The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Hwaelos

Ve světle Wire musí člověk vážně uvažovat, že všem těm CSI kriminálkám sníží hodnocení aspoň o hvězdu. ()

bouncer

Policejní seriál tak, jak by to měl být - drsný, syrový, realistický a hlavně dobrý. (1. sezóna 90%, 2. sezóna 90%, 3. sezóna 80%, 4. sezóna 80%, 5. sezóna 85%). "Shiiiiiiiiiit" ()

evilmind

Určitě jeden z nejlepších kriminálních seriálů, co jsem viděl, ne-li vůbec nejlepší. Nejsou tu žádná ohromující zatčení, geniální dedukce nad nalezeným střepem nebo chlupem, kriminalistické geek hračky ani úchvatní kladní hrdinové. Drsná show ale ukazuje, jak to na amerických ulicích nejspíš vypadá doopravdy, bez obvyklého televizního pozlátka. Svět, kde vám peníze koupí cokoliv, zkorumpovaný je skoro každý, násilí je univerzální odpověď, a jak policajti tak kriminálnící jsou často jen figurky na šachovnicích mocných, v politických hrách, které ani nemají šanci pochopit. Svět, před kterým není úniku, plný bitev, které nejdou vyhrát. Dal jsem všech pět sezon v maratonu najednou, a tak můžu celkem odpovědně prohlásit, že s výjimkou lehce problematické druhé řady si seriál drží úroveň až do konce, kde negraduje do žádného happyendu - byť třeba Bubblesův osud by takovým malým zázrakem o cestě ze dna aspoň k jakýsi normalitě být mohl. Každopádně vynikající záležitost. ()

jahol

Po první sérii: Nikdy bych nevěřil, že tak rychle narazím na seriál, který se v řadě ohledů minimálně vyrovná skvělému Dexterovi. Zatímco Dexter je na první pohled vybroušená, velmi přitažlivá pohádka (se stále více pohádkovými prvky zvláště v dalších sériích, což může představovat problém, protože nás dospělé, co si budeme povídat, pohádky dříve nebo později začnou nudit, a pro děti Dexter rozhodně není), The Wire stojí na až fotografickém zobrazení ryzí reality - a představte si, že v těch tisících fotografií každodenní policejní práce není snad žádná nudná, naopak - každý díl obsahuje několik scén, kde si budete říkat omfg, to je skvěle udělaný a budete si je vracet v přehrávači několikrát (jako třeba již v komentářích zmíněná scéna s rekonstrukcí vraždy, skvělá scéna z odvykacího centra nebo úžasná scéna se zmatkem poté, co to SPOILER koupila Sonja Sohn a ta následná s hromadou poldů poslouchajících nahrávku přepadení nebo scéna s rybími akvárii nebo scéna SPOILER s Wallacem po návratu z výletu atd.atd. ). V Dexterovi je pár originálních a divácky velmi vděčných postav, tady je sice možná ne tak originálních, ale o to realističtějších a stále velmi zajímavých postav, se kterými budete prožívat jejich osudy doslova minutu po minutě, několik desítek(!), respektive není tu snad jediná, která by vám příšla navíc nebo účelově vytvořená pro diváka. Zatímco Dexter ve vás zanechá pocit skvěle odvedeného díla a brilantní thrillerové zábavy s hrdiny, které jste si (většinou) hodně oblíbili, The Wire vás zahltí kolosální propracovaností obrovského divadla o dvou navzájem prostupujících jevištích se dvěma paralelně účinkujícími orchestry, z nichž jeden má na programu symfonii na bicí z policejních fucků a shitů a druhý do mnoha akordů rozprostřené variace úžasného černošského slangu. A na závěr - úmyslně porovnávám s Dexterem, protože uboze průměrné Kriminálky, CSI a podobné pro porovnání vůbec žádné styčné body nenabízejí. A berte to i jako varování - pokud máte CSIshity rádi pro jednoduchost, rychlost a námětovou prostotu, díky které můžete při sledování paralelně psát esemesku, neztrácejte s The Wire čas - ztratíte se v ději během čtvrthodiny a nikdy nepochopíte, o čem to tady jahol nadšeně vykřikuje. ()

