgo, Katy Harris, Emyri Crutchfield, Jason Edwards, David Pressman, Peter Katona, Ivy Dubreuil, Lawrence Turner, Chet Grissom, Jennifer Pierce Mathus, Koby Kumi-Diaka, Melanie Haynes, Gia Mora, Terence Rosemore

Komentáře uživatele Heisenberg_ k tomuto TV seriálu

Zase taková přehnaně skvělá bomba jak se říká to není, a to jsem zrovna já, milovník jako dramatu tak krimi, dle nejen zdejšího hodnocení, bombu čekal. Ale i tak jde o velmi kvalitní záležitost. Scenárista Nic Pizzolato dříve uvažoval, že by True Detective nejprve napsal jako knihu, místo toho se rovnou rozhodl pro televizní zpracování. Více bych ale uvítal tu první možnost, jako v případě Silence of the Lambs, kde bych nejprve přečetl geniálně napsanou knihu a pak si jen pěkně s maximálním nasazením vychutnal zpracování do seriálové podoby, ale co se dá nadělat. Herecky ale i scenáristicky je True Detective ryzí dokonalost. Dva hlavní protagonisté hrají přímo na Oskarové úrovni. Zatímco Matthew McConaughey hraje velmi inteligentního detektivního "filozofa" zničeného svojí psychickou labilitou a vlastní minulostí, který mi šel v některých momentech na neskutečně na nervy, Woody Harrelson hraje také detektiva a přitom starostlivého otce, v některých případech hodně agresivního, který si ale i s radostí povyrazí, a měl mé sympatie. Parádně svoji roli zahrála také Michelle Monaghan jako manželka W. Harrelsona, kterou jsem považoval za svini tak od 5. epizody. Všem těmto postavám zničí život vliv jednoho velmi temného případu, a to se mi na True Detective moc líbí. Jde citelně znát, že Pizzolatto si dal na příběhu velice záležet a vypracoval děj, i když s nudnými pasážemi, který je tak tajemný, že prostě chcete vědět, jak nakonec se nakonec vyvrbí finální rozuzlení, a to právě stojí za to. Určitě, kdyby nebylo 5. řady Breaking Bad a neshráblo všechny možné ceny, všem by kraloval tento seriál. 1. série - 90%(5.9.2017)

Zas taková přepálená bomba to sice není, přesto jde o vysoce nadstandardní kriminální onanii zastřenou v melancholické nátuře krize středního věku... 90%(5.9.2017)

Potenciál na parádní krimi a možná na nejlepší detektivní seriál z produkce HBO a celkově americké produkce. Vypadá to, že děj a případ se může rovnat klidně k Silence of the Lambs nebo Se7en. Kvalita zde prýští v hektolitrech.(4.9.2017)

Z herecké a scenáristické stránky je True Detective čirá dokonalost.(4.9.2017)

Matthew McConaughey hraje roli Rusta naprosto famózně - až mi někdy jeho charakter svým egem leze na nervy. Stejně skvěle hraje Woody Harrelson.(4.9.2017)

Zatím nejlepší epizoda. Martymu se pomalu hroutí život, zatímco Rust se prekérně propracovává do gangu motorkářů. Konec je napínavý až na dřeň.(4.9.2017)

Neříkám, že tato epizoda je lepší jak ta předchozí, je ale více dramatická, a já jsem právě jeden z mála, který drama nehorázně miluje. Začátek epizody je paráda. Woody Harrelson ve své dějové lince zaválel a radši bych stál při něm, než při Maggie. Rust v podání McConaugheyho s filozofickým podtextem překvapil. Avšak na povrch vyplouvají nové a zásadní skutečnosti. Temný případ se stává stále temnějším...(4.9.2017)

Tak tahle epizoda byla soustředěna na osobní, než kriminální konflikt. Konečně víme, proč se Marty a Rust rozdělili. Maggie se ale zachovala jako svině... bohužel, každej chlap má prostě mezi nohama kompas, kterej mu ukazuje ten správnej směr.(4.9.2017)

U detektivních nebo kriminálních případů mám prostě nejradši samotné vyvrcholení. Finále se doopravdy povedlo. Avšak život Rustina a Martyho kvůli tomuto až moc Temnému případu už nikdy nebude tak pohodový, jako byl dřív. Excelento!(5.9.2017)

Alegoricky melancholická implementace sofistikované narativnosti zastřené v kriminální zápletce z pohledu dvou demoralizovaných detektivů ve sledu filozofických ambiencí rozvětvená do tří časově paralelně retrospektivních rovin... Tohle je prostě vlhký sen každého zarytého fajnšmekra se zálibou v mistrovsky napsaných příbězích. Aneb kriminální špica! Nic Pizzolato stále umí.(1.3.2019)

"If I remember, Steve McQueen died that day." ... Ano, ano, vím, vím, i když jsem viděl "pouze" první sérii, kvůli nadšeným ohlasům jsem neodolal, a rovnou po hlavě se pustil do série třetí. A mohu dodat pouze toto: kandidát na Nejlepší kriminální počin na letošní seriálové scéně je předem jasný... Příběh opředený atmosférou tehdejších let osmdesátých vás jako vždy lahodně vtáhne do napínavého kolotoče osobních záležitostí dvou sympatických detektivů na pozadí jednoho velice temného případu... Prozatím absolutní špica a odhad na nejkvalitnější příběh celého seriálu.(21.1.2019)

Mahershala Ali opět nenadále exceluje... Rozehra náležitě vyhovuje stanoveným podmínkám.(21.1.2019)

Hlavní dějová linie vešla do pozadí, aby do popředí přišla nám velice známá psychologická studie postav. A kvalita určitě ani zdaleka neklesla.(21.1.2019)

Téměř každý očekával něco dravějšího... ba nestrachujte se - olej se do ohně pomalu ale jistě přilévá.(28.1.2019)

Brutální úvod vás skrze krvavý masakr uvítá do víru dalších událostí, při nichž budete cítit ten bájný ohavný pach postupného rozkladu. Strážmistr Muhammad Ali a kamarád do deště Rocco Siffredi bohudík stále nepostrádají detektivní šmrnc...(6.2.2019)

Situace se víceméně přiostřuje, a jako lahodné koření se nám do tohoto spletitého kriminálního guláše přidává i soudržné a tuhé napětí... Jsem pln očekávání.(11.2.2019)

Co mi ihned vyvstane na mysli po zhlédnutí této epizody je téměř každému jasné: Koho taky tak velice potěšilo pomrknutí na Martyho a Rusta? :))) .... Tato epizoda víceméně sazí na svoji atmosféru hustší jak týden stará dávka medu - což samozřejmě není k újmě... A copak se neděje, charaktery se zde brodí v hovnech své duševní schránky a děj nabírá neurvalé závěrečné obrátky. Hlavní zvrat samosebou otřese každým - slabší i silné povahy... Finále bude bez debat doopravdy stát za to.(18.2.2019)

Kruh se uzavřel v převážně melancholickém duchu... Vyvrcholení zápletky je jako vždy prvotřídní záležitost, která jednoduše bere dech.(26.2.2019)