Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Horal.P

První řada byla naprosto geniální, u druhé řady chyběl stejně silný motiv jako byl u první řady (vražda Laury Palmerové). Druhá řada ale velmi rychle nabrala dech a byl to jiný, ale i tak velmi silný příběh. Na pokračování jsme si počkali 26 let .Třetí řada (Return) je už jen neúspěšný pokus  udělat něco naprosto nového. Jenže další "revoluce" v TV seriálech se nekoná a nikdo na to už nedívá. Dokoukal jsem Return jen z nostalgie. Takže 5 hvězdiček je za první 2 řady :-) Nějak nechápu to pětihvězdičkové "uchcávání" nad jakoukoli kravinou, kterou Lynch vymyslí...ale třeba je chyba ve mně a nechápu záměr tvůrce... jediné co mě potěšilo, že Laura žije, ale je to Laura? ()

space weaver

Byl jsem ještě poměrně malý, když česká televize začala vysílat městečko Twin Peaks a tehdy mě k obrazovce přivolala úvodní znělka TP, postupně jsem naprosto podlehl vyšetřování záhadné smrti Laury Palmer. Za sebe můžu říct, že víc mysteriózní seriál jsem od té doby neviděl. Po 25 letech přišel David Lynch s třetí řadou "Return" a tím povýšil toto dílo na naprosto nevídanou a odvážnou, mnohdy neuchopitelnou záležitost. Twin Peaks a Twin Peaks Return jsou klenotem v hromadě televizní suti. 100% ()

Mariooo

Jednoho rána byla nalezena u jezera mrtvá dívka Laura Palmer zabalena v igelitu. Do poklidného městečka Twin Peaks přijíždí speciální agent FBI Dale Cooper vyšetřovat tuto vraždu. Během vyšetřování odkrývá nejednu záhadu, ze kterých někdy až mrazí. Seriál protkaný různými příběhy, složitými vztahy jednotlivých postav, které postupně prozrazují svá tajemství. Lynch má velmi svérázný styl, atmosféra i nálady se v seriálu mění jak na běžícím páse, a herecký výkon Kalea MacLachlana coby agenta Coopera je na jedničku. Po pomalejším rozjezdu se koncem druhé řady dostáváme k explosivní řadě druhé, která končí velmi dramaticky. Po pětadvaceti letech se na televizní plátna seriál opět vrací třetí řadou, kterou ovšem hodnotím velmi průměrně, a to i co se Lynche týče. Velmi táhlé scény, které do sebe zapadají až v rychlém shonu koncem série hodnotím oproti dvěma předchozím na 50% ()

pajkir

V 90ejch letech jsem viděl jen pár dílů a byl jsem z nich úplně opařenej, asi před čtyřma rokama jsem zkouknul obě první série, nadšení se mísilo se vztekem, že to studio Lynchovi ukončilo, když on sám ještě nechtěl. Na pokračování, v který jsem tehdy vůbec nedoufal, jsem se hrozně těšil.....nová série už je rok venku a já ji ještě neviděl... prostě Twin Peaks...na něj musí bejt nálada, jinak to nefunguje a já ji už bohužel nemám ()

chevronman

K seriálu jsem se dostal až letos a naprosto jsem mu podlehl. Je sice pravda, že začátkem druhé řady, kdy se z vyšetřování vraždy Laury Palmer stal trochu nepřehledný guláš, jsem ztrácel dech, ale s novou zápletkou moje pozornost opět ožila. I když někteří herci v mnoha případech docela přehrávají, tak nějak mi to k bizarnosti Twin Peaksu ladí. Těším se na třetí řadu. ()

dejf96

úžasný seriál, nemůžu dát méně než 5..... prostě to mám rád. úchvatná hudba Badalamentiho! jestli chceš znát rozuzlení, musíš mrknout na film, který tomu vlastně předchází. ()

FlyingGentle

Je už skoro 30 let, co uplynulo od prvního sledování tohoto kultovního seriálu. Když jsem tenkrát končil gymnázium a přecházel na VOŠ v Praze, byl to jedinečný hit – jako blázni jsme hltali každou epipzodu, ale nejsem si jistý, že jsem všechny viděl. Proto dnes koukám od začátku a jsem opět přibit k obrazovce. Kultovní dabing tenkrát v televizi, ale nyní sleduju originál a je to super. Nejvíce nás tenkrát fascinovali to tajemno, ta symbolika a samozřejmě jsme se děsili všichni Boba a smáli se Gordonovi nebo Cooperovi. Sleduji seriál znovu kompletně, protože si některé epizody vůbec nevybavuji, a jsem uchvácen. Ale jiným způsobem. Neskutečně vymyšlené provázání vztahů v městečku, které oplývá nádhernými exteriéry – hlavně to dřevo, ta příroda kolem uchvacuje i z obrazovky - , ikonický soundtrack Angela Badalamentiho, originálně pojaté postavy a mohl dále vyjmenovávat pozitiva a superlativy seriálu, který zaujme i po letech. Legrační, absurdní, když je třeba, tak i horrové a krvavé, ale i děsně romantické, prostě je tam všechno a po lynchovsku. Motivů přehršel. Je to kult a těším se, až dojdu k těm novým sériím. ()

