Zní to jako další z neuvěřitelných příběhů. Existuje videopáska plná obrazů jako vystřižených z těch nejtíživějších snů. Tam, kde byla přehrána, zazní záhy telefon s varováním, že ten, kdo ji zhlédl, zemře přesně za sedm dnů. Rachel Kellerová (Naomi Wattsová), reportérka renomovaného deníku, přirozeně odmítá uvěřit takové fantaskní informaci, jenomže když dojde k záhadné a nevysvětlitelné smrti čtyř teenagerů, rozhodne se přijít celé věci na kloub, protože jednou z "obětí" byla její neteř. Není to vůbec jednoduché, ale nakonec i ona pásku získá, i ona si ji promítne, se svým malým synkem, a telefon skutečně vzápětí zazvoní. Zbývá jen sedm dní a nocí, aby s přítelem Noahem (Martin Henderson) nalezla způsob, jak zachránit sebe i svého jediného syna. Netuší jak dlouhou, smrtí a zoufalstvím zahalenou cestu, se s Noahem budou muset vydat. (Magic Box)

David.Darco

Keď som bol ešte malý chlapec tak mi Kruh naháňal hrôzu. V rovine strachu fungoval perfektne. Dokonca sa dá hovoriť o akejsi interaktivite, keďže prezvláštne video som videl celé asi prvý krát až teraz. Ono ja chápem aj to, že množstvo klišé vo filme bolo ešte v dobe uvedenia snímku asi originálnych. Kruh je pre mňa však (najmä po tom čo som videl v ten istý deň The Witch) len ďalší americký horôrik, ktorý síce veľa znamenal v kontexte rozvíjania aj popularizácie žánru, ako samostatné dielo je však už pri ďalšom pozretí dosť nezaujímavý. Nie je ani strašidelný. Jednoducho jediné čo ma tešilo bola Naomi Watts, upršané prostredie vytvárajúce dusivú atmosféru a ešte kompozícia záberov panelákov. Toľko ospevovaný detský herec mňa vôbec neoslovil, práve naopak jeho postava a výkon tobôž ma dosť otravovali. Nekonvenčný (v tých rokoch) koniec má tiež akosi nedostal, neprekvapil ani nič podobné. Ani s jeho pointou. A na tú som už po rokoch veru aj zabudol. V skratke, veľmi priemerný horor, ktorý som si cenil väčšinu života, keďže na strach mimo obrazovky mal na mňa dlhodobo najväčší vplyv (bol som predsa len dieťa). Moje sklamanie z druhého zhliadnutia však akosi neviem prehrýzť. Povedzme že dôstojné 3* s jemne naštrbenými ušami. PO ĎALŠOM ZHLIADNUTÍ: Musím opäť zmeniť názor. Kruh je nadčasové dielo, ktoré za 20 rokov takmer nezostarlo a funguje veľmi uspokojujúco. Samozrejme že toľko zhliadnutí už ma nenabáda ku strachu, skôr k analýze a tu musím uznať, že som sa po druhom zhliadnutí mýlil. ()

Motinski

Vizuálne chladné, miestami mrazivé a hlavne šikovne napísané. Depresívne výjavy pri prehrávaní kazety boli odrazom toho aké pocity cítite počas sledovania väčšiny filmu. Je tu dosť málo lakačiek čo výnimočné bolo trochu na škodu. Detektívny nádych začína časom byť v prvej línii a ku koncu som si až tak neuvedomoval že sledujem horor, no na záver som bol veľmi spokojný. Mysteriózna atmosféra fungovala celý čas a určite ide o jeden z tých nápaditejších príbehov po prelome tisícročia. Pár filmárskych postupov sa tu osvedčilo natoľko že prichádzajúce horory ich istú dobu používali ako šablónu ()

