Fargo (TV seriál)

Fargo

Fargo

Krimi / Drama / Komedie

USA, 2014 - 2017, 26 h 55 min (Minutáž: 30x50 min)

Jeff Russo

Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman, Colin Hanks, Bob Odenkirk, Joshua Close, Shawn Doyle, Joey King, Oliver Platt, Julie Ann Emery, Glenn Howerton, Brian Markinson, Susan Park, Kate Walsh, Leah Cairns, Adam Goldberg, Keith Carradine, Atticus Mitchell, Kirsten Dunst, Jeff Clarke, Russell Harvard, Jesse Plemons, Ted Danson, Patrick Wilson, Jean Smart, Nick Offerman, Brad Garrett, Kieran Culkin, Bokeem Woodbine, Jeffrey Donovan, Angus Sampson, Adam Arkin, Bruce Campbell, Jonas Chernick, Emily Haine, Michael Hogan, Zahn McClarnon, Cristin Milioti, Gregory 'Dominic' Odjig, Lorne Cardinal, Rachel Blanchard, Barkhad Abdirahman, Ann Cusack, Eric Keenleyside, Elizabeth Marvel, Kate Corbett, Keir O'Donnell, Kai Lennox, Greg Bryk, Terry Kinney, Ryan O'Nan, Mackenzie Gray, Sarah Lind, Douglas Chapman, Wayne Duvall, Martin Freeman (vyp.), Elizabeth Bowen, Michelle Thrush, Barry Flatman, Paul Braunstein, Gary Valentine, Jane McGregor, Keegan-Michael Key, Jordan Peele, Blair Young, Stephen Root, Helena Mattsson, Jennifer Copping, Joe Cobden, Dan Beirne, Eve Harlow, Byron Noble, Spencer Drever, Ben Wilkinson, T. Michael Morris, Jason William Day, Tom Musgrave, Cory Gruter-Andrew, Greg Lawson, David LeReaney, Christopher Rosamond, Kelly Holden Bashar, Peter Breitmayer, Dave Trimble, Carlos Diaz, Gordon S. Miller, James Binkley, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Liam Green, Brian Jensen, Sam Duke, Ewan McGregor, Carrie Coon, Mary Elizabeth Winstead, Mike Bradecich, Allan Dobrescu (herec, a.z.), Rachel Keller (herec, a.z.), Raven Stewart, Garry Chalk, Scoot McNairy, Fred Melamed, Michael Stuhlbarg, David Thewlis, Daryl Shuttleworth, James Jordan, Markus Parilo, Mark Acheson, James Downing, James D. Hopkin, James Dugan, Tayden Marks, Dan McDougall, Matt Cooke, Graham Verchere, Caitlynne Medrek, Andy King, Anthony Ulc, Scott Hylands, Sylvester Groth, Fabian Busch, Andrew Moxham, Steve Belford, Goran Bogdan, Shea Whigham, Thomas Mann, Francesca Eastwood, Rob McElhenney, Ray Wise, Frances Fisher, Nikolai Nikolaeff, Tyrone Benskin, Hamish Linklater, Mary McDonnell, DJ Qualls, David Sparrow, Jason Cermak, Ivan Sherry, Dan Jeannotte, Mark Forward, Olivia Sandoval, Andy Yu, Andrew Airlie, Elizabeth Bowen, Samuel Marty
  • El Pistolero

10/10. Je to ostuda, ale Martina Freemana jsem zaregistroval teprve před dvěma lety, kdy byl obsazen do role Bilba ve snímku „Hobit: Neočekávaná cesta“. Kdo to je? Nějaký Morganův příbuzný? Zvládne takovou roli? Dnes už vím, že zvládne i mnohem víc. A přesvědčil jsem se o tom i díky seriálům „Kancl“ a nyní „Fargo“. Vnitřní proměna jeho Lestera Nygaarda je po herecké i psychologické stránce dokonalá. Když Lester v sedmé epizodě vítězoslavně opouštěl zadržovací celu, vybavila se mi hlavní postava Mailerova románu „Americký sen“, která se dopustila stejného zločinu a stejně obratně si postupovala při své obhajobě. Samozřejmě také Thorntonův Lorne Malvo nemá chybu. Druhá a třetí série jsou neméně skvělé a navíc velmi osobité. Tleskám. TOP 10.(27.11.2014)