ledzepfan

Je to fakt tak dobrý jak se říká. Sice za mě byla nejpoutavější syrová první série, ale celkově snad žádný díl z těch pěti sezón nesklouzne pod hranu nadstandartně vtahujícího požitku.. Vztyčený prostředníček směrem ke všem těm propagandistickým CSI chujovinám kde ve sci-fi policejních laboratořích zoomujou poznávačku auta dvojitě odraženou od výloh obchodů a zachycenou na 100m vzdálenou, černobílou průmyslovou kamerou s rozlišením kvalitní kalkulačky. V Baltimoru funkční alkoholici smolí hlášení na psacím stroji a o každý kabel či foťák se musí s nadřízenýma rvát s tučnou složkou argumentů v ruce, mezitím co gangsta frajeři na ulicích v rámci "hry" vysávají z celého města peníze a život. The Wire je slídivou a vrstevnatou sondou do (mikro)světa osobních příběhů, mravenčí (a často marné) práce policie i vysoké politiky... Fakt kvalita. ()

Krt.Ek

1. série - 85% ___ Další seriál u něhož rozhodně zhlédnu následující čtyři řady. Nebyl jsem sice vtažen tak rychle jako u jiných seriálů, které mám v širší TOPce, ale nakonec jsem si cestu k The Wire našel. A upřímně Vám radím, abyste si taky našli čas. Nebudete litovat! Svým zpracováním, tj. realistickým pojetím špinavé Baltimorské ulice, prospěchářských a korupčnických útvarů justice a městských politických činitelů, téměř bezmocné policie (výše zmíněné útvary jim hází klacky pod nohy, ještě štěstí, že existují idealističtí policisté) je tento seriálový produkt HBO naprosto jedinečný. Dokonce se stydím za to, že mám v TOP 10 několik idealistických kriminálek (Monk, Odložené případy, možná i Dexter) a tohle zatím ne. Jako většina uživatelé jsem totiž i já přehodnotil to, jak by měla realistická krimi vypadat. Tohle je opravdu jako reality-show. __ Mimochodem u některých seriálů vypisuji oblíbené postavy, tady to udělat nemohu. Musel bych totiž napsat všechny charaktery (od McNuttyho přes Omara až po Barksdelea) a tolik místa vyplýtvat nechci. Očekávám totiž, že něco napíšu až dokoukám další série. ()

Ozo

Nic naplat, existujou pětihvězdičkové seriály a SERIÁLY. Ty první vás chytí, baví a rádi se na ně koukáte. A při těch druhých téměř nedýcháte, nejíte, nespíte - jen abyste viděli další díl. The Wire bezesporu patří k těm druhým. Dokonce můžu říct, že lepší seriál z mého pohledu je už jen Six Feet Under. Tytam jsou doby kdy jsem chrochtal blahem u Dextera. Nedávno jsem si dal všěch devět sérií CSI a fakt mne to bavilo - když jsem se ale díky profilu Isherwooda dostal k The Wire, tak jsem poznal, že policejní práce jde natočit i mnohem lépe, fakt reálně. Chvílema si říkám, kurwa je tohle ještě vůbec příběh, nebo koukám na reality show??? Naprosto neskutečný a vynikající nápad je hodit za úvodní znělku vždy nějakou větu z toho dílu, jako takové motto. Btw. úvodní znělky (každá série má jinou - nicméně úvodní song je stále stejný, ale v každé sérii nahraný jinou kapelou) jsou kapitoly sami pro sebe. V záložkách Firefoxu mám přidané odkazy na youtube, a pravidelně si ty znělky pouštím, protože jsou vážně neskutečný. Jak to na závěr shrnout? Doporučuju to naprosto všem lidem, co mají rádi seriály, aby viděli, že se kriminální seriál dá natočit i JINAK. ()

ArsenalEagle

Jó, The Wire by v dnešní době BLM vznikal těžko. 5 našlapaných sérií a naprosto neuvěřitelná laťka kvality, nepočítám-li úvodní díly sérií - hlavně u úplně prvního dílu jsem měl problém a říkal jsem si, jestli má smysl koukat dál, ale overall hodnocení mě přesvědčilo a jsem vážně rád, že jsem v Baltimoru zůstal. Je to drsný, surový, syrový, politický, násilný, má to skvělé postavy (RIP MKW), vynikající atmosféru a každá série pracuje s trošku jiným tématem, jinými lidmi a přitom je celý seriál výborně provázán. Jedno z nejlepších nahlédnutí do problematiky gangů, navíc z velice detailně (skoro až fifty-fifty) z obou stran zúčastněných, tedy policajtů i gangů. Málo kde se diváci mohou setkat s takovým zpracováním tvrdého naturalismu, jako právě zde. ()

