Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (více)

Série(5) / Epizody(51)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (34)

Loplop (2015) (S02E08)

Zatiaľ najatypickejšia epizóda druhej série. V tomto prípade rovná sa najkomornejšia. Dej sa skoro celý odohráva v chate pri lese a konfrontácia medzi postavami je opäť, ako sa dalo čakať, lahôdková. No a ja som si tie dve "zbytočné" bodnutia aj patrične užil, Dot je totiž najnesympatickejšou postavou celého deja. Za plný počet, ale od zakončenia celej série čakám absolutórium po všetkých stránkach. ()

Zámek (2015) (S02E09)

Najakčnejší diel celého seriálu a najväčšia "westernová" prestrelka, akú som za dlhé roky videl. Táto epizóda sa pokojne mohla volať Kovboji a votrelci, pretože konečne zase dôjde aj na to UFO. Či z toho niečo vyplynie aj vo finále, ťažko povedať, ale už len fakt, že sa nejakí mimozemšťania pozerajú na to, ako sa desiatky ľudí systematicky vraždia na jednom mieste, je vzrušujúca a zároveň čiernohumorná. No a ukazuje sa, kto je najdôležitejšou postavou celej série. Svojim spôsobom mu držíte aj palce, ale nebudem spoilerovať. ()

Palindrom (2015) (S02E10)

Akčného vrcholu sme sa dočkali v deviatej časti, tá záverečná už len logicky uzatvára všetky osudy postáv. Teda na niektorých sa možno zabudlo, čo napríklad ten najmladší vnuk na fízlici? Viac sa tu filozofuje, séria odkrýva posledné karty ohľadom myšlienok a že je nad čím premýšľať. Aj tí mimozemšťania môžu dumať, čo je to to ľudstvo vlastne zač. Áno, ich sme sa už vo finále nedočkali a tak tu ostávajú interpretácie otvorenejšie. ()

Season 3 (2017) (S03)

Možno o niečo slabšie ako dokonalé prvé dve série, ale možno ani nie. Atmosféra je opäť odlišná, ale nájdeme aj veľa styčných prvkov a je jasné, prečo sa to stále volá Fargo. Vynikajúci casting, každý herec tu doslova exceluje a pre diváka nebude vôbec jednoduché si zaradiť postavy medzi kladné a záporné. Ono to ani nie je možné, ak samozrejme nerátame pani šerifku, tam je to jasné. Séria reaguje na finančnú krízu a pokladá otázky (okrem iného) ohľadom hodnoty človeka podľa jeho majetku, čomu dáva korunu záverečné prirovnanie Davida Thewlisa človeka k mačke, ktorá má podľa neho nakoniec väčšiu hodnotu než lúzer, pretože aspoň slúži majiteľovi na pomaznanie. Áno, Fargo toho opäť ponúka veľa, len sa nad videným treba aj trochu hlbšie zamyslieť, nielen sa nechať unášať príťažlivým a napínavým dejom. I keď aj to je veľmi príjemné... ()

Teorie prázdných míst (2017) (S03E01)

Pilot pochopiteľne opäť nesklamal, práve naopak, nalákal na ďalšiu sériu tým najlepším možným spôsobom. Opäť tu máme spackaný zločin, ksichty na pohľadanie a chladnú Minessotu. Hlavným tromfom a lákadlom je Ewan McGregor v hlavnej dvojúlohe, ale po pozretí úvodnej epizódy začnete mať dojem, že zaostávať nebudú ani Mary Elizabeth Winstead, Carrie Coon a David Thewlis. Tomu stačilo pár viet, aby bolo jasné, že budú problémy až na strechu. ()

Princip omezeného výběru (2017) (S03E02)

Opäť platí, že takmer žiadna dvojka ľubovoľnej série ľubovoľného seriálu nedosiahne nikdy intenzity pilotu a platí to aj teraz. I keď veľa nechýbalo, ide skutočne o kvalitnú epizódu, nevynímajúcu čierny humor a dokonca ani ďalšiu vraždu. K tretej sérii som tak po dvoch dieloch totálne prišpendlený a aj atmosférou ma zaujala rovnako ako predchádzajúce dve. Tá sa blíži možno viac k dvojke a to aj napriek tomu, že sa odohráva viac menej v súčasnosti. ()

Zásada sporu (2017) (S03E03)