Your problem is you spent your whole life thinking there are rules. There aren't. We used to be gorillas. All we had is what we could take and defend. The truth is, you're more of a man today than you were yesterday. Kabelovka FX opäť skóruje a po prvotriednom American Horror Story servíruje ďalší nanajvýš vydarený seriálový kúsok. Síce netradične hodnotím/komentujem už hneď po hodinovom pilote, ale nadšenie je jednoducho tak veľké, že sa neviem ubrániť (a na prípadnú úpravu dojmov po celej sérii tu funguje editácia príspevkov, takže no problem). Súčasný trend rozvádzania filmových námetov do seriálovej podoby sa mi pozdáva. Máme tu priam vynikajúceho Hannibala (5*), slušný Bates Motel (3,5*), ktoré sa síce len inšpirujú v ich filmovej verzii, ale aj obstojný From Dusk Till Dawn (3*), ktorý doslovne rozvádza zápletku známu z filmu do celého seriálu. Nehovoriac o tom, že v závese už čaká Rosemary's Baby a ďalší. Teraz však prišlo Fargo a obavy, že „televízny remake“ sa nemôže k originálu ani len priblížiť boli rozhodne namieste. Fargo sa totiž nejaví ako námet hodný niekoľkohodinového spracovania (konkrétne 10 dielneho). Film za tie roky nabral až status kultu a bratia Coenovci majú navyše veľmi špecifický spôsob natáčania. Ich filmy idú značne mimo hlavný prúd a v žiadnom prípade sa neprispôsobujú vkusu väčšinového diváka. Prekvapivo a hlavne chvalabohu sa toho ani po 18 rokoch veľa nezmenilo a skúsení bratia dokázali z dohľadu producentov a z časti aj scenáristov zabezpečiť, že aj seriálové Fargo má tú surovú atmosféru podfarbenú čiernym humorm. Opäť tak vznikla perfektná sarkastická kriminálka s niekoľkými scénami privedenými až do stavu ad absurdum, s pomalým tempom, s do detailov prepracovanými dialógmi a s dusnou mrazivou atmosférou jedného amerického zapadákova , všetko zaoblené v správnom čierno humornom balení. Takmer ani nebadať, že sa Ethan s Joelom nechopili réžie. V tom všetkom doslovne exceluje, dovolím si tvrdiť, že oveľa výraznejšie herecké osadenie ako v samotnom originály: Martin „Biblo Pytlík“ Freeman je herecká istota a svojou rolou pripomenie Watsona z britského Sherlocka; a znovuzrodený Billy Bob Thornton, ktorý si svojím chladným prístupom pre seba kradne každé a jednu scénu. Nebojím sa ho dokonca prirovnať k tomu, čo predviedol Matthew McConaughey v True Detective na HBO. Jedine úloha policajtky je zatiaľ dosť nevýrazná, ale tam jednoducho Frances McDormand ani nešlo tromfnúť. Úvodná epizóda tak poteší rovnako ako fanúšikov Coenovcov, tak fanúšikov originálneho filmu, ale aj nezainteresovaných divákov, aj keď tí musia byť pripravený na dosť „zvláštnu podívanu“ ako sú bežné kriminálky. Je síce pravda, že seriál občas možno až príliš lipne na snahe napodobňovať feeling filmového Farga, ale pokiaľ to v ďalších epizódach neskĺzne len do vyslovenej kópie, ale predvedie aj pár vlastných, originálnych nápadov, tak tu máme seriálový počin roka! Potenciál do budúcna tu je totiž obrovský, príbeh rozohraný na výbornú. Edit: po celej sérii musím uznať, že seriál s prepracovanejšími a najlepšie napísanými postavami som ešte nevidel, skvelé! Výborná konkurencia k tohtoročnému True Detective. Plný počet a ani 9o bod menej! Season 1 = 5* (10/10) / Season 2 = 4* (8/10) / Season 3 = 3* (6/10)(25.4.2014)

