Fargo (TV seriál)

Fargo

Fargo

Krimi / Drama / Komedie

USA, 2014–2020, 34 h 2 min (Minutáž: 44–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Colin Hanks, Martin Freeman, Russell Harvard, Kirsten Dunst, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Carrie Coon, Jesse Plemons, Mary Elizabeth Winstead, David Thewlis, Ted Danson, Bokeem Woodbine, Jean Smart, Bob Odenkirk, Keith Carradine, Cristin Milioti, Joey King, Zahn McClarnon, Angus Sampson, Michael Stuhlbarg, Andy Yu, Emily Haine, Jeffrey Donovan, Olivia Sandoval, Rachel Keller, Graham Verchere, Raven Stewart, Goran Bogdan, Joshua Close, Mark Forward, Gary Valentine, Michael Hogan, Shea Whigham, Adam Goldberg, Glenn Howerton, Brad Garrett, Nick Offerman, Elizabeth Marvel, Keir O'Donnell, Tom Musgrave, Barry Flatman, Rachel Blanchard, Susan Park, Oliver Platt, Zina Lee, Allan Dobrescu, Dan Beirne, Kate Walsh, Hamish Linklater, Linda Kash, Mary McDonnell, Julie Ann Emery, Keegan-Michael Key, Peter Breitmayer, Jordan Peele, Gordon S. Miller, Caitlynne Medrek, Spencer Drever, Scott Hylands, Mike Bradecich, Ryan O'Nan, Ivan Sherry, Adam Arkin, Atticus Mitchell, Liam Green, Steve Belford, Matt Cooke, Eric Keenleyside, Kate Corbett, Scoot McNairy, Ray Wise, Terry Kinney, Shawn Doyle, Stephen Root, Brian Markinson, Helena Mattsson, DJ Qualls, Kelly Holden Bashar, Kieran Culkin, Dan Willmott, Andrew Moxham, Daryl Shuttleworth, Markus Parilo, Dave Trimble, Brian Jensen, Christopher Rosamond, Leah Cairns, Jeff Clarke, Bruce Campbell, Jonas Chernick, Gregory 'Dominic' Odjig, Lorne Cardinal, Barkhad Abdirahman, Ann Cusack, Kai Lennox, Greg Bryk, Mackenzie Gray, Sarah Lind, Douglas Chapman, Wayne Duvall, Martin Freeman (vyp.), Elizabeth Bowen, Michelle Thrush, Paul Braunstein, Jane McGregor, Blair Young, Jennifer Copping, Joe Cobden, Eve Harlow, Byron Noble, Ben Wilkinson, T. Michael Morris, Jason William Day, Cory Gruter-Andrew, Greg Lawson, David LeReaney, Carlos Diaz, James Binkley, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Sam Duke, Allan Dobrescu (a.z.), Rachel Keller (a.z.), Garry Chalk, Fred Melamed, James Jordan, Mark Acheson, James Downing, James D. Hopkin, James Dugan, Tayden Marks, Dan McDougall, Andy King, Anthony Ulc, Sylvester Groth, Fabian Busch, Thomas Mann, Francesca Eastwood, Rob McElhenney, Frances Fisher, Nikolai Nikolaeff, Tyrone Benskin, David Sparrow, Jason Cermak, Dan Jeannotte, Andrew Airlie, Elizabeth Bowen, Samuel Marty, Michael Brown, Chris Rock, David Lawrence Brown, Tom Carey, Peter Skagen, Joe Norman Shaw, Marty Antonini, Jason Schwartzman, Jack Huston, Amber Midthunder, Ben Whishaw, Jessie Buckley, Salvatore Esposito, Jeremie Harris, Emyri Crutchfield, Francesco Acquaroli, Allegra Fulton, Timothy Olyphant, Nadia Simms, Brendan Taylor

// S01: "Můžete našlapovat opatrně jak chcete, ten led se pod vámi dřív nebo později stejnak prolomí." Lester Nygaard (if he could) S02: Příliš do sebe zahleděný wannabe-art, bez pořádné katarze, smyslnuplného charakterového vývoje, pamatování hodných scén nebo pořádné, originální atmosféry. Všechno je vypůjčené odjinud, neustále se odkazuje, ohlíží nazpátek, ohlíží do budoucnosti a jen málokdy to vlastně vůbec dává smysl. Failing letošních seriálů pokračuje, nové řady ze zaběhlých sérií s vyjímkou Pozůstalých prostě ne a ne zaujmout to správné tempo. Bída.(18.6.2014)