Každá séria kvalitného seriálu musí mať aspoň jednu epizódu, ktorá sa vymyká zo zabehnutej atmosféry, prípadne aj dejovej línie. V trojke Farga sme sa dočkali už pri tretej časti, čo je určite prekvapivé, keďže ešte nie všetky figúrky sú jednoznačne rozostavané na šachovnici. Ale čo, máme tu krásne retro a s animovanými sci-fi vsuvkami, takže fanúšikovia tohto žánru určite budú mať radosť. Dej sa extra dopredu nepohol, ale zase sa nám potvrdí, aká je Carrie Coon sympatická herečka. ()

Problém těsného úniku (2017) (S03E04)

Jeden by mohol povedať, že keď sa postavy dozvedajú to, čo my už vďaka rozsahu informácií dávno vieme, tak to môže zaváňať nudou. Mňa práve naopak takéto momenty nesmierne bavia a ani neviem prečo. Úvod so zvukmi charakterizujúcimi postavy je geniálny, priebeh deja skôr klasický, bez vyložene lahôdkových momentov, ak napríklad nechcete vidieť Davida Thewlisa vracať na záchode. Z jeho zubov budem mať dnes v noci asi nočné mory. ()

Dům zvláštního určení (2017) (S03E05)

Všetci kujú pikle, až sa im z kešiek práši. Dokonca aj nejaký ten finančný kontrolór. Jediný, kto je v pokoji, je miestny prihoretý šerif, ako sme si už v tomto seriáli zvykli. A tentokrát je na rozdiel od Boba Odenkirka aj husto nesympatický a ako mačo tupec aj vyzerá. Ale jeho patetické preslovy sú celkom vtipné, len by som pri ich prezentácii nechcel byť v koži jeho zamestnancov. Čaká nás vtipný čiernohumorný úvod a naopak veľmi drsné finále, kde vám príde ľúto aj istej zápornej postavy. ()

Bůh nemilosrdenství (2017) (S03E06)

Cítiť, že seriál sa prehupol do druhej polovice a hneď tu máme niekoľko zásadných zvratov, ktoré rozhodujúcim spôsobom prehodia figúrky na hracom poli. Je tu aj zopár napínavých slovných aj neslovných konfrontácií, hlavne sa ide ale pomalším tempom, čo sérii nikdy neškodilo. No a každý tu má aj tú svoju chvíľku, niekedy dokonca viacero. Asi zatiaľ najlepší diel série, stále ale dávam "iba" štyri hviezdy s očakávaním "nabúchaných" záverečných epizód. ()

Zákon nevyhnutelnosti (2017) (S03E07)

Keď sa takmer celý diel odohráva na policajnej stanici, tak to má vždy niečo do seba. No a záver mi pripomenul môjho obľúbeného Utečenca, len asi až nie s tak optimistickým záverom pre hrdinku. Mimochodom, dej sa odohráva počas štedrého dňa a neskôr večera a na tieto Vianoce postavy len tak nezabudnú. Sme v Minnesote, takže sú aj pekne biele, nie ako u nás, na blate. ()

Kdo je králem popírání? (2017) (S03E08)

Tak šerifka sa hrá na Sama Gerarda, ale dej sa začne vyvíjať po15 minútach iným smerom. Tieto konfrontácie v Minnesotských lesoch nás určite v seriáli bavia všetkých a neinak je tomu aj v tomto dieli. Inak slučky sa sťahujú na všetkých frontoch, pričom navrch majú zločinci. Ako z toho postavy vykorčuľujú, ak vôbec, zistíme počas dvoch zvyšných dielov, snáď na to bude dosť priestoru a všetko sa ukončí bez zbytočného stresu. ()

Aporie (2017) (S03E09)

Tak v predfinále nás toho čaká pomerne dosť, predovšetkým jeden zásadný zvrat, ktorý stavia všetko na hlavu, i keď my a šerifka pravdu poznáme. Som rád, že finále tak nebude iba "doklep", ako to bolo minule, ale bude sa v ňom toho musieť doriešiť veľmi veľa a môžeme sa tak tešiť na veľkú jazdu. ()

Mít koho milovat (2017) (S03E10)

No mám dojem, že finále trojky je zo všetkých sérií zatiaľ najlepšie zvládnutým zakončením. Tvorcovia si nechali zopár es v rukáve aj na záverečnú trištvrtehodinku a vytiahli ich v správny čas. Navyše ponúkli aj najlepšiu záverečnú scénu a aj najlepší záverečný dialóg doterajšieho priebehu seriálu. Niektoré závery môžu pôsobiť dokonca prekvapivo, záverečný úsudok a vyplnenie fabule si ale musíte urobiť sami. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (více)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (více)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020