Nenačta si žádné informace o seriálu, celých dvacet epizod jsem důvěřivě předpokládal, že se vskutku jedná o pravdivé události (notabene když vám to cpou před KAŽDÝM dílem). Jsem příznivcem mystifikací, ale tahle nepřinesla vůbec nic (to, že výkonný producent tvrdí, že mu to umožnilo "vyprávět příběh novým způsobem", je pitomina)... A tato domnělá pravdivost událostí také v mých očích celou dobu omlouvala to, proč je celá řada postav úplně dementních nebo retardovaných (platí obzvláště pro druhou sérii), popř. proč se i postavy, které jsou sympatické a inteligentní, velice často chovají a rozhodují jako po lobotomii. Říkal jsem si, že takové do nebe volající debiloviny asi může napsat jenom sám život. A ono ne. Vděčím(e) za to však samotnému panu producentovi, který nám tak může vyprávět příběh novým, imbecilním způsobem... Abych jen nehaněl, první série je až na výše zmíněný neduh bezchybná. Billy Bob Thorton jako nejvíc bad ass zabiják, Allison Tolman jako policejní Mirek Dušín a Martin Freeman jako neskutečně skvěle zahraná přizdisráčská svině. Druhá série, jakkoli je po technické stránce stejně skvěle zpracovaná jako ta první, je snad s výjimkou Loua a jeho tchána obydlena výhradně neschopnými debilními postavami, což mé hodnocení výrazně sráží. A k tomu přičtěme to, že Peggy, jedna z nejnesnesitelnějších postav vůbec, které jsem už od prvního dílu stříhal metr, kdy už jí konečně někdo sejme, všechny tyhle masakry přežila... 70% (1. série - 90%, 2. série - 60%)(22.1.2017)

V podstatě takový seriálový datadisk. Ryze postmoderní přístup - rozšíření původního celovečerního filmu. Originální nápad, zasadit do prostředí kultovního snímku Fargo též děj seriálu, ale k dokonalosti tomuto konceptu chybí mnohé, především pak ona příslovečná Coenovská tvůrčí genialita, bratrské duo je scenáristicky i režisérsky úplně jiná liga než jejich novodobí epigoni. Celá ta Coenovsky nezaměnitelná poetika je trochu naředěná, herci sice sympatičtí, ale oproti nedostižnému originálu o třídu níž. A nezachrání to ani Billy Bob Thornton. Ono taky najít někoho lepšího pro role sociopatů než byli Steve Buscemi a Peter Stormare je prakticky nemožné. Pro fanoušky původního klasického Farga je tu samozřejmě mnoho aluzí (pilot začíná naprosto stejným uvozujícím komentářem, stejně jako další díly, náčelník policie je vzbuzen telefonem uprostřed noci v totožné postelové scéně jako Frances McDormandová, jen vajíčka k snídani připravené drahou polovičkou chybějí, k vidění je variace na scénu předčasného odjezdu z vícepodlažního parkoviště, divák také pozná další osudy ve sněhu zahrabaných peněz atd. atd.), atmosféru kultovního snímku z roku 1996 se sice resuscitovat nepodařilo, ale rozhodně vznikla nová kvalita, velmi originálně pojatý nový seriál, nejenom nostalgicky milé připomenutí. Plus marketingově velmi chytrý tah samozřejmě... :-)(22.5.2014)

Zvláštny kúsok. Tam, kde bratia Coenovci nastolili základnú zmes koncetrovanej čiernej komédie a mrazivého thrilleru, ktorý nemal k brutalite ďaleko, si berie Bernstein to najlepšie a pomaly sa posúva iným smerom, s cieľom vyrozprávať nové príbehy. Narácia je spočiatku takmer totožná (za jeden z mála rozdielov sa dá pokladať menšie využitie komického prízvuku a slovíčka "yeah", čo na druhú stranu robí seriál zrozumiteľnejším), Bernstein na pôvodný film odkazuje, kde sa dá, či už je to úvodná scéna alebo počiatočné pozície viacerých postáv, charakterové vlastnosti, kamera či hudobné motívy. Už po 5 minútach však divákovi jasne dokazuje, že toto je niečo iné, niečo nové. Prosto niečo, čo nám ešte Coenovci neukázali. Obsadenie hraje do kariet, dokonca aj mne osobne inak nesympatický Billy Bob Thornton pod jeho taktovkou láme ľady (zvláštne slovné spojenie v súvislosti so zasneženým Fargom); postavy sú prekvapivo živé, zaujímavé a rôznorodé azda vo všetkom - od predvídateľnosti chovania po úroveň nečiernobielosti. Navyše Martin Freeman v jednej z hlavných rolí pilotu využíva charizma nahromadené zo Sherlocka a britských komédií, a potenciálny klenot a hit sezóny je na svete. Pilot: 90%(1.5.2014)

• - Představitel neslyšícího zabijáka Russell Harvard se společně se svým bratrem Rennym už hluchý narodil. (geklon)

• - Scéna z bowlingové haly je celá míněná jako pocta kultovnímu filmu Big Lebowski (1998). (vyfuk)

• - Kufřík s penězi, který představuje jednu z podstatných částí děje v 1. sérii, má svoji značně pohnutou minulost už ve filmu Fargo (1996), kde svému majiteli také nepřinesl moc štěstí. Jedná se zároveň o jediné pojítko mezi původním filmem a novějším seriálem. (Miro_CZ)