sta

už po pouhých dvou dílech, kdy se v podstatě ještě nic nerozjelo, je zcela jasné, že The Wire patří mezi to vůbec nejlepší ze současné seriálové tvorby americké provenience. bohaté, hutné a komplexní jako román, vůbec se nehraje na nějaký efekt, ale jde se na samou dřeň problémů současné Ameriky. jasně, že mám rád LOSTy, Dextera (ten má s The Wire mnoho společného), Prison Break, Heroes a podobné seriály, The Wire je však poráží tím, jak nenápadně se postupně zahryzává do divákovi mysli, nehraje na laciné ukončení epizody v nejvypjatějším momentu a přesto od něj nelze odtrhnout oči.. a ani mysl, protože po jeho skončení se vrací pořád zpět.. tohle je mistrovské dílo amerického seriálu! ()

O.Peta

No nevím, zatím mám za sebou pár dílů a převládají ve mě rozpačité pocity. Spíš si připadám během sledování jako ty poflakující černoši, kteří se nudí a neví do čeho píchnout. Doufám, že se do hry dostanou víc charizmatičtější herci (Idris Elba), protože všechny postavy, ať už policajti, nebo členové gangu jsou dost nevýrazný. Po 1. řadě uvidím co dál a jaké hodnocení pošlu. EDIT: posílám pěkných 80% Už jsem se plně aklimatizoval a mnou zmíněný Elba přišel do hry, stačilo počkat. ()

erased

Dost možná nejlepší dokument o bezohlednosti zločinců a prohnilosti policejních i politických systémů. Jenže taky dost možná nejnudnější seriál od HBO, počet strhujících nebo i zábavných částí v průběhu celého seriálu by se totiž dal spočítat na prstech obou ruk. Přitom Wire ani mimo nekompromisní téma nemá nijak špatně rozdané karty. Jednotlivým řadám nechybí zajímavé zápletky, situace v Baltimoru i přes hlavní linku s černošskými ghetty vypadá, jako by se dala bez nejmenšího problému přenést do jakékoli světové metropole, Prahu nevyjímaje. Postavy jsou také zajímavé a to i přesto, že jich je tolik - snad každá má něco do sebe. A hlavní cíl těch kýžených odposlechů v prvních třech řadách díky ztvárnění Idrise Elby ční daleko nad jakéhokoli filmového gangstera. S ním tak trochu souvisí úpadek zábavy po jeho odstavení ke konci třetí řady a zaměření se na mladého (a marného) Marla. Ale pletichy, které následují díky volbám starosty stále přinášejí něco svěžího. I když v tomto ohledu pro mě zůstane druhá řada věnující se dělnické třídě v Baltimorských docích nepřekonaná, právě ta má totiž českým podmínkám nejblíž (i když i zde se dá najít zajímavý povahový kontrast: když se v Českých hospodách při nedostatku peněz nadává na krizi, v Baltimoru se za barem nadává na nedostatek přesčasů, kdy každý vyhledává cokoli, čím by si mohl přivydělat). Ale přes to všechno a mnohem víc Wire prostě nedokáže strhnout. Nakonec totiž po prozívaných šedesáti hodinách v té nejreálnější reality show hodnotím kladně jen díky informační hodnotě a zlomení tolika iluzí. Jak dobře totiž fungují zápletky jednotlivých sérií i pojetí celého seriálu, jednotlivé epizody vypadají jako střihačova noční můra a nedokážou nabídnout zdaleka nic. Být to však samé zpracované působivěji nebo na menším prostoru, neváhal bych tvrdit, že by se The Wire měl zařadit do výukových programů. P.S. Nemůžu se rozhodnout, jestli mě tvrzení, že McNultyho vlažný konec je tím nejlepším, s čím doposud televizní tvorba přišla, pobavilo nebo urazilo. ()

Mkqp

Wow wow wow a ještě jednou wow. Žánrová dokonalost ve své nejčistší podobě. Na The Wire nemůžu reagovat jinak, než skládáním poklon a pěním ód. Řemeslné veledílo ve všech ohledech. Práce zainteresovaných složek, děj, dějová psychologie, psychologie postav, příběh a v neposlední řadě scénář, z kterého jsem téměř omdléval, utváří z The Wire nejkomplexnější seriál, jenž jsem v tomto žánru viděl. Všechny herecké výkony byly na výbornou. Navíc jsem si i přes nespočítatelné množství postav dokázal spoustu oblíbit. Jde cítit, že opravdu žijí vlastním životem, mají koníčky, zvyky, oblíbené věci, minulost a jsou natolik reálné, že utváří vlastní sofistikovanou a fungující společnost. Nejvíc mě zaujal Idris Elba a Dominic West (ten jeho přihlouplý úsměv byl super :D). Další desítky oblíbených postav jsou v nevelkém závěsu. Snad první seriál kde není třeba téměř žádného soundtracku k navození silné atmosféry a kde se mi i bez něj tvořila na těle obrovská husina. Určitě doporučuji všem kdo mají rádi tento žánr ()