Po šesti dílech nemůžu vzhledem ke skvělému nástupu pilotu konstatovat nic jiného, než že jde o promarněný potenciál. Cynický spletenec osudů, kde je půlka postav otravná a druhá půlka rádoby cool (naprosto tragická dvojice zabijáků, kteří nikoho vůbec nezajímají) a lidský rozměr se ztratil, tedy až na pár záchvěvů Martina Freemana. Ten zůstává nejzajímavější postavou. - Edit: Po sedmi dílech končím se sledováním.(1.6.2014)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Konečně tu máme nějaké neokoukané prostředí. Žádné prosluněné Los Angeles či nikdy nespící New York, ale malé městečko Bemidji v mrazivé Minnesotě plné zajímavých a poměrně originálních postav. Fargo, krimi drama šmrncnuté morbidním humorem, fungovalo již v podobě filmu, byť mně osobně mnohem více sedí seriálová verze, která i přes všechny ty absurdity působí méně šíleně a má sympatičtější a důkladněji napsané postavy. A právě kvůli postavám tenhle seriál stojí za pozornost, protože určitým způsobem jsou sympatičtí úplně všichni včetně záporáků. Tyhle jednosériové zápletky se mi velice zamlouvají. Tvůrci přesně ví, kde bude mít příběh začátek a kde bude mít konec, tudíž odpadá přemíra vaty a nesmyslné natahování, ale přesto je čas nápady tvůrců pořádně rozvinout. Druhé série se sice dočkáme, ale kromě obdobného prostředí, bude mít úplně rozdílnou zápletku i postavy (podobně jako třeba AHS nebo True Detective). Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Částečně jiné, než první série. Méně humorné, avšak obdobně absurdní a nechybí i nějaká ta WTF. Rozjezd má druhá série pomalejší a k postavám jsem si hledal cestu o trošičku déle, než v případě první řady. Nicméně už velice brzy se rozjedou pořádná jatka, která vrcholí v 8. a 9. epizodě, přičemž ta 10. je netradičně spíše už jen takový epilog. Atmosféru to má stále lahůdkovou, napětí je budováno hodně šikovně a scénář je příjemně nepředvídatelný. Tvůrci rádi bourají stereotypy momenty, které do celkového konceptu vůbec nesedí a nebo působí divně. A mně se to líbí. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Dějově je to o dost slabší, než předchozí dvě série, přesto velice zábavné - obzvláště hravá první polovina. Parádně nechutnej Thewlis, sympatický policajtka, McGregor ve vtipné dvojroli a celková rozmanitost ve stylu vyprávění měnící se díl od dílu. Škoda, že finále jede už spíše jen ze setrvačnosti, po stránce gradace to ne zcela funguje a konec víceméně vyšumí do ztracena. I tak je to ale pořád osobitý seriálový počin, oproti sériím předchozím zase trošku odlišný. Hodnocení série: 3,5/5(1.3.2015)

Prvé sériu som si nevychutnal až tak, ako niektorí iní diváci, ktorí z pre mňa dosť nepochopiteľných dôvodov hovorili o seriáli roka. Mierne ľahký nadpriemer to áno, ale dosť ma iritovalo mnooooožstvo nechutne záporných postáv, ako záver ukázal úplne zbytočné dejové vedľajšie nikam nevedúce línie (Oliver Platt) a nelogické konanie (nájomný vrah ohrozí celú svoju existenciu len preto, že ho vo výťahu údajne spoznal nejaký opitý blbeček). Plusom bola mrazivá snežná atmosféra, sympatické kladné postavy (budúca šerifka, jej otec a jej nová láska a jeho dcéra). Výkon oceňovaného Billy Boba Thorntona hodnotím rozporuplne - na jednej strane silná záporná postava, ale tiež mimoriadne nesympatická (aj záporná postava môže byť istým spôsobom sympatická). Našťastie potom prišla druhá séria (odohrávajúca sa pred prvou, ale viac krát na ňu skvele reagujúca, viď. absolútne dojemný úvod poslednej časti) a tá ma úplne rozsekala. Ultimátna vojna dvoch mafiánskych vojen a uprostred nich neškodní obyvatelia zaspatého mestečka v čele s mimoriadne čestným šerifom Patrickom Wilson a jeho rodinou. "Dobrú noc, pán Solverson." - "dDbrú noc, pani Solversonovú. A aj celému šíremu svetu."(20.1.2017)

Chtěl jsem původně napsat, co je na tomto seriálu skvělého a proč byste jej měli vidět. Když jsem ale narazil na komentáře několika chytřejších, konkrétně na komentář hobitího trolla Bluntmana (Eru, ty víš, že ho od srdce nesnáším), pochopil jsem, že větší službu lidstvu udělám, když jeho fundovaný komentář plný exatní erudice přeložím do lidštiny, tak, aby ho pochopil i debil mého či snad horšího formátu. Vezměme to po(s)tupně. Hobitovy věty budiž kurzívou, překlad tučně. Pilot FARGA je ozvláštňující tím, že oba coenovské přístupy... Pilot jménem Farga činí vše jiným, zvláštním a to tím, že dva vztahy - přístupy někdejších režisérů, bratrů Coenů... (příčinně provázanou sérii černohumorných epizod a spíše umělecky odvyprávěnou a žánrově obtížně kategorizovatelnou tragikomickou existenciální nálož) Tohle se fakt blbě vysvětluje, mno, zkusím to: Seriál, který je plný černého humoru a je z nějaké příčiny provázaný, je vyprávěn uměleckou formou, lze jej těžko zařadit mezi žánry, určit kategorii... bytostná nálož... Nevím, zde možná chybí kus původního textu. Záleží asi na každém, jak to zkusí přeložit. A poslední věta ze Dna pytle: spojuje do jednoho soudržného celku, jenž nejvíc potěší ty, kteří mají filmografii bratří nakoukanou horem spodem. Tedy, na konci vám připomene seriál jakýsi celek, který bude pravděpodobně nějak soudržný... Opět trochu tápu... Tento seriál jakožto tedy soudržný celek potěší nejvíc asi ty, kteří od režisérů původního Farga, bratrů Coenů, viděli všechny jejich další filmy. Doufám, že jsem Vám byl tímto nápomocen. Kdybyste později náhodou narazili na komentář od dalšího ufona, jehož galakčtině nerozumíte, obraťte se na starého dobrého Segrouše.(17.8.2014)

• - Píseň, která zazní v intru epizody, je „War Pigs“ od Black Sabbath. (DarweyD)

• - V 7. epizodě s názvem „Who Shaves the Barber?“ a 8. epizodě s názvem „The Heap“ se v rolích dvou detektivů objeví populární komici Keegan-Michael Key a Jordan Peele, známí především ze své show Key and Peele (od r. 2012). (geklon)

• - Fargo je největším městem státu Severní Dakota ve Spojených státech amerických. (Henk123)