Fargo (TV seriál)

Fargo

Fargo

Krimi / Drama / Komedie

USA, 2014 - 2017, 26 h 42 min (Minutáž: 44–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Colin Hanks, Martin Freeman, Russell Harvard, Kirsten Dunst, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Carrie Coon, Jesse Plemons, Mary Elizabeth Winstead, David Thewlis, Ted Danson, Bokeem Woodbine, Jean Smart, Bob Odenkirk, Keith Carradine, Cristin Milioti, Joey King, Zahn McClarnon, Angus Sampson, Michael Stuhlbarg, Andy Yu, Emily Haine, Jeffrey Donovan, Olivia Sandoval, Rachel Keller, Graham Verchere, Raven Stewart, Goran Bogdan, Joshua Close, Mark Forward, Gary Valentine, Michael Hogan, Shea Whigham, Adam Goldberg, Glenn Howerton, Brad Garrett, Nick Offerman, Elizabeth Marvel, Keir O'Donnell, Tom Musgrave, Barry Flatman, Rachel Blanchard, Susan Park, Oliver Platt, Zina Lee, Allan Dobrescu, Dan Beirne, Kate Walsh, Hamish Linklater, Linda Kash, Mary McDonnell, Julie Ann Emery, Keegan-Michael Key, Peter Breitmayer, Jordan Peele, Gordon S. Miller, Caitlynne Medrek, Spencer Drever, Scott Hylands, Mike Bradecich, Ryan O'Nan, Ivan Sherry, Adam Arkin, Atticus Mitchell, Liam Green, Steve Belford, Matt Cooke, Eric Keenleyside, Kate Corbett, Scoot McNairy, Ray Wise, Terry Kinney, Shawn Doyle, Stephen Root, Brian Markinson, Helena Mattsson, DJ Qualls, Kelly Holden Bashar, Kieran Culkin, Dan Willmott, Andrew Moxham, Daryl Shuttleworth, Markus Parilo, Dave Trimble, Brian Jensen, Christopher Rosamond, Leah Cairns, Jeff Clarke, Bruce Campbell, Jonas Chernick, Gregory 'Dominic' Odjig, Lorne Cardinal, Barkhad Abdirahman, Ann Cusack, Kai Lennox, Greg Bryk, Mackenzie Gray, Sarah Lind, Douglas Chapman, Wayne Duvall, Martin Freeman (vyp.), Elizabeth Bowen, Michelle Thrush, Paul Braunstein, Jane McGregor, Blair Young, Jennifer Copping, Joe Cobden, Eve Harlow, Byron Noble, Ben Wilkinson, T. Michael Morris, Jason William Day, Cory Gruter-Andrew, Greg Lawson, David LeReaney, Carlos Diaz, James Binkley, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Sam Duke, Allan Dobrescu (a.z.), Rachel Keller (a.z.), Garry Chalk, Fred Melamed, James Jordan, Mark Acheson, James Downing, James D. Hopkin, James Dugan, Tayden Marks, Dan McDougall, Andy King, Anthony Ulc, Sylvester Groth, Fabian Busch, Thomas Mann, Francesca Eastwood, Rob McElhenney, Frances Fisher, Nikolai Nikolaeff, Tyrone Benskin, David Sparrow, Jason Cermak, Dan Jeannotte, Andrew Airlie, Elizabeth Bowen, Samuel Marty, Michael Brown

--- PRVNÍ SÉRIE --- Konečně tu máme nějaké neokoukané prostředí. Žádné prosluněné Los Angeles či nikdy nespící New York, ale malé městečko Bemidji v mrazivé Minnesotě plné zajímavých a poměrně originálních postav. Fargo, krimi drama šmrncnuté morbidním humorem, fungovalo již v podobě filmu, byť mně osobně mnohem více sedí seriálová verze, která i přes všechny ty absurdity působí méně šíleně a má sympatičtější a důkladněji napsané postavy. A právě kvůli postavám tenhle seriál stojí za pozornost, protože určitým způsobem jsou sympatičtí úplně všichni včetně záporáků. Tyhle jednosériové zápletky se mi velice zamlouvají. Tvůrci přesně ví, kde bude mít příběh začátek a kde bude mít konec, tudíž odpadá přemíra vaty a nesmyslné natahování, ale přesto je čas nápady tvůrců pořádně rozvinout. Druhé série se sice dočkáme, ale kromě obdobného prostředí, bude mít úplně rozdílnou zápletku i postavy (podobně jako třeba AHS nebo True Detective). Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Částečně jiné, než první série. Méně humorné, avšak obdobně absurdní a nechybí i nějaká ta WTF. Rozjezd má druhá série pomalejší a k postavám jsem si hledal cestu o trošičku déle, než v případě první řady. Nicméně už velice brzy se rozjedou pořádná jatka, která vrcholí v 8. a 9. epizodě, přičemž ta 10. je netradičně spíše už jen takový epilog. Atmosféru to má stále lahůdkovou, napětí je budováno hodně šikovně a scénář je příjemně nepředvídatelný. Tvůrci rádi bourají stereotypy momenty, které do celkového konceptu vůbec nesedí a nebo působí divně. A mně se to líbí. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Dějově je to o dost slabší, než předchozí dvě série, přesto velice zábavné - obzvláště hravá první polovina. Parádně nechutnej Thewlis, sympatický policajtka, McGregor ve vtipné dvojroli a celková rozmanitost ve stylu vyprávění měnící se díl od dílu. Škoda, že finále jede už spíše jen ze setrvačnosti, po stránce gradace to ne zcela funguje a konec víceméně vyšumí do ztracena. I tak je to ale pořád osobitý seriálový počin, oproti sériím předchozím zase trošku odlišný. Hodnocení série: 3,5/5(1.3.2015)

Překvapivě skvostný seriál z prostředí zamrzlé Minnesoty, dokonce pro mě o dost lepší než původní filmové zpracování. Noah Hawley má Coenovce dobře nastudované. Ani nevím přesně proč, ale ta městská poetika mi hrozně připomíná kultovní Twin Peaks (a to není vůbec chyba!). Billy Bob Thorton a Martin Freeman jsou herecky naprosto perfektní (možná slovo boží je vhodnější)! Druhá série je úplně jiná, dokonce snad i lepší (a ta retro kamera je luxusní)! Třetí série mi přišla o něco slabší, ale i tak tam bylo hodně zajímavých momentů. Celkově však zůstávám na stále silných 5 hvězdách!(1.10.2014)

1. sezóna: Už jen holá skutečnost, že jsem dal osm dílů naráz v maratonu od sedmi hodin večer až téměř do úsvitu, mluví za vše. Neuvěřil bych, že může člověk v jednu chvíli u seriálu řičet smíchy, a v další minutě potom trnout hrůzou a napětím nad zapeklitým dějem. Televizní Fargo začíná jako dusná černočerná komedie, aby se ve své třetině přetavilo v hutné drama a nakonec v ponurou, temnou kriminálku. Je mi to moc líto, pánové McConaughey, Mikkelsene a Dancy, ale Emmy si tento rok bezesporu zaslouží buďto nekompromisní Thornton anebo král zmrdů v lidské podobě Freeman.(13.8.2014)

Minisérie z produkce bratrů Coenových přináší přesně to, co od ní fanoušci původního filmu mohli čekat. Žádný remake či pokračování, zkrátka zasazení do stejného prostředí, ovšem s jinými postavami, které ale do těch původních filmových nemají moc daleko. Roztomilé pomrkávání na diváky znalé filmového Farga je pak takovou chutnou třešinkou na dortu téhle proklatě černé absurdní komedie. První dva díly - 90% Fargo naplnilo veškerá má očekávání a je beze sporu jednou z nejlepších minisérií roku. Mimochodem proměna postavy Martina Freemana je jedním slovem úchvatná. 1. série - 100% Druhá řada mi přišla možná ještě o fous lepší, především co se příběhu týká. Akčkoli tu nechybí klasické fargovské ingredience, je tentokrát mnohem dramatičtější a místy i depresivnější. 2. série - 100% Se třetí řadou bude mít pravděpodobně dost diváků problém, protože se vydává trochu jinou cestou. Je více filozofická a přestože tu nechybí groteskní postavy, zamýšlí se i nad otázkami smyslu života. To vše samozřejmě stále v onom typickém fargovském duchu a s absurditou sobě vlastní. Ewan McGregor v dvojroli znesvářených bratrů podle předpokladů exceluje, ale ve výsledku vás nejvíce upoutá opět skvělá Carrie Coon v roli policistky, kterou všichni (včetně automatických dveří) ignorují, a především pak nenapodobitelný záporák Varga v podání Davida Thewlise. 3. série - 90%(29.4.2014)

• Hunt

50%. Po prvním naprosto skvělem díle jde rychle úroveň (scénáře) dílů rapidně dolů, postupně už není co vyprávět, natahuje se stopáž, zabýváme se zbytečnými postavami, situacemi a příběh nudí. Moc se mi líbila hudba a herecké obsazení. Pokud by ve výsledku byla 3.- 4. dílná miniserie byla by to pecka, po výsledných 10 dílech zůstala pouze pachuť velkého potenciálu a radosti, že už je konec.(15.7.2015)

• - Spoiler: Scéna, kdy velkoobchodník s potravinami jednoho dne narazí uprostřed bílé pustiny na kufřík s milionem dolarů označeným červenou škrabkou, je odkazem na původní snímek, kam jeden z padouchů (Steve Buscemi) ukryl svůj lup se stejnou peněžní hodnotou. (T081)

• - Fargo je největším městem státu Severní Dakota ve Spojených státech amerických. (Henk123)

• - Thadeusovu milenku Vivien Lord si v retrospektivní části zahrála dcera Clinta Eastwooda a Frances Fisher, Francesca Eastwood, pro autenticitu pak Vivien v reálném čase ztvárnila právě její matka Frances Fisher. (Achmed)