Kaluž

Po první sérii jdu rovnou na plný počet. Tohle je krimi s koulema. Vtipný a barvitý scénář, skvělé herecké výkony, pevně držená příběhová linie. Rozjel jsem druhou sezónu a kvalita neklesá. ---------- Po druhé sezóně: Malaka! Opět za pět. Efcharisto, těším se na další epizody. ---------- Třetí sezóna bez debat zatím nejlepší. -SPOILERY- Mladý ambiciózní běloch se tlačí na místo starosty černého Baltimoru. Polda, co už to má za pár, se rozhodne po svém vyčistit ulice od drog, ale gorily nad ním mu to dají sežrat. Rozprášení Barksdaleovic gangu! Doslova. Když to schytal Stringer Bell, řval jsem jako děcko. Omar na hrad. Kdyby tohle bylo zakončení seriálu, nemohlo být lepší. Jenže ono není, následují dva další nášupy. S hajzlíka McNultyho je pochůzkář zářící jako sluníčko - může to fungovat? Laťka je zatraceně vysoko. ---------- Ve čtvrté sérii nám McNulty začal sekat dobrotu a byl odklizen na vedlejší kolej. A to nás nezajímá. Nevadí, baltimorští školou povinní spratci jsou dostačující náplastí a politické intriky na radnici také nejsou k zahození. Drug lord Marlo Stanfield vraždí všechny, co mu nevoní a stará jednotka pro vyšetřování závažných zločinů se opět dává dohromady, aby mu to dala sežrat. Kruh se začíná uzavírat, McNulty se vrací! Začne opět chlastat a píchat jako za starých časů? A bude Omar Little příštím starostou Baltimoru? Zjistíme v poslední sezóně jednoho z nejlepších seriálů vůbec. ---------- McNulty se vrátil, začal chlastat a píchat a pak mu ruplo v kouli. Doslova. Baltimorská pobočka novin Sun má díky tomu o čem psát. Škoda, že celou její redakci tvoří samí nesympatičtí pisálci. Oproti charismatickým detektivům a grázlům z nároží rozhodně neobstojí. Místní bezdomovci se stávají populárními, starosta Carcetti přerůstá svůj stín a Omara ‘zhasnul‘ maličký delikvent. Nevadí, už má nástupce. V jednotlivých medailoncích se uzavírají osudy všech zúčastněných. Snoop, nejošklivější ženská v hraném filmu (i Vasquezová má menšího ptáka), konečně zaklepe bačkůrkama, Bubblesův únik z temnoty vás potěší a osud mladého Duquana vás naopak možná rozpláče. Poslední sezóna baltimorských taškařic skončila, nezbývá než zamáčknout slzu a doufat v to, že podobně vynikajících seriálů bude přibývat. Po jednotce pro vyšetřování závažných zločinů se mi bude stýskat. ()