ezop1012

Pilotná časť výborná, tam nie je skoro nič, čo by som vytkol, príbeh zaujímavý skoro po každej stránke, herci neopozerani kamera dobra hudba výborná, avšak ďalej už vôbec nevyužije potenciál a padne to do až trápnych scén a scenárista si ďalej nekládol príliš veľkú námahu. Zlá je aj výrazná zmena v chovaní hlavných postáv, ako napríklad Ben Horn, ktorý ku koncu sa úplne strapnuje a hra komédiu. Celkovo je dvoj-séria priemerná až podpriemerná a je to škoda, lebo ako som už písal potenciál tam bol veľký, len sa nevyužil. p.s.: spoiler: zabitie Maddy (Laury 2) pokazilo aj to málo, čo bolo dobre, úplne zbytočná udalosť, a ďalej už sa vždy kládol len dôraz na Lauru a Maddy zapadla do zabudnutia. ()

ZastataZofa

na začiatku tvorcovia fičia len na mariške .....občas nejaká whisky....postupne pridávajú a pritvrdzujú...výsledok je zlátanina,ktorej niekedy nerozumejú ani oni sami.....strašné niečo....takto asi vyzerá delírium tremens.... ()

3Libras

Takúto atmosféru nezažijete pri ničom inom. Aj keď takéto postavičky by ste možno v nejakých zapadakovoch možno aj naozaj našli :) ()

whitey

Tento seriál jsem viděl v roce 2022 a stihl jsem ho zhlédnout za méně než týden včetně filmu a The missing pieces. Nechápu, jak jsem si tohle mohl celou tu dobu nechat ujít!  U prvního dílu jsem se v rozsáhlosti nechytal, ale líbily se mi postavy dialogy a celkový devadesátkový feel. Následné díly mě nadchly a já si užíval každou minutu. Když se poprvé objeví BOB a Cooperův sen, tak se k žánru drama-krimi přidává mysteriózní. Po odhalení vraha se seriál stává z původně parodie na soap opery soap operou, což jak čtu, divákům vadí. Ale já si to užíval stejně jako první polovinu, protože ty postavy a prostředí mi přirostly k srdci a absurdní humor, který se ve většině vedlejších linek děl byl milý. Snad jediná dějová linka, u které jsem se nudil, byla ta Jamesova mimo Twin Peaks. A pak přišlo grandiózní finále: "Jak je Annie". A za to, že nevznikla ihned další série, můžeme proklínat všechny, kteří jí nechtěli. Pak přišel film, který je typicky Lynchovský, jenže já si takhle Twin Peaks nepředstavuji. Postavy najednou klejou a je zde nepřiměřené násilí, z Bobbyho je vrah, z Donny je najednou bad girl, která by pro drogy šlapala stejně jako Laura... Navíc Lynch rozbíjí celou mytologii. Agent David Bowie zažívá to, co bylo do té doby jenom v Twin Peaks, narušuje to celou celistvost univerza a jedinečnost místa TP. The Missing Pieces sice přináší vystřižené scény s původními postavy, které se zhruba chovají tak jako v seriálu, ale pořád to nemění nic na celkovém zklamání. Možná to ukazuje, že Lynch dosahuje největších výsledků, když mu někdo klečí na krku a usměrňuje ho, jako tomu bylo na ABC a ansámblu lidí, kteří to s Lynchem a Frostem připravovali. Celkově z toho mám pocit, jakoby byl Lynch fascinován Sheryl Lee a chtěl natočit dlouhou erotickou scénu, při které je nahá a bohužel pro nás, opravdové fanoušky původní série, mu tyhle dlouhé scény, které ale nic nepřináší, někdo zaplatil. The Return. Po filmu jsem si říkal, že TV podoba třeba vrátí správný prožitek z Twin Peaks... Jak šeredně jsem se mýlil! Z původního ansámblu scénáristů a režisérů, kteří v původním seriálu ukočírovali celé universum TP, zbylo jenom duo Lynch a Frost, kde je vidět, že Frost moc Lynche neukočíroval a ten dostal velmi volnou ruku. Ale abyste mě nepochopili špatně, ten seriál by byl bomba, kdyby se třeba jmenoval: "David Lynch presents: Fargo meets Eraserhead". Známý je fakt, že Lynch si točí, co chce a to, co se nabízí v ději se nestane a tedy ukazuje velký prostředníček všem fandům. Místo toho, aby se Cooper vrátil do Twin Peaks a byl znovu tou skvělou postavou na skvělém, magickém místě, které je plné komických a milých postav. Najednou je děj po celém USA, od NY přes Twin Peaks po Nevadu. Twin Peaks přišlo ještě mnohem více o svou magickou mysteriózní jedinečnost (o kterou už přišlo ve filmu) a nevysvětlitelné věci se dějí všude a různé postavy se nyní setkávají s postavami z Black Lodge. Nové postavy jsou nevyužité a nezajímavé, ději nepřináší nic zajímavého a Lynch s nimi neumí pracovat (zlý synek od Coopera). Staré známe postavy nejsou takové, jaké si je pamatujeme. Z milého páru Lucy a Andy jsou nyní jenom idioti, co neumí používat mobilní telefon. Cooper se vrátí až na poslední chvíli, do té doby je to tragikomická postava, ze které mi bylo smutno a modlil jsem si, aby to bylo jenom na jeden dva díly, bohužel. Postava zlého Coopera je sice zajímává, ale když to porovnáte se zlým Lelandem (což by měla být jedna a ta samá postava BOBA), tak je jasné, kdo byl lépe napsaný a měl více charakteru. Těžko tuhle třetí sérii hodnotit. Twin Peaks to rozhodně zničilo více jak film, ale kdyby to bylo řekněme nová série Farga, tak tomu dám 5/5. Nevím, jestli chci další sérii. Ale ano, jsem zvídavý. Horší to už pro universum TP asi být nemůže. Kéž by celý The Return byl jenom sen, o kterém se v Černém Vigvamu mluví. () (méně) (více)