Triple H

Je to už 20 rokov od premiéry filmu dnes už pre mladšiu generáciu aj polozabudnutého a pre staršiu asi už nostalgického a poznačeného hojnými paródiami a kópiami. Jedná sa o jeden z mála remakeov, kedy sa reálne dá viesť diskusia o tom či je lepší ako originál a jedná sa o horor, ktorý spolu so Šiestym zmyslom vytvoril blueprint pre to kam sa žáner po prelome milénia uberal. A funguje aj dnes, ten príbeh má stále niečo do seba, aj atmosféra a aj dráma naokolo. Ono Kruh je, ako veľa hororov, vlastne klasický "folk tale" - bájka o zakliatej panne nie vo Váhu ale v studni, alebo mestská legenda o strašidle, ktoré sa zjaví ak sa pozriete v konkrétny čas do zrkadla a poviete jeho meno. Len podaný v modernejšom kabáte a s modernejšími proprietami - namiesto zrkadla tu máme videokazetu, hoci aj tie lesklé plochy majú svoj význam a hrajú svoju úlohu. A keby sa v tom niekto chcel rýpať ešte viac, dá sa povedať aj že ten film určitým spôsobom symbolizuje aj technofóbiu, kedy zdrojom strachu a napätia sú výdobytky moderného života (TV, telefóny, kamery, digitálny fotoaparát), ale zároveň sa po 20-tich rokoch stáva nostalgiou za analógovejšími dobami (hranie sa s videopáskou). Alebo je to aj o našej závislosti na technológii a umelej realite produkovanej televíziou, ktorá sa v nesprávny čas na nesprávnom mieste vypomstí a otočí proti nám, resp. sa práve po takomto momente stáva skoro až zabudnutou a nepotrebnou, lebo hrdinka musí riešiť boj o vlastný život (viď. aj scéna ako Naomi Watts sleduje na balkóne susedov, ktorí majú všetci pustenú TV). V Kruhu sa nehrá ani tak na ľakačky a lacné bububu, ani na akcentovanie toho nadprirodzeného, ale skôr na civilnosť, všadeprítomnú tieseň a depresiu, na skoro-detektívne odkrývanie toho čo za tajomnou nahrávkou stojí. A onen ľudovo rozprávkový aspekt je (aj v porovnaní s výborným japonským originálom) podľa mňa celkom rozumne menej zdôrazňovaný, lebo Verbinski pochopil staré dobré hororové pravidlo - čím viac to celé bude pôsobiť "ako naozaj", a o ľuďoch a o strachu z neznámeho, tým viac budú nepríjemné a strašidelné veci nepríjemnejšie a strašidelnejšie a teda efektívnejšie. Kruh je rovným dielom aj detektívka, aj dráma, aj duchárčina a je herecky, formálne, hudobne aj príbehovo spracovaný medzi svojimi rovesníkmi aj s odstupom času na pomerne vysoko nadštandardnej úrovni. Pre Naomi Watts to zostane jedna z najvýraznejších úloh, Bazelli sa ako kameraman takto už nikdy neblysol a pre Zimmera je to pomerne netradičná a podarená odbočka smerom k inému žánru. Skrátka slovami klasika, na ničom sa nešetrilo, a je to vidieť. Po 20-tich rokoch sa dá povedať, že Kruh zubu času odolal a IMO patrí medzi klasiky žánru podobne ako Halloween, The Exorcist, a iné. ()

Sfinkter

I přes remake je Kruh je novodobou klasikou, ve které si Verbinsky uměl pohrát s napětím. Finále u Noeha je jen třešničkou na dortu. Poslední zhlédnutí 12-23. ()

Kamkon

Po skončení filmu většina lidí v kině (asi 20 ze třiceti) seděla jako přikovaná a čekala, co bude. Pak vyšli ven a navzájem se objímali. Já jsem pak skoro běžela domů potmě půl kilometru. A protože bylo brzké léto, ještě jsem si u nás sedla na balkon a chtěla se trochu vzpamatovat, pořičemž jsem se k smrti vyděsila siluetou za oknem, což ale byla mamka, která si tam šla taky sednout. Výslovně mi zakázala dát si panáka nebo něco na uklidněnou a poslala mě spát. To bylo ještě horší, protože celou noc nad mojí postelí stála Samara... Po shlédnutí Kruhu už nechodím do kina na horory. ()

JimmyII

Po opravdu dramatickém a děsivém rozjedu začne atmosféra filmu trochu kolísat, jak hrdinové postupně rozkrývájí onu záhadu. Tehdy film malinko začne ztrácet logiku, i když přiznejme si, duchařiny jí asi moc pobrat nemusí. Jinak velmi slušný film se sympatickým obsazením, podmanivou hudbou a skutečně parádním titulním videem. ()

DaUr

Gore Verbinski je machr. Z Pirátů z Karibiku dokázal i přes slabý scénář udělat zábavnou podívanou, a z Kruhu, který se sám o sobě také nemůže pochlubit nějakou extrémní promyšleností, vytvořil atmosférickou podívanou nečekaných rozměrů, která zastiňuje i japonský originál (a uznejte, o jakém remaku tohle můžete říct). Ale těžko by to zvládl bez dvou pomocníků - Naomi Watts, a Hanse Zimmera. ()

Mrkvič

Prvotní dojem z filmu mi vydržel 9 let a Kruh jsem pokládal za jeden z nejstrašidelnějších filmů. Podruhé už jen strašidelně mrazilo, ale stejně je to skvělý. Bohužel je to celé spíš o těch zvratech a zjišťování minulých i budoucích útrap, takže se to napodruhé už tak užít nedá. Stejně ale kdo neviděl, musí se podívat, chce-li se bát. ()

Yesqward

Výborný atmosferický horor, Zimmerova hudba nie až tak výrazná, ale príjemná, a čo ma celkom prekvapilo je to, že tu sú aj náznaky "detektívky" ak to tak smiem nazvať. V celku však veľmi podarený, kvalitný snímok, ktorý je dôkazom že nie každý horor musí obsahovať hektolitre krvi. 80% ()

Ryuuhei

Kruh je za mě hororovo-thrillerový majstrštyk, který nemá ve svém žánru obdoby. Skvěle budovaná atmosféra, zajímavý děj a typicky japonská hororovost s minimem lekaček a spíše znepokojující imagerií, akorát zasazená do západního prostředí. Bohužel přes to všechno nemohu udělit plný počet, film měl své nelogičnosti a spousta věcí se dala řešit jinak i přes technologická omezení počátku tisíciletí, do něho je snímek zasazen. Občas jsem přímo vnitřně křičel, proč se postava nezachovala tak či onak. Ale zbytek? Od kamery, přes efekty, po herecké výkony naprostá špička! ()

BROKEN_

Filmařsky hodně dobře odvedená práce. Ale ze strany scénáře, je to krapet horší. Naomi Watts je perfektní a všichni zúčastnění jsou taky dobří. Hudebně velmi dobré. Samara je vskutku děsivá hororová postava, ale kvůli scénáři je tady několik děr. Ale díky skvělé filmařině, atmosféře, hereckých výkonů a vizuálu, dělají z tohohle filmu velmi kvalitní horor. Bohužel film končí ve chvíli kdy vlastně nemá končit, a to mě na filmu štve nejvíc. Pořád je to ale v rámci žánru hodně dobrý film, který stojí za vaši pozornost, jen ten scénář by mohl být lepší. Slušné 4*. ()

Lachtaan

Nevím, zda jsem tak zocelený nebo je tenhle horor přehnaně publikován jako ikona žánru, ale já bych se nebál, i kdybych si jej pustil sám ve 2 ráno. Investigativní horory můžu, Naomi Watts jakbysmet, tentokrát jsem ale neshledal nic, díky čemuž bych mohl být vůči filmu shovívavý. [viděno na Netflixu 19.2.2021] ()

lennyd

Novinářka Rachel (Naomi Watts) se vydává po stopách tragického úmrtí své neteře. Od jejích spolužáků se dozvídá, že by za úmrtím měla být podivná videokazeta, po jejímž shlédnutí divák do sedmi dnů zemře. Brzy se k videokazetě dostane, a nedbaje rad ji také zkoukne. Ač nahrávka obsahuje jen nesmyslný sled různých obrazů, začíná Rachel zjišťovat, že na proroctví bude něco pravdy. Jediná možnost je odhalit místo, kde podivná nahrávka vznikla a zjistit proč ... Japonskou předlohu jsem (zatím) neviděl (ač ji někde doma mám na DVD), ale tak nějak mi zatím stačí americká verze. I tak jsem byl chvilkama po.ranej až za ušima (kdyby mi po skončení filmu někdo zavolal, tak asi dostanu infarkt). Naomi Watts je zde vynikající, stejně tak jako malý David Dorfman. Je vidět, že k natočení pořádného hororu nejsou potřeba milardy vizuálních efektů, ale stačí výborný nápad a pak i blbá videokazeta dokáže vystrašit (ještě že už videa odcházejí do věčných lovišť)... ()

Endyis

Vlastně bych dhonotil i 3*, protože to je opravdu jen cover. Ten jeden je za Naomi... Jinak sice se na to dobře kouká, natočené to neni špatně, ale je to prostě "jen cover", které uznávám jen ve velmi málo případech... ()

BS

Jeden z mála hororů, který mě donutil se bát (příště už ho nebudu sledovat na staré televizi ve tři ráno). Dosti depresivní a strašidelné. ()

T-pack

Americký horor? Jé tak to bude nuda. Ale ne když to má japonskou předlohu, to se pak i já... ne přímo snad bojím, ale z filmu mi běhá mráz po zádech a ještě týden se z něj vzpamatovávám. Nádherně natočené, skutečné hororové veledílo. ()

Mairo15

Tolik lidí říkalo jak si u toho málem do kalhot na...o, že jsem se tohoto filmku bál už jen z posteru. Možná taky proto to bylo velké zklamání, tak jsem se těšil, že se budu bát a já se neuvěřitelně nudil... ()

honz

Horor, jak má být. Tajemná, hrůzostrašná a napínavá atmosféra, která postupem děje stále graduje. Ta utopená holčička Samara je fakt dokonalá. Jeden z nejlepších počinů daného žánru. ()

uiu

Bylo mi 15, když jsme s kámošem šli do kina na horor Kruh, o kterém jsme moc nevěděli a v sobotu večer to byla jediná zábava. Na cestu zpátky domů pěšky z kina někdy kolem desáté večer nikdy nezapomenu. Kruh přišel s novou myšlenkou, s novým druhem strachu a i když je jen remakem japonského originálu (který jsem posléze také viděla, ale ta americká verze mě přece jen vystrašila více), pořád má co nabídnout. Kruh zlomil prokletí krvavých vyvražďovaček a nastolil vládu hororů útočících na naši psychiku a niterný strach. Ještě dlouho po jeho shlédnutí jsem měla bobky, když jsem náhodou přepla televizi a bylo tam jen zrnění. Tento horor se rozhodně zapsal do mé kultovní hitparády. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

04.01.2015

Z pirátské paluby pod hladinu

Z pirátské paluby pod hladinu

12.05.2008

Režisér Pirátů z Karibiku Gore Verbinski se vrátil z roční dovolené a pozvolna začíná s přípravami filmové adaptace úspěšné videohry BioShock. Může se zdát podivné, že tvůrce stojící za trilogií pro… (více)

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006