Remedy

The Wire může z nejrůznějších důvodů vyvolávat pocit, že se jedná „pouze o poctivý, civilní, realistický a nepřehypovaný seriál z kriminálního prostředí“, kde je kromě drogových dealerů pozornost věnována taktéž policii, justici, politice i osobním příběhům, ale to by bylo velmi zjednodušené, nepravdivé a zcela neadekvátní vůči tomu, jak obrovskou kvalitou celý seriál oplývá. Prvně je třeba zmínit, že tempo je po celou dobu v podstatě velmi rozvolněné (rozhodně ale ne v pejorativním slova smyslu), pozornost je často věnována zdánlivě nepodstatným detailům, které však ve spojení s ostatními „zdánlivými nepodstatnostmi“ mnohdy rafinovaně vyústí v nečekanou pointu. Trošku bych kecal, kdybych tvrdil, že se děj občas (zejména ke konci série) nevyhrotí, ale zkuste to srovnat se špičkovými kriminálními seriály např. z produkce ShowTime, kdy většinou dvě až tři poslední epizody v rámci probíhající série často opravdu ponoukají k infarktu. The Wire se soustředí na realistický/naturalistický popis prostředí, dává mnohdy až děsivě nahlédnout jak do detailů a způsobu fungování policejního vyšetřování, tak do principů a „pouličních zásad“, na kterých stojí obchod s drogami. Atraktivita a jedinečnost zde tkví opravdu v něčem jiném, než ve „vyhrocenosti děje“ a infarktových scénách. Občas si budete říkat (nebo alespoň já jsem si to říkal), jestli byste nechtěli od tvůrců ještě něco více – ještě hlubší vhled do toho samostatného světa plného hnusu, vydírání, ukojování osobních ambicí či naprosté bezohlednosti, pokud jde o prosazení vlastních zájmů. Finální dojem po pěti výtečných sériích Vás ale přesvědčí (mě tedy určitě přesvědčil) o tom, že The Wire je natolik komplexním, rafinovaným a jedinečným projektem, že se do něj více už prostě nemůže vejít. Takový pocit se dostaví opravdu jen ve výjimečných případech, kdy si na konci nějakého seriálu říkám, že jsem vlastně viděl všechno, co se v rámci daných témat dalo obsáhnout. The Wire je vedle Six Feet Under a první série True Detective dalším seriálem, o kterém to mohu s čistým svědomím prohlásit. A i když nadpozemsky miluju postavu Dextera, tak jsem stejný pocit uspokojení po zhlédnutí všech sérií rozhodně neměl. The Wire hned od prvního dílu nasadí vysokou laťku a až do samotného konce ji bez větších výkyvů udrží. Pozoruhodná kombinace scénáristické geniality, parádních postav, perfektně padnoucího soundtracku a až neuvěřitelně konsistentní kvality všech sérií. ()

Helo

Nejlepší vyšetřovací parta (kam se na to serou CSIčka a podobný pseudokriminálky), čemuž ještě přidává neskutečná hloubka všech postav, včetně těch "záporných". Ono to ostatně normálním kriminálkám natrhává prdele ve všech ohledech. ()

swed

Nejkomplexnější dílo v historii televize a filmu. I napodruhé žasnu nad propojením všech 60 epizod, které nestaví na efektní potřebě uchvátit diváka, ale soustředí se na realistické vykreslení systému a postav na obou stranách zákona. 1. série: 10/10, 2. série: 10/10, 3. série: 9/10, 4. série: 10/10, 5. série: 9/10. Celkem: 10/10 ()

Ice.dog

Další výborná perla mezi seriály v produkci HBO. Ve srovnání s mým dalším oblíbeným Policejním odznakem, mi tento seriál přijde hodně syrovej a ryzí pouliční špínou. Charakterově geniálně vybrané postavy, úžasně zahraný jsou ozdobou všech 5ti sérií. Jimmy McNulty - Cocksucker, Drunk, Whore-hopper první třídy, Daniels velitel alá Mirek Dušín, z kterýho se vyvine taky solidní ranař a prcíř, Carver pan naivka, lehce přitroublej Herc, lesbická detektivka Kima, která mě štvala od první série čím dál víc, největší mazák Omar, Mr. Business - Stringer a konec konců moje oblíbená squadra 3B. Bunk - pan styl, opilec s věčně zapálenym doutníkem Bubbs - lehce vyjetej feťák, kterej by vám prodal i svojí bábu, kdyby moh a konec konců Bunny - kterej ví jak zatočit s drogama. Zlegalizovat je v určitejch ulicích. První série 100%. Druhá - 90%, třetí 90%, čtvrtá 100%, pátá 100%. - "You follow drugs, you get drug addicts and drug dealers. But you start to follow the money... and you don't know where the fuck is going to take you." True! ()

Aiax

Jeden z nejlepších televizních seriálů všech dob a s velkým, velkým přehledem nejlepší kus v celých dějinách televize, který nikdy nic nevyhrál. V moderním showbusinessu velmi vzácný živočišný druh - takový, kde scénář vysoko ční nad audiovizuálnem. Trochu laciný vizuál a ne finančně nedojezená produkce podle mého skromného odhadu můžou za to, že The Wire si nikdy nezískal žádnou špičkovou sledovanost u masového diváka, pouze chválu kritiků. I já jsem si po puštění prvního dílu pomyslel, co je to za levnou německou detektivku ze 70. let, a po skončení jsem vůbec neměl chuť na druhý díl. Autoři se totiž s divákem nemazlí a drží se pravidla "Nevysvětluj nic, co můžeš vysvětlit až příště". Díky bohu, že jsem mu dal přece jen šanci. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)