Honjanmach

Na tomto seriálu jsem vyrůstal. Do pozdních hodin čekal na vysílání v TV.. Je neuvěřtelně natočeníý. Jakékoliv pokračování bylo však podprůměrné. Atmosféra první série je naopakovatelná. ()

Argocz

Tento seriál bych popsal nějak takhle: 40% - Romantické/vtipné scény jako z nějaké španělské telenovely z 80. let. (hlavně v 1 a 2 sérii). 40% - Normální rozhovory, prostě se postavy baví nebo něco řeší. 20% - Nechápu co a proč se děje bez vyspětlení bych řekl. Často je to dost strašidelné a horrorové. I taky jsem to užil. ()

OnasisuHovne

Městečko mému srdci blízké na půli cesty mezi bděním a sněním. Totální Lynch, geniální Badalamenti, krásná Mädchen a posledním dílem i lobotomie jak od Dahmera ) ()

bufferka

Maloměsto, které skrývá svou pravou tvář za stíny rudého wigvamu... Hořká chuť kávy agenta Coopera, ambivalentní Laura, Bob. Chtěla bych tu bydlet. ()

Nag0

Lynch je schopný zvoliť adekvátnu dávku mystérie, vzbudiť záujem o postavy, či prekvapiť časovaním rozum ochromujúcich scén, avšak v tomto prípade to pokrivkáva na všetkých týchto frontoch. Úvodná epizóda nastavuje latku relatívne vysoko, vytyčuje hlavnú dejovú líniu, okruh neznámeho, prezentuje kvantum potencionálne zaujímavých postáv s prísľubom postupnej gradácie odhaľovania tejto nateraz len sčasti odkrytej mozaiky. V ďalších epizódach sa vynára zopár odpovedí, no poväčšine sa vynárajú nové otázky, avšak s ohľadom na hlavnú dejovú líniu idú skôr horizontálne ako vertikálne, a niekoľko z nich neznie práve zaujímavo, čím začína škrípať už spomínané dávkovanie mystérie. Tu nastáva hlavný problém, a to s pôvodne načrtnutým kvantom postáv, ktoré postupom času azda všetky disponujú nejakou internou mystériou či tajomným prepojením s inou postavou. Aspoň polovica týchto postáv nemá priestor niečím zaujať, a teda sondy do ich problematiky len zbytočne naštrbujú pre diváka načrtnutý vzťah s hlavnejšími postavami, ktoré následne tiež trpia nedostatočným priestorom, čím pre zmenu trpí už spomínaný záujem o tieto postavy. Napokon sa ocitáme v poslednej epizóde kde prichádza čas hlavolamov, a aspoň ja som sa ocitol v situácií, kde mi bolo prakticky ukradnuté, kto komu čo kde spravil. Možno je to celé celkom pekne zabalený darček, ale záujem o jeho obsah bol zo mňa obávam sa postupne a zdá sa, že do veľkej miery nenávratne odstránený. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti