Fargo (TV seriál)

Fargo

Fargo

Krimi / Drama / Komedie

USA, 2014 - 2017, 26 h 42 min (Minutáž: 44–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Colin Hanks, Martin Freeman, Russell Harvard, Kirsten Dunst, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Carrie Coon, Jesse Plemons, Mary Elizabeth Winstead, David Thewlis, Ted Danson, Bokeem Woodbine, Jean Smart, Bob Odenkirk, Keith Carradine, Cristin Milioti, Joey King, Zahn McClarnon, Angus Sampson, Michael Stuhlbarg, Andy Yu, Emily Haine, Jeffrey Donovan, Olivia Sandoval, Rachel Keller, Graham Verchere, Raven Stewart, Goran Bogdan, Joshua Close, Mark Forward, Gary Valentine, Michael Hogan, Shea Whigham, Adam Goldberg, Glenn Howerton, Brad Garrett, Nick Offerman, Elizabeth Marvel, Keir O'Donnell, Tom Musgrave, Barry Flatman, Rachel Blanchard, Susan Park, Oliver Platt, Zina Lee, Allan Dobrescu, Dan Beirne, Kate Walsh, Hamish Linklater, Linda Kash, Mary McDonnell, Julie Ann Emery, Keegan-Michael Key, Peter Breitmayer, Jordan Peele, Gordon S. Miller, Caitlynne Medrek, Spencer Drever, Scott Hylands, Mike Bradecich, Ryan O'Nan, Ivan Sherry, Adam Arkin, Atticus Mitchell, Liam Green, Steve Belford, Matt Cooke, Eric Keenleyside, Kate Corbett, Scoot McNairy, Ray Wise, Terry Kinney, Shawn Doyle, Stephen Root, Brian Markinson, Helena Mattsson, DJ Qualls, Kelly Holden Bashar, Kieran Culkin, Dan Willmott, Andrew Moxham, Daryl Shuttleworth, Markus Parilo, Dave Trimble, Brian Jensen, Christopher Rosamond, Leah Cairns, Jeff Clarke, Bruce Campbell, Jonas Chernick, Gregory 'Dominic' Odjig, Lorne Cardinal, Barkhad Abdirahman, Ann Cusack, Kai Lennox, Greg Bryk, Mackenzie Gray, Sarah Lind, Douglas Chapman, Wayne Duvall, Martin Freeman (vyp.), Elizabeth Bowen, Michelle Thrush, Paul Braunstein, Jane McGregor, Blair Young, Jennifer Copping, Joe Cobden, Eve Harlow, Byron Noble, Ben Wilkinson, T. Michael Morris, Jason William Day, Cory Gruter-Andrew, Greg Lawson, David LeReaney, Carlos Diaz, James Binkley, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Sam Duke, Allan Dobrescu (a.z.), Rachel Keller (a.z.), Garry Chalk, Fred Melamed, James Jordan, Mark Acheson, James Downing, James D. Hopkin, James Dugan, Tayden Marks, Dan McDougall, Andy King, Anthony Ulc, Sylvester Groth, Fabian Busch, Thomas Mann, Francesca Eastwood, Rob McElhenney, Frances Fisher, Nikolai Nikolaeff, Tyrone Benskin, David Sparrow, Jason Cermak, Dan Jeannotte, Andrew Airlie, Elizabeth Bowen, Samuel Marty, Michael Brown

Balanc humoru s odporným svinstvem je nelehká věc. Vžilo se pro něj úsloví černý humor, a není na něj zdaleka jednoduchý recept. Ano, v obecné rovině se člověci jako správné bestie dosyta smějí cizímu utrpení, na tom je postavena značná část humoru vůbec. V principu ale grotesky, klasické surové animáky apod. zpravidla fungují tak, že po vraždě Itchiho, Toma, kojota, Kennyho, vlka, atd. nebo zrubání komika se oběť v další scéně objeví živá, ač mnohdy pomlácená. Tedy znovu, ubalancovat vyvražďovací spletitou historku bez tuhnutí úsměvu není lehké. Zde se ale spíš než jako komedii rámovanou příběhem–záminkou povedlo vyprávět neuvěřitelný propletenec pitoreskních osudů a souvislostí, patřičně bez skrupulí a morálky. A do toho prokládat gagy postavenými na citaci původního Farga i spousty volně souvisejících filmů, osobním charismatu herců a nečekaných rozhodnutích jejich postav. Zručná práce, skoro za max.(29.7.2014)

Po třech dílech musím říct, že vítězí rozpaky. Děj je zajímavý a rozhodně originální, ale proč se sakra všechny postavy chovají tak debilně, hloupě, divně (ano, v čele s policejním sborem) a jednají naprosto nelogicky? Navíc mám občas neodbytný dojem, že sleduji spíše roboty s naprogramovaným úsměvem a "myšlením". Nicméně z donucení drahé polovičky musím sledovat dál, tak snad časem budu chytřejší. EDIT: Vždycky jsem si byla jistá, že když se nedostaví nadšení při shlédnutí prvních tří dílů, už se nedostaví nikdy. No... budu svůj názor muset jednoznačně přehodnotit. Nic takového, jako je Fargo, tu ještě nebylo. Ne z hlediska zápletky, která sama o sobě tak unikátní není, ale stylem vyprávění, neotřelým tragikomickým humorem a bizarní hlavní postavou. Přestože jsem k prvním třem dílům přistupovala nedůvěřivě a do zhlédnutí se musela spíše nutit, postupně si mě ten ledový zapadákov se všemi svými podivuhodnými postavičkami získal. Jen se mi pořád nechce věřit, že jsou u policie a FBI takoví hlupáci. :)(14.4.2015)

Po dlouhé době jsem se zase pustil do nějakého seriálu. Fargo tu byl hodně dobře hodnocený a to samo o sobě lákalo ke shlédnutí. Původní film znám a tak jsem byl zvědavý, jak celej ten námět natáhnou na deset hodin. Tvůrci to nakonec zvládli vcelku obstojně, přestože jsem se nedokázal zbavit dojmu, že tak prostředek seriálu spíš nudil, než by byl schopný zaujmout. Vrchol tohoto seriálu tak vnímám u prvních dvou a posledních dvou dílů. Ten prostředek je jen taková nepatrná výplň, kde si umocňujete vztahy mezi jednotlivými postavami a Martin Freeman se tu naprosto brutálně proměňuje, což je jediný velký plus prostředních epizod. Nicméně nebejt Billy Bob Thorntona, je tenhle seriál poloviční, ne-li čtvrteční. On je prostě naprosto boží a jeho postava tu měla absolutní místo. Možná ten prostředek seriálu kvalitně klesal i díky tomu, že v něm nebyl moc vidět. Závěrem ale vše dohnal a celou tu parádní atmosféru zasněženého amerického zapadákova dokonal k obrazu svému. Film Fargo je plný vychytávek a tenhle seriál se toho drží. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že "jen" roztáhl původní film na jednotlivé epizody. Ono ale...co také čekat jiného.(9.3.2015)

Minisérie z produkce bratrů Coenových přináší přesně to, co od ní fanoušci původního filmu mohli čekat. Žádný remake či pokračování, zkrátka zasazení do stejného prostředí, ovšem s jinými postavami, které ale do těch původních filmových nemají moc daleko. Roztomilé pomrkávání na diváky znalé filmového Farga je pak takovou chutnou třešinkou na dortu téhle proklatě černé absurdní komedie. První dva díly - 90% Fargo naplnilo veškerá má očekávání a je beze sporu jednou z nejlepších minisérií roku. Mimochodem proměna postavy Martina Freemana je jedním slovem úchvatná. 1. série - 100% Druhá řada mi přišla možná ještě o fous lepší, především co se příběhu týká. Akčkoli tu nechybí klasické fargovské ingredience, je tentokrát mnohem dramatičtější a místy i depresivnější. 2. série - 100% Se třetí řadou bude mít pravděpodobně dost diváků problém, protože se vydává trochu jinou cestou. Je více filozofická a přestože tu nechybí groteskní postavy, zamýšlí se i nad otázkami smyslu života. To vše samozřejmě stále v onom typickém fargovském duchu a s absurditou sobě vlastní. Ewan McGregor v dvojroli znesvářených bratrů podle předpokladů exceluje, ale ve výsledku vás nejvíce upoutá opět skvělá Carrie Coon v roli policistky, kterou všichni (včetně automatických dveří) ignorují, a především pak nenapodobitelný záporák Varga v podání Davida Thewlise. 3. série - 90%(29.4.2014)

Príbeh je dobre premyslený, úspešne požmurkáva na filmovú predlohu, ale ide si svojou nevyšlapanou cestou. Oceňujem najmä zaujímavý vývoj, vďaka ktorému nevadí pomalšie tempo. Síce sa tu nájdu postavy, ktoré by človek najradšej zabil po pár minútach (prvý v poradí určite doslovný Forrest Gump junior), ale Allison Tolman je sympatická baculka, Martin Freeman je správne nejednoznačný a Billy Bob Thornton...on to má jednoducho v sebe. A všetci pekne zabalení do bielej periny potriesnenej krvou. Najviac mi zo všetkých dojmov vyčnieval ten zo znovu nájdenej chuti do života. Nadpriemerný seriál? Rohodne. Udalosť roka? Nie, ale medzi kandidátov by som ho jednoznačne nominoval.(8.1.2017)

• - Seriál, respektive poslední díl "Morton's Fork", končí za doprovodu hudebního motivu, kterým začíná film Fargo (1996). (bohhous22)

• - Spoiler: V 7. díle 1. série "Who Shaves the Barber?", kdy policista Molly (Allison Tolman) navštíví v nemocnici hluchoněmého nájemného vraha, používá pro komunikaci tabulku a fix. Je možné si všimnout, že slovo "deaf" z tabulky zmizí a opět se objeví. (fifas2)

• - Když vejde Lester (Martin Freeman) do restaurace za Lornem (Billy Bob Thornton), je na stěně tabule se speciální nabídkou, a to drinkem White Russian, česky Bílý medvěd, který je známý z filmu Big Lebowski (1998), za kterým také stojí bratři Coenové. (BabetakCZE)